Nieuw! Kotynos Persvrijheid in de wereld op hellend vlak Jhr. G. M. Verspyck tien jaar directeur Ned. Rode Kruis IJmuidense reders willen looncorrecties KOERIERS BEKWAME TYPISTE LEERLING-TYPISTE ADMINISTRATIEF PERSOON INLEIDING TOT DE OPENBARING NIEUWE LEIDSCHF COURANT MAANDAG 16 JANUARI 1956 Studie van Intern. Persinstituut Ook ernstige kritiek op Nederland De persvrijheid in de wereld be vindt zich naar de mening van het Internationale Persinstituut te Zu rich op het hellend vlak. Het Insti tuut is bij een speciaal ingesteld on derzoek tot de conclusie gekomen, dat slechts vier op de veertig niet- totalitaire regeringen de persvrijheid geen enkele beperking opleggen. En Nederland zou niet tot die vier lan den behoren. Het verslag over het onderzoek is in druk verschenen on der de titel „Government pressures on the press" Vooral sedert de tweede wereldoorlog zou de persvrijheid meer in het gedrang zijn gekomen. In het bijzonder wordt aan dacht geschonken aan het slechter wor dende pers-klimaat tengevolge van de koude oorlog en van kwesties als de ras senscheiding. Er zou een toenemende neiging bij de regeringen zijn waar te nemen om be grippen als nationale veiligheid, nationaal aanzien en nationaal belang te misbrui ken om de pers te muilkorven. Nieuwe vormen van onderdrukking door de rege ringen zouden ontstaan zijn in de landen, dóe traditioneel democratisch worden ge noemd en op een lange geschiedenis van vrijheid en een parlementair leven kun nen terugzien. De pressie is volgens het verslag dik wijls het gevolg van een gespannen sfeer, van een ongezond politiek klimaat, dat de journalisten vooral geestelijk aanpakt. In dat geval zou de vrijheid van menings uiting evenzeer worden aangetast als bij meer rechtstreekse pressie. NEDERLAND Wat Nederland betreft, wordt o.m. aan gestipt. dat hier het publiceren var nieuws betreffende de nationale verdedi ging strafbaar kan zijn. ook wanneer hei door de gewone kanalen is binnengeko men. Het verschijnen er van in de pers leidt automatisch tot grotere bekendheid en dit zou onwenselijk worden geacht. Ook wordt verwezen naar de mogelijk heid tot gijzeling van een Journalist, die de bron van zijn nieuws niet wil noemen Voorts noemt het rapport voor Neder land het geval van maart jl.p toen aan eei door zijn blad voorgedragen journalist di deelneming aan een reis door Nieuw- Guinea werd geweigerd. De vrije pers kan volgens het verslag Socialisten pleiten voor republikeins Iront Parijs. 16 januari Met algemene stemmen hebben di Franse socialisten hier tijdens een twee daags partijcongres een motie aangeno men, waarin wordt gepleit voor een ka binet van het republikeinse front (socia listen en de radikalen van Mendès- France). Het door voorzitter Guy Moliet opge stelde programma op korte termijn, dat ook door Mendès-France wordt ge steund. werd goedgekeurd. De meeste sprekers verklaarden zich tegen sa: werking met de communisten De radikalen houden vandaag hun „kleine congres", een bestuurs-bijeen komst, waarbij waarschijnlijk zowel Men dès-France als premier Faure aanwezif zullen zijn. De Poujadisten zijn sinds Zaterdag ach ter gesloten deuren bijeen. De Tueuu'e Assemblée komt Donderdag voor het eerst bijeen. Spoedig daarop zal president Coty een formateur benoemen. De socialist Moliet is één der kandidaten Belgisch initiatief tot Euro pese culturele medewerking Brussel, 16 januari Op initiatief van de Belgische Seni groep is een tweedaagse confeientie ge houden ter bestudering van de mogelijke nauwere samenwerking op cultureel ge bied in Europa. Men dacht hierbij aar gelijkstelling van diploma's, het ontwik kelen van universitaire uitwisseling, in terpretatie van het academisch, hoger multilaterale akkoorden, vrij verkeer middelbaar onderwijs, het sluiten var van de instrumenten van wetenschap er cultuur, het oprichten van een interna tionale academie van letteren. schont kunsten en wetenschappen, het uitgever van een Europees tijdschrift voor ge schiedenis en een lichaam voor het or ganiseren van ruilconcerten en ruilten- toonstellingen. Deze wensen zijn in eer resolutie opgenomen De conferentie werd o.m. bijgewoond door prof. dr. Ir. W Schermerhorn. lid van de Nederlandse Eerste Kamer. Robert Schuman. De- housse. en Hamilton. Amerikaans afge vaardigde voor culturele aangelegenhe den in de Westeuropese landen. Haar waakzaamheid en die van een deel der publieke opinie, door haar voorgelicht, leidde tot het vermorzelen van nieuw opduikende vormen van autoritair optreden in West-Duitsland, Italië, Japan, Brazilië en elders, aldus het rapport, dat concludeert: „Ener zijds moet daarom de publieke opinie in de vrije landen voortdurend waak- zaa mworden gehouden en anderzijds moet de solidariteit in de perswereld zelf worden versterkt. Als voorbeeld voor wat een pers wet zou moeten zijn, noemt het rap port de Zweedse perswet van 1949, die klaarblijkelijk gericht is op de bescherming van de persvrijheid meer dan op bestraffing van mis bruik van die vrijheid. Buit: tien mille Brandkas.specialisten in Den Helder Terwijl politie en brandweer druk bezig waren bij een brand in de groenteveiling, is zaterdag ingebroken in de kantoren van Van Gend en Loos aan 't spoorweg- emr-la e.ren'. vun Den Helder. De brand kast werd open-gesneden en een bedrag in ongeveer 10.000 gulden is ontvreemd. Enige tijd geleden werd eveneen Den Helder bij een brandstoffenhandelaar safe met behulp van springstoffen geopend, bij een kruidenierswinkel mis lukte een dergelijke poging, maar dezelfde nacht werd uit een naast de kruideniers- ik gelegen hotel een brandkast wegge sleept. De directeur van het hotel heeft dezer dagen de voor hem waardevolle papieren terugontvangen. Nederlandse getuigen in zaak-Schmidt Enige getuigen a décharge uit Neder land. die reeds in de zaak-Jungschlaget optraden, worden voor het landgerech; ook ook gehoord in het proces tegen de heer Schmidt De eerste van hen, onder luitenant Koenders, verklaarde heden in de 36ste zitting verdachte te hebben ge kend, doch niet de kroongetuige Manoch. Deze laatste was niet op de zitting aanwe zig. Volgende week zullen de getuigen Verschoor, Koenders en Nol ten worden geconfronteerd met Manoch en Tomasoa. Voorts werd heden nog als getuige a charge gehoord de bandiet Kala Asep Sja- rifuddi-n, die als helper bij een bende was opgetreden en beweerde verdachte te kennen. Hij had hem In de gelederen van de bende gezien. Verdachte noemde deze bewering fan- Uitreiking van de M. Nijhoff-prijs ln de ontvangs-thal van het ministerie in O.K. en W. zal op donderdagavond 26 januari om hal negen de M. Nijhoff-prijs. (f 2000) worden uitgereikt. Vooraf zal de tter van de jury, Antoon Coolen, hs» ?en jury-rapport bekend maken. Nu De kunst van^/ertalen". Na afloop de uitreiking spreekt mej. Aleida G. Schot de bijeenkomst, die onder leiding van de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof. mr. G. J. Wiarda, i W. een re- OENSDAG aanstaande is het tien jaar geledent dat jhr. G. M. Ver spyck directeur werd van het Neder- landsche Rode Kruis. Zijn speciale taak is het onderhouden van het con tact tussen het hoofdbestuui en de meer dan 400 plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis in ons land. In 1939 reeds kwam jhr. Verspyck by het hoofdbestuur en wel de functie van tweede secretaris. Direct na de bevrijding werd hij hoofd binnenland. In geheel het land is jhr. Verspyck be kend en in vele afdelingen heeft hij goede vrienden. Dat jhr Verspyck de Rode Kruisgedachte wel geheel tot de zijne heeft gemaakt, bleek kortgeleden, toen hem de gouden Landsteinermedallle werd uitgereikt. Deze ontvangt de donor die vijftien maal zijn bloed gegeven heeft. Niemand wist dat ook jhr. Verspyck tot de donors behoorde. Het dagelijks bestuur van het hoofdbe stuur heeft jhr. Verspyck op een lunoh- bijeenkomst een herinneringsbord van Delfts blauw aangeboden. Ongetwijfeld zullen ook zijn naaste medewerkers op de jubileumdag hun waardering laten blij— Veenkoloniale Bank. Uitstaande soheepshypotheken 9.5 (7,3) min, pand brieven 8,2 (4,2) min. Sleeping Car Trust. CaJsse des De pots et Consignations te Parijs biedt 1 sh. 6 d. per aandeel, mits 90'le per 1/2 hierop ingaat. Nederlanders zeggen Israël hulp toe (Van een onzer verslaggevers) U kunt erop vertrouwen, dat u de mid delen, die bij een eventuele aanval nodig :ijn, zult ontvangen, evenals onze hulp. Gezien de ernstige situatie in Israël zijn in negentien steden van ons land bij eenkomsten gehouden. Weest u er ziel oewust, dat wij ons met onverbreek- banden aan Israël verbonden voelen iet uiterste krachtsinspanning zullen trachten u volledige steun te geven. Een telegram van deze strekking v gisteren verzonden naar de president ;aat Israël door allen, die dn Neder land tijdens openbare samenkomsten bij een waren om hun solidariteit met Israel :ot uitdrukking te brengen. Onder de titel „Noodfondsdag" werden deze bijeenkom sten gehouden, o.m. met de bedoeling ook in financieel opzicht Israël te helpen. PROMOTIES GRONINGEN, 14 jan Gepromoveerd tot doctor in de theologie op proefschrift' Penitateuchtradisies in die prediking van RUNSBURG Markt- en visseiijbezichien KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 jan. verzucht groenteveiling: Er is geregeld nog :n redelijke aanvoer van winterprodukten. iaar er is bij de meeste produkten veel kwaliteit-, d-us ook veel prijsverschil. Het liggen in de hoek i dan e-igt. blijft i duikt, doch ook hi tot f29 per 100 kg. tertje I-TIJ - f IS hetgeen geïlustreerd wordt door een prijsverschil van f 3 50 tot f 12 per 109 kg Groene kool deed het iets beter dan voorheen en bracht deze periode van f 14 tot f 18 per 100 kg op. Maar boerenkool had te weinig belangstelling en kon het niet verder brengen dan f9 tot f 13 per 100 kg. Gele kool ,-an f 6.60 tot f8.50 per 100 kg V bewaarde, heeft hiervoor goed t gekregen De prijs varieerde v 35 per 100 k<g en wie export-k ?n, ging daar nog even bover :ij het 00 per per 100 kg. belangstelling •heen, doch de prijs wai teler nog vrij laag, v; derieknol-len hadden f 18. Voc Met V C.H.-jongerengroep De C.H.-jongerengroep houdt morgen avond om 8 uur in de kantine van Van der Vijver een ledenvergadering, waar wethouder D. 'van der Kwaak uit Leiden zal spreken over de gemeentelijke finan ciën. Ook ouderen zijn van harte welkom. vreddgend en de animo is gaat het nog steeds zeer suwi met gevende prijs. ROTTERDAM. 16 jan. Veemarkt. Aan voer in totaal 1871 dieren waarvan 1316 ze" pe^'g nvette°to"ienn2 80—3.10, 2.60—2 80. 2,40—2.60, varkens 1.78, 1.76, 1.74 Overzicht: j Vette koeien: aanvoer iets meer, handel goed, ruim prijshoudend, enkele pn: C.N.V. laakt situatie in kamp Lunetten am aan min. v. Thiel Telegrc Het Christelijk Nationaal Vakverbond wijst in een telegram de minister van maatschappelijk werk op de zeer onvol doende voorzieningen In het woonoord Lunetten te Vught, waarin enkele tien duizenden Ambonnezen zijn onderge- De onvoldoende voorzieningen zijn oor zaak, zo meertt het CNV. dat aan elemen taire voorwaarden ten aanzien van woon gelegenheid en veiligheid niet wordt vol- Het CNV meent, dat er materiële scha de dreigt te ontstaan, hetgeen volgens het verbond blijkt uit het feit, dat ken nelijk als gevolg van de woonsiutatie, binnen tien maanden driemaal een brand heeft gewoed, waardoor 270 personen wer den gedupeerd. Het CNV verzoekt de minister dringend op korte termijn de zo uitermate nood zakelijke maatregelen tot verbetering te Impresario Floris Meslier overleden De impresario en ontdekker van Toon Hermans, de heer Floris Meslier. Is zater dagnacht op 48-Jarige leeftijd in de zie kenverpleging aan de Prinsen-gracht te Amsterdam overleden. De heer Meslier werd op 27 Februari 1907 in de hoofdstad geboren en kwam ais compagnon van de Impresario Eduard Saks in het theatervak. Na de oorlog ves tigde hij zich als zelfstandig impresario en was zakelijk leider van Theater Ple zier. waarvan Toon Hermans de artistieke leiding had. Nieuwe Braziliaanse ambassadeur In Haagse diplomatieke kringen ver wacht men de benoeming van de heer J. de Sousa Leao tot ambassadeur van Bra zilië als opvolger van de enige weken ge leden overleden ambassadeur. Zijn benoeming zou door zeer velen met vreugde begroet worden, daar de heer De Sousa hier vele vrienden maakte in de jaren 1950 tot 1953 toen hij als gezant zijn land hier vertegenwoordigde. De heer De Sousa -is een Vondelkenner en een kenner van de geschiedenis betreffende Johan Maurits van Nassau. Mede door zijn bemiddeling werd in 1953 in het Mau- ritshuis een tentoonstelling gehouden van Braziliaanse schilderkunst. De heer De Sousa is op het ogenblik ambassadeur in Venezuela. Aijehers drongen Langsa binnen Een gewapende troep opstandelingen van de Daroe-l-Tslam heeft volgens Reu ter een deel van de stad Langsa aan de noordoostkust van Sumatra bezet. Zij stelden de avondklok in en verbraken het treinverkeer. Honderden arbeiders van de onderneming Roekit Rata bij Langsa werden dakloos doordat de opstandelin gen hui» huizen in bruni staken Het visserijgeschil Oproep van de vakbon den staking te beëindigen De reders in IJmuiden zijn bereid de lonen van de vissers te corrigeren omdat deze lonen gunstig moeten af steken tegen die aan de wal. Het ver schil tussen de betaling op de wal en op de treilers is in de na-oorlogse jaren zo klein geworden, dat de ani mo om te varen verminderd is. Aldus een mededeling van de vereni ging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden, waarin verder wordt gezegd, dat een wijziging van de loonopbouw een mogelijkheid biedt de treilervisserij voor de jonge mensen aantrekkelijker te ma- Volgens de IJmuidense reders moet het geheim van het floreren van de Scheveningse en Katwfjkse vloot ge legen si)n in het systeem van het ga rantieloon. De reders hebben besloten de op vrijdag 20 januari vastgestelde aanvraag van de onderhandelingen met de erkende vak organisaties op te schorten tot het tijdstip, dat de wilde staking is opgeheven. Het bestuur van de centrale voor zee varenden en het Christelijk Nationaal Vakverbond waren inmiddels van plan ndaag een circulaire te verspreiden, waarin geadviseerd wordt zich bij de reders te melden. De reders hebben be sloten de werkwilligen in dienst te ne- hen, zolang de staking voort duurt. aan de wal te werk te stellen. De staking In Ymulden duurt nu dus twee weken en men is nog geen stap nader gekomen tot de oplossing van het conflict. yVellswaar hebben de reders de knelpunten rond de eventuele aan vaarding van een nieuw loonsysteem van hun kant belicht, maar er ls nog geen groeiende bereidheid tot varen. Inmiddels heeft één van de IJmui dense topschippers, K. Korbee, z(jn trawler verlaten. H(j zal niet langer het commando over de Ymuidense trawler Herman (Ymulden II) daar hU b(j de V. E.M. zijn ontslag heeft gevraagd. H(J heeft het verzoek gekregen, het bevel over een motorlogger op zich te nemen. VAN DER HEEM N.V. DEN HAAG Houtbewerkers,..,»., Stampers bedienen van persen op de afdeling plaatbewerking. Mannelijk- en vrouwelijk personeel statme aan dit werk geeft en dat U ziek 'erdtrt audi, in d, avonduren tracht women voor meer verantwoordelijke in oiu bedrijf die kennii en initiatief Mondelinge sollicitaties waarbij U over bovengenoemde vacatures inlichtingen kunl ontvangen elke Dinsdag- en Donderdagmiddag tussen 12.30 en 13 30 uu> Bovendien elke Dinsdag- en Donderdagavond tussen 19 00 en 19.30 uui U kunt xich melden aan ons bedrijf: Maanweg 250-260. Prijzen «oor Koeriers 1 tot 20 woorden 1. Van 20 tot 30 woorden 1.50 Voor Koeriers onder numme: wordt 10 ct extra in reke ning gebracht. Bewijsnum mers (alleen op verzoek) 10 cent. Personeel gevraagd Mevr- J. G. v. Schaarden burg, Acacialaan 3, Wassen-, vraagt een hulp in de huis houding in klein gezin. Zelf standig kunnende werken er koken. Moderne villa vlakbij tramhalte Stoeplaan. Tel. 8690 Voor direct gevraagd bij C. der Velde, Hogeveenseweg Hazerswoude. Nette werkster gevraagd in klein gezin voor donder dag of vrijdag. A. Postma, Juffermansstraat 56, Oegst- Gevraagd: werkster vooi de donderdag of vrijdagoch tend. Witte Singel 67. Gevraagd voor direct of iater flinke zelfstandige dienstbode of huishoudster, v.g.g.v., In gezin zonder kin deren. Zeer goed kunnende koken. Hulp van werkster. MevT. Eikelenboom. Victoria- laan 4. Wassenaar. Tel. 4097. Mevr. van Herwaarden, Koninginnelaan 16, Oegst- geest, telef. 21900 vraagt voor haar gezin van 2 pers. net meisje voor dag of dag en nacht. Goed loon en veel vrij. Te huur gevraagd Wie heeft voor 2 verpl. gr. zitk. en slaapk.. gestoft.. tegen 1 febr., met kook- en stookgelegenheid. Br. onder no 6597 bur. van dit blad. Te huur aangeb. Aangeb. een gestoffeerde zit-slaapkamer op r.ette stand, voor dame b.b.h.h., met stook- en kookgelegen heid. Brieven onder no 6593 bureau van dit blad. Te koop gevraagd wy betalen veel geld voor gebruikte goederen zoals ra dio's. stofzuigers, piek ups, gramm. platen, koffergramm electrische motoren, fietsen, brom- en motorfietsen auto's enz. In- en Verkoop. G. van Vliet, Janvossensteeg 34- Antiek enz. Wij geven de hoogste waarde voor Uw an tiek. meubilair, schilderijen enz. Bel op: 22150. 60 Nieuwe Rijn 60. Groot orgel en piano ge vraagd. Opgave merk, reg., prijs Postbus 9, Maassluis- Xelefodn 609. Te koop aangeb. In goede staat zijnde inva- lidenwagen. Te bevragen: Secr. Varkevisserstraat 309. Katwijk aan Zee. I Vil Uitgeversbedrijf van jj N. SAMSOM N.V. te Alphen aan den Rijn heeft in de correspondentieafdeling plaats voor een Vereisten zijn: Een goede schoolopleiding en een grondige kennis van de Nederlandse taal. Eigenhandig geschreven sollicitaties te zenden aan ie. ADMINISTRATIEVE KRACHT (mnl.) op de afdeling Correspondentie. Sollicitant moet in staat zijn na enige tijd inwerken zelfstandig brie ven te dicteren in de Ned. taal. Voor prima kracht goede vooruitzichten. Vereisten: Tenminste MULO of 3-jarige HBS-oplei- ding. Kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. Leeftijd niet beneden 21 jaar. 2e. ENIGE TYPISTES voor de afdeling Contracten. Se. ENICE VROUWELIJKE KRACHTEN voor de afdeling Debiteuren-administratie. 4e. JONGSTE BEDIENDE (mnl. of vrl.) Sollicitaties mondeling of schriftelijk Rynsburgerweg 8. Gevraagd een i verdere admi- Fa KASTEEL. Voldersgracht 21, Schrijfmachines, boeken kasten, stofzuigers, radio's, vloerkleden, haarden, stoe len,- portable schrijfmachine, apnaaimaehmes. commode, divans, grote kantoorkast m. laden, mahonie tafel, secre taire, ladenkast. Solexrijwiel 95.Inkoop antiek. Nieu we Rijn 60. bij Hooigracht Telefoon 22150. Spoed. Vertrek. Fridor radiotoestel, als nieuw 95,-. Fongers damesrijwiel, met verlichting en prima banden 40.- Sleestofzuiger 125 V., compleet en prima zuigend 22,50. Alexanderstraat 7. Diversen Laat nu uw oude roestige teilen, wasketels en emmers opnieuw galvaniseren onder garantie en spoedig retour Vertinnen van melkbussen enz. Fa. A. J Hartwijk. Nwe Beestenmarkt 79. Leiden. Telefoon 26627. Was U reeds in het Schuimrubber en Plastichuis Mare 70? U vindt daar alles op gebied van schuimrubber en schuimplastic. Het is ge schikt voor alle doeleinden, onovertrefbare veerkracht, onverwoestbaar, duurzaam en goedkoop. Zo goedkoop slaagt U nergens om Uw bed te over trekken me* een mooie da mast! l-Pereoons v a. 19,50. 2-persoons v.a. 26.50. De Kleine Winst Haarlemmer straat 51 Leiden. Slagerij Pieterse, Dinsdag Woensdag en Donderdag 500 gram rund- en varkensge hakt van 1,60 voor 1,40; 500 gram rookworst 1.25: 200 gram smeerleverworst 50 een*. Herenstraat 29. Tele foon 21838. ln lachin hand als electr., ook Zlg- Zag in elke uitvoering. De Naaimachine-specialist De'- nee. Haven 7. Telef. 25365: Waaigat 17, Katwijk aan Zee TANDPASTA voor superwitte tanden NIEUtN Koiynos Super-White, het verrassende resultaat van de laatste onderzoekingen op tandpasta- gebied, reinigt Uw mond mild doch grondig - maakt Uw tanden stralend blank beschermt het tandvlees. NIEUW Super-White zuivert Uw adem en houdt Uw mond langer fris. Het aroma is afgestemd op de Nederlandse smaak. Een glimlach vol zelfvertrouwen met de NIEUW Het zuiver witte schuim van Koiynos Super-White dringt door< tot in de kleinste hoekjes en groefjes van Uw gebit verwijdert rook-aanslag en voedselresten, oorzaak van onwel- j riekende adem en i bederf-vormende bacteriën. NIEUWE Koiynos SUPER-WHITE in de verpakking met de rode wimpel En voor hen die er de voorkeur aan geven blijft Standard-Kolynos verkrijgbaar. HET RESIDENTIE ORKEST Dirigent: WILLEM VAN OTTERLOO Solist: JAAP STOTIjN, hobo Mozart Eine Kleine Nachtmusik Hoboconcert in C Jupiter Symphonie, K 551 U wordt uitgenodigd de openbare lezing te bezoeken, die a s. Dinsdagavond (17 jan.) zal worden gehouden in het gebouw Steenschuur 4 en 6 over het onderwerp Gestorven en toch levend- Toegang vrij. door K. C. v. OOS6ANEN Zaal open 7.30 uur Hulppred- der Ad«entkerk M.B.A. - S.P.D. BOEKHOUDEN M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN M.O. Prospectus en Inlichtingen bU J. C. Hoogheid, Lef. de Montignyl. 26. R'dam, Tel. 49293 t. J. C. Legerwerff, GalUeïstr. 164. 's-Hsge. Tel. 337129 PROTESTANTS-CHRISTELIJKE KAMPEERDERS jrljk bericht voor U. De N mpeerclub op te richten dat men het schone in de n 1 bij het lich U.C. Reis V. n de Heilige N.V. STOFFENHANDEL A. v. DAM BOTERMARKT 10 LEIDEN vraagt een FLINKE VERKOOPSTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 8