Al te grote vriiheid is gevaar voor de volksgezondheid Noordoost polder stroomt een Nieuwe Waterweg Burg, Van der Harst scheidde van de brandweer Geref. synode voelt veel voor gezangen en liederen ,Doe het behang even aan. het wordt wat kil..." H, D. van Osnabrugge legde het secretariaat na 35 jaar neer 150 dragées f 3*75 PHILIPS-ROXANE wij u icdeie nieuwe leidsche courant woensdag 25 januari 1956 Wet geneesmiddelen voorziening (Van onze parlementsredactie) Minister Suurhoff is van mening, dat op het gebied van de geneesmiddelen voorziening een al te grote vrijheid van het particulier initiatief schade zal berokkenen aan de volksgezondheid. In een uitvoerige memorie van ant- I woord aan de Tweede Kamer verdedigt hij de in 1952 ingediende wet op I de geneesmiddelenvoorziening, waarop, zoals bekend is, vooral in midden- standskringen nogal kritiek is uitgeoefend. Drogisten wel in keuringsraad irzienlng, de geneesmiddelenvo- zegt de bewindsman, zijn ni gte plaats ideële organisaties werkzaam b.v. het geval is op het terrein van eventieve gezondheidszorg of de zie- ?rpleging) maar particuliere onder- ngen, die het uitsluitend om het ma an winst te doen is. Volgens het hui- recht bestaat er geen controle op fa- I brikaten van geneesmiddelen en daarom is de kans groot, dat geneesmiddelen ln J de handel worden gebracht, die volstrekt onbeduidend en daarom soms gevaarlijk tiin. De gevolgen van dat alles zijn scha- rielijk voor de volksgezondheid. Talritk rijn ook de gevallen van aperte kwak zalverij. waartegen op grond van de hui voldoende kan wor- treden. Hier ligt dus een taak voor de overheid. De minister denkt hier- het verbod van vele. allerminst onschuldige middelen, b.v. op het terrein •ermagering, de zgn. busteontwik- het pijnverdrijven, enz. ?rkent echter, dat het in strijd zou et een doeltreffende geneesmidde- rziening, indien na het inwerking van de wet de vele honderden ver takte geneesmiddelen, die thans in de fiandel worden gebracht, alleen maar ille gaal bereid en verkocht zouden kunnen Worden. omdat ze op dat moment niet ge registreerd zijn Daarom stelt hij voor, dat het College ter beoordeling van ver pakte geneesmiddelen zonder nader on. Herzoek die (verpakte) geneesmiddelen registreert, waarvan vaststaat, dat ze bij de inwerkingtreding van de wet reeds werden bereid en afgeleverd. De vraag of ook de reclame aan wette lijke voorschriften moet worden gebon- Jen. beantwoordt minister Suurhoff be vestigend. Het is volgens hem noodzake- iiik. dat het ongebreideld plaatsen van wvertenties wordt geremd, omdat daar- Joor de verkoop van ondeugdelijke ge- jeesmiddelen maar al te vaak wordt ge- itimuleerd. Door een nieuwe redactie van de wet ril de bewindsman „buiten twiifel stel len". dat in de eerste plaats zii bevoegd lijn verpakte geneesmiddelen te verko pen, die voldoen aan de bekwaamheids- (n andere eisen, gesteld voor de klein handel in verpakte geneesmiddelen [thans in het Vestigingshesluit Droglsteril- hedriif 1943). Daarnaast moet echter ook rekening gehouden worden met de moge- (iikhcid van voortzetting van de bestaan- Ie toestand, nl. dat ook in enkele andere bedrijven sommige geneesmiddelen of ar- wet als verpakte geneesmiddelen mogen worden beschouwd. De minister blijkt voorts bereid ook de drogisten vertegenwoordigd te doen zijn in de Genecsmiddelencommissie. Hij stelt dit bij nota van wijziging voor. De samen stelling van deze commissie is thans ook bij de wet geregeld, evenals de samenstel ling van de Adv Gebiedsaanwijzing. Lt.-kol. Bosch luchtmacht- attaché in Bonn Luitenant-kolonel-waarnemer J. L Bosch is met ingang van 1 maart benoem- tot luchtmacht-attaché te Bonn Hij i thans commandant van de basisgroep op Ypenburg. Als militair vlieger maakte hij de logsdagen van 1940 mee. Einde juli 1940 trachtte hij in een motorbootje van he strand bij Petten naar Engeland te vluch- ten. Hij werd door de Duitsers verrast doch wist te vluchten. Einde septembei 1941 ondernam hij een nieuwe poging, doch deze keer werd hij gearresteerd er dood veroordeeld. Het vonnis werd later gewijzigd In tuchthuisstraf. Eerst !l 1945 werd hij door de Engelse ti pen bevrijd. Amerikaanse landbouwoverschotten. De Verenigde Staten overwegen, hun 8 md'l- jard dollar aan landbouwoverschot-pro- dukten te gebruiken voor hulpverlenings programma's aan het buitenland; in de wereld zouden miljoenen mensen zijn die de overschotten kunnen gebruiken zonder dat de wereldhandel hierdoor wordt v stoord, aldus Senator Homer Capehart. Poolse staatswinkel in veidovende middelen De Poolse autoriteiten hebben een cam pagne geopend tegen de zwarte markt in verdovende middelen, zo meldt As sociated Press. He* in Warschau verschijnende blad Zycie Warszawy heefl bekendgemaakt, dat er in de Poolse hoofdstad onlangs een speciale zaak is geopend waar uitsluitend verdovende middelen, afkomstig uit het westen, worden verkocht. Volgens het blad heeft deze maatregel ten doel de zwarte handel in verdovende middelen tegen te gaan. Sinds de opening staan er dagelijks lan ge rijen mensen voor de staatswinkel, al dus het blad. De Poolse autoriteiten zijn derhalve van plan, de zaak uit te breide en in de hoofdsteden van de provinch soortgelijke zaken te openen Promoties UTRECHT. 24 jan Gepi skunde eskunde op proefschn WAGENINGEN. 21 VALKENBURG De Valkenburgse brandweervereniging kwam in zaal De Vries in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. Imthorn, heette in zijn1 amsterda-m, vu;, 24" openingswoord allen hartelijk welkom, in 't bijzonder burgemeester en <fenjBrouwer mevrouw Van der Harst. De secretaris, de heer W. Oosterlee, gaf zijn! van der rioeven.'Den Haai jaarverslag, waaruit bleek, dat de brandweer aan verschillende activi-1 Diernen?3™" mcjui£rouw c teiten had deelgenomen. Slechts éénmaal was het nodig geweest werkelijk1 Amsterdam, g.u25 voor een brand uit te rukken. In 't geheel had men in het afgelopen jaar 1 KTndd°Engei?elmeTiutrouw 484 oefenuren gemaakt. f ilt pvam„n. w - Gepror ndbouwkunde op itische werking 1 Academische examens in. Geslaagd iv W B Broeze W. Staf. Am- Aan dit verslag verbond de heer Oos- iriee een toespraak tot het scheidende hoofd van de brandweer, burgemeester Van der Harst. ..Toen we m onze ge meente hoorden, dat u benoemd was tot irgemeeeter van Ooi-tgens-plaat, konden 5 een gevoel van spijt niet onderdruk ken. Hoewel we weten, dat u wars bent mensvertieerlijfci-n-gkunnen we het toch niet nalaten onze grote waardering e spréken voor al datgene, wat u onze vereniging bent geweest. We len slechts: de aanschaffing van uni formen. de nieuwe brandspuit, de nieuwe brandweergarage en de samenwerking et de B B We zijn bij dit a-lies getuige weest van uw actief beleid. We vragen is af, of wij, in vergelijking met uw >tiviteit, niet in veel dingen te kort zijn geschoten. We hopen in de toekomst voort bouwen op de grondbla-g, die door u gelegd is." Burgemeester Van der Ha rst antwoord- daarop: „Uw uitermate vriendelijke oorden hebben mij getroffen. U bent al'len bezield door een eenheidsgedacht- Daardoor zijn verschillende Beraadslagingen worden voordgezet (Van onze kerknieuwsredacteur) DE GENERALE SYNODE der Geref. Kerken te Leeuwarden-heeft na de benoeming van een nieuwe hoogleraar te Kampen, gisteravond een andere belangrijke zaak aan de orde gesteld: de herziening en uitbreiding Van „enige gezangen". Hoe langer hoe meer kerken zijn er de laatste jaren toe overgegaan gezangen of geestelijke liederen voor de aanvang van of soms zelfs tijdens de kerkdienst te laten zingen. Prof. dr. G. M. den Hartogh (Kampen)gen kan volgens ds. Zeijl in afwachting ichtte het God verheerlijkend als er N.T.- van een door een latere synode vast te liederen werden gezongen. stellen gereviseerde en uitgebreide bun- 1 gejuich opgaan in de ker- del aan de beslising der plaatselijke ker ken, meende hij, als er jn de in april te zetten synode besloten zal kunnen wor den tot de samenstelling van een bundel tje met b.v. 50 bekende en veel gezongen liederen waarvan men het gebruik niet tplegt, maar aanbeveelt. Ook prof. Van Dijk was er een warm E oorstander van op korte termijn een eus te doen en het gebruik aan de vrij- eid der kerken te laten. Deputaten, die Ba de vorige in Rotterdam gehouden sy node. opdracht kregen, de gezangen kwestie voor te bereiden, hebben als eer- Ite „oogst" aan de synode een twintigtal gezangen voorgelegd. Deputaten zochten tontact met de hervormden over de her ziening van de tekst der liederen, een sa menwerking met de beste hoop voor de {oekomst. De commissie ten deze, rapporteur ds. J. D. Boerkoel (IJsselmonde), die het de- butatenrapport bestudeerde, komt tot de ilotsom, dat het beter zou zijn. teneinde Onrust in de kerk te voorkomen, te wach- 1 volledige bundel zou worden mogelijk op de jen tot top kunnen aangeboden, «ynode van 1957. den gelaten. Het overleg met de N.H. Kerk wil hij voortgezet zien. Aan klassieke kerkliede ren die reeds in bestaande bundels voor komen dient uitbreiding te worden ge- Ds. W. de Graaf (Almkerk), ds. mr. W. S. de Vries (Voorburg); ds. G. F. Hajer (Leiden), ds. J. van Herksen (Ermelo) en de beide preadviserende leden, de hoog- Djjk en De Hartogh. hadden veel waardering voor de voorgestelde conclu- es van ds. G. Zeijl. Een der deputaten, ds. L. Hoorweg (Haarlem), wees de door ds. Zeijl aange- 1 weg al bij voorbaat van de hand. :1 tegen de tekst der liederen als tegen de melodie in de hervormde bundel in te brengen, die ook van hervormde zijde worden toegegeven. Er moet hierover deskundig advies worden ingewonnen. Vandaag werd de discussie vortgezet. waarbij o.a. ook de tweede députaat, ds. P. D. Kuiper (Sassen-heim), het woord kwam. Andere voorstellen Daartegen kwam als eerste spreker ds. p. Zeijl (Baarn) met kracht op. Hij legde aan de synode een lijst voor van 49 ge- tangen uit de hervormde bundel waarvan er drie en veertig ook te vinden zijn in bundel van ds. J. Douma „Stemmen des heils". Het gebruik van deze gezan- Gereformeerden komen het meeste bij de magnetiseur (Vervoeg van pa-g. 1) lal zijn. De magnetiseurs worden vooral bezocht voor zenufziekten, reuina, hoofd pijn, maagklachten. De kruidendokter ont vangt bovendien nog een groot aantal tsmapatlënten. Uit het onderzoek bleek verder, dat de magnetiseurs vrijwel nergens (slechts ••3 pet) in de eerste fase van de ziekte de Vts vervangt. Ook naar de ervaringen met ie behandelingen door de kruidendokter en de magnetiseur is gevraagd. Van 57 ge constateerde behandelingen door een mag netiseur bleken 14 gevallen genezen te jijn, in 17 gevallen bracht de behandeling verlichting, tijdelijke genezing of verbete ring, terwijl bij 22 gevallen geen baat werd gevonden bij de magnetiseurs. Van de 53 gevallen die door de kruiden dokter behandeld werden, ondervonden iO personen genezing, 3 verlichting en 25 vonden geen baat. Vijf ondervraagden bleven het antwoord schuldig. Het aantal patiënten, dat genezing vond bij deze vormen van geneeskunst, zo het sociologisch rapport, is waarschijn lijk niet alleen uit een gezichtspunt Publieke opinie over de magnetisi maar ook uit medisch oogpunt niet te 1 Waarlozen. Minder veroordelingen In tegenstelling tot de mening, dat het aantal veroordelingen wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst toe neemt. wordt ten slotte geconstateerd, dat dat dit zich eerder in dalende lijn bevindt. gen doorgevoerd. Het heeft ons bij dit alles meegezeten en ik ben dankbaar; dat aan de verscfciv.ende ideeën, die ik w midden naar voren heb gebracht, de nodige aandacht heeft gesohonken- Er st in uw vereniging een sfeer, die weldadig aandoet. Wanneer gij geünifor meerd door het dorp trekt, imponeert dat. Het korps op klompen is gewijzigd in een korps in uniform. Ook de cursussen heb ben resultaten mogen boeken en voor dit alles heeft 'net gemeentebestuur waarde ring. Gelukkig zijn er niet al te veel vlammen geweest. De tweede dag van mijn verblijf in Valkenburg loeide de si rene en was er een begin van brand in een woning aan de Kerkweg. Laten we nu de hoop uitspreken, dat ik de gemeente straks niet met brand ga verlaten". De commandant van de brandweer, de heer C. v. d. Mcij, bood daarna de burge meester een tafelaansteker aan, terwijl de voorzitter aan mevrouw Van der Harst bloemen gaf. De penningmeester, de heer J. v. a. Nagel Jzn, gaf zijn financieel overzicht. Inkomsten: f 906.35. uitgaven f 773,79. batig slot f 132.79. De boeken waren in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J- v. d. Nagel Jzn. bij acclamatie her kozen. Bij de rondvraag vertelde wethou der Ouwersloot, dat er gelden warer uitgetrokken voor het volgen van eer cursus voor brandweerman 1ste klas. Feestcomité In de loop van dit jaar zal het 25 jaai geleden zijn, dat de Oranjevereniging: „Wilhe'mina" werd opgericht. Men heeft! pianncn orrT dnt in de maand juli feeste lijk te vieren in de ruime garhge van de heer Poot. Het comité, dat zich met de organisatie van de feestelijkheden heeft beiast, bestaat uit de heren C. Medrs,' voorz., C. de Bruin, sccr.-penn., Th. v. Berg, D Doidersum, W. Oosterlee en H. de Wit. Onnodig te zeggen, dat men rekent op de medewerking van zeer velen. Spreekbeurt Voor de Geref. Bond spreekt ds. P. J. F. Lamens te' Kamerik donderdagavond om acht uur in zaal De Vries. Nog een aanklacln van Conseivavieve Partij Dë voorzitter van de Nederlandse Con servatieve Partij, P. J. Galliard. heeft dit maal als particulier een aanklacht inge diend tegen Het communistische blad De Op 9 januari zou dit blad in de rubriek ..Van en over anderen" geschreven heb ben, dat Galliard een boezem-vriend is van Westerling en dat zijn conservatieve partij een fascistische groepering Js. Ook tegen de hoofdredacteur van Het Vrije Volk, de heer K. Voskuil en tegen het Tweede-Kamerlid Soheps (soczijn aanklachten wegens belediging ingediend. UTRECHT, 2 tandheelkunde P P Th I Delft; C. H Philpszoon U Ris, Utrecht; R F. Sirijori Snijders, Enkhuizen; A H Amsterdam. Langhout, Veenendaal Kand scheikundig tnger Eyelts Averink. Boekelo; (met lof). IJsselmuldcn; H Delft; H. de Graaf, G H Krc terdar A. Lar meger H J_. Maat, Enschede, F G ter Mors F.nsehede- J M de Muinck Keizer. Leiden; R N Plooijer. 's-Graven- hage; G a Roovers. Rijen; a H de r0011 Delft; J. J M Rljpkema. Blerick; a Schreu ders. Rotterdam; H J Vegter. Dordrecht. C a Verbraak (met lof). Delft; M Vefh Haarlem. G S van Welie met lof), 's-Gra- venhagc; C F Wetjn Delft: J van Willigen NIJMEGEN. 24 jan - Geslaagd voor doet wijsbegeerte cum laude: pater J. Th. C door een onnozel klein kribje in het model de Nieuwe Waterweg de stroom. di« bij het graven van de derde petroleum- n een tocht zal gaan maken, ver traagd wordt en banken zal gaan vormen goede banen kan worden gehouden, bespaart hij de toekomstige gravers die d?rde petroleumhaven duizender duizenden guldens werk en eens zoveel aan research enslapeloze nariv ten. Want maar net vijfenzeventig maal groot, zal dat kribje :n de échte Water weg de stroom óók goed leiden. Het Noordereiland bij de Maasbruggen in Rotterdam is i oostpolder op schaal getrouw nagebootst. Openlucht-filiaal van Waterloopkundig lab. (Van onze speciale verslaggever) ONDER DE WIJDE LUCHT, in het geweldige vlak van veel aan- eengerjjde kavels, boerenhofsteden en rechte, strakke wegen, spelen gro te mannen met hun speelgoed, klos sen zij met hun laarzen door ondiep water, laten zij golven, stromen, ri vieren ontspringen en vloeien, dam men zij af en ondertunnelen zij: ae ingenieurs van het Waterloopkundig Laboratorium ..De Voorst" in de N oordoostpold er Dijken, dammen en oevers in het klein houden het water In toom brugpijlers. damwanden en bouwputten op schaal ver anderen en beïnvloeden de stroom en als zij eindelijk, na dagen van meten en weken van o-bs-erveren, zijn moegespeeld, hebben zij het hun-ne bijgedragen tot een toekomstig waterstaatkundig werk. Want in de sloten, dalen en valleien van het stuikje bos, dat op het weinige zand en keileem van deze polder Is ontsproten, hébben die ingenieurs modellen gebouwd van grote waterstaat-kundige werken; de afdamming van het Haringvliet, de Nieu we Waterweg, de haven van Lagos. En wat in de toekomst grote, gigantische wa terbouwkundige werken zullen zijn, zijl nu nog speelEoedinodellen. Nieuwe Waterweg Maar het is wetenschappelijke Spielerei, die de heren d-aar bedrijven. Want als ir. E. W. Bij-ker bijvoorbeeld ontdekt, dat Elektrische verwarming in nieuwe banen „Doe het behang even aan schat, het wordt een beetje kil. Dat klinkt wat vreemd, vindt u niet' Maar het zal een Engelse huis vrouw het volgend jaar misschien minder gek in de oren klinken, als een nieuwe uitvinding on het gebied van elektrische verwarming er in Een grote fabriek van elektrische ver warmingsapparaten neemt nl. proeven met een methode van ruimteverwarming, waarbij gebruik wordt gemaakt van be hangselpapier. dat elektrische laagspan- nings elementen bev» De zaak werkt op de volgende wijze: Een dicht net van dunne metalen ge leiders wordt op zwaar geïsoleerd papier gedrukt, dat op de muur wordt geplajct. De oppervlakte kan op de normale manier worden geverfd of met gewoon behangsel papier worden beplakt Als het geïsoleerde papier op de muur zit. wordt het door een elektriciën op de elektrische leiding aangesloten, waarna het met een gewone muurschakelaar „aan" en „uit" kan worden gedaan. Volgens de fabrikant heeft deze ver warming vele voordelen boven de gewone wijze van verwarmen in het tochtige En geland. waar de centrale verwarming een nieuwigheid is en ollestook met wan trouwen wordt beschouwd Het voornaamste voordeel is, dat de kamer reeds één of twee minuten na het inschakelen van het behang warm aan voelt. Dit komt. doordat een aangename warmte wordt geproduceerd over de ge hele ruimte inplaats van een grote gecon centreerde hitte ln één bepaald deel van de kamer, zoals bv. bij een open haard het geval ls. Bovendien zal het systeem volgens de fabrikant goedkoper zijn dan de normale vormen van elektrische verwarming, die voor een gemiddelde kamer voor onge- 12 cent per uur aan elektriciteit verbrui- Chr. Oranjevereniging Leiderdorp Gisteravond werd onder voorzitterschap van de heer R. v. d. Stoel de jaarlijkse ledenvergadering van de Christelijke Oranjevereniging gehou den. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan het gemeente bestuur voor de prettige samenwerking. Hij memoreerde het 35-jarig bestaan van de vereniging en de koninklijke onderscheiding van de heer H. D. van Osnabrugge, die van de oprichting af secretaris is. zijn-notulen Met de heer Van OS- M3ZP de be-lamgrii-ks.te gebeurtemssep het afgelopen jaar de revue passe- De pen-nnn-g-mees-ter deel-de rr. dat en saild'o va-n 207.77 is. Dat bete kent 60.— meer i-n kas -dan voni-g jaar! Vervolgens las de secretaris zijn la-ai- e jaarverslag. Om gezondheid?redenen heeft hij ontslag genome». Hij bttjf-t evenwel bestuurslid. In het verslag stond de heer Van Osnabrugge stü bij de to- needuétvw -ng,de jaarlijkse autotocht voor de bejaarden en het uitstapje met ere leerlingen van de hoogste klassen van de scholen naar Schiphol en Vinkeveen. De volksfeesten bleken heel gezellMig te zijn geweest. De voorzitter bracht de secretaris dank voor het vele werk, dat h(j voor de vereniging heeft verricht. De heer W. v. d. Wijngaard nam het secretariaat over. Dc heer Van Osnabrugge dankte zichtbaar ontroerd voor de hartelijke woorden. Hü memoreerde de oprichtings vergadering toen de oprichters met hun tweccn achter de bestuurstafel zaten. De voorzitter vroeg hem toen de notulen te willen maken. Dat werk heeft hg sinds dien 35 jaar lang verricht. Bij de bes-tuurs-venk-Ie®l-ng werden de heren v. d. Stoe-1 en v. d Kwaak -her kozen. De heren De Dood en Rietkerk na-men zitting in de nieuwe kascom-rms- I februari worden to- stellen neelovo-nden gegeven. Bij het maken de pl-an-nen voor kon-ïngirwied-ag gr.-ngen er stemmen op voor het organiseren een echte oranje-avond. De opvoering van een historisch stuk brengt evenwei het. bezwaar van de hoge kosten met zich Ter gelegenheid van de verjaardag var Pri-na Bern-hard zul-len weer volksfees ten worden gehouden. Men zal er naai streven, zoveel mogelijk bevolkingsgroe pen ln te schakelen, waarbij vooral wordt gedacht aan de sportverenigingen Bij de uitvoering van de vele plannen komt evenwel de medewerking van alle dorps genoten op de eerste plaats. Vergadering C.B.C. Vanavond vergadert de Chr. bedrijfs groepen cent-raie om acht uur ln het Dorpshuis. Kindertoneel Zaterdagmiddag zal ln het Dorpshui» een gezel M ge kindermiddag" worden ge houden. De bekende circusartiesten Tijl Uilenspiegel en Krok en Wisky treden op. Jaarvergadering De buurt- en speeltuinvereniging „Zijl- kwartier" zal vrijdag 27 Januari 's avonds 8 uur haar jaarvergadering houden in de kantine van de touwfabieken Op de agenda komt o.a. best-uursverkiezing voor. De eerste voorzitter, de heer D. P. Weijers. cn het bestuurslid mevr. Diele- man stellen zich weer herkiesbaar. De tweede secretaris, de heer L. de Munnik. zich niet meer herkiesbaar te MARKT- EN VISSERllBERICHTEN katwijk aan den rijn, «'-w- a l'tZi. hhp I 4657. A 1423. breekpeen 3 60—3 70. schorseoere: II 25—35. Ill 6—16. 100 kg ÓERDEN. 25 Jan. Kaasmarkt Aan« rd waren 10 partijen. Notering: 2.1-4—2.3- '420—300. "kl. I 370. II 350—340. bot I 370—390; per 50 kg: tarbot II 134, 62-57, gr. schol ■mPQM 43—33. '462, ld. "I 66—58, II 58-43, schelvis 64, kl. I =0—34 gr. gul 56. 47. poontjes 35. tJMUIDEN. 25 jan I Een Waterweg stroomt er niet alleen van Rotterdam naar de Hoek er stroomt er ook een in de Noordoostpolder. 75 maal verkleind met alle dijkjes, haventjes, uiterwaarden, insteckjes en kribben com pleet, met de havens van Rotterdam, het Noordereiland en de bruggen maar ook al met de nieuwe tramtunnel onder water, 75 maal verkleind. Fen van de onderzoe kingen. die men op het ogenblik verririit, is. of die tramtunnel invloed zal hebben op het stroomverloop, zodat de bouwers van die échte tunnel geen enkele verras sing op dat gebied meer te wathten kan' staan. Ook de stroming door Boerengat en Leuvehaven worden hier bestudeerd, de stroom rond het eiland-, het afschuren van de bodem en de oevers, a-lles met écht stromend water, met échte oevers, met eo'nt bodemzand. Diikdooibiaak bij Almelo: hoeve geïsoleerd Gisteren ts door de hevige regenval van de vorige dag een dijkje larvgs de Weeze- beek doorgebroken, waardoor aan de rand van Almelo weilanden onder water kwa men te staan en een boerd-erij geheeï van de buitenwereld is afgesloten Men is d-ruk bezig met herstelwerk zaamheden. Het nieuwe Indonesische parlement zal reeds in april of zo mogelijk reeds in maart worden geïnstalleerd. einig niet te veel. 100 dragées f 2.90 Diversen De Knittax breimachine. met het voorzet-apparaat breit automatisch recht- averecht, patent en ontel bare patronen. Gratis alle in lichtingen en lessen. Knit- tax-breischool. Van der Spek Haarlemmerstraat 196 a. Verhuur zonder chauffeur De nieuwste 6-pcrs. Amerik. Ford. Volkswagen enz. v.a. 5.- per dag en 8 cent per km. Werkhov?n'5 Luxe Auto verhuur. - Van 't Hoffstraat 11. Telefoon Ï.2309. Goede vriend(lnn)en vindt U bij d« Algemene Corre spondentieclubPostbus S 6057. Rotterdam. Vraagt gratis inlichtingen. Handschoenenreparatie! - Alle voorkomende reparaties aan Uw handschoenen wor den door ons prima uitge voerd. Tevens speciaal adres voor Kousen-reparaties! Novelty, Haarlemmerstr 16 Kunstgebit stuk? Repara- eed Ook illvi vrijdai Gert Telefoon 30307. rond P J Doustraat 19 Guitaar-, Accordeon-, piano-, mandoline-, banjo-, blokfluit-, hawaii-, guitaar-, klarinet-, saxophoon-, trom pet-, slagwerkcursussen. In strumenten in bruikleen en aan het einde der cursussen Uw eV.endom. Gratis pro spectus. Muziekschool Zwaag Korevaarstraat 5. Tel- 24358. Veran. St Jorissteeg 14. Chemisch reinigen. Keurig, vlug, goedkoop. Zo, dat aan de levensduur der kleding geen afbreuk wordt gedaan. Alles op het gebied van huimrubbcr en schulm- plast U i spe- ik MARE 70. Schui plastic speelgoed, vatenkwas ten. tochtband. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof, glijdt niet en onverslijt baar. Naaimachines, zowe! ln hand als electr., ook Zig- Zag in elke uitvoering De Naaimachine-specialist Der nee. Haven 7, Telef 25365 Waaigat 17. Katwijk aan Zee H H. studenten en kamer bewoners voor 8.- p p d dag 6640 42. „Zou Jij morgen ook met dolgraag met de autobussen meegaan. Spek?" vroeg hij zijn vriend onmiddellijk, nadat hij mijn heer en mevrouw Spöeling een hand had gegeven. „En of!" antwoordde Spekkie uit d( grond van zijn hart. „Zullen we mijnheer Driewiel gaan vragen of we vrij krijgen morgen? Als je zegt, dat jij de eerste mee warige kruiper mee naar huis genomen hebt, mogen we vast wel van hem." Dit voorstel beviel Blekkie nog eens! D« vrienden stapten haastig naar het huu waar het hoofd van de school woonde, er belden aan. Mijnheer Driewiel deed zei' „Zo jongens.' zei hij vriendelijk. „Wal u er van jullie dienst?" „Blekkie heeft de eerste meewarige krui per mee naar huis genomen, mijnheer!" nep Spekkie opgewonden uit. ..En die gaat nu morgen al zijn familieleden ophalen Wij zouden zo dolgraag meegaan om te Mijnbeer Driewiel glimlachte. „Denk je iat hij het niet zonder jullie af zal kunnen, spek?" vroeg hij olijk. Spekkie begon te blozen van verwarring. ,Neen dat denk ik niet mijnheer", zei hij dan. „Maar misschien kunnen we hem ook vel van dienst zijn. En het lijkt ons zo euk!" besloot hij heel oprecht. Mijnheer Driewiel dacht even na. Goed." zei hij dan. „gaan jullie maar nee. Ik was toch van plan de hele school morgen vooi een of andere hulpactie in te schakelen." „Dank u wel, mijnheer!" riepen Spek kie en Blekkie tegelijkertijd verheugd uit. Dat was nog eens een meevallertje! „Wanneer moeten we het nu aan mijn heer Fruytenduyk vragen. Spek'" vroeg Blekkie, toen ze geestdriftig naar het raad huisplein terugstapten. „Hij eet bij de bur gemeester, en komt misschien pas laat thuis. We -kunnen toch zo maar niet bij de burgemeester aanbellen, en vragen of we mijnheer Fruytenduyk mogen spreken." „Laten we telefoneren." zei Spekkie. „Bij sns in de winkel." „Een reuze idee. Spek!" riep Blekkie uit. Kom. we zullen er geen gras over laten groeien." En de beide vriendjes liepen op een draf je naar het buis van Spekkies ouders toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7