Jlicuiue £cihsrt)c ÜTouraitl m Sleepboot Holland redt 16 Noren van zinkend schip L_] Trein vloog uit bocht in Los Angeles: 47 doden ■"««uil MAANDAG 23 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. 'Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10556 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticti Is ahcbleucn 'mijn herl In tegtjenspocf De Meiers zwoegen ZIE PAG. 6 ZWARE STORMEN BOVEN WEST-EUROPA Opnieuw twee woonschepen in de A'damse vlotharen gezonken DE SLEEPBOOT HOLLAND van rederij Doeksen heeft zaterdagavond zestien Noorse zeelieden van het sch p Svanholm (900 brt.) gehaald, dat zich ruim honderd mijl ten noord-noord-wesfen van Den Helder in zinkende toestand bevond. Ook elders op de Noordzee kwamen schepen in nood. In de Amster damse Vlolhaven zonken opnieuw twee (onbewoonde) woonschepen. In Denemarken staan grote gebieden onder water door het breken van dijken. De gemiddelde windsnelheid was 100 km per uur aan de Wad- denkust en op Ypenburg werd' Zondag een s'oot van 130 km geregistreerd De storm, heeft in de Amsterdamse Vlothaven danig huis gehouden onder de talrijke woonschepen die daar liggen. Een van de scl-.eepjes die zinkende waren, wordt door een stoombootje drijvende gehouden om later te worden weggesleept. Bewoners van in de Amsterdamse Vlothaven gezonken of in gevaar verkerende woonscheepjes wer den door de politie geëvacueerd en in hotels ondergebracht. Ontsnapte gevangene in België gearresteerd In de Belgische stad Turnhout is de uit Breda afkomstige 40-jarlge M. K.. die donderdag uit het huls van bewaring in Utrecht ontsnapte, gearresteerd. K. ontsnapte, toen hij bezig was (on der bewaking) vuilnisbakken buiten te Vijftien arken door de storm beschadigd Zaterdagmiddag kwam de Svanholm in de aanwakkerende storm terecht. De deklading hout begon te werken en sloeg met een zware slagzij, die het schip bijna deed kapseizen, overboord. Toen de Holland de Svanholm bereikte, lag het schip op één zij en daar men steeds dieper wegzakte, besloot de ka pitein van de Holland de Noren, die inmiddels in een reddingboot waren overgestapt, aan boord te nemen. Een der opvarenden van de Holland, de matroos Piet Lcttinga, slaagde erin aan boord van het Noorse schip te komen en een sleepkabel vast te ma ken. De Holland koerste met de Svan holm, die door de bemanning al was opgegeven, naar Londen. Het achter schip staat geheel onder water. SCHIP IN BRAND Aan boord van de Britse kolenboot Herriesburn, die gisteren door het Kat tegat voer, ontstond door onopgehel derde oorzaak brand. De gehele be manning van 26 koppen ging in de boten en werd later door een Deense tanker aan boord genomen. De boot la vanmorgen 'vroeg brandend in de gol ven verdwenen. In de nacht van zaterdag op zondag Hep het Italiaanse schip Maria Pom peii (2379 ton) bij Fort Talbot in Walea aan de grond. Een ander Italiaans schip. Portere, kreeg op de Noordzee marhineschade. De Portere werd naar Whitby gesleept, maar voor de haven brak de kabel en het schip dreef geruime tijd stuurloos rond. Op de kust van Lithauen zijn twee lijken aangespoeld van opvarenden van het Duitse schip Geschwlster Raabe (400 ton. dat vermoedelijk in de Oost zee is Vergaan. Men vreest dat ook acht andere opvarenden om het leven zijn gekomen. In Jutland en Sleeswijk-Holstein tn Denemarken braken als gevolg van de grote windkracht, die het water hoog opjoeg, enkele dijken. Er zijn echter geen meldingen van slachtoffers bin nengekomen. (Zie vervolg pagina 4.) Emigrant verdronken. De naar Zeeland geëmigreerde 24-jarige G Hulst uit IJselsteyn (L.), die in d aannemersfirma had opgezet, dronken. Kwakzalverij imponeert zelfs rechters en artsen Scherpe kritiek op academici De VERENIGING tegen ktvakzal- verij, die zaterdag in Amsterdam haar 75-jarig bestaan vierde, heeft de minister van justitie verzocht, voortaan in strafzaken over kwak zalverij het openbaar mini9terie te verplichten naast getuigen a decharge voor de kwakzalver een inspecteur van de volksgezondheid als eetuige- deskundige te doen horen. Prof. dir. L. B. W. Jongkees heeft op dit congres zowel de rechters ais een groep artsen gekritiseerd Niet de boe- renbedriegr is de gevaarlijkste vijand van volksgezondheid, meende hij. Het est hebben we te strijden tegen de dogmatische zekerheid van lieden die ge heel te goeder trouw zijn. Natuurlijk kan geneeskunde weieens voordeel heb- ,Strijdom het zuidpoolgebied nadert laatste fase... McMurdo Sound, 22 januari DE STRIJD" om het zesae we relddeel, de Zuidpool, is bin nenskamers al ontbrand. En als er ergens van een koude oorlog sprake kan zijn, dan wel daar. In officiële kringen te Washington verwacht men, dat de twaalf landen die in het raam van het geofysische jaai onder zoekingen in het Zuidpool-gebied doen, spoedig aanspraken zuilen doen gelden op grote stukken van dit nieuw ontdekte gebied. Verwacht wordt dat ieder land bij In ternationale overeenkomst zoveel grond gebied krijgt toegewezen als het tot ont wikkeling kan brenger» en gebruiken kan. Met dit laatste zal het wel gaan. zijn duidelijke aanwijzingen, dat het Zuidpool-gebied grote hoeveelheden er, uranium, zilver, goud, molyhdeen ir het harden van staal), grafiet, loQd iblede (een silicaat met kalk. a en jjzeroxydule) en trtic bevat. Ook ien er de rijkste ijzerlagen ter wereld inden zijn en bovendien kan dit zes- iverelddeei van groot strategisch be- r zijn. m bepaalde gedeelten is reeds strijd itaan. Maar aangezien het Zuidpool gebied zo groot is als de V.S. en Eu ropa tezamen, is men te Washington van ng, dat elk land dat aanspraken laat gelden, tenslotte aanvaarde rechten krijgt op zoveel gebied als het „aan kan". use kandidaten zijn de Ver. Staten, Engeland. Rusland, Australië. Nieuw-Zee- land, Fran-krijk, Japan, Argentinië, Chi li, Zuid-Afrika, België en Noorwegen. West-Duit sland en Spanije willen zich >k aansluiten bij deze aanspraakmaken- menigte. Intussen vordert de operatie diepvries aed. De beide bruggehoofden van deze operatie breiden zich flink uit. De Ame rikaanse expeditie, met 7 schepen, 1800 en vliegtuigen is thans doende met het vestigen van een solide basis, ge- id door 17 gebouwen, op het ijs van de Ross zee. „Het ergste'*'is voorbij. Wij bevinden Drukte op de Zuidpool ons t'huis in de laatste faze", verklaarde schout-bij-nacht J. Dufek, commandant van de „Taks force 43". De hoofdbasla zal de komende jaren gebruikt worden door de geleerden, die deelnemen aan het Internationale geofysische jaar. Deze ba sis bevindt zich aan de Kalnan baat Op de oevers van de McMurdo Sound, een reusachtige baat In de vorm van een hoefijzer, is de marine begonnen met de aanleg van een vliegbasis. Het ijs In de baai is sterk genoeg om een vlieg veld voor 32 tons vliegtuigen te dragen Daarom konden de vrachtschepen er dan ook niet binnenvaren. De Russische expeditie, ruim tweehon derd man omvattend, ia ook met de bouw van een' basis begonnen. Telefoonkabel in Zorins tuin? Dat nooit! BONN, 22 januari Het officiële Bonn is in grote beroering, want er blfjkt een telefoonkabel te liggen in de tuin van de Russische ambassadeur Zorin. En wat voor een kabel: de meesti regeringsgebouwen zfjn er op aangc zou voor de Russen een koud kunst je zijn, deze lijn af te tappen; als zij dit deden zou er geen haan naar kraaien, want de tuin van een ambassadeurs- woning is exterritoriaal gebied. In ieder geval zijn de Duitse autoriteiten er niet gerust op. Men vraagt zich af. wie er verantwoor delijk voor is, dat deze kabel over het hoofd werd gezien, toen de Russen dit huis huurden. Zouden de mannen van Zorin zelf van het bestaan van de kabel afgeweten hebben? In leder geval moet er iets aan gedaan worden. Want al zouden de Russen hele maal niet van plan zijn de telefoonge sprekken af te luisteren, dan is het toch enigszins benauwd idee, dat ze het eens zouden kunnen gaan doen. Die kabel moet dus weg. Hetzij door hem met toestemming van ambassadeur Zorin om te leggen, hetzij door hem juist vóór de tuin af te snijden en door een nieuw stuk de tuin heen te vervangen. Bonn zit te puzzelen welke de elegantste op lossing is. ben van bijv. het gebruik van kruiden, maar wie kruiden gebruikt voor een ge zwollen arm, kortademigheid of een an der verschijnsel, zonder de kwaal die er aan ten grondslag ligt, te kennen, is door ddt simpele feut een kwakzalver met of zonder diploma. Een medicus die een patënt blijft be handelen zonder absolute zekerheid te kunnen bezitten, dat zijn behandeling ge in overeenstemming is met de stand wetenschap cn nalaat een meer deskundige te raadplegen is een kwak er, meende prof. jongkees. wat de rechters betreft prof. Jongkees herinnerde aan de z.i. veel te humane houding van sommigen tegen over de z.g. paranormaal begaafden „Naar ik vurig hoop. zal de Nederlandse rechter ook in de bestrijding van de kwakzalverij zijn redelijk denken terug vinden en zijn goede historische naam terugwinnen". Leverde Sowjetkapitein in Mig luchigevecht met deserteur? Wenen, 21 januari Twee Hongaarse Mig-straaljagers zijn vandaag bij het Oostenrijkse plaatsje Pamhagen nabij de Hongaars-Oosten rijkse t grens neergestort. Een van de piloten, een kapitein van de Russische luchtmacht, wist zich te reddefi met een parachute; de ander kwam om het leven. De Oostenrijkse politie verklaarde, dat de Russische kapitein, Konoklow. waar schijnlijk probeerde een deserteur te onderscheppen. Daarbij heeft hij kenne lijk diens Mig-15 geramd, waarna de toestellen brandend neerstortten. Konoklow deelde de politie mee, dat de twee Migs opdracht gekregen had den, een vliegtuig van „onbekende na tionaliteit" tot landen te dwingen. Bij het omsingelen van het toestel botsten de twee Migs tegen elkaar. Men heeft echter van het onbekende vliegtuig niets waargenomen. Ooggetuigen verklaarden volgens Reuter, dat er een luchtgevecht had plaatsgevonden tussen beide Migs. Konoklow ls ter beschikking ge steld van de Russische ambassade in Wenen. De Oostenrijkse regering zal bjj Hongarije protesteren tegen de schending van zijn grenzen. Directeur van K.R.O. P. Speet, overleden De directeur van de KRO en finantieel- economisch commissaris ran de Neder landse Radio Unie. de 59-jarige heer P. A. M, Speet, is gisteren tijdens dienst reis in Milaan ten gevolge van een hart aanval overleden. In 1925 werd hij secretaris van dt KRO, in 1931 werd hij tot algemeen be drijfsleider benoemd. In november 193f werd hij benoemd tot directeur. In één der zalen van Buckingham Palace heeft Cecil Beaton deze foto van koningin Elizabctn ge maakt, ter gelegenheid van het bezoek, dat de vorstin binnenkort aan Nigeria zal brengen. Op haar geborduurd satijnen japon draagt de Koningin het borstlint van de orde van de kousenband. Een tia ra van diamanten en paarlen siert haar hoofd, en haar armband, halsketting, oorringen en pols horloge zijn met diamanten oezet. Arbeiderstekort in industrie bedraagt reeds 10 procent Helit der bedrijven kampt er mee Van de 10.800 industriële bedrijven bij wie navraag was gedaan naar de personeelsbezetting, meldden eind september meer dan de helft (nl. 5300) een tekort aan arbeiders. Maanden eerder, eind juni 1955, wa ren er zeker 200 bedrijven minder die een tekort opgaven Eind september waren er 83.400 man Ie weinig dat is tien procent van het aantal arbeiders dat werkzaam ven. Eind juni was het negen procent. Het grootste tekort was er naar ver houding b(j de kledingindustrie, nl. 20 procent (injuni 18). De metaalnijverheid kwam op de tweede plaats met 12 pet (in juni eveneens 12 pet). Daarna volg den de Ieder- en rubbernijverheid, de wasserijen en de Industrie voor bewer king van hout, kurk en stro, die alle mei een tekort van 11 pet kampten. In dit onderzoek waren niet betrokken de kleine Industrie (minder dan tien personen), bet ambacht en het bouwbe drijf. De voorzitter van het NW. de heer Oosterhuis, zal waarschijnlijk eerst in december als zodanig aftreden, dus de (door het CBS) geenqueteerde bedrlj- het eind van het „Gouden NW-jaar". Wie huwt eens prins Charles.. jaar oud, maar sommige mensen kijken blijkbaar al uit naar een bruid voor de Britse troonop- De Sunday Express ran Lord Beavorbrook schrijft in alle ernst, dat de tijd is gekomen deze aangele genheid in ogenschouw weging dat de strenge be perkingen d'ie by konin klijke huwelgken gelden, misschien verzacht moe ten worden om een nieu we tragische koninklijke crisis, zoals de hertog van Windsor trof, te vermij- „Op het eerste gezicht schijnt het iets uit de oerre middeleeuwen om de huwelijksvooruitzich ten van een jongen van ■even jaar te bespreken" ichrijft de Express. „Maar als we dat niet doen en de aangelegenheid niet regelen zolang hij een kind (s, zouden we kun nen bevinden dat wij de ils hij een man is gewor den, aan middeleeuwse beperkingen onderhevio hebben gelaten...." Het blad laar eventuel candidaten de revue pa* seren en. komt tot de vol gende conclusie: „Slechts twee prinses sen zijn ongeveer van Charles' leeftijd. De ene i« prinses Maria Chris tina (Marijke) van Neder land. De andere Is prinses Anne-Marie ran Dene- Als toekomstige prins van Wales en troonsopvol- ger is normaal te ver wachten, dat Charles een bruid van koninklijken bloede kiest. Doch die cijn er niet zoveel meer Zij moet voorts protestant zijn. Een prinses, gebo- *m uit het huwelijk ran prins Rainier ran Monaco en Grace Kelly, zou zijn uitgesloten zowel de prins als de Amerikaans rijn r.-katholiek De express vraagt zich er der af: „Waar elders kan de prins ran Wales een bruid rinden? en ver volgt dan: „Hoewel er geen ge schreven wet bestaat, schrijft een strenge tra ditie voor, dat tenzij een koningin voortkomt uit een buitenlands koninklijk huis, zij moet behoren tot een der oudste aristocra tische families ran Enge- Maar de rijen der aris tocratie dunnen voor onze ogen Er zijn niet meer dan een handvol kleine protestantse meisjes, wier bloed onaanoelengd blauw Sinds de middeleeuwen is er een prins-van- Wales-probleem geweest, zodra er een prins ran Wales was. Er zijn allerlei soorten suggesties gedaan: dat er generlei beperking meer zou gelden, dat de domi nions de plaats dienen In te nemen van de landen, die eens onze koninklijke bruiden leverden. EnJcele van deze voorstellen gaan te ver Maar aan alle ligt dezelfde wens ten grond slag: de zekerheid schep pen. dat geen lid ran ons koninklijk huis opnieuw ten aanzien van de wen sen van het publiek in een martelende onzeker heid wordt gelaten". Giootste ramp in geschiedenis van Californië Geestelijken en artsen werkten bij spoorbaan LOS ANGELES. 22 januari. Bij het ernstigste treinongeluk in de geschiedenis van de Amerikaanse staat Californië zijn vanavond om even over half zes plaatselijke tijd 47 mensen om het leven gekomen en ongeveer 40 gewond. Een dieseltrein bestaande uit twee sta len rijtuigen, was Juist met ongeveer 150 passagiers van Los Angeles naar San Diego vertrokken. Op zeven kilo meter van het station ging In een bui tenwijk de trein te snel door de bocht, kantelde en schoof op zijn zijkant nog tweehonderd meter door. De gevolgen waren ontzettend: aan de buitenzijde zag men vr(jwel niets aan de trein, maar binnen was het één verschrikkelijke chaos van ka potte bagage, gebroken glas en schreeuwende mensen. Tal van pas sagiers waren naar buiten geslin gerd en onder de trein gekomen, anderen waren dodelijk gewond door dat z(j tegen de binnenwanden van de trein werden geslingerd, v -ndio we ""den eeestelijken van alle gezindten opgeroepen, onmiddellijk Fout verdiend... Het baantje van obey kelner in een wereldberoemd hotel wordt algemeen als een lucra tieve betrekking beschouwd. Hóé lucratief wel is gebleken uit de door de belastingen be kendgemaakte cijfer Hans Paul, oberkelner in het enorme Waldorf-Astoria te New York, heeft in vier jaar tijds f 500.000 verdiend. Zijn eigenlijke salaris bedroeg f 12.000 per jaar. Paul. die nu in Miami woont, zal worden berecht omdat hij f 270.000 aan fooien verzwegen heeft.... .en nog eens Een speciale Argentijnse re geringscommissie heeft bekend gemaakt, dat leden van het congres tijdens het negenjarig bewind van Peron een fortuin hebben bijeengegaard van 20 miljoen Deze fortuinen, aldus de com. missie, staan in geen enkele verhouding tot hun salarissen. Van de 419 leden van het con gres bezaten er 202 niets toen zij gekozen werden naar de plaats van de ramp te komen. Tientallen artsen en verpleegsters spoed den zich naar de spoorDaan. Op een met touwen afgezet terrein bij de spoorbaan weraen de stoffelijke overschotten van 3U mensen opgebaard, onder wie drie kinderen. De anaere slachtoffers bevonden zich vanavond nog in of onder de trein. Met zware kra nen probeerde men de wagons over eind te hijsen om de doden te kunnen bergen en de gewonden te bevrijden. Onder het licht van grote zoeklichten ging het werk ook in het nachtelijk donker door. Ongeveer 60 procent van de passa giers waren burgers de overigen waren militairen die van Hun verlof terugkeerden naar de militaire basia San Diego. Nieuwe onthullingen Zinloze massamoord in Algerije ALGIERS, 22 januari. Het Franse blad Témoignage Chré- tien meldt, dat kort na de gruwelen van 20 augustus een volkomen on schuldige boerenfamilie in Algerije door Franse soldaten is uitgemoord. Een 77-jarige boer, zijn 27-Jarige zoon. twee schoonzoons en twee kleinzoons wer den door Franse mitrailleurs op hun ei gen erf neergemaaid. Alle nummers ran Témoignage Chrétien zijn door de gouverneur-generaal in be slaggenomen. Volgens de officiële Franse bekendma king zjjn in de afgelopen tien dagen b(J gevechten meer dan tweehonderd opstan delingen door de Fransen doodgeseho- Democraat bevestigt „aan rand van oorlog" Washington, 22 januari Terwijl minister Dulles al het moge lijke deed om duidelijk te maken, dat n zijn woorden in Life (driemaal rand van een oorlog) niet letterlijk moet opratten en de hoofdredacteur Life zijn verontschuldigingen aanbood de „ongelukkige koppen" ran :el, verklaarde de leider van de de mocratische fractie in het Huis var ardigden, McCormack, dat de VS tijdens het beleg van Dien Bien Phoe (In dochina zich direct in de plaatselij ke oorlog hadden gemengd, als congres- leiders zich er niet tegen hadden verzet bij Dulles op voorzichtigheid hadden ïgedrongen, waarbij nog komt een felle aanval ran de democraat Kefauve Dulles, die hij „jongensspelletjes en dwaze illusies" in de schoenen schoof. Nederlandse bloemen naar de Sowjetunie Aanstaande voorjaar zal waarschijnlijk opndeuw een grote zending Nederlandse bloemen naar de Sowjetunie worden ver zonden. Het Weekblad voor bloemencul tuur weet te melden, dat het in de bedoe llng ligt met een collectieve groep kwe kers In Moskou aan de markt te komen De zending zou bestaan uit zevenduizend hyaointen, in twee partijen te transpor en die zullen bestaan uit vijftien ileiten Voorts zullen twee maaJ vijf duizend tulpen naar de Russische hoofd stad worden gestuurd. Het laboratorium voor bollenonderzoek il ruime medewerking verlenen bij hel oplossen van moeilijkheden ran vaktecb nBsohe aard. ZEVEN BERGE Dr. J. Kaufmann, eerste handelseecre- iris bij de ambassade in Mexico, i6 be noemd bij de permanente missie van de vigde Naties in New York. Hem is de titel van ambassaderaad verleend, Voor de eerste maal is een (tot Nederlander genaturaliseerde) Indonesiër benoemd in de Neder landse rechterlijke macht. Het is mr. Raden Oerip Kartodirdjo, ju ridisch hoofdambtenaar b rj het Nederlands Beheersinstituut in Den Haag. Hij is benoerd tot rechter in de rechtbank te Roermond Na de storm nu sneeuw De neerslagzone van de depressie, die in de nacht van zaterdag op zondag een storm veroorzaakte, heeft de afge lopen nacht ons land bereikt, met ais gevolg dat ten noorden van de grott rivieren hier en daar sneeuw ls geval len. Het zuiden van ons land kwam echter vanmorgen al in de warme zone van de depressie, waardoor de tempe ratuur tot zeven graden opliep. Na het passeren van de depressie zal koude lucht uit het noordwesten ons land binnenstromen. waarb\) plaatselijk sneeuw kan vallen. De tempertuur zal tot om het vriespunt daten. IET WEER IN EUROPA windstil zzw O zzw z windstil WEERBERICHT Koudei To» morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond plaatse lijk regen overgaand in sneeuw, daarna opklaringen BH afgewisseld door enkele re- B SS*» gen- of sneeuwbuien. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noord west Kouder met vannacht temperatuur m het vriespunt. (Opgemaakt te 11.18 ur). ZON EN MAAN Zon 8.3317.14 Maan 13.415.38. Op 27 januari volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1