LAATSTE kinderkruistocht de nacht viel voor Automatische bestuurder auto's te verwachten? in Wat Russische vertellen over journalisten Amerika... Zij hadden een stem uit het Licht v er nomen 10 Regering vraagt vrijwillige afstand van woonruimte NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 VHIIDAG 16 DECEMBER 1955 In 1942 trokken 460 kinderen uit Polen naar Israël WELLICHT NIMMER in de wereldgeschiedenis heeft de mensheid zulke tragische blunders geslagen als in de tijd der kruistochten en vaak heeft men zich later afgevraagd hoe het toch mogelijk is geweest, dat de met enthousiasme en zelfs met fanatisme ondernomen pogingen het Heilige Land te bevrijden, zo volledig schipbreuk hebben geleden. De golven van bezieling, die tijdens deze bewogen periode der Christen heid duizenden Europeanen in lichter laaie zetten, zodat zelfs lammen, blinden en kreupelen zich aan het waanzinnig avontuur dezer fatale experimenten overgaven, slaan ons nog steeds met verbazing. Wat moet de Christenheid van die dagen in 's hemelsnaam hebben bezield om niet minder dan vier pogingen te ondernemen het Heilige Land aan de Sara- cenen te ontworstelen? W^s het soms het fanatisme der wanhoop, voelde men dat hier het prestige van een verkeerd begrepen Christendom op het spel stond en wa& men nog niet zo ver, dat men wist, dat het uiteinde- - lijk toch alleen gaat om het geloof religieus begrip? a UET ANTWOORD is niet gemakke- lijk te geven. 1 Wel staat het als een paal boven water dat de organisatie der kruis- tochten allermiserabelst was. zodanig '•■'.zelfs, dat wij alle romantische ver- s halen en films, die best-sellers en' Hollywood-studio's ons in schrille technicolors hebben voorgeschoteld. 1 als pure fantasie van de hand kunnen I uiijzen. De mensen stierven lydevs de l tochten als ratten. Aanvankelijk ge- hypnotiseerd door het ideaal de bakermat van het Christendom aan de Heidenen te ontrukken, gaven zij zich al ras over aan bandeloosheid, roof en moord. En het wa- ren de pest, de cholera en de typhus die de kruislegers nog verder deci meerden. Mocht men er aanvankelijk van overtuigd zijn geweest, dat men bezig was Gods Wil uit te voeren, weldra bleek. Een jong journalist over een jonge staat in ons" en niet om een geografisch- Geestelijk zwaar geschokt ÏK ZIT in de kamer van Betty. Betty woont in de Israëlische woestijnstad Beer Sheba en vanmiddag heeft ze me uitgenodigd om bij haar de avondboter ham te komen gebruiken. Ik had hon ger en heb dus direct ..ja" gezegd. Erg materialistisch, maar toch ook wel be grijpelijk. als je een rit van 250 kilome ter door de Negev achter de rug hebt. Eén rit, niet met een trein, een bus of een taxi, maar doodgewoon, boven op de kruin van een hoogbeladen vracht wagen. Voordat ik Betty's blauw gemeubel de kamer ben binnen gestapt, heb ik een wolk van stof,uit m'n khakihemd geklopt, heb ik m'n hoofd onder kraan gehouden en geprobeerd scheiding in m'n verdroogde haar leggen. Op m'n blote voeten en met i schoenen in de hand heb ik aangebeld. Een dergelijk entrée is in de Negcv heel gewoon en er is niemand die je zoiets kwalijk neenu. Of je nu arbeider, chauffeur of journalist bent, smerig wordt je na een rit door de woestijn altijd. Betty heeft dus met het gewoonste gezicht van de wereld m'n. schoenen overgenomen en in een hoekje van het balkon gekwakt, ze heeft me de douche gewezen en een schone handdoek gege ven. ..En hier is rommel om je schoe nen schoon te maken als je dat als schone Hollander soms noodzakelijk heeft ze gezegd. ..Maar ik raad als je twee stappen bui door Berlijn marcheerden met spandoe ken, waarop stond geschreven: Dood aan de Joden. Het was de onuitwisbaar in het boek der geschiedenis geschreven datum: Maart 1933 „Dood aan de SodaC He ORGANISATORISCHE moeilijk- heden waarvoor men bij deze kin- derexodus kwam te staan waren groot. Toen de eerste jeugdgroepen in Palesti na arriveerden schreef Henrlette Szold. de vrouw die zich reeds veel eerder het lot der Joodse kinderen had aangetrok- Eindelijk dan beginnen zij ti komen, zonder hun ouders, die niet kunnen ver trekken zonder het risico hun bezittin gen tot de laatste pfennig te verliezen. DOOR WERNER SI'RtIT Hoe wij er hier in zullen slagen om voor 3000 tot 4000 kinderen een plaats te krijgen gaat mijn bevattingsvermo- boven. Ik denk hierbij niet eens fondsen die wij voor dit doel hebben in te stellen, maar aan de ge weldige organisatie die hiertoe in het le- ;n moet worden geroepen." Henriettc Szold maakt zich, toen zij dit schreef, zorgen over hoogstens 4000 kinderi ouders, die echter niets gehoord schij nen te hebben. Ik sta stil en luister weer Zij zijn nu bij het huis van onze buurman Er wordt geschoten. Dan weer: „Dood aan de Joden" Wat zal ik doenOver een paar se conden zijn zij hier Is er nog kans te ontsnappen? De jongen beschrijft hoe de van de stormtroepen binnenvallen hen vervolgens door de donkere stra ten van Emden voeren. Het kind ver telt hoe hij zijn ouders op schandelijke wijze ziet vernederen en schrijft dan „Voor ons begon een vreselijke dag, gevolgd door een nog verschrikke lijker nacnt. Een groep mannen en jongens waaronder ook ik mij bevond, werd in een schoollokaal op de grond gelegd. Wij moesten onze ogen geslo ten houden. Rondom een tafel zaten de storm- troepers. Zij vormden het „tribunaal". Wanneer iemand van ons opgeroepen werd moest hij op die tafel gaan staan. De beklaagde werd door felle schijn werpers bijna helemaal verblind. Mijn vriend werd aangeklaagd wegens „ras senschande" Het vonnis luidde: „Dood straf" Tussen 7 en 14 D' De geschieden!, heïft geleerd,I °°°SWPU°< van naar iragieg lnt ...pi m.„ in «iaat u en ^jdens de wereldoorlog, toen di Joodse 1 »«wr ui staal is ge- ....1.1 .v. dat Israël weest. Negen en veertig duizend kinde ren uit 60 verschillende landen zijn Ui de grootste kinderkruistocht aller tijnen opgegaan naar het Heilige Land en wer den er in 240 landbouwnederzettingen mrgoed ondergebracht Welk een kinderleed er achter al deze cijfers schuilt, val; rauwelijks te be schrijven. Men heeft van een Joodse jongen de volgende dagboekaantekening gevonden: Emden, 9 November Dodelijke stilte. Geen geluid te horen. De straatlantaarn, de lichten in de win kels en in de huizen zijn gedoofd. Het half mer in de ochtend. Plotseling word ik in mijn slaap op geschrikt door beestachtig geschreeuw en kreten om hulp. Ik luister tot dat ik de volgende woorden onder scheid: „D r uit jullie Joden, de dood :n jullie Ik spring uit mijn bed en roep mijn Tganisaties veelal machteloos om kinderen uit de bezette gebieden veilig te doen emigreren. In de herfst van 1942 kwam er te Je ruzalem bericht binnen, dat 460 Pools- De Joodse kinderkruistocht is nog steeds niet afgelopen. Iedere maand nog arriveren in de haven van Haifa honderden kinderen, byeengeveegd uit de Nooraajrikaanse ghettos, waar de levensomstandigheden iedere beschrijving tarten. Eenmaal in Israël wordt deze jeugd onderge bracht in scholen of jeugddorpen, waar zij voorbereid wordt op een zgrarische taak. Het leerprogramma bestaat uit halve dagen leren, halve dagen werken. Zo wordt het geïm migreerde Joodse kind op de meest intensieve wijze met zijn nieuwe vaderland geconfronteerd. j het je af, want God der Christenen zijn medewerking aan deze avonturen onthield. Zelfs kinderen zijn van deze kruis tochtenrage het slachtoffer geworden Toen de eerste expedities, die een militair karakter hadden, waren mis- jten dc deur bentzijn lukt en men dit toeschreef aan dc smerig- bandeloosheid der ridders, riep Paus Innocentius III de christelijke wereld nogmaals ter kruistocht. Ditmaal niet m-et behulp van wapenen, maar door geloof en gebed. Vrouwen, ouden van dagen, zieken en zelfs stervenden meldden zich aan en ook de Europese jeugd bleef niet achter. Een waanzinnige devotie sloeg een ontelbaar Tantal kinderen in een onbegrijpelijke ban. Men kan zich dit in onze moderne tijd nauwelijks meer voorstellen. Een jonge schaapherder in Frank- I rijk haalde duizenden jongens en meisjes over zijn leiding te erkennen en reed aan het hoofd van zijn kinder- leger naar Marseille. Hij beloofde zijn jeugdige volgelingen veilig over zeeën en bergen, door noden en ge varen te voeren En men geloofde hem. Waarom niet? Het was Gods Wil immers? In Duitsland bracht een jongeman een leger kinderen samen en leidde het naar Genua. Is het nog nodig te vertellen, wat er van deze kinderkruistochten terecht is gekomen? Het Franse ..leger" werd -gekid- vapped door slavenhandelaars en de Duitse kinderen staken Zee der kruistochten voorbij is, vergist rich. Laat men zich wel realiseren, dat Palestina uiteindelijk toch verov ird werd. En wel door de enig. rechtheb benden: de Joden. Het merkwaardige is, dat dit voor ons Europeanen tamelyk onopvallend in zijn werk is gegaan. Ko rea, Indo-China en Formosa zijn 'ellere brandpunten in onze verpolitiekte we reld, maar daardoor is het sluitstuk van de geschiedenis der kruistochten ons ontgaan. Wat eenmaal het grootste moment in het wereldgebeuren was, de verovering van het Heilige Land, is voor ons niet veel meer dan een baga tel gebleken. Zelfs het drama van de laatste kinderkruistocht, die van tien duizenden Joodse kinderen, Is ons ont gaan. Maar de God der Joden had ge lukkig geen behoefte aan publiciteit en onopvallend bracht Hij zijn kindei Kinderen die per sé niet in de landbouw willen, worden niet gedwongen om een opleiding tot boer of een andere agrari sche functie te vol gen. Weliswaar pro beert men hen in deze richting te be ïnvloeden (grote stukken van het land moeten immers nog ontgonnen wor den). maar boekt men geen succes, doet men niettemin alle moeite een op leiding te vinden, die het kind wel ligt. Dit zelfs tot aan universitaire studies toe. Hier ziet men een paar immi- grartjes. die bij een schoenmaker van een Jciboets het vak leren Dit is Betty, de enige sociale jeugd werkster voor een gebied dat zo groot is als Groningen, Drenthe, Friesland, Overijsel, Gelderland en Brabant bij el kaar. Dit is het drie en twintig-jarige meis je, dat me ook over de laatste kinder kruistocht heeft verteld. En daarom ben ik zo blij, dat ik Betty heb ont moet. Naar Palestina "H ET BEGON in 1932". vertelt ze. één jaar voor de „Machtsübernali- me" door Hitier, dat een groep va: Duits-Joodse jongens er toe kwam in een toestand van 'grote moedeloosheid een bezoek te brengen aan Recha Frei- er. de vrouw van een rabbijn te Ber lijn. Reeds hadden Ce eerste anti-Jood se uitbarstingen in het ..Dritte Reich" plaats gevonden, waren de eerste syna gogen in vlammen opgegaan en de eer ste spiegelruiten van Joodse zaken aan scherven gegooid. Het anti-semietisme in zijn verschrikkelijkste vorm begon zijn kop op te steken. De twaalf jongens werkkring ontslagen omdat uit hun 0 rJoden En daar Recha Freier bekend stond als een vriendin van dc jeugd als onvermoeibare voorvechtster een zaak die ze aannam, kwamen deze jongens tot haar om ra; Wat moesten zij doen' Recha Freier zag in. Joodse jeugd in Duitsland geen enkele hoop meer was om ooit nog eens in het arbeidsproces daar ingeschakeld te wor den. Er was maar één uitweg en die bestond hieruit, deze jongelui en de ge hele Joodse jeugd in Duitsland zo ver te krijgen, dat zij naar Palestina zou vertrekken. Daar. in het land zelf, zouden de kin deren zich kunnen voorbereiden op pro ductief werk. Zij zouden er kunnen le ven voor hun eigen gemeenschap en niet alleen meer voor zichzelf, zoals zij gedwongen waren geweest. Zij zouden handel en beroep moeten op geven. voor het bewerken der bodem Zij zouden verboden en tegenwerking, haat en eigen machteloosheid van zich af kunnen schudden en hun ideaal, het leven voor een eigen vaderland, in ver vulling kunnen brengen. Aangrijpende toevalligheid: De vereniging .Kinderen en Jeugdallyah" (emigratie) kwam tot legale geboorte op dezelfde dag dat Hit- de macht greep J Nazihorden Joodse kinderen waren aangekomen tn Pablevi. een Perzische haven aan de Kaspische Zee. Sinds Polen was over meesterd hadden zij maanden gezwor en waren zij overgelaten geweest de genade of ongenade van reeds door de oorlog geteisterde bevolkingen. ZU waren door Tsjecho-Slowakye ge gaan, door de Oekraine cn door Siberië zelfs. Door Turkestr.n en Uzbekistan. Zij hadden geslapen In wouden, waren be hept met allerlei ziekten en half opge vreten door ongedierte. Bedreigd ge weest door wolven cn allen aan de rand van de hongerdood. Het waren kinderen tussen zeven en veertien jaar. Wat het betekent om deze jeugd aan onze Israëlische maatscnappij aan te passen kun je je rauwelijks voorstel len", vervolgt Betty. „In mijn werk heb ik eens met een 17-jarige jongen te doen gehad. Hij leek me heel normaal, maar na een paar weken ontdekte ik dat hij leed aan vervolgingswaanzin. Hij had jaren lang in de bossen van Tsjecho- Slowakije gezworven en zijn vader voor zijn ogen zien vermoorden, 's Nachts had hij verschrikkelijke dromen en werd dan badend in zijn zweet wakker. Deze kinderen, langzamerhand sen geworden, hebben het verti in hun medemens zo goed als geheel verloren. Soms schijner ze prijs te stel len op toenadering, en ben jc dolblij, dat ze met iemand weer „contact" heb ben gekregen. Maar opeens zijn ze weer weg, willen niets meer van je weten en beschouwen je als een vijand waar je voor op moet passen. Een nog tra gischer geval is dat van Mirjam. De oorlog had zij met haar moeder en nog twee zusjes doorgebracht in een Duits concentratiekamp. Op een keer was de SS binnengeko men om enkele mannen af te voeren De vader van Mirjam had zich verstopt maar de SS had het vier-jarige kind in enkele minuten over de schuilplaats van haar vader uitgehoord. Mirjam's vader werd gegrepen en keerde nimmer terug. Volgens Mirjam hebben de zusjes haar er toen van beschuldigd, dat zij met haar „verraad" haar vader moord" had." „Toen ik het meisje probeerde duide lijk te maken, dat dit helemaal niet het geval was", vervolgt Betty, ..antwoord de ze me: „En toch ben ik denares en ben ik het niet waard, dat iemand zich iets van me aantrekt" Het is zelfs de psychiater niet gelukt haar van dit verschrikkelijke complex te verlossen. Ze is nu opgenomen in een inrichting voor geesteszieken en het is de vraag of ze ooit nog geheel genezen zal". Een appèl aan bel Nederlandse volk Verhuiskosten, een extra keuken - dat alles kan vergoed worden Ons volk dient de bereidheid te hebben medeburgers die dringend woonruimte be hoeven te helpen door ruimte, die kan worden afgestaan, vrijwillig ter beschik king te stellen. De overheid kan hierbij behulpzaam zijn. Krachtens een beschik king van minister Witte geschiedt dit reeds door een tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan woningsplitsing. Dit zcide gisterochtend minister Van Thiel (maatschappelijk werk) in een cau serie te Arnhem. Ook op het ministerie van maatschap pelijk werk overweegt men thans een re geling voor bildrage in de kosten, wan neer vrijwillig een deel van de woning voor samenwoning beschikbaar wordt ge steld. Dit betreft o.a. het maken van een noodkeuken, het aanbrengen van een af zonderlijk toilet voor elk gezin, en even tueel ook een eigen ingang. Indien deze regeling onvoldoende mocht blijken om de noodzakelijke vrijwillige medewerking van het Nederlandse volk te verkrijgen, zal overleg worden ge pleegd over verdergaande maatregelen. Bejaard echtpaar door gas omgekomen Het echtpaar H van Haaren-Van Unen uit de Prins Bernhardstraat in Culem- borg. beiden in de tachtig Jaar zijn door gasvergiftiging om het leven gekomen De vrouw was reeds geruime tijd ver minderd toerekeningsvatbaar Een zoon trachtte gisteravond vergeefs zich toegang te verschaffen. Na een deur te hebben geforceerd, vond hij beide oude mensen ontzield in de keuken Ieder, die woonruimte vrijmaakt voor een ander kan een bijdrage In de verhuls- kosten krijgen, waardoor oudere bewo ners, alleenstaande personen en kleine ge zinnen mogelijk de voor hen te grote wo ning kunnen ruilen voor kleinere. Minister Van Thiel sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in hef Nederlandse volk, wanneer het te gelegener tijd zal worden gevraagd vrijwillig woonruimte af te Hagenaar speelt al twee jaar één partij schaak Toen gisteren de post aan boord van het Nederlandse schip „Annen- kèrk", in de Tafelbaai b\) Kaap stad werd gebracht, zocht de S0-ja- rige kapitein H. J. Verhoef snel naar een bepaalde brief. Deze brief bevatte namelijk d« volgende zet in een schaakpartij, die de kapitein reeds twee jaren met met de heer F. Boot tn Den Haag speelt. In Iedere haven, die het schip aandoet, ontvangt htf een dergelijke brief. Erg t>Jot gaat de party niet, want de brieven moeten vaak een afstand van vijftienduizend of meer kilometer afleggen, dan moet de kapitein de volgende ret uitwer ken en dan gaat weer een brief vijftienduizend of meer kilpmeter terug. De heer Boot beft de vrouw van kapitein Verhoe ff tn Rotterdam op. die de zetten tn de brieven naar haar man «lult. Beide mannen spelen reeds zeven jaar op deze wijze schaak. TOEKOMSTVISIOEN IN „DE AUTO" Magnetische banden in snelwegen „loodslijnen" voor stuurrobots zich in dc Amerikaanse modellen vrijwel tot het ideale ontwikkeld, indien men rekening houdt met de grenzen, die daaraan door de practyk worden gesteld en indien men daarbij voegt de steeds meer in zwang ko mende automatische versnelling, binnenbandloze buitenbanden, dan blijft er zo oppervlakkig gezien niet veel meer te wensen over, afgezien van misschien dingen als radio en televisie, die met het autorijden niet te maken hebben. Want het sturen moet men zelf doen, dat kan niet auto matisch worden. soms wél? Ais wij de heer Hsns A. de Wit mogen geloven, die deze week daarover in het blad „De Auto", het or gaan van de K.N.A.C. schrift, dan staat het automatische besturen van auto's toch wel te gebeuren, si sal men daarvóór nog wel het een en ander aan voertuigen en wegen moeten veranderen. Toegegeven: lezing dit artikel TWEE LANDEN. TWEE TALEN...I Wederzijdse misverstanden zijn feitelijk fundamenteel TN DE „NEW YORK TIMES" geeft Welles Hangen commentaar op het bezoek van drie en dertig dagen, dat zeven vooraanstaande Sovjet- journalisten aan de Verenigde Staten brachten. Zij kwamen terug met een beeld van Amerika, dat óók dat zou kunnen zijn van een trouw Sovjet-propagandist in deze fase van de „koude oorlog". En belangrijker nog: het heeft weer aangetoond, hoe begrensd de waarde is van officiële uitwisseling van delegaties voor de verbetering van het wederzijds begrip. Want, ondanks alle gepraat over „del polissen der luchtvaartmaatschappijen om geest van Genève" spreken Russen en ae reizigers ervan af te schrikken, zlch- l" zelf met opzet te verwonden gedurende vonden wij het niet meer zo vreemd en niet meer zo onmogelijk, als wij vroeger wel gedacht hadden. Wie van onze groot vaders zou trouwens ooit hebben geloofd, dat zijn nazaten nog eens in die glimmen de chroomsleeën zouden rijden, waarbij ze behalve starten, sturen en gasgeven niet veel anders meer tot de rijkunst zou den behoeven bij te dragen? De heer De Wit in „De Auto" stelt zich snelwegen voor, die in drie ba- nen verdeeld zijn, voor verschillende snelheden, die tussen haakjes, alle boven de honderd km/u. liggen. Een metalen magnetische band in elk van die banen zou de loodslijn zijn, die de kunnen hebben bij „wissels", die men bij kruispunten zou aantreffen. Men zou op de landkaart een aantal wegen kunnen uitstippelen en letten op de te nemen kruisingen en aan de hand daarvan de route uitkleztA, die automatisch zou kun nen worden gevolgd. Naar ketue kan het sturen of het rijden of ook beide door de automa tische bestuurder worden waargeno men. Het apparaat zal zijn nut heb ben, zo besluit ,J)e Auto", zowel bij bedrijfs- als bu personenvervoer. Het aantal ongelukken zou theore tisch kunnen worden teruggebracht tot een cijfer in de buurt van 0; za kenlieden zouden hun corresponden tie kunnen doornemen onderweg en bovendien zou de vermoeidheidsdui- vel op lange en eentonige wegen doeltreffend kunnen worden bestre den. Is dit de auto van over fien jaar? Volgens de voorsti Hingen van de heer De Wit wél. Is dit zo, dan ziet men, dat de auto niet alleen technisch, maar ook uiterlijk nog een hele onAvikke- limg te trachten staat. Heus, de voor ruit kan (blijkbaar) nóg groter! Amerika twee talen. De Sowjet- tatoren geven gewoonlijk de Amerikaanse I luohtreizen*i pers de schuld van de stand van zaken en ue vertegenwoordiger van de „Komso- de Amerikanen plegen vaak de oorzaak molskaJa Pravda", het blad van de Jonge H ""Communisten, vertelde, dat Moskou's alles te zoeken an berichtgeving Een feit is dat dit misverstand en deze onjuiste opvattingen fundamenteel zijn. Zo zeiden de Sowjet-journalisten, dat het hen hinderde, steeds door rechercheurs omringd te zijn geweest, ondanks de ver schillende bedreigingen van hun persoon lijke veiligheid door anti-communistische elementen in de meeste grote-steden. LANTERFANTENDE VERSLAG GEVERS De Russen dachten, dat zij voortdurend door verraders waren omgeven en de Amerikanen meenden, dat zij alleen maar de beste boerderijen mochten zien In werkelijkheid was het Russische gedrag tegenover de Amerikaanse delegatie al leen maar een gevolg van de fanatieke .ust tot organiseren Doodgewone slechte voorlichting of ge brek aan voorlichting was de oorzaak van vele onjuiste conclusies. Zo verttlde de redacteur van de Sowjet-magazine ..Nieuwe Tijd" zijn lezers, dat de Ameri kaanse redactiebureaux zodanig waren ingericht, dta de verslaggevers beslist niet onder het werk konden rondhangen of lanterfanten Nikolai Ma'vevitst Grlbasjef. dichter lid van de regef ngsraad van de Unie v van Sowjet schrijvers meende, dat het de bedoeling vu van de verzekerixvgs- Reno de bekende stad in de -V.S. waar vele lieden heen trekken óf om te gok-1 ken öf om te scheiden een echtschei ding er door kon krijgen zonder dat zelf» zijn vrouw of kinderen hiervan op de hoogte zijn. Welles Hangen wijst er op, hoe van beide zijden eigenlijk de conclu- slës reeds tevoren vaststaan en hij voegt daar aan tóe: Natuurlijk worden zulke conclusies ook verwacht door een regime dat zijn journalisten in de eerste plaats ziet als politieke propagandisten. Maar afgezien van deze overweging is het on getwijfeld waar, dat de Sowjet-journalls- len dingen zagen en hoorden in de Ver enigde Staten, die nooit bestonden, dood eenvoudig omdat hen geleerd was, deze dingen te verwachten. GEEN OPENLIJKE VENIJNIGHEDEN De vriendelijkheid en weinig vorme lijkheid van de meeste Amerikanen heeft een diepe indruk gemaakt op d« Russen Zij verwachtten by hun aarjkomst m ae V S „gereserveerdheid en afstand rriaar" lo schreef Dershkov in de ..Nieuwe Tijd: „het was totaal anders... De Russen heb ben kennelijk moeite gehad, de mensen in Amerika thuis te brengen naar hun so- slaal niveau De Rus heeft thuis niet de minste moeite om df man, die hij tegen komt te plaatsen als boer, regeringtamb- tenaar, intellectueel of fabrieksarbeider. Maar in de V.S. schijnen de Russische Journalisten er nooit helemaal v tulgd te zijn geweest, dat zij werkelijk met doodgewone fabrieksarbeiders boeren spraken. En dat is ook tot uiting gekomen op persconferenties, die deze Journalisten gaven na hun terugkeer in Moskou, want zij menen nog steeds „vertegenwoordigers van de intelligemtia en mensen, die het goed hebben en een hoge levensstandaard te hebben ge sproken. Misschien is wel het meest opvallende In de artikelen, die deze Russen thans over de V.S. hebben geschreven, dat geen openlijke venijnigheden in voorko men Dit in tegenstelling tot enige Jaren POLITIEKE ONVER SCHILLIGHEID" Wat uitvoeriger heeft men zich met een andere zondebok bezig gehouden, name lijk de Amerikaanse pers Volgens de be zoekers is de pers slecht ingelicht over de Sowjet-Unie en kinderlijk in zijn op vattingen over de internationale verhou dingen. En terwijl een gedeelte van deze pers de verbetering van de betrekkingen tegenwerkt, laat de rest zich meeslepen in de stroom van anti-communisme. Ook de universiteiten zijn besmet met een chronisch ank-communisme. En zij waren in het bijzonder onaangenaam ge troffen. dat Wit-Russen en „andere con- trarevolutionnalren" belangrijke posten Innamen bij universiteiten in Californië en bij de Columbia-universitelt De hoge kosten van Russische films in de Verenigde Staten en van het vertalen van Russische boeken lokte eveneens cri- •Jsche commentaren uit, terwijl toch, zoals de heer PoHorataèO terecht opmerkt, de hedendaagse Amerikaanse litteratuur Het arbeidsterrein van de radarset ton veelvuldig in het Russisch wordt vertaald 130 meter beslaan: plotseling binnen dit en in Rusland uitgegeven bereik op de wee komende objecten ton- De heer Gribasjof verklaarde in de den door de radar worden waargenomen. „Llteraturnsja Gazeta" dat het niet „de Het resultaat zou zijn: gas afnemen, rem- >prechte Amerikanen zijn, die het ver- men en eventueel weer vaart vermeer dienen, belachelijk te worden gemaakt, deren, nadat het „storende" object alt maar diegenen, die trachten de oorlogs- ge baan ton zijn gegaan hysterie te bevredigen door het volk te Voor-keuze apparaten zouden hun nut voeden met onbetrouwbare berichten. (Wij wijzen hier toch ook maar even op de Russen. Boelganin en Kroesjtsjef, die stellen, dat de Amerikanen thans ge'.uk- in Azië toch niet een bepaald betrouw- j *:g waren, hun „koude oor log-pa rap. u; es" baar beeld van het Westen. Amerika ente kunnen wegbergen, !e pogingen van Engeland geven). j de pers om de spanning te handhaven ten Hu besloot zijn verslag met vast te!spijt. met automatische besturing uitgeruste wagens in het rechte spoor houdt. En de wagens zelf? Die zouden van ee electronische installatie moeten zijn vooi zien. die niet veel meer of minder inge wikkeld zou zijn dan die van vliegtuigen nü. De installatie zou, volgens het artikel in „De Auto", moeten bestaan uit eer dio en een radarset. een snelheidsregula teur en een stuurbekrachtiging. Twee de tectors, aan weerszijden van dc wagen, loodsen deze over de magnetische band heen; wijkt de auto van het rechte spoor af, dan worden dc stroomstootjes in de ene detector krachtiger dan ln de andere. Deze gegevens worden doorgegeven aan het stuurbekrachtigingsapparaat, die de rijrichting bedient cn dus fouten kan cor- Actie-radius Automatisch verzekeren op Schiphol In navolging van vele vliegvelden heeft Schiphol thana een vliegverae kerings automaat, waar men zich op het laatste moment tegen vliegtuigongelukken kan verzekeren. Op de Amsterdamse luchthaven zijn namelijk twee automaten geïnstalleerd, éen met pollseen in de Nederlandse cn één met polissen In de Engelse taal. Door een kwartje In tie automaat ta werpen, ontvangt men een poHs met car bonpapier en doorslag, waarop naam, adres vlucht, premiebedrag etc. worden ingevuld. De premie bedraagt gulden voor een levensverzekering tijdens <lo vlucht, enkele reds, van 100 000 gulder cn tien gulden voor een retourvlucht Maximaal mag men twee pollaeen, die bij een do delijk ongeval recht geven op 200 000 gul den, invullen. De duplicaat polls wordt, met een erv- •lop waarbij het premiebedrag is inge sloten. door een gleuf in de automaat teruggeworpen. De orginele polis kan men per post (naast de automaat staat een brievenbus) naar een zelf opgegeven adres versenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5