Jlicuiuc geihsctfe (üiroront P Af schaffing Unie los van de financiële accoorden De tweede formele vergadering werd uitgesteld Ouderdomsverzekering in de Tweede Kamer Naast veel lof ook critiek op aftrek bij dubbele pensioenen Artsen protesteren tegen rede minister Suurhoff xn Nederlandse ambassade in Bonn publiceert misdaden Britse robots voor NAVO 11 De handel met Rood China... ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ7,per kwartaal; ƒ2.35 per maand; ƒ0,55 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0,18 per millimeter. Zee en dertigste jaargang No 10528 Uitslag van Sinterklaaswedstrijd CHRISTELIJKS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcli Is ghtbltora rnyn bert In tegenspeel" CheLRed.: H. W. ENSERINX INDONESISCH VOORSTEL IN GENÈVE (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE. VRIIDAG TN HET GEBOUW dat tijdens de conferentie van de Grote Vier werd ge- i bruikt als perscentrum, zijn nu de Nederlandse en Indonesische dele gaties neergestreken, om ce conferentie die Zaterdag jl. in Den Haag officieel werd geopend, voort te zetten. Genève werd ditmaal niet op stelten gezet door 1500 journalisten. De stad van Calvijn merkte niet veel van het gesprek tussen beide landen, het gesprek, dat toch van belang kan zijn voor de verhouding tussen de Aziaten en het Westen. De tegenstellingen tussen beide delega- I deskundigen van beide delegaties bijcen- s zijn opmerkelijk. De Nederlandse de legatie kwam vanmiddag om kwart over drie in een Dakota aan op het vliegveld :Cointrin. De Indonesiërs kwamen in een fvier-motorig vliegtuig van de Sabena. De Nederlandse delegatie telt nog geen 'twintig man. Behalve de ministers Luns. I Zijlstra. Van de Kieft. Donker en rege- Iringscommissaris voor Indonesische za ken Blom en zes adviseurs van verschil lende departementen ls er nog een zeer kleine staf van personeel. De Indonesiërs daarentegen hebben een delegatie van zestig man op de been ge bracht. De Nederlandse en Indonesische minis ters verblijven in hetzelfde hotel nl. Des Bergues, wel het voornaamste van deze veelal van het toerisme levende stad. Men kan dan ook verwachten, dat vele kwesties niet in ..La Maison de la Presse". maar in de binenkamers van dit hotel zul len plaats hebben. Concrete voorstellen Het wachten is op concrete Indonesi sche voorstellen. Dc Indonesiërs vormen de vragende party. Vandaag zijn kort na de aankomst de gekomen. De eerste verrassing is reeds een feit geworden. Van Indonesische zijde is na melijk voorgesteld de afschaffing van de Unie los te maken van de financieel- cconomische overeenkomsten, die in het Unie-Statuut worden genoemd. Dc Nederlanders hebben gevraagd deze gedachte schriftelijk uit te werken, zodat men verder gedocumenteerd kan spreken. Zoals bekend is op 10 Augustus 1954 reeds tot afschaffing van de Unie beslo ten. maar gelijktijdig zijn nieuwe finan ciële overeenkomsten gesloten. Ook Nieuw-Guinea van de baan in V.N. Nadat de algemene vergadering der Verenigde Naties de kwestie van de rap portering door Nederland over Suriname en de Nederlandse Antillen had afgedaan, is nu ook Nederlands Nieuw-Guinea van de agenda verdwenen. De vergadering heeft zonder er een woord apn te wijden met algemene stemmen de resolutie aan genomen. waarin zij de hoop uitspreekt, dat het Nederlands-Indonesisch overleg te Genève tot een vreedzame oplossing zal leiden. De Nederlandse vertegenwoor diger sprak er zijn tevredenheid over uit en de Indonesische evenens, de laatste omdat hij meende, dat de vergadering „haar bevoegdheid heeft uitgeofend en een positieve aanbeveling heeft gedaan." De zaak-Jungschlager Vier nieuwe getuigen uit Nederland Bij de behandeling der zaak-Jungschla- ger voor het landgerecht te Djakarta heeift I rechter Maen-gkom nog toegestaan de ge- tuigen Hovenier, Van Buren, Ottevangeri en Renssen uit Nederland te laten komen. I Alle getuigen zullen op 18 en 16 Januari gehoord worden. Twee stuurlieden van de KPM, de heren j H. P. M. Steggerda en J. A. Haringsma, noemden het uitgesloten, dat verdachte op him schepen de „Waikelo" en de „Van der Lijn", in Juni 1951 naar Palem- bang gevaren zou zijn. Ook zijn er geet wapens vervoerd op deze schepen, behalvi voor de T.N.I. Nederland heeft altijd vastgehouden aan de koppeling van deze twee problemen. Het protocol van 10 Augustus 1954 ls ech ter nimmer goedgekeurd door het Indone sische parlement. Voor de Nederlandse regering had het dan ook geen zin dit protocol aan het Parlement voor te leg gen. De Masjoemi was destijds in Indone sië in de oppositie. Zij vond de overeen komst niet ver genoeg gaan. Nu is zij de grootste regeringspartij. Haar basis ls door de uitslag van de verkiezingen wan kel geworden. De Masjoemi zit nu voor de moeilijkheid, dat zij met iets moet thuiskomen. Uit binnenlandse politieke overwegingen is zij genoodzaakt successen te behalen. Zij heeft toch durven verkla ren, dat het protocol van 1954 niet ver genoeg ging? Uit deze overwegingen moet men de pogingen- van de heer Roem zien om de afschaffing van de Unie los te maken van de financieel-economische overeenkom- Dit is ongetwijfeld trappen tegen het zere been van de Nederlandse delegatie. In de loop van de volgende week zal wel blijken in hoeverre de Indonesische opzet zal slagen. Soemitro contra Zijlstra Tegen de verwachting in zijn de minis ters vandaag niet begonnen aan de twee de formele vergadering. De delegatie-voorzitters. Luns en Anak Agoeng, hebben samen in het hotel ge praat over het programma van de vol gende dagen. Veel schot zit er dus niet in. Het wach ten is trouwens nog steeds op de aan komst van een deel van de Indonesische delegatie. Eerst als prof. Soemitro. minis ter van financiën aanwezig is, kan er ge sproken worden over de inhoud van even tuele nieuwe financiële overeenkomsten. Als tegenspeler heeft hij nu minister Ziilstra tegenover zich. Het zijn twee jeugdige ministers, die hun vorming heb ben genoten aan de Economische Hoge school in Rotterdam. Voor Dinsdag kunnen deze technische besprekingen niet plaats hebben. Tot zo lang zal men zich bezighouden met vele protocoladre kwesties. In ieder geval is het eerste Indonesi sche schot gewaagd. De wens tot ontkop peling van de twee grote problemen (af schaffing Unie-Statuut en nieuwe finan ciële overeenkomsten) zal de gemoederen nog wel enige tijd bezighouden. REGERING NEEMT GOED AFSCHEID (Van onze parlementaire redactie.) HARTELIJKE INSTEMMING is het„ waarmee de Tweede Kamer het wetsontwerp Algemene Ouderdomsvoorziening heeft begroet. In het Voorlopig Verslag over dit belangrijke en langverwachte wetsvoorstel staat dat te lezen. Er staat ook, dat de Tweede Kamer het in grote lijnen met het ontwerp eens is. Beter kon het bijna niet, al mag niet verzwegen worden, dat er twee zeer ernstige critiekpunten naar voren zijn gekomen. ■yRIJWEL v hei wetso i het e dat het wetsontwerp geen compromis was. maar een synthese, welke uit een jaren lange worsteling met de problematiek te voorschijn is gekomen. Een van de voor naamste verdiensten van dit staatsstuk is, dat daarin duidelijk tot uiting komt, dat tot wat ons volk in het verleden verdeeld mocht houden, niet net op dit punt na gestreefde doel kan worden gerekend. De voorgestelde ouderdomsverzekering .eeft in het rechtsbewustzijn van practisoh heel ons volk, aldus vele Kamerleden. Groot is de strijd geweest, of het wets ontwerp nu ouderdomsverzekering of staatspensioen inhield. Welnu, de mening van vele parlementariërs is, dat men het begrip sociale verzekering als Iets anders Het bestuur van de landelijke vereniging van Huisartsen heeft „fel en nadrukkelijk" geprotesteerd tegen de uitlatingen van minister Suurhoff over de nieuwe overeenkomst be treffende de artsen-honoraria. In een telegram aan de minister wordt gezegd, dart; men bij de jarenlange onder handelingen bezwaarlijk kan spreken van eenzijdige vaststelling vam salarissen. Evenmin acht de artsenvereniging de nieuwe honorering vergelijkbaar met een looncorrec'.ie. Letterlijk wordt in het te legram gezegd: „Het bestuur meent, dat de door Uwe Excellentie gegeven voor- UITLEG "'EN KUIKEN vroeg zijn ma -i (te Gennep): „Is vlas hetzelfde soms als hennep?" „Nee," zei de hen toen, „naar ik vind, Is vlas iets, waar je wat mee bindt. Bij hen-nep (volgens mijn geweten), Is 't vullen van een ei vergeten." stelling van zaken slechts stemming kan verwekken tegen de' huisartsen paaildelijk niet kan worden gezien als objectieve voorlichting van de leden der Staten-Generaal". Omdat het bestuur zich niet op dezelf de plaats als de minister tegen diens uitlatingen teweer kan stellen, behoudt men zich het recht voor de leden d< Tweede Kamer en de pers een correctie op het ministeriële betoog te zenden. Pharmaceutica zijn geen strategische goederen Naar aanleiding van het plaatsen v twee Amsterdamse firma's op de zwarte lijst van de Amerikaanse regering (firma's die met communistisch China handel drij ven in zgn. strategische goederen) is door het ministerie van economische zaken in Den Haag verklaard, dat volgens het Ne derlandse standpunt pharmaceutica niel tot de strategische goederen worden ge- De Amerikaanse opvatting, dat deze goederen wèl van strategisch belang zijn, wordt door niet één Europese regering gedeeld. Een verbod tot het exporte van pharmaceutica zou namelijk indrui sen tegen de Rode Kruis-conventie Genève en de rechten van de mens Volgens de Nederlandse bepalingen heb ben genoemde firma's geen overtreding Koudei weer op komst Gedurende de laatste dagen trokken verschillende storingen langs of ovei ons land naar het Oosten. Aan de Z.- zijde hiervan voerden krachtige Zuid westelijke winden zeer zachte iucht ln Midden-Europa. Aan de achterzijde van een depi tie. die vanochtend over Denemarken naar het Oosten trok. breidt de kou dere lucht zich over het Noordzeege bied verder naar het Zuiden uit. Verwacht mag worden dat ons land in het overgangsgebied tussen vorst er dooi komt te liggen, waarbij de tem peraturen lager zullen worden en dt neerslagkansen groot blijven. moet zien. dan het orthodoxe verzeke ringsbegrip De sociale verzekering wordt getypeerd door de solldariteitsgedachte. Die komt in dit wetsontwerp op zeer sprekende wijze tot uiting en wordt daar benadrukt, waar de individuele relatie tussen premie en uitkering niet in optima forma 'tot gelding komt. De solidariteit komt tot uiting, doordat het wetsontwerp voor ieder geldt, met verder reikt dan het doel eist. hoge lasten op niemand in let bijzonder afwentelt en de individuele draagkracht niet te boven gaat. Van een andere kant kwam de vol gende gunstige beoordeling: Door het beginsel van de individuele premie betaling is het element van de persoon lijke verantwoordelijkheid voor een goede oudedagsvoorziening gehand haafd. De Antirevolutionaire Kamerfrac tie heeft gewezen op de gunstige zijde van het ontwerp, dat de these „pensioen is uitgesteld loon" niet wordt aangetast. Dit beginsel, waar voor reeds Kuyper en Talma hebben gestreden, ligt aan het in behande ling zijnde wetsvoorstel ten grond slag. (Zie vervolg pag. 4) Tegen het einde van de tweede wereldoorlog werd de Franse jongen Raymond Monard door een granaatscherf zó zwaar aan het hoofd gewond, dat hij zijn geheugen verloor. Een Ameri kaans soldaat nam hem mee naar de Verenigde Staten, waar Raymond studeerde en in dienst ging. Hij kwam hij de lucht macht en tijdens deze diensttijd maakte hij van Duitsland uit een reis door Frankrijk. In de omgeving van zijn geboortestad herkreeg Raymond zün geheu gen en toen was het niet moei lijk meer zijn ouders terug te vinden, die hun zoon aood waanden. Op de linkerfoto pi loot John D. Jones (de Ameri kaanse naam die Raymond aannam omdat hij zijn eigen naam niet meer wist) en rechts zijn gelukkige ouders. De 62-jarige bromfietser Th. Kuiphof uit Wamrond is gistermiddag omstreeks kwart over vijf op de Rijksstraatweg, ter hoogte van Maaldrift, door een Engelse auto aan gereden en vrijwel op slag gedood. De bromfiets werd totaal vernietigd. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonnements geld voor het le kwartaal 1956 ad 7.— vóór 1 Jan. a.s. op onze giro rekening 58936 te storten. Dit voor komt U geloop aan de deur en ver gemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten. Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het Juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leidsche Courant. Oorlogsmisdadigers in Breda „Wij kennen geen haat tegen de Duitsers" (Van onze correspondent) De Nederlandse ambassade ln Bonn heeft gireren een verklaring voor de Westduitse pers uitgegeven naar aanlei ding van de anrtd-Nederl-andse hetze en actie tot vrijlating van de gevangenen ln Breda, die in West-Duitsland wordt ge voerd Het Nederlandse standpunt is, dat het hier geen krijgsgevangenen betreft maar oorlogsmisdadigers, die zich hebben schul dig gemaakt aan laffe sluipmoord op vol komen onechuldigen in het kader van de zgn. Silbertanne-terreurcamipagne, het willekeurig neerschieten van voorbijgan gers op straat, enz. Bovendien betreft het hier met uitzon dering van drie veroordeelden geen leden van de Wehrmacht, doch van de S.D. en S S., de Organisation Todt en de Sicher- heitspolizel. Vastgesteld wordt, dat het Nederlandse volk geen haat en wraakgevoelens ten opzichte van de Duitsers kent, getuige. het opnemen van tienduizenden Duitae kinderen sedert 1945 en de voortdurende stroom van Ingezamelde textlelgoederen en voedingsmiddelen uit het „door de bezetting tot ellende verarmde Holland" naar Duitsland. „Wie over de gevangenen van Breda spreekt als over martelaren, doet dc werkelijke krijgsgevangenen grof onrecht". Aan de verklaring is een uitvoerig uit treksel toegevoegd met de namen der nog in Breda zittende gevangenon, hun misda den en hun vonnissen. Ook is 'n lijst uit gegeven van de 29 Duitse oorlogsmisdadi gers, die sinds December 1952 reeds voor waardelijk zijn vrijgelaten. PARIJS. 16 December. NA DE SLOTZITTING van de N.A.V.O.-raad heeft de Neder landse minister Staf tijdens een pers conferentie als eerste onthuld, dat Engeland inlichtingen over bestuur bare projectielen beschikbaar zal stellen aan de N.A.V.O.-lar.den Groot-Brittannië zal eerst deskun digen naar de landen sturen, die tech nische leiding -nodig hebben bii het gebruik van deze wauens en later de bestuurbare projectielen leveren. Het Britse aanbod was tijdens de ge hele zitting van de Raad geheim ee- houden Ook de Verenigde Staten ziin be reid, inlichtingen over nieuwe wa pens te verschaffen, maar minister Staf kon niet meedelen welke wa pens dat waren „Integratie is noodzaak", aldus minister Staf. „Een bestuurbaar projectiel met een actieradius van 240 km kan een paar keer over de breedte van Nederland vliegen. Bij deze integratie zouden Duitse jagera helpen. Nederland te verdeddgen; Neder landse en Duitse Jagers kunnen tegelij kertijd Engeland tegen een vijandeliikn aanval beschermen". „Na een algemene vermindering van de internationale spanning zal het pas mu gelijk zijn de diensttijd tc verkorten", zo zei dc Nederlandse minister verder. De conventionele eenheid zal blijven be staan, maar nieuwe wapens zullen er aan toegevoegd worden". Meer nieuwe wa pens. zoals de Nike (automatische luctt- afweerraiketten) zouden waarschijnlijk reeds het komend voorjaar beschikbaar komen voor Amerikaanse eenheden in Europa. Uitdaging De Russische tactiek in het Midden- Oosten en Azië en de voortdurende toe neming van de militaire macht in hev Oosten vormen een nieuwe uitdaging aan de vrije wereld. Aldus het slotcommun - qué van de jaarlijkse bijeenkomst van de NAVO-Raad. Mei nadruk wordt ln het communiqué gezegd, dat het ongunstige resultaat van de Geneefse conferentie ondank* de negatieve Russische houding geenezin* afbreuk zal doen aan het streven van d* NAVO-landen om te komen tot een het- eniging van Duitsland. De Westduits* Re gering is de enige Regering, die vrij kan spreken voor geheel Duitsland. Voorts wordt gewag gemaakt van de aanzienlijke vooruitgang bij het uitrus ten van de NAVO-strijdfkrachten met de modernste wapens. De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen zijn vandaag in geheime zitting bijeen geweest Zij be spraken de explosieve toestand in het Midden-Oosten en gingen na hoe hun politiek met betrekking tot critieke si tuaties ln de gehele wereld gecoördineerd kan worden. Ook ls uitvoerig gesproken over de economische samenwerking tussen de NAVO-landen. De Nederlandse minister Beyen ging hierbij uitvoerig in op de vraag, hoe de samenwerking op sociaal en economisch gebied tussen de landen kan worden verwezenlijkt HET WEEBTIN EUROPA Kopenh Dublin ill* •S Se ozo zzw zzw DUIVEN IN ptrfPP DE KERK aan het Singel te Amsterdam, die niet meer voor de eredienst gebruikt wordt, is de jaarlijkse Kerstpluimveetentoon- stelling gehouden. Op het orgel worden tijdens de expositie van duiven, kleur- en zangkanaries populaire wijsjes gespeeld. Syrië: Wij staan aan rand van oorlog New York. 16 December In de Veiligheidsraad ls het debat be gonnen (op voorstel van Syrië) over de gespannen verhouding tussen Israël en de Arabische landen. De Syrische afge vaardigde Shukairy begon het debat met ïen verschrikkelijke aanval op Israël. „Wij staan aan de rand van een oorlog in het Nabije Oosten." aldus Shukairy. die voorstelde. Israël uit de V.N. te stoten of de economische straffen op te leggen die het Handvest mogelijk maakt De Israëlische afgevaardigde Eban ant woordde met de stereotype beschuldiging dat Arabische landen de ontwikkeling van Israëls grensgebieden willen beletten door systematische, aggressieve politiek. DE KWESTIE van de handel met commu nistisch China ia een oude, zere plek m de Brits-Amerikaanse be trekkingen. Diplomatieke ambtena ren hebben gisteravond te Parijs verklaard, dat president Eisenhower en premier Eden waar schijnlijk verzocht zal worden, een Anglo-Ame rikaans geschil over een verzachting van de res tricties voor de handel met communistisch China te regelen Het geschil heeft fn het afgelopen jaar steeds ernstiger vormen aange nomen. De climax werd enkele weken geleden be reikt, toen de Britten dc Amerikanen te verstaan gaven, dat zij weldra ge dwongen zouden kunnen worden, eenzijdig stappen te nemen als gevolg van de grote druk. die in het binnenland door politici en zakenlieden op de re gering uitgeoefend wordt Bij het Amerikaanse verzet tegen het idee van een verzachting van de restricties op de handel met communistisch China wordt uitgegaan van het geloof, dat dc Geallieer den daardoor beroofd zou den worden van een uitstekend tegenargument bü de onderhandelingen met het reaime te Pe- Op diit ogenblik voeren gezanten van de Ver enigde Staten en commu nistisch China te Genève onderhandelingen over tal van kwesties, waaronder de handel. Smds gisteren wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de hoofden van beide rege ringen zullen interve niëren. aangezien de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dul les. een persoonlijk be roep op zijn Britse ambt- oenoot MacMiilan gedaan had, om snelle maatrege len tc nemen. Verleden week heeft Dulles uit Washington een brief aan MacMiilan geschreven, waarin hij vroeg om besprekingen over de kwestie op een hoger niveau. Verwacht wordt, dat de Britse •taatsman zich met hel verzoek van Dulles za> kunnen verenigen. Tot nu toe hebben En geland en Amerika nauw samengewerkt en werd steeds overeenstemming bereikt over embargo's, waardoor werd voorko men dat strategische ma terialen in convmunisfi- sche handen kwamen Maar de Britse sakenman (Engeland erkent Rood China) eist herziening van de handelsbeper- voortreffelijke pikante Gel derse rookworst ran Anton Huniok. Die smaakt u altijd naar méér! Let op bet loodje aan de worst. Ho* i - hot lekkerder ANION HL.NI.NK WEERBERICHT De zuil van het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam heeft al bijna het hoogste punt bereikt. Ook de cirkelvormige trappen van het plateau zijn ge reed. Op de voorgrond de twaalf nissen waarin urnen worden ge plaatst. Koudei De Bik verwacht tot mor genavond: Enkele regen-, eneeuw- of hagelbuien, maar ook opkla ringen. Overwegend matig» wind uit noordelijke richtin gen. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur ZON EN MAAN 11.16—22.06 u. Op 22 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1