ia Wie een huis zoekt, kan België altijd terecht in ie verstopping THANS VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Geref. synode gaat in april verder met gezangen Snelle afdamming Volkerak bepleit door ir. Maris 5 VRIJDAG V JANUARI 1956 „TE HUUR". ..TE HUUR". „TE HUUR" Een nieuw verschijnselhoe meer ruimte, hoe minder kinderen Men schrijft ons uit Brussel van Belgische zijde: "\7"AN ONZE FAMILIE boven de Moerdijk krijgen wij geregeld diverse dagbladen toegezonden. Zo zijn. wij op de hoogte van het leed, dat de woningnood hen bezorgt. Wij hebben werkelijk medelijden met hen, want wij zitten hier zó ruim in onze behuizing, dat wij schier in overdaad leven. Ieder paartje, dat trouwt, kan hier voor een woning te kust en te keur en iedere vreemdeling, die zich bij ons komt vestigen, kan geheel naar wens voor hem en zijn gezin onderdak krijgen. Zóveel huizen staan er bij ons leeg! Daar zal men in Nederland wel van opkijken. MINDER DRONKENSCHAP EN MINDER KINDEREN Men kan in Brussel geen straat inslaan of men ziet op vensterruiten een aanplak biljet met „Te huur" er op. En die bil jetten blijven dikwijls nog lang hangen ook. Vlak naast mij heeft een heel huis meer dan drie maanden leeg ges Recht tegenover me staat een bovenhuis al een paar maanden leeg en daar zullen zeker nog wel enkele maanden bijkomen. IT PAND li,si GtJTQN, Öfsrr 41K VflCJWfciM ik s dit de buurt Dat komt, doordat er sedert de tweede wereldoorlog enorm is gebouwd. Hier door steeg het aantal woningen met negen procent, terwijl de bevolking slechts me vijf procent vermeerderde. DE HELE FAMILIE BOUWT MEE Met de woningbouw gaat men in Bel gië voor een deel anders te werk dan in Nederland vooral ten plattelande. De meeste bedienden en arbeiders streven hier naar een eigen huis. Daarvoor wer ken en sparen ze dikwijls zó dat ze er haast armoede voor lijden. Met dat al zijn de dorpen bezaaid met nieuwe huizen. De arbeiders kunnen de bouw ervan be kostigen met staatspremie en een lening tegen lage rente. Zo'n lening Is aflosbaar in vijf-en-twintig jaar Het is interessant de bouw van die beiderswoningen en bediendenhuizen gade te slaan. Alles werkt daaraan mee- de man, de vrouw, de vader en de schoon vader, zulks om de kosten maar zo laag mogelijk te houden. En vooral des zon dags wordt er hard mee voortgegaan Alles wat door een niet-vakman kan ge schieden wordt dan verricht. De vaklie. den vinden dan 's maandags alles klaar staan wat ze nodig hebben, zodat ze vlug kunnen opschieten. Deze arbeiders- en bediendenhulzen zijn geen povere bekrompen bouwsels, f Het zijn stevige woningen met veel rulm- I te. Woningen, die gebouwd worden met een staatstoelage, mogen maar een be perkt aantal kamers bezitten Maar de bouwers weten daar wel raad op. Wor den er meer kamers verlangd dan is toe- i gestaan, dan bouwen zij de zolder zo, dat er later zonder grote kosten kamers bij— gebouwd .kunnen worden I Al die huizen hebben rolluiken en een I grote tuin. Die rolluiken gaan 's avonds neer en de bewoners zitten knusjes ge borgen, gelijk een koning in zijn paleis. De tuin is veelal een werkobject voor de zondagmorgen. Dan komen de spade, de hark e.d. te voorschijn en wordt er ge spit, gezaaid en geplant. En als het jaar wat gevorderd - is, worden de groenten en het fruit verzorgd. Senaat over Anneke Beekman: Regering wende zich l'ot r.k. geestelijkheid Leden der Eerste Kamer vragen in het voorlopig verslag over de begroting van justitie, of than6 niet het ogenblik geko men is, dat de regering zioh tot de r.k. geestelijkheid wendt ten einde die afgifte van Anneke Beekman te bevorderen. Zij zijn in principe van oordeel, dat van de r.k. geestelijkheid geen „deurwaarders- J diensten" voor de justitie mogen worden geëist. Maar nu duidelijk gebleken is, dat J geestelijken actief meewerken aan het J verborgen houden van Anneke Beekman, mag aan de kerkelijke autoriteiten wor- J den gevraagd, of zij de onder hen staande geestelijken te kennen willen geven, dat iet verzet moet worden gestaakt. Automobilisten als on bezoldigde veldwachters Zou het ni- etrijding va: goedwillende automobilisten, die aan 6trenge eisen voldoen, een opdracht als onbezoldigd rijksveldwachter te verle nen? Deze vraag dteflflen enkele Eerste Kamerleden minister Donker in hun voorlopig verslag over de begroting van justitie. (Advertentie] Geef de strijd niet op tegen DIT IS de n winnen: Drl voor het nai held of gebrek «an beweging verstopt reken, den ilin een pilletjes voldoende-oi PILLETJES r-ftfl.<»8j CARTERS LEVER- r het bezit van een 1 hele omwenteling in volk gebraoht. Was eigen huis heeft de gewoonten va de dronkenschap, vooral onder de Vla mingen, de laatste jaren toch al sterk het afnemen, nu vermindert zij nog har der want de eigen-huis bezitters zijn uiterst zuinig, teneinde hun huis zo spoe dig mogelijk „afgelegd" te krijgen, zoals zij dat noemen En inderdaad zijn er velen, die het vóór de gestelde termijn schuldvrij hebben. Het bezit van een eigen huls snijdt op een andere wijze nog dieper in ons volks leven. Hoe meer woonruimte het volk kreeg, hoe minder kinderen er geboren werden. Een huis moet immers worden gemeubileerd. En in zulke mooie eigen woningen horen mooie meubelen te staan. Die kosten echter zoveel geld. dat de man het alleen niet verdienen kan Daar- gaat de vrouw in de stad als hulp de huishouding werken. Hi__ 'elkom, want de gezinnen, die gi dienstbode kunnen krijgen of houden, uit de brand met zo'n werkvrouw. Met dat al hebben de meeste gezinnen, die igen huis hebben gezet, on- J—de staat één danks de kindertoelage of hoogstens twee kinderen. grootouders of de buren zorgen, als de moeder in de stad gaat werken. Zo worden die eigen huizen fraai in gericht met salonmeubelcn, tale slaapkamers, keuken- en was-instal- waardoor de huishoudens van hen buiten wonen, vele huishoudens der stedelingen de loef afsteken. Helaas loopt nu ook in de Vlaamse streken het aantal geboorten achteruit en dit zal, naar wij vrezen, niet tegengegaan kun nen worden. Het eigen huis zal machti ger blijken te zijn dan alle redenering en moraal. STEEDS MEER ÉTAGES KOMEN LEEG De hulzen, die ln de stad gebouwd wor. den, zijn uiteraard veelal huurhuizen, met verscheidene verdiepingen. Het zijn zodanige verdiepingen, dat er al leeg be ginnen te staan. Dientengevolge menen de exploitanten van zulke huizen, dat er te veel woningen komen en staken ze het bouwen. De aannemers gaan het dan ook meer zoeken in verbouwingen en res raties dan in nieuwbouw. Uitvloeisel deze situatie is vermoedelijk ook het be sluit in 1958 te Brussel weer een wereld tentoonstelling te houden. Deze zal onzf bouwvakarbeiders binnenkort weer vol op werk geven; ja, we zullen straks vak lui te kor' komen Naar schatting zuWen wij er zelfs dertigduizend uit het buiten land moeten betrekken. Zoals onze vrienden van boven Moerdijk zien, zijn wij, niettegenstaande er nog werkloosheid heerst, toch ware meesters in het importeren van vreem de werkkrachten Ten besluite nog een aardige anekdote i verband met deze kwestie. Voor de grote gezinnen bouwt men in het Brus- en andere steden geweldige blokken etagewoningen. Deze zijn o.a. ook van een badkamer voorzien. Hiervan maken vele bewoners een „praktisch" gebruik. Ze laten het bad namelijk vullen met.... steenkolen' (Dit zal wel een verschijnsel voorbijgaande aard zijn, want ook in Nederland kon men het in de jaren van dertig constateren, terwijl het thans, voor r ons bekend, niet meer voorkomt. Red). DE HEER' W. WAGENAAR ZEVENTIG Wel in retraite, maar toch pas nog beëdigd tot makelaar (Van een onzer verslaggevers) ■pIGENLIJK leef ik tegenwoordig in retraite", zegt de heer W. Wage- naar (Haanplein 18. Den Haag), die morgen 70 jaar hoopt te wor- dea „Vroeger was ik directeur van het da|blad „De Nederlander", lid van de Haagse gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor de C.H.U., lid van de Unieraad, ouderling-kerkvoogd van de Her vormde Gemeente en al dergelijke functies meer. Maar ja. De Nederlander is ter ziele en ik zelf heb door mijn gezondheidstoestand al die drukke werkzaamheden moeten laten varen. Mijnheer, doe me een nleizier en maak geen drukte over mij." Zo'n wens van een bijna 70-jarige ^specteert men natuurlijk graag, maar al de heer Wagenaar dan in retraite, zo als hij zegt. men mag hem zeker nog geen kluizenaar noemen. Het „met een boekske In een hoekske" is bij lange na niet od hem van toepassing. Wat denkt u van iemand, die op zijn 69ste nog beëdigd wordt tot makelaar? Ach natuurlijk, toen aa de oorlog De Nederlander niet terug kwam. moest er wat anders aangepakt worden en de heer Wagenaar wierp zich ook op de makelaardij. Inmiddels was "echter zijn gezondheids toestand ernstig geschokt. De oorlog had veel droefenis gebracht voor de familie: de enige zoon was op 24-jarige leeftijd gefusilleerd, de heer Wagenaar zelf werd geïnterneerd, evacuatie van het gezin Amsterdam, de werkkring verdwe- Is het wonder, dat het hart het be gaf? Veel wat hem lief was, moest worden losgelaten. Wie iets van de levensgang van de bijna 70-jarige weet. weet ook, dat hij altijd met zijn hart gewerkt heeft. Dat as zo in zijn jonge jaren, toen hij al zijn •achten gaf aan het jeugdwerk in Rot terdam (Onesimus), Hamburg. Amsterdam merika. Op een foto'uit 1910 staat hij nog met snor en donkere haarbos tussen de deelnemers aan de YMCA-conferentie Toronto. Dr. John Mott was een man veel invloed op hem had. Toch moest werk losgelaten worden, want een gezin kon in die jaren nog niet leven van vergoeding, die de jongemannenver- igingen bijeen konden brengen. Daarom ar weer overgestapt naar de handel Eerst do Handelmaatschappij, waar hij het tot procuratiehouder bracht. Daarna voor Jurgens en Philips in Brussel en Londen en toen, in 1931. directeur van D# Nederlander. Na de oorlog de makelaar dij. De heer Wagenaar weet van aanpak ken, altijd weer opnieuw. Een moeilijke jeugd: zelf al vroeg moe ten verdienen om het ouderlijk gezin bij staan. Geen middelbare schooloplei ding: hij hoorde toen nog niet tot de „ho gere burgers" voor wie dit was weggelegd Dan maar zelf studeren; zich talen eigen maken, zich bekwamen in alle commer ciële kennis. Het leven is niet gemakke lijk geweest. Het was geen rozen plukken op aarde, maar toch door God gezegend Greep van 't Evangelie Toch bij al die zorgen altijd nog tijd en energie beschikbaar voor de dienst aan het Evangelie Gods; op de bres voor ds christelijk-historische beginselen, vol lief de voor de Hervormde Kerk. Dit alle» heeft hij nu moeten loslaten. Nu ja, alles. Er is toch nog iets overgebleven van deza „christelijke" activiteit. Het penning meesterschap bijv. van de Stichting voor het Protestants Ziekenhuis te Brussel. van ds. Straatsma de voorzitter la- Het protestantse leven in België moet ge steund worden en dat ziekenhuis in Brus sel moet blijven bestaan en als het kan uitgebreid worden. Daar werkt men echt oecumenisch samen: hervormden, gerefor meerden, methodisten, lutheranen en zo maar door. Op het gironummer: 137.600 komen altijd weer de giften binnen. Nog een ander penningmeesterschap heeft de heer Wagenaar niet neer kunnen leggen: dat van de zendingscommissie van de Duinoordkerk. Men wil zien te berei ken, dat deze gemeente de verzorging van de zendingspost op Sorong in Nieuw-Gui- nea kan behartigen. Daarvoor is ieder jaar f 13.000 nodig. Als alles goed gaat. Verheugend nieuws voor de huisvrouw ^p^w^^cinter^^ez^deri^it Amsterdam, 27 januari. Dezer dagen werd dooi de N.V. Philips Roxane te Am sterdam 'n nieu we verpakking van de bekende Actifral-10 vita minen in de han del gebracht. ACT IF RAL-10 ook verkrijgbaar in fla cons met 150 dra gees prys f 3.75). Dit betekent een flinke besparing (vi nen) als u bedenkt, dat 100 dragees Actifral-10 2.90 kost Voor velen zal deze nieuwe verpakk Actifral-10 (150 dragees) een uitkoi betekenen. Het nut van één dragée Actifral-10 per dag behoeven wij nauwelijks meer te onderstrepen. Zoals men weet gaan vele vitaminen verloren door koken, bakken en braden Tekorten aan vitaminen verlagen het weerstandsvermogen en kun nen de oorzaak zijn van allerlei vervelende verschijnselen. Let U er wel op: Vraag voortaan naar de nieuwe verpakking Acti fral-10 van Philips-Roxane. Ook voorstel ds. Zeyl dan in behandeling (Van c t kcrknieuwsredactcur.) D- generale synode der Geref. Kerken te Leeuwarden heeft gisteren besloten nog geen beslissing te nemen ten aanzien van de uitbreiding der gezangen. In de tn april a.s. voort te zetten zitting zal dit onderwerp weer aan de orde komen. Er zal commissie worden benoemd, die de opdracht krijgt zich een oordeel te vormen de twintig door deputatcn aangeboden gezangen en de nog vóór april a.s, in te en tweede serie (vermoedelijk ook twintig), alsmede over de door ds. G. Zeyl (Baam) voorgestelde reeks van 49 gezangen, welke zfjn geput uit de Hervormde bundel. Stemmen des Heils, of nlt de bundel GeestelUke liederen nit de schat van de kerk der eeuwen. kan de voormalige marinepredikant ds. Woldendorp in oktober worden uitgezon den. De penningmeester hoopt maar, dat dat voor elkaar komt. Zo ziet men, dat zelfs iemand in retrai te niet stil kan zitten. De heer Wagenaar is daar een voorbeeld van: wie gegrepen is door het Evangelie, werkt zolang het dag is. Ook na zaterdag zal dit het wacht woord blijven van de dan 70-jarige heer W. Wagenaar. Deze voorlopige oplossing, afkomstig an de voorzitter, ds. C. v. d. Woude. werd unaniem aanvaard. L. Praamsma (Groningen), legde rapporteur van de commissie ten deze de volle nadruk op de hoge eisen. ian het gezang moeten worden ge steld. Prof. dr. D. Nauta keurde het evenals idere sprekers, af, als de kerken er langer hoe meer toe overgaan voo e dienst gezangen te zingen. Dat ls tweeslachtige gedragslijn, zodat hij aanbeval officieel een aantal gezangen de vrijheid der kerken te geven deputaten hun werk te laten voortzet' J. D. Boerkool (IJsselmonde) noi de de Ned. Hervormde Kerk de „depot houdster" van de gezangen. In de v< concentreerde de strijd zich i het gebruik van sommige gezangen over de belijdenis. Toch liet ds. H. de Cock na zijn afzetting nog wel gezan gen zingen (de goede dan). In de krin gen der Afscheiding raakte het zingen van klassieke liederen op de achtergrond en zong men thuis veelal uit Moodey en Sankey. Ook ds. P. N. Kruyswljk (Ouderkerk aan de Amstel) herinnerde aan de strijd In de vorige eeuw en vond het nodig er Dr. A. van Iterson overleden In de ouderdom van 80 jaar is in liet Leidse diaconessenhuis overleden dr. A. Iterson, Hervormd predikant, wo nende te Oegstgeest. De overledene werd in 1902 candidaat in de Hervormde Kerk ln Friesland. Te Gorredijk werd hij als predikant bevestigd in 1903. Deze Gemeen- rwisselde hij voor Oosthuizen in 1906, Grootebroek volgde in 1908, en zijn laat- standplaats was Dordrecht, waar hij 1911 kwam. Op 1 oktober 1941 werd dr. Van Iterson emeritus. Dinsdag 31 januari om half elf is er een rouwdienst in de Willem de Zwijgerkerk. •na om één uur de teraardebestelling plaats heeft op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. op te wijzen, dat dr. Kuyper en afge scheiden broeders niet voor niets ge leefd hebben. Hij pleitte voor overleg in deze zaken, niet alleen met de hervorm den. maar ook met de Stichting Geeste lijke Liederen en de Evangelische Gezan gencompagnie. Ds. M. Kamper (Wierden) voelde het meest voor een flinke bundel met ongi veer honderd gezangen. Het aantal amendementen en vooi stellen was intussen aangegroeid tot ee verwarrende veelheid. In april heeft de synode nog veel te doen over deze zaak. Discussie Deltadag Vele lokale wensen komen in een later stadium aan bod (Van een onzer verslaggevers) DE VOORZITTER van de Zeeuwse belangenvereniging voor de visserij zei het gistermiddag, op de deltadag in het Scheveningse Kurhaus, scherp: „Indien de Oosterschelde een paradijs voor de oesters is, dan js het Deltaplan voor die oesters de paradijsvloek." Ir. A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, zeide op deze en andere punten, waarover straks meer, dat het deltaplan in engere zin een schemaplan is, dat de mogelijkheden inhoudt om ook andere wensen te verwezenlijken. Het is- nooit de bedoeling geweest alle vraagstukken in eens op te lossen. KALODERMA gelee Ban maakt handen zacht als fluweel Am. onderscheiding voor prins Bernhard Prins Bernhard hee.ft gisteren Washington besprekingen gevoerd de Amerikaanse minister van defensie Charles Wilson. Van de zijde der Neder landse ambassade in Washington verklaar- len niets te weten van hetgeen be sproken is en legde men de nadruk op het Informele karakter van het tweeweekse bezoek van de Prins. De chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Nathan F. Twining, heeft Bernard gisteravond tijdens eer diner op de Nederlandse ambassade d« onderscheiding uitgereikt, die Amerikaan- piloten wordt verleend, als zij verschei dene duizenden vlieguren op hun t hebben staan. Deze onderscheiding houdt de betlte- lg in van „Commander pilot of the U.~ Vijfhonderdste schip. Op de helling vi N.V. Scheepswerven v.h. H. Bodewos i Millingen aan de Rijn is gisteren (sinds de oprichting in 1896) het vijfhonderdste schip te water gelaten. De werf verschaft werk aan 300 man. Een hele middag zijn tijdens deze delta dag der drie provinciale besturen (Noord brabant. Zeeland en Zuid-Holland) vra gen gesteld over financiële, technische, verkeers- en visserijaspecten van dit be kende en grootse plan. Dat gedacht Is over een tijdvak van 25 jaar. rond 2Vi miljard gulden opeist en pleegt te wor den samengevat met de veelzeggende zin: afsluiting van de zeearmen. Al deze vragen werden naar beste kun nen door ir. Maris, die in de ochtenduren een uiteenzetting over het plan had ge geven en bij zijn overzicht van de delta werken de memorie van toelichting var de deltawet op de voet volgde, beant woord. Diverse vragen werden ook gesteld omtrent de dam in het Volkerak. Het is de vraag in welk stadium deze dam met sluizen zal worden gebouwd. Dit kan ongeveer tegelijk met de dam in het Haringvliet geschieden, doch ook eerst bij de afsluiting van de Ooster schelde, nadat Grevelingen is afge sloten met een wantijdijk. Studies op dit punt zijn nog niet gereed. Ir. Maris zou een snelle afdamming van het Volkerak voorstaan, omdat dan de kanalisatie van de Nederrijn en Lek spoediger ter hand kan wor den genomen. Hij achtte het wijs, dat de Westerschel- de buiten het bestek van het deltaplan is gelaten, evenals de kwestie van een stormstuw in de Nieuwe Waterweg. Hier spelen havenbelangen grote rollen. Waren deze studies bij het plan betrokken, dan zou er nu nog geen deltaplan zijn. Een stormstuw ln de Waterweg zou een ope ning van 300 meter vergen bij een hoogte van 18 meter aan deuren. Dit is een bij zonder moeilijk technisch vraagstuk. Voorts werden een tunnel bij Saaftings tussen Zuid-Beveland en oostelijk Zeeuws- Vlaanderen, betere verbindingen tussen Breskens en Vlissingen. vragen over weg verbindingen en dammen zonder tal op geworpen. De „lokaliteiten" zullen naar sprekers mening zelf met hun wensen voor de dag moeten komen. Dat is hun z.i. wie toevertrouwd. Een afdoende bedijking van de Bies- bosch is, naar de directeur van de Rijks- rstaat meedeelde niet mogelijk zo lang de deltawerken niet voltooid zijn. Tot zolang is de Biesbosch nodig als Hoe wordt straks het Moerdijkkanaal TPEZOEKERS van de Deltadag te Scheveningen bekeken met gretige ogen een kaart van het zuidwesten des lands, waarop met dikke groene lijnen „een Moer dijkkanaal" stond aangegeven. Dit kanaal loopt van de Schelde, op Nederlands gebied achter Ossen- drecht om op een punt zuidelijk van de in verbetering zijnde Ber gen op Zoomoe haven, in de Oos terschelde uit. Noordelijk van die haven begint dit kanaal ongeveer langs de oostelijke rand van het Westbrabantst poldergebied en. loopt zo naar de Moerdijk aan het Hollands Diep. Diit tracee is reeds eerder gepubliceerd. Ir. Maris liet alle vragenstellers wijselijk in het onzekere over het wel of niet juist zijn van de dikke groene lijnen. Nu de Belgische re gering haar standpunt bepaald heeft en dit langs diplomatieke weg aan Den Haag bekend heeft ge maakt, kon hij alleen maar zeggen, dat naar zijn indruk een beslissing „niet zo gek lang meer op zich zou laten wachten." bergingsgebied voor overtollig water. We zouden nieuwe gevaren oproepen, als we eerder tot indijking van de Biesbosch overgingen, zo meende hij. Lokale wensen lijke technische aspecten. Breskens-Vlis- slngen krijgt een nieuwe veerboot om het toenemende verkeer van de ontworpen wegen over de dammen te kunnen opvan gen. In de Oosterschelde kan ten behoeve van de oestercultuur geen geperforeerde dam gelegd worden. Men zal dus moeten bestuderen, waar wel oesters willen leven en heeft het te bedijken deel tussen Gre velingen en Brouwershavensegat als stu dieobject uitgekozen. Uit de vergadering werden wensen op geworpen voor wegen over dammen tus sen Zierikzee en Colijnsplaat, tussen Wal cheren. Zeeuws-Vlaanderen en Noord- beveland en tussen de „vestibule van Zee land", Tholen en Zuidbeveland. Deze wensen beschouwt ir. Maris als lokale wensen, die in een later stadium aan de orde komen. VehhcJe. chocolade PASTILLES Westen kan niet zonder de Arabische olie Academische examens AMSTERDAM, G.U.. 37 Jan. Geslaagd oor doet economie: R. G. Greve, Haa Kand klassieke letteren: M. L. van D. Slump, Amsterdam iel. Rijswijk. Amsterdam, Doot. politieke ■ciale wetenschappen "(sectie C) mej. I B M Wiener en W P A M Hoebirfk. Am sterdam. Doot scheikunde P J de Koning. Hoofddorp. Kand. wis- en natuu-ricunde J W Ypenlbung, R H Riem en W J de Jong. Amsterdam. Bevorderd tot arts mevr A v d Bijlsma. G J M Luijkx. Amsterdam, (4e ged.) I E Jessiinun, H J R M J W Heuvelmans. F L Meijler. - H C Bis- kam ïeskunde W Bakx, Eindhoven: J F. Booy, ej. C H M Dortker. Socstdijk; H Graaf. Reeuwijk; J A Hoekstra. J Huls. 't Harde; J de Jong. Rotterdam; a Nemlick. Utrecht: T Oud- P Ov-erdiep, Utrecht; Rijnders. Valkenwaard; S Rljpma. mej. K M - arde, Zwolle; E L Geslaagd voor Genkel. Voor burg; J. van de Berg. Den Haag en C. M Doet economie: B i Waardt. Scheve zijn geslaagd voor d« akte K I: S. Fröberg te Amsterdam. Chi J. D. Pietersz te Zutfen. A Kelfken6 te 's-Gravenhage en H. T. Kokmeijer te 's-Gra. in elk huisgezin: 'I Verklaard* uitlicht /~\LIE HEEFT EEN soortgelijke betefce- nis, functie als bloed. „Blut ist ein ganz besonderer Saft", omdat de bloed- vloeistof dient voor de instandhouding van het fysiek van het individu. Hoe zou de conomische wereldhuishouding kunnen bestaan zonder de omspoeling door olie 7 het probleem van het Midden- Oosten, interessanter dan onderwerpen ln vele romans, analyseert, dan stuit men in de diepte op olie. Zowel 't westen als het oosten, hebben bij het bezit der oliebron levensbelang. Wij nemen aan, dat te oordelen naar uitspraken van experts, het nog wel vijfentwintig jaaT zal duren, eer de kernenergie de olie vervangt en deze als „verouderd" wordt beschouwd. Deze gedaahtengang zal premier Eden, op de oceaan, op weg naar Eisenhower, niet reemd zijn. Hij weet, dat bij de eventuele regeling van het brandende conflict tussen Israël en de Arabische landen, het»behoud olieconcessies voor het westen even- op de voorgrond staat. Eisenhower neemt daarom het juiste praktische stand punt in. dat de enige voor de Ver. Staten aanvaardbare oplossing van het conflict is, goede VTienden te blijven met beide partijen. Eisenhower adviseert daarom zo wel Egypte als Israël, het intermediair te aanvaarden voor een betere verhouding tussen Joden en Arabieren. Dit is ook het grondthema van Hammar- skjölds missie. Wij geven deze knappe, voortvarende secretaris-generaal der Ver. Naties een goede kans, een compromis te bewerkstelligen, als hij de instinctieve krachten weet te breidelen. Te oordelen naar de uitspraken van Nederlandse Ka merleden, die ln teraël hebben rondgeneusd, zal dat aan de Joden niet liggen. Als echter de Egypti sche premier Nas ser, ondanks het jongleren met een grondwet, zich geroe pen voelt op dictatoriale wijze het „Ara- bië voor de Arabieren" tot nieuwe werke lijkheid te maken, dan kan een Joods „Na tionaal Tehuis" daarbij niet worden ge duld. Egypte evenals Joegoslavië, heeft de neiging zich toch van het westen te ver vreemden, economische steun te accepte ren van het Sowjetblok, hetgeen de positie van het westen zeer schaadt. In de 6trijd tussen Egypte, Syrië en Irak, een land rijk aan olie, en gesteund door het wes ten, heeft Egypte voorlopig de overwin ning behaald. Egypte ontvangt wapens uit Tsjechoslowakije, en Israël moet nog maar afwachten, wat de „klop op de deur" van Washington oplevert. In een vorige be schouwing wezen wij op het touwtrekken om de gunst van Egypte tussen het team Amerika—Engeland en de Sowjetunie. Wij vernemen thans, dat Cairo het Brits-Amerikaanse aanbod voor financiële steun bij de bouw van de Assoeandam over de Nijl, voor Egypt es noodzakelijke op bouw, zou hebben geweigerd. Zoals men weet, bood het westen 70 miljoen dollar aan en de Wereldbank 200 miljoen. De Russen deden Cairo de offerte, het gehele Nijlplan te financieren, zonder daarbij voorwaarden te stellen, behalve dan de verzwegen „penetratie'. Men zal moeten afwachten, of de president van de Wereld bank, Eugène Black, premier Nasser nog tot een andere zienswijze zal weten te brengen. De komende besprekingen te Washington tussen Eisenhower en Eden gaan in de eerste plaats over het Midden- Oosten en de daarmede verband houdende gemeenschappelijke, vaak in contrast zijn de, oliepolitiek. Al zouden gehandhaafde concessies het bezit van de olie garande ren, daarmede is het transport nog niet verzekerd. Niet voor niets werden drie grote oliepijpleidingen aangelegd naar het oosten der Middellandse Zee. Reeds heeft zoals uit de telegrammen gebleken is, Londen voorgesteld, gemeenschappelijke strijdkrachten te sturen naar „bedreigde punten" in het Midden-Oosten, maar Washington staat daar aarzelend tegen- Wij brengen mede in herinnering, dat Engeland te kampen heeft met omkoperij corruptie van Saoedj-Arabische zijde, enorme inkomsten geniet uit de ver koop van olie. De Amerikaanse maat schappij „Aramco" leverde Saoedi-Arabië verleden jaar de niet geringe som van 14 ljard op. De politiek van vele Arabische staten is gericht tegen het pact van Bag dad, dus tegen het westen en ten profijt# van de Sowjetunie. Eén aspect, waarom d« conferentie van Washington tussen Eisen hower en Eden," zo uiterst belangrijk ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5