Boedapest draagt het stempel van het communisme Koningin Wilhelmina-straat heet nu Gorky-laan Steeds minder misdrijven, behalve in het verkeer Pro en contra 't Hervormd Herderlijk Schrijven Langs lijnen van Duitse geleidelijkheid DINSDAG 20 DECEMBER 1955 VRIJHEID NOCH VERF H (Van onze correspondent Alfred van Sprang) BOEDAPEST, NAJAAR 1955. ET IS NOG VOOR ACHTEN. Voor het half-verwoeste gebouw waarin het Hongaarse staatsreisbureau I b u s z gevestigd is staat een rij mannen en vrouwen geduldig te wachten tot de deur open gaat. Weliswaar hangt er achter het raam een kaart met: Geen plaatsen meer voor de gezelschapsreis naar Praag, maar ze hopen niettemin dat er nog een ge legenheid zal zijn om eindelijk weer eens even de grens over t« kunnen. Een paar straten verder wacht een rij vrouwen met lege boodschappen tassen voor een slagerij. Het is de dag van de wekelijkse vleesaanvoer en het is zaak er vrpeg bij te zijn daar er dikwijls maar weinig vlees be schikbaar is. T~\IT ZIJN twee beelden uit bet Boeda- pest van nu. Ze demonstreren dat er heel wat veranderd Is in de stad welke voor de oorlog bekend was om zijn over vloed en luxe. Maar er is de laatste vijf tien jaar ook veel gebeurd. Eerst de oor- ze weer terug al lopen er nog veel das- loze mannen op straat. Maar de uiterlijke excessen van het communisme verdwij- De Hongaarse leiders vinden het b(|- voorbeeld ook niet «neer nodig om In Vlees is schaars in Boedapest. Vrijdagochtend vroeg staan de inwoners al in de rij in de hoop dat vlees zal worden aangevoerd. tverall of in plusfour en overhemd met chillerkraag op een diplomatieke receptie e verschenen teneinde het arbeidersele- nent van het nieuwe systeem te accen- Het communisme blijft natuurlijk wel log met als sluitstuk vijf weken hevige straatgevechten tussen de Duitsers en de Kussen. Weliswaar heeft men de zware schade daarvan voor een groot deel weer hersteld, maar de sporen van de oorlog zijn nog overal zichtbaar Van sommige bpkende gebouwen (Hotel Ritz bijvoor beeld) is niets meer over, andere (de Ko ninklijke Burcht om er maar éen te nemen) zijn in een ruïne herschapen. En de gevels van duizenden winkels en woonhuizen in de binnenstad zijn altijd nog pokdalig van de kogelgaten. Er is weinig gedaan om die gevels met wat ce ment en verf een beter aanzien te geven. Later heeft ook het communisme zijn deel aan de degeneratie van Boedapest bijgedragen. Van de eens zo smaakvolle en luxueuze winkelstraten is nog maar een schim over. Verreweg de meeste winkels zijn door de staat overgenomen. Ze dra gen duidelijk de kentekenen van de na tionalisatie. Het is alsof men plotseling alle interesse verloren heeft. De etalages zijn onverzorgd en soms zelfs vuil. Het personeel in de winkels getroost zich wei nig moeite om iets te verkopen. Er is ook niet veel bijzonders wat men aan te bie den heeft. En zeker niet voor de zeer hoge prijzen. Een flink aantal winkels is bovendien helemaal verdwenen. De eta lageruiten zijn eenvoudig dichtgeverfd. Binnen is een of ander kantoor of over heidsbureau gevestigd. Dat alles met el kaar geeft de binnenstad een uitgesproken armzalige aanblik. UNIFORMEN De BOEDAPESTERS zelf hebben na tuurlijk onder deze ontwikkeling ook geleden. Men ziet weinig chique geklede mensen meer. Heel veel van de exclusieve kleermakers en modistes zijn verdwenen. Bovendien zijn er maar weinig mensen over gjie prijs stellen op goede Kleding en er tevens het geld voor over hebben. Het is nu grotendeels massa-confectie wat er te koop is. Het communisme heeft uiter aard het ingeboren gevoel voor goede smaak van de Hongaren niet kunnen ver nietigen. Daarom welen de vrouwen on danks alles toch nog wel iets van haar uiterlijk te maken Men is echter zover op het Westen ach ter, dat men zich thans staat te vergapen voor een etalage waarin voor het eerst nylon damesondergoed uitgestald is. Tot voor kort waren er alleen maar nylon kousen op de markt. Degenen, die In Hongarije onbekende kledingstukken van relaties uit het huilen- land toegestuurd kregen, durfden die dik wijls niet te dragen uit angst teveel op te vallen, en zich daardoor bloot te len aan allerlei verdenkingen. De mannen zien er over het algemeen ook een stuk minder verzorgd uit d; vroeger. Dassen zijn een hele tijd uit de mode geweest als te bourgeois. Nu komen rpOT BESLUIT van zijn rei» door -*■ de landen achter het IJzeren Gordijn heeft Alfred van Sprang een bezoek gebracht aan Hongarije. Het Hongaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onze re porter met veel gastvrijheid ont vangen en Is hem op allerlei ma- nieren behulpzaam geweest bij het verzamelen van gegevens. Teneinde ook de andere zijde uan de medaille te leren kennen, heeft hij ook contact opgenomen met buitenlanders en Hongaren, die anders over het communisme denken dan de Hongaarse regering. Het resultaat i» een korte serie objectieve reportages over het le ven in het hedendaagse Hongarije. de Russische boekhandels van welke niets anders dan commu nistische propaganda lectuur verkopen. krant (behalve de commu nistische Daily Worker of 1' Humanité Is echter In heel Boedapest niet te koop. De secretaris-generaal van de Hon- larse Communistische Partij en in feite machtigste man in Hongarije. Matyas Rakosi is zo bang voor zijn leven, dat zijn villa ln de bergen van Boeda door tien tallen soldaten bewaakt wordt en hij iet op straat waagt zonder een paar auto's vol met lijfwachten. FRAAI EN SFEERVOL spijt it sfeer volle stad met opvallend veel standbeel- de oudste (en tevens de kortste) ondergrondse van Europa. De stad is ook kleine koffiehuizen, waar de Boedapesters urenlang met een kopje te koffie voor zich over alles en nog zitten te praten. Er zijn nog altijd restaurants waar men een goede goulash fles heerlijke Tokayer kan drinken, terwijl een stel zigeuners op vir- wijze de klagende muziek van de puzta tot leven brengt. De Donau bestaat natuurlijk ook nog. En het Margaretha eiland in het midden er van met zijn plantsoenen, zijn zwembaden en zijn uit spanningen. Restaurant Gunde) is er nog in het stadspark en de patisserie van Gerbeaud, die weliswaar het slachtoffer m de nationalisatie is geworden, maar aar men nog voortreffelijk gebak kan Daar de Hongaren als geen ander volk de kunst verstaan order alle omstandigheden nog iets van het leven te maken, ziel Boedapest er zo buiten helemaal niet zo kwaad uit. Maar er is ook veel wat men met op straat en in de koffiehuizen kan zien. Dat is het diepe ingrijpen van het communisme in het leven van de mensen. En dat maakt dat er ook veel ellende in Boedapest is (Nadruk verboden) RITJES-MAKEN ZEER GELIEFD IN DE EERSTE HELFT van dit jaar heeft I per 100.000 inwoners na Arnhem met 44 8 de daling van de criminaliteit, d1e| Het totaal aantal misdrijven bedroeg in de eerste zee maanden 17.067 tegen 17.336 in de eerste zes maanden van 1934. Verdeeld naar de ressorten der ge rechtshoven waren deze cijfers: 's-Herto genbosch 4212 (4459), Arnhem 2484 (7572). Den Haag 3890 4126), Amsterdam 4621 (4246) en Leeuwarden 1859 (1933). De boulevards langs de Donau zijn nog steeds de uitverkoren plek om te flaneren. En de terrasjes zitten bij mooi weer nog steeds vol met druk pratende mensen, die van hun koffie of glas Tokayerwijn genieten. en krachtig stempel op het leven druk ken. Dat blijkt op allerlei gebied. Er lo pen opvallend veel mensen in uniform. De werkelijke regeerder van Hongarije, wiens positie te ver gelijken is met die van Chroesj- tsjef in de Sowjetunie, is de se cretaris-generaal van de commu nistische partij, Matyas Rakosi (links). NIEUWE NAMEN "\P HEEL VEEL gebouwen staat een vijfpuntige ster. Er waaien overal rode laggen. De schoolkinderen dragen rode halsdoeken. En de straatnamen zijn ge leidelijk aan aangepast aan de nieuwe constellatie. Het Vigadoplein (dat nog niet lang geleden Hitlerplein heette) is nu het Molotovplein. En het Mussolinlplein nu 7 Novemberplein. Er is natuurlijk Stalin avenue (de vroegere Andrassy ■B een Stalinplein (oorspronkelijk het Heldenplein) en een Stalinbrug. Ver der een Leninlaan, een Engelsstraat, een Marxplein, een Voroshilovstraat. een Rode Legerstraat, een Moskouplein en zelfs een Echtpaar Roscnbergstraat. De Franz Jo- z.efbrug draagt nu de naam Vrijheids- brug. En de Koningin Wilhelminastraat (waarin vroeger de Nederlandse school stond) heet nu Gorkylaan. De enige anti communist die zich tot nu toe in Boeda pest heeft weten te handhaven is Roose velt. Er is nog altijd een Rooseveltpleln, compleet met een emallle bordje waarop staat wie hij was. SPIONNEN ER ZIJN nog veel meer sympto welke er op wijzen dat Hongarije aan de andere kant van het IJzeren Gor dijn bevindt. Toen ik een foto wilde r ken van het bordje Rooseveltpleln op pui van het Ministerie van Binr.enlan Zaken was lk al spoedig ln handen de politie, die het nodig vond de film mijn camera te halen. Het Is ook typerend dat een van de grootste moderne gebou wen op de oever van de Donau va» de Geheime Politie is. En dat de toegang tot de studio van Radio Hongarije be waakt wordt door Hongaarse soldaten met Russische machinegeweren Verder kri oelt het ln het Duna Hotel zo van de ver klikkers, dat een Hongaar er niet bij een buitenlander op bezoek durft te komen. Wie Iets wil bespreken wat niet voor an dere oren bestemd is, trekt voor alle ze kerheid eerst de telefoon uit het stop contact of hij gaat met zijn gast de straat op waar het afluisteren moeilijk ls. Tot de grootste winkels in Boedapest Auto geslipt; chauffeur verongelukt Op de Steenbergseweg te Lepelstraat (Halsteren) slipte gisteren de auto van de W-Jarige J. Ditvorst uit Bergen op Zoom »n botste tegen een vrachtwagen uit Wil- emstad. De heer Ditvorst was op slag aanvang nam, zich voortgezet. Het indexcijfer over de eerete zes maanden van 1955 liigt vier punten lager dan in 1954. Het totaal aantal mus- drijven, uitgezonderd dde tegen de eco nomische wetten en de wegenverkeers wet, was in het tweede kwartaal 1955 der tien procent lager dan het gemiddelde m 1935—1938. In de eerste drie maanden 'ag het aan tal misdrijven tegen de openbare orde en ruwheidsmisdrijven tegen dieren en goe deren hoger dan in 1954. In het tweede kwartaal was dit echter weer gedaald. Jn Arnhem werden de minste, ln' 's-Herto genbosch de meeste misdrijven tegen de openbare orde gepleegd. Het aantal misdrijven tegen de wegen verkeerswet bedroeg in het eerste half jaar 1955 3225, of 287 meer (9,8 pet) dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Deze stijging is voornamelijk toe te schrijven aan het hogere aantal veroordelingen wegens rijden onder in vloed. Hierin werd een vermeerdering ge constateerd van 149 gevallen tot 2301, of 6.9 procent. De toeneming van het aantal veroordelingen wegens ritjcs-makcn en doorrijden na een ongeluk bedroeg resp. 60,5 procent en 13,7 procent. In Den Haag In Den Haag verdubbelde het aantal veroordelingen voor ritjes-maken. Niette min slaat Den Haag achter Arnhem op de tweede plaats wat betreft de toene mingen van het aantal misdrijven tegen de verkeerswet, nl. 48.2 veroordelingen Buschauffeur omgeko men, 9 meisjes gewond In. Hoensbroek reed gisteren een auto- us met fabrieksarbeidsters tegen een paard en wagen, waarbij de chauffeur om het leven kwam en negen inzittenden werden gewond. Een disselboom drong in dp bus door. De bestuurder werd getroffen. Hij raakte de macht over het stuur kwijt; de bus ramde aan de overzijde van de weg twee bomen, reed een tuin binnen en kwam ten slotte tegen een boom tot stilstand. De chauffeur, de 37-jarige J M. Hou- ben uit Waubach, overleed ter plaatse Negen meisjes werden naar het zieken huis vervoerd; zes werden ln de loop van de dag ontslagen. De bestuurder van de paard-en-wagen werd licht gewond. De autobus werd ern stig beschadigd. W aterleiding wet ingediend Totnutoe bestaat er geen afdoende co trftle op de hygiënische toestand van h leidingwater Ook is nog geen bevredigen de regc'. ng getroffen om stappen te men tegen die waterleidingbedrijven, die te klein zijn of ondoelmatig georgani seerd. om het volksbelang naar behorer te kunnen behartigen. Om aan deze be zwaren tegemoet te komen heeft minister Suurhoff een ontwerp-Waterleidingwet bij de Tweede Kamer Ingediend. De contrftle op de gesteldheid var leidingwater zal worden uitgeoefend door de Pharmaceutische Ins^yecteurs vai Dienst van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid. Het tweede genoemde zwaar kan aan banden worden gelegd door de Colleges van Gedeputeerde Sta ten. Deze colleges kunnen de eigenarer van een waterleidingbedrijf gebieden met andere bedrijven samen te werken of zelfs hun het recht van bedrijfsuit oefening ontzeggen De Gedeputeerde Staten krijgen tevens de bevoegdheid te bepalen, dat een concessie is vereist de levering van drinkwater in een paald gebied door een bepaald bedrijf. Tegen de beschikkingen van de Inspec teurs en de Colleges van Gedeputeerden ts beroep op de Kroon mogelijk. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp wordt onder meer meegedeeld, dat 84 pet van de wonin. gen (8.400.000 personen) thans op een waterleiding is aangesloten. Tweehonderd waterleidingbedrijven dragen zorg voor de watervoorzie ning in 850 gemeenten. Oudejaarsavond geen bioscoop open De Nederlandse Bioscoopbond heeft de directies der bioscopen geadviseerd Oudejaarsavond geen voorstellingen geven, opdat het personeel deze avond In de huiselijke kring kan vieren. Men ver wacht, det aan diit advies algemeen ge volg zal worden gegeven. Toch is liet zo Voorbijflitsende kogel gefotografeerd i» sfseheeld. I» de lichtflikkering echlei iet. ten arluer. dan zal de srhroef op hel eer.le beeld verticaal .taan, op het vol- -epen. Stel nu d idt'de^ehrnef belichtingsduur van een-m e de schaduw van een voorbg- t.ende kogel, het bar.ten van fle. en heuren van draden werd gefotografeerd. F.n hoe iou de wereld er uitzien bg (Nadruk verboden) Solidariteit of isolement Professoren Van Niftrik en Brillenburg Wurth debatteerden in Den Bosch HET EVANGELIE kan niet worden uitgelegd als een gedragsregel, die voor allen overal en altijd geldt. Het Evangelie heeft vele aspecten. Daardoor is er ook grote variëteit in keuze voor de Christen. De een wordt het meest getroffen door dit, de ander door dat aspect. Daarom: wie be zwaar maakt tegen het ontbreken van eenheid onder de Christenen staat eigenlijk op tegen het feit, dat God dit Evangelie heeft pegeven in plaats van een slechts voor één uitleg vatbare dogmatiek of een duidelijke ethiek". niet doen. In het herderlijke schrijven ;te de Geref. hoogleraar de belichting dit andere aspect Juist het zien van tegenstelling heeft Paulus geïnspireerd zijn apostolaat. ..Er zijn nog vele an- e zonden dan alleen dr verzuiling. Een oproep tot bekering in Bijbelse zin zou In het Herderlijke Schrijven niet misplaatst zijn geweest." Niet Rlleen tegen de ver eenzelviging van eigen zaak met Gods zaak. de Herv. Kerk moet ook waarschu wen tegen dualisme, tegen verzakelijking, zij behoort op te roepen tot eenheid Een heid der christenen in de wereld, afzon derlijk en gemeenschappelijk, ook in or ganisaties waar het beroep op Gods Woord legitiem is en waar niet alleen maar een getuigenis ls toegestaan. In zijn antwoord zeide prof. Van Niftrik o.m.: „Christue is geen privé bezit van hen die Hem belijden. Hij is de Heiland voor de hole wereld, hij is niet particularis tisch, doch universeel Prof Brillenburg bestreed, dat het Christelijk georganiseerde volksdeel par ticularistisch zou zijn, en Chrlatua voor zich zou opelaen. BIJ ds K. Strijd. Hervormd predikant te 's-Hertogenbosch. berustte de leiding van het debat. TNE UITSLAG van de verkiezingen ln ■*-' Saarland doet feitelijk onverbloemd uitkomen, dat Frankrijk In de eerste plaats de verliezende partij Is. Immers het feit, dat de drie belangrijkste pro-Duitse par tijen in Saarland bij de Landdagverkiezin gen met de grote bult naar huis gingen, wijst er op, dat het merendeel der Saar- landse bevolking „Duits" voelt cn denkt en dus de aansluiting bij Duitsland wenst. De uitslag van het referendum op 23 Oct. van dit jaar. toen de Europeanisering van Saarland werd afgewezen, was voor Frankrijk de vingerwijzing, het resultaat der verkiezingen de bevestiging, in welke richting het gaat. Als een doekje voor het bloeden geldt Inderdaad, dat de Christe lijke Volkspartij van de, na 23 October afgetreden, premier Hoffmann toch nog ccn sterke positie wist te handhaven. Men moet hieruit wel concluderen, dat naast de meerderheid, die aansluiting bij Duitsland wenst, er nog een behoorlijke minderheid la. die op de pro-Franse rich ting door Hoffmann „Leven ln persoonlijke gemeenschap et Jezus Christus sluit In gebonden te in aan de waarheid. Uit dia gemeen- hap wordt het leven beheerst door een euwe principiële visie op de werkelijk heid, die het uitgangspunt betekent voor gemeenschappelijk optreden. Het Evange lie heeft verscheidene aspecten, maar het relativistische en het absolute staan in de Biibel niet tegenover elkaar, doch vul len elkaar aan, aldus de enige waarheid vormend Deze twee standpunten zijn gisteravond in 's-Hertogenbosch tegenover elkaar ge steld tijdens een debat over het Horder- schrUven tussen prof. dT G C. van Niftrik. Hervormd hoogleraar te Amster- (pro). en prof dr G. Brillenburg Wurth. Gereformeerd hoogleraar te Kam pen (contra). Prof. Van Niftrik „We moeten het Herderlijk Schrijven niet zien als een aanval op het C N V. of als propaganda vóór het N V V. of de P.v d.A Wc moeten het zien als een vier ledige prediking: over de wederkomst van Christus en de komst van het Koninkrijk Gods. over bekering en wedergeboorte, over de verhouding Wet en Evangelie, en over de tekst: ..Staat dan in de vrijheid, waarmede Christus li heeft vrijgemaakt." aldus begon prof Van Niftrik het debat. Omdat de christen leeft in de verwach ting van het Koninkrijk Gods. leeft hij in een heilige ontevredenheid met het aardse In zijn totaliteit. Hij zoekt geen «oeciale zondebokken onder maatschappe lijke organisaties en dergelijke, zijn on tevredenheid geldt ook de kerk. Maar die heilige ontevredenheid is geen querulan tisme Zijn ontevredenheid leidt er toe, dat hij in het licht van zijn verwachting de barrières tussen volkeren onderling, tussen kerken onderling, wil doorbreken. De vormgeving van ons christen-zijn, al dus professor Van.Niftrik. is de solidari teit De hoogleraar vroeg zich af. of het dogma van de antithese, in de vorige eeuw noodzakelijk, niet historisch ver ouderd is en als dogma overboord moet worden gezet en vervangen door solidari teit Hij vroeg zich af, of niet de omstan digheden eisen, in deze tijd. dat de kerk. bewogen en apostolalr, tot de ander moet gaan om naast hem te staan. Velen wil len het Evangelie omzetten ln de wet. de enige, duidelijke wet, waarmee ze kunnen opereren In de verkiezingsstrijd. Maar daar staat tegenover Paulus' woord: staat dan in de vrijheidDat betekent niet: doen wat je wilt, maar: je ln gebonden heid aan Christus verheffen boven de menselijke dienstbaarheid. „De synode waarschuwt tegen het euvel der verzut- Ilng. In de R K. zuil ontstaat reeds een leven naar eigen wetten, waarbij zo nodig 's lands wetten opzij worden gezet. Ons volksleven wordt een federatie van zul len." aldus prof. Van Niftrik. Prof. Brillenburg Wurth Prof. Brillenburg Wurth zei het begrip; Christelijke solidariteit als zeer Bijbels te beschouwen en apostolische zending als een els. Isolement alleen om het isole ment zou die zending onmogelijk maken. De genade Gods brengt echter behalve Christelijke solidariteit ook heilige afzon dering. Hoezeer er ook lotsverbondenheid bestaat, het Nieuwe Testament trekt toch een zeer radicale grens tussen hen, die Christus belijden en hen die dat tot dus- Ned. deskundigen naar het buitenland P. J. Blok uit Den Haag is door de In ternationale burge luchtvaart organisatie voor drie Jaar naar Teheran, Iran, uit gezonden. Dr L. K. H. van Beek uit Leiden ls voor drie Jaar benoemd tot lector in de che mie aan het University College in Khar toem, Soedan. Ir R. E. F. de Vries uit Voorburg, werkzaam op de afdeling buitenlandse voorlichting van het ministerie van land bouw, is voor een Jaar benoemd tot land bouwkundige aan de universiteit van San tiago, Chili. J. Eshuls uit Den Haag ia door de Landbouw- en voedselorgan.satle van de Verenigde Naties vooj de ttjd - van een Jaar benoemd als deskundige voor Indus triële ontwikkeling van het platteland wat betreft de textielindustrie ln India. P. M. Guldenaar uit Den Haag la voor anderhalf 8 twee Jaar benoemd tot geo loog aan de Goudkust, waar hij werken voor het opsporen van water zal leiden. W. Oudemans en H. C. G. L. Meyer uit Leiden hebben een benoeming ontvangen bij het Boliviaanse staatsmljnbedrljf. Ir R. Maas uit Den Haag en lr C. Bloot te Katwtjk zullen als mljnbouwkundlg Ingenieur voor drie Jaar bij deze onderne mingen te werk worden gesteld 'f Verklaard ■Jfzicfci voorgestaan, trouwt. Het Is dan nok begrijpelijk, dat men cr In Bonn niet helemaal ge rust op Is. Zoala gisteren reeds on der „telegrammen" meegedeeld, zijn da drie pro-Duitse partijen, dus de Christen- demoeraten. verwant zijnde aan de C.D.U. van Adenauer, de Saarlandse Democrati sche partij en de „Duitse" Sociaal Demo craten, ofschoon hun succes evident ls. er echter niet In geslaagd, de drievierde meerderheid te behalen, noodzakelijk om de grondwet te wijzigen, waardoor Saar land economisch aan Frankrijk gebonden Is. Om tot grondwetswijziging te geraken, is dus de steun nodig van de twee pro- Franse partijen, namelijk de Christelijk» Volkspartij van ex-premler Hoffmann en de Saarlandse Socialisten. Hier echter lig gen voetangels en klemmen. De animo om een coalitie aan te gaan met de Saar landse Democratische partij, die van da fanatieke Schneider, In welke beweging vele nazi-elementen aanwezig zijn, ls ook al niet groot. En toch moet er In Saarland een rege ring komen, ln staat aan de onderhande lingen over de toekomstige verhouding tot Frankrijk op succesvolle wijze deel te nemen. Men weet, dat nader Frans-Dulta overleg zal volgen over Saarland en daar aan zal de nieuwe Saarlandse regering willen deelnemen. De fanatici, zoala Schneider, de leider der Democratisch» partij (D P S.), zouden niets liever zien, dan dat de economische unie tussen Frank rijk en Saarland zo spoedig mogelijk werd geliquideerd, al formuleren zij het heel- dlplomatiek-beleefd met de woorden „handhaving der economische betrekkin gen met Frankrijk" Het zal alles nog heel wat hoofdbrekens kosten, na de Jongste besprekingen te Parijs tussen Plnay en Von Brentano, die uiteraard nog geen op lossing voor hqt Saarprobleem gevonden hebben. Frankrijk kan na referendum en de uitslag der Landdagverklezlngen niet veel anders doen dan de uitspraak der meerderheid gelaten aanvaarden, maar dat Parijs er straks toe overgaat, de band der economische tolunie te laten verslap pen, moeten wij nog zien gebeuren. Frankrijk heeft reeds genoeg concessies moeten doen. Parijs kan zeggen, dat dit nu het resultaat Is der politieke „howe- glngsvrilheld" van de pro-Duitse partijen in Saarland Zodra Frankrijk, na de ver kiezingen een nieuwe regering heeft, en Saarland een nieuw kabinet, kan met Bonn opnieuw naar een oplossing van de bestaande moeilijkheden worden gezocht. Dit zal dus wel eind Januari worden. Een definitieve aansluiting van Saarland bij West-Dultsland kan langs politieke lijnen van Duitse geleldelilkheld tot resultaat hebben, dat Frankrijk de economische unie met Saarland moet prijsgeven Frank rijk zou echter zonder de rijke kolen- en staalindustrie van Saarland volkomen de mindere van West-Dultsland worden. Niet slechts economfsch-lndustrleel. maar ook politiek zou het evenwicht dan weer zijn verstoord Geen Frans premier zou ln de Nationale Vergadering een debat over leven als de huidige voordelen van de economische unie tussen Frankrijk en Saarland niet gehandhaafd konden bllj- Inderdand zegt het Saaraccoord van October 1954. dat de bedoeling Is „de eco nomische betrekkingen tussen Duitsland en het Saargebled geleidelijk te ontwik kelen" Maar wat moet men thans, na referendum en uitslag der Landdagver kiezingen onder dl» „geleidelijk" ver staan? Er moe» noodzakelijk een blijvende Europese orde komen, niet meer bedreigd door Frans-Duitse spanningen. Ziedaar, de opgave voor de Westeuropese Unie!

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5