Hooglandse kerk nu ook op zondag gesloten vf-VAN MENS TOT MENS van het draaiboek Vooral tekort in metaal- en textielindustrie Nieuwbouw werkplaats aan Oosterkerkstraat TALEX NIEUWE LEIDSCHE COUEANT Kou, wind en vocht beslissen Muurwerk (in slechte staat) mag worden meegerestaureerd NAAR wil VERNEMEN, heeft de centrale kerkvoogdij van de Leicse Hervormde gemeen.e beslo.en, de Hooglandse kerk n verband met ce restauratiewerkzaamheden ook voor de zondagse godsdienst oefeningen te sluiten. Morgenochtend wordt er nog een dienst gehouden, maar volgende week, 15 januari, is dat niet meer het geval. Het gesloten zijn van de kerk zal voorlopig tot 1 april van dit jaar duren. Tegen april zal de kerkvoogdij bezien, of de kerk voor de zondagse diensten weer kan worden geopend. Dit beslui t genomen omdat door bet doorgaan van de kerkdiensten eondtag de restauratiewerkzaamheden jouden worden vertraagd. Het houdit dit ogenblik alleen verband met feit, dat de temperatuur in de kerk door het werk ongunstig wordit beïnvloed. De tocht heeft er zodar.tlg vrij spel. dat wai neer het buiten hard waadt de blaadj' van het kerkboek moeten worden vas gehouden, en ook de regen kan op ve ach ei dene plaatsen gemakkelijk binnen komen. De klacht van de lezer in het desbetreffende Ingezonden stuk van daag is er zeker niet een van slecbta één kerkbezoeker. Kenners De restauratie heeft overigens een verloop. Zij wordt uitgevoerd door de 1 firma D. Huurman te Delft, dde op het gebied van kerkrestauraties naam heeft gemaakt. Deze firma heeft nu ongeveer dertig grote restauratie-opdrachten to ui« ring, waaronder vele. die betrekking hebben op kerken. Wij noemen de Oude Kerk te Delft), de St. Stevenskerk te Nij- j megen, de toren van Kloetinge. de toren van 's Heer Arendskerke. de kerken van I Middiem-Beemster. Den Brtel en Tholen. de Herv. St. Baafskenk te Aardenburg de kerk van Oudshoorn Alphen aan den I Rijm) en verder verscheidene raadhuizen, j waaronder het bekende raadhuis van Shtóls (Zeeuws Vlaanderen) LeidenKatwijk Het zjuiderdwareschip van de Hoog- tendse kerk Is in korte tijd van onder tot boven in de steigers gezet. Deze week is het steigerwerk aan de hoge zuidgevel opgetrokken tot tweeënveertig meter hoogte om restauratie van de pinakels, die zich in slechte staat bleken te bevin- dem mogelijk te maken. De stalen pijpen, waarvan het steigerwerk ls opgetrokken, hebben een gezamenlijke lengte van on geveer 6500 meter, dat is bijna de af stand LeidenKatwijk. De gezamenlijke lengte van de overige steigerdelen be- draagt 2500 merer. De iiermast aan de steiger van de zuadigevet, waarlangs ma terialen naar boven worden aangevoerd, heeft een hoogte van vijfenveertig meter. De bovenramen van het zuid/transept, waar de restauratie is begonnen, zijn al geheel open. Men heeft aan de binnen- kant z.g. houten kooien gemaakt, waar door wind en rogen zo min mogelijk in de kerk kunnen komen. Van een tocht vrije afsluiting kan echter geen sprake zijn; de bovenkant van deze kooien is Onder de goot van de lichtbeuken is ter wide van de stevigheid van de muren een betonnen balk £€6tort Uitbreiding program Tijdens de eerste restauratiewerkzaam. ..heden bleek reeds, dat het muurwerk in slechte staat verkeert. Zou de eerste etappe van het herstel van de kerk zich hoofdzakelijk beperken tot het dak en de ramen, deze ontdekking heeft er toe ge leid. dat nu het muurwerk van de Willy Spoor, wiens karakteruitbeeldingen goed wéren, en door Fnits Vogels. Geluiden en muziek versterkten in be langrijke mate de uitbeelding. De gitarist Herman van der Aa speelde enkele num- Freule Van Heemstra las de gelijkenis an de zaaier uit Mattheüs waarna twee groepen cursisten een uitbeelding ervan gaven. De duidelijke bewijzen van in- Postduiven in „De grote Vink" De postduivenvereniging Columba houdt in De grote Vink een tentoonstel ling. Keurmeester was de heer J. Selens Uit Den Haag. Speciaal by de hokten- toonstelling liepen de punten niet ver uiteen. Een speciale vermelding verdient het hok van Jos. Göbel. die in plaats van zyn duif een prachtig krielhaantje vond met de eervolle vermelding „Lief hebber moet dit vogeltje in ere houden", een geste, waarom hartelijk is gelachen. Hoofdbekroningen: beste vogel ran de gehele tentoonstelling J. S. A. Baileij. beste oude doffer H. W. G. van Velzen. duivin Baileij, jonge doffer idem. duivin Göbel. Klasse 1 oude doffers, 500 km en hoger, alle kleuren: 1 G. D J. Oude Elferink. 2 idem. 3 J. W. Wolters; klas 2 oude duivinuen: idem 1 Van Velzen. 2 G. W. ten Braak; klas 3 oude doffers. 300 tot 500 km. alle kleuren 1 en 2 Oude Elfe- rink, 3 W. F. P. Rijsbergen; klas 4 oude Iduivinnen: idem 1 Baileij, 2 en 3 G. W. Iten Braak; klas 5 oude doffers 65 tot 270 km, alle kleuren: 1 Van Velzen. 2 Wolters, 3 R. P. de Graaf; klas 6 oude duivinnen: idem 1 De Graaf, 2 Göbel, 3 Van Velzen: klas 7 oude doffers onbe- vlogen. alle kleuren: 1 Van Velzen; klas 8 oude duivinnen: idem geen prijzen; klas 9 jonge doffers 200 tot 300 km. alle kleuren: 2 De Graaf. 3 Wolters; klas 10 jonge duivinnenidem 1 Göbel, 3 Van Velzen; klas 11 jonge doffers 65 tot 200 km. alle kleuren: 1 Baileij, 2 Wolters. 3 De Graaf: klas 12 jonge duivinnen: idem 3 Oude Elferink; klas 13 jonge doffers onibevlogen. alle kleurenGöbel. Uitsflagen hoktenfoonsteMing: 1 Van Velzen, 2 Rijsbergen. 3 Ten Braak. 4 De Graaf. 5 Oude Elferink. 6 Wolters. 7 De Graaf. 8 C. P. VeRhuiizem. 9 Göbel, 10 J Velthuijtaen, 11 L. W. M. Gaykens, 12 1 Baileij. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordit waargenomen door de doktere Van Alphen, De Jager, Stoffers, Verbrugge cn Wjjddcks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van zaterdag 1 januari 13 uur tot zaterdag 14 januari 8 uur waargenomen door apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. en apotheek ..Tot hulp der menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. lichtbeuken im het zuiderdrwensschip bij de restauratie mag worden meegenomen. Dit betekent een verzwaring van het her stelprogramma. Men heeft het besluit te meer kunnen nemen, omdat nu van het voor de ramen nodig werk dubbel werK en dus dubbele kos ten met zich brengen. In het muurwerk is bij de restauratie van 1890 steen verwerkt, dde niiet c sp ronk el ijk is. Deze steensoort wordt vervangen door Gobertangen steen, kometig uit België en daar gedolven uit Wy vernamen ook, dat binnenkort maatregelen zullen worden getroffen om het orgel, dat uit 1637 dateert en op de monumenteniyst voorkomt, veilig te stellen. De omstandigheden zyn voor het kostbare instrument toch al niet gunstig, maar wanneer het dan nog niet gebruikt wordt moet het helemaal schadeiyk zijn. Waarin die maatregelen zullen bestaan. Is nog niet te zeggen. Men schynt niet tot demontage van het orgel te wil len overgaan. Pantomime-demonstratie op Oud-Poelgeest Eigen gebaren zeggen wat men innerlijk voelt Gisteravond was het koetshuis van het kasteel Oud-Poelgeest tot de laat ste plaats bezet, voornamelijk door jongeren en volwassenen, die geïnteres seerd zijn bij het vormingswerk. De samenkomst werd met een welkomst woord geopend door baronesse C. M. van Heemstra, die meedeelde, dat op deze avond de cursusweek werd gesloten, waarin de pantomime werd be oefend onder leiding van de stichting Nederlandse Pantomime te Am sterdam. ZATERDAG 7 JANUARI 1956 Tussen Het imposante steigerwerk aan de zuidgevel van de Hooglandse kerk; de stalen pijpen hebben een gezamenlijke lengte van 6500 meter dat is bijna van Leiden naar Katwijk. Foto N. van der Horst De mooiste vrouw ter wereld De film „De mooiste vrouw ter wereld", die deze week in Lido draait, behandelt het leven van Lina Cavalieri. Zij is een beroemde zangeres geweest. Geboren op 25 december 1874 in Rome, klom ze via de musichall op tot de hoogste roem. Als ge vierde kunstenares zong ze vaaK mei Ca ruso. Niemand minder dan Jules Masse net schreef een opera speciaal voor haar. Driemaal is ze getrouwd geweest, eerst met de Russische prins Bariatlnsky, toen met de Amerikaanse miljonair Chandler en tenslotte met de Italiaanse tenorzanger Lucien Maratore Op 8 februari 1944 vond ze de dood in Florence, toen haar villa werd getroffen door een Amerikaanse bom. Niet alleen was Lina Cavalieri een groot zangeres er zijn nog grammofoon platen van haar in omloop maar tevens gold zij als een van de mooiste vrouwen ter wereld. Een klein deel van dit kleurige leven ls nu op de filmband vastgelegd, namelijk het opgroeien van de zangeres in de armelijke omgeving, en haar liefde voor de Russische prins. Voor de hoofdrol heeft men Gina Lollobrigida geëngageerd, meer het type van het volks meisje dan van de grande dame. Er wordt in de film onder meer een deel uit Tosca gezongen. Het is een film geworden met show. droom en zang, en daarmee zijn de meeste bioscoopbezoekers dik tevreden. Geen liefde duurt eeuwig In Trianon spelen Daniël Gelin, Fran- coise Arnoul en de uit Engeland geleende acteur Trevor Howard de hoofdrollen „Geen liefde duurt eeuwig", een amoi reus verhaal, dat op typisch Franse wij; verloopt. Langzaam maar zeker voelt mt een tragisch einde naderen voor de beide geliefden, die elk met een moord op het geweten troost bij elkaar zoeken ook werkelijk liefde voor elkaar opvat ten. Een inspecteur van Scotland Yard gebruikt de liefde van de jongeman als middel om een bekentenis te ontlokken De voorzitter dezer stichting, de heer H. Everts, gaf een uiteenzetting van heit het wenk dat hoofdzakelijk be lief geven van bekendheid aan de kulturele en esthetische waaide van de pantomime. De werkgroepen houden zich bezig meit het opleiden der leskrach- vooretelllnngen voor d® jeugd en voor volwassenen. Dat deskun dige leiding op dit gebied noodzakelijk is. bleek duidelijk aan hetgeen verder op deze avond werd geboden. De artistieke leider, de heer Jan Bronte, vertelde een en ander over de panitomiime, waarmee getracht wordit, de dagelijkse dingen om ons heen uit te beelden. Het gaat er niet om, de bewe gingen in de plaats te stelten van bet woord, maar op eigen wijze door gebaren tot uitdrukking te brengen wat men voelt. Bij gaf daarvan treffende voor beelden. Hij verstaart de kunst van de pantomime door en door. Hij werd op uitstekende wijze geassisteerd door zijn Bouwkas toont moderne woninginrichting De N V. Bouwkas Nederlandse Gemeen- wganiseert in samenwerking stemming bewezen, dat de artistieke kwaliteiten van deze werkgroepen vol ledig werden erkend. Het is zonder twij fel. dat door de demonstraties van deze avond de pantomime vele vrienden en beu-orders»™ erbij heett ,<*regen. |>antel „roraansfcande bedrijven De groepen treden bmnenfcort in eenlma.s rijde„^ tentoonstelling, die een theater op en men hoopt dn.rna door |,„drul[ poogt u gpven modl„,„ keu. subsidie een vaste leeninrichting, moderne meubilering, stof- op het Nederlands j ferlng en verlichting. De huisvrouw zal jop deze tentoonstelling een duidelijk over- :icht krijgen van de uitvindingen, produk. en en materialen, die haar leven van elke lag en dat van haar hele gezin een stuk genoeglijker maken. In Leiden zal de showwagen op donder dag 12 januari arriveren op de Beesten markt. waar burgemeester Van Kinschot de expositie voor onze stad om half drie zal openen. het verkrijgen pla ate te echtgenote. Tiny Bronk. door E. Meester tot lid Prov. Staten benoemd De heer E. Meester, fractievoorzitter an de P. v. d. A. in de Leidse gemeente rad en seoretaris van het gewest Zuid- ölland van deze partij, is door de voor tter van het centraal stembureau be noemd tot lid van Prov.. Staten, In de va- e van de heer H. Sabel te Schie dam, die ontslag heefrt genomen. leugdolympiade afgelopen W. S.eenbergen was de beste tafeltennisser Gisteravond zijn voor het laatst wed strijden gehouden in het kader van de Leidse jeugdolympiade. Onder grote be langstelling kwamen tafeltennissers.van de groepen drie en vier tegen elkaar uit W. Steenbergen won van begin af op prachtige wijze zijn wedstrijden. Daar bovendien bekend was. dat hij het Leid se schoolkampioenschap 1955 had gewon nen, werd hij al voor het einde als win naar beschouwd. Er ls verbeten gestre den. Tenslotte kwamen in de winnaars ronde uit W. Steenbergen. H. Otten. H. Pomoe en .T. Nievaart. Na de eerste wed strijd tussen J. Nievaart en H. Otten de^pannendste uit de hele finale en ook de langste werd het programma ver der vlot afgewerkt. De uitslag: 1 en kam pioen W. Steenbergen. 2 H. Otten. 3 J Nievaart. De olympiade wordt dinsdag- en niet woensdagavond gesloten, in de kantine van de H.C.W. om half 8. Arbeidsbureau Leiden geheel werkloos ingeschreven mannen. Hieruit valt af te leiden, dat zich een geringe stijging voordeed t.o.v. de vorige stand, welke het ge volg is van normale seizoensinvloeden en wrijvingsfactoren. Een vergelijking met de stand cijfers op het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 doet evenwel duidelijk de gunstige gesteldheid van de arbeidsmarkt uitko men. De voordelige verschillen bedragen namelijk respectievelijk 2010, 1270 en De vraag om arbeidskrachten bleef op TH. J. VAN DER HEI|DEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's Vrijkomende ruimte voor uitbreiding van Royal Typewriters werkplaats hier ook gewenst is wegens het feit, dat de akkommodatie te wensen overlaat. Het gebouw heeft oude gedeel ten, waarvan de grote bedragen zou vergen. wij goed ingelicht, dan zal de werkplaats, waarvoor de teke ningen reeds klaar zijn, worden opgetrok ken op een terrein in de omgeving van de Trekvliet. Met de bouw zou vrij spoedig worden begonnen; het streven is, de werkplaats nog in 'de zomer van in gebruik te stellen. Naar wy vernemen, zal binnen korte tijd )or de rykswerkplaats voor vakontwik keling aan de Oosterkerkstraat (waarover vandaag in onze rubriek ,-,Met loep van mens tot mens" meer vertellen) nieuwbouw worden overgegaan. De huidige werkplaats ligt achter het terrein van de N.V. Royal Typewriters Holland. Deze schrijfmachine-industrie heeft het terrein van de rijkswerkplaats hard nodig voor uitbreiding. Daarbij komt, dat stopzetting vart de gelijk niveau en beliep ruim 250 geregis treerde aanvragen. In de metaal- en tex tielindustrie doet zich de behoefte aar personeel wel sterk gevoelen en is var een tekort 6prake. leugd Het aanbod van Jeugdigen, 15 bot en me' 18 jaar, is in vergelijking tot de vraag ge ring te noemen. De mogelijkheid is even wel niet uitgesloten, dat in april einde van diverse schoolopleidingen het bod iets ruimer zal worden. De aandacht wordt weer gevestigd op het gewijzigde zirtbingsuur voor jeugdigen, namelijk elke rüdaga i 7—8 i Vrouwen Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen vertoonde een geringe daling, namelijk van 115 tot 100. Ook de •raag nam enigszins af en beliep 250 ge registreerde aanvragen. Bijna 50 procent had betrekking op jeugdigen (15 tot en 18 jaar.) Gezien deze cijfers behoeft het geen betoog, dat het aanbod in niet onbe duidende mate bij de vraag ten achter blijft. Het tekort aan huishoudelijk per soneel (ruim 100 aanvragen) blijft een pro bleem vormen, waarvan de oplossing geen eenvoudige zaak is. Daarnaast bestaat be hoefte aan winkel- en kantoorpersoneel, strijksters en stitesrtera (confectie-in- dusrtrie). Harry en Frank TE KUNT ln Je .leven van die won- derlijke ontmoetingen hebben, die als aparte bladzyden in- je levensboek van alledag zijn en het daardoor ver levendigen. Zo ontmoetten we deze week ln een stil restaurant op een stille achtermid dag twee Engelse collega's, die éven per vliegtuig waren overgewipt om de een of andere reportage te maken. De een was journalist Herry Proctor, de ander fotoreporter Frank Charman. Beiden verbonden aan het Engelse blad Sunday Pictorial. Oplaag vijf miljoen. Van de eerste tot de laatste kolom sensatie. En vette koppen over de hele pagina. Eerder te pruimen door de gepassioneerde Fransman, zou men denken, dan door de fleg matieke Brit, vijf miljoen lezers, dat zegt genoeg. Ze vroegen het een en ander over Leiden, en we hebben ze rond geleid met een trots, alsof wezelf de universi teit en de Pieterskerk hadden gebouwd, de restauratie van het Gravensteen voor onze rekening hadden genomen en persoonlijk aansprakelijk waren voor de winterse schoonheid van onze Hangend over de leuning van de Blauwpoortsbrug, terwijl we een ogen blik zwijgend over het water tuurden, zei Frank opeens: „Dit Is de tweede keer dat wij Holland zien". „Aha!", zeiden wc, verwachtend een lofrede op de schoonheid van ons dierb're vaderland te zullen horen. „Ja", zei Frank, „de eerste keer was met de fooddropping boven Ypenburg in 1945. Ik was navigator". „En ik", zei Harry, „was boordschut ter. tijdens de landingsoperatie bij Arnhem", R.A.F.-mop ^TERU GW AN DELEND naar het sta tionvertelde Frank een mop. die tijdens de oorlog de ronde deed bde Royal Air Force: Weet je wat een „bomber" is? Nee? Nou, dat is de man. die er voor moet zorgen dat de bommen op het doel terecht komen. Hij heeft tijdens de vlucht een kaart bij zich, waarop niet alleen het doel is aangegeven, maar waarop ook tot in de details staat uit gestippeld, hoe het toestel moet ko men aanvliegen. Door een luikje in de bodem van het vliegtuig kan hij het landschap onder zich zien, en via een microfoon geeft hij de navigator In structies„Iets meer naar links, iets meer naar rechts" enz. En ten slotte drukt hij op een knop, waardoor de bommen uit de rekken vallen. Op zekere dag was niemand minder dan de air marshall aan boord. Je kunt begrijpen, dat de bomber hyper nerveus was en zich uitsloofde om z'n werk volmaakt te verrichten. Ze zijn vlak bfj het doel, en de bom ber roept in de microfoon: „Naar rechts ja goed zo nee, nu iets naar links ja nog meer stop, dat is teveelnaar rechts ja Onze oudöte "DROFESSOR Dr. J. PH. VOGEL, L. de Colignylaan 19 te Oegstgeest, hoopt maandag 85 jr te worden. Hy is de oudste oud-hoogleraar van de Leid se universiteit, een vruchtbaar publicist en een groot kenner van het Sanskriet cn de Indiase archeologie. De verdiensten van Jean Philippe Vogel worden alom in binnen- en buitenland erkend. Professor Vogel is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en erelid van tal van buiten landse wetcnschappciyke lichamen. Op zyn 85ste verjaardag zal profes sor Vogel, deze heldere ster aan het Leidse universitaire firmament, uit- stedig zyn. de oprichting van deze rijkswerkplaat- ïarvan er momenteel 34 in ons i vinden zijn. Jongens van 18 jaar en ouder kunnen hier in een hoog tempo (van 10 tot 15 maanden) opge leid worden tot metselaar, timmerman of machinebankwerker, terwijl hun bovendien een loondervingsvergoeding wordt toegekend. Op de foto ziet men twee van de 168 leerlingen, die momenteel in de Leidse rijkswerkplaats worden opge leid. Het zijn (links) A. Lambertus, Westeinde 26 te Noordwijkerhout, die uit Indonesië ls gerepatrieerd, en E. K. Lichtenberg, matroos eerste klas bij de Sociaal Medische Dienst der Ma rine te Leiden. Ook zij hopen in korte tijd te worden opgeleid tot een kun dig en betrouwbaar vakman. Zij kun nen er in ieder geval zeker van zijn, dat de maatschappij hen, als ze klaar zijn, met open armen zal ontvangen. en haar doel "TJE DIRECTEUR van de rijkswerk plaats. de heer G. H. Kottelaar, noemde het een groot voordeel voor de leerlingen, dat zij iedere dag kun nen beginnen en niet op een vastge stelde aanvangsdatum van' de cursus behoeven te wachten. Over medewer king van het ministerie van Sociale Zaken, onder welks supervisie de rijkswerkplaatsen staan, heeft de heer Kottelaar in het geheel niet te klagen. Materiaal is er ruimschoots voorhan den en het is van goede kwaliteit De behuizing aan de Oosterkerkstraat is niet ideaal (al is er veel ruimte), maar er schijnen plannen in voorbereiding te zijn om hierin in de nabüe toekomst verbetering te brengen. De rijkswerkplaatsen concurreren niet met de normale ambachtsscholen. Deze hebben hoofdzakelijk leerlingen, die nog geen 18 jaar zijn, terwijl de rijkswerkplaats zich juist tot taak stelt de oudere jongens een vak te leren, dat hen aantrekt, om hen om te scho len wanneer ze elders nodig zijn of om hen te herscholen wanneer ze lange tijd uit hun eigenlijke vak geweest zijn. Het belangrijkste verschil met de ambachtsschool is eigenlijk, aldus de heer Kottelaar. dat bij de rijks- werkplaats voornamelijk sprake is van een opleiding naar behoefte, van het afleveren van die vakmensen, die de maatschappij het meest nodig heeft. Brandoffer „Pappie, dat omdat we zo n wakkere ogen keken r het loeiend vuur in de Toen riep de peuter en schril stemmetje: een brandoffer, hè? fijn kerstfeest hebben aan diens geliefde, van wie men nog steeds niet heeft kunnen bewijzen, dat zij haar echtgenoot vermoord heeft. De volhar dende speurzin van deze detective schept een sfeer van voortdurende beklemming, die het geluk van deze beide mensen ten slotte onmogelijk maakt. De vrouw be kent haar misdaad tegenover de man van Scotland Yard buiten medeweten van haar minnaar, die te laat ontdekt, dat hij zijn leven weer alleen zal moeten voort zetten. Het verhaal bevat genoeg gegevens voor een goede film. Regisseur Henri Verneull heeft het echter teveel gezocht in de ro mantische entourage en een oppervlakkig spel met zijn hoofdfiguren, hetgeen de si tuatie hier en daar eerder lachwekkend dan overtuigend maakt. De karakters van deze mensen zijn zeer vaag getekend en hun doen en laten laat de toeschouwer dan ook betrekkelijk onverschillig. Zodat alleen het niet onaardige verhaaltje over blijft. (Zwakke, romantische verfilming van een verhaal met mogelijkheden). 's Nachts op de Reeper- baan In elke hayenstad bevindt zich een be paalde wijk, waar ieder die modern ver tier zoekt terecht kan Die ontspanning bestaat dan uit het kijken naar uiterst schaars beklede meisjes, zingende en op de harmonica spelende matrozen, en om het beeld compleet te maken in de mod der worstelende vrouwen, dit geheel af gewisseld met het regelmatig afbreken van de inventaris op niet geheel regle mentaire wijze. Dit alles treft de bezoeker van Luxor aan in de voor alle leeftijden toegelaten film „Op de Reeperbaan 's nachts om half een". In dit beruchte havenkwartier drijft een zekere Pitter Breuer, alias Heinz Rühmann, een niet meer in de running zijnd oord van vermaak, en komt zijn vriend Hannes Wedderkamp, onder welke naam Hans Albers schuil gaat, de zaak wat opvrolijken. Om er nog wat spanning ln te brengen is er een verhaaltje door heen geweven van een verzonken goud schat in een U-boot en de bandieten, die zich daarom bekommeren. „Het paardehoofdstel" hangt er in Duit se kleuren aan de muur, en. o ja, het loopt allemaal goed af. Met filmkunst heeft dit uiteraard geen enkel raakpunt meer. (Bont vermaak in kleuren op ty pisch Duitse tvyze verfilmd). Piraten van Tripoli Prinses Karjan van Misurata (Noord- Afrika) zit in moeiiykheden. Bey Malek Tunis is het vorstendom binnenge vallen en wil nu de mooie Prinses doden. Zij vlucht naar Tripoll, het centrum van de piraten, waar de grote zeerover Ga- drian regeert. Die vlucht ls niet zonder resultaten, dat laten de technlcolor-beel- van deze Columbia-film maar al te goed zien. Er komen verwoede gevechten tussen piraten cn soldaten van dc Bey. Alles dreigt mis te gaan, zowel Gadrian als de Prinses worden weer gevangen ge- ;n. Maar het zou geen goede vecht film zijn als het goede niet zou overwin- En dat doet het hier ook, want de Prinses komt weer op de troon, nu met echtgenoot. Als men weet dat zich dit alles afspeelde aan het einde van de 17de dan begrijpt men de rijke aankle ding en de man-tegen-man-gevechten. De film draalt in Rex. (Prinses vluoht voor een Bey haar een •.onnkge toekomst). Gejaagd door de wind CORRESP. CONVERS. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 tienduizend tandagavond op het Schuttersveld naar het verbran den der vierduizend kerstbomen staan te kijken. Uw dienaar was één van hen. En naast hem stond een collega, met aan z'n hand z'n troonopvolger, amper twee-en-een-halve turf hoog. De hoog oplaaiende vlammen ver lichtten het snuitje van het parman- Ri jkgwerkpl aats. J~\E RIJKSWERKPLAATS voor vak- ontwikkeling is een naoorlogse in stelling, die dezer dagen haar tiende verjaardag viert. De Leidse werkplaats ligt aan de Oosterkerkstraat, waar in de afgelopen tien jaar 1883 leerlingen geschoold, omgeschoold en herschoold zijn. Het grote gebrek aan vaklieden van velerlei aard, dat na de oorlog ontstond, heeft de stoot gegeven tot Keratbomenbos T7EN ANDERE KENNIS van ons heeft diezelfde maandag z'n ogen eens extra uitgewreven. Dat was niet by het avondvuur op het Schuttersveld, maar in de ochtendschemer van z'n achterkamer. By het opentrekken van de gordyncn. Die kennis begint al behooriyk te gryzen en mag zich de vader noemen van zogezegde ..rypende jeugd". Die jeugd had op de avond van nieuw jaarsdag weer andere jeugd aange voerd. En het Jaar was nog wel lang, maar men achtte de eerste dag elgen- iyk te kort. Vader en moeder echter vonden het welletjes met dat nieuwe Jaar en gingen wat eerder de eerste nacht In. Zy hebben dus niet gewacht tot dc werkers van het elfde uur hun snode plannen gingen uitvoeren. Het succes was des te groter: toen onze kennis 's morgens de gordynen opentrok en z'n tnfn Inkeek, was die in een bos herschapen. Niet minder dan negen kerstbomen stonden er keurig op hun kruisjes. Ook die negen zyn 's avonds op het Schuttersveld in rook opge gaan. Nieuwjaaiupost JTLK JAAR-hebben de brengers van goede en kwade boodschappen méér nieuwjaarspost te verstouwen. De meestal wel kleurige, maar vaak zo weinig artistieke kaarten zijn nog lang niet uit de mode. Ze overtroeven zelfs in stijgende mate de visitekaart jes. Het Leidse postkantoor heeft de drukte behoorlijk kunnen opvangen, ook door veel over te werken en door het inschakelen uan enkele onge schoolde krachten. Het is hier beter gegaan dan in Haarlem, waar de PTT een achterstand van enkele dagen had, althans wat de nieuwjaarskaarten be treft. Een kleine tip: denkt u er aan, dat 1 februari 1956 in dit verband een be langrijke datum is? Na die dag ac cepteert de post geen klein grut meer. Kaartjes en envelopjes moeten dan een afmeting van minstens 7 bü 10 centimeter hebben. AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag U.V.S.-rterrein Wassenaarseweg, 35 »ur: receptie opening clubhuis. Foyer Stadsgehoorzaal, 3—7 uur: schaakmassakamp Leiden—Omstreken. Turk, 4—6 uur: Ned. Relsvereniging, cocktailparty 45-jarig bestaan. Kantine Qpelenkazerne, 6 uur: contact- avond reüniecommissie „Het oude Vier de"; 7.45 uur: Amsterdamse Comedie met „Een muzikale familie". Anitonius-dubhuis. 7.45 uur: mondaccor- deon vereniging „Accelerando", jaaruit voering. Schouwburg, 8 uur: Jubileumselzoen Litteris Sacrum, Letterlievende vereni ging „J. J. Oremer" uit Haarlem met „Wie zsl ik vermoorden?" door A. den Hertog. Zondag Maranathakerk Lage Morsweg, 7 uur: B.K.-samenkomst, dr P. L. Schoonheim ,De zin van het leven", m.m.v. kin derkoor en trompetsolist. Maandag De Doelen. 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, algemene vergadering. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25). 2-5 uur: Kerstten toonstelling, litho's in kleuren door J. Bezemer en J. van Vlijmen (tot 19 februari). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uir, Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, i apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. Dr Kampman directeur Instituut Nabije Oosten Dr A. A. Kampman is benoemd tot di recteur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Lelden. Dr Kampman bekleedde voorheen de functie van hoofd conservator aan het Instituut. Burgerlijke stond van Leiden GEBOREN: Damaris, dr van F. Breed- veld en G. Lepelaar; Gerarda Maria, dr van J. M. van Leeuwen en J. Brugman; Maria Quirina Cornelia, dT van J J Straathof en C. M. G. v. d. Weijden; Marie, dr van A. du Prie en E. Rozier; Arnaud, zn van N. O. Verhagen en N. Fruneaux; Petrus Cornells, zn van J H Kettenis en G. v. d. Klaauw; Johannes Albertus Alexander Sjoerd, zn van G de Boer en L. M. de Bell; Jacobus Adrianue Casper, zn van C. T. J. de Koning en M. W. Vesseur; Gerardus Petrus, zn van G. P. de Haas en E. Smit Hendrik Jan, zn an H. J. Veldkamp en M. P. Lepelaar. OVERLEDEN: J. T. Breedeveld, zn. 25 W. van Beelen, wednr, 75 jr; J. Si- ions. wednr. 86 Jr; C. van Donk, huisvr. an Van Tilburg, 64 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3