1 Amrican\ |1 star 1 Woningnood is ontaard een in ramp ft star Mmrican o C.H. kamerkring Leiden in Gouda bijeen Reëel aanbod thans uiterst gering geworden NIEUWE LEEDSCHE COURANT 3 MAANDAG 23 JANUARI 1956 BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE T> Gemeente heeft moeite, goed personeel aan te trekken Grenswijziging, verkeersveiligheid en gem. autonomie vragen de aandacht TN DE HEDENMIDDAG gehouden vergadering van de Leidse gcmeente- J- raad heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zijn traditionele nieuwjaarsrede gehouden. De burgemeester begon deze eerste raadsver- vergadering in 1956 met alle raadsleden en hun gezinnen het beste toe te wensen in het nieuwe jaar. Het is een goede gewoonte, aldus de voorzitter van de Leidse raad, om in de eerste vergadering de blik terug te richten om stil te staan bij hetgeen in het pas afgesloten jaar is gepasseerd. tn 1955 mochten wij gedenken, volgde de burgemeester, dat Nederland tien jaar geleden bevrijd werd. Ook onze stad werd dit belangrijke feit op waardige wijze herdacht. Helaas kon een definitief monument ter nagedachtenis aan onze gevallenen nog niet worden onthuld. In deze tien jaren is veel tot stand ge bracht; daarentegen zijn ook vele wensen onvervuld gebleven en teleurstellingen werden ons niet bespaard. Wij dienen hierbij echter niet te blijven stilstaan, doch wy moeten met alle krachten trach ten te bereiken, wat mogelijk en uitv< baar is. In het afgelopen Jaar werd de hulp de door de watersnood getroffen gemeente Nieuwe Tonge afgesloten door het bieden van een muziektent. Als dank de geboden hulp zette het gemeentebe stuur van Nieuwe Tonge het Leidse stad huis in de bloemen. Was in het begin van het vorig jaar de raad niet compleet, doordat er twe tures waren, al spoedig werden di vuld, toen de heren Baart en Langezaal hun intrede deden. Helaas heeft de heer Baart niet lang deel kunnen uitmaken de raad. In de loop van 1955 was hij ge noodzaakt om gezondheidsredenen ontslag te nemen. Zijn zetel werd ingenomen door de heer Van Aken. Grenswijziging In 1955 werd de raad 20 maal in verga dering bijeen geroepen. Ook dat jaar moest verschillende malen beraadslaagd en besloten worden over punten van groot belang. Van zeer groot gewicht was het besluit inzake de grenswijziging LeidenOegst- geest. Weliswaar bevredigden de voorstel len van Ged. Staten niet geheel, doch, in dien de voorgestelde grenswijziging door gang vindt, zal voor de eerstkomende ja ren een oplossing gevonden zijn voor de uitbreiding van onze stad. Voorts mag niet onvermeld blijven het principebesluit om over te gaan bouw van een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld. S poorwegwerken Een belangrijke gebeurtenis was de feestelijke opening vna het viaduct Rijns- bergerweg ddor de minister van Verkeer en Waterstaat. Hiermede bereikten de spoorwegwerken een belangrijke mijlpaal. Spoedig zullen deze werken hun algehele voltooiing naderen. Door de aankoop van het Tieleman en Dros-complcx werd een belangrijke stap gezet op de weg naar sanering van een oud gedeelte van de binnenstad. Een aan tal woningen in de omgeving werd on bewoonbaar verklaard. Vernieuwing van dit stadsdeel zal in de nabije toekomst mogelijk worden. Woningnood De woningnood blijft groot. Ten opzich te van de woningbouw vallen helaas geen cijfers te noemen, die optimisme recht vaardigen. Een. zij het schrale, troost i» het te weten, dat Leiden met zijn tegen slag b\j de bestrijding van de woningnood niet alleen staat. In 1955 zijn voor bewoning gereed geko men 127 middenstandswoningen en 396 ar beiderswoningen; in totaal derhalve 523. Omstreeks de jaarwisseling werd toestem ming ontvangen voor de bouw van 147 woningen, t.w. 193 premiewoningen en 254 woningwetwoningen; 71 van deze premie woningen zijn te danken aan het prijzens waardige initiatief van enkele Leidse in dustrieën. Thans zijn voorts plannen voor 361 middenstands- en 379 arbeiderswonin gen in Den Haag; de plannen voor 200 middenstands- en 700 arbeiderswoningen zijn in voorbereiding. Gezondheid De gezondheidstoestand van de bevol king kan in het algemeen goed worden ge noemd. Zowel landelijk als plaatselijk stijgt de gemiddelde levensduur van de mens. Waren er te Lelden in 1948 per dui zend inwoners 7,3 bejaarden, thans Is dit getal 8,4. Dit betekent, dat in 8 jaar tijd het aantal bejaarden met duizend is toe genomen. Het behoeft geen betoog, dat deze stijging problemen met zich brengt. Met dankbaarheid kan worden geconsta teerd, dat onze stad in 1955 gespaard bleef voor ernstige epidemieën. De nieuwe ambulance-auto van de Eer ste Hulpdienst is inmiddels in gebruik ge nomen. Hierdoor is een snellere hulpver lening mogelijk geworden. Verkeer De grote verkeersonveiligheid op de weg is niet alleen een plaatselijk, doch ook een landelijk probleem. Bij de gehou den verkeersacbies is ondubbelzinnig ge bleken, dat bat naHeven der verkeers- vooreohriften door de weggebruikers dik wijls veel te wensen overlaat. Over uw hoofden heen moge ik, aldus de burgemeester, een beroep doen op de bevolking van Leiden om door het in acht nemen van de voorschriften mede te werken aan de bestrijding van de ver keersonveiligheid. In verband met de moeiQijke verkeers situatie op de Haarlemmerstraat, vooral op de zaterdagmiddagen, besloot de raad deze straat op die middagen bij wijze van proef gesloten te verklaren voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wieUen. Voorts werd besloten de bij wijze van proef op de Hogewoerdsbrug aangebrachte provisorische verkeerslich- teninstaHatie te vervangen door een defl- aWfleve. Ook werd de verkeensoituaite bij het kruispunt PlantsoenKorevaarstraat Gexegradht verbeterd. Vacatures Het afgelopen Jaar is er weer een ge weest van hoog conjuctuur. Dit mani festeerde zich onder andere hierin, dat de vraag naar personeel in het algemeen grote was dan het aanbod. Aan het eind van het Jaar waren slechts 360 mannen als geheel werkloos aan te merken. Een groot deel van hen zijn ouderen om moei lijk plaatsbare arbeidskrachten. De grote vraag naar personeel in de particuliere sector heeft tot gevolg gehad, dat ge- meentepersoneel werd weggezogen naar het particuliere bedrijf. Voor bestaande vacatures ls veelal moeilijk goed personeel te vinden, omdat de overheidssalarisscn in vergelijking tot die in het particuliere bedrijf laag zijn. De Indruk wordt gewekt, dat de regering aan dit feit onvoldoende aandacht schenkt. Dat dit uiteindelijk tot schade van de juiste uitoefening van de over heidstaak moet lelden, zal zeker blijken. Voor het personeel dezer gemeente werd een nieuw ambtenarenreglement vastgesteld, dat strekte tot vervanging van het reglement van 1034, dat op ver schillende puniten verouderd en door de vele wijzigingen onoverzichtelijk gewor- tot heden" afzonderlijk vermelding ver dient. Het aantal bezoekers bleef gehand haafd op het peil van het voorgaande jaar. Ten behoeve van het onderwijs werd veel gebouwd. Verschillende nieuwe scho len, alsmede uitbreidingen van bestaande scholen kwamen gereed, terwijl nog een aantal nieuwe scholen binnenkort In bruik genomen kan worden. Ten behoeve van het jeugdwerk er culturele ontwikkeling van de bevolking werden belangrijke bedragen door raad beschikbaar gesteld. Ter voorlichting van de bevolking werd uitgegeven „Lel den. uw stad". Voorts werkte de raad aan het aanstellen van een provinciale toneeladviseur. Dc Leidse Volksuniversiteit K. cn O., die mede dank zy de grote financiële steun van de gemeente haar nuttige ar beid kan verrichten, mocht dit jaar haar tienjarig bestaan vieren. Restauraties Het geheel gerestaureerde Graven! kreeg eindelijk zijn bestemming. Het ju ridisch studiecentrum van de Rijksuniver siteit werd hierin ondergebracht. Het Rectorspoortje, dat jaren opgeslagen is geweest, kreeg in dit complex een waar dige plaats. restauratie van de Waag- en Boter- hal vordert wel, doch kon nog niet wor- len voltooid. Met de hoognodige restauratie van de Hooglandse Kerk en die van de toren der Lodewijkskerk werd een begin gemaakt. Afscheid In de iloop an het Jaar ver-Vlet de politie, de heer Meijer, de politiedienst in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Zijn plaats werd Ingenomen door de heer Dreeiuws. Aan het einde van het Jaar ontstonden er twee vacatures in het korp6 hoofden van dienst. De directeur van Sociale Za ken, de heer Rozemond, nam afscheid in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde .leeftijd. De directeur van de Gemeentelijke Accountantsdienst, de heer Rigter, vroeg per 1 februari van het pas begonnen jaar ontslag in verband met het aanvaarden van een betrekking Sport In het afgelopen jaar kreeg de reorgani satie van de Sportstichting haar beslag, waarbij de sportraad in de Sportstichting opging. Thans is een lichaam tot stand gekomen, dat zowel het beheer van de sportaccommodatie als de bevordering van de sportbeoefening tot taak heeft. Kon in het voorjaar het tennispark in de Roomburgerpolder worden geopend, in het najaar had de opening van het hockey- complex in dezelfde polder plaats. Aan de Boshuizerkade kon een nieuw voetbalveld in gebruik genomen worden, terwijl de aanleg van nog vier voetbal velden In deze omgeving zodanig vordert, dat deze velden in het lopende jaar kun- worden bespeeld. Ook voor de korf ballers zijn nieuwe velden in aanleg. De Iraad verleende voorts nog krediet voor Industrie en markt |de aanleg van zes voetbalvelden in de De Industrialisatie biyft voortgang vin- Kikkerpolder den. Verschillende malen nam.ide raad i Samenvattende kan worden gezegd, dat besluiten tot verkoop of verhuur van*855 veel is gedaan om in de rroteJje-| bestaande bedrty- Rol zelf Uw A Amerikaanse *4 sigaret van 85 cent Rijke, rijpe tabak van de beste plantages uit Amerika, daarvan maakt Niemeijer American Star. Rol da'arvan zelf de beste Amerikaanse sigaretten 1 De heer C. J. van Mastrigt behandelde sociaal-economische problemen vergadering gehouden van de kamerkring Leiden van de Christelijk- Historische Unie, Onder leiding van de voorzitter, de heer W. P. Cnossen uit Woerden, werkte de vergadering het huishoudelijke gedeelte snel af. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen, burgemeester van Benthuizen, liet ten aanzien van de Unie een optimistisch geluid horen. Het financiële jaarverslag van de penning meester, burgemeester K. van Diepeningen uit Leiderdorp, werd door de vergadering goedgekeurd. Niemeijer shag Erkend de beste! Als kinderen dromen uitbreiding of aan nieuwe bedrtj' estiging. Van groot belang zullen straks blijken te zijn de besluiten, waarby de tad uitsprak de stichting van enige ieuwe nijverheidsscholen nodig te ach- j Het jaar 1955 Voor de marfcten was ook 1955 eon k»»m! deel der vrijwil! boefte i sluit van d portvelden nag blijven het principebe- raad inzake de bouw van -ichting. De B.B. de 1 Zangspelclub Staalwijk gat er goede uitvoering van Streven om kinderoperette boven gewone niveau uif tè tillen TVE CHR. ZANGSPELCLUB „STAALWIJK EN OMGEVING" gaf in de schouwburg een opvoering van de kinderoperette „Als kinderen dro men". In zijn openingswoord verklapte de ere-voorzitter, ds. P. Kloek, Niet dat de toekomstige uitvoering voor de kinderen een wensdroom, maar ook vaak een angstdroom was geweest. Het één zowel als het ander was te begrijpen voor wie wat dieper dan oppervlakkig dit zangspel onderging. Er komt heel wat voor kijken, aleer alles zóver voorbereid is, dat men er, zonder al te grote risico's te lopen, mee op de planken kan komen. gunstig jaar. De 6teeg weer: Leiden kon in de ranglijst de veemarkten twee plaatsen op klimmen; het staat thans op de zesde plaats. De voorbereidende werkzaamhe- /oor de verwezenlijking van het vee marktplan zijn begonnen. Aan de archi tect, de heer Hamerpagt, werd opgedra- ?n een voorlopig ontwerp met maquetti vervaardigen. Bedrijven Het aantal slachtingen op het openbaar atachithuis blijft zich in stijgende lijn be- •gen, evenals de hoeveelheid ingevoerd De hoeveelheid afgegeven gas steeg et 6.50/o. Sinds 1947 is de produktie van is bijna verdubbeld. De hoeveelheid af geleverde elektriciteit steeg met 8"/«. Vergroting van het afileveringsgebied had dit jaar niet plaats. De uitbreiding van de elektrische centrale met twee turbo generatoren, die op 10 maart officieel tn lik werd gesteld, heeft de warm.te- economie dezer centrale aanzienlijk op gevoerd. Het door de Leidsche Duinwater Mij ^registreerde waterverbruik nam met iim 5"* toe. Door uitbreiding van het Inwonertal in het leveringsgebied, de toename van het industriële gebruik en verband met de gestegen welvaart sterk voortschrijdende waterbeschavi'ng il dat verbruik blijven, toenemen. In verband hiermede wordt gezocht iar middelen om de opbrengstcapaciteit in de winplaats te vergroten. Brandweer Van de brandweer kan worden gemeld, dat het personeel belangrijk werd uitge breid. waardoor de politie die mede ln verband met de toenemende verkeerson veiligheid nog steeds met een te krappe personeelsbezetting moet werken. kon worden ontslagen van de zwaar op haar drukkende verplichting om de brand weer te assisteren bij haar repressieve taak. De voor de brandweer bestelde mechanische autoladder van 27 meter ls Inmiddels in gebruik genomen. Verschillende dringende werkzaamheden ten behoeve van „Endegeest" en „Voor geest", waarvoor de raad de benodigde kredieten beschikbaar had gesteld, kon den helaas ten gevolge van de zogenaam de „verscherpte bouwstop" nog niet wor den uitgevoerd. Wel kon in een van de Voorgeest-paviljoens een nieuwe olie- stook installatie in gebruik genomen wor den, wat een belangrijke verbetering blijkt te zijn. Eind vorig jaar is ook be gonnen met het plaatsen van een werk plaats voor arbeidstheraple. O., K. en W. De Lakenhal werd verrijkt met enige mooie werken van de Leidse meesters Gerard Dou. Verster en Bakker Korff. Er werden weer enige belangrijke tentoon stellingen gehouden. waarvan die van „Belgische tekeningen van James Ensor Expositie Jan Kalsbeek Zaterdagmiddag om drie uur zal wet houder J, C. van Sohaik de tentoonstel ling van werken van Jan Kalsbeek openen. De expositie wordt gehouden in het ste delijk museum „De Lakenhal". De commissie weersinvloeden die zal on derzoeken in hoeverre de produktiever- mindering in het bouwbedrijf ten gevolge van directe en indirecte weersinvloeden kan worden tegengegaan, zal op 1 februari a.s. door minister Witte worden ge ïnstalleerd. Voorzitter zal zijn dr. L. Neher, oud directeur-generaal van de P.T.T. i consolidatie. Alle vrij- De heren P. J. Eikerbout (dirigent) in 1955 in opleiding. Een en Joh. van den Berg (spelleider) heb- ers, die in 1954 m oplei-j ben er zich niet van afgemaakt. De ren, voltooiden in 19551 uitkomst leerde, dat zij een eerlijk diend succes hoger stelden dan oefengelegenheid gemis gevoelt en van de B.B. van een geëigende ordt als een j etnt de ontwikkeling Perspeciieven Na de terugblik, rijst de vraag welke perspectieven het nieuwe jaar te geeft. Een prognose laat zich als steeds, moeilijk geven. Toch doemen onmiddellijk enkele problemen op. Als eerste moet wel genoemd worden: de woningnood. Van enig optimisme kan moeilijk sprake zijn. Noch afgezien van de bijzondere plaatselijke omstandighe den moet worden geconstateerd, dat elke grote gemeente in het westen van land dezelfde klaagzang aanheft; dat het aantal ingeschreven woningbehoevenden steeds toeneemt. De woningnood is ont aard in een ramp. De bestrijdingsmidde len zullen daaraan equivalent dienen t« Een andere kwestie met landelijk aspect is het verkeersvraagstuk, dat in Leiden, in oorsprong een vestingstad, een belang rüke rol speelt. Te verwachten is. dat dit jaar als basis voor nadere stedebouw- kundige ontwikkeling een wegenschema zal worden vastgelegd. Financiën De gemeentefinanciën vormen een punt, waarop bijkans ieder jaar teruggekomen moet worden. Ook hier kan men niet be paald zeggen, dat het beleid van de lan delijke overheid geruststellend is. Het kan in de gegeven situatie inderdaad op haar weg liggen de verwachting uit te spre ken, dat het bedrijfsleven zijn investe ringen tot het hoogst nodige beperkt. Ook mag men het haar niet euvel dui den, dat zij van de gemeenten eenzelfde gedragslijn verwacht. Er z|jn echter twee „maren". In de eerste plaats zal zy zelf het goede voor beeld moeten geven. In dc tweede plaats zal zy de eventueel onnodige uitzetting der gemcenteiyke uitgaven niet moeten nastreven, door met één pennestreek niet alleen mogeiyke uitwas maar ook nood- zakeiykc uitgaven af te snyden; want dat is toch in feite de strekking van de be faamde oktober-circulaires over de ge meentebegrotingen: deze bevriezing van het uitgavenpeil bedreigt het werkeiyke leven van de gemeente. Zelfs kan niet getolereerd worden, dat in inoidenele door de regering te bepa len gevallen de temperatuur even bo- welwillendheid, die de gebreken liefde rijk door de vingers wil zien. Na het nog niet voltooide verhaal van een grootmoeder aan haar drie klein kinderen (bij de haard) als proloog dromen deze kinderen verder de af loop. In drie bedrijven speelt zich die droomfantasie af. Aan het eind van tweede zijn de verloren kroonjuwelen gevonden en zal de prinses met wijs heid, liefde en geduld, resp. door ro bijn, smaragd en saffier verleend, kun nen regeren. Een diepere waarheid wordt hier dus. maar dan zonder de gebruikelijke kin- derzangspel-hokus-pokus. verbeeld. De componist hepft merendeels frisse mu ziek geschreven, hij laat de kinderen veel in koor en (terecht) weinig alléén zingen en geeft ruime gelegenheid praten. Een paar maal werden we troffen door een werkelijk mooi koor tje. van Engelse snit. De uitvoering toonde vele goede kwa liteiten. Er werd zuiver en keurig ge zongen, mooi begeleid door W. F. Ba- rendse. Het geheel maakte een in nig opzicht zeer verzorgde indruk; dit gold de aankleding, de décors, de wijze van bewegen en de uitspraak. Uit alles bleek het streven (ook bij de compo- ven het vriespunt wordt gebracht, want het warme bloed van de gemeentelijke autonomie kan bij een dergelijke lage temperatuur niet stromen. Rembrandt Overigens zien wij aan de wolken vt 1956 hier en daar ook wel een goudrandje.. Men bedenke slechts dat 1956 weer Rem- brandtjaar is. Verwacht mag worden dat deze grote Leidenaar in verschillende plaatsen in den lande in de belangstel ling van een groot deel van Nederland zal staan en dat menige büitenlandse gast zich daarbij zal scharen. Vertrouwd mag ook worden, dart Leiden zijn grote op waardige wijze zal herdenken. Mogen de vraagstukken groot of klein zijn. elk daarvan zal de aandacht energie van de raad opeisen. Als vanzelf sprekend reken ik, zo besloot de burge meester, gaarne op uw aller medewerking en krachtsinspanning; en in mijn hart leeft de bede of God ons aller arbeid met Zijn Zegen wil bekronen. nist), de kinderoperette nu eens boven het gewone (lage) niveau uit te tillen. Namen noemen zou leiden tot te gro te uitvoerigheid. De meeste kinderen spraken beschaafd; de herder en het meisje, dat de robijn vond, speelden bovendien heel goed. De ouderen (voor al de grootmoeder) waren verdienste lijk. De zwakke stee van deze opvoe ring was ongetwijfeld de actie. Niet zelden ontbraken de gewenste leven digheid en overtuiging We nemen ech ter gaarne aan, dat de zenuwen hier aan behoorlijk wat schuld hadden (de angstdroom!). Overigens: het werk zélf munt ook niet uit door spannende actie. Wat kan men dan van de jonge uit voerenden verwachten? Te vermelden valt nog het keurig uitgevoerde ballet in het tweede be drijf. Joh. van Wolfswinkel De aftredende bestuursleden, de heren K. W. van Breda, Sassemheim, W. P. Cnossen, Woerden, K. van Diepeningen Leiderdorp, A. Eigenbrood Voorhout S H van Eybergen Katwijk aan Z werden herkozen. Tot lid en plaatsver vangend Md van het hoofdbestuur wer den gekozen de heren Steenbakker. Benthu zen en D van der Kwaak Leiden. Vervolgens nam de heer C. J. van Mas trigt het woord voor het. houden van zijn referaat over: „Sociaal-economische vra gen in de politiek". In het kort werden de structurele veranderingen geschetst, die zich sin<te de oorlog in hel econo misch bestel van ons land hebben voor gedaan. Tegenover deze wijzigingen moe ten we een positieve en niet zoals zo dikwijls gebeurd een negatieve hou ding aannemen. Dit neemt echter naet weg. dat de party een open oog dient te hebben voor de belangen van het individu. Spreker ver klaarde zich akkoord met het feit, dat verscheidene departementen zich bezig houden met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, maar het leek hem overbodig, dat dan bovendien een minis ter met een afzonderlijk departement aan deze zaak wordt afgestaan. Men moet niet alles topzwaar willen maken en ook degenen, die „van onderaf" iets organi seren willen, een kans geven. Welvaarl De heer Van Mastrigt waarschuwde tegen de veronderstelling, dat in de hui dige periode van welvaart „alles kan". Ons land is in het internationale econo mische geheel slechts een klein onder deeltje en dientengevolge zeer kwets baar. Er zijn slechts enkele maatregelen van het buitenland nodig om ons zwaar te duperen. De loonpolitiek achtte de heer Mastrigt bezwaariyk, omdat de zwarte lonen, waarover men overal spreekt, het gezag van de regelende overheid ondermynen. Van een spreiding van de werkgelegenheid is niet veel te recht gekomen. Nog vele Jonge arbei ders worden in het oosten van het land opgeleid voor het westen. Het platteland wordt beroofd van arbeids krachten. Hierin schuilt een groot sociaal vraagstuk. Het is onze taak, dc mens primair te blyven stellen, aldus de heer Van Mastrigt, ook al zou dit een iets minder grote wel vaart betekenen. Wat de sociale verzekeringswetten be treft meende spreker, dat enkele catego rieën van de middenstand nog steeds worden vergeten. De middenstanders hebben ook op dit punt een strijd tegen het grootwinkelbedrijf te voeren- Ook roeg de heer Van Mastrigt meer dacht voor de gebrekkigen en van-kinds- af invaliden. WoningJbouw Het 1s moeilijk, ondanks alle discussie i geschrijf, een oplossing voor het ningbouwprobleem te geven. Bij- de bouwvakarbeiders, zo meende spreker, bet spook van de werkloosheid nog niet geheel verdwenen. De vakopleiding moet goed zijn en men moet de mensen arbeidsvreugde bijbrengen. a nieuwe huurverhoging achtte de heer Van Mastrigt onvermijdelijk, valt te betreuren, dat deze kwesbi in de politieke sfeer getrokken 13. Indien de regering niet spoedig ingrijpt, zullen oude eigendommen in vele geval len voorgoed kunnen worden afgeschre- Stand van de arbeidsmarkt geheel werkloos ingeschreven mannen. Hieruit valt af te leiden, dat het hoogtepunt reeds op 7 januari werd bereikt met een totaal aantal van 440. Aangenomen mag dan ook worden, bijzondere omstandigheden buiten beschouwing gelaten, dat de werkloosheid dit jaar uiterst gering is geble ven. Destemeer treedt dit op de voorgrond, wanneer het standcijfer aan een nadere beschouwing wordt onderworpen. grote belangstelling. Overigens bestaat in nagenoeg alle sectoren van het be drijfsleven plaatsingsmogelij'kheld. Immers: van de 420 ingeschrevenen behoren ongeveer 150 personen tot de ca tegorieën minder-validen en oudere ar beidskrachten, zodat het reële aanbod ii feite slechts 270 bedraagt. Een vergelij king met het overeenkomstige tijdstip ir 1953. 1954 en 1955 bevestigt de stelling, dat de conjunctuur een bij uitstek gunstige positie inneemt en de werkgelegenheid stabiel blijft. De voordelige verschillen bedragen respectievelijk 2000, 1370 er De vraag bleef zich op gelijk ni bewegen en beliep 260 geregistreerde vragen, waarvan een 60-tal betrekking had op jeugdigen (15 tot en met 18 jr). In de metaalindustrie en ook ii\ de tex tielindustrie blijft de behoefte aan per soneel aanhouden. De vraag naar jeugdigen bleef het bod belangrijk overtreffen. In vrijwel alle bedrijfstakken is voor jongelui var it en met 18 jaar plaatsingsmogelijk heid. Overigens valt bij de jeugd nog iteeds een bepaalde tegenzin waar t« nen tegen een beroep in de verzorgende bedrijven. Zij wensen vrijwel una :en beroep vallende onder het begrip .dynamisch" uit te oefenen. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen daalde van 110 tot .-raag onderging geen wijziging bedroeg 250 Het zwaartepunt bij aag blijft rusten op de huishoudelijke i administratieve beroepen. Vooral jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. bestaat Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in zijn w Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adrianus Jacobus, zn va Pelgrim en J- M. W. Vervoorn; Mau- ren. dr van E. F. Baron en I. I. Spie6sens; Johannes, zn van I. Kamphues en T. van Soest; Franciscus Cornells, zn van M. L. v. d. Meij en M. A. M. v. d. Geer; Cornells Johannes Maria, zn van J. A. Edelaar en M. A- de Haas; Catharine Johanna Maria, ui K. M. A. Doove en J. Zandvliet; Adrianus Cornells, zn van A. W. Riem en M. A. de Smit; Jan, zn van J. v. Diggele en C. M. v. d. Stelt; Jenny Catharina, dr van A. Ouwehand en J. C. Riet; Rudolf, zn van W. A- v. d. Linden en H. v. Til; Jo hannes Wilhelmus, zn van J. W. van Lith en C. Cornelisse Water in woonschip Haarlemmervaart De stormschade valt ln Leiden nogal mee. Voor een gezin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, dat ln een woonschip ln de Haarlemmervaart woont, echter niet. Gistermorgen om kwart voor 0 kon het schip storm en water niet meer weerstaan; het liet water in en de be woners moesten bij buren worden onder gebracht. De brandweer heeft de woon ark, die niet ls gezonken, leeggepompt. Verder werden in menige straat stuk ken van dakpannen gevonden en sneuvel de hier en daar, zoals op de Hooglandse Kerkgracht, een ruit. Ruit zou bijna springen Gevel aan Noordeinde moet gestut In de nacht van Zaterdag op Zondag werd het verkeer voor het Noordeinde omgeleid, omdat cr een huis „op instor- stond. Het was Noordeinde 37. waar torgevel van het bovenhuis zo'n druk op het onderste gedeelte uitoefende, dat -inkelruit van slager Gelderblom gebold naar buiten weck. De brandweer was, onder leiding van de commandant, met twee wagens aan wezig en ook de heer Van der Kraan van de bouwpolitie liet zijn blikken onderzoe kend over de situatie gaan. De brandweer moest de ruit kapotstoten, omdat hij an ders wellicht plotseling naar bulten zou zijn gesprongen, met alle scherven en na righeid van dien. De andere ruit vertoonde dezelfde neigingen, maar dit zette niet door. Personeel van een aannemingsbe drijf te Voorschoten heeft de voorgevel het huis gestut. De politie vermoedt, dat dit voorval wel verband houdt mei storm, maar de juiste oorzaak weel 1 toch nog niet. Verzakking van he» huls op grote schaal wordt niet vermoedt. ven. De heer Van Mastrigt besloot zijn boeiende voordracht met de waarschu wing, dat de overheid niet teveel moet dirigeren. De heer fl. Prinsen overleden Was directeur van H. W. V. en N. E. M. Vanmorgen ls de heer A. Prinsen, di recteur van de Ned. Electrolasch Maat schappij en de Hollandsche Constructie Werkplaatsen op 63-jarige leeftijd over leden. Per 18 november 1931 werd hij aan gesteld als waarnemend directeur van de N.E.M. en spoedig daarna werd hij di recteur. Na commissaris van de H.C.W. zijn geweest, werd hij na het overlijden n ir. Colin tevens directeur van dit bedrijf. Beide bedrijven namen onder zijn voortreffelijke leiding een grote vlucht. Van de N.E.M. werden in Sittard en Oude Wetering nevenbedrijven gevestigd. De heer Prinsen was van verscheidene bedrijven in binnen- en buitenland com- alsmede voorzitter van de afde ling pijpleidingen van de Stichting Cen- 'aal Bureau Metaalindustrie te Den Haag. De begrafenis heeft plaats vrijdagmid- lag om half drie op „Rhijnhof". AGENDA VAN LEIDEN Maandag Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Ned. Rcls- rereniging, revue-avond gouden jubileum. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografenvereniging, de abstracte foto. Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. en „The 5000 fingers of dr. T." Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „De dochter van de bronnenmaker" door Marcel Pagnol. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids politie-muziekgezelschap. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: le denvergadering Chr. Oranjevereniging. Voorschoten, Gebouw voor Chr. Belangen, 8 uur: wijkavond wijk zuid Herv. Gemeente. Woensdag Clubhuis Westerkwartier (Ten Kate- straat), 311 uur: bazar. Schouwburg. 8 uur: K. en O. (groot to neel), toneelgroep Theater met „Kat op een heet zinken dak" door Tennessee Williams. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Reserve Gemeente Politie, feestelijke contact- Kleine Burcht. 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars, jaar vergadering. Jacobazaal Burcht, 7.45 uur: Fryske joun, de prijswinnares van de K.F.F.B.- romanprijsvraag bespreekt haar boek „It gouden üleboerd" De Harmonie, 8 uur: Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, W. C. Lemaire over het korps Mariniers, met Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 uur: KerB5tentoon6telling, litho's ln kleuren door J. Bezemer en J. van Vlijmen (tot 19 februari). Rijkemuseum voor volkenkunde 10—8 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reüst, Steenstraat 35, tel. 20^36. Leidse politiemusici in Eindhoven Leden van het Leidse Politie-Muziek- Gezelschap hebben zaterdag deelgenomen aan een nationaal muziekconcours, dat in Eindhoven is gehouden. De heren K. Klingeler. bugel, C. Verkerk, bugel. B. Kenter, alto, en D. Verstraeten. tuba, vormden een kwartet, dat met 84 punten tweede prijs behaalde. Dat was in de afdeling uitmuntendheid. De heren K. Klingeier, bugel, D. Ander- in, alt-sax, P. van den Akker, bariton, en van Delft. bas. kwamen als kwartet uit ln de ere-afdeling. Men wist 98 punten te behalen en daarmee een eerste prijs. De heren moesten een verplicht werk spelen en een keuze-werk. Billy Graham trok 6000 Indiërs in Madras Billy Graham heeft In Madras meer dan 6000 Indische christenen toegespro ken, van wie sommigen 650 km gelopen hadden en in de buitenlucht hadden ge slapen om hem te horen. De bijeenkomst had plaats in de vroege morgen. Graham zei o.m.: „In Amerika slaapt men op dit uur van de dag. Nog >it op al mijn reizen heb ik zo vroeg zo'n koude ochtend een menigte men. toegesproken". Zijn toehoorders spra- i een grote verscheidenheid van talen Tamil. Teloegoe, Canarees, Maleis. ZIJ zalen gehurkt bij hun elaapmatten en kussens. Zy luisterden in zwijgende verrukking >e. Toen Graham uitsproken was, ston den zij op en kwam als één man naar i. Omringden hem en schudden hem «ie hand. Graham spreekt vanavond weer op een bijeenkomst waar 30.000 mensen worden verwacht. 54 militairen naar de West Een detachement van de Koninklijke landmacht (54 man) zal morgenavond om iet een chartervliegtuig van Schiphol naar Suriname vertrekken. In het paviljoen zal om vijf uur een af- schei«Lsplechtigheid worden gehouden. Het nationale inkomen der Ver. Staten heeft in het derde kwartaal van 1955 een jaarniveau van 326 miljard dollar be reikt (een stijging van 90% ten opzichte van 1954).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3