B n Baron Van Boetzelaer (82 jaar) gisternacht overleden Hoe ver gaat de aanpassing in het evangelisatie-werk Haagse Post als Don Quichotte 2 MAANDAG 23 JANUARI 1956 Hij stelde zijn leven in dienst van de zending DR. C. W. TH. BARON VAN BOETZELAER VAN ASPE- REN EN DUBBELDAM, destijds eerste voorzitter van de Oecumenische Raad, die in 1935 in ons land werd opgericht, is in de nacht van zaterdag op zondag op 82-jarige leeftijd in zijn wo ning te De Bilt ontslapen. Baron van Boetzelaer nam jarenlang een vooraanstaande plaats in bij het zendingswerk van de Ned. Herv. Kerk. Het was bekend, dat men baron Van Boetzelaer vrijwel overal voor kon win nen als het in het belang van de zending was. Zo stelde hij vele malen zijn land goed open voor de zendingsdagen der verschillende kerken in de classis Utrecht. Met name werden de zendings dagen van de Chr. Geref. Kerken hier elk jaar in de openlucht gehouden. Als eerste zendingsconsul van de Ned. Herv. Kerk in Indië vertrok dr. Van Boetzelaer in 1006 naar Batavia. In 1919 keerde hij naar Nederland terug en vestigde zich op zijn landgoed Sand- wijck in De Bilt. In 1921 volgde zijn benoeming tot voorzitter van de zen dingsstudieraad. Voorts bekleedde hij nog de functies van tweede voorzitter van de Internationale Zendingsraad, voorzitter van de Nederlandse Zendings raad en ondervoorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap. Veelvuldig waren de publikaties over kerk en zendingsgeschiedenis, die van zijn hand verschenen. Hij promoveerde in 1906 op het proefschrift: getiteld „De Gereformeerde Kerken in Nederland de zending in Oost-Indië ten dage i de Oost-Indische Compagnie". In 1947 publiceerde hij nog: Protestantse Kerk in Nederlands-Indië". Gedurende acht jaren, van 1929 tot 1937. had dr. Van Boetzelaer namens de C.H.U. zitting in de Tweede Kamer. Boek VAN DE DAG ,,De Wlndors" door lies Brody uitg. Forum Boekerij, Ad. M. C Stok, Den Haag. i op de monarchie schudden op hun grondves ten en werd de toegewijde slaaf van deze dame. die nog dagelijks genaet van haar triomf en geen gelegenheid voorbij laat gaan de buitenwereld tonen, dat het haar niet zozeer gaat de Hertog en zijn vrouw, msar om Hertogin, nog eens de Hertogin en ook nog eens de Hertog. Hes Brody schreef zijn boek „De Windsors" naar aanleiding van de au tobiografie. „Een Koning vertelt", ge schreven door de Hertog van Windsor Met een bijna pijnlijke nauwgezetheid ontrafelt hij dat hele boek en dós de geschiedenis over deze tragedie. Po pulair gezegd laat hij „geen stuk heel" van deze tragi-komische figuur, die de Hertog van Windsor zijns ondanks geworden. Men kan uit het hele w. de verontwaardiging proeven van schrijver jegens de man, die zijn hoge positie niet waard was. Deze veront waardiging uit zich in talrijke toespe lingen, vaak niet vrij van hatelijkheid, op het gedrag van de Hertogin. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Emmen (toez.) R, d. Voet. voorg. N.P.B. te Bussum. Bedankt: voor IJsselmuiden H. Har- kema te Zeist. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Dordrecht v.h. werk Stichting Jeugdhaven J. Bonda te Sta voren; naar StellendamMelissant W. Netjes, kand. te Kampen Bedankt: voor Amsterdam-W. G. N Lammens te RotterdamKralingen; voor Hazerswoude en Hallum M. T. Minnema te Monnikendam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Middelburg M. Vliet- ra te Eemdijk. Tweetal: Ie Rotterdam-Overschie G. Blom te Meerkerk en B. Bijleveld te Noordeloos. Van her- .en der j EEN WOORD VOOR VAN DAAG INSTITUUT VOOR MEDISCHE PSYCHOTHERAPIE Zaterdag werd te Utrecht het derde instituut voor medische psychothera pie in ons land geopend. De opening geschiedde door de commissaris der Koningin, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. De voorzitter van het curatorium, prof. dr. H. C. Rümke, schetste de totstandkoming van dit instituut, op initiatief van de provinciale raad de geestelijke gezondheidszorg, waar in di. L. N. j. Kamp in 1952 een v stel in deze richting deed. Bij overleg met de bedrijfsartsen in de provincie bleek, dat ook in het bedrijfsleven behoefte we gevoeld aan een derge lijke instelling. 12 zenuwartsen zeg den hun medewerking er aan toe. Universiteit, provincie en de gemeen telijke dienst voor volksgezondheid werkten mee aan de totstandkoming van de stichting op 8 december 1953. November 1954 kon met het werk op kleine schaal begonnen worden. De eerste functie van het instituut zal zijn het geven van psychothera peutische hulp aan de groep, die deze anders met kan bekostigen De behoefte aan deze hulp blijkt' voor een deel te moeten worden toe geschreven nan de snelle en deels disharmonis~he ontwikkeling van het maatschappelijk leven, waardoor een ieder wordt blootgesteld aan een ver scheidenheid van invloeden, die meer vraagt van het vermogen, persoon lijke besliss ngen te nemen, dan velen kunnen opbrengen. De tweede taak van het instituut is: bij te drugen tot de preventie van psychische storingen. De directeur, dr. A. Poslavsky, gaf over hpt werk, dat het instituut reeds verrichtte en nog hoopt- te verrichten, een interessante uiteenzetting. Paus Pius XII. heeft gisteren twee witte lammeren gezegend, die het middelpunt vormden van de schilderachtige plech tigheden op de feestdag van Sint Ag nes. De wol van de beide lammeren zal worden gebruikt voor het weven van pallia, de witte banden, die door de Paus en de Aartsbisschoppen om de schouders gedragen wordt. Paus Pius XII heeft voor prins Rainier III van Monaco en zijn Amerikaanse verloofde Grace Kelly „een overvloed van goddelijke zegen'' ingeroepen. Zo wel de prins als Grace Kelly zijn rooms- katholiek. Op zondag 11 maart zal in de Basiliek van St. Petrus een grote plechtigheid worden gehouden ter viering van de 80stè verjaardag van Paus Pius XII en de herdenking van zijn kroning tot Paus op 12 maart 1939. Zijt Gij het? De vraag van Johannes de Doper is de twijfelvraag van iedere christen, ja van ieder die met open ogen in deze wereld staat. Johan nes had Jezus .geleden als „het lam Gods" maar tegenover dat beeld van het lam had hij ook geplaatst dat van de mens „met de wan in zijn hand, die het kaf met onuitblusbaar vuur zal ver branden". Johannes zag in Jezus meer de rechter dan de redder. Begrijpe lijk voor de man die in ketenen zucht in een kerker onder He- rodes' paleis. En wat deed Jezus aan dat onrecht? Niets! Zo dacht Johannes en zo den ken wij dikwijls. God regeert de wereld dat geloven wij vast. Maarzie om u heen: hoeveel ellende, hoeveel leed, hoeveel terreur, hoeveel rechtsverkrach ting. Hoe is dat te rijmen? Ken den wij ook niet die vraag van Johannes: „Zijt Gij het die komen zou of hebben wij een ander te verwachten?" Maar lees ook Jezus' antwoord! Mensen en feiten Dr. G. J. van der Plaats, buitengewi hoogleraar in de radiologie aan rijksuniversiteit te Groningen heeft zaterdagmiddag zijn ambt aanvaarc met het uitspreken van een rede, ge titeld: „diagnostiek en therapie in de greep van de techniek." Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat ook de echtgenote van de nieuwe hoogleraar, zijn broer, prof. dr. B. J. van der Plaats, v?.n 19281949 hoog leraar aan de universiteit te Batavia, diens echtgenote e"h een neef. de heei C. J. van der Pt its te Groningen, allen arts-radioloog zijn. Agenda generale synode N.H. Kerk De eerstkomende vergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die van 30 januari tot 4 februari op „Woudschoten" te Zeist wordt gehou den zal een moderamen voor hei nieuwe zittingjaar kiezen. Bovendien zullen benoemingen worden gedaan ln verscheidene raden. Eén zitting zal gewijd zijn aan de be handeling van het rapport over de verhouding der richtingen in de N. H. Kerk. Wat de verhouding tot de andere kerken betreft, zal een rap port ter sprake komen van de com missie voor het gesprek met de Ge reformeerde Kerken en een rapport voor het gesprek met de Evangelisch- Lutherse kerk. De synode zal zich voorts bezighouden met het oecumenisch diakonaat, dat reeds in de vorige vergadering bespro ken werd naar aanleiding van de nood van de Grieks-orthodoxe kerk in tanbul. Het moderamen heeft me oog hierop contact gezocht met de stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen en met de alge mene diakonale raad. Voorts zal een rapport worden behan deld van de commissie, betrekking hebbende op brieven van dr. H. Berk hof c.s. en „Kerk en Vrede" over dt houding van de kerk ten aanzien van het bewapeningsvraagstuk. Tenslotte zal een zitting zijn gewijd aan een aantal jaarverslagen, aan he' commissariaat voor maatschappelijk werk en aan het theologisch hoger on derwijs. Bij dit laatste punt zal de arbeid van het theologisch semina ter sprake komen alsmede de versla gen van de gedelegeerden voor colloquium. Benoemingen Benoemd tot leraar tekenen aan de Chr. H B S te Apeldoorn de heer E. E. Meek te Dokkum; tot hoofd van de prot. Chr. lagere school te Hoedekenskerke de heer J. J. Verhoole te Poortugaal; tot onderwijzer aan de Oranjeschool te Rij- sen de heren D. Hol te Amsterdam mej. F. D. Buys te Rotterdam; tot derwijzeres aan de Julianaschool te Sneek mej. A. Zijlema te Zevenhuizen (Gr.): tot onderwijzer aan de Chr. school te Leiden de heer W. F. E. Sme- lik te Oegstgeest. MELODIE en WOORD der Ethergolven dinsdag 24 januari 1956 Orgel en zang: 12.30 Land- en tulnb. me dedelingen: 12 35 Mandoline-ens: 13.00 Nws: 13.1» Meded of gram; 13 20 Promenade-ork; 13.55 Beursber; 14.00 Orgelspel; 14.10 Mil. irle": 19.00 V d kleuter 19.45 Toneelbesch i Radioprijsvraag; 20 Puzzel mee spel; 22 15 Plar 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws 13.20 Dansmuz; 13.50 Koorzang; 'ebouwork; 15.00 Schoolradio; teland: 16.00 V d 16.30 Ziekenlof; I Jeugd; gcringsuitz: Rijksdelen overzee: .De stiel ting voor de ontwikkeling van machina landbouw in Suriname" door Ir. F. A. Lani guth Olviera; 18 00 V d jeugd; 1.20 Spor praatje; 18.30 Mannenkoor en svmf.ork. r m.v. solist; 18.55 Gram; 19.00 Nws; 19. Gram: 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19. 20.20 Act; 20.35 De gewone man; 20 Prijzencarnaval; 22.15 Gram; 22.45 Avondg. bed en lit kal; 23.00 Nws: 23.15—24 00 Grar televisieprogr NTS: 20 00 Jour 20 40—22.15 PriJ- 14.00 Nws; 14 eo; 15.00 V d s Gram; 17.30 d kind; 18.55 W .32' PUZZEL NO. 321 HORIZONTAAL; 1 Hinderen baan voor balspel. 3 keten zo wild zwijn. 4 herstelplaats vo tenen mandje'vluchtig, S pers. woord /visnet/slede. 6 pers. voor lusje/Algemene Kunstzijde Unie fig. willoc 8 verlanger VERTIKAAL; 1 Behendig. 2 bovendien/ larve. 3 eetgereedschap/veilig gesteld 4 igngnoot/schel/vreemde titel. 5 geheel de uwe'gemaal van Ran/zangnoot, 6 vreemde munt/aanslibbingonder andere, 7 bergkloof/ klooster. 8 dier/krantenjongen. 9 vogel. OPLOSSING PUZZEL NO. 320 HORIZONTAAL: 1^Bezeten, 8 gezin.^10 BI 2irir. 21 Lea. r>d. 18 Ion. 19 Dr.. Pluto. 25 pasgeld VERTIKAAL. 2 Ega tin. 8 en, 7 pluvier. 9 verdrag. 11 ■ug. 5 21 als. 22 lol. 23 pa progr; 22.00 Nwi 17.15 Mrs Dale's Dagb; 17.3 20.00 Nws; 20.25 Sport: 20.30 21.00 Gevar progr; 21.3 Hoorsp; 22 45 Klankb: 23 00 Nws; 23.15 Act; 23.20 Jazzmuz. 24.00 Voordr; 0.15 A Progr-overz: 0.50 Weerber. r Brussel, 324 m 12.15 Rltmli Weerber: 12 34 Ritmisch trio Nws; 13.15 Gram; 14.00 Sch Gram; 18.00 Koersen: 16 02 gel: 16 30 Ork de Jeugd: 18.3< Gram; 19.50 Beroepsoeis denstand; 20.00 Interviei 13.15. 14.45. 15 00 e 19 00 Nws: 2.00 Ge vi 22 15 Gram: 22.55 Nw ederland. 17.45—18.15 Nw Het acceptéren van dé konsekwenties ER zijn dingen in het leven, die aanvan kelijk zo eenvoudig zijn en die men zo gemak kelijk ter hand neemt, maar die op den duur ..steeds gecompliceerder worden en ons ten slot te voor moeilijkheden plaatsen, waarbij men zich afvraagt: Wat ben ik begonnen? In deze geest schrijft prof. G. Brillenburg Wurth in het Gerefor meerd Weekblad over het werk der evangeli satie. In het bijzonder besteedt hij aandacht aan de evangeliever kondiging onder de jongelui van 14 tot 20 jaar in de achterbuur ten van de grote, steden en in „de achtergeble ven gebieden" op het platteland. Het evangelisatiewerk be gon o. zo eenvoudig. Een aantal enthousiaste kerkle den richtte in verschillende gemeenten een zondags schooltje op en in vele ge vallen wist men ook in de gezinnen van de kinderen door te dringen en de ouders tot het bezoeken van Evan gelisatiesamenkomsten te bewegen. De jongeren van 14 tot 20 jaar kan men thans echter niet meer in een lokaaltje samenbrengen om hun daar een Bijbels verhaal te ver tellen. Deze jongelui hebben een geheel eigen stijl van leven, die wel hemelsbreed verschilt van die ln Gerefor- 't Begon zo eenvoudig, maar 't bleek zo moeilijk meerde kring. Overdag werkt deze jeugd op de fa brieken en 's avonds bren gen zij hun vrije tijd door op de hoeken van de stra ten, of in de kroegen, de bars, de danshuizen of ob scure gelegenheden. Ieder voelt wat het vraagt om deze ïongens en meis jes te bereiken en nog meer om hen vast te houden. Wie hier nog niet vol doende begrip voor mocht hebben raadt prof. .Brillen burg Wurth aan eens het mooie boekje van ds. J. M. van Krimpen: In -de Volks buurt, te lezen. Om ook maar enigszins voet aan wal te krijgen bij deze jongeren moet men zo dicht mogelijk bij hen ko men, hun leven van nabij mee gaan leven. Er zijn zelfs al werkers en werk sters, die midden in zo'n buurt zijn gaan wonen ep zich aanpassen bij de ont- sDannings- en vermaakside- alen, in de hoop het ver in de gelegenheid te zijn iets te laten zien van het Evangelie. De grote moeilijkheid is hier, hoe ver kan men gaan met de onvermijdelijke aan passing. Om maar één ding te noemen: voor deze jon gelui laat zich het leven ronder dansen eenvoudig niet denken. Wat moet men nu doen?, aldus'prof. Bril lenburg Wurth. Tot hen zeg gen: ja, maar dat moet je, als je christen wilt zijn. in elk geval laten? Of moet men hun het dan sen niet verbieder., maar dit in een andere sfeer bren gen om zo ook hun ver- maaksleven sociasl-paeda- gogisch op een wat hoger niveau te brengen? Wij kunnen het ons leven dig voorstellen, zo schrijft de hooggeleerde, dat som migen onder ons, als zij dat laatste horen, de schrik om het hart slaat en zeggen: maar waar gaan wij dan De schr. wil helemaal niet zeggen, dat hij die tweede oplossing reeds zon der meer durft aan te be velen. Maar hij begrijpt heel goed, dat het afwijzen er van heel gemakkelijk gaat voor hen, die geheel buiten dit werk staan en er geen en kele verantwoordelijkheid voor dragen, terwijl zij, die zich geroepen weten onder genoemd type jeugd te ar beiden, toch menen niet an ders te mogen doen. DE GEEST, waarin men in de Evangelisatie werkt is daarom ook zo belang rijk. omdat deze gevolgen heeft voor het eigen Gere formeerde leven. Als men in de evangelisa tie, wat men dan noemt, een frisse aanpak van het jeugdwerk zoekt en daar om bv. volksdans of ballet accepteert, dan ligt het voor de hand, dat de Gere formeerde jongelui zeggen: maar waarom mag dat bij ons niet? Daarom is het zo'n won der niet, dat er zijn, die, als ze het al niet openlijk uit spreken. dan toch weieens bij zichzelf denken: waren wij maar nooit met die evangelisatie begonnen, want wie weet, waar dat de kerken nog brengt. En evenmin verbaast het ons, dat men in bepaalde kerkelijke kringen, die bo ven alles op het bewaren van de traditionele stijl uit zijn, niets van evangelisatie moet hebben en er zich angstvallig van onthoudt. En toch is dat een hoogst onverantwoordelijke oplos sing. Want door zich zorg vuldig op een afstand van de mensen van de wereld te houden, kan men misschien wel een zekere zuiverheid bewaren. Maar dat wordt dan een zuiverheid, die wel heel bedenkelijk op die van de pharizeeën gaat lijken, een zuiverheid, die alleen mogelijk is dank zij een liefdeloos voorbijgaan aan de nood, ook aan de zede lijke nood van de mensen in onze omgeving en die daarom op ongehoorzaam heid aan het gebod van onze Heiland neerkomt. Het zou kunnen zijn, dat God de ontmoeting met de wereld gebruiken wil om ons daardoor een soort starheid, een soort valse behoudzucht, een soort vormelijk-wetti- sche levensstijl, die in een echt-christelijk leven mis plaatst zijn, af te leren. Hij wil ons daardoor wel licht helpen ook in eigen kring te komen tot een meer evangelisch-verant- woorde levenshouding en levensstijl. Prof. Brillenburg Wurth schrijft dan aan het slot van zijn artikel: „Wij zijn nu-eenmaal in gehoorzaam heid aan de opdracht van Christus, dat hoogst pre caire werk van de evangeli satie begonnen. En wij moe ten verder. Wij moeten de konsekwentie. van wat wij begonnen zijn aanvaarden In het Kerstnummer van De Haagse Post, publiceerde de heer A. Viruly een verhaal waarin hij een veldpredikei de hierna vol gende woorden in de mond legde. Onze kanttekening hiernaast slaat op dit stuk en op de gevolgen, die deze publicatie heeft gehad. „Soldaten: maar laat mij in dit uur vóór ge onze Koning, ons land, ons volk en ons heiligste goed met moed en overtuiging zult gaan dienen, liever het u oord Kameraden! tot u richten het Lot heeft óns voorbe schikt tot een taak van overgroot be lang. In later jaren zal een elk van u met trots gewagen van zijn aan wezigheid op déze plek, op déze dag. Ik wil geen afgezaagde woorden meer gebruiken. Te vaak al hebt gij en hebben wij allen geluisterd naar die termen BeschavingTraditie. Godsdienstvrijheid. Religie onzer Va deren. Ik wii ze%niet meer gebruiken omdat dit niet nodig is. Want ge wéét zo zeker als ge de naam van uw moeder en uw vader kentdat alles wat waarde heeft voor ons geslacht en toekomende geslachten, thans be dreigd word1 maar dat Gij het redden kunt door morgen uw hoge plicht te doen Ik behoef u Gods heilige naam niet te noemer, als gij immers al wéét. dat gij vóór alles God zult dienen, die ons lanc steeds bestuurd heeft en het besturen zal tot in eeuwigheid en eeuwigheid. En ik behoef u niet over de Duivel tr spreken als gij al zeker weet dat hij het is. die ons land thans bedreigt met chaos en oproer en on dergang van al onze traditiën ten zij gij. soldaten, uw plicht zult doen. Als gij wei dat de zeger van de enige ware God rust op het bevel van onze geëerbiedigde Koning, die ons heeft uitgezonden om ook hemzelve, maar vóór alles land en volk te dienen. Kameraden! ik zou u dit willen vragen: om straks in de ochtend uw warrenen op te nemen met dankbaar- boid in uw hart. Dankbaarheid om- dat wij, zoels wij hier nu verenigd ziin om. d:* vuur, niet minder zijn dan Uitverkoren er van de hemel. Heil onze Koning!" T~)E HAAGSE POST schreeuwt moord en brand over het feit, dat dit blad voortaan geweerd wordt van de leestafel van het Protestants Centrum van de vliegbasis Twenthe. Het valt ook niet mee als de redactie van een krant, die zegt bij voortduring blijk te geven van gezonde nationale, patriottische en democratische inzich ten en meent zich met recht nationaal te mogen noemen, van een dominee Beroep op overheid tot zondagsheiliging De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk. onderhoudende artikel 31 K.O. te Amsterdam-C, heeft zich met een schrijven tot het college van B. en W van Amsterdam gewend. Daarin geeft de kerkeraad uiting aan zijn bezorgd heid over de toenemende ontkerste ning van het Nederlandse volk, die zich niet in de laatste plaats manifes teert in het feit, dat de zondag steeds meer het karakter verliest van door God voorgeschreven rustdag. Allerlei festiviteiten en demonstraties op het terrein van de sport werken de zondagsontheiliging in de hand en zo vervangen brood en spelen de dienst van God. De kerkeraad is van oordeel, dat God zich over deze zonde grotelijks ver toornt en die ook niet ongestraft zal laten. De kerkeraad richt zich tot de overheid als dienaresse Gods met het dringend verzoek alles te doen wat in haar vermogen is om het chT. karakter van de zondag te bewaren en in dit verband verzoekt hij het college met de meeste aandrang geen gevolg te geven aan zijn voornemen in de periode van 1 april1 november tabaks-, souvenir- en banketzaken gelegenheid te geven op zondag hun winkel open te stellen. Niet alleen werkt de overheid daardoor daadwerkelijk mee aan de verdere zondags-ontheiling maar zij plaatst ook de winkeliers, die het met het vierde gebod wel nauw nemen voor het alternatief om hun christelijk ge weten het zwijgen op te leggen of schade te lijden in hun broodwinning. De kerkeraad brengt deze dingen met alle ernst onder de aandacht van he stadsbestuur. Ds. Bakker promoveerde cum laude wij zaterdag reeds uitvoerig berichtten, kan nog nader gemel'd wor den, dat de Larense pastor de dokters graad cum laude verleend werd. iaar bericht krijgt: Uw blad niet meer! Die dominee is niet zomaar een dominee. Ware dit zo, dan zou de Haagse Post zich er bij moeten neer leggen, zoals iedere krant er zich bij moet leggen, als een abonnee bedankt. Jammer, maar niets aan te doen. Nee, deze dominee is een domi nee bij de Koninklijke Luchtmacht. Deze dominee schrijft zijn brief op papier van de Koninklijke Luchtmacht. Het is de Koninklijke Luchtmacht, die de H.P. gevaarlijke lectuur vindt op de leestafel van het Protestants Cen trum op de vliegbasis Twenthe- Daarom te wapen! Daarom een artikel met als kop: De Haagse Post soldaten verboden. Daarom ge allieerden geïnspireerd tot een artikel, dat weliswaar een ietwat voorzichtiger kop heeft, maar het toch wel doen zal: Haagse Post verboden in mili taire leeszaal. Daarom deze zaak aan KANTTEKENING de kwestie van de persvrijheid gekop peld. Die geeft er het nodige reliëf (Pasquino in Telegraaf van 21 januari jl.) Daarom die dominee be dreigd met het publiceren van zijn brief in de H.P. Daarom de mede deling aan de dominee, dat zijn brief de minister van defensie is ge stuurd. Men zou zo zeggen: er zijn nogal wat batterijen in stelling gebracht tegen die dominee, die de euvele moed had voor de H.P. te bedanken. WAAROM deed die dominee dat dan ook? En waarom deed hij het zó? Waarom berichtte hij niet, dat hij voor de de H.P. bedankte zonder meer? Dan bad geen haan gekraaid naar het motief. Dan had de H.P. een be leefd briefje kunnen schrijven, dat het blad het jammer vond, maar er zich bij neer moest leggen. Dan was die hele rel niet veroorzaakt en stond naam niet openlijk in de krant. Dominee, waarom deed U zó? Dat deed de dominee, omdat hij zich tot in het diepst van z'n ziel gegriefd voelde door een verhaal van A. Viruly in het laatste Kerstnummer van de H.P. Een verhaal, waarin de heer Viruly de veldprediker een gloed volle rede laat houden tot de troep, die op het punt staat de kinderen van Bethlehem te vermoorden tot heil van Vorst en Vaderland! De dominee weet, dat de heer Viruly een fervente paci fist is. Hij kan dit standpunt billijken. Hij kan ook begrijpen, dat de heer Viruly daarom iets heeft tegen veld predikers. Maar hij kan niet begrijpen, dat de heer Viruly op een zo waarde loze, onwaarachtige en tendentieuze wijze, als z.i. in dit verhaal geschiedt, hem en zijn collega's moet kwetsen. Dat de heer Viruly pacifist is, is z'n recht, maar het is bepaald ontstel lend, als deze auteur blijk geeft zo weinig af te weten van positie en werk de „veldprediker", dat zijn ver haal de kritiek van een nuchtere be schouwing niet alleen niet kan door staan, maar bovendien dat werk op een „onnodig grievende wijze" onder mijnt. Daarom zei de dominee in een kleine brief ,.nee" tegen de H.P Daarom zei de dominee in een grote brief nog eens „nee" tegen de H.P. Ondanks de bedreigingen. Daarom verzocht de dominee ook die grote brief in de H.P. af te drukken, hetgeen tot nog toe niet gebeurde. Daarom vroeg de dominee juist vanwege het „natio nale" karakter van de H.P. een serie artikelen te plaatsen over dit onder werp. Hij deed dit op briefpapier van de Koninklijke Luchtmacht, omdat hij dit volgens L.O. 1948 No. 28 doen mag. 40. „Hij was gevonden in de zak van dokter Letheny." Hij sprak heel bedaard, terwijl zijn heldere, grijze ogen vorsend in de mijne keken. Toen maakte hij zich gereed om te gaan. .Goeden avond, zuster Keate," zei hij hoffelijk ■n weg was hij. Wat mij betrof, ik stond daar tokstijf door het raam te staren naar de vallen de duisternis en naar de langzame beekjes die langs de ruit sijpelden. Ten leste herstelde ik mij, zette mijn muts goed en liep naar de deur toe. Ik kwam na tuurlijk te laat aan tafel en ik herinner mij dat de een of ander klaagde dat het vlees in de pan verbrand was. Voor mijn part kon het as zijn geweest. Een keer wierp ik een verstolen blik naar Maida, die tegenover mij een paar plaatsen ver der aan tafel zat. Zij zag er heel bleek en ver moeid uit, en het kwam mij voor dat zij mijn ogen meed. Ik voelde mij enigszins beklemd toen ik ge waar werd dat zij, ofschoon het die dag kil was, een japon aanhad met korte mouwen, waar bij geen'manchetknopen nodig waren. HOOFDSTUK VI EEN ONTDEKKING Ik moet erkennen dat ik die nacht mijn werk enigszins werktuiglijk verrichtte en niet kon na laten een oogje op Maida te houden, niet uit argwaan, welbegrepen, maar eenvoudig omdat ik erg piekerde over de loop die de zaken be gonnen te nemen. Ik had waarlijk volop stof tot nadenken over die avond en nacht. Corole'= dineetje, met de vreselijke gebeurte- erna was Dond°rdagavond geweest. Vrijdag in het begin van de middag was het lijk van dr. HÖu het als de strenge, witte eenvoud van een ver pleegstersjapon. Maida's gezicht was gelijk een fiere jonge het werk bloem boven de witte kraag van haar japon, die v-t werk van een goede naaister was. Het geste- i witte mutsje stond kwiek boven op haar hoofd Letheny gevonden. Vrijdagnacht hadden wij de tweede dienst gehad met de politie-agent voor de onheilspellende deur van kamer 18 en Zater dag was de dag die nu om was. Terwijl ik tijdens de nachtdienst van Zater dag eigenlijk Zondagochtend vroeg aan de lessenaar voor het bijhouden van de lijsten zat. was dpeens de verbazingwekkende gedachte bij mij opgekomen. Ik had naar de lijsten zitten staren, verdiept in de verbijsterende problemen die de dagen vooraf ons hadden opgegeven, toen ik eensklaps aan de morphine begon te denken Zou het niet iets bewijzen, als wij ontdekten waar die morphine vandaan was gekomen? Mor phine is niet iets dat je in je zak of een dames tasje bij je hebt Er is heel moeilijk aan te ko men en in ons ziekenhuis wordt strenge con trole op de hoeveelheden, die ervan gebruikt worden, gehouden Zouden de aantekeningen van de gebruikte morphine kloppen met de overge bleven voorraad in onze vleugel? Bij die gedachte sprong ik op en begaf mij naar de apotheek Toen ik de deur van de keu ken voorbij kwam, zag ik Maida bij het open raam staan Waarom bekommeren vrouwen zichi toch om zijde «>n kont -'"raden, terwijl er niets is dat een mooie vrouw zo uitstekend staat en vormde eert aardige tegenstelling met haar zachte donkere haar. Haar ogen waren dieper blauw dan anders, haar blanke tint en zachte rode lippen waren nog liever bij die eenvoudige witte japon. Ik zuchtte, keek de gang in om te zien of er geen seinlichten aan waren en sloop de apotheek binnen, daarna sloot ik de deur. Een dosis morphine is gemakkelijk klaar te maken. De toediening vereist alleen bedreven heid. Bij de bereiding vermengt men steriel wa ter met het witte morphine-tablet, in de voorge schreven hoeveelheid. In ons ziekenhuis wordt Het was een eenvoudig iets voor mij om de tweeërlei aantekeningen te vergelijken met de overgebleven morphine-voorraad. En mijn hart zonk mij in de schoenen toen ik merkte dat zij zeer stellig niet klopten En dat de ontbrekende hoeveelheid meer dan genoeg was om iemand veel sterker te verdoven dan raadzaam was. Wanneer was deze morphine verdwenen en hoe? Een jonge, sterke man kon zo'n dosis te boven komen of iemand die aan morphine ge wend was. Maar een oude man, wiens hart niet zo sterk meer was nu. het was maar al te waarschijnlijk dat de dosis morphine, die voor Jackson dodelijk geweest was, uit de apotheek in onze vleugel afkomstig was geweest Het was geen prettige mogelijkheid. IWordt vervolgd) te maken- Het Protestants Centrum van de vliegbasis Twenthe is parti culier initiatief. De lectuur voor de leestafel wordt gekocht met particu lier geld. Daar heeft het Rijk niets mee te maken. Het Centrum is, om zo te zeggen, de werkplaats van de dominee, in gericht met geld van het protestantse deel van ons volk. De dominee kan het inrichten naar zijn smaak en be hoefte. Hij kan de kranten en tijdschriften uitzoeken, die h ij wenst. Daar heeft alleen de leiding van de geestelijke verzorging uiteindelijk mee te maken en niemand anders. Zijn leestafel is een leestafel voor militairen. Niet een militaire leestafel. En als de dominee van dat centrum dus „nee" zegt tegen de Haagse Post, dan is dat een daad, waarvoor hij alleen maar verantwoording ver schuldigd is aan de stafluchtmacht- predikant c.q. de hoofdlegerpredikant verder niemand. En als de H.P. schrijft (wy citeren letterlijk): „Men vraagt zich angstig af. welke lectuui er voor de soldaten overblijft, wanneer de HP. van de leestafel zou moeten geweerd", dan glimlachen wij toch even. O.i. blijft er meer dan genoeg over. Daarom verbaast het ons, een blad als de H.P. in dit opzicht te zien vechten tegen windmolens. Potsierlijk gedoe! Jammer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2