4 onze jeuqó-p&qin& f Sally en de kegels Natuur in winterrust geeft wandelaar veel te zien tiSSSESSl} Feest in de ziel 6 ZONDAGSBLAD 28 JANUARI 1956 VERTELLING VAN NEL VEERMAN Teddy zat opeens ook zo dom te kij ken Hij had de bal laten vallen en zijn rechterachterpootje stak halverwe ge de lucht in Toen keken ze allebei tegelijk op. Van gindse kant klonk een droog getik. Sally wist het. Dat waren de kegels! ..Ga toch een eindje op zij," zei een snibbige stem. En weer klonk er een tik. ..Ga zelf een eindje op zij." snibde een andere stem. En er klonk een nog hardere tik. Het duurde nog maar even of alles snibde en tikte door elkaar. Want alle tien kegels lagen ruzie met elkaar te maken. Ze vonden allemaal, dat zij het kleinste plekje hadden en duwden elkaar uit alle macht op zij. Maar het eind was, dat niemand eigen lijk meer wist wat zijn eigen plekje was en zo maar iedereen op zij duwde Zo gaat het als een ruzie eenmaal is begonnen! Een poosje had Sally naar de ruzie geluisterd. Maar gauw begon het haar Zou ze het jurkje weer uittrekken" Nee, ze hield alles maar aan. Het was zo lekker warm. Vlug. vlug liep ze weer naar haar doos terug. Ze stootte ergens tegenaan. Wat was dat? O. haar eigen stoeltje. Maar ze moest haar siaapdoos hebbenWip. een been over de rand. nu gauw gaan liggen en net doen of je er niet was Hoor die kegels toch eens te keer gaan. Waar zou Teddy nu zijn? Zou die nog zo dom voor zich uit zitten te kijken als daarnet? Sally moest bijna hardop iachen toen ze aan Teddy dacht. Teddy met zijn stijve achter pootje half in de hoogte en zijn ver baasde ogen. Maar toen hoorde ze iets. wat ze in een heel lange tijd niet ge hoord had Het kwam van beneden en het was een stem. Een echte mensen stem. ..Is daar iemand?" riep de stem. Van schrik waren de kegels opge houden met ruzie maken. Het was nu heel stil op de zolder. ..Is daar iemand?" vroeg de stem weer. Niemand gaf antwoord. Sally niet en Teddy niet en de kegels helemaal niet. Die haaden opeens weer allemaal hun eigen plekje gevonden. Toen werd er beneden een deur ge sloten Heel langzaam, net of iemand tot het laatste toe nog luisterde of hij iets hoorde. En toen werd alles in het hele huis weer zo stil of daar beneden geen oude dame was. En boven op zolder geen pop, geen beertje, geen kaatsballen, geen kegels, en geer konijntje ..Ik heb vannacht slecht geslapen." zei de oude dame de volgende mor gen tegen Grada. het meisje, toen die haar een kopje thee op bed kwam brengen. ..Hoe kan dat nu?" vroeg Grada. eenmaal sliep, werd je toch niet vanzelf weer wakker? ..Heb je dan niets gehoord?" vroeg de oude dame een beetje boos. ..Nee", zei Grada. Er is hier toch mand?'" '10ren' *s ^'er 'oc'1 n'e" ..En toch heb ik vannacht iets ge hoord." zei de oude dame ..Maar wat hebt u dan gehoord?" ..Dat weet ik niet. Maar het was iets op de zolder." ..Oh. op zolder." zei Grada. En ze keek heel dim. ,,Dan hebt u muizen gehoord natuurlijk." ..Maar er mogen geen muizen zijn op zolder Er mogen in het hele huis geen muizen komen!" ..Weet u. wat ik doen zal?" zei Gra da. Ze knikte een paar maal heel wijs en verstandig. ,,Ik zal een muizenval op zolder zetten. Dan kunnen we de muizen vangen." ..Ja. ja. een muizenval", knikte de oude dame. ..Dat is een goed idee. dat zal wel helpen!" Ze was blij dat ze nu wist. wie er vannacht zo'n leven had gemaakt op zolder. En heel tevreden dronk ze haar kopje thee op en at haar beschuitje liker. ..Ziezo, nu mogen de muizen komen. En dan zal het wel uit zijn met dat lawaai op zolder!" Dat zei Grada toen ze de muizenval met een stukje spek erin had neerge zet vlak bij een paar hoge stapels oude boeken ..Tjonge, jonge, wat ligt het hier toch nog vol met van alles en nog wat. Dat speelgoed van juffrouw Anneke ligt cr ook nog maar altijd, 't Is toch zonde Kijk, daar heb je de pop. Wat jammer toch van zo'n mooie pop. En daar heb je ook nog die doos met kegels. En nog kaatsballen. En nog een hele doos met poppekleertjes! Kijk eens aan. Ja, 't is zonde en jammer. Wat ziet de boel er uit! Laat ik die kleertjes maar eens meenemen naar beneden. Die zal ik eens lekker uitwassen en opstrijken. En dan., ja. dat leg ik ze maar weer hier neer. Wat moet ik er anders mee doen? We hebben geen Anneke meer om met de pop te spelen..." Sally lag heel stil naar Grada te luis teren. En Teddy, die nog altijd met zijn voorpootjes recht vooruit gestoken en z'n rechterachterpoot schuin in de hoogte op de grond zat, had ook alles gehoord Daar ging Grada. Met de doos poppe kleertjes onder haar arm stommelde ze naar beneden. Boem daar sloeg ze de deur van de zoldertrap dicht. Toen deed Teddy iets heel raars. Hij rolde even achterover op zijn rug en zat toen meteen weer rechtop. Zijn oogjes glommen als kleine sterren. ..Wat doe je!" fluisterde Sally. ..Ik moet zo lachen om die muizen", proestte Teddy zacht. „Maar heb je ook gehoord wat ze zei van Anneke, mijn vrouwtje?" „En van mijn moeder!" zei Sally be droefd. „Ja. daar begrijp ik nu alles van. Die is ver weg. Had ze ons maar mee genomen toen ze op reis ging. Maar nee hoor' Ze laat ons hier moederziel alleen achter!" „Stil toch", snibden de kegels. „En ze zal wel wegblijven ook als ze helemaal in Amerika zit", zei Teddy. Daar werd Sally nog verdrietiger om. „Houdt jullie je mond!" snibden de kegels weer. „Laat ze daar maar in Amerika blijven. Wat kan het ons sche len! We hebben ons halve leven al voor haar plezier rechtop moeten staan en met ons hoofd op de gcond moeten rol len. We willen hier ook wel eens een poosje rustig liggen. Toe. schuif eens een eindje op jij!" „Wat je noemt rustig", zei Teddy. En zijn oogjes gloeiden op eens weer of er lichtjes in zijn hoofd begonnen te branden. (Volgende weck verder). Is dat nu niet een grappige boom Er hangen allemaal verschillende vruchten in. Nu ja, zo'n boom be staat niet echt, hoor.' Het is maar een grapje Ik ben benieuwd welke vruchten jullie er allemaal uit kunnen halen. Doe je best! De op lossingen kunnen worden ingezon den door kinderen, van wie de ach ternamen beginnen met de letters H tot en met N. Vergeten- jullie niet, naam, voornaam, adres en leeftijd in de brief te schrijven? Ik verwacht de oplossingen vóór dinsdag 31 januari. Wil, Greet en Manneke Faber krijgt het kleine baby'tje Frankje weer een week te logeren. Wat zal hij verwend worden, zeg Dat vriendje van jou moet elke dag wel lang fietsen. Hans Bal. Hij moet zeker wel vroeg van huis! Niet zo somber. Catie Barnhoorn. je zult heus nog wel eens een prijs winner.! Wat grappig. Hennic Frlederich. dat je go- onze BRievenBus H Hallo neven en nichten. Twee boertjes die met elkaai aan het dansen zijn, dat was de oplossing uan het raadsel van de vori ge week. De hoofd prijs TT gewonnen door Wim Ameling, de troostprijzen door Jaap Bremmer, Ti neke van Dam en Jannie v. d. Griend. Wil Tineke Zijdcr- veld haar juiste adres opgeven? Haar pry's wordt haar dan *negezonden. De meeste kinderen hebben wel be grepen, waarom nu de brievenbus in drie groepen is verdeeld. Ik heb dat gedaan, omrat ik anders de briefjes voor een gedeelte moest weggooien of heel kori beantwoorden Dat was niet leuk, vandaar deze verdeling. Nu ga ik dus de briefjes beantwoorden van de kinderen, van wie de achter namen beginnen met de letters A tot en met G. De kinderen die niet in deze groep thuishoorden, maar toch briefjes haaden gestuurd, zullen dus moeten wachten tot een volgende hij? dat je broches leert maken van vilt. Vooral corsages zullen wel mooi worden van al die verschillende kleurtjes, denk ik zo Pleunie van Dam is jarig ge weest en er zijn maar liefst veertien kin deren op visite gekomen! Nou, dat zal me een leven geweest zijn, zeg. Hier hebban we nog een Pleun. maar dat is een jongen. Hij wordt zes jaar. Alvast gefeliciteerd, hoor Pleun van den Berg. en nu mag je al gauw naar de grote school, hè? Vind jij breukensommen niet lastig. Nellie Bu.vschings? Ik had er vroeger wel moeite mee hoor' Vind je de nieuwe spelling gemakkelijk? Brant en Nelianne de Boo stuurden me mooie tekeningen, hartelijk bedankt hoor. wat hadden jullie dat mooi ge daan! Zou jij een toverlantaarn op je verjaardag krijgen, Willie van Dijk? Tsjange. dat lijkt me een prachtig ca deau. daar heeft de hele familie wat aan. Nee. Corrie Bokhorst ik heb die uit voering niet bijgewoond, ik denk dat het een collega was. Maar ik kan me uit jouw beschrijving voorstellen hoe mooi het geweest is. Wat zul je er waardig hebben uitgezien als verpleegster. het wel lekker, ze beschouwden het vast als een feestmaal. Piëta Damsteegt denkt, dat die boertjes aan het dansen waren omdat ze blij zijn dat de hooi bouw achter de rug is. Nou. dat is best mogelijk. Piëta. Wat zou die verrassing op de meisjesclub toch wel zijn? Het was een keurig portretje dat je gemaakt had. Hansje van Es. Ik heb het aan een ziek kindje gegeven, dat vind je toch wel goed? Hij was er erg blij mee. Peter van Dalen schrijft: „Ik heb er erg mijn best op gedaan en het punt je van mijn tong ook". Je bent al gauw jarig, hé? Ben je nog ziek. Tineke van Alphen. wat scheelt er eigenlijk aan? V/at had je een grappig konijntje op "je postpapier. Ja. de boertjes hadden verschillende klompjes aan. Jan van Drunen, vond je niet dat het aar dig stond? Alweer iemand die gauw jarig is. Bcppie van Dijk is maandag het feestvarken, dan viert ze haar eer ste kroonjaar. Wat een leuke foto is dat, Adiie en Wallie van Aspercn! Mooie strikken hebben jullie in het haar. „De boeren geven elkaar de hand. want morgen gaan ze uit het land" Dit ge dichtje komt van Corrie Branderhorst. Mag jij ook voor de vogeltjes van opa zorgen. Frans Blom? En hoe was de film op school? Gerrit, Gerard. Nelly en Hans Grootendorst spelen wel eens met hun spoortrein. Ze hebben wel veer tig rails! Ri.i van den Berg had een pianootje gekregen met Sinterklaas en ze kan er rw al wat versjes op spelen. Zou je dat lukken, Arienne de Graaff om op het volgende rapport allemaal negens te krijgen? Het is wel de moeite waard, als je er een fiets mee verdient! Zo erg is het niet, Irene van Beek. dat je een paar andere kleurtjes ge bruikt had. Je had het heel mooi ge daan. hoor. Ja. dat was oo|j wel een beetje dom van dat broertje van je. Ine ke Biezepol, om met zijn zakmes te spe len. Is de duim nu weer beter? Ik vind dat je keurige cijfers hebt voor orgelles. Nellie Groeneveld. Je hebt gro te plannen, zeg. als je later nog eens een concert geeft, kom ik beslist luiste ren! Jij had ook een mooi portret ge maakt. Tjebbe van Delles. met die mooie lijst er om heen! Ja, dat zou grappig zijn, Faula Breukel, als je ook het klip-klap van de klompjes kon ho ren! Paula en Nellie Donkers hebben op de televisie een groot ijsfeest gezien. Dat zal wel prachtig geweest zijn. zeg. Nou. dat is inderdaad een mooi rap port, Martha de Bree. Ja, je moet wel zien dat je voor gedrag ook al een 8 krijgt, hoor! Hebben jullie al af scheid genomen van de juf, Wim Be nard? Is ze erg ziek? Rietje Bots is ook maandag jarig, die wordt elf jaar. Al vast gelukgewenst hoor! Die vraag waar vier strepen onder staan. Thea Geleynse, die mag ik niet beant woorden. hoe jammer het ook is. Snap je'' Feliciteer Laurens nog van me. hij is behoorlijk verwend, zeg. Ria Grootveld heeft een fijne wandeling langs de zee gemaakt, dat is zeker net zo fijn als 's zomers, hé? Jullie op lossing was nog prachtig op tijd. Joke en Elsje Allilas. Ja. als je ziek bent is het wel prettig om mooie boeken te le zen. hè Tilly Benschop? Ook als je niet ziek bent natuurlijk! Onze drieling, chelen kunt leren uit zo'n boekje! Arda heeft een piepkleine sneeuwpop gete kend. erg grappig, hoor. Och, Ine ke Brienen. wat naar is dat dat al je goudvisjes zijn doodgegaan. Hebben ze wel het juiste voer gehad? Wat een keurige brief is dat. Kees Boudcstcin, had je die zelf geschreven? Ja. Maaike en Willem Baars, nu kunnen jullie een hele tijd ve,zinnen wat je me de volgende keer zult schrijven. Ik ben benieuwd hoor! Dus jullie huis was een tijdje onbewoond. Johannes Bleich- rodt. Heb je fijn bij tante Fie gelo geerd1 Gezellig dat je meedoet, Cor rie van Dricl. Nee. Loekie, aan zo iets wat jij bedoelt kan ik je niet hel pen. Stuur je poëzic-album maar op. Ansjc van Aalst, ik zal er een mooi versje in schrijven. Vind jij rebussen oplossen zo leuk. Henk Binnendijk? Maar er kunnen toch heus niet altijd re bussen in de krant staan! Is Pim je broertje, Hans van Bemmel? Is hij ouder of jonger dan jij bent? Wat heb jij veel familie in Canada wonen. Teun Aal- brecht. Je zult zeker wel mooie postze gels kunnen verzamelen. Nancy Da- men, Rijnweg 181, Monster (ZHi wil graag een correspondentievriend in of •vriend hebben, liefst een dio niet in het Westland woont. Ik kan me niet her inneren dat ik de vorige keer een brief van je gekregen heb. Henk van Eljk. Had je er wel iets bij geschreven? An ders wordt hij natuurlijk ook niet beant woord. Ja. wat leuk is dat van Sas- kia en Jeroen, hé Marja Akerblom? Gelukkig dat je tante die krant nog had, zeg. Ben je geslaagd voor je tweede zwemdiploma. Jannie de Fries? Bedank je broertje voor die leuke figuurtjes! Samco de Best (die veel van tekenen houdti. Hans Colijn en Gerrie Groenen- berg. die bij een erg strenge zit en Kees van Beelen. Dag allemaal, tot de volgende keer! De volgende week komen in de brie venbus die kinderen aan de beurt, van wie de achternamen beginnen met de letters H tot en met N. 3 VOOR VELE VOGELS EN ZOOGDIEREN MOEILIJKE TIJD WTE hebben het vorige jaar wel een zeer bijzondere herfst gehad, zodat we tot in december hebben kunnen profiteren van allerlei nazomerse ge neugten. Van de mooie herfsttinten hebben we bij-zonder lang kunnen ge nieten. Zo ligt dan nu de natuur in de winterrust, in een toestand van schijndood. Er zijn veel mensen,, die in het winterseizoen thuis blijven en de natuur vaarwel zeggen tot het ko mende voorjaar. Toch is dat niet verstandig. Ook in deze donkere maanden is er buiten zoveel te be leven en de ware natuurliefhebbers laten zich toch niet afschrikken door wat hagel of sneeuw? Ik herinner me nog een tocht in de winter van 1946-'47. Het was een stra lende vriesdag. IJzel aan de bomen. Alle sloten toegevroren. Het gehele landschap gehuld in een dikke sneeuwvacht. Op tal van plaatsen sneeuwduinen. Vos verorbert We zijn er uitgetrokken en toen de zon bloedrood onderging, kwamen we weer thuis. Veel hadden we gezien. Sporen van zoogdieren en vogels in de sneeuw. Een troepje pestvogels deed zich te goed aan de bessen van de Gelderse roos; buizerds cirkelden boven de polderlanden. Maar, wat meer waard was: we hadden ons verkwikt aan de bijzondere sfeer, die over het land lag. 1VIET alleen uit de aanwezigheid van "de knoppen aan de kale takken blijkt, dat de natuur reeds de toebe reidselen voor de komende lente ge troffen heeft. Aan verscheidene bo men en struiken vinden we nu al de katjes, die in de dagen van het len gend licht hun taak in het natuur gebeuren zullen volbrengen. Kijkt u maar eens naar de takken van de hazelaar en eLs, waar de mannelijke katjes aan de kale takken hangen. Er zit nog niet veel leven in! De tal loze kleine bloemen zitten nog dicht opeen en zijn nog hermetisch geslo ten, maar ze houden toch de belofte in van vele goede dingen, die zullen komen, wanneer de zon weer hoger aan de hemel klimt. Tussen de elzenkatjes vinden we nog de bekende elzenproppen. Het zijn de vruchtkegeltjes van 1955. Sommige zijn nog in het bezit van de zaden, doch bij andere zijn deze er reeds door de zaadetende vogels uitgehaald. Wanneer het stevig gaat winteren, breekt er voor de vogelliefhebber een tijd aan, die hij met gemengde ge voelens ontvangt. De koude brengt tal van gasten uit vreemde streken en drijft vele andere hon-gerende vo gels dicht onder de ogen; maar wan neer de sneeuw lang blijft liggen en het watervlak is bevroren, sneuvelen ontelbare gevederde vrienden, van de kleine mezen tot de grote zwanen. Zo vervalt men van de vreugde om een bijzondere waarneming in het medelijden om een niet meer te red den slachtoffer, dat als een toonbeeld van misère ten prooi gevallen is aan kou en honger. VODRA de vorst inzet, zijn er reacties J onder de vogels waar te nemen. Kieviten en goudplevieren vogels, die hun voedsel voornamelijk in de weilanden zoeken en daarbij vrijwel geheel aan de oppervlakte blijven weten zich dadelijk bedreigd. Weldra ziet men dan ook. helder afgetekend tegen de klare blauwe vrieslucht, in flapperende zwartwitte vlucht groe pen kieviten, gemengd met de spit ser gewiekte en grauwere goudplevie ren, naar het zuiden trekken Zij kunnen immers, zodra de vorst en kele centimeters in de grond gedron gen is, geen voedsel meer bemach tigen. Wulpen, die hoofdzakelijk hun voed sel bemachtigen door de lange, naar beneden gebogen snavel min of meer diep in de zachte bodem te boren en dan met schokkende bewegingen tas ten, zien niettemin kans de strengste vorst te trotseren. Hetzelfde geldt voor de nog tal rijker voorkomende scholeksters, die echter universeler voedsel tot zich nemen en ook van onder stenen en wier voedsel weten te pikken met hun harde, scherpe bek. Niet temin sterven vele wulpen en scholeksters bij langdurige vorst, al kan de scholekster beslist winter hard worden genoemd. Individueel sterven gedurende een uiterst stren ge winter vogels van vrijwel elke soort. Ik heb zelfs de winterhardste eendensoorten en de alleseter, de bon te kraai, dood of stervend van ont bering aangetroffen. Wanneer de steenstortingen langs de kust, die bij lage eb droogvallen, lange tijd onder de ijzige adem van de wind liggen, sterven ook de mos sels en andere schelpdieren bij massa's. Hun schalen wijken uiteen en bieden weer talrijk voedsel voor allerlei hongerend zeegevogelte. dat in normale omstandigheden nooit de krachtig tegen elkaar sluitende schelphelften zou weten te openen. Slechts de bonte kraaien, die in de winter zeer talrijk zijn langs de kust. weten een middel om de mossel uit zijn harde omhulsel te krijgen. Vrij vaak ziet men langs de basaltgloo:- ingen een bonte kraai omhoog vlie gen. Hij laat een voorwerp vallen en duikt daar direct weer achteraan Deze handeling herhaalt zich soms vele malen. Komen we dichterbij of nemen we de kijker ter hand. dan bemerken we. dat de vogel probeert een mossel op de stenen te pletter te laten v-allen. Lukt het. dan wordt het binnenste opgegeten, maar vaak raakt de schelp zoek in de spleten tussen de naast elkaar geplaatste basaltzuilen. In andere gevallen laat de bonte kraai zijn mossel op het zachte wier vallen, zodat hij niet breekt, en dan herhaalt genoemde handeling zich soms tientallen keren. Ook de zilver- en mantelmeeuwen passen dit wel toe. Bovendien vinden de bonte kraaien en de grote meeuwensoorten een wel kome aanvulling van hun wintermenu in de cadavers van andere vogels en zelden vindt men dan ook een dode vogel mooi gaaf aan de winterse zee kust. In een oogwenk hebben de bon te kraaien zijn huid stukgescheurd en al het eetbare verorberd. Ja, vaak zitten de grijszwarte vogels als een sinistere dodenwacht in de nabijheid van een stervende wulp of meerkoet. Zij zullen echter zelden tot een aan val overgaan, zolang het slachtoffer nog ademt. ÏN het bos, onder de beschutting van de bomen en de onderbeplanting, worden de voederplaatsen voor de patrijzen, fazanten en korhoenders aangelegd. Zij treffen nu geen zach te bodem meer aan in het veld en op de akkers. De patrijzen hebben zich tot vluchten verenigd. Men kan ze dikwijls aantreffen aan de rand van de veldakkers, waar deze over gaan in eikehakhout percelen. Ook de vos houdt nog kranig stand Hoewel het bemachtigen van het noodzakelijk rantsoen moeilijker wordt voor hem en urenlange toch ten vergt. In deze tijd is hij nog moeilijker waar te nemen dan 's zo mers. De meeste kans heeft men hem te zien tijdens de jacht op mui zen onder de sneeuw. Doch ook tij dens het verorberen van een door koude en voedselgebrek omgekomen patrijs of fazant. Tijdens de tochten door bos en veld worden in deze tijd ook reeds de eer ste afgeworpen geweistangen gevon den van de oude sterke reebokken. Die worden door de veldbiologen ver zameld, want ze zijn een onmisbaar hulpmiddel om de lichamelijke con ditie en soorteigenschappen te bepa- In deze tijd worden de voederplaat sen in orde gebracht. Op gezette tij den worden de edelherten en reeën, de mouflons en wilde zwijnen, hazen en konijnen, fazanten en patrijzen, bos- en holeduiven en zangvogels bij gevoerd met voederbieten, maïs, eikels, geurig hooi en specialiteiten. Het schenkt ons voldoening te we ten, dat voor hun aller nooddruft wordt gezorgd. F. VAN OMMEN En Ik zal Mijn vreze in hun hart geven. Jerem. 32:40. fiELOVEN is toch een wonderlijke zaak. Dat blijkt wel uit dit hoofd stuk. Jeremia zit in de gevangenis. Hij is, zoals men zegt, staatsgevaarlijk. Anathot, vlakbij Jeruzalem, ligt in de frontlinie. Daar liggen Jeremia's bezittingen, zijn landerijen. Maar ge oogst zal er voorlopig niet worden. Dat duurt nog wel even. Zeventig jaar. Alles zal naar Babel gaan en het land kan die tijd braak liggen. Zo heeft Jeremia moeten profete ren. Zelf weet hij dat ook zeker. En dan komt zijn neef Hanameël in zijn cel. Oj Jeremia zijn land wil kopen, want hij is losser en heeft het erfrecht. Wie fcoopi er nu in zo'n tijd en met zo'n toekomst voor ogen landerijen? Dat doet Jeremia. Heel officieel. Koopacten in duplo, met getuigen en zegels en klinkende munt. Een vol ledige transactie. Jeremia ge'óóft. Gelooft de onder gang en tegelijk de opkomst Op Gods tijd. Daarom koopt hij dat land en laat hij de acten passeren en in de aarden safe opbergen. Jeremia zingt, al breekt ook de tak. Jeremia ziet de Messia's. De Ad- ventskoning Juist uit de afgehou wen tronk van het Davidshuis zal Hij geboren worden. Dat is juist Gods methode. Alles afbreken. En dan een nieuw begin maken. Als de acten gepasseerd zijn. gaat Jeremia bidden. Een ontroerend gebed. Wie bidt, klimt op in Gods hemel. En daar liggen de beloften opgesta peld Zovee' sterren als er aan de hemel zijn. zoveel beloften staan er in Gods boekrol. Alleen maar, we moeten ze gelóven. Beloften willen gelóófd zijn En na dal gebed gaat God die be loften onderstrepen. God belooft herstelling. Kerstfeest. Jezus Christus, de Overwinnaar. Hij belooft nog meer. Jezus Christus, de Koning m een kribbe, de Triom fator aan een kruis, zal aanvaard worden. Dat is geen kleiner wonder, dan de vleeswording des Woords. Dat Hij in mensenharten aangenomen wordt is het grootste wonder, dat denkbaar is. Maar daarvoor staat God in. Hij zal Zijn vreze .n onze harten geven. Hij zal Jezus Christus niet alleen in de kribbe leggen, maar ook in het her metisch gesloten mensenhart. En daar zal het dan féést worden. Kerstfeest. Paasfeest, Pinksterfeest. Alles tegelijk. Dat houdt die Godsvreze in. Ze is van hemels gehalte. Er is niets t»an het aardse bij Alleen, dat ze in aard se harten gewerkt wordt. Gewerkt door de Geest van Christus. Daarom is de Drie-enige God werk zaam bij het heil, dat d'aard in 't rond verheugt. Wie die Godsvreze kent, heeft feest. Feest van binnenuit. Dat is toch nog iets anders, dan de Kerstdrukte, zo rondom het einde van het jaar. Het geeft perspectieven voor de toekomst. Jeremia zag het jubeljaar naderen. Het jaar der volkomen vrijmaking. Vandaar dat hij die akker koopt. Alles komi volkomen in orde met onze wereld. Als 't wreed geweld moet zwichten, wordt Gods bedrukte volk in rechtmatigheid geleid. Ds. L. S. DEN BOER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13