Tot vrijdag zullen trawlers IJmuiden niet verlaten RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIUSCHE COURANT WOENSDAG 4 JANUARI 19S6 O.V.B. organiseerde meeling Antwoord op resolutie zal dan gang ran zaken bepalen DE TRAWLER VISSERS van IJmuiden, Katwijk, Egmor.d en Noordwijk, die de ongeveer dertig IJmuidense trawlers bemannen, blijven voor lopig tot en met vrijdag aan de wal. Ook dinsdag is geen enkele trawier na de maandag door het OVB (Onafhankelijk Vakverbond) geproclameer de proteststaking naar zee vertrokken, daar gistermiddag na een door het OVB georganiseerde en zeer druk bezochte vergadering in het gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden om half drie werd besloten een resolutie op te stellen en te overhandigen aan de Vereniging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden. waarin wordt meegedeeld dat de IJmuidense trawlervissers, zowel leden van het OVB. de Centrale voor zeevarenden, de Christelijke Bond als ongeorganiseerden, kennis hebben genomen van het voornemen van de Centrale voor zeevarenden om bespre kingen met de reders te beginnen over een nieuw loonsysteem, waarbij de vaste gage komt te vervallen en uitsluitend op percentage van de besom ming en een garantieloon wordt gevaren. De vissers, die ter vergadering aan wezig waren, stelden in de resolutie ver der. dat deze besnrekingen dan worden gevoerd buiten medeweten van een gro te groen vissers (meest OVB-ledenV Bii de reso'utie werd eon door do vi«*r« opgesteld concept-CAO overhandigd, waaron door de reders voor vrijdag tot zolang blijft de vloot binnen dient te worden geantwoord. De waarschuwing Is er aan toegevoegd, dat indien aan deze uitnodiging geen gehoor wordt gegeven ernstige moeilijkheden zullen ontstaan Wat wil Centrale Volgens onze eigen telling werd de vergadering in het gebouw voor Christe- l'ike Belangen bijgewoond door ruim 250 trawlervissers, waarbij vele leden van de Christelijke Bond en de Centrale voor Zeevarenden Na de vergadering verna men we van het bestuur van de Centrale voor Zeevarenden voorheen de Cen trale Bond dat men met kracht tegen deze actie, uitgelokt door het OVB. zal ingaan. In geen geval zal men achter de staking staan en de Centrale zal de leden dan ook zo spoedig mogelijk adviseren weer naar zee te vertrekken Onder de thans ontstane omstandigheden is het voor de Central. opr- om besprekingen met de red. nen over een nieuw loonsysteem. Dit systeem zal voor de opvarenden zeker geen loonsverlaging inhouden, aldus het bestuur van de Centrale. De reders zijn bereid een loonsverhoging aan de beman ningen van de IJmuidense trawlers te geven, maar zij stellen er als voorwaar de bij. dat een andere loonopbouw hier mee eenaard moet gaan De vaste gage zou dan komen te vervallen. De Centra le heeft thans machtiging gekregen op vorige week dinsdag en deze week maan dag gehouden vergaderingen om nadat de CAO vier jaar geleden werd opgezegd door de Centrale Bond met de reders te gaan praten en eens aan te horen met welk voorstel de reders uit de bus ko men. Daarna zou de Centrale eventueel met voorstellen bij de leden kunnen komen. De vergadering Op de door het OVB uitgeschreven ver gadering heeft in de eerste plaats de be stuurder, de heer J v. d. Niet. gespro ken. Hij had verbaasd gestaan van be richten, als zouden de leden van de Cen trale voor Zeevarenden het bestuur machtiging hebben verleend met de re ders te onderhandelen over een nieuw loonsysteem. Volgens hem was dit niet gebeurd. Door vissers en niet door een onbekwaam bestuurder, aldus de heer v. d Niet is een nieuw concept- CAO opgesteld, waarbij de maandgages zouden worden opgetrokken. Het bestuur van het OVB heeft dit cóncept-CAO aan de reders verzonden, maar er niets op vernomen. Naast de verhoging der gages stond hij voor. dat de bemanningen weer beschikken over het lever- en kuitgeld. dat de reders kleding en materiaal voor de bemanning beschikbaar dienen te stel len en dat de voeding gelijk dient te worden aan die op de koopvaardijsche pen. ..Zonder 'dat de vissers er in zijn gekend is de wachtgeldregeling verdwe nen en kwam de WW-uitkerinp er voor in de plaats", aldus de heer Van der Niet. ..Het was geen verbetering". Voorts voerde hij als grief aan. dat vele vissers bij de besprekingen niet worden gehoord. Het OVB wordt namelijk niet erkend. zijn ter verantwoording geroepen en moesten naar het oude systeem terug. De loonsverhoging bii de koopvaardij van zestien procent was ook mogelijk, al dus de heer Koning, men heeft daar aan de rand van de afgrond geleefd. Er was geen volk. Ook vooral in dit verband mogen de trawlervissers zich de verla ging en vernedering van het nieuwe loon systeem niet laten opdringen. Hij greep nog even terug naar de in wonnen staking, die tegen het beleid van de erkende bonden inging en her opende vervolgens zijn aanval op het be stuur van de Centrale voor Zeevarenden, waarvan geen enkel lid ooit heeft geva ren en men geen ..tarbotje van een schol letje weet te onderscheiden". Vervolgens werden enkele suggesties ter sprake ge bracht door de vergadering om de eisen nieuwe CAO kracht bij ti Het "a-h« lelde ook voorop, dat het irvvtiatief voor een en an ander uit de vergadering moest komen Een van de vissers heeft op deze ver gadering onder meer een punt aange roerd. waarvoor veel bijval was. Er va ren thans kotters uit IJmuiden om de Noord met slechts zeven man aan boord. De schiDoer en de monteur werken in de last. terwijl niemand op de brug en nie mand in de motorkamer staat. „Wanneer Ik mijn hand oo straat niet uitsteek, krijg ik een bekeuring, ook voor de vissers schepen vraag ik naleving van de wet en controle daarop", aldus deze spreker. Door het geringe aantal opvarenden bij het varen-op-deel kan de wacht niet goed worden bemand. „We zijn vijftig jaar achter", riep deze bekende machinist uit Resolutie Een hoofdbestuurder van het OVB heeft vervolgens als zijn mentng kenbaar gemaakt, dat men beter op dit moment niet kon overgaan tot staking. Htj wilde het besluit echter gaarne aan de ver gadering. aan de vissers zelf. overlaten, óf de resolutie overhandigen en een tijdslimiet van twee weken stellen, óf eerst werken aan een samenbundeling van alle vissers, was tenslotte het voor stel "van deze bestuurder De in de aanhef vermelde resolutie irgelezc daai gadering het voorstel de resolutie aan de reders te overhandigen en hun enige dagen tijd te geven. De vloot zou dan tot vrijdag binnen blijven, voor wel ke dag uitsluitsel wordt verwacht. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, daar bij het stellen van de eis binnen twee weken antwoord te hebben toch alle schepen naar zee zouden gaan en er daarna heel moeilijk contact tussen de opvarenden kan bestaan, omdat de schepen niet tegelijk aan de markt komen. Er werd tenslotte een commissie van vertrouwensmannen gekozen, die de re solutie aan de secretaris van de Ver eniging van Reders van Vissersvaar tuigen aan de Trawlerkade ter hand heeft gesteld. De IJmuidense haven is than* tevens besmet verklaard. Bij de vissers op loggers en kotters zal er op worden aangedrongen niet in IJmuiden te mark ten. Vrijdagavond komt men bijeen om het resultaat te bespreken en desnoods de verdere strijd te organiseren. RIJNSBURG Uitreiking gouden CNV-speldjes na toneelspel en toespraak Onder grote belangstelling hielden de Ned. Chr. landarbeidershond, de Chr. bedrijfsgroepencentrale, de Ned. Chr. bouwbedrijfsbond en de Chr. bond van voedings. en genotsmiddelen in de kleine kerk aan de Brouwerstraat een feestelijke jaarvergadering. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter van de landarbeider sbond, de heer C. van Egmond, de overleden leden. Hij heette het college van B. en W. in het bijzonder har telijk welkom. Nadat de reclteerclub DW onder lei ding van de heer W. Kralt het eerste bedrijf van het toneeletuk „Een zeeman ging uit passagieren" had opgevoerd, kreeg de heer C v. d Wal. hoofdbestuurs- d van de Bedrijfsgroepcentrale het oord. De heer v. d. Wal herinnerde zijn gehoor aan het feit, dat Talma vijftig Jaar geleden aan de opheffing van vele sociale misstanden begon. Thans zijn er veel andere toestanden, zo zei hij. De mogelijkheden zijn veel groter, maar ook de verplichtingen. Toch is ook nu nog steeds de allereerste vraag: Wai dunkt U van de Christus? De heer v. d. Wal wees op de verant woordelijkheid van de arbeider. De wel- Samenbundeling De bestuurder de heer J. Koning heeft vervolgens het in de zaal groeiende aan tal vissers toegesproken. Volgens hem hebben de meeste vissers geen vertrou wen meer in de Centrale voor Zeevaren den. Deze Centrale is als Centrale Bond jarenlang strijdende geweest om voor de Schevenlngse en Katwijkse vissers een loonsytseem met vaste gage ingevoerd te krijgen. Die pogingen zijn gestrand en nu wil men dit loonsysteem, dat wel in IJmuiden toepassing vond, geheel laten verdwijnen, aldus de heer de Koning. Hij ging vervolgens in op de wens tot samenbundeling van alle vissers te IJmuiden. Men zou er meer mee weten te bereiken en hij vond deze vergadering er al een manifestatie van. Van alle bonden was men hier bijeen. De invoering van het door de IJmui dense reders gewenste loonsysteem met een percentage van de besomming en eer garantieloon, betekent volgens de heei Koning een algehele verslechtering. Het aantal opvarenden van de trawlers zal verminderen en is de visserij niet zo goed geweest, dan gaat men met een garantie loon van maximaal f 60 naar huis. Zeven tig procent van de drijfnetvissers is dit Jaar echter met gemiddeld f50 per week thuisgekomen als gevolg van de slecht» vangsten Geen staking De heer Koning stelde voorts duidelijk voorop, dat het 't OVB niet om een sta king te doen is. Het OVB wil de visserij voor Nederland behouden en verdedigen. „Geen vader in welke havenplaats dan ook, die thans zijn jongens nog op een trawler laat varen", aldus de heer Ko ning. „Er is geen bestaansmogelijkheid voor deze knapen, al vragen we slechts een sober bestaan". Ten aanzien van de door de heer Van der Niet genoemde punten voerde hij aan. dat een IJmuidense reder al weer smees- geld had verstrekt en dat een andere rederij een betere voeding op de sche pen heeft meegegeven. Belde rederijen KUNST EN LETTEREN Première Ouveri. Cymbelime Juiiiacm AncrieEsen Op h^t program dat het Brabants Or kest 13 januari zal uitvoeren, zal de eerste maal in Nederland de Ouverture Cymbeline van Jurraaan Andriessen wor den uitgevoerd. Op 5 Mei Beethovens negende in de Houtrusthal Het Residentie Orkest zat op de avond van de 5e mei in de Houtrusthal I hovens negende symphonie ten gehoTe brengen. Het Haags Toonkunstkoor zal aan deze uitvoering, die onder auspiciën gaat van het Alg. Haags Comitë zijn me dewerking verlenen. In verband met d« herdenking van Mozarts 200ste geboorte dag heeft het Res. Orkest besloten in de gebruikelijke Beethoven-cyclus dit jaar ook werken van Mozart od te nemen. Het concert in de Houtrusthal is dan het zesde en laatste concert in deze cyclus; met dien verstande, dat de gea bonneerden zich hiervoor bij hun abonnementsopgave van kaarten kunnen voorzien De Mozart- Beethoven-cyclus wordt uitgevoerd op de zaterdagavonden 3 en 17 maart; 7, 14 en 28 april en 5 mei Ned.-Oosienrijk viert 50ste veijacndag „Lustige Wilwe" Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de „Lustige Witwe" zal de musico loog Willem Breman voor de Ver. Ned.- Oostenrijk op woensdag 18 Januari om kwart over acht in de r.k. leeszaal. Sophialaan 9, Den Haag, spreken over een halve eeuw wereldgeschiedenis iii chansons luchtig verteld. R'dams Toneel met Goldoni's De Wcne Vriend Het Rotterdams Toneel geeft op dinsdag 10 januari dn de Kon. Schouwburg de eer ste voorstelling van „De ware Vriend" van Carlo Goldoni, onder regie van Ton Lutz. Albert Mol en Netty van der Valk maakten de choreografie voor een aantal tussenspelen. Lex van Delden schreef de muziek, uit gevoerd door leden van het Rotterdams Kamerorkest. Prijsvraag leven en werken schilder Buytewech Op de door Teylers Tweede Genoot schap te Haarlem uitgeschreven prijsvraag over leven en werken van de schilder Buytewech zijn gedurende de inzendings termijn geen antwoorden binnengekomen. ergelijken met een tere plant, die d< uiterste zorg vraagt. Het hoofdbestuurs lid sprak voorts over de ontwikkeling het sociale leven. „Wy hebben vrij heid van organisatie gekregen, maar die vrijheid kan alleen bestaan als zij ge bonden is aan de wet van God", zo riep ser v. d. Wal uit. „Laten wij daarom en wat wij belijden in de naam des Heren, ons volk ten hedl" aldus besloot de spreker zijn rede. Het hoogtepunt van de avond was wel de uitreiking van de gouden CNV-speld- ïet oorKonden. De heren J. Baak, K. Brussee, C. Schaddee van Doorn, W. Drie bergen, C. van Egmond, Joh. Nachtegaal en P. van Beekum kwamen In het bezit van deze onderscheiding. Zij waren 25 jaar lid van het CNV. Wonderlijk goede ailoop Gistermiddag omstreeks kwart voor één gebeurde bij de wissel recht tegen- de VaLkenburgseweg een ongeluk, dat bijzonder goed afliep. Het 5-jarig zoontje van de winkelier A. van der Mey stak plotseling de weg over, toen een e vrachtauto met aanhangwagen naderde. Door de rechtervooricant van de auto werd het ventje tegen de grond ge- Bollencorso op 21 april Naar uit de pas verschenen folder .Holland, de bloeiende bollenvelden", blijkt, is het bloemencorso Bollenstreek voorlopig vastgesteld op 21 april. De start s om 11 uur, dus twee uur vroeger dan •oorheen. en de route loopt van Sassen- heim over Lisse naar Hillegom en terug. Op 20 april van 13 tot 24 uur worden de praalwagens tentoongesteld in de Bloem- 1 us thai 1 en to Lisse Visserijgolfjes voorlopig het schaareterecord": er was helemaal niets buiten wat importgul. -kool en -kabeljauw gen de volgende schepen nog naar IJM 249 239. 318, 213 en 4; UK 200 e en da KW 34. Nu nog drie op zee Van de trawlers zijn nu nog op ze Bergen, de Eli en de Wiron II (alle 27 december). De hoogste van het Jaar De Maria van Hattem (IJM 10) van Marezaten" (schipper J. Blok) werd 1955 de hoogste besommer: het schip maakte f 657.000. smakt en overreden. De chauffeur bracht de jongen thuis, waar dokter Van der Laan de eerste hulp verleende. De arts constateerde een gat in het hoofd en een paar schrammetjes in de nek. Zilveren jubilarissen Op dinsdag 10 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heren A. van der Vijver, P. van der Kwaak Gzn en G van Egmond in dienst traden bij de veiling vereniging „Flora". Woningbouwvereniging „Splnoza" De woningbouwvereniging „Spinoza" houdt morgenavond om kwart voor acht haar jaarvergadering in de zaal achter „Avondrust". Ook de dames worden verwacht. Ex-verlooide stak huis van meisje in brand Acht maanden gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering vorderde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 25-Ja- ge Hagenaar, die getracht had in een beschonken bui het verkilde hart van zijn •meisje op te warmen door haar ouder lijke wónlng in brand te steken. Hij gooide 's nachts petroleum door de brievenbus van het huis en hield er toen lucifertje bij. Het resultaat was een brandende voordeur, maar voor er erger onheilen konden geschieden, werd een dame op de tweede étage wakker. Zij alarmeerde de overige huisgenoten, die behulp van dweilen en water het vuur wisten te blussen. De verdachte, die in dezelfde straat woonde, kon spoedig wor den gearresteerd. Hij bekende De rechtbank zal op 17 januari uit spraak doen. Herv. synode einde jan. weer bijeen De eerstvolgende vergadering van de generale synode der N.H. Kerk zal van maandag 30 januari t/m zaterdag 4 febr. op Woudschoten te Zeist worden gehon- den. Op 82-jarige leeftijd is te Groningen overleden de heer E. J. Dnintjer, in dustrieel te Veendam en een belangrijke •uur uit de aardappelmeelindustrt Te Willemstad is, 71 jaar oud. leden de heer Monti Maduro, directeur •an Maduro Curiels Bank. Tot directrice van het Rodc-Kruis- iekenhuis (162 bedden) in Den Haag is benoemc' zuster C. Slotboom, 42 jaar. thans verpleegster-docente van het Julia- nazieljenhuis te Apeldoorn. Donderdag wordt het fraaie nieuwe gebouw van het hoofdbedrijfschap vooi akkerbouwproduktcn aan het Stadhou- dersplan'soen in Den Haag officieel ge opend. In Den Haag is plotseling overleden de oogarts F. E. J. A. Kr»ner. die tot assistent van prof. Van der Hoeve Leiden is geweest- Amerikaanse koopvaardij. F raneia Greene, president Instituut voor koop vaardij klaagt over buitenlandse samen zwering. vooral vam Britse en Scandi navische zijde om de Amerikaanse scheep- vii. ondermijnen. Buitenlandse sche- pei. ervoeren thans 80 pet van de Ame rikaanse handelslading en bijna 50 pet van de buitenlandse hulp, zeude hij. Weekstaat Ned. Bank Banken namen duur geld op Blijkens de eerste verkorte ballans van de Nedertamdsahe Bank in 1856 zijn de voorschotten in rekening courant, waar voor de handelsbanken 3'U rente moeten betalen onverwacht buitensporig geste gen met 212 miljoen tot 263 miljoen door de grote bedragen, welke het be drijfsleven opvroeg. Het tegoed dier ban ken nam daardoor toe van 462 miljaen tot 527 miljoen, ongeveer het verplichte bedrag. De post oude bankbiljetten, groot 27,7 miljoen, is uit de balans verdwenen en ten goede gekomen aan de staat. weLks tegoed hierdoor en mede dank zij de belastingen steeg met 131 miljoen tot 456 miljoen. De geldmarkt bleef onveranderd, daggeld teer krap op 1*1*. De netto-deviezenreserve verminder de met 21 miljoen tot 1389 miljoen, de goudvoorraad bleef 3275 miljoen. Het bedrag aan schatkistbiljetten ver minderde met een ton tot ƒ322.2 mil joen, terwijl het rijk voor 40 miljoen biljetten heeft afge'red. De bankb.'.jetten- orrvloop zette 4 miljoen uit tot 3958 miljoen. De andere sa'.di credit zijn door onbekende oorzaak me: 23 miljoen, tot 83.5 miljoen toegenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Subsidies van Anjertonds Het bestuur van de Rijnlandse orkest vereniging heeft van het bekende Anjer fonds voor culturele doeleinden een sub sidie van f 500 toegezegd gekregen. De vereniging had een subsidie aangevraagd met de noodzaak van het aanschaffen van muziek en instrumenten. De subsidie ts verleend op conditie, dat de vereniging zelf binnen een bepaalde termijn ook voor f 500 zal zorgen. De muziekvereniging „Arti et Religlonl" heeft een subsidie van f 800 ontvangen, eveneens op voorwaarde, dat dit bedrag met eigen middelen zal worden ver dubbeld. Agent van politis Met ingang van 7 januari ts tot agent van politic te Alphen aan den Rijn be noemd de heer W. Goedegeburc. die tot dan toe dienst deed bij da Rotterdamse Voetganger aangereden De heeT A.P.W.. die omstreeks 11-45 uur gistermorgen ter hoogte van de scheeps werf „Alphen" P de Vries Lentsch in de Emma la an de rijweg overstak, zonder op het verkeer te letten, werd aangereden door de motorrijder A J. S. uit Oegst- geest, die in de richting Lelden reed. De Nieuws van en voor KatwiH Mutaties b|J de gemeente In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer C. C. van der Schee, controleur der be volking en der gemeentelijke bglastingen, per 1 april a.s. zijn functie neerleggen. In zijn plaats benoemden B. en W. de heer P. van Rossum. nu werkzaam als chef-meteropnemer-incasseerder bij de gemeentebedrii ven. KATWIJK AAN ZEE W. van Beelen na aanrijding overleden De vroegere eigenaar van Case Cara, de heer W. v. Beelen, is gistermiddag ter hoogte van de Wyborghstraat door een tram aangereden. Het slachtoffer is in de loop van de avond in het ziekenhuis overleden. De heer Van Beelen was een zeer be kende figuur in Katwyk. Hij was secre taris van de Chr. mlddenstandsverenl- gine De heer Van Beelen was ook secretaris van de zondagssehoolveremgmg 't Mos terdzaadje. Op de laatste kerstfeestviering van deze zondagsschool heeft hij nog de kerstvertelling verzorgd. Iedereen ver heugde er zich toen over. dat de heer Van Beelen zo goed hersteld was van een ongeluk, dat hem een oaar maanden ge leden overkomen was. De overledene heeft zich ook telkens weer verdienstelijk ge maakt bij de middenstandsacties ter gele genheid van het ulitvacen van de haring vloot en het binnenkomen van de eerste Katwijkse logger Hij had zich vele vrien den gemaakt, ook bij de redactie van onze krant. De heer Van Beelen bereikte de leeftijd van 75 jaar De begrafenis geschiedt zaterdagmiddag half drie op de algemene begraafplaats te Katwijk aan Zee Ds P. P. I. Monster bedankt Ds P. P. J Monster heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep van de Herv Gemeente van Bodegraven Ledenvergadering Oranjevereniging In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de Oranjevereniging besloten op dinsdag. 24 Januari een ledenvergadering te houden. Op die ver gadering zal het feestprogramma voor 10 april worden vastgesteld. Tevens zul- en de heren mr J. van der Plas. B. Mljs V. van Rijn en D. Kruyt zich niet meer ls bestuurslid herkiesbaar stellen. Mr Van der Plas is zeven Jaar voorzitter in de vereniging ge west Geref. Gemeente Vrijdagavond om half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente ds Ligtanberg van Rotterdam Kerstboomverbranding Gisteren werd op het strand een grote hoeveelheid kerstbomen verbrand. Er zeer veel belangstelling voor deze gebeurtenis, niet alleen van de Jeugd. De commandant van de brandweer, de heer Jac. Gesink. stak de brand in de bomen. Ongeluk een terrein van de betonfabriek aan de Kortenaerkade geraakte een der werk lieden afkomstig uit Noordwijk met zijn rechterhand bekneld in een van de machines. De hand werd verbrijzeld. De werd naar een ziekenhuis overge- Hoog en laag water Nieuwsflitsen uit de omstreken NOORDWIJK laarvergadering van de postzegelverzamelaars De Noordwijkse vereniging van post zegelverzamelaars heeft gisteravond haar jaarvergadering gehouden in Flora on der leiding van de heer H. Heruer. In het jaarverslag deelda de secretaris, de heer Jac. Vink. mee. dat er op de ver gaderingen in het afgelopen jaar steeds een goede sfeer heerste en dat het aan tal leden zich uitbreidde van 30 tot 37. De Jeugdclub onder leiding van de heer P. Onderwater leidde een florerend be- Het bestuur heeft besloten, de leden in de gelegenheid te stellen een beter gebruik te maken van de ruilmogelijk- heden. Voortaan zal men op de ver gaderingen van 8 uur tot half 9 de ge legenheid krijgen zegels te rullen. F.r werd voorts aandacht gevraagd voor uit breiding van het rondzendverkeer. In verband met het feit. dat de penning meester was verhinderd de vergadering bij te wonen, moest worden besloten, het financiële verslag op de eerstkomende vergadering aan de leden voor te leggen. Het bestuur trad in zijn geheel af. Het werd bij acclamatie herkozen. Alleen zal op de volgende vergadering nog moeten worden gestemd over een nieuwe pen ningmeester. de heer J. Verwer. gaat Noordwijk verlaten Jaarvergadering A.N.B.B. In Ons Gebouw heeft de afdeling Noordwijk van de Algemene Nederlandse bouwbedrijfsbond gisteravond de Jaarver gadering gehouden. De leiding berustte bii de heer S. Abcouwer. Uit het jaar verslag van de secretaris, de heer B. J. Bouwman, bleek, dat de afdeling met 18 leden was gegroeid, waardoor het leden tal kwam op 146. De penningmeester, de heer W. Keur. had een batig saldo. Het bestuur werd in zijn geheel bij acclama tie herkozen. Er werd nog gesproken over de vrijere loonpolitiek. Daarbij kwam het tarievenstelsel ter sprake. Chr. bedryfsgroepencentrmle Om 8 uur donderdagavond herdenkt de afdeling van de Chr. bedrijfsgroepen- centrale in het verenigingsgebouw het 40-jarig bestaan, terwijl dan tevens de jaarvergadering wordt gehouden. De lan delijke voorzitter van de centrale, de heer C. van Baren, zal een feestrede uit spreken. Er wordt ook een toneelstuk opgevoerd. NOORDWÏÏKERHOUT Zr. Duindam vertrokken Eind 1955 heeft zr Duindam haar werk zaamheden als wijk- en kraamverpleeg ster in Noordwijkerhout beëindigd. Zij heeft in Den Haag een nieuwe werkkring aanvaard Zr. Duindam is hier zes jaar met grote bekwaamheid en vol toewijding werk zaam geweest. Enige oud-patiënten zijn van plan zus ter Duindam een afscheidsgeschenk aan te bieden. Vóór 7 Januari kan men zijn bijdrage voor dit doel ter hand stellen aan mevrouw Wösten of Praag. Consultatiebureau Inplaats van woensdag zal het sultatiebureau voor zuigelingen deze week vrijdag geopend zijn. In verband hiermee houdt de tandarts vrijdag geen spreekuur. Raadsagcnda Op 6 januari komt de gemeenteraad in openbar# zitting bijeen. De agenda meldt o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot verhuur van de lagere tuinbouwschool aan de r.k. vereniging tot bevordering van land- en tuinbouw landbouwhuishoudonderwijs in het bis dom Haarlem te Haarlem: behandeling van de begroting voor het grondbedrijf 1956; be+iandelang van de gemeentebegro ting 1956. VOORHOUT Grote vrachtauto te water Gistermiddag omstreeks 13.45 uur reed een grote vrachtauto van de expeditie Bierman, alhier en bestuurd door de chauffeur Van Leeuwen, ter hoogte de Eikenhorstlaanbrug langs de v Bergh van Heemstedeweg. Een een; wandelaar, de bejaarde heer Van Kam pen, bevond zich aan de rechterkant vi de weg. Vermoedelijk door de oprit vi de Eikenhorstlaanbrug Is de chauffeur enigszins misleid, hij haalde voor de hei v. K. teveel uit. waardoor de wagen in de zachte berm van de weg terecht kwam en met een geweldige smak in de sloot belandde. Het linkergedeelte van de auto verdween in water en modder. Personeel van de fa. Prins snelde toe om hulp verlenen, maar de beide inzittenden kon den zich door de vrije deur op het droge werken. Een collega-chauffeur, de heer Cees Raaphorst van Lisse. bleek een te hebben gebroken. Dokter A. W. Bots achtte overbrenging naar een ziekenhui» noodzakelijk. Burgerlijke Stand Geboren Helena A., d v J. C. Geer- lings en H. M. Clemens Ondertrouwd: M. L. v. d. Werf, 29 j. en C. Th. Spaan (Sassenheim). 28 j.; J. Th. M. Warmenhoven. 29 J. en H. C. van der Veek. 24 J Getrouwd: P. Schoone, 32 j. (Lisse) met H. M. Kraakman. 28 J.; P A. var Went, 40 J. (Noordwijk) met J. P. M Ves- ter. 30 J.: N. J. C. Verhart. 24 J. (Was senaar) met C. W. van der Ploeg, 20 J.; P. J. Verkade. 42 J. (Noordwijk) met J J van Werkhoven. 39 J.; A. P W. van der Klugt, 31 j. (Leiden) met I. G. van Leeu wen. 28 j.: H J Bax, 24 j. met A. M. P. A. van der Lans. 25 J. Dultee kolenprys Producenten aan de Roer hebben de Kolen- en Staalge meenschap gevraagd om toestemming voor een verhoging van 3 mark per t Aflossing Ned. staatslening Op aflosbaar 1/40 van uitstaande 14.9 min 3y<i%-ten1ng-l955. uitloting; van 25 reak- sen schuldbewtlzen 11/1. Duitse autobouw Opel In 19.55 185.340 wagens, waarvan 53.1% uitgevoerd; Borg- ward 110 000 wagens, of 62% uitgevoerd: Volkswagen 330 120 wagens, waarvan 177 591; verwachte produktie-1956 400.000 (Adi>ert entte). KATWIJK AAN ZEE ien bijzondere samenkomst van do nenver. „CALVIJN" spreekt D.V. donderdag 5 Jan. aa. om 8 uur in de Kapel Ds J. i van Ede. Oud d. HEUVEL i jong worden verwacht. HET BESTUUR. De Nederlanden van 1845 Verbetering in pensioenen N.V. Assurantiemlj. De Nederlanden van 1845 te 'e Gnavenhage, mr P. Heerlng, verteld, dat de produktie der levensvoc- rekertngmlj in 1955 f 375 (1954 311) miljoen bedroeg, het verval f 122 (114) min de vooruitgang van het verzekerd kapitaal f 250 (197) min, tot f 2335 (2081) min. De koeten der record produktie zullen de winst enigszins drukken, terwijl ook de sterfte ongunstiger is; toch mag men een gunstige verwachting koesteren. Bij de brandverzekering ging de premie 15 pot vooruit evenals de produktie; de schade- cljfera waren gunstig. Verzekering van glas en bedrijfsschade groeide verheu gend Het resultaat der ongevaUenverze- «ertrvg laat zich goed aanzien, alt» tegen vallers uitblijven. Sinds 1950 is het aan/t.al nieuwe posten verdubbeld, de geprodu ceerde premie nam in 1955 30 pet toe, het oremie-Inkomen 20 pet De transportver zekering ontplooit zich bevredigend, evenals het buitenlarate bedrijf- De beleg gingen stegen f 50 min. de hypotheek- reoerve f 20 min. De bouwbedrijvighe,d was minder groot dan men wens'e. De to- wle beleggingen zijn f 675 min, het prc- mle-iinkomen dat in 1954 f 176 min beliep, teed een flinke stap naar de f 200 min 8rbeidsvrede is een te zwak woord voor 1» ni«n=-lljke verhouding in het bedriif. Indien de aanpassing van het penei oen- •aglement aan de wettelijke ouderdoms voorziendng een overschot oplevert, zal •nen ddt gebruiken voor verbetering der pensioenregeling, o.a. weduwepensioen, «val'iditeitspensioen en verhoginc der be de pensioengrondslag Maaischappijnieuws Albert Hefjn. Zeker hetzelfde divi dend als in 1954 verwacht, nl. 9*'« en 2*/ uit agioreserve; houders van klanten obligaties kunnen rekenen op 7»/». nl VI* vaste rente en 3»/. winstaandeel; re sultaten gunstig; actie tegen prijsstijgin gen door verhoogde omzet an grotere produktie voldeed aan verwachting. A. Hooimeyer en Zonen. Gunstig Jaar; afzet zeer bevredigend gestegen; gedurende groot deel van jaar produktie minder dan capaciteit door personeels gebrek; watersnoodschade geheel afge schreven, behalve nog gebruikelijke af schrijvingen en voorzieningen. Frisian Holland Company Ltd. Door Lijempf en Kosters Kaasindustrie- cn Handelmij. N.V. opgericht ter voortzet ting van de uttvoerzaken der Lijempf; directie J. F. Paul. adjunct-directeur van Lijempf. Frlearh-Groningaehe Hypotheek bank. Uitstaande hypotheken 31 dcc. 262,9 (237,8) min., pandbrieven cn schuldbekentenissen In omloop 240,6 (213.2) min. Economische flitsen van rp. 0.03. Firma Pierson en Co. Nieuwe firman ten J. C. van Marken, dr H. Pieraon er A. Jiekoot. Produktie». Bandar Rubber tn 1953 3.23 (v.J. 2J7) min kg rubber, Bandar- Olie 15.751 (15.238) ton cflie en 4459 (4285) kernen; Preanger Rubber 579 000 (610 000) kg rubber. Synthetische rubber Produkttcre- kord van Amerika ln 1955 975000 <v jaar 635 000» long tong*; verhoging produktie capaciteit op einde 1957 geschat op 175.000 voetganger liep enkele hoofdwonden op, d:e door dokter Stehouwer werden be handeld. De motorrijder kreeg slechte schade aan zyn motor R(j(rnde hond Het 10-jarige meisje M. Z. werd door ;n hond dusdanig gebeten, dal zij zich under dolOersbehandeling moest 9telilen. 7.ij kreeg twee L;nke wonden aan het rechterbeen. Prachtige opdracht Burgemeester en wethouders van Den Helder hebben aan de Aiphenae firma Ge&man en Zoetemeljer opdracht gegeven tot het bouwen van een lyceum. Met dit project is een bedrag van f 1 698 000 ge moeid. De uitvoering kan beginnen, zodra Gedeputeerde Staten van Noordhollend hun goedkeuring aan het plan hebben ge hecht De opdracht geschiedde bij enkel voudige onderhandse inschrijving. Verzet tegen ontruiming In de openbare vergadering van Gede puteerde Staten van Zuidholland zal don derdag het verzet tegen de beschikking B. en W. tol vordering van het pand Noordoinde 89 worden behandeld. B. en IV. hebben ln oktober besloten het pand >r de firma Gebr. Schüller te laten ruimen ten behoeve van de heer J. J- Groen in 't Wout. De heren C. en J. L. Schilllor zijn daarop in beroep gegaan. Personeelsvereniging opgericht Bij de N.V. D. en Joh. Boot heeft men m een vergadering, gehouden In Con- corciia, een personeelsvereniging opge richt. Het bestuur, dat ui<t zee heren en een dame beetaat, is gekozen uit de drie bedrijven, nJ. de scheepsbouwwerf „De Industrie", de s cheeps bouwwerf ,.D« Vooruitgang" en de motorenfabriek „Da Industrie". Hat bestuur is als volgt sa mengesteld: Dc heer C. H. van der Wolf. voorzitter, mej. L. Tol, U*e secretaresse. C. de Rijk 2e secretaris. D van Eyk, 1ste penning meester, D. Piepenbrirak, 3de penning meester, en uil de commissieleden E. Blom en A. Boerefijn BENTHUIZEN Loop der bevolking Het aantal inwoners is in het afgelopen Jaar met 27 toegenomen. Op 1 januari '55 waren er 690 mannen en 638 vrouwen. Daarna zijn 15 jongens en 18 meisjes ge boren, 16 mannen en 22 vrouwen vestig den zich in het dorp, terwijl 23 vrouwen en 15 mannen naar elders vertrokken. In 1955 zijn 5 mannen en 1 vrouw overleden. De stand der bevolking is dus i teel 1355. KOUDEKERK AAN DEN RUN Herv. Kerkdag in classis Leiden? In de koorzaal achter de Herv, kerk hebben afgevaardigden uit de classis Leiden en één afgevaardigde uit Woer- cen vergadering gehouden om te spreken over de vraag, of hd al dan niet wenselijk zou zijn een kerkedag t« organiseren op de wijze, zoals dat reeds in Friesland en Drente en de laatste tijd ook in Noordholland geschiedde Mej. G. J Stroo opende namens de voorlopige 'ommiwic deze bijeenkomst en zette in laar openingsrede j uiteen, wat de be doeling van zulk eën kerkedag la Men wil in alle medewerkende Gemeenten in gespreksgroepen een bepaald on derwerp doen behandelen', dat op een grote bijeenkomst doen inleiden door een daartoe bevoegd spreker, en dan In groepen de discussievragen bespreken. Oo zulk een dag wordt ale inleiding een kerkdienst gehouden en zo mogelijk ook door een lekeepelgroep een of ander spel opgevoerd. "len waren wel overtuigd van het wenocHIke zo'n dag te houden, maar. gezien de magere opkomst, konden geen besluiten worden genomen. Op voorste] van ds Kool van Woerden •erd besloten, het classicaal bestuur van dit initiatief op de hoogte te stellen, en mogelijk de hulp daarvan In te roe- n. Na enige discussie over de te volgen ethoden in de Gemeenten, werd deze zeker vruchtbare bijeenkomst gesloten. In de pauze hadden dc aanwezigen ge legenheid de mooie kerk te bezichtigen. Ook het Avondmaalzilver had de onver deelde belangstelling. Burgerlijke stand Geboren: Willem Hendrik, z. v. B H. v Vegten en A. J. Toen Ondertrouwd: Hage Verburg, 31 en Sara Plaitcel, 23 j., wonende te Oe-gst- geest Overleden: Willem van Harekamp. 52 J.. echtgenoot van H Robberteon. eerder we duwnaar van A. A. Noorlander NJEUWVEEN Spaarbank nieuw» Gedurende de maand december werd door 82 personen 5647,15 bij de rijks- postepaarbamk ingelegd en aan 22 perso nen 1.953,81 terugbetaald N1EUWEWETER1NG „Door Gunst Verkregen" De muziekvereniging „Door Gunst Ver kregen" heeft v3n he,t Anjerfonds een subsidie van 500 verkregen voor het aanschaffen van een groot aantel nieuwe Instrumenten. Beetuur en leden zijn bat fonds voor deze toezegging zeer dank- TER AAR Scheepvaart In 1955 De brug bij de Aardam ls ln de loop van 1955 7990 keer geopend. Gepasseerd zijn 4 stoomboten, 8670 motort>Men. 221 sleepboten, 187 rijnschepen en 563 andere vaartuigen, in totaal 9645 schepen. Voort» werd de brug geopend voor 5 baggermo lens en 6 zandbakken. Er passeerden 2423 vaartuigen, waarvoor de brug niet ge opend behoefde te worden. WOUBRUGGE Schapenfond» N. H. Gemeente De actie voor hel schapen fonds leverde op 1220, de opbrengst van 28 schapen, ondergebracht bij 23 veehouders. Boven dien hebben de gemeenteleden nog 779.75 bijeengebracht, zodat de totale opbrengst bedroeg 1999,75. Nieuwjaarsreceptie Maandagmorgen werd In het raadhui» de Jaarlijkse nieuwjaarsreceptie gehou den. waarbij burgemeester J. C. ven Wa- geningen het voLtattige gemeenteperaoneel toesprak Zijn speech werd beantwoord door de oudste ambtenaar, de heet J. van Reenen Voorstelling Cef» In tegenstelling tot een reed» gepubli ceerd bericht, zal de pteateehjk' afdeling der Chriet. Fiknoctie op saterdag 14 Janu ari neet vertonen „Keeper zoekt een va der", doch de Pikn „De goede aarde", naar het met de nobetprijs ln 1938 be kroonde boek van Pearl S. Buck Dit emi nente filmwerk dat een zuiver beeld geeft van de Chinese mene en zijn eeuwenoude wetten en Instellingen behoeft zeker geen rodere aanbeveling Kaarten rijn ver krijgbaar bij de heren S. Couperus, J. Bd an P. Watte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5