Prof. Gerbrandy sprak voor A.-R. kiesvereniging W-m MENS TOT MENS „Nederland is in wezen een Christelijk land Stijging aanbod door normale seizoensinvloeden Borden van Veduze zullen rijk aan symboliek zijn TALEIV van het draaiboek 5! NIEUWE IEIDSCHE COURANT g ZATERDAG 11 JANUARI 1956 POLITIEKE RONDBLIK rr'" T3UIM VEERTIG JAAR GELEDEN, in 1913, sprak prof. mr. P. S. Ger- llig li brandy aan het begin van een felle verkiezingsstrijd in Leiden. Nu, weer aan het begin van een verkiezingsstrijd, die scherp belooft te worden, de verzorgde hij voor de centrale A.R. kiesvereniging een „Politieke rond- ne- blik". De voorzitter van deze avond, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal art werd gehouden, de heer S. M. Stolp, stond enige ogenblikken stil bij het de overlijden van mr. De Wilde, die gisteren begraven is. Verder sprak hij zijn ;v« blijdschap uit over de bijzonder grote opkomst. Hierna kreeg prof. Ger- brandy het woord, die met klem de roeping van de Christen in de politiek naar voren bracht. Vat 5ns Deze roeping werd allereerst gebracht in de buitenlandse politiek. Voor velen is het buitenland ver weg, ook Ste vele A.R.-mensen. De ARP is immers staan in de binnenlandse politieke strijd. Maar we kunnen ons, aldus prof. Gerbran- dy. niet de weelde veroorloven, dit alles ilangs ons heen te laten gaan. Een delta- plan kan enthousiast maken, maar met de te uitvoering er van is 25 jaar gemoeid. Leven we dan nog in vrijheid? Ook een in kleine staat als Nederland kan in de bui- r0- tenlandse politiek van beleng zijn. Hoe de houding van de regering is hangt af var het volk. Prof. Gerbrandy stond stiQ bij de tegen in- woordige situatie en hij bracht naar voren sie dat sinds 1946 nog geen enkele maal eer - ontspanning is ingetreden en dat, zolang - de motor van het communisme blijft draaien, geen ontspanning zal intreden in ook. De tegenstelling blijft, ondanks re- glimlachende Russen. Zij gebruiken hun glimlach en hun concessies om hun poli- tiek door te zet/ten. Deze ontwikkeling ij en, al aan de gang sinds 1944. De derde we en reldoorlog is al begonnen toen de tweede nog aan de gang was. De penetratie gaat en door' ni€,t aJ,len in de landen achter het ijzeren gordijn, maar ook in landen als 116 Frankrijk. Het huwelijk tussen de macht :ht van tsarendom en ideologie van het com- munisme is gevaarlijk. •n De dictatuur van het proletariaat ls tot een religie geworden, die over de hele all wereld moet worden uitgedragen. Ook zij Sn, hebben een woord voor de wereld. Deze lat ontwikkeling zien we in het verre oosten. ,p. China, Indo-Ohina, Maiakka en Indonesië r(j zijn bij deze ontwikkeling betrokken. an Boodschap Het westen heeft een betere boodschap, maar dit zien velen niet in! Hieruit vloeit voort, dat ten opzichte van het oosten «en overeenstemming in houding is gevon- ge ^en" Woord voor de wereld brengt al- Jeen maar een Heilstaat De hereniging van Duitsland vond spre- iker een moeilijk probleem. De hereniging ios wordt het breekijzer van het Europese continent, want een conflict met Polen kan dan niet uitblijven. Het gaat - hereniging van oost en west. AI< 01 en als staat leven we niet voor oi :n, We hebben een roeping tegeno' ,jc volken die verdrukt worden. De Baltische landen worden op geraffineerde wijze communistisch gemaakt met o.a. leeeboe- "e ken waarin de geschiedenis opnieuw ge nt schreven is. Alle contact met het westen Bn is verbroken! Men weet niet anders meer. ad DeZe voIken moeten de indruk krijgen, dat er voor hun vrijheid gevochten wordt. oti want en prof. Gerbrandy herinnerde :Cr aan de oorlog hoop doet leven. Dit kan Bn betekenen oorlog, interventie. Interventie te Interventie mag niet lichtvaardig or plaats hebben. Een voorwaarde is, dat het lijden bijna niet te dragen is. Maar het lijden is bijna niet te dragen. Spreker schilderde de toestanden: 15 miljoen mensen zijn naar Siberië ver- n- bannen en 12 miljoen anderen zijn op een andere manier van hun vrijheid beroofd. Interventie betekent niet on- ■sf middellijk oorlog, maar het probleem moet gesteld worden. De halfzachte e" Chamberlain-politiek in 1938 heeft id tragische gevolgen gehad. We wilden de oorlog vermijden, hij is toch geko- ej men. Als je kracht ontwikkelt loop jo risico's, maar je wint het. aldus prof. Gerbrandy. ke Hierbij wees hij op de blokkade van 1948 en de tachtigjarige oorlog. Niet uit eigen kracht wordt de overwinning be- in voohten, maar wij hebben tot bondgenoot r- ..de Potentaat der potentaten". Spreker ill ^rees de krachtige taal diie Eisenhower te dien aanzien laat horen. Als het westen nu wat meer kracht zou ontplooien, zouden de verdrukten hun ellende beter kunnen is verdragen. Het is de geest die is dan ooit. Hoe groot moet de taak van de staat zijn? In A.R.-kringen denkt men hier verschillend over, maar toch zal men het eens worden, omdat het uitgangspunt hetzelfde is. We kunnen geen schema maken van de werkzaamheden van de staat. De vrijheid moet altijd voor ogen blijven zweven. De ondernemingsgeest wordt hoe langer hoe meer gedood. Indonesië Hierover sprekend kwam spreker op het wai onderwerp Indonesië. Hij zei, dat, hoewel er zeker vlekken en rimpels te bespeuren zijn, de imperia van Engeland en Neder land bolwerken van de vooruitgang waren dat de verantwoordelijkheid ten op zichte van de mensen daar. een over dracht onverantwoordelijk maakte. Hij zag de kwestie Nieuw-Guinea als een test 'op dlit punt. Nederland zal er niet veel beter van worden als het Nieuw-Guinea blijft behouden, maar het zou vreselijk zijn als dit land werd overgeleverd aan een staat, waar rechteloosheid heerst. Een socialist zal dit niet kunnen schelen, daarom was spreker ongerust over de verdere gang van zaken. Nederland is in wezen een Christe lijk land. Het heeft zijn stempel ge kregen in de zestiende eeuw. toen de Gereformeerden zo'n krachtig volks deel waren, dat zij het geestelijk aan zien bepaalden. Zelfs R.K. geschieds chrijvers moeten dit toegeven. Ook voor Europa moet de hoogste norm God zijn. Niet wat wij willen, maar wat God wil is belangrijk- In Hem wortelt het recht. Het hele leven ligt ln God verankerd. Prof. Gerbrandy riep ten slotte op zich bewust te zijn van de roeping en in de A.R.-pol'iitiek te proberen een kracht ten goede te zijn voor ons volk. De bespre king bracht prof. Gerbrandy nog lange tijd aan het woord. AGENDA "VAN LEIDEN Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Jubileumwedstrijd Littens Sacrum, „J. J. Cremer" uit Haar lem, spel met het noodlot. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: „Tot Ieders Genoegen", gala-feestavond. Maandag Vlies, half 3: Ned. vereniging van huia- -ouwen, lezing door A. Wigman (Hoge Veluwe) met Lichtbeelden. Boerhaavezaal. 4.45 uur opening jeugd- tentoonstelliing „Op bezoek bij de P.T.T." door Ir. J. D H. v. d. Toom. Foyer stadsgehoorzaal 8 uur: K. en O., Onder de Lobi-stammen in Afrika, door Paul Juilien. Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend Uiterstegracht 1B. 8 uur: Broederschap an oud-padvindens. W. M. Offrioga: Een •andeling door verschillende muziekstlj- V.V.V.-personeel zag de Sleutelstad Elk Jaar in het wiwtereeizoen organi seert de algemene verenigar^ vreemdelingenverkeer eén cunsus personeel van plaatselijke V.V.V.'s het hele Land, om hen beter op de hoogte te doen raken van alles wat Nederland biedt, en ook om theoretische kennis op te laten doen van de behandeling om inlichtingen vragende toeristen. Als onderdeel van die cursu6 reizen de deel- emers dan door Nederland, om in eer ?er gehaast tempo indrukken te verga- in in de grote 6teden. Hun standplaats i die tijd is Den Haag. Gistermiddag was Leiden aan de beurt. Vijfentwintig informateurs en informa- trices, van Texel tot Maastricht en van Leeuwarden tot Zutphen, versterkt met leden van de A.N.V.V.-kantoren uit Pa rijs. Brussel en Keulen, waren de gast de Leldse V.V.V. Ze maakten een tocht van drie kwartier door het museum Volkenkunde, bezochten de Laken hal, de universiteit en de Burcht, zagen de Pieterskerk van bulten en babbelden wat na in de bar van de Turk. De heer J. Visser, de Leidee directeur, kreeg daar veel dankwoorden te horen over zijn voortreffelijk gastheerschap. Over veertien dagen komt «en tweede groep naar Leiden. Einde sleutelactie in Leiden In gehoorzaal op woensdag 18 januari Volgende week woensdag heeft ln de stadsgehoorzaal 's avonds om 8 uur de sluiting plaats van de landelijke sleutel ten bate van de vluchtelingen. Na opening door wethouder Van Scha ik volgt de aanbieding van de opbrengst te Leiden door de heer E. H. Moens, penningmeester het plaatselijk comité. De heer 1» Reinalda van de Ned. federatie voo vluchtelingenhulp zal spreken .Vluchtelingenhulp vandaag en in de toe komst". Een Poolse vluchteling zal dankwoord spreken. Na de pauze worden de allerlaatste sleu tels op suggestieve wijze aangeboden. No taris J. C. van Eek zal de einduitslag be kendmaken en de trekking voor de hoofd- :n verrichten. Het geheel wordt zlkaal omlijst door de jonge Leidse pianist Joop Stokkermans. N.C.R.V. en Wereldom roep zullen delen van de bijeenkomst uit- ZETHAMETAN.V. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, half 7: feestavond per. soneel V. en D. Leiderdorp. Hervormd jeugdge- bouw, 8 uur: Jonge Kerk. bijeenkomst met jongeren der Geref. Kerk. Dinsdag Harmonie, 35 uur: N.V. Vreeken SchudeiL, receptie bedrijfschef J. de Jonge (zilveren jubileum). Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 Kerebtentoonstelling, litho's in kleuren door J. Bezemer en J. van Vldjmer 19 februari). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur, Chinese houtsneden (tot 4 Maart) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Arbeidsbureau Leiden Europa Ten aanzien van de Europese integratie merkte 6preker op, dat een echte één- wording pas plaats kan hebben als er een echte éénheid bestaat. Maar de volkeren zijn geestelijk niiet éen. Vroeger was dat wel zo. Nadat Paulus na een gezicht was - overgekomen om Europa uit de duisternis ft tot het Licht te brengen, is het Christen- dom heel Europa doorgetrokken. Europa is op geestelijk gebied een zegen voor de wereld geweest. Maar wat kunnen we nu nog doen? Een krachtige staatsman kan op de internationale conferenties nog veel doen. Een krachtige levensovertuiging wordt nog altijd beluisterd. Daarom is de taak van de kiezers zo belangrijk, want zij bepalen de houding van de regering, n Vervolgens bepaalde prof. Gerbrandy ir ®ich meer tot ons eigen land. Hij sprak rt eerst over het cachet van ons land en hij toonde aan, dat dat van groot belang is. c' Ons volk is geboren in en met de vrij-i heid en diie vrijheid heeft het Nederlandse volk, meer dan andere volken, lief. Ons volk heeft ondernemingsgeest en is nauw 'betrokken bij de scheepvaart. Op heel de wereld zijn de voetsporen van de Neder- i: landers te vinden. Ie Algemeen wenst men een welvaarts in staat, waarin de taak van de staat groter Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Gaasbeek, Kortmann, Lahr, Schaefer en Teeuwen. Welke apotheek De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken wordt van vandaag tot zaterdag 21 Januari 8 uur waargenomen door apo theek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Ook gedurende de periode van 2 t/m 7 januari zette de stijging van het aanbod zich voort en wel van 380 tot 440. Deze stijging is een gevolg van normale zoensinvloeden, bijv- in de landbouw, de convervenindustrie e.d-, terwijl voor de bouwsektor tengevolge van afloop van werk en stagnatie in de aanvoer materialen, o.a. steen en glas, het bod toenam. Overigens behoeft aai stijging van het werkloosheidscijfer geen reële waarde te worden toegekend, dat verwacht kan worden, dat het rendeel van de thans uit de bouwsektor en de. landbouw vrijgekomen arbeids krachten, weer spoedig in het arbeids proces opgenomen zullen worden. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat de werkgelegenheid reden tevredenheid oplevert. De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 1950. 1300 en 560. De vraag steeg enigermate van 250 tot 280, waarvan 60 aanvragen be trekking hebben op jongelui van 15 t/m 18 jaar. Vooral in de textiel- en metaal industrie doet de behoefte aan personeel zioh sterk gevoelen. leugd een stijgende vraag bleef het aan bod zich op gelijk niveau bewegen. Er dan ook nog steeds sprake van een disharmonie tussen vraag en aanbod. Of schoon het geen gemakkelijke zaak is op enigermate bevredigende wijze de behoefte aan jeugdig personeel te voldoen, wordt al het mogelijke gedaan om de vakante plaatsen te doen bezetten- Opgemerkt wordt nog, dat het zittings uur voor jeugdigen bepaald is op vrij dagavond van 78 uur- Vrouwen Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen steeg enigermate, melijk van 100 tot 110. De vraag onder ging geen wijziging en beliep 250 geregi streerde aanvragen. In hoofdzaak richt de vraag zich op huishoudelijk en kantoorpersoneel. Daar naast bestaat goede tot ruime plaatsings mogelijkheid voor administratief perso neel en personeel voor de textielindustrie Nederland heeft gunstig terrein wereldexpositie Het aan Nederland toegewezen terrein op de wereldtentoonstelling in Brussel ls buitengewoon gunstig gelegen, dicht bij de Benelux-ingang van de expositie, al dus een groep Nederlandse deskundigen, diie donderdag met mr. H. F. van Wal6em, Nederlands commissaris-generaal bij de Wereldtentoonstelling, het terrein be- De onder het gezelschap aanwezige ar chitecten waren echter van oordeel, dat met het oog op het geaccidenteerde ter rein, dat een oppervlakte heeft van 25.000 vierkante meter, nog zeer veel moeilijkheden zullen moeten worden Veilig door Uzell" 'ENNEN ENKELE WEKEN hoopt de Bond van fatsoenlijke weggebrui- 'J kers „Veilig door Uzelf" (Veduze) het bondsinsigne op de voertuigen van zijn leden te Jcunnen doen aanbrengen. De heer H. A. J. Klusman, initiatiefnemer tot oprichting van de bond, heeft ons verteld hoe de borden, die thans in aanmaak zijn, er gaan uitzien. Ze zullen een staaltje van sym boliek bieden. De vorm van de bondsinsigne oftewel de borden wordt ovaa'l. Het veld is wit; daarmede duldt men „vrede op straat" aan Groen, kleur der veiligheid, wor den de woorden „Veduze veilig door Uzelf' plus de ketting van sterretjes er om heen. En dan staat op het bord nog „I'k erken Uw belang 1956". In oranje, om de nationale eenheid van goede will 'te symboliseren. Over sterretjes gesproken: dat wordt inderdaad een hele ketting. Kleine drie- puntige sterren stellen de individuele le den voor. De leden verplichten zich. de drie voorwaarden, die de verkeerswet evenals elke andere wet van kracht doen zijn, te betrachten: erkenning, naleving en bescherming. Behalve de kleine sterretjes met drie punten zijn er in de keten ook grotere met vijf. Die beduiden de grote 6teden van ons land. ELke grote stad, zo stelt de heer Klusman zich voor. krijgt vijf vertegenwoordigers: voor voetgangers, fietsers, bromfietsen, motoren en scoo ters en voor auto's. Leiden Uit Leiden, de stad waar het initiatief tot de bond werd genomen, verwacht de heer Klusman een massale aanmelding. Hij heeft inmiddels telegrammen zonden aan Z.K.H. Prins Bernlhard aan de ministers van Waterstaat Justitie. n vele kanten kwamen adhaesiebe- tuigingen binnen. De Vereniging artsen-automobilisten heeft haar volle medewerking toegezegd, de algemeen secretaris mr. J. van Binsbergen U Ureoht is ails eenste van de 8600 leden var eze vereniging tot Veduze toegetreden. De stichting „Natuur en Jeugd", direc teur C. H,. Voorhoeve te Voorbupg, steunt het initiatief van de hear Klusman, dat zij meent ook in diit opzicht aa opvoeding van de Jeugd te kunnen i werken. En ook de Bond van voetgangers heeft zijn volledige medewerking aange boden. Deze bond juicht de oprichting CORRESP. CONVERS. van Veduze toe, omdat ook hier het be lang van de weggebruiker op de juiste waarde wordt geschat. Iedere kans om tot een veiliger verkeer te komen, moet worden benut, aldus de heer Admiraal, voorzitter van de Bond van voetgangere. En in Leiden ls dat stellig het geval, aldus de heer Klusman. „Leiden is een onveilige stad en slechts grote eensge zindheid, als ln 1574, kan redding bren gen". Dochter van de hronnenmaker Toneelgroep Theater gal een warme opvoering Men moet het stuk „De dochter van de bronnenmaker", geschreven door Marcel Pagnol niet laten doorgaan onder het nuchtere ontleedmesdat wij, bewoners van een noordelijker gedeelte van de aardbolzo graag han teren. Dat is natuurlijk niet altijd fout, maar men moet een stuk nemen Iussen de bladzijden East of Eden. sterke film over Caliiomische lamilie. met symbolische achtergrond De Amerikaanse romanschrijver John Steinbeckgeboren en getogen in de valleien van Californië, heeft een serie romans over zijn geboorteland ge schreven, die pas laat erkenning hebben gevonden. Maar toen de waar dering er eenmaal was zagen steeds meer literatuurminnaars in, dat hier een man aan het werk was die iets had te zeggen. Steinbeck houdt van zijn land en hij tekent de mensen, die erin leven, met een fijn psychologisch inzicht. Die psychologie nu maakt het voor de film uiterst moeilijk een verantwoorde uitbeelding van die verhalen te brengen. Toch heeft regis seur Elia Kazan het in zijn eerste CinemaScopefilm-in-kleuren gepro beerd. Het resultaat is deze week in Lido te zien. Fleet in de rol van de beruchte Kate eon bijzonder fraaie prestatie levert. Uit filmoogpunt is het interessant te zien. hoe Kazan aan de CinemaScopevorm inhoudt tracht to geven, met andere woor den, hoe hij het beeldvlak gebruikt. Niet altijd geeft dit de overtuiging, dat het brede scherm een grote vooruitgang ba- tekent (Sterke film met veel sfeer van bewo gen familiegeschiedenis in Californië). Terug uit de hel Audie Murphy, als zestienjarige jongen opgenomen in de gelederen van de Ame rikaanse infanterie, kwam er ruim drie jaar later uit als luitenant en tegelijk al» de meest gedecoreerde soldaat uit de ge schiedenis van de Verenigde Staten. Over zijn belevenissen in de Tweede Wereld oorlog schreef hij een boek, „Terug uit de hel", dat het natuurgetrouwe relaas bevat van drie harde jaren in wereldoor log II. Op het CinemaScopescherm van Trianon kan men die geschiedenis nu ln filmversie volgen. De film begant eerst met een schildering van het moeilijke leven van de knaap Audie in Texas, oudste zoon uit een groot gezin, dat het zonder vader moet stellen. Als de oorlog goed en wel aan de gang 1» tracht hij tevergeefs bij de marine of de mariniers in dnen6t te treden, en ook de officieren van de infanterie schudde eerst argwanend hun hoofd als het kleine ventje zioh komt melden. Maar niemand zien dat er zoveel pit in een klein lichaam kan zitten, en de film laat ons zijn heldendaden van dichtbij zien, met Audie zelf ln de hoofdrol. Zij is dus zeker authentiek, maar daar houdt ook alles In geen enkel opzicht onder scheidt „Terug uit de hel" zich van zijn vele voorgangers. De verschrikkingen van de orolog worden alleen wat breder dan gewoonlijk uitgemeten in de letterlijke het woord. Hop „beschaafd" de naties elkaar uitroeien op ouderwetse ma- er, derhailve zonder atoomontploffingen, er dan wel relaldstisch uitgekomen. (Levensverhaal van Amerika' s meest gedecoreerde soldaat Audie Murphy). De zwarte wiekei East of Eden verplaatst ons naa strijd van een boerenfamilie in het begin deze eeuw in Salinas, de geboorte streek van de auteur. Alleen het laatste deeil van de roman is verfilmd en d in zoverre een bezwaar, dat hpt de toe schouwer wel zeer moeilijk wordt ge maakt direct te volgen wat er nu precie* met het gezin van de gelovige boer Adam de hand is. Zijn twee zoons heten Caleb en Aron. Dit met als achtergrond de titel van het werk geeft het raam aan. waarin we deze geschiedenis moeten zien. Net als Kaïn, die niet werd aangenomen. Abel, die wel genade vond, is het met deze zoons. Caleb is een vreemde jongen, vol bittere hartstochten, en Aron e goeie jongen zonder meer. Waarom dat is maakt de film niet duidelijk, en ook de vaderfiguur blijft in het eerste deel de film ietwat vaag. als het verhaal zich ontwikkelt ziet de toeschouwer steeds geboedder met n meesterhand Kazan de regie heeft gevoerd. Caleb strijdt met al de middelen, waarover zijn primitieve natuur beschikt, voor de liefde van zijn vader. Hij ontdekt waar de moeder is gebleven, berucht huis in een kustplaats. En hij tracht met het opzetten van een h deltje het verloren gegane kapitaal vader terug te winnen. Vader Adam is onkreukbaar en vroom man, die Caleb met de hand op de Bijbel wel oprecht zijn misstappen vergeeft, maar hem toch mer iets van zichzelf schenkt. In de uit werking van die strijd om liefde bereikt Kazan hoogtepunten, die slechts zelden de filmkunst zijn overtroffen. James Dean als Caleb speelt deze rol wel zo voortref felijk, dat we destemeer betreuren zijn dood in een verkeersongeluk, nu vier maanden geleden. Daarnaast geeft Julti Harris 'n onvergetelijke creatie van Abra, de verloofde van Aron, terwijl Jo van met de geest waaruit het is geschreven. Wie meer stukken van Pagnol gelezen of gezien heeft, hetzij als toneelstuk of als film, weet, dat hij dingen kan zeggen die voor ons wonderlijk klinken, dat zijn intrige niet veel om het lijf heeft en zijn personen van simpele makelij zijn. Maar alles komt uit zo'n warm ha zo'n zonnige ziel, dat men zich a maar in de warmte van die zon kan koesteren. Hij tekent blije mensen, die hun strubbelingen hebben en hun zorgen, maar die het leven aandurven. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 265581..Theater", die ondi Men kan zeggen, dat Pagnol roi tlsch is; goed, dat is hij. Soms doet of dat het grootste kwaad is, dat schrijver kan zeggen. Daarmee heeft men hem uitgerangeerd. Als kiezen moeten tussen een schrijver als Pagnol en één van het keiharde soort, alleen maar de harde waarheid, men het dan noemt, dan kiezen wij Pagnol, met alle gebreken en heb belijkheden, die hem eigen zijn. Geef ons maar het type van Pascal Amoretti, die schelden kan en lelijki dihgen zeggen, maar nog vertederd kan worden door z'n kleinzoon, al heeft dat Joch dan ook „geen vader". Inderdaad gegeven dat ook in menige draak uit gewerkt wordt, maar Marcel Pagnol heeft zich hier een te goed schrijver voor het toneel getoond om het stuk een draak te laten worden. Aan de geest, waaruit dit stuk geschreven is, heeft de groep van "de leiding van Hans Tiemeyer, er een opvoering van de serie populair toneel van 3 zich geheel overgegeven. De jonge actrice Marijke Bakker toon de in haar weergave van de dochter Pa tricia, dat men nog veel van haar kan verwachten. Soms nog wel van buiten af en theoretisch, vooral wat haar stem betreft, maar de plastische uitbeelding as heel goed. Hans Tiemeyer gaf een bloedwarme bronnenmaker. Pascal Amoretti. Dit soort rollen ligt hem. daarin geeft hij levens echte mensen te zien. Ook Bernard Droog als Felipe, de knecht, was uitstekend op dreef. Zonder te chargeren en de gren- het humoristische te overschrij den, speelde hij zijn rol met veel succes. Piet van der Meulen, die de rol van de vlieger-officier speelde, was een beetje stijf in zijn spel en te oud gegrimeerd. De andere speelsters en spelers vulden het geheel uitstekend aan. Dit kunnen we de muziek zeggen, die tussen de verschillende taferelen gespeeld werd. Die had men gerust kunnen weglaten. Maar dat is dan ook het ernstigste be- t we tegen deze opvoering heb- A. C. Bouwman. een besluit van kracht, waarin werd voorgeschreven, niet meer officieel te spreken van een pond en een ons waar het gewichtseenheden betrof, maar van een kilo (voor een pond dus: een halve kilogram) en honderd gram. Officieel is een en ander steeds doorgevoerd ge bleven, tot de huidige dag toe, maar het spraakgebruik stoorde er zich wei nig aan. En geen groenteman en geen melkboer keek raar op, als men bij hem de spullen in ponden en onzen bestelde. Dat is dan ook de aanleiding geweest voor de afdeling Leiden van de Chris telijke Slagerspatroonsbond, om het hoofdbestuur te vragen op herstel van de officiële benamingen pond en ons aan te dringen. En juist dit nog steeds ingewortelde spraakgebruik was voor het hoofdbestuur aanleiding, deze vraag door te geven aan de federatie, die er echter afwijzend op beschikte. We zullen dus moeten wennen aan de kilogrammen en grammen in plaats van het gemoedelijke pond en ons of ficieel terug te krijgen Diepe duik tekend. deed ons land opzettelijk niet mee, en wel om de volgende reden: hier te lande waren namen als „el", „ons" en „pond" te veel verweven met de handel en te zeer ingeburgerd in het spraakgebruik, dan dat die ineens kon den worden geschrapt. ALS WE OVER de benamingen van de gewichten willen pratenkan het niet anders, of we moeten diep. heel diep in de historie terugduiken om te zien, hoe een en ander gegroeid is. En de belangrijkste conclusie is, dat wij, wat de gewichten en hun namen be treft, vastzitten aan een internationale overeenkomst. Nederland trad namelijk in 1929 toe tot het internationale ver drag, dat in 1875 te Parijs was gesloten Kilo en gram ÜAS TEGEN 1937 achtte men de tijd daarvoor rUP en begon men aan de opstelling van de genoemde nieuwe ijkwet. En in aankondigingen - adver tenties. prijskaartjes, reclame en strooibiljetten - werd sinds jannari 1941 de aanduiding kilo en honderd gram aangehouden. Het is wel ge beurd. dat winkeliers, die gemoedelijk „zoveel cent per ons" in hun etalage zetten, werden gedwongen daarvan te maken „zoveel cent per honderd gram." En nu heeft de Leldse afdeling van de Christelijke Slagerspatroonsbond hetzelfde argument, dat destijds de In voering van de nieuwe ijkwet en de toetreding tot het Parjjse verdrag heeft vertraagd, aangevoerd om weer te ko men tot wat eigenlijk een stap terug Is. Het hoofdbestuur „kon er In ko men". maar de federatie meende, dat wij dit in een tijd, waarin de moeilijk heden met de benamingen kilo en gram Juist wat aan het vervlakken zijn. niet weer officieel aanhangig moeten ma ken. Het gevolg Is het advies: probeer er aan te wennen, en verder - geen sla ger zal het u euvel duiden, als u om een pond gehakt en een ons lever vraagt Spelling en modaliteit raren en onderwijzers gevraagd, de eerste tijd niet al te kritisch te zijn. Laat de predikant nu „critisch" schrij ven, en dat was nu net fout. We hebben daar geen plezier in, wetend dat we al len al heel wat boter op ons hoofd heb ben. Nee, erg best gaat het nog niet. „Er wordt ons een grote vrijheid ge laten," schrijft ds. Vossers, en hij wijst er op, dat we mogen schrijven: catechl- zatie, katechizatie en catechisatie. (De kranten gebruiken de laatste visie, zijnde de conservatieve). Wat ondeu gend voegt de Hervormde dominéé er aan toe: „Als de ene predikant het in zijn wijkbericht op deze en een ander op een andere manier schrijft, mag u er geen verschil in modaliteit achter zoe ting 1896) en J. senheim (80 Ja 1896). Van der Ploeg en Van der Voort zijn dus samen in dienst geweest, een jaar of zestig geleden dat moet je niet uitvlakken. En de reünies van 't Oude Vierde zorgen Jaar op Jaar voor het contact. Oudste van de reünisten was, als we ons niet vergissen, weer de heer J. Wammerdam uit Hillegom, 84 jaar dc lichting 1891. Lichting i-negentig! achttienhonderd-één-e bij elkaar in de kantine van de Doelenkazerne. In gepaste stemming en met glaasjes, die vaker leeg dan vol waren. Want hoe gaat dat, met je zeven, acht kruisjes! Dan is je porte- monnaie vaak niet al te dik meer. De foto toont vier oude Oude-.Vier- veteranen. Van links naar rechts ziet men de heren C. Chouffour uit Leiden (74 jaar, lichting 1901), W. de Vogel uit Leiden (83 jaar, lichting 1893), P. van der Ploeg uit Oud-Ade (80 jaar, lich- Meer belasting 17EN HUISMOEDER beklaagde zich ouer de zorgen, die oom Fiscus haar aandoet. Heb ik me daar lopen, zei ze: een belastingbiljet navordering 1953; een biljet voorlopige aanslag 1955, plus nog de personele belasting, terwijl me op korte termijn een aanslag over 1954 in het vooruitzicht is gesteld. Is het nu beslist nodig, dat dit allemaal in de winter moet komen, als we toch al zo'n zorg hebben met de brandstoffen en dergelijke? Zo klaagde deze huisvrouw, die graag wat meer belastingspreiding over het hele jaar wilde. We konden er in komen, ook al beta len we nog zo graag belasting, en als het mag een hele boel. Want het is ons innig verlangen, over 1956 heel wat meer aan de Fiscus te mogen afdragen dan over 1955. Heel ons streven is er de laatste weken op gericht geweest maar helaas zijn de pogingen tot nu toe mislukt. Ronduit hebben wi) tot onze directeur gezegd: Wilt U (we spraken met een hoofdletter), wilt U er aan meewerken, dat we dit jaar een zak vol belasting gaan betalen? Die vraag was toch duidelijk genoeg. Behalve blijkbaar voor een directeur. Directeuren schijnen er soms te zijn om iéts niet te begrijpen. Winters medeleven VAN 'TOUDE VIERDE Nederland aanvankelijk nog DOMINEES proberen zich in niet was toegetredei dus wel, en de nieuwe ijkwet, die in 1937 werd ingediend, maar die pas per 1 januari 1941 in werking trad, beves tigt de in dat verdrag vastgelegde, uniforme gewichten en namen er van. Toen het verdrag in 1875 te Parijs door een groot aantal landen was gc- deze eerste weken van 1956 in te werken in de nieuwe spellingDat tuil zeggen: de dominees die ook s c h r ij- v e n. Op de preekstoel geldt (geluk kig) geen spelling. Dnt is in elk geval al weer een kerkelijke kwestie minder. Ds. Vossers heeft in het Leidc Her vormd Kerkblad aan journalisten, le- Er zullen nog wel meer van die da gen komen. Laten we dan niet verge ten, dat cr veel mensen zijn, die hun brood op de straat moeten verdienen. Verwen ze op zo'n barre winterdag eens met een kopje koffie of (nog lie ver) met een bord erwtensoep, als de pot dat schaft. Een stadgenoot, die zijn zaak dicht bjj de G(jzelaarsbank heeft, toonde zjjn medeleven met de verkeersagenten op een andere manier. HU liet een dikke plank van triplex afzagen en legde die bU de apparatuur, waarmee de ver keerslichten worden bediend, om de koude voeten van de agenten wat te verwarmen. Hetgeen op hoge prU's werd gesteld. Henry Ford 17EN VERHAALTJE uit het (Ameri kaanse) vakblad „The Machinist"; Een jonge, sterke knaap kwam solli citeren naar een baantje in een „drug store", zo'n Amerikaanse winkel, waar men behalve verpakte geneesmiddelen ook sigaretten, schrijfbenodigdheden, etenswaren en vaak nog meer kan ko pen. De man, die hem te woord stond, begon het daarvoor bestemde formu lier in te vullen en vroeg: „Je naam?" Henry Ford," antwoordde de sollici tant. „Dat is een heel bekende r „Dat moet zo langzamerhand wel," antwoordde de jongen. „Ik heb in deze omgeving twee jaar lang boodschappen voor een kruidenier rondgebracht!" In de grijze middeleeuwen hebben En geland en Frankrijk, of beter de Engels» Franse edelldeden, onophoudelijk tegen aar gevochten. Deze periode van veld slagen. die regelmatig werden afgewisseld door rustpozen, waarin de dappere krij- het gekrakeel konden uitrusten, wordt ln de geschiedenis aangeduid als d« honderdjarige oorlog. Het ds niet de eer ste keer, dat filmproducenten de gelegen heid aangrijpen om een avonturenfilm t» baseren op gegevens, dde aan deze periode zijn ontleend. Voor hen is de fantasie echter belangrijker dan de historische be trouwbaarheid. Zo kan men deze week in Luxor de hel dendaden van de zwarte wreker aan schouwen. Deze krijger is niemand min der dan de prins van Wales, die in het zojuist door de Engelsen veroverde Frank rijk door zijn vader wordt' achtergelaten om rust en orde te handhaven met be hulp van een klein aantal Engelse edelen. De verslagen Fransen smeden echter een komplot om hun bittere nederlaag te wre ken en de film laat zien, ho© het prins Edward ondanks alles gelukt Frankrijk voor zijn vader tp behouden- Enkele pit toreske veldslagen en belegeringen zorgen voor CineanaScopisohe spektakelstukken en ook de sohone jonkvrouw ontbreekt niet. (Krijgsrumoer en heldendaden in d« honderdjarige oorlog). Blanke slavinnen Tussen een stormachtige inzet en een vrij rumoerig slot speelt zioh deze week in Rex een filmverhaal af, dat wellicht ten doel heeft het betere dn de mens te bevorderen, doch aan de andere kant bij sommige toeschouwers voedsel zal kunnen geven aan het minder goede, dat ieder een toch wel in eich heeft. Een groep voor het' dagelijks brood ste lende flinke manoen komt door het opzet telijk toedoen van een stpl duisitere ele menten in de gevangenis terecht De ge liefden van deze van htm vrijheid beroof den, wallen dan geld gaan verdienen om goede advocaat te kunnen betalen. ZIJ vallen daarbij ongelukkigerwijze ook al in handen van de genoemde boosaardige lie den, dde hen via een marathondans naar het buitenland trachten te verschepen met de uiteindelijke bedoeling de meisjes daar als blanke slavinnetjes te verkopen. Hun boze plannen gaan evenwel niet door. De gevangenen breken namelijk uit ten einde met de slavenjagers te kunnen afrekenen. Juist als hardhandig wraak wordt genomen verschijnt de politi» ten tonele, die beid© ploegen afvoert! (Fors verhaal met tamelijk goede milieu schildering, waarin door grote beweeg lijkheid van de camera de nodige span is gebracht). Gejaagd dooi de wind B.K. Herv. gemeenie Zondagmorgengesprek over godsdiensten In de zondagmorgengesprekken, die op initiatief van de commissie voor bijzonder kerkewerk, o.l.v. dr. P. L. Schoonhelm. worden gehouden, is reeds enkele malen de vraag gesteld of het christendom lang zaam maar zeker afbrokkelt. Men wees daarbU op het groeiend aantal buitenker- kelUken in Europa en vroeg xich af, of de christelUke godsdienst in andere gebieden van de wereld wel zoveel invloed heeft als door zendelingen wordt beweerd. In verband hiermee heeft de commissie aor bijzonder kerkewerk van de Her vormde gemeente dr. E. Jansen Schoon hoven. rector van de zendingsliogeschool te Oegstgeest, uitgenodigd' aanstaande zondagmorgen een uiteenzetting te geven over de positie van het christendom in de tegenwoordige wereld, en in een open hartig vraaggesprek de opmerkingen van de bezoekers te beantwoorden. Daarbij zal de nieuwste wereldkaart van de ver breiding der verschillende godsdiensten worden gebruikt. Ook zonder persoonlijke uitnodiging heeft men geheel gratis en geheel vrijblijvend toegang tot deze bij eenkomst, half elf kleine zaal stadsge hoorzaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3