Waar alle mannen helden zijn 4 onze jeuqó-p&qin&f Langstaart's grote avontuur rumpling Qns Kerstrapport ADVENT L 6 >r-niurrvia n aviiisovGUkiOQE Z01VDAG.SBLAI» 17 DECEMBER 1955 EEN kleine salamander zat op een rotsblok in het grote, stUle bos. De zon scheen op zijn gladde, grijs zwarte rug, die precies de kleur van de steen onder hem had. Zijn v'ugge tong schoot af en toe heel snel naar buiten. Daaraan kon Je zien dat hij leefde. Verder zat het dier heel stil en keek niet op of om. En het was toch erg mooi in het bos. Er dartelden witte en bruine vlinders, er zoemden bijen, hom mel.:. vliegen en muggen en een fel- groen-glanzende tor vloog er rond. znj allen speelden in oe zon boven de geu rende bloemen en de paarse heide .en Langstaart keek er niet naar. Hij ken de alléén de warme rots en de spleet erin, die hem tot woning diende An ders bestond er niets voor hem Doch op een dag kwam er een heel kleine lichtblauwe vlinder dichtbij hem op de rots zitten Hij zat zó vlak bij de sala mander dat deze hem wel moest zien. Oh. hoe mooi was dat! Langstaart meende, dat er plotseling een bloemetje naast hem was komen bloeien. Mis schien rook het erg lekker? Zachtjes schoof hij nog dichterbij, al mompelen de. Maar Blauwtje, die de salamander helemaal niet gezien had, dfndat hij zo precies op de rots leek, schrok gewel dig toen zij ineens vlak bij zich hoor de mummelen Haastig draaide zij zich om en fluis terde verschrikt: .Wie bent U? Ik bob U nog nooit eerder gezien!" ..Kun jij praten lieve bloem", riep de salamander verheugd. ,,Ik ben geen bloem. Hc ben Blauw tje. de vlinder", zei deze wat verlegen en trok zich schuw wat terug voor de opdringende salamander. ..Vlinder, vlinderik heh nog nooit een blauwe gezien.... maar goed, goed. Ik ben Langstaart en ik woon hier. in die spleet. Een zeer gerieflijke, nette woni>g. Lekker warm en droog als het buiten guur is. Maar laten we het over U hebben: wat bent U mooi! Ik houd van U. Toe. blijf bij me en kom mee in mijn warme huis." De salamander had nog noort zó lang aan een stuk gepraat en hij moest even adem scheppen. Maar Blauwtje, die zich wel gevleid voelde en Langstaart echt aardig vond, maakte van die pauze snel gebruik om te zeggen: ..O nee, dat kan niet. Ik kan niet bij U blijven. Kijk. ziet U mijn vleugels.. die zijn immers ge maakt om te vliegen, van bloem tot bloem, om er mijn voedsel uit te ha len.... Ik zou niet anders kunnen." En, als was zij bang, dat Langstaart haar zou vasthouden, begonnen haar vleugels te sidderen. Zij riep nog: ..Het leven Is zo kort... ik moet verder.... dag!" en was weg. Langstaart riep haar na: „Kom je bij me terug?" maar wist niet, of zij dat had verstaan. Hij werd erg treurig bij de gedachte, dat zijn vriendinnetje hem misschien niet meer gehoord had en nu nooit meer komen zou. „O, Blauwtje", zuchtte hij, „waar ben je?" Zoekend keek Langstaart rond. Er was géén Blauwtje, maar ineens zag hij de prachtige bloemen overal, die mooier schenen te worden hoe ver der zij van hem af stonden. Hij zag de paarse hei. die ginds een tapijt leek van fluweel. Wat was dat prachtig! Kon hij er ook maar naar toe. Zou er voor hem ook voedsel in de bloemen zittenzou hg óók kunnen leren vliegen? ER kwamen wolken voor de zon schuiven en het werd fris. doch Langstaart bleef op zijn post Hij zou zelfs de hele nacht zijn blijven zitten als de koude regen hem niet naar bin nen had gejaagd. Hij wachtte. Op zijn bed van mos kon hij niet slapen uit angst, dat zijn vriendinnetje hem hier niet zou vinden. Kwam de zon maar gauw Voor het eerst in zijn klei ne salamander-leven had Langstaart geen rust. De andere morgen glipte hij zo gauw mogelijk naar buiten, naar zijn plaats Dit is Dikkie van den Eijkel en zijn zusje Beppie. Ja, ze hebben al echte pasfoto's van zichzelf laten maken, want ze gaan heel ver weg. Naar Canada! Dikkie schreef, dat ze komen te wonen in Vancouver, in Brits Columbia. Ik denk, dat hij wel heel veel te vertellen zal heb ben en daarom heb ik hem gevraagd of hij ons eens wil schrijven, dan kan ik jullie daarover weer vertel len. Tussen Maart en April gaan Dikkie en Beppie met hun vader en moeder met een vliegtuig weg. En natuurlijk gaan de andere broers en zusjes Henk, Aat, Gerda en Sjaantje ook mee. op de rots. Nog steeds wachtte hij. Hij zat zó in spanning, dat hij zelfs ver gat te eten. Gek, dat Blauwtje niet kwam. de witte en bruine vlinders waren al op en de bijen zoemden hun morgengroet. Waar bleef zijn vriendinnetje toch? (WORDT VERVOLGD) onze BRievenBus Hallo allemaal! Jullie dachten ze ker. tante Jos heeft zo lang niets ran ons gehoord nu zul- extra aan haar den ken. Ik kreeg zó veel brieven binnen! Vooral de jongste peuters hebben wel heel erg hun best gedaan en daarom heb ik besloten, om de prijzen nu maar kleinste neefjes en nichtjes toe te kennen. Dat zullen de ouderen wel met erg vinden. Natuurlijk kon den ze met allemaal een prijsje krij gen! Ik heb het nu zó gedaan: in- plaat* uan een hoofdprijs en drie troostprijzen heb ik vijf troostprijzen toegekend. Ze zijn voorCora Stui- venberg (3 jaar), Jan de Leeuw (4 jaar), Mar.eke van Dam (4 jaar), Johan Schippers f5 jaar) en Rennie Krol, ook vijf jaar. Ook Arte Dirk Pelliksan behoorde tot de jongsten. jij hebt goudvisjes, aè? Wat een leuk versje had jouw papa ge maakt. Hermie de Zoete! Ik ben blij dat je zo in je schik bent met de troostprijs, nanneke Bruins Dus jouw Sint-feest was wel goed. Lia Sleu telaar. Prachtige kleurtjes waren dat, Marian Dikken! Van Emmie Versnel kreeg ik een heel mooie Kerstplaat. Wat een leuke tekening was dat. Bram de Boo' Och, wat jammer dat het ene goudvisje dood is. Ineke van Herp. Dank Jullie wel voor de lange brief, Gerrit en Hrnnj van Houwelingen. Kijk Je vaak in het spiegeltje André Molleste in" Ja. die naam had ik verzonnen, Regina v.d. Berg. Je schiet dus al lekker op met dat je kje, Marrie v.d. Kaaden. Is je broertje al weer beter. Willy Klapwijk" - Jij krijgt als in in Canada zit. vast een brief van mij. hoor Dikkie van den KljkclVind jij breuksommen moei lijk. Marijke Salomons. Jij vond het ook een leuke plaat, is het niet. Hans Hoogerbrugge? Ik ben heus een echte tante, hoor Nellie v.d. Heide. Jij had het werkelijk prachtig gedaan Marieke Teutscher. ik heb Je plaat aan een klein meisje gegeven en die heeft hem opgehangen. Rlneke Hujrser Moeders Kind Doere diere moedert kind. Doere da*e, groene blaren. Witte wolkjes in de «piNd. Kleine kleuter, moeders kind. Doere diere moeders kind. Doere dare, schuitje varen, 't Hondje bromt en 't poesje spint. Kleine kleuter, moeders kind. Doere d'c-e moeders kind. Doere dare centjes sparen. Voor een strikje en een lint. Kleine kleuter, moeders kind. Doere diere moeders kind. Doere dare, wilde baren Grote kinders. veel gevaren. Kleine kleuter, moeders kind. Doere diere moeders kind. Doere da«-e, 't helpt peen maren. 't Windje waait, de scheepjes varen. Kleine kleuter, moeders kind. had een verhaaltje bedacht bij King Li Ho. Fijn speelgoed heb jij gekregen. Ineke Brienen! Lenie. Willy. Kees en Leen Konmans v.d. Dries hebben in een zelf gemaakt huisje gespeeld. Ik vind negen helemaal geen gek getal. Heieen van Dam. Tafeltennissen is een leuk spel. hè Plet Eerland? Is moeder al weer beter, Cock van der Schoor" De Kinderen Grootendorst zijn naar een vogelshow geweest, was het mooi" Zeg maar tegen je broer, dat ik zijn werk erg bewonder. Beppie Roos. Wat is dat voor een spel, Nelly van der Eijk? Als je zelf kunt knutselen spaar je heel wat geld uit. Greet Snooy. Het is heel mnoi post papier. Martha Breimer! Heb je de legpuzzlc al eens gemaakt. Paula Breukel?Wat een gezellige brief. Aart den Ouden, en wat veel nieuwtjes! Wens Leo beterschap van me. Heb je die puntzakjes zelf gemaakt. Nellie Reljm? Ik ken dat spel. Mien van der Lee, het is leuk, hè? Nee maar, wat is Sinterklaas goed geweest voor jou. Wim Benard! En de drieling Faber is ook al zo verwend! Hoe heette dat boek. Jaony en Ada Leeuwen- burgh" Ton Zeilstra heeft een vulpen gekregen. Was het groot feest op je broertjes verjaardag. Marjan Voorbij? Dus jij zag al direct dat de kooien leeg waren. Jopie den Dopper! Tine ke de Graaf. Narcissenstraat 22, Lisse, zou graag willen corresponderen met een jongen of meisje van 14 jaar. die niet in de omgeving van Lisse woont. Wat een keurige brief had je geschre ven. Janny v.d. Zwin. Dat geldt ook voor Henk Siersema. Het Chineesje zal in het vervolg wel beter op de vogeltjes passen. Tilly Tuurenhout. Zou het een mooi Kerstfeest worden. Thea Geleynse" Jij bent ook niet overgeslagen door de Sint, Lucle de I-angc! Dat was zeker wel een feest, toen moeder thuiskwam uit het zieken huis, Gerrie Fossen. Heb je een fijne verjaardag gehad. Kees Klop? Wat een grappig versje, Adriaan Verspuy! Jij hebt wel erg lang naar de tele visie gekeken. Jan Bouke Visser. De Sint heeft bij Paula eu Nellie Donkers ook -heel veel door de schoorsteen laten glijden. Lenie van Alphen. het zusje van Paula, doet nu ook mee. Ja, moeder zal het altijd wel erg druk hebben. Piëta Damstecgt - Frans Blom heeft me ook al een beschrijving van het heerlijk avondje gegeven. Nou. jij mag lang opblijven. Geertje Muntinga Woon jij in dat huis dat je getekend hebt. Jaap Brenimer" Hartelijk welkom thuis. Jannir v. d. HU, heerlijk hè. om weer beter te zijn! Stuur jij je poëzie-album maar op, hoor Anneke Oudshoorn. Ililda Verhaar had voor rekenen en dictee een tien. Lijken jullie echt op die apen. Hen- nle en Arda Frlederlch? Wat fijn dat Arie een wagentje heeft gekregen, Wim Koole Ik vind die cadeaux best de moeite waard. Willie de Pater. Wat een keurige brief was dat. Basje van Roon! Dat is leuk postpapier. Jan Heijstek Jammer dat je met Kerst nog niet thuis bent, Henny Clancy, maar als je eenmaal F3 hebt gaat het gauw! Dat was zeker wel een mooie waterchinees die jouw papa vroeger ge tekend heeft. Henk van der Helden Was papa blij met die muisjes. Jopie Hordijk? Wat zullen jullie gesmuld hebben van die taart, Jannie Vonk. Wie van jullie kan melken, Nelly of Greet Je Maan9 Die trouwpartij vond je zeker wel erg leuk, Arie van Rosma len. Wat een kwaaie haan, Arie van Houwelingen! Ken je alle teksten nu al, Jan v. Drunen? Jij hebt dus al een grote broer. Jan Moerkerken. Maakt jouw kleine broertje je altijd zo vroeg wakker. Ras Ritmeester? Dus je nebt toch bontlaarsjes gekregen, Anita Roest! Klaas Bakker doet de groeten aan de familie Mourik. Jij was dus net even te laat met die wedstrijd, Lenie Visser. Hoe heb jij je pop genoemd, Marrie v.d. Velden? Uit welk boek leest de meester voor, Petra v.d. Raa- den? De vader van Hansje van Es heeft ccn filmpje gemaakt van het Sinterklaasfeest op school. Ik hoop dat het een mooie uitvoering wordt, Luky Doorduyn. Heb je hard gehuild, Fred van Dam. toen je dat suikerbeest tegen je hoofd kreeg? Vind jij Saskia en Jeroen ook zo spannend, Dinekc Scholtus? Netty Meyer heeft ook al zulk mooi postpapier. Ingrid Kuch vond het ook een leuk raadsel, schrijft ze. Voor wie heb jij een surprise ge maakt, Astrid Scheps? Verlang je erg naar de vacantie. Kees van Belle? Hans van Bommel is ook niet ver geten door de Sint. Loekic en Corrte van Drlel hebben ook heerlijk gesnoept. Was vader blij met zijn cadeautje. Jacoba (zonder achternaam»? Fijn dat Hansje weer beter is, Marianne Blijlevcn Is al het lekkers al op, Tineke Jansen" Hoe is het met je zusje. Corric Nell? Wens haar beter schap van mij. Je had goed je best gedaan. Hans van Tol. Nu heb je zeker altijd scl^pne nagels, Lenie Kroes- bergen Krijg je al gauw kerstvacan- tie. Mar ja den Otter? Welk liedje heb jij moeten zingen. Pietje Kleppc? Ja. er zijn weer veel feesten in het vooruitzicht. Tinie van der Ifout. Jij mag je poëzie-album ook opsturen, Maaike Raars. Had Willem de puzzle Jan Stam' Hoe heet dat dikke boek, EUy Stolk" Hebben jullie al kennis gemaakt met de nieuwe meester, Ma rijke Visser? Van nare drankjes word je het gauwst beter, Willy van Dijk! Dikkie van de Water heeft een step gewonnen, waar Goofke op rijden mag. Frlts mag toch ook wel eens daar mee spelen" Lodewijk Schut ver langt er naar de schaatsen onder te doen. Nee hoor. Corrie Bokhorst, het is niet wat jij denkt! Maar ik had echt een vergiet nodig, omdat ik steeds mijn groente met een theezeefje uit het wa ter moest vissen. Heb jij alle vier de boeken al uit, Greétje? De nieuwelingen zijn: Ans van Daa- len, Sophie Oosthoek. Hansje Solleveld, Adri en Walli van Asperen, Thea Si mon, Pankie Reym. Simon Burgerhout. Bertje Kroon. Wim Mechelse, Adrie Schuitemaker. Corrie van Dijk en Ria den Hollander. Ik wens jullie allemaal een prettige vacantie, mooie rapporten, goede Kerst- gelukkig Nieuwjaar. Tot TANTE JOS. Drie mannetjes waren aan het vissen. Ze stonden aan de kant van de rivier, en ineens daar hadden ze alle drie beet. Ze ruk ten en ze trokken, ze liepen van opwinding langs elkaar heen en het gevolg was, dat hun snoeren in elkaar gekronkeld waren, toen ze ophaalden. Ja, toen was het een toer om uit te vinden, wie de grootste nis gevangen had. Misschien kunnenjullie dat wel doen. Je neemt een potlood en je volgt de hengels en de snoeren totdat je bij een vis komt. En dan schrijf je maar op: A vangt B vangt C vangt en je vult in de middelste, de kleinste of de grootste vis. Oplossingen insturen vóór Dinsdag en niet vergeten je naam en adres in de brief te srhrjjven. Dit is voor dit jaar de laatste puzzle. Met Kerst mis komt er een mooie, grote Kerstkrant en daar staat voor jullie ook iets in. Ik zeg nog niet wat het is maar het is wel een werkje waar je even mee bezig bent Doe maar goed je best en tot ziens in de Brievenbus het volgend jaar! zoNÓaosri AÓ r uiftKifflHMrftgk' ^Montenegro, het land van de Zwarte Bcrgen^N Montinegrijnse familie voor haar woning. Nu de tijd van de voorladers en dolken voorgoed voorbij is, hebban de mannen zich gewapend met knots en bijl. TEN Noorden van Albanië, in het Westen van Joegoslavië. ligt Montenegro, het land van de Zwarte Bergen. Maar de bergen van Monte negro zijn helemaal niet zwart. In het Oosten zijn ze groen, prachtig don kergroen, ntet witte kronen van sneeuw, en in het Westen zijn ze grijs-wit, geblakerd en verdroogd door een hete zon. Montenegro is een wild en woest land, een land van onwaarschijnlijke armoede en onwaarschijnlijk helden dom. En het dankt zijn naam aan een vogelvrijverklaarde. In de Middeleeuwen, toen de Tur ken hun invasie hielden op de Balkan en alle oude Balkanrijken stormender hand veroverden, boden de Serviërs vertwijfelde tegenstand aan de hor den van de halve maan en de krom me sabels. Tevergeefs. In het jaar 1389 werd het schitterende Servische leger in de vreselijke slag bij Kosso- vopolje door de Turken finaal in de pan gehakt. Vele dapperen lieten daarbij het leven, en te hunner her innering bloeit op het veld van Kos- sovopolje elke zomer een menigte kleine, rode bloemen, ontsproten uit het dappere heldenbloed De Balkan lag open voor de zege vierende Turkse heerscharen ja, daar waar de Balkan ook werkelijk open was. Niet alzo het land Monte negro. Dat was als een adelaarsnest, onbereikbaar achter ongenaakbare bergen en onneembare passen Eén van de Servische helden, die wist te ontkomen bij Kossovopolje, trok zich terug in dat woeste berg land. Hij heette Ivo, en de Turken hadden hem vogelvrij verklaard. Vo gelvrij is in het Servisch hetzelfde als Kerstsfeer in Olieslad ning achter de rug hebben, zodat zij met de volle inzet van hun persoon deze grote verantwoordelijkheid kun nen dragen. Zij turen op draaiende rollen, die door een stalen naald automatisch worden beschreven, zien de naalden op vernuftige instrumenten van wij zer naar wijzer trillen en houden het oog gericht op aan- en uit flikkeren de lampjes op een controlebord. Klein en tenger zijn zij. onder de slagscha duwen der techniek en het scherpe licht van de kerstbomen der olie- industrie. In het ketelhuis en het laborato rium. voor de ovens en achter inge wikkelde machines, het oog gericht op de alarmlampen en altijd de oren gespitst naar het sein voor onraad, doen de „operators" hun plicht, ook straks in de Kerstnacht. Trage rookslierten maken zich los van de schoorsteen en drijven over het Caltex-terrein naar het slapende Vlaardingen, waar achter gesloten gordijnen de kaarsvlammen trillen op geurende dennetakken. De eeuwige vlam flakkert en slaat neer, alsof zij op het punt is om u;t te doven. Maar dat is gezichtsbe drog. Zjj deint op de wind en rekt zich en tast gretig naar de gassen van de Arabische aardolie, alsof zij zich wH verheffen naar de sterren die in de Kerstnacht aan de hemel staan. LEO J. LEEUWIS. ..zwart". Naar deze Ivo de Zwarte kreeg het land zijn naam, het land van de Zwarte Bergen, Crna Gora In het Servisch, Monte negro In het Italiaans. Al de door van heerschappij de Balkan hebben de Turken storm gelopen tegen de burcht Montene gro. en al die eeuwen hebben ze met bebloede koppen moeten afdeinzen. Mon tenegro was on neembaar. Het behoorde slechts in naam tot het* Turkse Rijk. In 1878 werd het ook officieel onafhankelijk ver klaard bij het Verdrag van Ber lijn. Een van de Montenegrijnse leiders, die tege lijk held, dichter eri schaapherder was. werd koning. Wie van de oudere generatie herinnert zich niet meer de roemruchtige koning Nikita, en zijn heldenrol in de Balkanoorlogen van 1912 en 1913? Het enige exportproduct dat hij had, waren zijn schone dochters, die hij groots uithuwelijkte: aan Russische grootvorsten en Europese kroonprin- Helaas, dit merkwaardige operette koninkrijkje overleefde de Wereldoor log niet. Montenegro werd in 1918 een deel van de nieuwe, onafhankelijke staat Joegoslavië. En is dat nu nog. Maar denk niet. dat er één Monte negrin is die zich Joegoslaaf voelt. Neen. een Montenegrijn is een Mon tenegrin en blijft dit, tot in lengte van dagen. Montenegrijn is hij. en held. Ja, vooral held. Wee u, als u met een Montenegrijn se chauffeur per auto door dit land trekt. J zult het ogenblik verwensen dat u achter deze rug vol heldendom in een auto ging zitten. Er is één autoweg door Montene gro, een smalle bergweg, waar twee tegenliggers elkaar niet kunnen pas seren. tenzij in uitwijkplaatsen Deze weg slingert in de meest afschuwelij ke haarspeldbochten pas op en pas af. Na elke pas denkt U: nou zijn we er wel, en na elke pas doemt er weer een afschuwelijke rug op. waar u over heen moet. Denk niet, dat een Montenegrijn zich hierdoor laat imponeren. Zonder vaart te minderen, rustig 80 km rij dend, zijn stuurwiel losjes in de hand en steeds heen en weer draaiend met aile hairpins mee, alsof hij in een kermisautootje zat, zo voert hij u langs de meest duizelingwekkende af gronden, u ondertussen vertellend, dat hij wel eens last van zijn hart heeft, en twee doosjes sigaretten per dag rookt. Vindt hij ergens een dorpje, dan stopt hij bij het café en slaat zonder blikken of blozen enkele glaasjes prui- menjenever achterover, alvorens aan de volgende pas van 1800 meter hoog te te beginnen. En als u dan van de Montenegrijnse hoofdstad naar de kust wilt, dan komt de laatste beproeving.de Lovéen-pas. Loodrecht rijst het gebergte op uit de blauwe Adriatische Zee. en die loodrechte wand moet u afdalen in 25 haarspeldbochten. Met uw vrolijke Montenegrijn, die geurt naar knof look en pruimenjenever achter het Hij is blij, onze chauffeur, hij heeft nu teminste gelegenheid zijn helden dom weer eens te tonen. Wat,drom mel, er zijn geen Turken meer om overhoop te schieten, hij kan toch moeilijk nu als een vrouw een beetje op de schapen gaan zitten passen? Natuurlijk draagt ook uw chauf'-'tr het fraaie Montenegrijnse hoofddeksel: een klein rond mutsje, waarvan de rand zwart is. els rouw voor de ver loren slag bij Kossovopolje, waarvan de bol rood i<. als herinnering aan al het fiere Servenb'.oed dat daar vloeide en dat geborduurd is met een goudeft kruis en v:erma?.l de letter C, in het Srivis^e <-chrift de eerst" let ter van Servië Ja, al sinds 1389 Er is in h°-l E"ropa misschien eeen fraaier volk t« vinden, dan het Mon tenegrijnse Kerels van twee m"ter lengte zijn lang geen uitzondering Slank, lenie en gespierd zijn ze. als lynxen uit hun wouden. Ze kijken fel uit donkere, diepliggende ogen, ze hebben fiere adelaarsneuzen en een ferm opgedraaide knevel. Ze bewegen zich als ko";ngert en ze zijn zo arm als kerkratten Een Montenegrins boerenhuis is een houten schuur, zonder ramen en zonder schoorsteen. Er is een klein voorgalerijtje, waar de familie 's zo mers huist en in de lange, ijzige kou de winter zitten ze met hun nnpn rond het open vuur in het midden. De rook ontsnapt door een gat in het dak. Ook bedden zijn er niet. 's Avonds kruipen ze tussen een paar schapenvachten. Het menu bestaat uit brood, schapenkaas en knoflook, en nruimenjencver. En wat een volk! Zo hard als hun grijze rots en zo taai als een liaan. In het Oosten zijn grote wouden en bergweiden. Maar in het Westen :s niets, niets als harde, kale rots. Met mandjes hebben ze beneden uit het dal de aarde naar boven moeten ha len en moeten uitspreiden op de rots grond. Een muurtje van stenen er om heen moest deze kostelijke aar Je vasthouden. En daar, op akkertjes van enkele vierkante meters verbou wen ze hun voedsel. Dat wil zeggen: de vrouwen. Ken man houdt zich met dergelijke beu zelarijen niet op. De mannen vech ten. Al die eeuwen hebben ze gevoch ten, om de gehate Turken uit dit ka le armelijke bergland te houden, dat ze nochtans liefhebben met een wilde hartstocht. Nu zijn er geen Turken meer om tegen te vechten. Wat doen de Mon- tenegrijnen nu? Ze hebben hoge func ties in de partij in Belgrado. Want ge woon werken, nee, dat kunnen ze niet. Dat hebben ze nooit gedaan, en dat zullen ze nooit doen ook. Men pro beert hun land te ontsluiten. Spoor wegen kunnen er niet aangelegd wor den in deze bergen woestenij, of men zou één lange tunnel door het hele land moeten graven. Maar voor het vliegtuig is niets onbereikbaar. En zo is het regime nu dan bezig in het hart van Montenegro een nieu we stad te bouwen. Op de resten van het oude Potgoritza, een marktplaats- je, dat in de oorlog platgeschoten is. Vroeger, als er marktdag was in Potgoritza, moesten de boeren bii de poort hun schiet- en steekwapens in leveren, die ze dan bij het weggaan weer terugkregen. Anders zou elke week Potgoritza vele stromen gezien hebben Titograd heet de nieuwe stad Er staan enkele wolkenkrabbers en er staat een droomhotel, het mooiste van heel Joegoslavië. Met een marmeren hal en trappenhuis, die in een Holly- woodfilm niet zouden misstaan, met alle denkbare comfort, elke kamer met badkamer, uitpakkamertje, tele foon en privé-balkon met ligstoelen en uitzicht over de woeste bergen Dit hotel zal de parel aan de kroon van het nieuwe regime moeten zijn. U mag raden wat een tweepersoonska mer per nacht kost. Mis.... dat kost u 7.50! Mocht u plannen hebben er uw vol gende vacantie heen te trekken, dan wil ik u zeggen, dat er slechts drie manieren zijn om het te bereiken: per vliegtuig, per auto (mèt Monte negrijnse chauffeur, als u niet zelf rijdt), of te voet. Ik zou u de laatste manier willen aanbevelen, want Mon tenegro is een prachtig land, het meer van Scutari op de grens tussen Al banië en Montenegro, is het meest idyllische, het eenzaamste en onwer- kelijkste meer van Europa. Maar be halve het prachtige hotel in Titograd kan ik u als onderkomen slechts bie den twee schapenvachten in een hou ten hut, bij de smeulende resten van het vuur. F)E adventstijd wordt in vele gezin nen doorkruist door dc verwach ting naar de rapportcijfers. Zal Jan nu een beter cijfer hebben voor wiskunde dan de vorige keer en hoe zal Ger- dientje haar eerste rapport er uitzien' Het is wel eens goed ons te reali seren, dat wii allen nog op school gaan, op de school van God en dat wij ons afvragen welk cijfer wij wel van Hem zullen ontvangen. Zullen wij op een 10 kunnen rekenen of zulfen wij een onvoldoende krijgen of misschien wel In de evangeliën komen voor die permanent een nul krijgen. En het tragische is dat zij juist menen recht te hebben op een 10 Zij werken er bard voor, er is op hun gedrag niets aan te merken, zij geven op tijd hun bijdragen, verzuimen nimmer hun gebed. zijn in achting bij het volk. kortom zn roeien zich het neusje van de zalm En toch krijgen zij ran Jezus een nul op hun rapport. Omdat in het koninkrijk Gods andere regels gelden dan in hun orthodoxie. Het is verdrietig als je zo je best doet en dan te moeten horen dat je een dikke ..onvoldoende" hebt. Doch zij (en wijhadden het kunnen weten. Wegen en dichte duisternis voorbij de wegen Bethlehem. Wijs mij de weg, d>e zeker is, de weg naar Gods Jeruzalem. Want deze wildernis ligt groot en ondoordringbaar uitgebreid dreigend met een vergeefse dood en een vergeefse eeuwigheid. Wijs mij de weg. die zeker i», de weg naar Gods Jeruzalem, en leid mij door de duisternis eerst naar de voorstad Bethlehem. ANTHONIE STOLK Jezus vindt het prachtig als wij straks een mooi Kerstfeest organiseren, arme kinderen weldoen enz., doch als het daarbij blijft en wij zouden bovendien op die goede werken steunen, dan zegt Jezus: absoluut fout; er komt een dikke streep door onze repetities. Willen wij van Jezus een „voldoende" krijgen, dan moet het radicaal anders. Dan moeten wij leren knielen Ida's moeilijk!) bij de krib van Bethlehem, zonder enig geschenk, alleen ons ge broken hart aanbiedend. Ledig kom ik, arm en naakt tot God die zalig maakt. Dan krijgen we een „voldoende" van Jezus. Niet uit verdienste (die is er immers niet) maar uit genade. En dat moet iedere dag opnieuw ge leerd worden. Er moet veel strijds ge streden en veel leeds geleden zijn voor wij daarin vorderingen maken. Waf krijgen we vaak een onvoldoende Zelfs de besten onder ons: Petrus en Johannes en Thomas en de Emmaüs gangers. Op dc Christusschool zijn de zwak ken het sterkst, de afhankelijksten de meest vrije, de kleinsten het grootst, de van-zichzelf-het-geringst-denkenden de meest geziene Wonderlijke metho diek houdt de Meester er op na Hij tuchtigt een iegelijk zoon die hij lief heeft. Hij ontneemt hen vaak het liefste dat z[j hebben. Hij wil ons door alles leren Hem gelijk te worden. Want Hij. de Voi re lige. heeft Zichzelf ontledigdHij. de rijke, is arm geworden; Hij, het Licht, is in onze duisternis ingegaan; Hij. de meester werd al'er dienaar. Wij moeten leren van onze hoge zetel af te komen; onze „wijsheid" moeten wij aan Hem gevangen geven; ons „ik" moet sterven en Hu moet gestalte in ons verkrijgen. HU moet wassen, ik moet minder worden. „O Zoon, maak ons Uw beeld gelijk". Zijn er weinigen die een 10 krijgen Ik denk van wel. Het ideaal wordt moeilijk bereikt en wij zijn zulke en- fants terribles. De deemoedigsten haken er naar of ze 't ook grijpen mochten. Doch vast staat, dat een ieder die komt en knielt en blijft knielen als een arm zondaar bij de kribbe, een voldoendekrijgt en ran kracht tot kracht zal voortgaan van de ene klas naar de andere, tot het volle, rijks Christusfeest hierboven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9