Jlicuwc feiJtsriic (ütwranl Hantering van bouwvolume zal soepeler worden Sfeervolle opening van Winterspelen Wolfgang Amadeus Mozart Drama of een groot geluk...? Pereira: Jungschlager moet vrijgesproken worden De Duitse gevangenen in Breda zijn schuldig, zegt Revue Gemeente-premie op bouw van een eigen huis F.5. slaan in ieder geval terug.. Boelganin zond Eisenhower „enige ideeën..." DONDERDAG 26 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10561 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontoastlcfj fs gfjebleuen tngn bert In tegenspeel" ZIE PAGINA 5 MINISTER WITTE ZEGT TOE Zo veel woningen bouwen als er gebouwd kunnen worden MINISTER WITTE (wederopbouw en volkshuisvesting) heeft meege deeld dat hij het wor.ingtoewijzings-beleid zal ombuigen. Voort aan zal niet het behoeflenschema maatstaf zijn voor de won ngcontin- genten. welke aan provincies en gemeenten worden toegewezen, maar de in het land aanwezige bouwcapaciteit. heeft deze soepeler hante- vanmiddag in deze fadiorubriek mee- rioiig van tiet bouwvolume beloofd bevordering van de continuïteit in de bouwerij en dus van de produktivitedt. Deze maatregel is het resultaat van een H gedachtenwisseling, die o.m. in de radio serie Uit het Bedrijfsleven 16 gevoerd. Met name ir F. J. Philups uit Eindhoven had deze nieuwe richting aanbevolen. Het ligt in de bedoeling zo werd Bussen in Belgrado zijn voller dan vol I7EN SARDINE zit in zijn blik als 'n stekelbaars in de Stille Oceaan in vergelijking met" de passagiers die te Belgrado van de stedelijke busdiensten gebruik maken. Om er in te komen moet Je een acrobaat of een slangemens zijn. Op de bussen is een handgreep een fijn bezit, terwijl een zitplaats een ongekende luxe is. De stadsbussen zijn voller dan vol. Enkele jaren geleden Importeerde de Joegoslavische regering een aan tal overjarige Londense dubbeldek kers om in de onmogelijke situatie verbetering te brengen. Enkele van die stoere, oude vete ranen van Piccadilly hebben op hun groene carrosserieën nog de restan ten van Londense reclame staan. Zij hebben een tijdlang goede diensten bewezen, maar het snel groeiende Belgrado thans reeds 500.000 inwoners zit al weer met eenzelfde vervoersprobleem. De Joegoslavische regering, die verschrikkelijk op de penning moet zijn, kan zich de aankoop van mo dern materieel niet permitteren. De Washington Transit Company, die de tram afgeschaft heeft bood Joegoslavië 106 tramrijtuigen aan tegen de betrekkelijk lage prijs van 1.300 dollar per stuk. De gebruikers van tram of bus smeken nu gewoonweg, dat de on derhandelingen met de Amerikaan se maatschappij alsjeblieft goed mo gen verlopen. gedeeld de toewijzing van woning- contingenten min of meer los te la ten. De gedachten gaan daarbij uit naar een systeem, waarbij in de schillende delen van het land zo veel woningen kunnen worden gebouwd als in overeenstemming is met de al daar aanwezige bouwcapaciteit. Regionaal of provinciaal zou dan ge zorgd moeten worden dat het bouwappa- naot als het ware volloopt, zonder dat ongewenste spanminge-n op de arbeids markt ontstaan. Door een goed overleg tussen de be- 6tuurs:nstanties. de arbeidsbureaus en het bedrijfsleven moet gezorgd worden dat de omvang van de bouwwerken en het tijdstip waarop zij in uitvoering worden genomen, meer op ellkaar worden afgestemd. Daardoor zal getracht moeten worden het bouwapparaat voortdurend gelijkmatig belast te houden. Dit systeem zo merkte de minister in een samenvattend gesprek op zal een betere aansluiting van de woning bouwprojecten bevorderen. Dat zal lei den tot grotere continuïteit in de werk zaamheden en het zal er ook toe bijdra gen dat de arbeiders meer aan het be drijf gebonden blijven. Een moeilijkheid is de verplichting dat de gesubsidieerde woningbouw openbaar moet worden aanbesteed, waardoor mét steeds dezeifde aannemer in dezelfde plaats aan de 6lag blijft. Vele opdracht gevers ook de ovenheid weten de laatste Mjd echter meer en meer wegen te vinden om zoveel mogelijk met dezelf de aannemers te werken ook alweer om de continuïteit te bevorderen. TARIEFSTELSEL In het gesprek dat mtoteter Witte de andere medewerkers aan deze ningbouwsene voerde, werd ook het grote verloop onder de bouwvakarbeiders besproken. Om een grotere zuigkracht kunnen uitoefenen, zal gestreefd moeten worden naar een goed werkend en billijk tariefstelsel en naar een beter* ging van de arbeiders op het werk. Dit laatste wordt meer en meer door de werkgevers ter hand genomen. Over een tariefregeling zijn onderhandelingen gaande, die naar verwachting wel tot een goed einde zullen worden gebracht. Over de prestaties van de arbeiders zo deelde de vertegenwoordiger van de bouwnijverheid mee kan op het ogen blik met grote waardering gesproken worden. Zy kennen hun verantwoorde- lÜkheid in deze tyd en op vele werken wordt lang en hard gewerkt. De maat regelen waardoor by slecht weer kan worden doorgewerkt, hebben hierby een gunstige invloed gehad. Prins Bernhard bezocht president Eeisenhower Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek van anderhalf uur gebracht aan pre sident Eisenhower. De vriendschap tus- beide mannen dateert uit de tweede wereldoorlog- De Prins, die op het Witte Huls werd ontvangen door mevrouw Eisenhower, verklaarde dat de president in een uit stekende lichamelijke conditie verkeerde. ou alleen over particuliere aangele genheden zijn gesprokén. Prins Bernhard werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in de Verenig de Staten, mr. J. H. van Roijen. Toen de Prins gisteren een bezoek aan het Capitol bracht, dacht een dei bodes dat hij een willekeurige bezoeker was en gaf een standje, toen prins Bern hard zijn handen op de reling van de bezoekerstribune in de vergaderzaal van de Senaat legde. De Prins lachte en arok onmiddellijk zijn handen terug. Alleen staatshoofden en parlements leden kanen worden uitgenodigd de zaal zelf te betreden. De democratische Senator Mike Mon- roney, voorzitter van de subcommissie voor de luchtvaart, bood de Prins een noenmaal aan. waaraan talrijke autoritei ten aanzaten. Helderblauwe lucht boren kleurrijk Cortina MET EEN INDRUKWEKKENDE plechtigheid zijn vandaag de 7e Olym pische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo geoRend. Het lieflijk ge legen plaatsje in de Italiaanse Dolomieten, dat zich zo eindeloos op de Spelen heeft voorbereid, beleefde vandaag het bekoorlijke, kleurrijke schouwspel dat aan de wedstrijden voorafgaat: het hijsen der vlaggen der deelnemende naties, de grote parade, het ontsteken van het olympisch vuur en de eedsaflegging. Deze gebruikelijke opening werd begunstigd door fraai winterweer. Een prachtig helder-blauwe lucht overkoepelde het geheel, verleende Cortina een feeëriek karakter en deed het beste ver wachten voor de komende dagen, waarop de jeugd van vele volkeren op sneeuw en ijs zullen wedijveren. Premier Eden van Engeland is in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloya (links) en de Amerikaanse am bassadeur Aldrich (niet op de foto) per Queen Elizabeth naar Amerika vertrokken voor bespre kingen met president Eisenhower Twee doden in verkeer Op het kruispunt Laan van N. O. Indië- Leidsestraatweg in Den Haag gaf gis termiddag de 41-jarige bromfietser J. B K. geen voorrang aan een vracht- Het gevolg was een aanrijding, waar bij de 60-jarige echtgenote van de brom fietser mevrouw Van K.—M. zo ernstig kwam te vallen, dat zij ter plaatse aan haar hoofdwonden is overleden. Op de rijksweg bij Oegstgeest reed een personenauto, bestuurd door N. Haa sebroek uit Den Haag, tegen een kaas auto. De bestuurder werd met een her senschudding. een gebroken kaak en ver wondingen in zijn gezicht in het zieken huis opgenomen; zijn echtgenote, die ge heel beklemd zat, is tijdens het vervoer naar het Leidse ziekenhuis overleden. Drie gefuigen ferug uil Indonesië Taak is veel te zwaar voor mevrouw Bouman „Wanneer Jungschlager net zo onschul dig is als de voormalige Nederlandse militaire missie, die tydens dit proces van alles is beticht, dan zou ik, volgens de Nederlandse juridische maatstaven denkend, geloven, dat hy vrygesproken moet worden", aldus verklaarde gene- raal-majoor R. J. A. Pereira, het voor malige hoofd dier missie, toen hy gister avond terugkwam, na gehoord te zyn in de processen tegen de heren Jungschla ger en Schmidt voor het landgcrccht to Djakarta. Hy en de twee andere getuigen, die terugkeerden, onder-luitenant J. Koen- dens en sergeant J. Verschoor, hadden lof voor de correcte behandeling. Zij hadden in Hótel de« Indes gelogeerd en mochten vrij de stad bezoeken. Eohter moesten zij wél de pdLitie waarschuwen, daar er een jeep met poOiWe achter hen aan reed; de republiek Indonesia had hun veiligheid nl. gewaarborgd. Generaail Pereira kreeg af en toe de in druk, dat de rechter hem geloofde en de verklaringen van de getuigen k charge, die lijnrecht ingingen tegen de zyne. niet. Voor het werk van mevrouw Bouman had hij de grootste bewondering. Het atond voor hem vast, dat zij in de veel omvattende en ingewikkelde verdediging dringend hulp behoeft. De heer Schmidt maakt nog steeds vitaile indruk. Hij is zeer agressief en zich vermoedelijk beter verdedigen dan de heer Jungschlager, zeide de generaal. Hij achtte het wel mogelijk, dat het pro- ces-Jungschlager deze maand zal worden beëindigd. De heer Koendere zeide, dat men zeer coulant ondervraagt was. „Ik heb tenminste ook mijn mening over de ge tuigen charge kunnen'zeggen, bijvoor beeld over onze vriend Amiruddin", zeide hij. Er was een pijnlijk moment ge weest, toen getuige Manoppo beweerde, dat hij hem moest kennen en hem de hand héd geschud. Hij had na aankomst zoveel oude be kende gezichten gezien en zo veel handen geschud, dat hij dit vergeten was. Het bleek, da ders had Er zijn nu nog zes Nederlandse getui gen décharge in Djakarta. Terug uit Djakarta. Links gene- raal-majoor Pereira, verwelkomd door zijn echtgenote. In het mid den sergeant Verschoor en rechts de onder-luitenant Koenders. Zij hebben getuigd in de processen Jungslager en Schmidt Aan de vooravond van een drama of een groot geluk: de ouders 1)an Ernestino Botta Rossa zullen spoe dig elk een oog afstaan voor hun 5-jarige zoon, die het gezicht heeft verloren tengevolge van grauwe staar. Als de operatie slaagt, zal Ernestino weer uitstekend kun nen zien, een geluk dat voor deze ouders zwaarder weegt dan het verlies van een oog.... Herhalingsoefening MC's maximaal 30 dagen e duur der herhalingsoefeningen ln I voor de twee mobiele brandweer colonnes, de mobiele geneeskundige co lonne en de mobiele opruim- en red dingscolonne Is voor onderofficieren, kor poraals en soldaten bepaald op maximaal dertig dagen. Foto's spieken voor zichzelf... Eerste Duitse tijdschrift dat zich tegen anii- Nederlandse „Hetze" keert BONN, 25 januari. "yOOR HET EERST heeft een West- duits geïllustreerd blad stelling genomen tegen de anti-Nederlandse „Hetze" ten aanzien van de Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda ge vangen zitten. Precies volgens het officiële tijdschema stelden de deelnemende ploegen zich om kwart voor elf op voor het spoorweg station. Voorafgegaan door 24 vlaggedra- gers marcheerden zij vervolgens naar het stadion, waar tot half twaalf gewacht werd op de aankomst van president Gron- van Italië. De president arriveerds per trein en werd in het stadion verwel komd door de voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, A very Brun- dage. Nadat de hoge gast naar de ere tribune was geleid, volgde de vlaghysing kon de traditionele parade beginnen. (Zie vervolg pagina 4.) Zitten in Breda werkelijk onschuldigen? Zo vraagt de zeer verspreide Revue grote kop over twee pagina's. En i onderkop geeft het blad zelf woord: Een beroep op de menselijkheid Is beslist niet op zijn plaats. Het is het top- van smakeloosheid de Nederlanders een economische boycot te willen be ïnvloeden. De foto's by het artikel van Revue spre ken eigenlijk voor zichzelf: 1. een slacht offer van de nazi's wordt geïdentificeerd in aanwezigheid van een Revangengeno- Duitse officier; 2. de lijken van twee elkaar geketende Hollanders liggen en Amsterdamse straat; 3. de berg schoenen van de ingezetenen concentratiekamp Neuengamme w nwoners van het Gelderse dorp Put ten omkwamen. Verder bevatten de pagina's foto'! rie der 39 Duitsers die in Breda gevan gen zitten: opzichter Kotella van het kamp Amersfoort, bewaker Oberle van he de kamp en Willi Lages die onder 170 Nederlanders zonder proces liet schieten. Onder de foto's zijn alle schand daden van deze drie Duitsers in het kort vermeld. In het artikel bij de foto's stelt het blad et nadruk, dat het woord ireehte de Duits-Nederlandse verhoudin gen vergiftigt. Slechts in vijf of •allen zou men zich kunnen afvragen, of de gevangenen t.a.v. hun misdaden niet eds voldoende zUn gestraft, maar de deren hebben hun straffen verdiend, verantwoorde processen met verdedigers n recht van beroep. \vy schaden onszelf, een beroep te doen op de mensciykheid, die juist door deze ;en geminacht werd, aldus de Revue. Scherper toezicht nodig op woonschepen De gemeenten zullen in de toe komst aan personen die een huis la ten bouwen om er zelf in te wonen, geldelijke steun kunnen geven. Dit wordt bepaald in het ontwerp een nieuwe woningwet, dat minister Witte bij de Tweede Kamer heeft in gediend. met verschrikkelijke kracht kunnen terugslaan. i de New zo schrijft de Town Jour nal, die zegt, zijn inlich tingen uit geheime bron nen op het Pentaaon te hebben verkregen Door de koude, yl® schrijver Roscoe mond schrijft York Herald Tribi „Kunnen de Verenigde Staten een verrassende aanval met atoomwapens ondergaan en tegelijk in staat zijn. in het land van de vijand op beslissende wijze temg te slaan?" En hij geeft zelf antwoord op deze belangrijke vraag: „De Town Journal" (een tijdschrift) heeft onthuld dat dit inderdaad mo gelijk ij. Volgens dit tijd schrift, dat ik als zeer be trouwbaar beschouw, heb ben de Verenigde Staten lucht op vele duizenden permanent een vloot van straalbommenwerpers in de lucht, die in de tijd Rusland veel r meters boven de gi vliegen onafgebroken de hoopte zioafe bommenwerpers van het Strategie Air schade Command, bemand met den aan de grond: in de lucht worden zij van brandstof voorzien en het is zo gereoeld. dat er al tijd, dag en nacht. een vloot van bommenwerpers t.. de lucht is. Waarom moeten wij in de Town Journal lezen dat wij deze atoompa trouilles hebben. zo schrijft Drummond. „Zou het niet veel verstandi- gcr zijn als de vijand wist dat wij kunnen terug- Het is overigens beslist niet uitgesloten dat Eisenhower de Russen reeds laag geleden patrouille heeft de richten dan de zorgvuldig gekozen gesteld Waarom het Amerikaanse >olk en de westelijke we- eld hiervan niets mogen gehele Geallieerde vloot gedurende de tweede we reldoorlog in Duitsland Zelfs als de vijand op die reeds in het be zit zijn van wei-omschre ven orders. In de ruimen liggen atoombommen, die tont, hoe klein het i zelfs dan zouden de bemanning. De De regering hedvt grote waarde het eigen wonênigbeait. In het verleden heeft de woningwet slechts de bouw huurwoningen bevorderd. De nieuwe wet heeft ook betrekking op woningverbetering, -splitting en krot opruiming. Verder is een wettelijke grondslag voor het houden van woning tellingen gelegd. De regering is van mening, dat ook het volkhuisvestingstoezicht op woonschepen moet worden verscherpt. Een wettelijke regeling hiervoor kan eahtrr nog niet worden ontworpen. Een en ander moet nog bestudeerd worden. De Wet op de woonwagens en woonschepen zal daarom voorlopig ongewyzigd blyven voortbe- Ook is mede ter vervanging van de oude woningwet een ontwerp van wet op de ruimtelijke ordening ingediend, zie daarvoor pagina 7 Tien dagen gevangenis Dronken caféhouder beledigde Joden De 50-jarige jachthavenexploitant T. H. Bikker uit Loosddrecht, die zich schuldig maakte aan belediging van de Joodse volksgroep, is gisteren te Utrecht tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. een ruzie in een mede door hem geëxploiteerd café-restaurant in Loos- drecht op 21 augustus van het vorige Jaar, had hij de Joodse bezoeker P. en diens familie gezegd, dat zij tot het ..Jo dentuig" behoorden en dat „men hen het beste kon kruisigen of uit een vliegtuig gezamenlijk naar beneden wer- Verdachte, die tijdens het gebeurde dronken was, gaf toe iets dergelijks te hebben gezegd, hoewel het niet in zijn bedoeling zou hebben gelegen de gehele Joodse bevolkingsgroep te beledigen. Gezien het feit, dat verdachte reed» herhaalde malen wegens schelden en be lediging is veroordeeld, had de officier justitie drie weken gevangenisstraf In sommige delen van de Ver. Staten heerst al een felle koude, maar een werkman die op een tractor gezeten, helpt bij het aan leggen van een weg te Portsmouth in New Hampshire (V.S.), wist er wel raad op: met een masker beschermde hij-zijn gezicht tegen de snijdende wind. Hij ziet er uit als een Marsbewoner, maar wat wilt u? luist vóór gespiek Ike-Eden Over gezamenlijke actie in middenoosten Sowjetunie heeft vandaag door zijn ambassadeur in Washington, Za- roebin, een persoonlijke brief aan president Eisenhower laten overhan digen, zo meldt Associated Press. De brief houdt volgens een officiële be kendmaking van het Witte Huis eer verzoek aan Eisenhower in, „enige ideeën van premier Boelganin te be studeren in het belang van de we reldvrede". Deze ideeën worden in de brief ontvouwd. In Washington doen allerlei geruchten de ronde over de juiste inhoud van de brief. Zo denkt men aan een voorstel tot een gezamenlijke actie der grote mogend heden in het middenoosten. Het tydstip van de overhandiging van de brief ïykt zodanig gekozen, dat de In houd nog juist by de komende besprekin gen tussen Eisenhower en Eden Eden ter sprake kan komen. Zoals gemeld, Is Eden In gezelschap van zyn minister van bui tenlandse zaken, Lloyd. en de Amerikaan se ambassadeur in Londen, Aldrich, met de Queen Elizabeth naar Amerika onder weg. Nog tydens zyn bootreis zal Eden de Inhoud van Boelganlns brief In code ont vangen. (Zie vervolg pagina 4.) /lP EEN SIERLIJKE, open schaal, in het stadion te Cortino d'Ampez- zo waaiert thans het olympisch vuur. dat dwars door de Dolomieten met toortsen uit Rome ts aangevoerd. Hier neemt een skiër het vuur over voor de slotétappe naar Cortina Eerste-Kameileden Waarom verkiezingen op 13 juni? (Van onze parlementsredactie) Niet alle leden der Eerste Kamer zijn te spreken over het besluit van de rege ring de verkiezingen op 13 juni te doen houden. In hun voonopig verslag over de vierde wijziging van de Kieswet bepleiten enkele senatoren de dag van stemming ongeveer één maand te vervroegen en wei omdat: 1. verscheidene kiezers reeds in juni met vakantie plegen te gaan en, 3. de ervaring heeft geleerd, dat kabinets formaties in ons land geruime tyd vorde ren,, zodat het soms moeilijk is vóór de derde dinsdag in september gereed te zijn. Dezelfde leden vragen minister Beel, aarom ziekenhuispatiënten en milrta-i- ■n niet in de gelegenheid worden gesteld ter plaatse of zo nodig in de betrok ken inrichting te stemmen. ZU wijzen er op, dat dit in Engeland wel mogeiyk Is en niet in welke redenen in Nederland In de weg staan om het Britse voorbeeld te volgen. In het algemeen Juicht men de beslls- ng opi de woensdag als stemdag aan te houden, toe, maar de openstelling van de itembureaus tot 's avonds 7 uur zou vol lens verscheidene Kamerleden een opeen hoping van stemmers Irissen 5 en 7 uur kunnen veroorzaken. HET WEER~IN EUROPA LondeD Brussel windstil ZZW windstil windstil windstil WNW I windstil OZO Tijdelijk sneeuw Tot acht Zwaar bewolkt met plaat selijk sneeuw of regen. Ma tige tot krachtige wind tus sen zuidoost en zuidwest In het noorden temperaturen om het vriespunt, elders de zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1