Vlucht uit tuinbouw niet slechts door conjunctuur Schippers hadden in 1955 een goed jaar Goede heks Bef ana was weer op haar bezem in de lucht... BEURSBAROMETER=É Optimisme op de beurs dank zij de gunstige voorspellingen NIEUWE LEIESCHE COUHANT 7 ZATERDAG 7 IANUABI 1958 ONDERZOEK NAAR HET WAAROM IN DE JAREN 1952 en 1955 is door het Landbouw-Economisch Instituut een onder zoek naar de landarbeidersgroep in de verschillende gebieden van ons land ingesteld. In aansluiting aan deze onderzoekingen zal het L.E.I. thans een onderzoek instel len naar de arbeiders in de tuinbouw gebieden. Druk op Nederland gevraagd Indonesië nde! in stedingblok Aan de vooravond van het bezoek van de Indonesische minister van buitenland zaken. mr, Ide Anak Agung Gde aan inden heeft men in Indonesische kringen jaar volgens het Franse persbureau A F P. formeel tegengesproken, dat Indo- lesië zou willen toetreden tot het ster- ingblok. dat deze vraag zelfs niet ter sprake zal komen ln de bespreking! In het algemeen kan men zeggen, dat van de groep der tuinbouwarbeidens zeer weinig bekend is. Op tad van vra gen t.a.v. deze groep moet men thans r.'Cg het antwoord schuldig blijven. Uit welke miileus komen de tuinbouwarbei dens? Is er nog een streven onder de tuinbouwanbeiders om zelfstandig te worden? Waf gaan de zoons van de tu^gi- bouwarbeidei-s doen? Het spreekt welhaast vanzelf dat de hoogconjunctuur van de laatste jaren de trek uit de tuinbouw nog heeft versterkt. Er zijn evenwel voldoende tekenen, wel ke er op wijzen, dat deze trek uit de tu'nbouw niet alleen of in hoofdzaak wordt beïnvloed door de algemene f Kabels - electr. install, materiaal, electromotoren ELECTROX Oen H.eq Piet Heinsti. 102 Telefoon 134366 Als groothandel levermq aan erkende installateurs. Prof. Lindeboom kreeg Russische filmkopieën De heer S. A. Kouznetsof. tweede secre taris van de Russische ambassade in Ne derland heeft aan prof. dr. G. A. Linde boom, hoogleraar aan de V.U., een uit gebreide verzameling fotokopieën over handigd van manuscripten van dr. Boer- haave. De originele manuscripten be vinden zich in de medische academie van Leningrad. Door bemiddeling van Woks. de Russische organisatie voor culturele betrekkingen met het buitenland, konden met medewerking van de academie acht films van deze manuscripten vervaardigd worden. Zoals men weet heeft prof. Lin deboom met nog vier Nederlandse.medici begin september een studiereis naar Rus land gemaakt. Vereniging voor radio besturing opgericht In Den Haag is opgericht een Vereni ging voor radiobesturing, met volle in stemming en medewerking van de P.T.T., en welker leden, beoefenaars van de radiografische modelbesturing, hun hobby kunnen uitoefenen zonder een examen te moeten afleggen. Modellen van bijv. vliegtuigen en sche pen kunnen radiografisch worden be stuurd. Het gevaar bestaat, dat de appa ratuur storingen veroorzaakt in het radf grafisch contact met verkeersvliegtuigen of mobilofoons, te meer daar een belang rijke categorie der beoefenaars van deze nieuwe hobby niet voorkomt uit de radii Zowel voor het verkrijgen van de offi ciële status van zendamateur als machtiging voor radiografische besturing van modellen dient een examen den afgelegd. Ten einde hen die tegen het afleggen van een examen opzien toch hun hobby van radiografische n delbesturing niet willen opgeven, niet de armen der ..eterpiraten" te drijven, thans deze vereniging opgericht. Het secretariaat van de V.R.B. is gev tigd aan de Amsterdamse Veerkade 26 Den Haag. Expositie van de West- Indische cadeaux H.M. de koningen en prins Bernhard (hebben op verzoek van Den Haag goedge vonden. dat de tentoonstelling van ge schenken, aangeboden tijdens de konink lijke reis naar de Nederlandse Antillen en Suriname, ook in Den Haag komt. De tentoonstelling wordt gehouden van 16 januari tot 23 januari in het paleis aan het Noordeinde. De bruto-opbrengst van deze tentoon stelling komt. overeenkomstig de wens van de Koningin, geheel ten goede aan een sociaal-cultureel doel in Suriname of de Nederlandse Antillen, door H.M. nader aan te wijzen. De entree voor deze ten toonstelling is bepaald op 25 cent per per- De expositie is in Amsterdam, met gemiddeld bezoek van 2.000 personen per dag en een totaal van 21.240 personen een succes geweest. De opbrengst was f 5.468.45. In Den Haag zal de tentoonstelling ge opend worden op rpaandag 16 januari des morgens om 11 uur. Tito en Nasser: kritiek op blokvorming Kalro, 5 Januari In een gezamenlijk communiqué heb ben premier Nasser van Egypte en presi dent Tito van Joegoslavië hier vandaag gezegd dat militaire verdragen en blok ken „zelfmoord" zijn en de intern-abn nale spanning vergroten. Voorts pleitten zij voor het versberken der onafhanke lijkheid van landen die pas soevereir zijn geworden, de vrijwording van on derhorige volken en de economische ont plooiing van minder ontwikkelde gebii den. Tito zou zich volgens zijn minister van staat, Popovic, niet met de kwestne- Israël hebben willen bemoeien. Alexander von Swaine en Lisa Czobel Het beroemde danspaar Lisa Czobel (voorheen eerste solodanseres van het Kurt Jooss-ballet) en Alexander von Swaine, die zojuist ven een grote tour nee door Egypte, Syrië. Irak. Iran. Pa kistan, Ceylon, India. Thailand en China zijn teruggekomen, zullen onder auspi- olë van Èrnst Krauss van eind j; af een tournee door Nederland er gië maken. Het eerste optreden i land is vastgesteld op zaterdag 28 januari in Diligent;a te Den Haag. De pianist Helmut King zal de dansers begeleiden. Nationale Levensverzekering-Bank. Produkbie 1955 (1954) 435 (350) min, netto vooruitgang f 92 (216) min; hypotheek- portefeuille f 147.5 (119) min. William Pont In 1955 bevredigend gewerkt, hoewel winstmarges op hout bevredigend; resultaat en dividend i moedelijk hetzelfde. schaarste op de arbeidsmarkt, maar dat andere, dieper liggende factoren aan deze vlucht uit de tuinbouw ten grond- lag liggen. Het spreek welhaast vanzelf, dat niet alle tuinbouwarbeiders in ons land dit er volgens de laatst bekende gege- (1947) ongeveer 35.000 bij het on derzoek kunnen worden betrokken. besloten het onderzoek in eerste doen plaats hebben in een aantal grotere tuinbouwgebieden in het westen van het land. In elk van deze ge bieden zijn enkele type-gemeenten ge kozen, welke representatief kunnen wor den geacht voor het desbetreffende ge bied Het al of niet slagen van het onderzoek uiteraard geheel afhankelijk van de medewerking van de tuinbouwarbeidens. Allereerst is het gewenst, dat de vra genlijst, die aan de desbetreffende per- zal worden toegezonden, nauw keurig wordt ingevuld. In de tweede plaats i6 het belangrijk, dat de arbeiders, e een vragenlijst zullen ontvangen, de- i persoonlijk inleveren. Degenen, die een vragenlijst krijgen toegestuurd, krijgen tevens bericht waar deze inlevering kan plaats hebben. e gevallen zal het nodig zijn, dat de werkgevers hun arbeiders een ogen blik vrijaf geven teneinde hen in staat stellen de vragenlijst in te leveren. Ii di-t opzicht kunnen de werkgevers dus meewerken het onderzoek tot een goed einde te brengen. Waar nodig za-1 ook ivonds gelegenheid worden gegeven de vragenlijst in te leveren. Het onderzoek zal plaats hebben in: Hazerswoude 9 januari, De Lier 9, 10 en 11 januari, Rijswijk 10 en 11 januari, Pij-nacker (centrum) 16 januari, Delfgauw Oudeled e. Katwijk 17 januari. Pijnacker (dorp) 18 januari. Poeldijk 16 en 18 ja nuari. Nootdorp 17^januari. Langzaam-aan-actie in Rotterdamse fabriek De directie van de zuivelfabriek Galak jn Rotterdam besloot met de kerstdagen et bazenpersoneel (30 van de 400 man) en gratificatie van twee procent ui>t keren. Dit wekte onder de andere groepen grote ontstemming, dat men van plan is een langzaam-aan-actie te beginnen of nog krassere maatregelen te nemen "uMen leiden tot inwilliging van af. en van het personeeL de Britse staj Van andere zijde ïii daarentegen zal vragen- 1) Nederland te brengen tot een .verzoenende houding" ten aanzien 2) De steun krachtens het plan van ombn te verhogen; 3) Maatregelen te nemen tegen de /lezensmokkel naar Hongkong en slieder dat Bedenkelijke bepaling in Ind. pensioenwei bevat een zeer bedenkelijke bepaling ten en van 'de Nederlanders, die Indo nesisch pensioen genieten, namelijk, dat niet in buitenlandse staatsdienst mag treden zonder toestemming van pre ■f Soekarno, De consequentie van deze bepaling is, dat men zijn pensioen n verliezen, wanneer men zon-der deze •stemming in dienst van de Neder landse overheid treedt. Aanvankelijk rd deze bepaling, die iq strijd is mei tussen Nederland en Indonesië geslo- overeenkomsten, als een loutere for maliteit beschouwd, doch dat dit niet het geval is, blijkt uit een circulaire van het Indonesische Hoge Commissariaat de pensioengerechtigden, waarin zti gewaarschuwd worden vooral niet te ver- i deze toestemming te vragen. 4) Een deel der door het sterlinggebied ontvangen dollars, dank zij de wedervpr. koop van Indonesische voortbrengselen verkregen, te storten ln de Indonesische schatkist. Maengkom blijft koppig Na de zitting van de zaak Jungschlëger te Djakarta heeft ds pers gisteren rechter Maengkom gevraagd naar zijn mening ent het verzoek om toelating van de Nederlandse advocaat mr. A. C. var Empel als verdediger. Maengkom ant woordde. dat hij hieromtrent nog gener- erzoek of mededeling heeft ontvan gen. Hij zeide echter dat hij zijn dure voor toelating handhaaft. Deze beheersing van het Indonesisch, kennis van de Indonesische rechtsgang en in geschreven z.ün bij de Indonesichn balie Ruim 3,5 ton verzwegen voor belasting Tien maanden gevangenisstraf eiste gisteren de officier van justitie te Dor drecht tegen de 30-jarige Zwljndrechtse aannnemer B. van de M., die een valse belastingaangifte zou hebben gedaan, een valse kwitantie hebben opgemaakt en een onjuiste boeking zou hebben uitgelokt. Een drukker had hij enkele kwitan ties laten drukken, waarvan hij één had laten invullen om te kunnen be wijzen, dat hij een betaling van 45.475 gulden had gedaan. In zijn bankgiro- boek had hij hiermede een onjuiste boeking van laten verrichten, en als inkomsten over de jaren 1953 en 1954 111.002 en 115.432 gulden opgegeven, terwijl d" in werkelijkheid 347.655 en 247.740 gulden bedroeg, Volgens een waarnemend accoun tant van de rijksbelastingen zou eên fraude van dergelijke groot-te tot de uitzondei togsge va Wen behoren. Een strafvervolging tegen M deze n-og altijd een voordeel van 17.000 gulden kunnen opleveren, daar het bij een vonnis wegens belastingfraude niet is toegestaan nog een verdubbel de navordering op te leggen. Een maand gevangenisstraf Roekeloosheid van uitvoerder eiste mensenleven Bevestiging van het rechtbankvonnis. sn maand gevangenisstraf eiste gisteren de procureur-generaal bij het Amsterdam- fecMshof 'eeen de 39-iarige uitvoer der J. W. S. uit Zaandam, due door oekeloosheia schuldig zou zijn aan de dood van de arbeider P. Hopman. De uitvoerder had 20 september op dracht gegeven van een betonnen balk. buiten een huls-inaanbouw stak, be kisting en stutten te verwijderen, terwijl hij wist da! het balkon niet voldoende was ingemetseld. De werkzaamheden aan een honderd meter lahg balkon warén juist beëindigd. Hierbij waren geen stutten nodig omdat het. met uitzondering van het hoekbal- kon, voldoende was ingemetseld. Zuid-Slavië devalueert De Zuidslavische dinar is gedevalueerd tot een koers van J 1,267 de 100 dinars. Zu-id-Slavië heeft namelijk besloten een premie van 33 1/3 procent te betalen op alle buitenlandse valuta, die in dat land In-gewisseld wordt. Men neemt aan, dat nu nog meer toeristen naar Zuid-Slavië zullen komen. Voorts wordt gemeld, dat Zuid-Slavië een overeenkomst, met de Sowjet-Unie ge tekend heeft, waarbij de handel tussen beide landen in 1956 verdubbeld wordt tot 266 miljoen. Economische flitsen Schiedam. Aanbieding ontvangen van twee leningen, elk van 1 min., looptijd 30 jaar, rente 344 pet. Koerswaarde aandelen te Amsterdam volgens C.B.S. In 1955 met 3311 min. tot 16.341 min. gestegen ondanks een kleine daling in December met 21 min. Nominale waarde steeg 375 min. tot 4631 min. Oliewaarden onveranderd 1154 min. no minaal stegen met 1257 min. tot 7484 min., Nederlandse nominaal met 393 min. tot 2856 min., koerswaarde 1926 min. tot f 8155 min., Indonesische daal den nominaal 18 min. tot 621 min. doch koerswaarde steeg met 128 min. tot 702 min. Het koersgemiddeldo De uitvoerder had kennelijk gerekend, dat bij eventueel verder bouwen boven het hoekbalkon gébruik zou worden ge maakt van steigers. Het balkon zelf was echter min of meer ais steiger gebruikt, en toen de bouwvakarbeider Hopman een vracht stenen op het balkon laadde, stort te het omlaag. Hij overleed korte tiji daarop Explosiegevaar door damp Gevaarlijk benzinelek in Delft gevonden (Van onze correspondent) De laatste dagen werden aan de Bln- lenwalersloot te Delft benzinedampei waargenomen. welke de woningen bin nendrongen en waardoor een reëel ge voor ontploffingen was ontstaan. De brandweer stelde een uitgebreid en lang durig onderzoek in maar slaagde er vankelfjk niet in de oorzaak vast te stellen. Tenslotte werd een lek ln een benzine tank van een naburige garage ontdekt. Nadat eerst de riolen van benzinedam- en waren gezuiverd werd de tank leeg gepompt. Er wordt thans een nieuwe tank aangebracht. Men hoopt dat dan het i erholpen zal zijn en de bewoners in de omgeving weer hun kachel zullen kunnen stoken. i 305 t t ?53. In Griekenland geboren reders be heren thans 1524 schepen met 12.1 min. ton van slechts 312 met 1,2 min. ton on der Griekse vlag, de rest vaart onder 14 andere vlaggen. Militaire orders. Spoorijzer Delft 650.000 reservedelen voor verbrandings motoren, Wilton Fijenoord en Rotterdam- sche Droogdok 170.000 meerwerk krui sers 1938. Aviolanda onderhoud Firefly 86.000; fa. Van Rees en Greve. Den Haag 53.000 mechanische reservedelen 12 torens jagers A en B, fa. G. J. P. v Voprt, Den Haag, 71.000 stelllnggroepen magazijn. Ver. Ned. Kleermakerijen Gebr. Ibe- 1-ings. Dividendvoorstel 8 (6)% gewone 64 (6)% cum. pref. aandelen, benevens f 56,66 op winstbewijzen over 1954/55; ploitatiewlnst 334.404 (151.977), v 119.777 (50.740); magazijnvoorraden 3'7'55 J 1,18 (1,12); vooruitgang ln alle afdelingen ook in laatste halfjaar', uitbreiding komt begin 1956 gereed; personeelsvereniging verloopt naar wens. Engeland devalueert niet He! Britse ministerie van financiën -heeft laten weten dat Groot-Britt. plan is de huidige waarde var pond sterling te handhaven. In een iqué is medegedeeld, dat naar besloten bijeenkomst van de club «verzeese bankiers van gezaghebbende ijde is. verklaard, de gereorganiseerde Britse regering vasthoudt aan de door de vorige minister van financiën Butler te Instamboel uiteen gezette politiek. Ned. Prot. Chr. Schippersbond nam met 70 leden toe (Van een onzer verslaggevers) NED. PROT. CHR. SCHIPPERS BOND houdt woensdagmorgen 11 jan. half elf zfjn 35ste algemene vergadering ln de zaal van Schippers jeugdhonk. Mar- nlxkade 65 te Amsterdam. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer T. A. Cornet, is het volgende ntleend: Tegen veler verwachting in nam de handel in 1955 steeds toe en het vervoer de schippers was van dien aard. dat de winternoteringen op de schippersbeur- len gehandhaafd moesten blijven om cheepsruimte aan te trekken, mede met de in het vooruitzicht gestelde grond- tarief-verhoging voor de binnenschipperlj. In de zgn. vervoersarme tijden (de zo mermaanden) hebben de noteringen in de havenplaatsen slechts een korte tijd be neden het maximum gestaan. Doch on danks de maximumnoteringen kon nog geen voldoende scheepsruimte voor rte zeehavens worden aangetrokken. Ook dit jaar hebben zich de regelmatig Blindencentium Buwal- da in liquidatie Vroegere deelgenoten van de in op richting zijnde Hilversumse stichting „Nederlands revalidatie- en opleidings centrum voor blinden en andere minder- validen" hebben Het Nederlandse Blin denwezen in Amsterdam medegedeeld van elke eigen actie te zullen afzien. Zij zullen zich beschikbaar stellen voor Het Nederlandse Blindenwezen, dat als verkoepelend orgaan der nationale In stellingen van en voor blinden een actie ls begonnen vóór het stichten van een aanpassings- en trainingscentrum voor op latere leeftijd blind geworden mensen. Volgens het orgaan van de Ned. Chr. Blindenbond werd de naamgever van het eerste plan-Buwalda, door zijn vroegere medestanders geëlimineerd. Het plan zou niet ter zake kundig zijn opgezet. Het blad verheugt zich. dat de plannen van Het Nederlandse Blindenwezen thans niet door dissidente en ondeskundige interventie wordt gehinderd. Van de zijde der Initiatiefnemers tn Hilversum werd later meegedeeld, dat de werkzaamheden van de in oprichting zijnde Stichting Nederlands revalidatle- opleidingscentrum voor blinden en an dere minder validen binnenkort zullen worden voortgezet en dat een fusie zal worden aangegaan met een andere stich ting, die ook werkzaam is óp sociaal In het bestuur hebben zich enkele moeilijkheden voorgedaan, doch deze zijn inmiddels opgelost, zo werd ons medege deeld. Warnsveld werd op ketelmuziek vergast Wanneer de bewoners van de rijks, straatweg in Warnsveld zich ter rust wilden begeven, klonk de afgelope dagen het geluid van een ratel door de buurt. Zij gingen op onderzoek uit ontdekten spoedig, dat ten huize i de familie L. het echtpaar beurtelh een blikken pan met kiezelstenen op neer schudde. Zij deden dit om hun bezwaren tegen de levenswijze van de buren, die 's avonds laat hun radio nog zouden hebben aanstaan, kenbaar te maken. Bijgevolg werd de gehele buurt op ke telmuziek getrakteerd. Donderdag avond omstreeks elf uur stelden de geplaagde buurtbewoners de poZitle m kennis van de hinderlijke ketelmuziek. Deze wist niets beters te doen dan de pan en de kiezelstenen in beslag te nemen. De kantonrechter zal nu eerst daags over deze zaak beslissen. Oudste heilsofficier ter wereld 99 jaar Brigadier mevrouw Hannah Lord te Londen, de oudste heilsofficier ter we reld, vierde gisteren haar 99ste verjaardag. Haar 65-jarige zoon, commissaris Herbert Lord, staat aan het hoofd van het Leger des Heils in Zuid-Afrika. Hij is lan-ge tijd de gevangene van de communisten in Korea geweest. terugkerende moeilijkheden met de note ringen voorgedaan, doch in alle provin- (behalve Limburg) zijn zij weer bot tevredenheid van beide partijen opgelost. Verhoging van tarieven, marge en over- liggeld zijn tot stand gekomen. De cam pagnevaart van de bieten is geregeld met ele vrachtcorrecties ten voordele van de schipper. Tijdens topvervoer kunnen ver korte laad- en lostijden bedongen worden. De bond is in 1955 met 70 leden vooruit gegaan. Ondanks dat is men nog niet aan de gestelde verwachting van 1000 leden WOONWAGENBRAND RAMP VOOR EIGENAAR Gisteravond is een woonwagen in Zuid-Schalwijk in de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude groten deels uitgebrand. Voor de eigenaar is dit weinig minder dan een ramp. Een Jaar geleden was hij begonnen met de bouw. Juist dezer dagen was hij ge reed gekomen. Hij zou over enige dagen in het huwelijk treden en de woonwagen betrekken Hij was niet Brand in fabrieken ve Culemborg In een fabrieksgebouwencompiex van de gemeente Culemborg waarin verschei dene bedrijven zijn ondergebracht is iorgen om zeven uur brand ultgeb: ken. Een sigarenfabriek van Johan iss. en een opslagplaats van oude m terialen van de firma J. M. Drlessen Zonen, liepen ernstige brandschade op. Vijf arrestaties bij suikerfabriek Onder verdenking tijdens de suikerbie tencampagne van de Noordnederlandse beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten (Hoogkerk) op grote schaal pulp te heb ben gestolen, zijn zes processenverbaal opgemaakt en 5 verdachten gearresteerd. Gem op weg naar Rotterdam Het Er.gelse kolenschip Gem, dat na een aar varing met de Noorse tanker Kollgei in de Nieuwe Waterweg aan de grond werd gezet, Is gisteren door de sleepboot Maas naar Rotterdam gesleppr !N HAAKNEUZ1GE heks. even afstotend uiterlijk als edel van inborst, is gisteren op haar bezemsteel de hart jes van de Italiaanse kin deren binnengereden. Zo er een heks voor zijn. En het gebeurt speciaal op driekoningenfeest Zeker, op Kerstmis worden ook geschenken gegeven, maar de kerst man „Babbo Natale" de moderne tijd vergele ken bü Befanade goe de heks. die met een zak. uitpuilend van speelgoed, gedurende de nacht me' wild fladderende haren door de Italiaanse wolken schiet om brave kinder, nes beloningen te hren- Stouterds krijgen een stuk. steenkool, maar de heks ls zo goedhartig, dat zo'n stuk steenkool, ols je er In bijt. gewoonlijk een stuk chocola blijkt te zün. ongeacht hoe stout je beni De cadeautjes staan naast het bed, als de kin deren wakker worden. Donderdagavond verza melden vele Romeinen tlch bü de lieflijke fon- temen van de Piazza Na- vona, voor de traditionele kom genavon<f. Zij aten suiker spinnen en amandelkoe ken, deden spelletjes ln kermlstentjes en keken tót laat ln de nacht naar het afsteken van vuur. Dit Is de grootste dao van het jaar niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de Italiaanse verkeerspolitie, want hel is gebruikelijk, dat weggebruikers geschenken bu de verkeersagenten Al gauw ligt bij de pos ten op kruisingen en hoe ken van drukke ven hele stapel cadeautjes. Hele stoeten vrachtwagen! van grote firma's rijden door de stad en laten elke verkeersagent pakje achter Ook de agenten U zich niet onbetuipd: geven op driekoningendag minder bonnen dan op andere dagen. Voor de Italianen f* drfefconfnpen, al valt het reeds in het nieuwe jaar, eigenlijk het laatste var de feesten van het jaar einde, vooral voor de kin deren, voor wie pas d» dag daarop de school weei Winstdeling op voorgrond Aandelen voor de arbeiders weer bepleit Toepassing op een weloverwogen wijze kan voordelen hebben (Door onze economische medewerker) MR K. P. VAN DER MANDELE, de grand old man van Rotterdam, heeft deze week als voorzitter van de kamer van koophandel een pleidooi gehouden om de loonsverhoging, die in bepaalde bedrijfstakken economisch verantwoord is en die thans door het niéuwe regeringsbeleid ook gegeven mag worden, niet in geld maar in de vorm van kapitaal deelneming te verstrekken. Men voorkomt op deze wijze een tendens tot algemene loonsverhoging en kostenverzwaring bij het bedrijf, maar men laat toch anderzijds de werknemers in de daarvoor in aanmerking komende bedrijven delen in de winsten. Het ls frappant, dat de idee van de winstdaling, waartoe ook de verstrekking van aandelen behoort, steeds weer wordt aanbevolen. En dal terwijl het stelsel in ons land al 80 jaar oud is. Reeds in 1874 voerde een coöperatieve handels drukkerij fn Leeuwarden het eerst de winstdeling in. En wie van onze oudere lezers heeft niet gehoord van J. C. van Marken, die in Delft in 1881 het stelsel op gang bracht? Er zijn tn de loop van de tijd hier en in het buitenland vele vormen van winst deling ontstaan. Globaal genomen kunnen wij ze onderschelden ln: 1) een uitkering in contanten, welk stelsel door velen ge prefereerd wordt; 2) een tegoedschrijving op een spaarrekening of op een indivi duele pensioenrekening; 3) èen uitkering in personeelscertificaten (zonder stem recht) of in aandelen (met stemrecht). Het sociaal-economische voordeel van deze laatste vorm is, dat het voor investering beschikbare kapitaal niet wordt vermin derd ten bate der consumptie, hetgeen zeker het geval is als op grote schaal winstdeling wordt toegepast in de vorm van gelduitkeringen. De fase van de con junctuur waarin men zit, spreekt hier echter een woordje mee. Wat echter ook de vorm is een feit ls dat ln vele bedrijven de werknemers een aanspraak hebben op een aandeel ln de winst, welke aanspraak dan ls vastge legd ln de statuten, een vennootschaps akte of de c.a.o. Vooral na 1945 heeft de winstdeling terrein gewonnen, omdat vele werkgevers hierin een middel zagen om de werknemers sterker aan het be drijf te binden. Een zaak van recht TV/TEN HEEFT kunnen constateren dat ook bij de toepassing van de winst deling sprake is van voor- en achteruit gang. In een tijd van hoogconjunctuur ei arbeidsonrust neemt het aantal toe, doch in een tijd van baisse daalt het ln deze baisse namelijk zakken de winsten en dus ook de uitkeringen aan de werknemers. Men tracht zich hiertegen te wapenen door het vormen van een reservefonds, dat vooral tegenwoordig in zwang is, dat de uitkeringen door het college rijksbemiddelaars aan een maximum zijn gebonden. In een tijd, dat de zaken slech ter gaan, dient de reserve dan om toch met de winstuitkering te kunnen doorgaan. Er is heel veel geschreven en gepraat over de voor- en nadelen van het stelsel, waarbij ethische en economische argu menten werden aangevoerd. Zo motiveert TTET NIEUWE jaar begon voor de effectenbeurs in een optimistische stemming, dank zij de gunstige commentaren betreffende de vooruit zichten der economie. Daar Wallstreet echter een gereserveerde houding aannam, durfde men ook te onzent niet verder te gaan en nam men een afwachtende houding aan. Slechts voor scheepvaartwaarden werd een uit zondering gemaakt. Deze kwamen, onder invloed van kooporders, op be langrijk hoger koerspeil te liggen. reeds op te maken uit de ontwikkeling der indexcijfers voor de wilde vrachten- markt. Het peil der vrachten was stukken beter dan in 1954. De betaalbaarstelling 7 l/7»/o bonus-uitkering door dê Stoomvaart Mij „Nederland" vormde ook aanwijzing voor het feit. dat de gang zaken bevredigend was geweest in het afgelopen jaar. Deze week liepen laatschappfj geruchten, dat zij d van 10 op 12*/« zou ver- hogen, maar een be vestiging van deze ge ruchten bleef uit. Hel komt ofl het nog alv< de „Nederland" met haar erslag komt. Waarschijnlijk zal de Kon. Ned. Stoomboot Mij het eerst de resul taten over 1955 publiceren. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de houders van scheepvaartaandelen ditmaal met minder karige winstuitkeringen ge- oegen zullen behoeven te nemen dan de aatste jaren het geval was, toen het vergrote deel der bedrijfswinsten voor reservering en afschrijving bestemd werd. Gezien de betere resultaten is er onge twijfeld alle aanleiding om de aandeel houders daarvan ook te laten profiteren. De kooporders voor scheepvaartwaarden kwamen grotendeels van het buitenland, d8t klaarblijkelijk het koerspeil, achter gebleven als het le bij de rest van de beurs, in de gegeven omstandigheden aan trekkelijk achtte. Zowel Hoil. Am. Lijn als Eoten en Scheepvaart Unies werden gekocht, maar ook de incourante soorten als Oostzee profiteerden van de toegeno- belangstelling. internationale aandelen konden deze veek niet op gang komen door het gebrek aan belangstelling van de zijde het buitenland. Het voorlopig divi dend ad 6dat zowel de aand. Konink lijke als die van Philips deze week be taalden, werd op de koers Ingehaald. Locale industrie-aandelen hadden veels zins een goede markt, onder Invloed van de gunstige berichten uit het bedrijfs- Helnekens Bierbrouwerij kwam met een prachtig verslag en een winst van 16.1 miljoen (v.J. 13.9 mllj.). Van de pro- duktie der binnenlandse bedrijven werd het vorig jaar meer dan 40*/« uitgevoerd. Onder invloed van het verslag en een onveranderd dividend van 12*/« kwam de beursnotering niet onbelangrijk hoger lliggen.. De aankondiging van 20»/. dividend, aarvan 10*/. in aand. (v.j. 15V. contant), door J. P. Wijers lokte vraag voor deze aandelen uit en bracht de beurskoers aanmerkelijk hoger. Ondanks dit feit is het rendement op deze aand. toch nog bijzonder fraai te noemen. De Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen hebben ook een gunstig jaar achter de en reeds werd uit de mededelingen de directie bekend, dat de omzetten gestegen zijn en de vooruitzichten uit stekend kunnen worden genoemd. In ver band met verdere uitbreidingen zal het nodig zijn, dat Ketjen een beroep op de kapitaalmarkt doet en op grond van al deze prettige gegevens kwam er kooplust voor deze aandelen en steeg de koers. Diverse andere ondernemingen kwa men met tussentijdse mededelingen, welke bijna alle van gunstige aard waren. De gang van zaken ter beurze wijst er op. dat in lokale industriewaarden nog „mu ziek" zit. Een goed verslag en een hoger dividend blijken aanleiding te geven tot een koersstijging en nu we binnen een paar maanden in cf- stroom der versla gen komen te zitten, is er reden om met belangstelling de publicaties der ddverse ondernemingen af te wachten, /"'ultuurwaarden waren bepaald veron- achtzaamd en het verloop van de conferentie te Genève is nog niet van die aard geweest, dat er gunstige aanwij zingen voor het westers bedrijfsleven uit te putten zijn De uitslag der verkiezingen ln Frank rijk hebben in "net algemeen op de beurs- ontwikkeling internationaal een deprime rende invloed gehad. De toestand ln het land zelf wordt er weder moeilijker door en de gestegen goudprijs ln Frankrijk duidt er op, dat ook de Franse bevolking vrees voor de toekomst heeft. In Engeland zijn de devlt in december met 163 miljoen dollar der gedaald. De moeilijkheden der beta lingsbalans is men nog niet te boven ge komen. Maar het wijst o.l. toch wel op een zeker vertrouwen in de toekomst, dat de Britse regering 20 miljoen aan Egypte heeft vrijgegeven uit hoofde van de geblokkeerde pondensaldl uit de oor logsjaren. Op de belegigingsmarkt bleef het deze week wederom rustig en het koerspeil veranderde er weinig. Merkwaardig was er ditmaal geen emissie aan de markt, maar dat zal wel spoedig veranderen, want diverse plannen worden voor het opnemen van gelden op de kapitaalmarkt gesmeed. i de winstdeling, dat zij leidt tot een lerking van de gemeenschapsgedach- maar ook tot een spreiding van het bezit en een vermindering van de maat schappelijke ongelijkheid. Op de achter- ind staat hierbU dus de Idee van de ge lijkgerechtigdheid en rechtvaardigheid. Naast deze ethische motiveringen zijn de economische, waarbij de winstdeling wordt gepropageerd als een prikkel tot verhoging van de produktie, als mogelijk heid tot bevordering van het sparen en als middel om de arbeidsvoorwaarden peler aan de bedrijfsuitkomsten te doen aanpassen dan een loonsverhoging. Juist dit laatste motief wordt in feite ook door mr Van der Mandele gebruikt. ;r recent en sprekend voorbeeld JB uitkering in de vorm van aan delen heeft de Amsterdamsche Bank on- •n maand geleden gegeven: het personeel kan 15% van het tantième in aandelen krijgen, welke a pari worden gegeven. Gezien het feit dat de beurskoers circa 2% maal zo hoog is, wordt dit bui tenkansje zeer gewaardeerd. Het uit gangspunt is natuurlijk wel, dat de werk- )t tot verkoop vla de bank over gaat. Verbondenheid mei bedrijf N"GETWIJFELD is het bezit van aan delen door de werknemer een middel hem aan het bedrijf te binden en hem van te overtuigen dat een grotere ar- beldsproduktlvltelt ook hem ten goede zal komen. Veel hangt in dit verband af van de formulering van de statuten en van de verhoudingen, die uit deze winstdeling leiding en werknemers groeien. WU geloven niet, dat de produktie, dank zij de winstdeling, behoorlijk zal stijgen. WU zullen het eerder ln het psychologi- •he vlak moeten zoeken: Het zich meer met het bcdrUf gebonden voelen, het niet gauw weglopen, het verkrijgen van een grotere arbeldsrust. Overigens zitten aan die kapitaaldeel- ncming haken en ogen. De waarde van de uitgegeven aandelen toch schommelt met de beurskoersen en de werknemers zul len dus hun kapitaal In slechte tijden zien dolen. En als zij het aandeel zouden willen verkopen, dan moeten zu voor zover de onderneming het ni«t terug neemt, tegen minstens pari op de beurs terecht, waar voor kleine coupu res veelal gaen markt is. Hier vloeit weer uit voort, dat ook de beurs een taak krijgt; zij moet de idee van de kleinere coupures bij de onder nemingen stimuleren, zodat ook de kleine bezitter gemakkelijker zijn bezit aan kleine aandelen kan verkopen. Het insti tuut van de personeelsaandelen zou zo doende voor de beurs mede een middel kunnen worden om het aandeel te helpen populariseren en het aandelenbezit te spreiden. Resumerende, moeten wij de winst- deling zeker niet zien als een panacée voor alle arbeidsproblemen. Maar als het stelsel op een weloverwogen wijze wordt toegepast, wegen de voordelen op tegen de bezwaren en in zoverre is het goed geweest, dat mr Van der Mandele voor het ver strekken van een kapitaaldeelneming aan het personeel heeft gepleit. Zeer vroege Rembrandt on'.dekt Het ziet er naar uit, dat het klein* schilderij „De vlucht naar Egypte", dat dezer dagen door een zekere mevrouw C'nausse-miche aan het museum van Tours werd geschonken, een schilderij van Rembrandt is. Men vond zijn initia len onder lagen vernis met het jaartal, dat 1625 zou kunnen zijn. Mooht een en ander werkelijk zo blijken te zijn, dan dit schilderij tot de vroegste gesig neerde werken van Rembrandt behoren. De organisatoren van herdenkings-len- toonstellingen te Stockholm en Leiden (Lakenhal) hebben het schilderij reeds te leen gevraagd. Ned. onderscheiding voor Raymond Brulez Raymond Brulez. de Vlaamse letterkun dige. directeur van de Vlaams-gesproken uitzendingen van het Belgisch Nationaal Instituut voor Radio-omroep, ls benoemd tot offioier in de orde vain Oranje-Nassau. Regeringscommissie voor de staatsexamens muziek De minister van O.. K. en W. heeft ingesteld de „regelingrscommissie voor da staatsexamen» voor muziek 1956". In da commissie zijn benoemd: tot lid en voor zitter: dr. J. Daniskas, tot leden: Sem Dresden, Willem Andriessen, prof. dr. A. A. Smijers, prof, Hendrik Andries sen. George Stam. K. van Baaren, J. A. Crolla; tot secretaris: Ev. van Beijnum. De minister van O., K. en W. heeft In gesteld de examencommissie voor de toe kenning van rijksbeurzen voor muziek studie 1956. In de commissie zijn be noemd: tot lid én voorzitter: dr. J. Da- nóskas, tot leden: prof. Hendrik Andries sen. George Stam. tot plaatsvervangende leden: Willem Andriessen en K. van Baaren; tot secretaris: S. A. Nleboer. J. Schouten, conservator aan de ste delijke musea te Gouda, is met Ingang van 1 januari benoemd tot directeur. fen werd gemeld. i Dijk, Den Haag. Is geslaagd voor'het men Handelswetenschappen M O. K XII. h dat dit moet zijn voor het examen WISKUNDE M.O. 's-CRAVENHAGE, 6 jan, Geslaagd v de akte Wiskunde MO KI- - - :unde M.O, K I: mej, C. L. M. sterdam en W.A. Snoek te Gorlnchem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7