Zuigelingenbureaus <2>e óprookjeó van c^-ncleróen beschermende handen rond uw kind Tekeningen: BOERGE PRAMVIG 4. Midden in de nacht werd het kabou tertje wakker van een verschrikkelijk spek takel op de vensterluiken. De mensen bui ten beukten er op los; de nachtwaker floot, er was een geweldige brand. Was het hier in huis of bij de buren? De speksla gersjuffrouw raakte zo in de war, dat zij haar gouden ringen uit haar oren nam en die in haar zak stopte, de spekslager liep om zijn obligaties en het dienstmeisje om haar. zijden mantel te halen; ieder wilde het beste redden. Dat wilde het kaboutertje ook en in een paar sprongen was hij de trap op en bin nen bij de student, die rustig bij het open venster stond en naar dc brand keek, die woedde op de binnenplaats van de bu ren. Het kaboutertje greep op tafel naar het wonderlijke boek, stak het in zijn gro te muts en de kostbaarste schat van het huis was bevrijd! En toen ging hij weg, helemaal het dak op, en daar zat hij, be licht door het brandende huis aan de over kant' en hij hield met beide handen zijn rode muts vast. waarin de schat lag. Toen de brand was geblust en het ka boutertje weer tot bezinning was gekomen, zei hij: ,,Ik zal moeten kiezen tussen de spekslager en de student". Maar ten slot te zuchtte hij: ,,Van de student en zijn mooie boek houd ik erg veel maar ik kan de spekslager niet in de steek la ten want van hem krijg ik elke dag mijn eten...." De denneboom 1. Buiten in het bos stond een mooie denneboom. Hij had een goede plaats, zon had hij in overvloed, lucht waf er genoeg, en overal in 't rond groeiden grotere kameraden op. zowel dennen als sparren. Hij bekommerde zich niet om de boeren kinderen. die wat liepen.te praten, wan neer zij buiten waren om aardbeien of frambozen te plukken. Ze gingen bij het boompje zitten en zeiden: ..Neen maar, wat een lief klein boompje!" Wanneer het winter was. en de sneeuw lag overal in 't rond, fonkelend blank, dan kwam er dikwijls een haas aanhuppelen, en sprong zo maar over het boompje. O, wat was dat vernederend. Twee winters verliepen en de derde win ter was de boom zo groot, dat de haas er omheen moest lopen. In et najaar kwa men de houthakkers; ze velden enige van de Hoogste bomen. De jonge denneboom sid derde ervan, want de grote, statige bomen vielen onder gekraak en gedreun ter aarde. Waar gingen ze heen? Wat stond hun te wachten? 2. In het voorjaar, wanneer de zwaluw en de ooievaar kwamen, vroeg de boom hun: ,,Weet jullie niet, waar de denne- bomen heen gebracht zijn? Heb jullie ze niet ontmoet?" De ooievaar knikte met zijn kop en zei; „ik kwam een heleboel schepen tegen, toen ik uit Egypte De boom groeide en groeide, winter en zomer was hij groen, en de mensen, die hem zagen, zeiden: „Dat is een mooie Met Kerstmis werd hij het eerst yan al- ie geveld. De bijl hakte diep door het merg heen, de boom viel met een zucht ter aarde. Hij kwatn eerst tot zich zelf, toen hij op de binnenplaats een man hoor de zeggen: „Dat is een prachtstuk! Die en geen andere moeten wij hebben!" Daar kwamen twee lakeien, prachtig uit gedost, en brachten de denneboom naar een grote, mooie zaal. Hij werd in een grote emmer gepoot, vol zand. O, wat beefde de boom! Wat zou er toch gebeuren? Lakeien en juffrouwen liepen rond en versierden hem. En helemaal boven in de top zette men een grote ster van klatergoud. dacht de boom, „was het toch maar avond. Als ze nu de kaarsen maar gauw aansteken. Zouden er bomen uit het bos naar mij komen kijken!" Nu werden de kaarsen aangestoken. Wat een glans, wat een pracht, de boom beefde ervan in alle takken, zodat een der kaar sen het groen deed ontvlammen. Een juffrouw doofde de vlam haastig. T" j te beven; hij Nu durfde de boom nL;t c was helemaal in de war te midden van al die praal. Nu gingen de vleugeldeuren open en een massa kinderen stormde naar binnen. Ze dansten om de boom, en het ene geschenk na het andere werd afgeplukt „Wat doen ze toch?" dacht de boom. „Wat zal er toch gebeuren?" De kaarsen brandden helemaal tot aan de takken af, en als ze uitgebrand waren, doofde men ze, en daarna kregen de kinderen verlof om de boom te plunde- O, zij stormden er op los, zodat het in alle takken kraakte, en zij dansten er om heen met hun prachtig speelgoed. Niemand keek naar de boom. behalve het oude kin dermeisje. dat rondliep en tussen de takken doorgluurde, maar dat was alleen maar om pms nog iets aan de takken Onmisbare hulp voor cle jonge moeder NOG VELE VOOROORDELEN TE OVERWINNEN naar vast voedsel, geen voedingsstoor nissen voor, welke gemakkelijk had den voorkomen kunnen worden als men maar over goede voorlichting had beschikt? Dan zou het aantal slecht-etende kinderen ook heel wat lager zijn. Bij trouw bezoek schrijft de arts tijdig het gebruik van vitamineprae- paraten voor. Helaas komt het maar al te vaak voor, dal jonge moeders veelal uit gemakzucht of. gevoel voor valse schaamte en ondanks de herhaalde adviezen vn de arts hun kind de beste natuurlijke voeding welke er be staat, de moedermelk, onthouden. Je hebt immers veel gemakkelijker een fles klaargemaakt? Maar zij vergeten, dat juist de moedermelk zulk een onschatbare waarde voor het prille leventje heeft, al was het alleen maar om de hogere voedingswaarde en de verschillende antistoffen tegen infec tie-ziekten uie het bevat. LIET typische is. dat het huidige doel n der C.b.'s in de loop der jaren zo volkomen gewijzigd i§. Primair was immers vroeger de doelstelling: bestrijding der zuigelin gensterfte, wat later werd gewijzigd in: het ziek werden voorkomen. Nu is het streven er zuiver op gericht: uw gezonde baby gezond te houden. En dit is wel degelijk heel wat an ders. Dit is voor elk kind noodzake lijk en voor ieder mogelijk. De C.B.'s zijn er dus niet, wat nog al eens ver ondersteld wordt, voor zieke kinde ren, doch juist voor gezonde. Is uw baby ziek, dan moet u naar uw huis arts. Zuigelingenzorg beperkt zich ech ter niet alleen tot de hulp en voor lichting op de bureaus zelf. Ook het huisbezoek is een onderdeel van haar taak teneinde in de huisgezinnen zelf de nodige voorlichting te geven en desgewenst in bepaalde gevallen con trole uit te oefenen. Zo zal het wel eens nodig zijn een jonge moeder te leren hoe zij haar kindje moet wassen of als de dok ter het voor de eerste keer pap voor schrijft hoe deze voeding te moe ten klaarmaken. Daar moet u niet om lachen. Want het komt vaker voor dan u denkt. Niet iedereen heeft per slot van reke ning gelegenheid gehad op dit terrein iets te leren. Als een jonge moeder alle ingre diënten voor zo'n papje te zamen met de melk in een pan giet en dat zomaar zonder meer op het vuur zet, ja dan kan het moeilijk anders of de hele zaak loopt mis en dan is het de wijkzuster, die haar met waar devolle adviezen terzijde staat. Van zelfsprekend wordt dan gelijktijdig de rr dige aandacht geschonken aan de (Vervolg op pag. 2.) Voor het onderzoek aanvangt, wordt iedere baby nauwkeurig gewogen. Juist het gewicht kan immers vaak voor de arts een bepaalde aanwijzing zijn, die het stellen ener diagnose vergemakkelijkt. grote blijdschap geven wij u kennis vaw de voorspoedige ge boorte van onze Een mededeling, welke ons met de regelmaat van een klok steeds weer opnieuw onder ogen komt en die avond aan avond in de advertentie kolommen der dagbladpers een be scheiden plaatsje weet te bemachtigen. Een nieuwe wereldburger heeft zijn of haar intrede in onze samenleving gedaan. Och, eigenlijk niet veel bij zonders. Mensen gaan en mensen komen. Zo is nu eenmaal 's levens loop. Maar ergens in de veilige armen van een jonge trotse moeder ligt te vreden slapend een klein pril kinder kopje. Onbewust nog van hetgeen net te wachten staat in de wereld van vandaag. Onbewust van de vele gevaren, die het prille kinderleven bedreigen en waarvan de moeder in stilte hoopt, dat ze haar kind bespaard mogen blijven. Maar hoe, als de moeilijkhe den er eens werkelijk zijn? Als bij het opgroeien van dat jonge kleine mensenkind de problemen die er onherroepelijk komen zullen om een oplossing beginnen te vragen? 't Ja, dan gebeurt het wel eens, dat zo'n jonge moeder er toch wel een beetje mee zit. Want hoe kun je in sommige gevallen weten of een baby wel voldoende in gewicht aan komt? Dan schreeuwen ze wel als ze honger hebben, zegt u0 Ja, maar dat doen ze ook niet allemaal. Wanneer mag de kleine vruchten sap hebben of groenten? Wanneer vitaminen? Is het niet wat laat met zitten of staan? Zou het wel „goed" Vroeger ging zo'n jong moedertje vooral als het haar eerste betrof nog wel eens bij buurvrouw of moeder te rade, maar och, wat wis ten zij er eigenlijk meer van te ver tellen? Nu ja goed, ze waren wat ouder, hadden wellicht op dit terrein wat meer ervaring, maar in de re gel was het toch zo, dat ook zij hun kinderen maar steeds op goed geluk hadden grootgebracht. Men moest het vroeger allemaal zelf maar aan voelen. L-UNNEN we het de mensen kwalijk nemen? Kraamverzorgsters, ver pleegsters, maatschappelijke werk sters, moedercursussen, zuigelingen zorg waren immers volkomen onbe kende begrippen? Het onvermijdelijke gevolg hiervan was, mede door een volkomen ge- brfk aan de meest elementaire be grippen der k.oderhygiëne, dat er weldra op het gebied der kindersterf te van een werkelijke noodtoestand kan worden gesproken. Bedroeg in het begin van deze eeuw de zuigelingensterfte nog „slechts" 15 pet., een goede 20 jaar daarvoor was het nog veel erger. In de jaren rond 1880 waren er name lijk gemeenten in het zuiden van ons land, waar gemiddeld 35 van de 100 Eén der belangrijkste pijlers, waar op het bouwwerk onze samenleving rust, is ongetwijfeld de volksgezond heid en welk onderdeel zou hiervan meer op de voorgrond treden dan de kinderhygiëne en -bescherm ng? Bestaat er een mooiere sociale daad dan wetenschappelijk gefun deerde zuigelingenbescherming? Opmerkelijk is, dat na het oprich ten van het eerste consultatiebureau voor zuigelingen door Plantenga in 1901 de zuigelingensterfte met spron gen daalde. Ondanks twee wereldoor logen bedroeg ze in 1951 nog slechts 2,5 pet. Er zijn nog altijd moeders, die in de taak der consultatie-bureaus niets anders willen zien dan een van over heidswege opgelegde voedingsregeling. En toch is dit niet juist. Vanzelfspre kend wordt door de behandelend arts zeer veel zorg besteed aan de voe ding, maar toch blijft dé grote doel stelling van ieder C.B.; te trachten uw gezonde baby gezond te houden. FR doen zich namelijk vaak heel andere problemen voor dan alleen de voeding en dan zijn het juist de C.B.'s waar de moeder bij trouw bezoek met haar klachten en be zwaren terecht kan. Bureaus, waar ervaren artsen en verpleegsters haar alle gewenste des kundige voorlichting verstrekken Er kunnen immers zoveel factoren zijn, die remmend optreden tegen e ontwikkeling van een kind? Hoe vaak komen er namelijk, bij de overgang Het welzijn van het kind begint al bij de praenatale zorg. Een verlos kundige meet de bloeddruk van een aanstaande jonge moeder teneinde by eventuele afwijkingen zonodig voedingsvoorschriften te kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11