PAUW ZOCHT KENNISMAKING PER ADVERTENTIE VERGEET DE VOGELS NIET rraran a w Les 37 PP s Ég ÜP iff iü s s a V j P b s ZONDAGSBLAD 7 JANUARI 1956 Kort verhaal van C. Baardman ALWEER moet ik zeggen, dat wij in ons dorp niet ouwerwets zijn. Ik kan dit niet genoeg herhalen, want als wij in de stad zijn, wordt ons nog al te veel door woord of blik te ver staan gegeven, dat we eigenlijk maar heikneuters zijn, waarvoor in de sfeer van de stadse Hoogcultuur geen En nu spreek ik nog maar niet van de vele vissers, die in de zomer voor dag en dauw bij ons aan de deur staan om een boot te vragen waarin zij hun visinstincten kunnen uitleven. Bij die gelegenheden zijn de stadse mensen zeer beleefd en meestal zeg gen zij dan ook enige vriendelijke dingen over ons mooie dorp en de flinke mensen die er in wonen. Wij hebben echter go-de oren en zo nu en dan vangen we wel eens iets op over achterlijke mensen, die in zo'n dood gat willen wonen. Grootmoedig vergeven wij dit aan de stakkers, die in volle mensenpak huizen hun leven moeten slijten, en wij prijzen ons gelukkig dat wij vrij kunnen ademhalen in de zuivere lucht van ons heerlijke dorp. Daarom wil ik van die vissers niets zeggen. Het gaat er nu om u te be wijzen, dat wij minder achterlijk zijn dan in de stad van ons gedacht wordt. Wij staan open voor de „zegeningen" van de moderne tijd. Zelfs mensen, die bij ons niet voor vol worden aangezien, kunnen de stede ling als exempel dienen van de dorps- mens die met zijn tijd meegaat. Daar heb je nu die Pauw Jekan- menogmeervertellen. Dit is niet zijn echte naam, maar een bijvoeg sel achter zijn doopnaam, dat hij te danken heeft aan zijn stopwoord „Je kanmenogmeervertellen". T^EZE Pauw was tot voor kort vrij gezel, die maar drie dagen per week werkte omdat hij, naar zijn zeg gen, dan genoeg verdiend had om er in zijn eentje een week van te kunnen leven. Op °en goede dag ontdekte Pauw, dat een man alleen maar een half mens is. Een vrouw alleen weet zich wel te redden, maar Pauw kon dit niet. Aan zijn jas ontbraken altijd een paar knopen en als hij liep zag je bij elke stap die hij deed een paar naakte hielen uit zijn klompen opwip pen. Met zijn potje koken ging het ook al niet zoals het behoorde. Soms kreeg hij maar tweemaal per week een hapje warm eten en wij hebben hem dikwijls gezegd, dat hij eigenlijk een schandvlek was op ons keurig ge ordende dorpsleven. Zoals reeds gezegd ontdekte Pauw, dat een vrouw hem het leven aange namer zou kunnen maken. In het dorp was er echter geen vrouw te vinden, die genegen was wat zon in het leven van Pauw te brengen. Daarvoor zag hij er te on smakelijk uit. Pauw liet zich door de verschillen de afwijzingen niet ontmoedigen, zo was hij niet. Hij had zich in het hoofd gezet, dat hij een vrouw moest heb ben en die vrouw, zou er komen, waar hij haar ook halen moest. Nadat hij in andere dorpen, ook weer tevergeefs, had rondgezien, be wees hij dat de moderne tijd niet on gemerkt aan hem was voorbij gegaan. .Wekenlang ''eP hij de avonduren bij zijn buren langs en overal vroeg hij de krant te lezen. Dit wekte onze argwaan en al gauw werd er gefluis terd, dat Pauw alle huwelijksadver tenties tot de laatste letter spelde. Als het hem gevraagd werd lachte hij geheimzinnig, maar hij zei geen ja en geen neen. We zagen hem veel naar de brie venbus lopen en van de kruidenier, die ook postzegels verkoopt, hoorden wij dat Pauw de postzegels met tien tegelijk haalde. Dit gaf te denken en met spanning zagen wij uit naar de gevolgen van de korrespondentie. TANG behoefden wjj niet te wachten: de uiterlijke tekenen wezen er op, dat Pauw nu toch beet had. Hij kocht een nieuw boezeroen en hij liet zijn schoenen verzolen, wat zeldzame gebeurtenissen in zijn le- En toen kwam de dag, waarop wij een vrouwspersoon bij Pauw aan de deur zagen staan. In de namiddag zagen wij hem met zijn gast door het dorp wandelen en 's avonds hadden wij heel wat te be praten. Pauw zelf had het grote nieuws aan zijn buren verteld. Hij zou gaan trouwen met een weduwe uit Rotterdam. - Maar Pauw, zou zo'n stadsmens hier kunnen aarden? vroegen de bu ren hem. Dat zou wel gaan, meende Pauw. Zij woonde wel in de stad, maar zij had haar hele leven door al verlangd naar een rustig leven in een dorp. Dat was voor haar kind ook veel beter., ja, zij had een kind., een jongen van acht jaar.een aardig joch, dat heel wat leven in de brou werij zou brengen. De buren keken bedenkelijk., zo'n stadse jongen zou heel wat vreemde streken meebrengen., wie weet wat hij van die boefjes in de grote stad geleerd had. Pauw had echter geen bezwaren. Deze stadse jongen was een model ventje, altijd gehoorzaam en beleefd., vreemde streken? Pauw wist nog goed hoe zijn vader bij hem alle vreemde streken er uit geranseld had met een stuk hout en hout was er nog steeds genoeg. Hij was blij, dat zijn vrouw een kind zou meebrengen: een gezin zonder kinderen was ook niks. De dagen voor zijn trouwen, ver liepen rustig. Eenmaal per week kwam de vrouw een dag over. Zij maakte het huis van Pauw schoon en herstelde zijn kleren. Wij moesten dan ook toegeven, dat zij een orden telijk vrouwmens leek. Het zoontje was zoalè Pauw gezegd had, een aardig ventje, hjj zat net jes in de kleren en hij sprak keurig met twee woorden. Pauw was in de wolken met zijn stiefzoon en wij meenden, dat hij het niet slecht bekeken had toen hij schreef op een advertentie. '"POEN het paar in ondertrouw was, 1 bewees het dorp hoezeer zij Pauw zijn geluk gunde. Van alle zijden werd iets gebracht voor het huisgezin in oprichting. Een enkel ding was er echter dat ons niet zinde. Wij zagen de aan staande vrouw van Pauw wel telkens in ons dorp, maar nooit trok Pauw zelf ook eens naar Rotterdam. Ook zouden zij in het dorp trouwen, ter wijl het toch bij ons een goede ge woonte is om uit het huis van de bruid naar kerk en gemeentehuis te gaan. Dit was echter een zaak die ons niet aanging en wij hebben er dan ook geen enkele aanmerking op ge- We hadden Pa«w nog nooit zo net jes gezien en de bruid kon door een ringetje gehaald worden, zo keu rig zat zij in de kleren. We waren echt blij, dat Pauw het zo goed getroffen had en wij erken den, dat wij allen schuld hadden aan zijn vereenzaming en verwaarloosde uiterlijk. Een echte bruiloft hield het paar niet, maar in de loop van de avond gingen wij, naar goede gewoonte, het paar feliciteren. We dronken een paar glazen wijn en knabbelden wat bruid suikers en niemand die iets te zeggen had over de ontvangst, het was alles prima in orde. Pauw zag er uit als een heer en wij geloofden, dat zijn vrouw nog een behoorlijk mens van hem zou ma ken. Deze stadse madam was veel flinker dan wij hadden durven ver moeden. Serieus was zij ook, dat bleek uit de ernstige manier waarop zij sprak over de dingen die ons na aan het hart liggen. IJOE flink en hoe handig zij wel was ontdekten wij een paar dagen later. Het was zaterdagmiddag, de mannen werkten wat in de tuin en de vrouwen gaven de kinderen de goe de wekelijkse beurt. Het was stil langs de weg, alleen de bakkers waren druk in de weer met het rondbrengen van het brood voor de zondag. Opeens hoorden de buren van Pauw een geweldig leven. Het was alsof het pas getrouwde paar nu al bezig was om te proberen wie van de twee de grootste mond had. Leen Spaan, die van zijn eigen nog al nieuwsgierig is, heeft, verborgen achter een heg, alles aangehoord en gezien. Pauw stond in de deur van zijn huis en voor de deur stond een vrouw, die zo te zien een zuster van zyn vrouw was. Achter haar stonden zeven kinde ren Pauw aan te staren alsof hij een wonderdier was. De vrouw sprak vlug en Leen kon niet verstaan waarover zij het had. Pauw bulderde echter zo hard, dat het huizen ver te horen was: En ze komen er niet inik ben -niet getrouwd om de vader van een op voedingsgesticht te worden. Weer sprak de vrouw en weer brul de Pauw: Ze komen er niet in! Leen begreep er niets van, maar alles werd hem duidelijk toen de vrouw van Pauw naar buiten kwam. Zij had hoed op en mantel aan alsof zij gereed was om op reis te gaan. Zij greep de kinderen, de een na de ander, beet en knuffelde hen en Leen hoorde haar op huilerige toon zeggen Och lieverdjes je moe der had die man uitgekozen om je vader te worden, maar hij is een beul., moeder gaat met jullie mee terug naar Rotterdam... Wil jij met die troep mee gaan? vroeg Pauw op vreemde toon. Natuurlijk, het zijn toch mijn bloedeigen kinderen! Dat had je. me vóór ons trouwen moeten vertellen. Och, mannen zijn soms zo raar. En mijn vent heeft er genoeg Van om voor andermans kinderen te wer ken, beet de zuster van de vrouw. Kom, lieverdjes, we gaan, zei de vrouw van Pauw. Dit was Pauw te bar, hij aarzelde even toen zei hij: Kom er dan maar in om de zaak eens goed uit te praten. Heel de kinderschaar ging naar bin nen en zij bleven er. Pauw werkt nu niet drie dagen per week maar zes, en hij is er tuk op om ergens in de avonduren nog een karweitje op te knappen. Hij moet nu voor een vrouw en acht kinderen de kost verdienen en dat valt niet Wij zijn niet ouwerwets, maar als iemand spreekt over een huwelijks advertentie, dan zeggen wij toch: Niks gedaan, zie maar naar Pauw. Wij houden ons op dit gebied liever aan de ouwerwetse manier om aan een vrouw te komen. En wie zal ons ongelijk geven? (Vervolg van pap. 2 Zo'n voedertafel is eigenlijk niet meer dan een plank op een paal. De plank moet zo ongeveer dertig bij zestig centimeter zijn. U boort er een paar gaten in, zodat het regenwater kan weglopen, en spijkert er een hou ten randje om van enkele centime ters hoog om het wegwaaien van het voedsel te voorkomen. De plank moet niet te dicht boven de grond zitten, want dan springen de katten erop. Komen er veel katten in uw tuin, dan neemt u de paal zó lang, dat de plank anderhalve meter of meer boven de grond komt. Bovendien kunt u aan de paal een manchet van plaatijzer spijkeren, die de vorm heeft van een omgekeerde trechter, met de wijde kant naar onderen. Eventueel kunt u in deze rand nog scherpe punten knippen, om te voor komen, dat de poes langs de paal omhoog klautert naar de etende vo gels. Nu zult u weldra bemerken, dat mussen uw beste klanten zijn. Van alle kanten komen ze als brutale straatjongens aanvliegen en vertrek ken niet vóór het laatste kruimeltje is verdwenen. Daarom kunt u de mussen beter op de grond voeren. U houdt ze heel eenvoudig van de voe dertafel wanneer u op de vier hoe ken hiervan een opstaand latje be draad, zodat De mussen schrikken raking komen. en soort hekje krijgt, deze draad slecht en Andere Bonte kraaien, waar, och kunt gij, vcor uw taaie darmen voedsel vinden, worme of slek in dit daaglijksch brood gebrek? Eerde en water zijn gesloten, overal ligt snée gegoten; en k en zie geen mens, die ooit ka) voor u of koren strooit. Gij en weet van schuur nog schelven van geen wortelen weg te en g en hebt geen spiese beigeieid tot meerder nood In ae snee zie 'k aller straten Uw tweevoetig speur gelaten; eet gij snêt of, half vergaan, laar> gij uwen dorst daaraan? Waar de neerstig nauwe hun gegraande peerden trekkende aan den wagen- last, daar is 't dat uw koren wast. Hun verlies komt u te baten en zoo zie 'k u, achter straten, raad- en roekloos van gebrek pekken in den peerdendrek 'k Zie u neerstig 't leven 'k zie u nederig zegepralen op ten hoopken mesch, verblijd lijk Sint Job in zijnen tijd. Laat de tuinier eens ver dwijnen laat d" Aprilsche zonne schijnen: dan o kraaien, krijgt g' uw deel in Gods goedheid, algeheel. Da: zal God u voedselvollen nooddruft doen op eerde schollen vinden, en den ploeg omtrent die den vetten akker wendt. GUIDO GEZELLE. hebben er vreemd genoeg geen hinder van. U moet wel een zwarte draad nemen, want van een witte, die zij wel zien, trekken zij zich niets Wat u voert hangt af van de vogels, die op uw voedertafel komen. Mezen zijn bijvoorbeeld dol op pinda's, die u aan een slinger kunt hangen, en op cocosnoot. Merels en lijsters eten graag van een rotte appel of peer. Verder: kaaskorstjes, wat overgeble ven aardappelen, een stukje spek- zwoerd dat u met een spijker op de plank vastmaakt. In de wintermaan den eten vrijwel alle vogels brood (vooral bruin brood). Spreeuwen, merels en lijsters heb ben ook graag bessen (van vlier, lijsterbes enz.). U kunt deze in het najaar verzamelen en ze in droog zand op een koele plaats bewaren. Zodra de nood aan de man komt, kunt u deze „inmaak" aanspreken. Watervogels, zoals eenden en koeten, en meeuwen kunt u door de slechte tijd ook helpen met in stukken ge sneden brood. Vooral ook drinken QOK HET DRINKEN van de vogels is belangrijk, vooral in de winter als het streng vriest. Alleen dient u hierbij goed op te letten, want de meeste vogels houden ervan af en toe een bad te nemen. Als ze dit echter bij vorst doen, is het voor hen ge vaarlijk. Hun verenpak bevriest en dit kan de dood ten gevolge hebben. Daarom moet u het water, dat u op de een of andere manier vorstvrij moet houden, of vaak verversen, zó verstrekken, dat ze wel kunnen drin ken, maar géén bad kunnen nemen. Dit kunt u bereiken door in het bakje of schaaltje met water een omgekeer de bloempot te plaatsen, zodat maar een klein randje vrij blijft. Ongetwijfeld zult ook u bemerken, dat de vogels u weldra gaan kennen. Wanneer u ze op geregelde, vaste tijden voert, zitten ze al op u te wach ten. Zelfs de spreeuwen zullen uw hulp, ondanks hun schelden en vech ten, waarderen. Bij ons zitten ze op het dak en in de bomen op wacht. Zodra er iets te halen is, daalt er een regen van spreeuwen neer op de voederplaats. En als straks, in de lente, weer allerwege het zingen van de vogels klinkt, zal het u voldoening geven dat ook u medewerkte om ze door de slechte tijd te helpen. FREEK VAN DER MEER 7 JANUARI 1956 .7 Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12. Den Haag. Met een nieuwe serie 't nieuwe jaar in ALLEREERST maken we van deze eerste rubriek in 1956 gebruik om al onze lezers en medewerkers een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar We starten dan met de opgaven van de zestiende serie problemen voor de ladderwedstrijd. Zoals gewoonlijk aan het begin van een nieuwe serie heb ben we ter aanmoediging van de min der sterke oplossers geen moeilijke problemen uitgezocht. Het eerste is gecomponeerd op een motief van de onlangs overleden Maastrichtse pro blemist B. Kramer dat hier heel sier lijk is bewerkt. De beide andere zijn slagproblemen zonder een enkele moei lijkheid aan het slot. No 334 van de bekende Rotterdamse combinatie is ook heel kunstig, het volgende stukje van de jeugdige Hagenaar die onlangs in de kolommen debuteerde kan in schoonheid nog niet helemaal wed ijveren met zijn voorgangers, maar is ontegenzeglijk het lastigste van de a m Wfc W' m Hl w>< 'm m w?* m m M |gp sa km S if m w Pi iü ''ps. Nw! JU m». tm, ym, m m (l)lAlU 6AAN WIJ TEKEA DOOR D0ROK PRAMVIQ 1. Dat de lengte van het menselijk lichaam acht maal de grootte is van het hoofd, geldt natuurlijk alleen voor harmonisch gebouwde mensen. In werkelijkheid is er echter een ongekend aantal mensen die te dik of te mager, te lang of te klein zijn. Dikwijls is het veel interessanter om die te tekenen dan de harmo nisch gevormden. Maak ge bruik van Uw eigen ogen en bestudeer Uw medemensen. In deze tekening wandelt een man voorbij (1) en wanneer wij zijn lichaam analyseren, dan kunnen wij zijn houding in 2 weergeven, die dus vereenvou digd de wandelende man laat 2. In feite is er zo'n groot aantal momenten van bewe ging. dat deze alle practisch niet getekend kunnen worden. Alleen de belangrijkste en spre kendste kunnen wij hier be handelen, zoals bijvoorbeeld deze man, die recht op U toe komt lopen. Hij is juist van plan het gewicht van zijn lichaam op zijn linkerbeen te verplaatsen en zijn hoofd zal daardoor het volgende ogenblik naar het midden van de „zwaartepuntlijn" A verschui ven. Bestudeer nu ook deze zwenking bij wandelende per- 3 Een andere manier van voortbewegen is hardlopen. Ook springen en huppelen kan men bestuderen, door spelen de kinderen gade te slaan. In dit voorbeeld wordt alleen een schematische figuur als uit gangspunt gegeven, opdat U zelf Uw krachten inspant hem compleet te tekenen. Let op dc zwaartepuntlijn A. Hardlo pen is namelijk een reeks naar vortn vallende bewegingen, die steeds onderbroken wor den doordat één been naar het snijpunt van zwaartepuntlijn en aardoppervlak wordt bewogen. werd nacnelijk zwart afgedrukt! Daar de stelling echter het gevolg was van een gegeven spelgang en de bij het diagram vermelde cijferstand geheel correct was, viel het de lezers geluk kig niet moeilijk om de fout zelf even te herstellen. Zoals gezegd ontdekte Schaaf een derde interessante stelling bij het ana- liseren van de voorgaande. Deze volgt nu hier en is ook wel zeer leerzaam voor beginners. Zwart: 6, 11. 13. 16. 22, 43. Zwart: 4, 8. 9, 16. 19, 23, 24, 34, 36, 10. Wit: 21, 22. 32. 33. 38, 42, 45. 47, 49. No. 335 Hans Rotteveel, Den Haag. a i 7 y II li B JUJi JU, j® m Wla m m 0 m m a B m B m m De opgave hiid-t voor alle drie- wit begint en wint. Oplossingen binnen drie weken na plaatsing in te zenden. Merkwaardige standen van P. Schaaf Onbedoeld is de aanduiding „merk waardige stand" bij het laatste dia gram in de vorige rubriek nog toe passelijker geworden dan ze al was. Het merendeel der witte schijven Oplo ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg I PUZZLE I 1 VAN DE WEEK I ïniiliiiiliiiiiilililillllllliiilillliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilirF Kruis-blok-raadsel Wit: 25. 30. 31, 33. 36. 37, 44. Zwart is aan zet. Dain halen op 49 gaat niet wegens 3126, 49x31, 36x9 met winst. Bepaald vervelend is dat bovendien 4439 dreigt, waardoor ook 4348 belet is. Zwart moet dus een stuk offeren, wat hem tevens veroorlooft op de volgende interessan te* wijze te winnen: 2227, 31x22, 43—49. 44—39, 49—35. 22—18 (de enige). 35x31. 36x27 (gedw.i 13x31 en nu hebben we deze positie op het bord, waarbij we in het eindspel zijn ge- Zwart: 6. 11, 16. 31. r t 7 T 3 1 5 7 4) iO •3 i Wit: 25, 39. P. Schaaf Wit begint, zwart wint. De winst lijkt eenvoudig. Toch is het nog oppassen. Indien wit de kans krijgt dam te maken op 3 of 4 en het andere stuk naar 26 te brengen is het onherroepelijk remise. De fraaie winstgang is het napluizen alleszins waard: 25—20. 31—37, 20—14. 37—42, 14—9 A. 42—48. 39—33, 48—42, 33— 28. 1117, 2823 (de enige, op 94, 42—37), 42—31. 9—4, 31—36, 4—10, 36—41. 10—19, 41—37 en om geen hara-kiri te plegen met het spelen van 1946 moet wit zijn enige schijf offeren en is het vier om één! A: 14—10, 42—48. 39—33. 4842, 33—28. 11—17. 10—5 (de enige), 42— 31, 5—14 (op 10 of 19, 31—37, 28—22, 37x5) 16—21, 14—25 B, 31—37, 25—43, 37x19. 43x16, 192 en wint want e<r volgt 1721 en 611. In één woord schitterend. B: Boeiend is ook deze variant: 1419. 2126. 192 (de enige, want op 19—5, 31—36 en 36—41). 3l—18, 2—16; 26—31. 16—32. 18—9, 32—46 (op 28—23 of 32—41. 9—14!». 9—4 en wint, want altijd volgt nu het dode lijke 410. We zijn het volkomen met Schaaf eens als hij deze bijdrage besluit met de woorden: een interessante spelgang en zeer leerzaam voor minder sterke spelers. In de volgende rubriek hopen we we nershoekje aan de beurt. Wij meenden er goed aan te doen eerst de „merk waardige standen", voor welke bij drage we inzender Schaaf van harte dank zeggen, achter elkaar af te wer ken om het verband hierin niet ver loren te laten gaan. No. 327. (B. J. Pranger). Zwart: 8. 10, 17 35. 39. dam op 32. Wit: 23. 24. 28. 30, 37. dam op 45. Opl.: 28—22. 24x2. <32x46 gedw.), 45—34 2x35. 35x5. No. 328 (G. v. d. Linde). Zwart: 1. 3. 7. 10, 14, 18. 20, 24. 25, 26 41. Wit: 12. 16. 23 28. 29. 31. 33. 34. 40, 42. 48. Opl.: 42— 38 48—42, 40—35, 28—22, 23—19. 33—29, 35x4, 4x40! (38 de enige), 4035, 18 12), 35—13. (12—17) A en nu herkennen we plotseling het Alix-motief: 1611, 132 A: op (17) natuurlijk 132 en op (1—6), 13—35, (12—18), 35—44. <18— 23). 44—17 gevolgd door 16—11 en 17—26. Zoveel behoefde men echter niet aan te geven. Het herkennen van Alix achten wij voldoende om voor de punten in aan merking te komen. Een zeldzaam staaltje van problematiek! No. 329. (Joh. d. Boogaard). Zwart: Behalve de gevraagde woorden moe ten ook 20 zwarte blokjes in het dia gram worden geplaatst. Met de gegeven HORIZONTAAL: 1 Hoogste punt; boze ge^st, 2 naakt; euvel, 3 op een andere plaats; voorzetsel, 4 Arab, titel 5 verlaagde toon; rekenkundige opgave: onmeetbaar getal, 6 gezond; strik; 7 onderdompeling: muts, 8 verkeerd; jaarlijkse groothandelsmarkt, 9 maat; zoen; Fr. lidwoord, 10 projectiel, 11 klein persoon: stad in China, 12 dier; dier. 13 bijb. vaartuig; snijgereecfschap VERTICAAL; 1 Benul: vogel, 2 hoe veelheid; waarzeggende vrouw; vogel, 3 regelmatige opstelling; bijdehande vrouw: zuster, 4 plaats in Zwitserland; vreemde munt, 5 kloosteroverste: blaasinstrument. 6 bitter aftreksel, drank, 7 bergplaats; jong dier; vreem de munt, 8 modedwaas; beschermeling: aanslibbing, 9 zeker; lichte wollen stof Inzendingen per briefkaart voor a.s donderdag aan bureau van dit blad. Ir de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle-oplossing". Oplossing van A tol Z 17 december Portret, treiler, rendement, tombola, album, mirabel, leemte, eerlijk, kreu pel, letsel, luiaard, duister, rondeel, la wine, eerlang, gezellig, gewoon, nestel, lollig, gier, ruit, Trommelslager. 3, 9. 11/13, 18. 23 25, 28, 30. 35. 36. Wit 14 20, 26. 27. 31. 32. 40/45. 47. 48. Opl 42 —38. 38—32. 26—21, 21—17. 47—42. 43— 39. 42—38. 48x8. 14x3, 3x6 en de zwarte dam is netjes ingemetseld Met dit vraagstuk heeft de auteur en kele slachtoffers onder de oplossers ge maakt wegens een vermeende bij-oploe- Opmerkingen uit de lezerskring Een van onze trouwe en zelden falende oplossers reageerde uitvoerig op no. 329. Hij geeft de volgende ontleding: 44—39 (28x46). 26—21. 21—17. 45—40. 47—41. 42x22, 43—38, 48x8. 14x3 enz. en merkt dan o.a. op dat schijf 40 zonder meer overblijft. Voorts dat als trste zet niet (28x40) _.aat er van het gehele p uitkomt daar wit dan niet 2621 kan spelen, daar zwart een meerslag van drie neemt in plaats van 35x33. Lezer besluit zijn betoog met de vraag: „Of heb ik een verkeerde oplossing?" Laat nu jammer genoeg deze laatste veronderstelling de spijker op zijn kop slaan! Wat te zien is aan de juiste oplos sing elders in deze rubriek. De auteur ral wel in zijn vuistje lachen. Wij danken lezer echter voor zijn sympathiek schrijven en zijn er wel van overtuigd dat hij zijn „nederlaag" spor tief opneemt. Een aantal andere lezers vond een bijoplossing in no. 325. De stand hiervan luidt: Zwart: 4, 10. 11. 13. 21. 22, 28. 40. Wit: 15. 20. 24. 25, 31, 35, 38, 41. De echte oplossing is: 35—30. 2014, 14x5, 5x24! 30—24, 25x14, (22—28». 14—9, 15—10 enz. De Gesignaleerde nevenoplossing: 4137, 7—32 24—19. 20x7 (26—31). 7—1, (3137), l23. <3742). 23x5 en wint door overmacht. Het was de heer D. Hassefras te Hazerswoude die dit het meest volledig aangaf en bovendien ook de goede oplossing inzond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 12