ïlieuwe jTrihsrïic (üourwtf Noord- en oost-Europa door sneeuw in moeilijkheden Balatonmeer moet toeristen trekken Honderden Engelse dorpen geïsoleerd; helikopters werpen broden uit Ind. commissie onderzoekt repatriëring Ambonnezen Schipbreuk bij Den Helder: Noorse coaster gezonken Nieuwe golf van terreur over Algerije Nieuw kabinet in Jordanië gaat geen verdragen aan DINSDAG 10 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10547 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlcfj Is ghtblfuen tnyn bert ia tcgbenspoet" DE WINTER HOUDT AAN SNEEUW OVER NEDERLAND DE WINTER IS VRIJWEL in geheel Europa met ongewone felheid inge treden en het ziet er niet naar ui*., dat daarin voorlopig verandering zal komen. Noord- en oost-Europa zijn ondier een dikke sneeuwlaag bedekt, die het verkeer bemoeilijkt. In Engeland zijn vijf provincieplaat sen en honderdten dorpen door de sneeuw geïsoleerd. Helikopters van de Royal Air Force wierpen broden ujt voor de bewoners van Donington (200 gezinnen), geheel van de buitenwereld afgesneden, die op het dorpsplein een naodvuur hadden ontstoken. Lincolnshire werd zwaar getroffen. Na hevige sneeuwstormen braken de telefoon palen af, en op vele plaatsen werd de stroomlevcring door Ijsafzetting op de bo vengrondse leiding gestoord. Vrachtwa gens en personenauto's werden door hun bestuurders, die niet verder konden ko men, verlaten en bleven onbeheerd langs de weg staan. Een bus met dertig ge legenheidsvissers raakte ingesneeuwd en de inzittenden moesten worstelend door een dikke sneeuwlaag de bewoonde we reld trachten te bereiken. Ook de treinenloop werd ernstig ge stoord. In Londen kwamen sommige trei nen met elf uur vertraging binnen. Door het inschakelen van sneeuwploe gen heeft men het luchtverkeer vrij goed op gang kunnen houden. In London Airpont kwamen de vliegtuigen op nor male tijd bunnen en ook het vertrek on dervond geen bijzondere moeilijkheden. Ierland, dat tot nu toe een zeer milde winter heeft gekend, sneeuwde het een vol etmaal achtereen. Een lichte dooi en later opvriezen maakte de wegen spiegel glad en vrijwel onbegaanbaar voor ver- In Parijs is de sneeuw, die daar gisteren in grote hoeveelheden is gevallen, door het verkeer nagenoeg verdwenen. Cen traal Frankrijk, de Alpen en de Pyreneeën zijn echter nog onder een dikke laag b,a- dekt. Tot nu toe zijn geen berichten over slachtoffers of ernstige schade binnen gekomen. 'Een diepe depressie, ten westen van Ierland, veroorzaakte een regen- of sneeuwfront, dat gisteren over Engeland en Frankrijk doordrong en het weer ook in ons land beïnvloedde. WINTERSPORT Wenen was een van de weinige Euro pese hoofdsteden, waar geen sneeuw viel. Zuid-Italië en Zuid-Spanje, die doorgaans een betrekkelijk mild klimaat hebben wanneer het meer naar het noorden ge legen deel va nhet land reeds met ijzige koude te kampen heeft, werden niet ge spaard. In de „teen van Italië. Calabrië. moesten de wegen door sneeuwploegen worden vrijgemaakt. De beoefenaars van de wintersport in Zuid-Duitsland, Oostenrijk. Italië en Zwitserland hebben deze intrede van de winter met vreugde begroet. Zo ook de organisatoren van de Olympische winter spelen in Cortina d'Ampezzo, in het noor den van de Italiaanse Dolèmieten. De deelnemers aan de spelen hadden hun trainingskamp elders opgeslagen en speciale ploegen, afgehuurd om sneeuw naar de banen te brengen, vermochten hen niet in Cortina te houden. Deze sneeuw- aanvoerploegen zijn nu naar huis gezon den en de buitenlandse sportploegen ke ren successievelijk naar die Italiaanse wintersportcentrum terug. ENGELAND Britse pers nu weer achter Eden Zijn medewerkcis: sluit de gelederen. LONDEN, 10 JANUARI. Terwijl verschillende bladen schrijven dat de berichten over ontevredenheid in de Britse Conservatieve Partij overdre ven zijn en dat er zeer zeker geen ern stige „samenzwering" bestaat tegen Edens premierschap, maakt Eden zich op om een einde te maken aan de onrust in zijn partij. Volgens Associated Press wil hij zijn positie versterken door persoonlijk de leiding te nemen van een campagne om de stijgende kosten van levensonderhoud ie verlagen. Op 18 januari zal hij het woord voeren op een grote vergadering van de conser vatieve partij in Bradford en op 21 januari in een T.V-uitzending. Verwacht wordt, dat hij een nieuw beroep zal doen op de fabrikanten, hun prijzen te verlagen. Ah deze hun winsten omzetten in prijsverla gingen inplaats van in dividendverhogin gen kan Edens positie tegenover de vak bonden. die loonsverhoging eisen, worden verstevigd. Edens medewerkers in het Lagerhuis hebben intussen de conservatieve parle mentsleden aangespoord, de gelederen achter de premier te sluiten Zij willen voorkomen dat Edens posilfe bij de besprekingen met Eisenhower (aan het eind van deze maand) worde ver- De Evening Standard schreef gisteren dat er „natuurlijk geen waarheid schuil'; in de suggesties, dat Edens gezondheids toestand slecht is of dat Eden op het punt staat af te treden". Het blad verheelt niet dat nlge •vatievi Vice-admiraal J. W. G. v (gep.) is benoemd tot ridder van de Ned. Leeuw. Drie mensen gewurgd Afschuwelijke moord in Brussel (Van een correspondent) In een oud huis nabij het centrum van Brussel is een afschuwelijke vondst ge daan. De 88-jarige gepensioneerde gene raal Emile Deisser (zeer bekend strateeg uit de eerste wereldoorlog), zijn 82-jarige schoonzuster Louise Schmitz en hun 62- jarige huishoudster Marie Houlon werden ernstig verminkt door bezoekers aange troffen. Volgens de politie is roof het motief voor deze drievoudige moord. Alle kamers waren overhoop gehaald. Het is niet be kend, wat de buit van de moordenaar(s) is. Uit het eerste onderzoek bleek, dat de moordenaar(s) hun slachtoffers eerst met een zwaar ijzeren voorwerp hebben neer geslagen. Daarna werden de ongelukkigen met gordijnkoord gewurgd. Een leger van 50 politiemannen kaamt de wüjt uit en ondervraagt de buren. Valerian Zorin (tweede van links), de eerste Russische ambassadeur bij de Westduitse regering te Bonn, heeft in de villa Hammerschmidt zijn geloofsbrieven aan bondspresident Heuss (rechts) aangeboden. Hierbij waren aanwezig de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en een tolk. „Wij willen geen zielijes winnen" Vakbekwaamheid zal maatstaf zijn (Van een onzer verslaggevers) IN ONS LAND verblijft, naar wij vernemen, op het ogenblik een commis sie, die tot taak heeft zich te oriënteren in hoeverre en op welke wijze de tussen Nederland en Indonesië bestaande akkoorden in zake de repa triëring van Ambonnezen kunnen worden uitgevoerd. Zij bestaat uit de heren P. A. de Queljoe (voorzitter), D. R. Teurupun (secretaris) en W. Thenu (lid), die allen door de Indonesische regering ter beschikking zijn gesteld van het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta. De commissie heeft zeer onlangs te Genève besprekingen gevoerd met de Indonesische minister van buitenlandse zaken Anak Agung Gde Agung. De leden zijn allen zelf Ambonnees. In een onderhoud, dat wij hadden met de heer Queljoe. die directeur is va Landsdrukkerij te Djakarta, verklaarde 'hij ons. dat de commissie beslist niet Nederland gekomen is om, zoals hij het uitdrukte, onder de Ambonnezen zie Nederlands-plan voor de achtergebleven gebieden (Van e r verslaggevers) De getuigenverklaringen zullen te Djakarta een gunstige wending kunnen brengen in het proces- Jungschlager. De heer E. J. H. Bertin, employé van de Amsier- damsche Bank in Maastricht, ver klaarde, de heer Jungschlager (zonder jas) dikwijls aan het lo ket te hebben geholpen als hij een cheque kwam innen. De heer Ber tin staafde dit getuigen met bank- documenten. Geheel links rechter Maengkom en op de achtergrond (nauwelijks zichtbaar) de verde- Mieke Bouman. Begin februari is de oprichtingsverga dering te verwachten van wat genoemd wordt de „Nederlandse stichting voo ternationale hulp". De voorbereidingen hiervoor worden thans getroffen door een commissie onder leiding van de heer H. Oosterhuls voorzitter van het N.V.V. Met deze nieuwe stichting, een particulier tiatief, stelt men zich voor van Ned land uit hulp te bieden aan zgn. one ontwikkelde gebieden. De gedachten gaan hierbij uit naar verlenen van hulp én concrete vorm het gebied van landbouw, onderwijs volksgiezandheidL Werkgevers- en werk nemersorganisaties en personen uit ver- fjchiiilllend'e politieke en kerkelijke krin gen hebben het idee geopperd en zuillen 'het derhalve steunen Voor het fonds hoopt men echter ook een bijdrage van de overheid e: verwachting is dan ook. dat voor onge- de helft van het benodigde kapitaal uit regeringssubeidie bijeen zal komen. Welk land of gebied door de nn< stichting „geadopteerd" zal worden, staan nog niet vast Het 'is de bedoeling, dat prof. dr. E. dn Vrie6, thans adviseur bij de Wereldbank te Washington, zich met de leiding het nieuwe projeot, dat ook gezien mag worden als een aanvulling op het be perkte hulpprogram van de Verenigde Naties aan de onderontwikkelde gebie den, zal belasten. Prof. De Vries wordt volgende maand ln ons land verwacht om als rector van het Internationaal in stituut voor sociale studies in Den Haag op te treden. Van trap gevallen en overleden. Gis teren werd de alleenwonende 58-jarige J. Bakker, in zijn woning nabij Den Burg, Texel, met zware hoofdwonden dood in zijn stoel aangetroffen. De politie moedt, dat de man met een emmer de trap is gevallen, maar nog kans heeft feezien op een stoel aan 'tafel te gaan zit ten. Het ongeluk moet omstreeks donder dag zijn gebeurd. Op een boerderij, waar Bakker iedere dag melk kwam halen, had men hem ongeveer vij'f dagen gemist. In dichte mist overvaren Omstreeks tien uur is in zeer dichte mist vijftien mfjl van Kijkduin bij Den Helder, het Noorse motorschip Sirabuen (2138 ton) door het Venezolaanse s.s Loide Venezuela (5408 ton) overvaren. De Sirabuen afkomstig Haugesund Is gezonken en de bemanning van de Loide heeft slechts één opvarende, de koop- vaardU-officier Bjerne Nilsen kunnen redden. De bemanning van het overva ren schip bestond vermoedelijk uit zes fe acht koppen. Hierna heeft het Venezolaanse schip nog ca een uur op de plek van de naimp rondgekruisd, zonder en spoor van de drenkelingen te kunnen ontdekken. Eerst anderhalf uur na het gebeurde heeft het Schevenimgen-Radio gewaarschuwd. Frans luchtverkeer lag weer 24 uur stil Parüs, 10 januari. Het luchtverkeer op de ParUse vlieg velden Orly en Le Bourget en op de vliegvelden van Marseille en Nice heeft sinds gistermorgen 24 uur stilgelegen al* gevolg van een staking van het controlo- personeel. Deze korte staking gold al* protest tegen de weigering van de rege ring hen te betalen over de 55 dagen waarop zij onlangs hebben gestaakt Ook de Nederlandse reddingboot Prin6 Hendrik is van Den kelder uitgevaren. De boot zal tot zonsondergang blijven Latere berichten melden dat drie men- •n gered zouden zijn. De Loide Vene zuela (afkomstig uiit Rio de Janeiro) Is onderweg van Bremen naar Rotterdam en wordt daar om 4 uur vanmiddag ver- De eigenaar van het Noorse schip is de rederij Trygve Klovweng. De Air Sea Rescue Dienst op het ma rinevliegkamp Valkenburg 16 verzocht een vliegtuig uit te sturen om ook naar mogelijke overlevenden te zoeken. Gezien het slechte zicht kan echter nog geen machine opstijgen. Zeeman stal in Zweden. De 24-jarige Zaandamse zeeman W. R. is verdacht van diefstallen in de Zweedse stad SundsvalL ln Amsterdam gearresteerd. In oktober vertrok hij met een Zweeds schip uit Zaandam naar Zweden, om daar zijn in- brekerspraktijken, die hij Teeds enige ja ren in Zaandam had uitgeoefend, te zetten. Hij stal o.a. een personenauto en pleegde diefstallen in een textielma- gazijn en een winkel voor soheepsbeno- digdheden- Kapt. t.z. van adm. F. C. H. Schlah- mileh is benoemd tot officier ln de orde van Oranje-Nassau met dé zwaarden. Successen van Franse (roepen Onderhandelingen over NIEUWE GOLF van terreur zondag en gisteren over Alge- Spaans-Marokko RABAT/TETOUAN. 10 januari. E™ rije gegaan. Achtendertig Fransen en pro-Franse Algerijnen zijn volgens nog niet bevestigde berichten door de rebellen vermoord. Twaalf boerde^ rijen en twee scholen werden in brand gestoken. In gevechten met de Franse troepen hebben de opstandelingen 37 man aan do- gevangenen verloren. Deze gevechten waren een gevolg van een geslaagde Franse nachtelijke operatie met behulp van parachutisten en mobiele gen darmes op een 1000 meter hoge berg bij Ain-Abid, ten zuidoosten van Constatine. Verder slaagden de Franse troepen erin, niet ver van de Tunesische grens eep wapenkonvooi met alle man schappen en wapens uit een hinderlaag te overvallen en buit te maken. Anderzijds hebben de rebellen een Nieuw-Guinea te Londen besproken De Indonesische minister van buiten landse zaken mr. Ide Anak Agoeng Gde Agoeng heelt gisteren bij aankomst te Londen geantwoord op de vraag of hij Nieuw-Guinea zou bespreken; „Wij zijn Londen gekomen ter bespreking van aangelegenheden, die voor onze beide landen van belang zijn en ik zou gaarne alle onderwerpen met de Engelsen willen spreken". Voorts deelde hij mede, dat de chef-staf van de Indonesische zee macht, die pas in Italië vier schepen be steld heeft en nu na Zwitserland ook de Bofonsfa brieken in Zweden bezoekt, ln Engeland de organisatie van de Britse ine zal bestuderen. De minister zal bezoek brengen aan de Britse minister staat, lord Reading, voorts aan pre mier Eden en de minister van buitenland- zaken, Selwyn Lloyd. springstoffenfabriek aangevallen. Over deze aanval zjjn nog geen bij zonderheden bekend, daar de telefoon leidingen waren doorgesneden. SPAANS-MAROKKO Algemeen wordt verwacht dat de Spaan se regering binnenkort een verklaring zal uitgeven, waarin de onafhankelijkheid van Spaans-Marokko in beginsel wordt erkend Deze mededeling is gedaan door Kalief Moelei Hassan Ben El Mehdi. de vertegenwoordiger van Sultan Ben Joessef in Spaans-Marokko. De afgelopen dagen zijn onderhandelin gen over deze kwestie gevoerd. De be sprekingen zullen worden voortgezet door de Spaanse hoge commissaris, generaal Valino en de resident-generaal van Frans- Marokko. Dubois. De toestand in het middenoosten Geen Britse druk meer op Amman komen vandaag de volgende berichten. In de plaats van het Jordaanse zakenkabinet-Hasjem is een nieuw kabinet gekomen. De premier en de vice-premier van het kabinet-Ha sjem hebben eenvoudigweg htm porte feuilles gewisseld: Samir Rafai is thans premier en Ibrahim Hasj em is zijn plaatsvervanger. Dc toestand in Jordanië is thans rustig. In Amman en de Jordaanse sector van Jeruzalem bestaat nog steeds een uit gaansverbod. Soldaten patrouilleren ge regeld door de straten. Zoals in een deel onzer edities reeds gemeld, kwamen bij de jongste onlusten minstens zeven sen om het leven en werden er mee: twintig gewond. Voorts werden 300 a taties verricht. Premier Rafai heeft verklaard, dat het niet in de lijn van de politiek der nieuwe regering zal liggen, verdragen of bond genootschappen aan te gaan (met nami het Bagdad-pact. red LONDEN BESCHULDIGT 9 Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ln Londen de beschuldiging uitgesproken, dat communisten en agenten van twee niet- communistische landen (Egypte en Saoedl- Arabië) de aanstichters van de onrust In Jordanië hebben betaald. Volgens Britse diplomatieke kringen zal Engeland geen druk op het nieuwe Jor daanse kabinet uitoefenen om toe te tre den tot het Bagdad-pact. Deskundigen dit pact hebben gisteren hun besprekingen beëindigd in de Iraakse hoofdstad ov< coördinatie der economische hulpbronnen van het middenoosten. Vandaag komen hun rapporten voor de economische raad van het pact. Andere rapporten handelen over .de vrijere handel tussen de leden- staten en gemeenschappelijke projecten. ISRAELS POLITIEK 9 Na een parlementair debat, dat tien uur had geduurd, heeft minister Sjarett van buitenlandse zaken verklaard, dat Israël drie belangrijke taken te vervullen heeft: 1. zijn kracht met wapens te sterken; 2. hechtere banden aanknopen tussen de Joden van Israël en die in an dere landen; 3. de wereld er van overtul- Directeur Inst Jonkers omgekomen De 62-jarige heer H. A. A. R. Jonkers, directeur van een redekunst- en persoon- iijkheidsvormingsinstituut te Groningen, botste gistei en op de weg tussen Annen e x t in Drenthe met zijn personen auto tegen een boom. Hij was op slag dood. Vermoedelijk is de wagen geslipt. Op de rijksweg te Ede botste een be stelwagen, bestuurd door de 36-jarige Th eten uit Velden (L.) tegen een Duitse vrachtauto, die op de linkerweg helft een andere auto wilde passeren. De bestuurder van de bestelauto werd stiig gewond en overleed korte tijd n; ongeluk. gen, dat Israël voor een rechtvaardige zaak strijdt. „Handhaving van de vrede is altijd beter dan de overwinning in een oorlog," aldus Sjarett, „maar of ons stre ven naar vrede met succes zal worden bekroond, hangt niet alleen van ons af..." NIEUW INCIDENT Er wordt wederom een incident gemeld uit het grensgebied tussen Israël en Egypte. Een Egyptische verkenner werd gevangengenomen, die met een groep on gedekte Egyptenaren spionnage-opdrach- ten uitvoerde. Radio-Kairo maakte gisteren bekend, dat de onafhankelijke Soedan niet zal ant woorden op het gelukstelegram van Israël, omdat zulks op erkenning zou neerkomen. Soedan zal zich spoedig aansluiten bij de Arabische Liga. VEILIGHEIDSRAAD 9 Intussen is de Veiligheidsraad der Verenigde Saties hedenmiddag in speciale zitting bijeengekomen ter bespreking van de aanval, welke Israël op 11 december ten noordoosten van het Meer van Galilea uitvoerde op Syrische stellingen. Zoals ge meld, hadden de Syrlërs eerst Israëlische patrouilleboten op het meer beschoten. Oudste zoon van weduwe vrijstelling mil. dienst Met ingang van lichting 1957 zal het voor oudste zonen van weduwen mogelijk zijn vrijstelling van militaire dienst te verkrijgen, indien nog tenminste vier jongere kinderen tot het gezin behoren en hij voor de weduwe een onontbeerlijke steun is bij de opvoeding van die andere kinderen. Dit „onontbeerlijk" betreft wel financiële als morele steun. Wanneer al deze omstandigheden niet aanwezig zijn, kan uitstel van opkomst worden verleend bijv. totdat een broer of t de plaats van de dienstplichtige als steun voor de weduwe heeft overge- Adriaan Pelt eredoctor te Amsterdam Admiraal Byrd aan de zuidpool 1 Admiraal Byrd (67 jaar) jongste weekeinde de zuidpool niet onderzochte binnen land van het zuidpool gebied gevlogen, zo wordt schatting deze zuidpool-stad ge- Gordon Ebbe. het nog t,en zy ongeveer 1.000 kante m{ilen gezien, schap wordt volgens eer Jaar voor de Russen zijn bestemd, zonder echter Ofschoon al dit onder richt, wij- seind. Byrd beschreef het geen hij heeft gezien a's „de pool der ontoeganke lijkheid". Het i de Amerikaanse ontdek kingsreiziger dc derde vlucht over de geogra fische pool, maar de eer ste keer ln de geschiede nis dat iemand vloog over wat bij benadering als het centrum van dit continent wordt beschouwd. De jongste vlucht was het hoogtepunt van zes zware dagen voor de luchtvaartaf deling van de Amerikaanse ..operatie diepvries." In het geheel zijn de vliegers van de Amerikaanse marine tweemaal grafische e luchtoperaties leidt. 75.000 nooit eerder door mensen zijn waargenomen. Zij hebben twee bergketens en plateaus ontdekt, die meer dan 4000 meter hoog De vliegen dat de vluchten ook van 'grote betekenis kunnen zijn als de Verenigde Staten aanspraken maken op zuidpoolgebied. Tot dusverre heeft de rege ring der V.S. dit niet ge daan en ook geen aan spraken erkend. „Nooit is zoveel terrein bestreken in zó korte tijd", zei Byrd, die de leiding heeft van de Ame rikaanse zuidpoolpro- gramma's. Indien de ex peditie niets anders doet, heeft zu reeds bewezen de moeite waard te zijn Byrd besloot zijn ver slag de mededelir, paald punt i pool cirkelden wy be- gebieden ge- maal rond. Elke cirkel te winnen voor een terugkeer naar Indo nesië. „Wij willen in geen enkel opzicht aandrang uitoefenen, maar slechte inlich tingen verstrekken en inwinnen. We oriënteren ons omtrent de wijze, waarop d?ze 'mensen geholpen kunnen worden en steilten een onderzoeik dn naar de moei lijkheden, die zich in dit opzicht voor- De heer De Queljoe wees er op, dat de repatriëring uitsluitend een zaak is tus sen de Indonesische regering en de Am bonnezen zelf. De Nederlandse regering zal alleen de oventochtskosten betalen plus een tegemoetkoming in de kosten van het levensonderhoud gedurende de eerste maand in Indonesië. De verdere uit voering van de repatrlëringsakkoorden geschiedt geheel en al op een wijze, die door de Indonesische regering wordt be paald aan de hand van de gegevens, die de commissie haar verstrekt. Wie kunnen terug De commissie zal, zo deelde dc heer De Queljoe mede, terdege bezien welke Am bonnezen het eerst voor repatriëring in aanmerking komen. Dat z(jn in de eerste plaats natuurlijk zij, die voor zichzelf en hun gezin kunnen zorgen, die zich een bestaansgrond hebben weten te verwer ven. Zulks om te voorkomen, dat de re- patriërenden in Indonesië ten laste van de sociale verzorging zullen komen of tot landloperij zullen vervallen. Met klem ontkende hU. dat er in In donesië al barakkenkampen met prikkel draadversperring klaar zouden staan om de Ambonnezen te ontvangen. De geruch ten als zou de repatriëring een lij densweg worden „van kamp-hier naar kamp-daar" zijn volgens de heer Queljoe olkomen uit de lucht gegrepen. Het ligt juist in dc bedoeling de rcpatricrenden zo gauw mogelijk emplooi te geven. m spijtbetuiging, die de oandl- éaten zouden moeten ondertekenen, ie geen sprake, zo verzekerde de heer De Queljoe ons. „Aan het afleggen van een eed of iets van dien aard hebben wij zelfa gedacht. Wel wordt een loyali teitsverklaring verlangd, maar dat is niets bijzonders. Het is het goed recht van elke overheid deze van haar onderdanen te De loyaliteitsverklaring is opgenomen in een vragenlijst, die de betrokkenen zal worden overgelegd. De commissie zal hier een maand blij ven en heeft haar kantoor in pand Mau- ritsplein 23. Ze zal zeer binnenkort een begin maken met haar werkzaamheden. Begin februari ongeveer wordt ze ver vangen door een an,dere delegatie. Dit jaar 40 a.s. piloten naar Canada Naar wij van de Canadese ambassade vernemen zijn voor de periode van 1 juli 1956 tot 1 ju'Li 1957 veertig plaatsen be schikbaar voor de opleiding van Neder landse militaire vliegers in Canada. De regering heeft van dit aanbod gebruik gemaakt. Zoais bekend is, gaat ook eük aar een contingent Nederlanders voor pleading naar de Ver. Staten, eveneens n het raam van het NAVO-trainingspro- gramma. Revolutie in Paraguay Asuncion. 10 januari. Associated Press meldt uit de hoofd stad van Paraguay, dat een staatsgreep in voorbereiding is tegen president Alfre do Stroessner. De president zou ln zhn woning door militairen worden bewaakt. F.r is een strenge perscensuur ingesteld. Een onbekend radio-station ergens in Pa raguay riep om: „Het uur van de tiran is gekomenl' HET WEER IN EUROPA Gisteren is aan de heer A. Pelt. de 63-jarige directeur van het Europees bu- van de Ver. Naties te Genève en plaatsvervanger van Hammerskjoeld. ter gelegenheid van de diësviering aan de Amsterdamse universiteit wegens zijn ver diensten als internationaal ambtenaar het eredoctoraat in de rechten verleend. Pro motor was mr A. J. P. Tammes Bom in vliegtuig Moordenaar Graham toerekenbaar Denver (Col.. V.S.), 10 Januari Twee psychiaters hebben gisteren voor het gerechtshof van Denver, ln de Ame rikaanse staat Colorado, verklaard dat Gilbert Graham (de man die een vlieg tuig waarin zijn moeder zich bevond, door een tijdbom liet verongelukken om het geld van een verzekering op te strijken) voikomen wist wat hij deed. toen hij zijn misdaad bedreer. Ook toen hij zijn (later weer ingetrok ken) bekentenis aflegde, was Graham ge heel bij zijn positieven, aldus de psychia ters. lordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlch Genève Locarno -I IS :i li ozo NNW windstil WEERBERICHT Afnemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aanvanke lijk stormachtige tot krachtige, later krachtige tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Over het alge- neen lichte vorst, maar in het zuidwee- en van het land mogelijk tijdelijk dood. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.47—16.53. Maan 7.31 5.35 uur. Op 13 jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1