Enquêteurs ondervragen nu ruim 10.000 mensen Vermeende tegenstelling in politieke strijd Prol jhr. mr. Van Eysinga vijftig jaar doctor Dr. Van Essen: Allegorische interpretatie van reliëfs K.L M.-kalenderwoestijn was het best van griesmeel... NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1956 Radio en vrije-tijdsbesteding Stichting voor statistiek nuanceert zeer fijn I TN MEER DAN 21/& MILJOEN Nederlandse huiskamers bevindt zich I een radio-ontvanginrichting, hetzij een toestel, hetzij een aansluiting op de draadomroep. Wat doet men daar nu mee? Wordt de radio ge bruikt als achtergrondgeruis voor het dagelijkse leven, of kiest men wel bewust programma's uit en luistert men daar dan naar met grote aandacht? Zijn er grote verschillen waar te nemen in de luistergewoonten in de ver schillende bevolkingsgroepen, en hoe past het gebruik en soms ook wel misbruik van de radio in het algemene beeld van de vrije-tijdsbeste ding? Dit zijn allemaal vragen, waarop over niet al te lange tijd een met bewijzen gestaafd antwoord kan worden gegeven. In opdracht van het centraal bureau voor de statistiek is de Nederlandse stichting voor sta tistiek uit Den Haag op het ogenblik namelijk bezig aan één van de grootste enquêtes uit haar geschiedenis. Wie gegevens nodig heeft over- de be steding van de zestig uren vrije tijd, waarover de gemiddelde Nederlander be schikt, stuit onherroepelijk op het ver schijnsel radio. Het aantal opvanginrich tingen stijgt in ons land vrij snel en ook ln het buitenland, waar de televisie veel al een veel grotere furore heeft gemaakt dan ten onzent, blijft de radio zich uit stekend handhaven als middel tot ont spanning, opvoeding en cultureel genot. Wie dus met het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding heeft te maken kan die radio niet voorbij gaan. - Helemaal onthand staat zo-iemand trouwens niet meer in dit leven. Verschij nen er in Engeland, Duitsland en Ame rika geregeld overzichten van de luister- gewoonten over een bepaalde periode, in Nederland is dan toch ook éénmaal enquête ineesteld, en wel van 12 tot met 25 april 1953. Deze periode van ve tien dagen was uitgekozen om een inzicht te krijgen in wat men in enquêteurskrin gen met een heel naar woord ..radiobi luistering" noemt op lange avonden. E resultaten zijn neergelegd in een mi zeer kleine lettertjes gedrukt lijvig boek werk van het C.B.S.. in 1954 uitgekomen bij uitgeversmaatschappij De Haan in Utrecht. Het ongelukkige is alleen, dat de talrijke staten, tabellen en beeldgra- fieken snel verouderen, terwijl het on derzoek bovendien in vrij beperkte kring is gehouden. Er werden namelijk vier duizend personen in het hele land onder vraagd en dat aantal was niet groot ge noeg om een fijne nuancering van de be volkingsgroepen te maken. Etappes rs De enquêteurs van de Nederlandse stichting voor statistiek zijn nu bezig aan een nieuw en veel groter onderzoek. Zij (werken aan dit project in drie perioden. (je In oktober zijn zij twee weken bezig ge- weest, in november eveneens twee weken en thans, in januari 1956, worden de twee e- laatste weken afgewerkt. Als dat alle maal achter de rug is zijn 10.500 Neder landers „doorgezaagd" over hun beste ding van de vrije tijd, dit als achtergrond van de luistergewoonten bij het gebruik van de radio. Meer nog dan in 1953 zijn de bevol- ie, kingsgroepen fijner genuanceerd. De ant- w woorden van boeren, landarbeiders, fa- brieksarbeiders, geschoold en onge- ,s (schoold, van middenstanders, leiding et gevende personen en welgestelden zullen nauwkeurig worden geanalyseerd. In hoeverre hangt kerkbezoek samen met er het luisteren, welke invloed heeft de bio- scoop en hoe zijn de gewoonten op dit terrein? Op die en nog veel meer vragen ging de eerste enquête in, maar deze et tweede wordt nog veel uitgebreider. Nieuw le GEMEENTE LEIDEN it. Officiële publicatie» UITBREIDINGSPLAN e- De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 30 januari 1956 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare g- Werken (Stadhuis, kamer 111), ter inzage ut "1 liggen een door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 23 januari 1956 vast- gesteld partieel uitbreidingsplan „Leiden, ln Voorschoterweg-Trekvliet". met betrek king tot gronden, gelegen tussen de Voor- schoterweg, de Trekvliet en de Korte Vliet, zulks met intrekking van een ge- n deelte van het partiële uitbreidingsplan „Leiden—zuidwest" van 26 januari 1948, zoals dit sedert is gewijzigd. Is Leiden, 27 januari 1956. ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 30 januari 1956 ge durende 21 dagen ter inzage voor een ieder is neergelegd het besluit van de ge meenteraad van 23 januari 1956, tot ont eigening. ten name van de gemeente Lel den, in het belang van de volkshuisves ting, ingevolge het bepaalde bij artikel 77, teerste lid, onder 4°, der Onteigeningswet, van gronden, welke zijn gelegen tussen de IVoorschoterweg en de Trekvliet en begre pen in het uitbreidingsplan „Leiden, Voor- jschoterweg-Trekvliet", zulks overeenkom stig de bij dit besluit behorende kaarten en verdere bescheiden, als genoemd in 'artikel 80, tweede lid, van meergenoemde wet. Lelden, 27 januari 1956. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Puzzel-prominenten 1. N. Koenen—van Lijll. Hoog- madeseweg 48, Leiderdorp. 2. B. Lambrechts, Schelpenkade 26, Leiden. 3. W. v. d. Haak, Katwijkerweg .13, Rijnsburg. nen maken over in bioscopen gedraaide films. Het onderzoek moet doen blijken welke soort films de meeste ingang vin den, of het voorprogramma wordt ge waardeerd of niet. kortom de hele scala dit belangrijke ontspanningsmedium. En hoe staat het in ons land met de lees gewoonte? Welke boeken leest men, wat zijn de meest geliefde schrijvers en koopt men die boeken, of vinden ze hun weg in clubs? In hoeverre is de leesportefeuille van invloed op de verspreiding van week bladen en leest men één dagblad of ver scheidene bladen? De invloed van het verenigingsleven wordt nagegaan, ook natuurlijk van verenigingen op het kerke lijk erf, en het bezoek aan toneel- en muziekuitvoeringen. En wat de lulstergewoonte betreft, die zal vooral worden nagegaan voor de zaterdagmiddag en -avond en voor de zondag. De gegevens zullen dus een helder beeld verschaffen over het aantal mensen, dat met door de radio uitgezonden kerkdiensten wordt be reikt. De omroepverenigingen zullen buitendien ook wel hevig geïnteres seerd z(jn in het antwoord op de vraag, hoeveel luisteraars er naar de bonte avonden luisteren en hoe groot de waardering daarvoor is onder de verschillende bevolkingsgroepen. Ruim 500 Op het ogenblik zijn ruim vijfhonderd ondervragers bij de stichting in dienst, van wie eenderde deel vrouwen. In ver reweg de meeste gevallen is de enquêteur geen hoofdberoep. Deze mensen die uiter aard zo'n ontwikkeling moeten hebben dat zij de vragenlijsten behoorlijk kun nen invullen en rapporten kunnen opstel len. verrichten in hun vrije tijd uiterst nuttig werk. Zo heeft de stichting in een grote enquête nagegaan, welke aversie er bestaat tegen het beroep van metselaar. Er kon toen nauwkeurig worden nage gaan welke maatregelen aanbevelens waardig zouden zijn om die tegenzin op te heffen. Regelmatig worden onderzoe kingen verricht naar de lezerskring van dagbladen, omdat het voor adverteerders groot belang is te weten, in welke kringen hun dure advertenties worden gelezen. ""sschien wel het moeilijkste onder is dat geweest naar het maatschap pelijk aanzien van de beroepen. De enquêteurs zwermden toen uit, gewapend met 57 kaartje», waarop de beroepen ston den genoteerd. De ondervrager had dan s anders te doen dan de huisgenoten de,.proefpersoon" verwijderd te hou den. opdat die rustig de kaartjes kon rangschikken, al naar het aanzien, waar in de beroepen in diens brein waren opgesloten. En zo zouden we nog wel even kunnen doorgaan. ar wij hopen is het ons gelukt in dit artikel en het vorige het werk van de statistiek wat te hebben verduidelijkt. Ontvangt u de enquêteurs daarom met begrip. Zij hebben een moeilijke, maar een dankbare taak te vervullen. District Leiden der Arjos De heer D. C. van Oosten sprak over Wat bezielt ons?" Het bestuur van het district Leiden van de ARJOS rit niet stil. Gisteravond organiseerde het weer een besturenconferentie in een zaal van de Geref. kertc te Oegstgeest. De voorzitter, de heer D. Nooteboom, drong aan op nauwer contact tussen de clubs en hij sprak ook de wens uit, dat het op deze avond gehoorde doorgegeven ztfu worden aan de clubs. De heer D. C. van Oosten kreeg hierna het woord over: „Wat bezielt ons?" Spreker begon met enkele Inleidende opmerkingen, die tot verdieping vergaderingen kunnen leiden. E>e politiek heeft verschillende invalspoorten: de' ge schiedenis. de theologie, de literatuur, het recht en de filosofie. De politiek Ï6 geen beperkt terrein. In de programma's de vergaderingen moet men hlprmee kening houden. Als uitgangspunt voor behandeling van het rassenvraagstuk kan bijvoorbeeld het boek „Tranen Johannesburg" nemen. Dan moeten aldus de heer Van Oo6ten, beseffen, dat niets verkopen, maar dat w brengen hebben. Het is een roeping, die is drijft. Nu behandelde spreker de vermeende tegenstelling tussen progressief e vatief. Deze tegenstelling is niet abso luut. maar betrekkelijk. Men vindt haar in elke partij. Elke partij heeft zijn vleu gels. Vleugels in d<- vooroorlogse A.R.P. •n d6 Talma en prof. Fabius. Ook de P.v.d.A. heeft in ir. Vos en mr. Burger twee vleugelfiguren. Dit is gezond. Maar 6peelt met woorden, als i tegenstellingen in de politieke strijd ge bruikt. Het was 100 jaar gelpden, kon spreken van conservatieven en pro gressieven. Toen kreeg men de levensbe schouwelijke partijen Nu Willen de socia listen weer terug, maar men heeft nog niet aangetoond, dat de overgang jaar geleden een kapitale fout w< Medezeggenschap De heer Van Oosten besprak nu eer aspect van het sociale vraagstuk. Tegen woordig i6 de broodvraag niet meer aar de orde een boterham, een dubbele boterham of een belegde boterham het gaat nu om de plaats van arbeider. Het probleem van de medezeggenschap m de arbeider staat in het middelpunt der belangstelling. „Het is een aantasting het eigendom, van het gezag en een grijpen naar dingen, waarnaar men niet behoort te grijpen", menen kortzichtige lieden. De aandeelhouders met hun kapi taal hebben alles te zeggen, de directeur minder en de arbeider helemaal niets. Dan gaat er üet6 mis. Het leven van de arbeider en dat van zijn gezin hangt van het bedrijf af. Het onpersoonlijke kapitaal mag, aldus spreker, niet alles beslissen. Het beginsel van het absolute eigendom is geen Christelijk beginsel. De Bijbel leert zowel in het Oude al6 het Nieuwe Testament, dat eigendom niet absoluut We zijn rentmeesters over het ons toev> trouwde goed. Totalitaii De doorbraak is niet een verschijnsel an de laatste tijd. maar dateert al de Reformatie. De religie 16 totalitair, be heerst het hele leven. De Christen moet tastbaar maken, wat hij gelooft. Daar tegen is altijd verzet geweest. Ons lpven is ook niet kerkelijk bepaald, n gieus. De Reformatie heeft door de slap heid van de Christenen niet voldoende doorgewerkt. Daarom kon in de 18de de wetenschap een wereldbeeld vo waarin voor God geen plaats wa6. Groen van Prinsterer heeft tot agitatie opgeroe pen en Kuyper heeft, toen hij gegrepen was door de Chr. religie, deze in heel zijn leven uitgedragen. Hij heeft zijn sen uit de nachtschool opgevoerd tot de middaghoogte vam het leven. Het ging niet alleen om de Christelijke school Colijn heeft deze toestand geconsolideerd. Toen beleefde men. aldus de heer Van Oosten, de ellende van de derde genera tie. De Christen moet steeds in het geloof strijdjen, maar men streed niet meer, want men geloofde het wel. De twijfel mogelijkheid van een totaal-Christelijk leven werd gezaaid De zekerheid onzekerheid werd gepropageerd, want ..God is ln de hemel en gij. mens, zijt op de aarde". Men kwam tot de eigenwette lijkheid van de verschillende levenster reinen. In de doorbraak hebben de lévens, kringen hun eigen, nietigoddelijke wetten Bij de partijvorming was niet mper het religieuse. maar het sociale aspect be langrijk. Televisielezingen voot de Veron Gisteravond heeft de heer Grimbergen voor de Veron gesproken over de verti cale tijdbasis in televisie-ontvangtoestel len. Door de ongunstige weersomstandig heden ontbraken enkele leden. Over het algemeen wordt deze serie lezingen vooral door de „televlsleknutselaars" met veel belangstelling gevolgd. Op 23 februari zal de synchronisatiescheidang worden besproken. Tien gulden voor tip Een tip voor de ideeënbus van de Nederlandse Spoorwegen heeft de heer P. d. Raad. controleur op het station Leiden, tien gulden opgeleverd. De wenk betrof de verlichting van de telefooncel len in het station van Groningen. J. Rietbergen 40 jaar bij lichtiabriekeJi Gisteren herdacht de heer J. Rietber gen, administratief ambtenaar bij de ste delijke fabrieken van gas en elektrici teit, de dag, waarop hij 40 jaar geleden zijn loopbaan bij dit bedrijf begon. In de directiekamer werd de jubilaris toege sproken door de directeur, ir Y. Ykema, die hem namens het gemeentebestuur de oorkonde en de gratificatie aanbood. Hierna voerde de administrateur de heer J. J. C. Snel het woord, die de ju bilaris prees om de grote ijver en nauw gezetheid. waarmee deze zich van de hem opgedragen taken, zowel zijn admi nistratieve als die van leider van de E.H.B.O., kwijt. Als voorzitter van de jubileumcommissie bood hij een fraai ge schenk aan. De heer Rietbergen dankte de sprekers. aarna was er thuis nog een huldiging in de intieme kring door zijn collega's. sovenzaal Geref. Kerk eniging. G. van Galen er: Heeft het nog zin AGENDA VAN LEIDEN Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.. Re sidentie-Orkest o.l.v. Louis Stotijn, liste Margot Pinter, piano Kamer 204 stadhuis, half 8: Leids Jeugdpa riemen t over; Jeugd en interna tionale samenwerking Jacobazaal Burcht. 8 uur: afdeling Lei. den Dierenbescherming, jaarvergadering Wijkgebouw Stille Rijn 13. 8 uur: zen dingssamenkomst G.Z.B., spreker ds. A van Eijk van Benthuizen. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers er bloemistenvereniging D E V Leiderdorp, kantine touwfabne- ken. 8. uur: jaarvergadering „Zijlkwar Leiderdorp, 7.45 uur: gemeente- Oegstgeest. 8 uur: A.R kiesve uit Zwijndrecht o< A.R. te zijn? Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad Zaterdag Lakenhal. 3 uur: opening tentoonstel ling werken van Jan Kalsbeek door wet. houder Van Schaik Rijksmuseum voor geologie en minera logie. 2.15 uur: Kon Ned Natuurhistori sche Vereniging bezoekt nieuw ingerich te Nederlandse afdeling. Wijkgebouw Irene Driftstraat, 57 uur; receptie zondagsschool De Graankorrel (gouden jubileum) Antonius-clubhuis. 8 uur: speeltuinver eniging „Om de Doorbraak", jaarlijkse feestavond. Burcht, 8 uur: p e rs o neelsv er en Igrt n g S.R.O. 'Smit-Röntgen), feestavond. Schouwburg, 8 uur- K. en O., toneel groep Theater met ..De dochter van de bronnenmaker" Zondag Koolkapel, 7 uur: herdenkingsdienst zondagsschool De Graankorrel, ds J N de Ruiter Waalse kerk. 7 uur: padvindersdienst. oübaas L. Questroo Maandag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- stelling, Haagsche Comedie met ,,'t Is joit te laat" van Felicity Douglas. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Henk du Mée projecteert en spreekt over Corsica. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 uur, KersttentoonsteUlng, litho's in kleuren door J, Bezemer en J. van Vlijmen (tot 19 februari) Rijksmuseum voor volkenkunde 10—5 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdineh en Blanken. Hoge- woerd 171. tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136. (Advertentie i PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Eerste concert voor Chr. kweekschool Door samenwerking van de direc teur en de schoolvereniging konden de leerlingen van de Chr. kweek school voor het eerst kennismaken met een schoolconcert, alleen voor de eigen school. Deze kennismaking is van zeer prettige aard geweest, want het spel van de pianist Jan van der Meer en de fluitist Koos Verheul, lid van het„ Residentie-Orkest, was van bijzondere klasse. De voorzitter van de schoolvereniging, de heer C. Barnhoorn, opende de middag. Het eerste werk was een driedelige sonate voor fluit en piano van Joh. Christoph Friedrich Bach. Van ©ominlco Scarlatti, de voorloper van de moderne klaviertechniek, speelde Jan van der drie kleine sonates. Piano en fluit werkten weer samen in „Introduktion und Variationen" over een eigen thema van Schubert. Geen toelichting behoef- 'ee walsen en de polonaise in as van Chopin. Gabriel Fauré was vertegenwoor digd door een fantasie voor fluit en piano. Een sonatine van de dertigjarige Ne derlandse componist Jaap Gcraeds was ongetwijfeld voor de meesten het hoogte punt van deze muziekmiddag. De speelse g van Jan van der Meer en Koos Verheul verdient alle lof. Roemeense volks dansen van Farkas vormden een vrolijk een goede middag. De directeur. C. de Vries, besloot de samen- Cen'ium d-emorslialies van visbeiaiding Vrijdag 3 februari om elf uur zal mevr H. J. Mansholt-Postel. echtgenote van as minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening, in het bouwcentrum te Rotterdam een centrum voor demonstra ties van visbereidingsmethoden openen De controleraad voor dq verbetering vari de afzet van visserijprodukten verleent aan het demonstratiecentrum, dat met be hulp van Moody-gelden is opgericht, me dewerking. De voorzitter van de controle- raad. drs. D. J. van Dijk. directetfr van het bedrijfschap voor visserijprodukten. zal het woord voeren. ContacLavond Leidse middelbare scholen Sinds enige tijd bestaat er een commis sie, die het contact tussen de leerlingen van de Leidse middelbare scholen wil bevorderen. Op 16 maart zal daartoe in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een eerste bijeenkomst worden gehouden. Het Initiatief tot deze avond Is geno men door de C'nr. kweekschool. Het pro gramma zal uit muziek en declamatie bestaan. Voor de muziek- en declamatie wedstrijden zijn drie bekers uitgeloofd. Nu in de staatswetenschap Donderdag 2 februari zal het vijftig ja: geleden zjjn, dat prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, geboren te Noordwljkerhoi en nu wonende te Leiden, aan de Leid! universiteit promoveerde tot doctor in de staatswetenschap. Willem Jan Mari van Eysinga werd op 31 januari 1878 te Noordwijkerhouj. gebu- i, bezocht het Leidse gymnasium studeerde aan de universiteit alhier in de rechten. In 1900 promoveerde hij tot tor in de rechtswetenschap en in 1906 tot doctor in de staatswetenschap op eer proefschrift, getiteld: .Proeve eener inlei ding tot het Nederlandsch traktatenrecht" De loopbaan van jhr mr. Van Eysinga begon met een betrekking aan het depai tement van Buitenlandse Zaken welke, functie hij van 1902 tot 1908 vervulde. 1908 werd de nog jonge jurist benoemd tot hoogleraar in Groningen en in volgde zijn benoeming tot hooglera: Prof. jhr. mr. W. J. M. Onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor het nabije Oosten, het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap Ex Oriente Lux en de Vereni ging van Nederlandse Archaeologen hield dr. C. C. van Essen, onder-di- rectcur van het Nederlands Historisch Instituut te Rome, gisteravond een lezing over de allegorische interpretatie van reliëfs op antieke grafmonu menten. Prof. dr A. W. Bijvanck leidde de spreker in. Dr. Van Essen wees erop, dat op vel* grafmonumenten uit de oudheid voorstel lingen voorkomen, die grotendeels aan Homerus zijn ontleend. Als men deze mo numenten bekijkt, rijst onmiddellijk de vraag, waarom juist deze verhalen worden afgebeeld op lijkkisten, die niet bestemd zijn voor de buitenwereld, maar in kelder» worden opgeborgen. Dr. Van Essen meende dit te kunnen verklaren. De bevolking voor wie na de zesde eeuw de betekenis van deze verha len niet meer leefde, zocht wegen om ze te kunnen behouden door er een interpre tatie aan te geven, die in die tijd paste Men ging er symbolen en allegorieën in zoeken. De afbeeldingen ln de eerst» plaats bestemd vooi de dode zelf sym boliseerden in een gevechtsscène bijvoor beeld de overwinning van de eeuwigheid op het aardse leven. Dr Van Essen noem de nog vele andere voorbeelden van sym- oollsering van deze voorstellingen. Door dat de beelden bij deze richting het ene symboliseren en bij een andere richting een geheel verschillende betekenis heb ben, is het heel moeilijk uit te maken, welke religieuze overtuiging de dode had. Dr. Van Essen zei. dat hij zijn toehoor ders onder wie zich ook burgemeester Van Kinschot bevond slechts een blik had willen doen slaan op een gebied, waar nog buitengewoon veel onderzoekin gen nodig zijn. Prof. mr. Van der Pot doctor h.c. Leuven Prof. mr. C. W. van der Pot, oud-hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, is met elf andere geleerden benoemd tot doctor honoris causa van de univer siteit van Leuven. Prof. Van der Pot wai van 1910 tot 1921 secretaris van het hoog heemraadschap Rijnland en van 1918-1921 wethouder van financiën in de Sleutel- Leiden, waar hij tot 1931 volkenrecht do ceerde. Naast zijn arbeid als hoogleraar werd professor Van Eysinga aangezocht voor vele andere belangrijke functies. In 1907 werd hij benoemd tot toegevoegd gedele geerde bij de tweede vredesconferentie. Van 1910 tot 1930 had hij zitting In de Rijn vaart-commissie en van 1920 tot 1930 was professor Van Eysinga lid van" de Neder landse delegatie ter vergadering van de volkenbond. Voorts was de Jubilaris lid van het permanente hof van arbitrage, van 1931 tot 1946 rechter bij het perma nente hof van internationale justitie te 's Gravenhage (waarmee hij opgeklommen was tot een van de hoogste rechterlijke functies ter wereld), curator van de Ne derlandse economische hogeschool te Rot terdam en lid van de Koninklijke akade- mle van wetenschappen. Van de hand van pi-ofessor Van Eysin ga zijn vele belangrijke werken versche nen. Noemen wij slechts: „Ontwikkeling en Inhoud der Nederlandsche Traktaten (sedert 1813)' (1916), „Rijndocumenten" (1918), „Evolution du droit fluvial interna tional du congrès de Vienne au Traité de Versailles" (1919), „La Commission de Versailles" (1919), „La Commission Centrale pour la Navigation du Rhin" en voorts enige verhandelingen over Hugo de Groot. KORT VOOR DE JAARWISSELING hebben 165.000 mensen over de gehele wereld een K.L.M.-kalender gekregen. Voorzover men de reacties nu kan peilen, wordt dit stuk drukwerk algemeen beoordeeld als de beste, die de K.L.M. ooit gemaakt heeft, hoewel de luootvaart- maatschappij ook op dit terrein een naam heeft hoog te houder.. Inder daad, zegt iedereen, die de fleurige poppetjes in hun Hollandse, Zuid franse, Zuidamerikaanse, Zwitserse achtergronden of in Panjs-bij- avond heeft gezien, „inderdaad, dit is alleraardigst de lichteffecten, die het meest passend Maar in Augustus, toen hij er meer dan zeven maanden aan had gewerkt, kon Jacques van der Leeuw ?hef-teke- naar van de propaganda-afT-ling van de K.LM., het woord kalmdei niet meer horen. Er was een enorm werk verricht. In het begin van het jaar werd het idee geboren bij de propaganda-afde- ling: we gaan onze kalender dit jaar weer zelf maken en het wordt weer een poppenkalender. Jacques van der Leeuw kreeg de opdracht om een paar schetsjes te maken en het resul taat ervan wekte direct zodanige ver wachtingen. dat hij de vrijh'id kreeg om aan het werk te gaan, nadat én het tekenen én de beslissing daarop in minder dan een dag waren geschied. Van die dag af dook Van der Leeuw onder, letterlijk, want zijn werkruimte is in de grote kelder onder het gebouw aan dp Albert Plesmanweg te Den Haag. Van die dag af werkte hij aan niets anders meer dan aan de kalender. Van die dag af dacht hij in groot-heden van hout. papier, glas. spons. Hij dacht er een jaar voor nodig te hebben, maar de propaganda-afdeling zei, dat het ln zes maanden af moest. Het heeft zeven en een halve maand geduurd, wat door ledereen, die ook maar iets van het werk heeft geweten, als een fraaie prestatie wordt aange- Van der Leeuw is een stille man. Wie hem aan het woord laat, hoort over hemzelf niet zo veel, cmdat hij het grootste deel van het verdiende succes graag voor rekening laat van degenen, die met hem samenwerkten: Nico Zomer, de kleurenfotograaf, die o.m. voor de lichteffecten zorgde en een tafereel middag of nacht kon ma ken, de lay-outman Joop Möhle, die ervoor zorgde, dat de kalendercijfers niet onleesbaar "klein werden, maar ook niet domineerden, de timmerman, die de modellen draaide, waarült de poppetjes werden samengesteld en de deskundigen van de drukkerij En schedé in Haarlem, die met drie kleu ren op de pers (rood. blauw en geel) ontelbare schakeringen wisten te be reiken. De honderdduizenden, die met ons in adoratie de kalender hebben bekeken, zullen begrijpen, dat zonder een goede teamgeest van de ploeg een dergelijk eindresultaat niet had kunnen worden bereikt. Maar niettemin mag het leeuwedecl van de eer (what is in a name?) wel op rekening van Jacques van der Leeuw worden ge schoven. Hij is de man geweest, die er de meeste „kopzorg" van heeft gehad. Hij maakte naar aanleiding van zijn voor lopige twaalf schetsjes zijn ontwerpen In een trapeziumvormig vlak van tach tig centimeter diep met de camera aan de kant van de langste zijde. Daarbin nen was namelijk alles scherp en was alles voldoende te belichten voor de kleurenfoto's. Soms moest er met lam pen van duizenden watts acht minuten lang worden belicht, soms krulden door de grote hitte de (papieren) blaadjes van de palmen en moest alles opnieuw beginnen, soms was men een gehele dag bezig met het proberen van Scrooge en Marley Ceta vertoonde door en door Engels filmwerk Gisteravond hebben wij in het Casinotheater de door de CEFA georgani seerde filmvertoning bijgewoond van het bekende verhaal Scrooge en Marley van Charles Dickens. Eigenlijk is de typisch Engelse rolprent niet meer dan een visueel boek. Kennelijk heeft de maker Dickens recht willen doen en het verhaal wordt dan ook simpel op de voet gevolgd. En al is dan vaak en goed gebruik gemaakt van aardige trucs en „filmische" vond sten, de vorm en de maatschappelijke inhoud van de film vormen niet een dusdanig geheel, dat van een kunstwerk kan worden gesproken. De strek king van het verhaal liefde voor de medemens komt evenwel duide lijk genoeg naar voren om de film het aanzien alleszins waard te doen zijn. Al doende leert men. ook wat de lichteffecten betreft. Er werd wel eens een kleurenfoto als minder geschikt terzijde gelegd, omdat het tesultaat donkerder bleek dan men had bedoeld. Bij het Parijse tafereel, een soort Place du Tertre in Montmartre met de Sacré Coeurkerk op de achtergrond, bleek dit effect juist het verlangde. Men maakte er een dankbaar gebruik van en het resultaat was: Parijs bij avond. Ook de attributen ontwikkelden zich. naarmate men bezig was. Van der Leeuw werd met de dag vindingrijker. Een palm? Hij stond er niet meer voor: blaadjes van groen tekenpapier en voor de stam een bezemsteel, die met een beitel was bewerkt. Gewone bo men? Stammen volgens het oude re cept en bladerdossen van groenge verfd spons. Rieten daken van neger hutten? Bezems. Sneeuwlandschappen en sneeuwbergen? Schuimplasllc, dat oorspronkelijk voor isolatiedoeleinden dient plus per tafereel een kilo'tje of GRIESMEEL MET SUIKER te staan. Men herinnert zich, dat voor hoorspelen het geluid van knetterende vlammen door knisperend cellofaan- papier wordt gemaakt, omdat echt vuurgeknetter niet echt klinkt. Zo on geveer verging het Van der Leeuw, die woestijngrond van zand maakte, maar op de foto's zag, dat dit bepaald niet het verlangde resultaat gaf. Na enig experimenteren kwam hij er: hij kocht bij de kruidenier flink wat griesmeel met suiker en vollè: de woestijn, zoals die verlangd werd, wés er. Wie de nu onttakelde twaalf land schapjes ziet, zal bemerken, dat alles er scheef ln ls. rien heeft, voor wat huizen, bomen, mensen betreft, alles vertekend gemaakt. In overdreven perspectief, om in die tachtig centi meter zoveel mogelijk diepte te krij gen. Aan de kleinste dingen Is gedacht Het punt van opname mocht niet te hoog zijn, omdat de toeschouwer an ders bulten het tafereel zou bltjveri. Dat mocht niet. De toeschouwer moest er als het ware in zijn opgenomen. Een sneeuwlandschap bijvoorbeeld heeft op de achtergrond een paar skiërs, die van lucifers zijn gemaakt. Men zal ze licht over het hoofd zien, als leek. maar wie er even zijn vinger op plaatst, zal bemerken, dat onmid dellijk de diepte uit het landschapje weg ls. Er kwam wat voetlicht bij ln de Rivièra en onmiddellijk had de zee dat diepe en de hemel het meer strak ke blauw, dat de toeristen daar zo fas cineert Nico Zomer trouwens stond ook voor niets. Maanlicht? Rose In de lucht voor een Japans landschapje? Wat donkerder blauw voor een avond lijk effect ln New York? Het kwam er, op bestelling. 30.000 KG PAPIER t"\AT ALLES ls nu al weer maanden achter de rug. Voor de kalenders was een kleine dertig duizend kilo pa pier nodig, meer dan 25 Kilometer koord voor de ophangdraadjes en dui zend liter Inkt, waarmee men een klein zwembad zou kunnen vullen. De twaalf landschapjes zijn nu ge deeltelijk gedemonteerd, maar hier en daar vindt men nog de zee van blauw- gespoten Byzantijns glas en een woes tijn van griesmeel met suiker. Een In boorling is zijn ene been kwijt en een Zuidamerikaans paard zijn oren. Maar dat ls slechts een kwestie van lijmen. En dat lijmen zal stellig gebeuren, want de twaalf tafereeltjes zullen ln hun oude luister worden hersteld om dan als étalagestukken te dienen in verschillende K LM.-kantoren in het buitenland. In Den Haag heeft men al verscheidene brieven gekregen met het verzoek om ze het eerst te krijgen: een compliment, zonder zoveel woorden voor Jacques van der Leeuw en zijn ploegja. De geschiedenis speelt zich af in de „goeie ouwe tijd". Scrooge, een keihard zakenman, heeft het geld tot zijn afgod gemaakt. Hij kan zijn medemensen nog slechts zien als zakelijke objecten en hij behandelt ze dienovereenkomstig. Dickens tekent en hekelt heel duidelijk de socdal» wantoestanden van die dagen. Degenen, die bij Scrooge In dienst of om een of andere reden van hem afhankelijk zijn, kruipen voor de rijkaard en deze toont greintje sociale bewogenheid, on danks de armelijke omstandigheden waarin de meesten van hen leven. Dan nadert het kerstfeest, dat Scrooge evenwel niet wil vieren. Hij vindt het '.onde van de verloren werkdag! Maar geheel onverwachts, terwijl hij 's avonds Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Albertina Henriëtte He- lene. dr van H Vrolijik en M H G Kijzer; Sonja, dr van H C v Meurs M M v Oos ten; Maria Johanna Catharina, dr van G A de Lange tn T d: Bruin; Tom, z van A de Beer en V A Valk; Adnana Clazina, dr van J Aartman en W J Hijman; Anita, dr van P J Verboon en G Deelstra. Overleden: ECH Falkenstein, wed. van Aninger, 91 jr; T Kuijpers, 73 jr; C BeiJ, man. 7? jr; M Louters, huls- vr. van Brr.ngers, 69 jr; M Valentiji huisvr. van Sohakenbos, 76 jr. thuis in zichzelf wat zit te mokken, ver schijnt tot zijn grote schrik de geest van ~,J- overleden compagnon Jacob Marley, vegens zijn slechte gedrag op aarde geen rust kan vinden. Marley waarschuwt zijn vroegere partner zijn leven te bete- Om hem een kans tot bekering ti geven verschijnen Scrooge dan drie gees ten. Voor zover wij konden beoordelen werkelijk natuurgetrouwl De geest van 't verleden toont Scrooge zijn vroeger leven en wat van al zijn beloften is terecht gekomen. De volgen de geest laat d=> oude vrek het heden zien. Scrooge en zijn begeleider treden on zichtbaar de huizen van zijn neef en kan toorklerk binnen. Scrooge staat verbaasd van het menselijk geluk, dat deze men- cen, ondanks hun schrijnende armoede, toch nog bezitten. De derde geest stelt Scrooge voor hoe de toekomst zal zijn als hij op de ingeslagen weg van on barmhartigheid doorgaat. Een dodelijk geschrokken Scrooge smeekt dat het niet zó met hem zal gaan en hij belooft zijn leven te beteren. Het slot toont op komisch blijde wij; de metamorfose, clie de geldaanbidder ondergaat. Als Scrooge wakker wordt houdt hij namelijk zijn woord, aai geest van Je toekomst gegeven, en wordt niet moede zijn naasten op allerlei n.anieren gelukkig te maken. Zo gaat het kerstfeest ook voor Ebenhezer Scrooge wee iets betekenen.... Leidse smalfilmliga Herman Kleibrink liet eigen werk zien Op de bijeenkomst van de Leidse smal filmliga, die gisteravond in het Gulden Vlie6 werd gehouden, vertoonde de voor zitter, de heer H. Kleibrink een tweetal films <üe nog niet waren gemonteerd, maar aangezien de smalfilmliga een stu dieclub is, voor de leden interessante studieobjecten vormden. De eerste film bracht het Leidse spoor wegwede in beeld, benevens de opening van het viaduct en de daarmee gepaard gaande feestelijkheden. Voorts werden fragmenten vertoond van de kleurenfilm „In Hollands Duin". Het ligt in de be doeling. vertelde de heer Kleibrink, deze film te voorzien van natuurlijk geluid. Om alvast een voorbeeld te geven liet hij vóór de vertoning het ontwaken van de vogels de duinen horen. Daar het moeilijk is steeds programma's imen te stellen, die in het kader van de filmliga passen, drong de heer Kleibrink bij de leden op grotere activiteit aan, op dat de programma's in de toekomst geheel eigen werk gevuld kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3