Vrouwen bidden tezamen om hulp in wereldnood Chr. v. d. Heuvel tot C.J.B.T.B.: grote taak in de toekomst -- --5 v Bezinning op maatschappelijk werk en kleuteronderwijs WOENSDAG 25 JANUARI 1956 KANTTEKENING Het wonder van een jubileum GODDELIJK BEVEL NIET STILSTAAN (Van onze sociale redacteur) A Is ik denk aan~de angst, die in onze tijd zo velen bevangen houdt, omdat ze staan voor het onbegrepen mysterie van een onbegrij pelijk niets, dan zie ik zo graag naar de geschiedenis van koning Joas, die ons in 2 Koningen 13 verhaald wordt. Joas, in een herinne ring aan de godsdienst zijner vaderen, ging met zijn angst voor de Assyriërs naar de stervende profeet Elisa. Die zegt hem: leg uw hand aan de boog. Dat is: hij roept hem op tot de strijd. Hij legt zijn handen op de hand van de koning, om hem rust te geven in de strijd. Nadat hij de pijl der overwinning geschoten had, moest hij met de pijlen op de grond slaan. Hij sloeg. Tot drie keer toe. Toen hield hij op. En de man Gods werd toornig, omdat hij stilstond. Waar om stond hij stil? Het wordt ons niet gezegd. Maar wel wordt ons hier geleerd, dat er is een zondig stil staan, een niet-volharden in de opdracht, die God geeft. Dit woord sprak ds. H. J. Groenewegen (Den Haag) gisteren in de bezinningsbijeenkomst, die vooraf ging aan de jubileumvergadering van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbotid. bij de herdenking van het zilveren jubileum. Hij riep de jonge plattelandsjeugd toe: niet stilstaan! Onze vijanden zijn niet de Assyriërs. Wij kennen de vijand van de beslui teloosheid, die velen bekruipt in onze tijd van neutralisme en doorbraak. Daarover moeten we echter niet lamenteren, doch we moeten ons opmaken tot de strijd, tot al wat God ons vraagt bereid. We mogen geen rust hebben, zolang nog één jongeman rondloopt buiten onze organisatie. Spr. hield de jubilerende organisa tie het voorbeeld voor van Eén, die nooit stil stond, ook in de grootste verzoekingen en smarten en in de angst der hel niet. Hij vraagt ons. niet stil te staan bij onze verworven heden, maar voor te gaan tot aan Zijn grote dag. Het werd een goede jubileumver gadering van de C.J.B.T.B., die ook door kleine stoornissen in het pro gramma niet kon geschaad worden. De voorzitter, Joh. de Jong (Alphen a. d. Rijm dacht aan de oprichter? en de moeilijkheden, die zij door or- ganisatievreemelheid en crisisjaren te overwinnen hadden, aan het onver moeid werken om een hechte organi satie te bouwen, aan de oorlogsjaren, toen de band toch vastgehouden werd en aan (ie jaren van rijke groei na de oorlog. Twee zorgen beklemden hem: le het gebrek aan mensen, die leiding kun nen geven, waardoor alle aandacht ge geven moet worden aan de kadervor ming. 2e het grote aantal jonge leden Wonder Het jubileumwoord werd gesproken door de erevoorzitter, de man, die de eerste vijf jaar leiding gaf aan de toen nieuwe organisatie, de heer Chr. van den Heuvel (Leiden). Als voorzitter van de Ned. CBTB kon hij allereerst zijn vreugde uitspreken over het feit, dat elk jaar enige honderden leden uit de jongerenorganisatie de CBTB ko men versterken. Het wonder, dat bij dit jubileum in het oog springt, is, dat er toch elk jaar weer over het gehele land een aantal jonge mannen gereed stonden om het werk voort te zetten Ons ideaal moet niet zijn de altijd ploegende boer uit het mooie gedicht van Werumeus Buning, maar dat van de man, die de eerste is in zijn vak, die op sociaal-economisch terrein gelijkt op Boaz, die belangstelling heeft voor alle Christelijke werk en daaraan daadwerkelijk meewerkt en die dat doet in de wetenschap, dat het geheim van alle zegen i in Gods gunst gelegen, Bondswerk kon tijdens jubileum niet stilstaan (Van onze sociale redacteur) OOK op hun jubileumdag konden de afgevaardigden van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond het ge wone bondswerk niet laten rusten. In een morgenvergadering bespraken zij uitvoerig allerlei punten uit het prac- tische werk. Het hoofdbestuurslid C. M. Vogelaar (Melissant) gaf een uiteenzetting ove wedstrijd wezen, dat, onder leiding de Stichting Technisch Landbouwjonge- renwerk, waarin bondsse'cretaris R. Bos (Ede) een belangrijke rol speelt, zich sterk ontplooit. De CJBTB hoopt op 14— 15 februari a.s. een speciale conferen tie hieraan te wijden. In dit jaar staan er zowel voor de boeren als voor de tuinders een heel aantal wedstrijden te wachten en ook voor de dames. De voorzitter, de heer Joh. de Jong (Alphen a. d. Ryn) besprak het contact met het buitenland, waarin hij nog vele, ook principiële mogelijkheden zag. Secretaris Bos wees op de noodzaak van (goede) omgang en gesprek i afdelingen. De CJBTB moet ook aa persoonlijkheidsvorming aandacht geven en van het kweken van een eigen stijl. In de discussie werd met instem ming van het bestuur bepleit, om ook de landarbeiders bij de wedstrijden in te schakelen. Na burgemeester Oldenhof en ir C. H. J. Maliepaard, die namens de over heid spraken, brachten onderscheiden af gevaardigden een gelukwens, verschil lende vergezeld van een geschenk. MELODIE en WOORD der Ethergolven DONDERDAG 28 JANUARI 1958 AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gi vrouw; 9.10I wijding: 10.00 Gram: 10.50 2.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tulnb neded: 12.35 Gram; 12.45 „Uit het bedrljfs- 13.00 Nws; 13.15 Olymp stellen? Mijn naam is Cox!" hoorsp: 14.45 Sopr en piano: 15.15 V d zieken; 16 00 „Va: vier tot vijf": 17.00 V d jeugd; 17.45 Rege ringsuitz: Nederland en de wereld. Uitwis Puzzel mee 151? iel uit Londen: 19.00 V d kleuter; dichte muz; 19.30 Jazzmuz; 20.00 Nws- 20.05 Buitenl. overz; 20.15 Radio Philharrr Ork en sol. I d pauze (20 40—21.05): Voordr, ip; jK;45 Olym- 25—-24.ÓÖ J; rspelen; 23.00 Nws; 23.15 Journ /s; 13.20 Viool 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; m; 19.20 Sociaal 2.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 s; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. >levlsleprogr. NTS: 11.30—13.00 Olvmpl- - "''-terspelen. NTS: 20.00 Joui iü in Neder sendans", film; 20.45 Gevar progr; 21.45 sluiting. NTS: 22.15—22.25 Olympische I terspelen Engeland, BBC Home Serv. 330 m. V d scholen; 13.00 Orgelspel; 13.25 V d arb; I 13.55 Weerber; 14.00 Nws; 14.10 Meded; 14.20 Amus muz: 15.00 V d scholen; 16.00 Gram; I 16 30 Hoorsp; 18.00 V d kind; 18.55 Weer- r; 19.00 Nws; 19.15 Caus: 19.25 Sport; 30 Revue-ork: 21.15 Can PUZZEL No. 323 Horizontaal; 1 Roe, 4 wandpilaar, 8 tussenvoegsel, 9 vederbos, 10 ri vier, 11 kolenemmer, 12 rivier in Italië, 13 voor. 16 cycloon 19 opper- vlaktemaat, 21 voorzetsel, 23 onder richt, 24 ingenieur, 25 boord van een stroom, 27 knook. 28 honingbij, 29 V°Vertikaal; 1 Futloos. 2 gebak, 3 spil, 4 zangstem, 5 thans. 6 punt. 7 struisvogel, 9 voortrekker, 14 alsmede, 15 gravin van Holland, 17 schitterend sterrenbeeld, 18 dierenverblijf. 20 delfstof, 22 honingdrank. 23 watering. 26 maanstand. 27 uitroep. OPLOSSING PUZZEL No. 322 Horizontaal: 1 Korf. 3 blijk, 7 aan- Kssen, 10 Pr., 11 Lt., 12 melasse. 13 14 va. 16 verbolgen, 19 nest, 20 vlas. Vertikaal; 1 Kaap, 2 ren, 4 los, 5 kant. 6 paradox. 8 armee. 9 eleve, .13 even. 15 anijs, 17 ros, 18 gil. 2.15 Discuss 22.45 Gevar progr; 23.30 Engeland, BBC Light Progr. 1500 i 13.15 Or- 14.45 V d kieu- 16.00 Gevar muz 17.15 Mrs Dale's Dagb, I V d jeugd; 19.45 Hoorsp; 19.00 Gra: 20.00 Nws: 2035 Sport; 20.30 Hoorsp muz; 21.00 Gevar progr; 21.30 Any An; were?; 22.00 „Myself and Mustc,r; 23 1 12.30 Weerber; 12.34 Operette-aria's (Om 12.55 Koersen): 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram; 14.30 Franse les; 14 45 Gram; 15.00 Pianorecital; 16.00 Ork conc: 16 50 Gram; 17.00 Nws: 17.10 Grai 17 15 V d kind; 18.15 Koorzang; 18.30 V sold; 19.00 Nws; 19.30 Rep; 19.40 Grai 19 50 Caus; 20.00 Hoorsp; 21.00 Verz prol 21.30 Muzikale caus met Illustraties; 22.00 Nws; 22.15 Gezongen mis: 22 55—23 00 Ni Brussel. 484 m. 12.00 Gram; 13.00 N\ 13.15 Gram: 14 15 Idem; 14.45 Gewijde m 16.05 Lichte muz; 17.00 Nws; 17.15 Gra 19.30 Nws; 20.00 Hoorsp; 22.00 Nws; 22.15 Operamuz: 22 55 Nws BBC. Ultz. voor Nederland. 17.45—18.15 Nws. (eltcn v d dag. en. Engelse literat geschiedenis, (op 224 en 50 m). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: R. Dijkstra te Wagen burger (Gr.) benoeming tot res. leger- predikant; J. van Woerden, kand. te Akkrum benoeming tot vic. te Krimpen IJssel. noemd: tot vic. te Alphen a. d. Rijn J. de Waard, kand. te Voorburg. GEREF. KERKEN CHR. GEREF KERKEN EVANG. LUTHERSE KERK Drietal: te Amsterdam (vac. C. v. d. Woude» H. Johannes te Middelburg, P. H G. C. Kok te Weesp en P. C. Rooden- burg te Breda. Beroepen: te Amsterdam (vac. J. P. v. Heest) dr. J. A. Stellwag te Den Helder. Van her- .en der^ De algemene vergadering van de Staat kundig Gereformeerde Party zal 21. februari in Tlvoli te Utrecht onder lei ding van ds. P. Zandt uit Delft worden gehouden. In Tranquebar (India) is het 250-jarig jubileum van de aankomst der eerste Lutherse zendelingen in India ge vierd. De Lutherse groepen in India en ook de andere Christelijke kerken hebben gezamenlijk aan deze feest viering, welke werd voorbereid door de Tamil Lutherse Kerk. deelgenomen. Tegelijk met deze feestelijkheden werd in Madras een vergadering gehouden van het Executive Committee va Lutherse Wereldfederatie. Zijt Gij het? Er is een antwoord op alle „waaroms" Jezus geeft het aan Johannes: „Zalig is wie aan Mij geen aanstoot neemt!" Een moeilijk antwoord voor een mens als Johannes, de vechtjas met dat sterke gevoel voor recht en gerechtigheid. Een moeilijk antwoord voor ieder mens, ook voor iedere chris ten, die schijn baar machteloos moet toezien, hoe de satan op deze aarde overwin ning na overwin ning boekt. Dan dringen toch de waaroms naar de keel en kan men het uitschreeuwen. Tochgeen aanstoot nemen. Omdat Gods wegen oneindig hoger zijn dan onze wegen. Geen aanstoot nemen: dat is zich aan God overgeven en zich aan Hem toevertrouwen. Dat is bidden: „Houd Gij mijn handen beide met kracht omvat". En het loon is de zaligheid, een leven vol van geluk en een sterven vol vertroosting. Doctoraal examen geneeskunde vrije studierichting Bij ministerieel besluit is aan de fa culteit der geneeskunde aan de gemeen telijke universiteit in Amsterdam eer doctoraal examen in de geneeskunde, vrije studierichting ingesteld. Het docto raal examen omvat de vakken: ziekte kundige ontleedkunde, gezondheidsleer, farmacologie, bijzondere ziektekunde en therapie, algemene heelkunde en me dische fysica en audiologie. VAN HER EN DER De Chr. Geref. Kerk van Bussum heeft een legaat van tienduizend gulden ontvangen. 0P de eerste vrijdag in de lijdensweken bidden in vele landen vrouwen God om hulp en ontferming voor de wereld, waarin de nood groot is. Miljoenen vrouwen verootmoedigen zich op die dag voor God, dan ken Hem voor Zijn ze geningen, prijzen zijn goedheid, belijden eigen schuld en smeken om Zijn barmhartigheid voor allen die Hem nodig hebben. Deze goede en schone traditie dateert van 1887, toen een kleine groep vrouwen in Noord-Amerika de eer ste gebedsdag voor de inwendige zending hield. Later drongen degenen die naar de zendingsvelden trok ken, ook aan op gebed voor hun werk en breidde het gebed zich ook uit tot hen, die het evangelie brachten en tot wie het kwam. Zo werd er een bepaalde dag .voor het gebed der vrouwen ingesteld en reeds toen koos men de eerste vrijdag in de lijdensweken. Maar Amerika heeft deze gedachte wijd en zijd uitge dragen en weldra werden ook in andere landen comi té's opgericht voor de ge bedsdag. HET WAS in 1928, dat een Nederlandse vrouw, bsse van Boetzelaar van Dubbel damvan der Hoop van Slochteren tijdens een in Jeruzalem gehouden confe rentie met dit werk in aan- Ook de kinderen hebben eigen samenkomsten rakbig kwam en zij zorgde er voor, dat reeds in het jaar daarna ook Neder land zich schaarde In de rij van deelnemende landen. De hoofdorganisatie varr de Wereldgebedsdag be rust bij een comité in New York. maar in elk der an dere deelnemende landen is een landelijk comité op gericht., dat de vrouwenge bedsdag ieder jaar via plaatselijke comité's orga niseert. Wie nu mocht menen, dat deze traditie van niet zo veel belang is, vergist zich. Men weet misschien reeds, dat de gebedsdag zich op —protestants interkerke lijk gebied bevindt en dat vrijwel alle kerkelijke groe pen er aan deelnemen. Maar weet ge ook. dat jaarlijks nieuwe landen toe treden? In 1954 werd de ge bedsdag in 128 landen ge houden, dit jaar zullen er 134 deelnemen. Na de twee de wereldoorlog is de be langstelling voor het geza menlijk aan God opdragen van de noden veel groter geworden. i land volop in de teksten heb ben gelegd. De landelijke comité's krijgen de teksten toege zonden, maar mogen deze zovéél mogelijk aanpassen aan de eigen landsaard en opvattingen. Ook de te zin gen psalmen en gezangen kiest men landelijk. Maar dit jaar zullen de Nederlandse vrouwen o.m. het „Onze Vader" bidden, zoals de Indiaanse vrouwen dat doen: bloemrijker en gedragener in bewoordin gen dan wij het kennen. C.H. gemeentebestuurders bijeen Taak van plaatselijke overheid zakelijk en ideëel bezien NOGMAALS is de taak van de gemeentelijke overheid ten opzichte van maatschappelijk werk aan de orde gesteld- Ditmaal gebeurde dat in de jaarvergadering welke de Vereniging van Chr. Historische leden van gemeentebesturen in Nederland gisteren te Utrecht hield. Drs. A. D. W. Tilanus, arts, directeur van de Stichting voor' maat schappelijk werk in Gelderland, leidde het onderwerp in en kwam tot de conclusie, dat de taak van de gemeentelijke overheid omvat het moreel financieel steunen van de in de gemeente werkzaam zijnde organisaties de bevordering van samenwerking tussen die organisaties. in handen van kerkelijke en par ticuliere organisaties moet zijn, ook al moet men dan dikwijls komen tot samenwerking met ge meente of grote bedrijven. Het zal echter noodzakelijk zijn dat de zuilen in plaatselijk, pro vinciaal en landelijk verband in deze samenwerken en deze menwerking bevorderen is de taak van de gemeentelijke over heid, opdat het Nederlandse volk, steunend op de geestelijke zuilen, toch een eenheid blijve. Een ander aspect van het maatschap pelijk werk is het vormen van een kom- plement op de sociale zekerheden er it voor de velen, die hier net niet an kunnen profiteren. In hervormde kring heeft men reeds lang erkend, dat de overheid een taak heeft in het werk der barmhartigheid er thans heeft ook de gereformeerde sy node de stap tot deze erkenning gedaan. Een van de taken van de gemeentelij ke overheid is dan ook, te zorgen voor betere salariëring van de maatschappe lijke werksters, want werken uit ping houdt nog geen genoegen n ~iet onderbetaling in. Kleuteronderwijs In de middagvergadering sprak de heer W. van Luipen, referendaris ter gemeentesecretarie te Emmen, over de gemeenten en het kleuteronderwijs. De situatie in de financiering van onderwijs is nu zó dat het de gemeen ten 10 pet. meer zal gaan kosten dan in 1955. Het kleuteronderwijs is volgens de grondwet een object van voortdurende zorg van de regering, maar er richt zich een grief jegens de nieuwe wet, welke thans in werking is getreden. Deze grief beoogt het feit dat het rijk, zich de zorg voor het kleuteronderwijs aantrekkend, de kosten voor 41.6 pet voor eigen rekening neemt en 58.4 pet door de gemeenten laat betalen. Bo vendien profiteert het rijk van de vertraging in de afdoening van deze wettelijke regeling. Immers, aldus spr., wordt de stijging van lonen en prijzen door het aanhou den van 1954 als basisjaar op de ge meenten verhaald. Ook het geraamde accrés, voor 10 pet. gebaseerd op de vermoedelijke kosten welke de gemeen ten over 1955 hebben betaald en eer vermeerdering van lasten met 2.6 mil joen gulden, komen uiteindelijk ten las te van de gemeenten. De heer Van Luipen gaf vervolgens een breed overzicht van het doel en d betekenis van de kleuteronderwijswet. De taak van de maatschappelijk werk ster is tweeledig, aldus de heer Tila nus. Zij krijgt te maken met personen, die zich niet voldoende kunnen aanpas sen in de huidige samenleving. Dikwijls wordt dit gezinszorg, wanneer zij met zwak-sociale gezinnen in aanraking komt. Dan wordt haar taak van een grote veelzijdigheid, welke deskundig heid en dus opleiding vereist. Zij zal de huisvrouw moeten kunnen bijstaan in de financiering van haar huishouding, bij het bewonen van een nieuw huis, zij zal contacten moeten kunnen leggen met allerlei sociale in stellingen. maar vooral ook mét gees telijke leiders, aangezien materiële nood dikwijls gepaard gaat aan geestelijke Naast dit individuele werk staat ech ter het maatschappelijke opbouwwerk, dat o.m. bejaardenzorg, het vormings werk voor meisjes, de jeugdzorg, alco- holbestrijding en allerlei ander vereni gingswerk omvat. Duidelijk is het, dat een maatschap pelijk werkster dat onmogelijk alleen kan doen. zij zal een groep vrijwilli gers om zich heen nodig hebben. Het is ook onjuist te denken, dat de wijkverpleegster al dit sociale werk er maar bij kan doen. De zuilen Spr. is voorts van mening, dat het gehele maatschappelijke werk Men heeft getracht, in Nederland samen le gaan met de r.k. vrouwengroe pen, die eveneens haar wereldgebedsdag hebben. Hoewel het landelijk co mité zeer veel begrip en eenstemmigheid onder vond, stuit vooralsnog het samengaan af op het ka rakter van de liturgieën, dat te zeer uiteenloopt, ook al wordt hetzelfde doel beoogd. de samenkomsten op deze dag, maar dit jaar zul len het er 107.000 zijn! Er wordt tijdens de sa menkomsten een liturgie gebruikt welke ieder jaar door een of meer vrouwen in een ander land wordt samengesteld. Vorig jaar kwam de liturgie uit India, dit jaar uit Ame rika, waar zij werd opge steld door een groep nau welijks geletterde Indiaan se vrouwen, die haar vreugde van het geloof SINDS enige jaren nemen ook de kinderen aan deze wereldgebedsdag deel. In Amerika werd ook hiermee begonnen. Een eenvoudige liturgie wordt eveneens jaar lijks door een ander land geleverd. Verleden jaar kwam deze uit Portorico, dit jaar uit Japan. Deze liturgie is bedoeld voor kinderen tussen 9 en 14 jaar en wordt op vele scholen in den lande tijdens de lesuren op de gebedsdag gebruikt. Ook worden er in sommi ge gemeenten samenkom sten met verschillende scho len gehouden. Verleden jaar gaf Rotterdam een voorbeeld door in Hillegers- berg een samenkomst te houden met kinderen van christelijke en openbare scholen. Men ziet in de kinder liturgie een tweeledig doel: de samenbinding van kin deren van vele volkeren én een evangeliserende faktor. Op de Nederlandse Antil len bestaat bijzonder veel belangstelling voor de we reldgebedsdag, ook op de scholen. DIT JAAR valt de vrou wenwereldgebedsdag op vrijdag 17 februari. Dan zullen miljoenen vrouwen over de gehele wereld het hoofd buigen voor God. Niet alleen in openbare samen komsten in steden en dor pen, maar ook op emigran tenschepen, in vrouwente huizen en -gevangenissen. Zij allen hebben slechts één doel: de nood van heel de wereld, geestelijk en mate rieel, neer te leggen voor Gods troon en Hem te sme ken om ontferming. Tijdens de samenkomsten wordt een kollekte gehouden welke ten goede komt aan de zending van het eigen land. Het embleem van de vrouwenwereldgebedsdag is de afbeelding van het monument „de Christus van Andes", dat op ver zoek van een Argentijnse christin werd gegoten uit het' brons der kanonnen van Argentinië en Chili welke bedoeld waren om elkander te vernietigen. Op de bronzen plaat aan het voetstuk leest men de woorden: ,J£erder zullen deze bergen tot stof ver gaan, dan dat de Argen tijnen en Chilenen de vrede zullen breken die zij gezworen hebben aan de voeten van Christus, de Verlosser". Onder zulk een embleem verenigen de vrouwen zich jaarlijks tot gebed. De vereniging De vergadering, welke onder leiding van de heer H. M. Martens, herkoos bij acclamatie de aftredende bestuursleden. Secretaris B. J. Klumper meldde in jaarverslag, dat het ledental der ve ging in het afgelopen jaar wel mi nieuwe inschrijvingen van 844 op kwam, maar dat nog altijd 300 chr. hist, gemeentebestuurders afzijdig staan. De vereniging stond haar bibliotheek in bruikleen af aan het bestuur van de jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman- stichting. Mensen en feiten Vandaag vierde ds. J. Tjebbes, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris is thans predikant in algemene dienst voor de geestelijke en sociale verzor ging van gerepatrieerden in Noord holland beneden het IJ. Ds. De Graaf, Chr. Geref. predikant te 's-Gravenmoer, zal op verzoek de dCputaten voor de emigratie de Chr. Geref. kerken een reis met het emigrantenschip Sibajak meemaken als geestelijk verzorger. Ds. De G/aaf hoopt 13 maart te vertrekken cn 30 mei weer in ons land terug te zijn. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde gistermiddag de heer J. A. van der Hoeven, geboren te Semarang en wonende te Den Briel, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Resultaten van een onder zoek naar voeding en deficientife-ver- schijnselen toy autochtone zuigelingen In Nederland* Nleuw-Gulnea.'" 42. In de eerste plaats verraste Morgue, de kat uit het souterrein, die mager en kwaadgeluimd en alleen om haar nut daar was, ons allen met drie gezonde kleine poesjes. Het bericht, door een leerling-verpleegster, die de poesjes met eigen ogen gezien had, aan tafel medegedeeld, veroor zaakte een hele opschudding en leidde voor een ogenblik onze gedachten van de problemen af die ons de laatste dagen zozeer vervuld hadden. Na het ontbijt trokken wij allen naar de kel der met de stookinrichting voor de centrale ver warming om ons met onze eigen ogen te over tuigen. Higgins, de concierge, was daar druk in de weer met een oude fruitmand die hij met een oude wrijflap gevoerd had, waardoor, terloops gezegd, de peesjes duidelijk naar boenwas ro ken, wat haar trotse en zelfvoldane moeder voor een raadsel geplaatst moet hebben. Toen ik boven aan de trap was, riep Higgin? mij. ..Zuster Keate." Ik keerde mij om. Hij stond onder aan de trap naar mij te kijken. „Ja." „Heb u iets willen vragen." Ik aarzelde. Het schijnt dat wanneer iemand in het ziekenhuis over iets te klagen heeft, men bij mij daarmee aankomt en ik was die ochtend niet in een stemming om naar klachten te luis teren. „Ik wilde juist wat gaan slapen, Higgins," zei ik. „Kan het nog wat wachten?" Hoe dikwijls heb ik, naderhand gewenst dat ik toen was blijver, staan M?ir ik dacht dat het niets belangrijkers zou zijn dan een lekkende HOu het ouis van de goot of een jeremiade over canna- bollen die niet goed opkwamen. „Nu, ja," stemde Higgins langzaam toe. Iets in zijn toon gaf mij aanleiding om hem scherp aan te kijken, daar het mij voorkwam dat hij het met veel tegenstreven zei en verbijsterd was. Maar, gelijk ik zeg, ik was moe en slaperig en had al genoeg problemen in mijn hoofd, zodat ik verder naar boven liep. Onderweg nam ik een Zondagsblad op. In het oijvoegsel stonden weer plaatjes van het zieken huis, groepen verpleegsters, een korte geschiede- lis van het ziekenhuis. Ik ontdekte zelfs een portret van mijzelf, enigt jaren oud, toen pompadour en bustes in de mode waren. Het was geen flatteus portret en evenmin was dat het bijschrift, volgens hetwelk ik een van de oudste verpleegsters van het ziekenhuis was! De oudste in dienstjaren, vervolgde hel verslag vol tact, maar het portret dateerde mij zonder kijf en ik smeet het blad in de prulle- mand en deed mijn best om de slaap te vatten. En ik kan erbij voegen dat mij dit niet gelukte. Ik merkte dat de middagdienst in de kapel merk waardig goed bezocht was. Men zag overal kerk boeken en de verpleegsters waren in menigte ge komen. Zondag is gewoonlijk een echte feestdag in ons ziekenhuis. Maar deze zondag was allesbehalve prettig. Er mocht geen bezoek zijn, zodat de pa tiënten lastig en moeilijk te voldoen waren. Bovendien konden wij er niets aan doen dat er een bijna aanhoudende stoet van nieuwsgierigen langs het ziekenhuis kwam wier auto's het slijk op de weg voor het ziekenhuis deden opspatten. Ik zwierf een tijdje in een onbehaaglijke stem ming door de trieste gangen vóór ik Maida vond, die zich zielig genesteld had op een koude bank in een kozijn met een tijdschrift dat zij onder steboven vasthield. Zij was Corole nog niet gaan opzoeken, ver telde zij mij, en zag tegen het bezoek op dat zij uit burgerlijke beleefdheid moest brengen. Of ik met haar mee wilde gaan? En ofschoon ik weinig behagen in Corole's gezelschap schepte, volgde ]k toch het blauw en rood van Maida's cape langs het natte, verlaten pad, terwijl ik mijn eigen cape stijf om mij heen hield en wenste dat ik een paraplu mee had genomen. Op de stoep kwamen wij dr. Hajek tegen, die luist wegging. „Slecht weer," mompelde hij toen wij langs lem heen gingen. Zijn donkere ogen wierpen veelbetekenend een schuine blik naar ons; zijn gezicht was heel (ris en rood en zijn vierkante tanden glinsterden inder zijn zwarte snorretje. Huldah deed open. haar muts stond nu heel letjes op haar hoofd, maar haar gezicht was Wij troffen Corole behaaglijk gezeten in de vroegere studeerkamer van dr. Letheny aan. (Wordt vervolgd; £)E mededeling, dat minister Zijl stra van plan is de handelsmarge- beschikking in te trekken, zal in de kringen van de middenstand met vol doening worden ontvangen. Er waren er in die kringen verscheidenen, die deze beschikking een zekere dis criminatie zagen en die van oordeel i, dat de middenstand het op leggen van deze beschikking niet ver diende. De handelsmargebeschikking heeft >n zekere iunctie vervuld ic het streven van de regering, toch zoveel mogelijk de prijzen te stabiliseren- een gezond streven. De re gering, en in het bijzonder minister Zijlstra, is nooit moede geworden te beklemtonen, dat ver boven een ver hoging van de lonen de voorkeur ver dient een gelijkblijven en als het enigszins kan zelfs een lager worden in de prijzen. De margebeschikking nu Is van stonde aan bedoeld als een soort prijsstop. De middenstand bere kent uiteraard, evenals natuurlijk bij voorbeeld deindustrie, een zeker percentage aan winst. Daar is moei lijk wat tegen in te brengen. Wat'de margebeschikking heeft tegengegaan is, dat bij stijging van de grondstof- renprijzen het percentage van de winst voor de middenstand een even redige stijging zou ondergaan. Aan stijging van de grondstoffenprijzen, aldus het standpunt van de regering, behoefde de middenstand niet te ver liezen, maar het was ook niet nood zakelijk, dat de middenstand er nog extra aan verdiende. De winst werd daarom gestabiliseerd op een bepaald peil uit het verleden. j-JIEROP kwam, zeer in het kort, de margebeschikking neer. Er is, als gezegd, op die margebeschikking wel kritiek geoefend. Onze indruk is, dat die kritiek niet in de eerste plaats betrekking placht te hebben op de materiële inhoud van de beschikking zelf. De middenstand zelf is van het nut ener stabilisatie van de prijzen wel overtuigd. Maar waarom wèl een beschikking voor de middenstand en niet bijvoorbeeld voor de industrie? Waartegenover de regering dan steeds weer stelde, dat voor prijsstijging toch de meeste risico's plegen te liggen, juist in de sector van de midden stand. Nu strekt het zeker tot voldoening, dat thans ook bij de regering tegen intrekking van de handelsmargebe schikking geen bezwaren meer blij ken te bestaan. Het is blijkbaar een harmonieus gesprek geworden van de minister met de voormannen van de middenstand. Want de middenstanders van hun kant hebben zich gehaast, hunnerzijds aan de minister de ver zekering te geven, dat zij van nut en noodzakelijkheid der prijsstabilisatie ten volle overtuigd zijn en blijven. In deze sfeer kan de margebeschik king ook van het toneel gaan ver dwijnen. We hebben de middenstand altijd gezien als een brok verant woordelijkheid binnen ons volks leven: verantwoordelijkheid tegen over zichzelf en niet minder verant woordelijkheid tegenover het volk als geheel. Het is een sterk volk, dat een gezonde en sterke middenstand heeft. Want het wezen van de middenstan der ligt juist in zijn zelfstandigheid en in zijn bereidheid, vrijwillig risi co's te durven aanvaarden. Wie de moed daartoe niet kan opbrengen, doet beter op andere wijze in zijn onderhoud te gaan voorzien. Hij zal er ons niet minder om zijn, maar de middenstand staat en valt met zijn zelfstandigheid. JJET bestaan van de middenstan der kan daarom ook een wissel vallig bestaan zijn. De jaren sinds de oorlog bieden daarvan een kenmer kend voorbeeld. Vooral in de eerste jaren na de oorlog was de markt, was het spel van kopen en verkopen, vooral een vèrkopersmarkt. Maar de klant is allengs weer meer en meer koning geworden en de vèrkopers markt is voor tal van branches over gegaan in een kopersmarkt. Dit laatste moet van de midden stand heel wat vergen. Niet dat de middenstander in die eerste jaren nu uitzonderlijk op rozen zat, De over- heid was er bijvoorbeeld nog al druk op uit, van hem een onbezoldigd in casseerder te maken van belastingen. De middenstander kreeg heel wat rompslomp te verwerken zonder ove rigens een cent vergoeding te ont vangen. Thans echter wordt van de raidden- stander weer veel meer eigen initia tief verlangd in verbetering van zijn bedrijf, in een verscherping van de concurrentie, in gelukkig ook een ver sterking van zijn organisatie. Dit alles ligt in de lijn van het ver antwoordelijkheidsbesef, dat van de middenstand een eigen sieraad is. En in diezelfde lijn ligt ook de aange- kondigde opheffing van de handels- margebeschikking-1955.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2