ïlieumc jTciiisrljc ÖTouronl Niet-aan vals verdrag tussen Sowjetunie en Amerika? In België zijn huizen te huur Tom as o a wilde Westerling als getuige oproepen Eisenhower wil grootscheepse aanval op de ziekten Meer chr. kweekscholen voor kleuterleidster nodig Guy Mollet is formateur Treinenloop ontwricht door de sneeuwval A VRIJDAG 27 JANUARI 195S BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CBRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich ts qhebltaea tnyn bert in tegfienspoct" Zesendertigste jaargang No 10562 ZIE PAGINA 5 DE BRIEF VAN BOELGANIN Russische poging om de geest ran Genevete doen herleven WASHINGTON. 27 JANUARI TN DE BRIEF van de Russische premier Boelganin, die woensdag door ambassadeur Zaroebin aan president Eisenhower werd overhandigd, stelt de Sowjet-premier een Russisch-Amerikaanse bespreking voor om te komen tot een nleC-aanvalsverdxag tussen beide srtaten. Dit meldt van daag de New York Times, die zegt deze inlichting uit betrouwbare diplo matieke bron te hebben vernomen. De brief werd gisteren tijdens een speciale bijeenkomst van de nationale Amerikaanse veiligheidsraad be sproken. De leiders van het congres zijn „tot op zekere hoogte" over de inhoud ingelicht, zo meldt Associated Press. Volgens John HigMower van Associa ted Press lijkt het niet waarschijnlijk dat president Eisenhower en minister Foster Dulles ernstig op Boelganins voorstel zul len ingaan, hoe hoffelijk zij er ook op zullen antwoorden. Eisenhower en Dulles zijn beiden felle tegenstanders van iedere maatregel die de wereld een vals gevoel van veiligheid zou geven. Boelganins voorstel stelt duidelijk de nieuwe Russische glimlach in het licht. In brede kring van Amerikaanse diplo- i politici wordt Boelganins brief gezien als een Russische propaganda-zet met als doel, de „geest van Genève" te doen herleven. (Onder de „geest van Genève' i de f arlijke opvatting die Krachtige verklaring van Donker geëist Over vrijlating Duitse oor logsmisdadigers De Eerste Kamer kan, blijkens haar voorlopig verslag over de begroting van justitie, over het algemeen weil instem- met het gratiebeleid van minister Donker ten aanzien van politieke delin quenten. Een groot aantal leden vraagt zich echter af, of het wel juist is poli tieke met niet-politieke delinquenten op één lijn te stellen. Zij betwijfelen, of hierdoor de eigen aard van "de politieke deldnlkwent wel voldoende in het oog ge houden wordt. Sommige leden wijzen eventuele gratie aan Duitse oorlogsmisdadigers nadrukke lijk van de hand. Zij vinden het onge hoord, zoals in sommige Duitse kringen hierover wordt gesproken, nu eens op sentimentele wijze, dan weer met be dreigingen. Daarom spreken ze de hoop uit, dat de minister eens en voor al zal verklaren, dat deze Duitsers noch met bedreigingen, noch met smeekbeden ook maar op de geringste inwilliging van hun verzoek behoeven te rekenen. Intussen betreuren zij het, dat een aan tal Duitse uitlatingen ten gevolge heeft gehad, dat die kloof tussen Nederland en Duitsland i6 verbreed, al zijn de laatste tijd gelukkig uitingen van gezaghebben de Duitse zijde, die van een juist inzicht getuigen. Met waardering hebben enkele leden ook kenofis genomen van de mededeling, dat het overgrote deel der tijdedijke ge straften uiterlijk medio 1957 voorwaarde lijk dn vrijheid zou kunnen worden ge steld. Senatoren stellen1 vragen over Westerling Enkele leden der Eerste Kamer zouden graag van minister Donker willen ver nemen, of hij al iets meer weet over de huidige verblijfplaats van de ex-K.N.I.L. kapitein Westerling. Verder vragen ze de bewindsman hoe Westerling aan heit valse paspoort gekomen is, dat hij vol gens hen stellig m zijn bezit moet hebben gehad, en wie hem bij de illegale grens overschrijding behulpzaam is geweest Cortina d'Ampezzo heejt moeite de drukte van de Winterspelen te verwerken. Op verschillende plaatsen zijn wegwijzers en kaar ten rechtsaangebracht, waarop omrij-wegen worden aangegeven. Het verkeer moest nl. helemaal worden gereorganiseerd. Het ge motoriseerde verkeer is bijna on mogelijk geworden. Alleen voer tuigen met een speciale vergun ning mogen nog in het plaatsje zelf komen na de eerste conferentie van Genève de Grote Vier ontstond, dat Rusland vreedzaam naast het westen wil bestaan zonder verdere provocaties). Amerikaanse diplomaten spraken na het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan India hun tevredenheid uit over het feit, dat door de fel anti-westerse uitlatingen de Russische leiders een eind was gekomen aan de gevaarlijke „geest van Genève". Alles wijst er thans op, dat de Russen deze geest willen doen herleven: zo verklaarde Kroesjtsjef tijdens een pers conferentie, zeker te weten „dat Eisen hower en de zijnen vrede willen". De Russen hebben na de tweede wereld oorlog al non-agressieverdragen gehad met Engeland en Frankrijk. Toen het vo rig jaar de Westeuropese unie tot stand kwam, annuleerde de Sowjetunie deze Nieuwe uniformen voor Milva's en Marva's? In de naaste toekomst zullen de Mil va's en Marva's de beschikking krijgen over nieuwe uniformen. Dit verklaarde mejuffrouw luitenant A. Halbesma, in- spectrlce van de Milva, gisteren in Hei delberg, West-Duitsland, toen zij een show van uniformen van het Amerikaan se Vrouwen Hulpkorps W.A.C., bijwoonde. Zij zeide de Amerikaanse uniformen „vrouwelijker en fleuriger" te vinden en speciale belangstelling te hebben voor het Amerikaanse velduniform. dat „moderner minder omvangrijker" Is dan het Ne derlandse. Tunnel tussen Rus land en Ver. Staten Moskou, 26 januari. In een gesprek met westelijke journalisten heeft Lazar Kagano- vitsj, de Industriële deskundige van de Russische communistische partij en eerste vice-premier, verklaard dat een tunnel onder water tussen Siberië en Alaska „technisch moge lijk" is. Op de vraag of de plannen voor een tunnel onder de Bérlngstraat zouden moeten blijven liggen *ot de Verenigde Staten een communis tisch land zijn, antwoordde Kaga- novitsj: „Het is in de huidige om standigheden reedj uitvoerbaar omdat vreedzaam naast elkaar be staan lets van lange duur is Kunstmatige regen? Nog niets bewezen Er bestaat enige rechtvaardiging voor de veronderstelling dat door uitstrooiing van chemische middelen uit vliegtuigen kunstmatig regen kan worden veroor zaakt. Dit staat te lezen In een nieuw rapport van de wereld-meteorologische or ganisatie. In een aantal gevallen ls wer kelijk een wijziging van de wolken en van de neerslag bereikt. Maar theoretisch konden deze gevallen niet verklaard wor den. Om deze reden en het ontbreken van voldoende gegevens is het nog niet moge lijk het resultaat te voorspellen van het uitstrooien op grote schaal, vooral als dit van de grond af zou moeten gebeuren. Voortgezet onderzoek is noodzakelijk. De Zwolse vierling Dorothee, Elly, Riny en Han Kiefers wordt maandag 6 februari dertien jaar. Mevrouw Kiefers heeft geen hulp in de huis houding meer nodig. Gelach in zaak-Jungschlagei Belangrijke foto's niet herkend In de 56ste zitting van het proces- Jungschlager voor het landgerecht te Dja karta heeft de Indonesische oud-admini strateur R. M. C. Asmaun, ten stelligste de verklaringen der kroongetuigen teg« gesproken, dat deze onderneming i broeinest van samenzweringen zou z geweest. HU had kroongetuige Torna: ontslagen wegens verregaande onbetrouw baarheid. De door Tomasoa genoemde Synja had volgens de heer Asmaun Dramaga bezocht. Daarna uitte getuige Tómasoa allerlei beschuldigingen tegen luitenant C. Hove nier, die eveneens als getuige decharge optrad. De verdedigster, mevrouw man, vestigde de aandacht er op, dat de door Tomasoa opgegeven data telkens Het duistere mysterie Zal congres 126 miljoen dollar toestaan? President Eisenhower heeft vandaag het congres gevraagd, 126.525.000 dollar (480 min gulden) beschikbaar te stellen wde i icbt nval op de ziekten die de mensheid belagen". Eer derde van het bedrag is bestemd om hei „duistere mysterie van kanker" te door gronden. In zijn speciale boodschap wees Eisen hower op de vorderingen, die de laatst) tijd zijn gemaakt in de nooit eindigend) strijd tegen ziekten en kwalen, maar he land heeft nog steeds niet de hulpmidde len opgeroepen, welke het zou kunnen oproepen ter wille van een betere ge zondheid. Eisenhower vroeg: 1. De federale gelden voor het fun damentele medische onderzoek tnei Federatief verband richt zich tot minister Het Federatief Verband voor Christe lijk Kleuteronderwijs heeft zich tot mi nister Cals gewend over de opleiding van kleuteronderwijzeressen, zoals die is ge regeld in de nieuwe wet op deze materie. Het Federatief Verband is met zorg ver vuld, als het 't gering aantal protestant- christelijke opleidingsinrichtingen, die in voor subsidie in aanmerking kwamen, vergelijkt met de behoefte aan bevoegde leerkrachten nu en in de toekomst. De kleuteronderwijswet stelt de minis ter straks opnieuw voor beslissingen, ook wat betreft de subsidie voor de prot. chr. Inrichtingen, aldus het Federatief Ver- Mozart-medaille voor Bruno Walter Salzburg, 26 januari. Aan de dirigent Bruno Walter is van daag de „grote gouden Mozart-medaille" de stad Salzburg toegekend voor zijn prestaties als dirigent van het Salzburg- festival. De onderscheiding werd bekend iakt tijdens een feestelijke zitting van de gemeenteraad van Salzburg. zitting vond plaats aan de vooravond de herdenking van het feit, dat Mo zart 200 jaar geleden geboren werd. Mor gen zijn de Oostenrijkse president dr. Theodor Könner en kanselier Julius Raad 'ezig bij plechtigheden in het huis, Mozart zijn jeugd doorgebracht heeft Bruno Walter en de Oostenrijkse mu- zlek-professor Helnrich Damlsch waren de enige, die de grote gouden medaille ontvingen. Wel werden er nog een aantal onderscheidingen uitgereikt. 69-jarige stak collega met mes. Vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag eiste gister ende procureur-gene- van het Amsterdamse gerechtshof tegen de 69-jarige landarbeider A. O. uit Lijnden, die op 20 maart van het vorige |2ar een 25-jarige collega met messteken van het leven trachtte te beroven. De Arnhemse rechtbank veroordeelde hem hiervoor tot twee jaar gevangenisstraf. Men meent, dat. mede ln het licht be zien van een aantal van 3395 kwekelingen. op 1 januari 1955 op 21 plaatsen in ons land de prot. chr. kweekscholen bevolk ten, het aantal kweekscholen voor de op leiding van kleuterleidster voor de prot- chr. volksgroep geen zes, zoals is gepro jecteerd. doch ten minste een veelvoud an zes zal moeten bedragen. Voor deze opleidingen vraagt het Ver band aan de minister speciale aandacht, opdat deze inrichtingen niet geheel van subsidie verstoken blijven. Parlementsleden op Bonaire en Aruba De Nederlandse en Surinaamse parle mentaire delegaties hebben de laatste da gen Bonaire en Aruba bezocht en keerden gisteren op Curagao terug. Vervolgens gistei reizen zij naar St. Maarten. |cleel 28 procent te verhogen tot 126.525. dollar. 2. Een nieuw prbgramma van schen kingen 250 miljoen dollar in de ko mende vijf jaar voor de bouw medische onderzoekings- en opleidings centra. onder het voorbehoud dat de federatie, plaatselijke en particuliere in stellingen gelijke bedragen beschikbaa Het onderzoekingsprogramma zou d< volgende bedragen ln miljoenen dollars beschikbaar stellen: voor kanker 32,5, hartkwalen 22. geestesziekten 22, jicht stofwisselingsziekten 13. neurologie blindheid 12, besmettelijke en parasita: ziekten 10, tandzlekten 3 en 12 miljoen voor algemene onderzoekingsprogramma's van de landelijke gezondheidsinstituten. Hardnekkige boefjes in Schiedam De laatste tijd worden in Schiedam her haaldelijk diefstallen gepleegd jongens van acht tot tien, soms twaaff jaar. Zij hebben zich ln groepjes verenigd, plegen diefstallen in wa huizen en grote winkels, en hebben speciale handigheid ontwikkeld artikelen uit automaten te verschaffen, Zonder daarvoor geld nodig te hebben, ezer dagen werd een groep van zeven jochies aangehouden, die voor vierhon derd gulden hadden gestolen. Het geld was direct in snoepgoed omgezet. Zij werden op het bureau onder handen genomen en daarna aan de ouders te ruggegeven. Drie van de zeven zetten hun activiteit echter onverdroten voort. Zij werden gisteren betrapt in de Sint Mariaschool ln Schiedam, en bleken op weg r school te hebben gestolen: broodjes een bakkerskar, twee petten uit het portaal van een woning, limonade uit een op straat staande wagen, een trom meltje brood uit een fietstas en manda rijnen van een groentekar. De politie vraagt zich nu af, wat zij met deze hardnekkige boefjes moet doen. De militaire basis Porkkaia, op 18 tan Helsinki, is door 800 Finse sol- i bezet nadat de Russen de basis ren hadden ontruimd en haar offi- aan de Finnen hadden overgedragen. Mao drukte collectivisatie er door veranderd werden. „Ik verbaas rr over. dat die verdedigster me zo aar turns wil binden", was Tomasoa's woord. Toen Tomasoa er op betrapt werd, dat hij de heer Hovenier vaandrig n> de, terwijl deze luitenant was, zeide Tomasoa: „Iedere officier noemde ik al tijd vaandrig". Getuige A. J. Rensen. die van septem ber 1949 tot eind oktober 1950 op Dramaga was. toonde allerlei foto's van mense gebeurtenissen op Dramaga van vóór sep tember 1950, die getuige Tomasoa niet herkende, hoewel hij beweerd had, dat hij In januari 1950 op Dramaga kwam. Majoor J. E. van Buuren, die vervolgens als getuige a decharge optrad, herkende Tomasoa niet, hoewel deze beweerd had, tezamen met de majoor een verboden ver gadering te hebben bijgewoond. Evenmin herkende htj getuige charge Ukar bin Sukarta. Op de vraag van officier Suna- rlo, waarom Ukar hem beschuldigde, zei de majoor Van Buuren: „Het een door gestoken kaart". De in Nederland door kapitein Franken afgelegde verklaring, dat die wapens aan de Daru-l-Islam had geleverd, nam de majoor niet ernstig op, daar volgens zijn mening Franken een opschepper was. Tomasoa zeide aan het einde der zit ting: „Ik stel voor de kapiteins Franken en Westerling als getuigen op te roepen." Hierop schoot rechter Maengkom in de lach en zeide: „Het lijkt me lastig, maar wat denkt de verdediging hiervan?" en mevr. Bouman zeide eveneens lachend: „Het lijkt me, dat dit wat tijd zou nemen". Op 31 januari zullen de majoors Van Tuin en Van Buuren gehoord worden en Asep Subandi. Spoedig eind aan Franse crisis Kabinetsvorm noch Buit. Zaken zeker PARIJS, 26 januari. GUY MOLLET, de 50-jarige leider der Franse socialisten, is door president Coty verzocht, een n: kabinet te vormen, het 22ste na de oorlog. Mollet verwacht begin vol gende week waarschijnlijk dins dag zijn kabinet aan de nationale vergadering voor te stellen. Het i6 nog niet zeker, hoe het kabinet- Mollet er uit zal zien; ale meest logische oplossing zien waarnemere een republd- kein6 front (socialisten plus radicaal- socialisten) met steun van de M.R.P. Maar dat wil niet zeggen dat het idee van een volksfront (met communisten) geheel vam de baan is. Ook de porte feuille van buitenlandse zaken zou geen va6te bestemming hebben: de 90' listen zouden gaarne Mendès-France's i spraken op de portefeuille afwijzen de „Europeaan" Pineau tot minister buitenlandse zaken benoemen. Mendè6 zou dan economische zaken mogen be heren, maar daar bedankt hij voor, hui verig als hij is voor de socialistische aan pak van de economische kwesties. Een derde mogelijkheid is dat Mendès minis ter zonder portefeuille wordt, waardoor hij de handen vrij heeft voor de ALgerijn- Programma 16 gewonden bij Roermond Vrachtauto in volle vaart op mijnbus Zestien personen werden gisteren ge wond tijdens een botsing op de Maastrich- terweg bij Roermond tussen een auto bus uit Blerick en een vrachtwagen uit Maastricht. De bestuurder van de vracht wagen liep een schedelbasisfractuur op zijn mederijder werd eveneens ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde.toen een mijnbus uit Roermond plotseling moest stoppen. Achter deze bus reed de vrachtwagen uit, Maastricht. Uit de andere richting nader de de bus roet jonge mijnwerkers. De vrachtwagen week uit naar links om de stoppende bus te passeren en reed par does in op de bus met jonge mijnwerkers. van de jongens werden zwaar ge wond. De botsing kwam zo hard aan, dat "de motor van de autobus van het chassis werd gereden en die van de vrachtwagen naar achteren werd gedrukt. Het was een wonder, dat beide chauffeurs het ongeluk overleefden. De jonge mijnwerkers werden nog hun werk gebracht, maar kregen eet m van de schrik te bekomen. naamete programmapunten van het nieu we kabinet: 1. oplossing der Algerijns® kwestie met handhaving van de troepen om de orde te herstelden; 2. loonsverho ging op bescheiden schaal; 3. bespoedi ging van de besprekingen tussen oost en west over een gecontroleerde ontwape ning; 4. aanvaarding van het Euratom, de boven-nationale organisatie tot bunde ling van de bronnen der atoomenergie voor industrieel gebruik door de zes lan den van de E.K.S.G. President Coty heeft ook gesproken met de rechts-radicaal Edgar Faure, de afgetreden premier die aanblijft tot er ben nieuw kabinet is. Faure wil een „ka binet van nationale eenheid", omvatten de alle partijen behalve de communisten en de Poujadisten. Alleen zulk een kabi net zou een voldoende meerderheid heb ben om de allesoverheersende problemen van grondwetsherziening en Algerije met succe6 aan te pakken, zo meent Faure. Poujadisten rechts Intussen hebben de leiders der parle mentaire fracties besloten, dat de 52 Pou- Jadistische afgevaardigden de uiterst rechtse banken in de nationale vergade ring zullen moeten innemen. De Pouja disten ztjn over dit besluit zeer verbol- ?n zullen protesteren. Er is niet één party in Frankryk die graag het etiket .uiterst rechts" draagt. Naar ontwerpen van de medailleurs Pol Dom portreten M. Kutterink het wapen van de prinses) zal door de Koninklijke Begeer in Voor schoten ter gelegenheid van de verjaardag van prinst/s Beatrix deze penning worden uitgegeven. Drie doden en vele gewonden door de gladheid van wegen ken zich gereed om de Laatste sporen van kapi talisme in hun land uit Het staatshoofd van Rood China. Mao tse Toeng. heeft gisteren be kend gemaakt dat ae socialistische revolutie in China binnen ongeveer drie jaar op nationale schaal kan worden vol tooid. De vorderingen van de laatste maanden wa ren groter dan men had verwacht, aldus de pre- Mao tse Toeng ver telde een en ander tijdens een conference in Peking waar van gedachten werd gewisseld over een ont werp voor een ontwikke lingsprogramma ooor de landbouw. Dit ontwerp ts Ingediend door het cen trale comité van de Chi nese communistische par tij, zo meldt het pers bureau Nieuw China. Volgens het ontwikke lingsprogramma mogen vroegere landheren en De slechten, dat zijn boeren die het „kapita listisch gif" nog niet kwijt zijn, zullen onder toezicht moeten blijven werken. Geen hunner mag voorlopig een be langrijke positie gaan in Het ontwerp-ontwikke- lingsprogramma voor de landbouw geldt Jaai rijke boeren op verzoek deelnemen aan coöpera tieve boerderijen (de „kolchozen" in de Sowjet unie) als zij er van heb ben afgezien, anderen uit te buiten". Zzullen dau de status „boer" hebben En bij goed gedrag zullen zü zelfs leden der coöpe rat ie kunnen worden. nisatie van 85 pet der boerengezinnen in coöpe ratieve boerderijen. Deze massale collectivisatie zou nog dit jaar haar beslag moeten krijgen. Mao tse Toeng stelde voorts een plan op lange termijn in het vooruit zicht Voor het opheffen van de achterstand op economisch, wetenschap pelijk en cultureel ge bied. Dit plan zal zich over enkele tientallen jaren uitstrekken. sneeuwval heeft het verkeer e bet byzonder de treinenloop danig in de gestuurd. Door de gladheid en iwstormen was het aantal botsingen groot. By een botsing tussen een autobus en een vrachtauto werden gis- ren achtien personen gewond. Op de grens van de gemeente Roer mond en Herten op de rijksweg naar Sit- tard stopte om zeven uur '6 morgens een om enkele van werk terugkerende mijnwerkere te laten uitstappen. Een be stelauto van een matraesenfabriek. die deze bus wilde passeren, week uit en bot ste tegen een van de andere kant komen de autobus met leerlingen van de onder grondse vakschool der staatsmijnen. Van de jongens werden er vyf zwaar en elf licht gewond. De bestuurder van de vrachtauto werd ernstig, zUn mederijder licht gewond. In Ede iis gistermiddag de 11-jarige Dirkje van Ham door een vrachtauto aangereden en gedood. Vermoedelijk slipte zü met haar fiets en viel voor de haar tegemoetrijdende wagen. De 34-jarige mejuffrouw M van Pelt, die gisteravond op de Rotterdamsedijk ln Schiedam door een scooter werd aangere den is aan de gevolgen overleden. Het slechte weer was er ook oorzaak van, dat de chauffeur van een vrachtauto gistermiddag niet de wachter zag die op de „onbewaakte" overweg in Heemstede waarschuwde voor de naderende trein. De chauffeur, de 25-jarige A. Kokkelko- rer». werd uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. De trein had vijftig mi nuten vertraging. Ook elders in het land ondervond het treinverkeer ernstige vertragingen, treinen Haarlem—Amsterdam kwamen over tqd omdat in Sloterdijk een vracht auto met geblokkeerde banden op de lijn was bldjven steken. Tussen vyf en z waren er enige vertragingen op de lijn GroningenZwolle. Ook elders konden reizigers hun eindbestemming niet i bereiken. Door de gfladheid van de weg is gisteren ook nog een auto met drie inzittenden Joure onder Harlingerv ln een sloot gere den. De wagen sloeg over de kop. waar bij de 67-jarige M. Holtrop om het leven kwam. Eerste Kamerleden tegen aparte meesteres,udie (Van i parlementsredactie) Met grote nadruk spreken een aantal leden der Eerete Kamer de wens uiit, dat de ministers Donker en Cals niet zulllen overgaan tot de invoering van een afzon derlijke meestersstudde na het doctoraal ïen. Zij herinneren hiertrij aan de al gemene klacht over de verzwaring van xameneieen, aan de bijzondere moei lijkheden die de dienstplicht met zich brengt, verder aan de specialisatie, die zich by de zittende en 6taande ma gistratuur voltrekt en ten slotte aan de behoefte van het bedrijfsleven aan be trekkelijk jeugdige académicl. Nederland vraagt opheldering Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat onze ï'egering op het verzoek van mr. Utoyo Ramelan om voortzetting van de besprekingen geantwoord heeft, gaarne enige inlichtingen te willen ont vangen o.a. omtrent in de Indonesische pers verschenen verklaringen van Indo nesische autoriteiten te Djakarta, alvo rens zij zou kunnen besluiten. Hierom trent zijn, dinsdag uitvoerige instructies gezonden aan de Nederlandse hoge com missaris te Djakarta, die gisteren door de Indonesische premier ontvangen werd en de bij die instructies bedoelde nota heeft overhandigd. Grootste en snelste Ned. jager te water gelaten Bij de Rotterdamsche Droogdijk My. ln Rotterdam is glsterij de onderzeebootja ger Rotterdam, de grootst® en snelst® Jager die Nederland ooit heeft bezeten, te water gelaten. Directeur ir. K. van den Pols zeide, dat de opdrachten van de marine de las techniek een grote vlucht hebben doen nemen. Na de Rotterdam zullen bij de Rotterdamsche Droogdok My. voor de marine geen bovenwatersehepen meer worden gebouwd, maar zal worden be gonnen met de bouw van twee duikboten. De nieuwe onderzeeboot jager ter groot te van een kustvaarder, heeft het machi nevermogen van een groot passaglers- id in studentenpension Gister avond brak brand uit in een studenten pension aan de Oudegracht in Utrecht. De student in wiens kamer de brand ont stond, moest met brandwonden in het gezicht in het ziekenhuis worden opge- Een beneden het pension gelegen modemagazijn liep ernstige waterschade Oorzaak is een defecte petroleum HET WEER IN EUROPA Nice"1"6 Berltln onbew. half bew. geh. bew. motregen Kcht bew. geh bew. WEERBERICHT J Droog weer Tot morgenavond verwacht de Bilt: GeleideHjk afnemende bewol king en droog weer. Over wegend matige noordoostelij ke wind. afnemend tot zwak. Vannacht lichte vorst, mor gen overdag zonnig weer met temperaturen om het vries punt. (Opgemaakt te 11.15 u.) Zon en Maan Zon 8.30-17.21. Maan 19.07-8.28. Op februari laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1