EMM Geref. kerk aan Oude Vest wordt vanavond heropend L^. J. SELS RADIO -- TELEVISIE REINDER5 MACH. HOUTBEWERKING T. Kralt Tzn uit Rijnsburg doctor wis- en natuurkunde IER 1| HIEUWT LETDSCHF COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 Nieuwe gedachten vonden toepassing V Vernieuwd interieur, uitbreiding van zacdruimte (Van 'een onzer verslaggevers) DE VERANDERDE OPVATTINGEN ten aanzien van kerkbouw en kerk inrichting mogen dan in de tegenwoordige nieuwbouw op kerkelijk gebied hun maximale uitdrukking vinden, uit de manier, waarop in deze tijd bestaande kerken worden gerestaureerd en naar moderne inzichten opnieuw ingericht, blijkt eveneens duidelijk, dat men in Protestantse krin gen doelbewust streeft naar een zinrijke vormgeving. Wat heeft het daar aan vroeger ontbroken. En nog steeds zitten we op vele plaatsen met een stuk erfenis, waaraan karakter en schoonheid vreemd zijn. k Uil 30.1 Het ie waar dat ook de bedoelde ker kelijke bouwsels van de vorige eeuw hun eigen tijd vertegenwoordigden, maar dan zeggen we van die tijd toch, dat hij, door welike oorzaak dan ook, niet bij machte was een vormgeving te creëren, die ook voor het nageslacht van wezenlijke be tekenis zou zijn. Wij menen, dat wat zich nü aan „nieuw onderdak" op kerkelijk erf presenteert dit wezenlijke wèl heeft, hier en daar krachtig en overtuigend, op andere plaat, sen nog zwak en schroomvallig, maar toch altijd onmiskenbaar present, uitge zonderd wel'licht daar waar de financiële mogelijkheden te gering waren om aan verantwoorde vormen te kunnen den- Instemming Deze gedachten hielden ons bezig, toen wij de vernieuwde Geref. kerk aan de Oude Vest hadden gezien. Van de kerk van vroeger is eigenlijk niets overgeble ven; alleen waren de muren en de kap constructie nog te gebruiken. Wie de gro te en kleine facetten van deze restauratie op zich 'laat inwerken en daarbij in staat is, het resultaat te confronteren m^t de oude situatie, kan niet anders dan van harte instemmen met allen, die bij het ontwerpen en de vaststelling van het plan betrokken zijn geweest. Wie iets nieuws bouwt, heeft de hand vrij en kaïn zich in zijn idee uitleven. Het geven van nieuwe vormen aan een be staand verouderd object kan daar nooit bovenuit gaan, omdat men, ondanks alle breekpartijen, toch gebonden blijft aar de gegeven stijl. Wanneer dan een res tauratie tóch slaagt en zonder krampach tigheid tóch een nieuwe uitdrukking aar het gebouw kan worden gegeven, dan is er zo veel te meer reden tot tevreden heid. Ontmoetingsplaats Op 10 October 1954 werd in de kerk Oude Vest voor het laate*. dienst gehou den. Met de uitvoering van het restau ratieplan van het Oegstgeester architec tenbureau Kraan en Van Nieuwkoop werd echter pas op oudejaarsdag begon- doordat eerst het huis van dr Von Meyenfeldt aan de Groenhovenstraat moest worden opgeknapt. Toen de kerk eenmaal gesloten was, bleef ze gesloten. Het dak was zo slecht en de muren had dén al zoveel kalk losgelaten, dat men et niet verantwoord achtte, de keik oor korte tijd weer open te stellen. Rechts van het ingangsportaal aan de Oude Vest is een deur, die toegang geeft tot de kerkeraadskamer 'tevens catechl- satievertrek) en de trap naar de woning de 71-jarige koster. Links is een trap, die voert naar een portaaltje met aan recht en toilet. Daar zijn twee deuren, /an een kleine commissiekamer en an een vergaderzaal voor jeugd- en evangelisatiewerk, bijbellezingen en de mannenvereniging. In de commissieka- ler zijn twee opbergkasten. De grote vergaderzaal Is In de plaats gekomen van dc kerkgalerf). Door deze verandering Is het aantal zitplaatsen in de kerk weliswaar ver minderd, maar men heeft er mee be reikt, dat b(J de kerk een centrum Is ontstaan, waar allerlei kerkelijke ar beid een plaats kan vinden. Beter een kleinere %kerk mèt dan een gro tere kerk zonder centrum. De kerk z(j Immers ook In de week een ont moetingsplaats voor velen. Dat daar op nü méér de nadrnk wordt gelegd dan vroeger, Is ook een vrucht van een nieuwe aanpak. De preekstoel is in de Oude- Vest-kerk centraal opgesteld, in het midden van het podium. Een gemetseld onderstuk draagt de licht-eikenhouten kuip, waarop aan de voorkant vijf oud-Chns- telijke symbolen zijn aange bracht. Foto N. van der Horst Symbolen Het interieur van de Geref. kerk aan de Oude Vest naar de orgelzijde (Gievenstraat). Op de orgelgalerij zijn geen zit plaatsen, wel is er plaats voor een koortje. Foto N. van der Horst Het oigel Aan weerszijden van het orgel is de ga lerij, die geer. zitplaatsen heeft, vooi van een fijn hekwerk, dat het licht de ramen aan de Grevenstraat niet hin dert binnen le vallen., Het orgel heeft een uitgebreide restauratie onder- De vernieuwing geschiedde door de firma W. van Leeuwen Gzn. te Leider dorpZoeterwoude Frontptjpen en front zijn nieuw. De dispositie is gewijzigd, er zijn meer vul- stemmen gekomen, het orgel is uitge breid met pedaalkoppelingen en de into natie ie aangepast aan de nieuwe toe stand. Het orgel heeft achttien stemmen, erdeeld over twee klavieren en pedaal. De organist van de Oude-Vest-kerk i heer Ohr. Hanegraaff; dispositie van het orgel is als volgt: n. I: prestant 8', roerfluit 8', octaaf 4", fluit 4'. quint 2 2/3'. octaaf 2'. sexqul- alter 3 sterk, mixtuur 3 tot 5 sterk, trom pet 8'. Man. II: bolpijp 8', gamba 8', prestant fluit 2', neeard 3 1/3', bassen hobo 8". Pedaal: subbas 16', gedekt 8', prestant De koppelingen zijn: man. II - mai an. I - pedaal en man. II - pedaal. Het orgel heeft ook een tremulant. Vanavond dm half acht wordt de Oude- Vest-kerk, die men ter gelegenheid radicale vernieuwing eigenlUk passende naam zou moeten geven windrichtingen en menseiyke gi heden), feesteiyk in gebruik genomi AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Schouwburg, 8 uur: K en O., „De kat rata huis" door het A.B.C.-cabaret. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Christen vrouwenbond, Kerstfeestviering. Lakenhal, 8 uur: Leids studenteneang- x>r en Leids studenten-kamerorkest „Collegium "Musicum" Mozartconcert. Geref. kerk Oude Vest, 7 45 uur: fees telijke heropening gerestaureerd kerkge- Sbadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. oratorium- vereniigiing „Con Arno re" Weitanachtsora- torium van J. S. Bach. Kleine Burcht, 8 uur: toneelvereniging ..Tot Ieders Genoegen", Jaarvergadering Burcht. 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbu reau. emigratie voorlichtingsavond, met film over Australië Het Centrum (ingang Moriaansteeg 2), 8 uur: Geref. Zendingsbond, spreker de heer Stolk van Nieuwerkerk aan IJaceL Letterkunde over museum en documenta tiecentrum. Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De kat van huis" door het A.B.C.-cabaret. Harmonie. 8 uur: Exposé, films en kleu rendia's door J. Pieëte, Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", recital Franse bari ton Gérard Souzay. Antonius-clubhuis, 8 uur: arbeiders toneelvereniging D.Q.S. met „Van andei Muziekschool Toonkunst. Rapenburg 22, 3 uur: openbare les van eerstbegin nende teerlingen. Roomburgerpolder, half 3: opening hockeyveldcomplëx (3 uur: wedstrijden). Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileum-feest avond P.C. en L. met Anova-cabaret. Aula gymnasium. 8 uur: Nieuw-Guinea- avond voor scholieren, sprekers dr L. D. Brongersma en ir J. B. Grandjean. Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen L Uteris Sacrum, Kon. Rederijkerskamer „Jan van Beers" (Utrecht) met „Welkom op Porthends" door Philip Weathers. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Droom der gevangenen" (naar Christopher Fry). Zondag Marekerk. 7 uur: prof. dr A. J. Rasker: Vrede op aarde of alleen in de ziel? Zang: Miep Hermans-Storm, orgel: J Hoogerwerf. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. en apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. Koksschool gaat weei Kerstfeest vieren De militaire koksschool te Leiden gaat op 21 December het Kerstfeest vieren, waarbij de traditionele wildverloting zal worden gehouden. De Amsterdamse Co- medie speelt het toneelstuk „Christmas Carol". Een belangrijk onderdeel van het programma is verder het optreden van het koksschoolkoor o.l.v. de heer J. Rijn beek. Kersffenfoonsielling in prentenkabinet In het prentenkabinet der rijksuniver siteit wordt van 17 December tot 19 Februari een tentoonstelling gehouden kleurenlitho's door J. Bezemer en in Vlijmen. Deze a-ls kers Men toon stelling" aangekondigde expositie is vrij toegankelijk op iedere werkdag van 2 tot 5 uur. Huisvrouwen klaagden over eieren en roomboter De vereniging van huievrouwen hield gistermiddag in het Gulden Vlies een le denvergadering. Nadat de presidente, me- w C. Hageman—Verhagen, de verga- dering had geopend werden de notulen door de tweede secretaresse, mevrouw L H. EichhprnSusan, gelezen en door de ergadering goedgekeurd, waarna de In gekomen stukken aan de orde kwamen. was een klacht binnengekomen over het feit, dat de melkboeren pa6 na 6 a 8 weken de eieren ontvangen, zodat ze deze noo vers kunnen leveren. Ook over t» sterke roomboter kwamen klachten bin nen. Men beo'.oot dit in de algemene ver gadering te brengen. Na de pauze demonstreerde mevrouw Hoogland van de firma Yardley het ge bruik van make-up-artikelen, waarvoor medewerking werd verleend door de dro gisterij De Pionier uit Oegstgeest Voor af vertelde zij, welke producten nodig zijn voor de verschillende huidsoorten en vestigde ze er de aandacht op, dat geen enkele verzorging succes kan heb ben, wanneer vóór he>t aanbrengen van de make-up de huid niet grondig word1*- gereinigd. Eén van de dames verklaarde zich be reid, bij de demonstratie als model op te treden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd veeflvuldig gebruik gemaakt Wéér dat schroeiend, brandend maagznnr Tijd voor 'n paar Bennies! Wéér een avond bedor ven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't ver keerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen.. Totdat een paar Rennies redding brachten Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennies - U ge bruikt ze toch ook? In itdtrt apotheek of drogisten/ verkoopt Zeer geestdriftige bijral roor Nan Merriman Belangrijk recital van een bijzonder begaafde zangeres TTET GEBEURT NIET VAAK, dat vocalisten van internationale betekenis te Leiden optreden, en wanneer zulks den toch geschiedt, zoals gister avond in de Stadsgehoorzaal, toen Nan Merriman een zangvoordracht gaf voor de Maatschappij voor Toonkunst, verwondert men zich en over, dat de belangstelling voor een evenement als dit niet eens bijzonder groot is. En dit terwijl men hier anderzijds niet verzadigd schijnt te geraken van pianorecitals. Zij, die de liedkunst een warm hart toedragen, hebben gis teravond stellig een belangrijk evenement kunnen meemaken. Nan Merriman beschikt over een bui tengewoon fraaie, rijk getimbreerde omvangrijke mezzo-sopraan, die in lagere regionen een altkarakter benadert, doch in de hogere regionen de helderheid van de sopraan kan verkrijgen. Haar techniek is schitterend, haar voordracht Vereniging voor paedagogiek over kinderbescherming De beer Mulock Houwer bepleitte een minder traditionele aanpak „Gaat it in Nederland naar wens met de kinderbescherming?" Op deze vraag gaf de heer D. Q. R. Mulock Houwer gisteravond in het Gulden de Vereniging voor Paedagogiek zijn visie. Na een terugblik Vlies 1 In de kerk staan ^preekstoel en tegenover elkaar, het orgel aan de Gre- eikenhouten baniken, licht kleur, zijn verdeeld over drie vak met twee paden uit hel midden. In de baraken kunnen ongeveer vierhonderd zitten, terwijl op de (ever lichte) 6toelen vóór de bankencomplexen ijftig kerkgangers plaat6 te. Vroe ger bood de kerk plaats aan 550 me De betonnen vloer is in de pade tussen de voorste banken en het podium door matten bedekt. Het podium ligt met treden verhoogd tegenover de in gang Grevenstraat. De kansel is centraal geplaatst met er vóór de doopvont, be staande uit een gemetselde voet en bovenkant van travertin, waarin het ko peren doopbekken 6taat, voorzien kruisfiguur. Ook de preekstoel heeft gemetseld onderstuk. De kuip zelf het klankbord zijn weer van blank eiken. Op het in vakken verdeelde voorstuk an de kansel zijn vijf figuren aange bracht namelijk een gevleugelde mens (Mattheiis), een gevleugelde leeuw (Mar cus), een kruis (in het midden, der ge vleugelde os (Lucas) en een gevleugelde adelaar (Johannes). Het zijn oud-christe lijke symbolen, dfle orableend zijn aan het boek van de profeet Ezechiël. De vloer van het podium, die tussen doopvont en kansel wordt bedekt door een groene loper, bestaat uit schuin te gen elkaar liggende tegels, die afwisse lend zijn van kleur. Aan weerszijden van de preekstoel hebben de banken voor de ambtsdragers een plaats gekregen. De kerk ls voorzien van moderne gas- verwarmlng en heeft een kunstverlich ting, die tot de nieuwste mag worden ge rekend. In de hoogte van het interieur doen de acht lachtornamenten het zeer goed; ze zijn eenvoudig en toch sierlijk, geheel in harmonie met het wezen van deze kerk. dat lichte strakheid en warme eenvoud ademt. De wenselijkheid van een electrlsche kllok op het middenstuk van de orgel- galerij valt in twijfel te trekken. In de sfeer van een kerk past zo'n Instrument niet goed. De werkzaamheden aan de Geref. Kerk - Oude Vest werden door onderstaande firma's uitgevoerd AANNEMERSBEDRIJF R VAN KATWI j K VAN LEEUWEN LELIESTRAAT 57. TEL. 20470 LEIDEN STEENSCHUUR fi. TEL. 24126 STOFFERING werd verzorgd door WONINGINRICHTING W. KRUIT Oude Vest 115 Leiden Telef. 22924 te hebben geworpen op de ontwikkeling van de kinderwetten, kon spreker deze vraag toch niet bevestigend beantwoorden. Wel moest hij erkennen, dat het werk van de kinderbescherming een belangrijke stap in de goede richting betekende, maar gezien in het grote verband van maatschappelijke vooruitgang is de kinderbescherming in ontwikkeling achtergebleven. Juridisch heeft men getTacht aan de j rhiatrie niet kunnen verwerken De heer regels van het strafrecht te ontkomen; Mulock Houwer wees er op dat 70 wat de paedagogische kant betreft heeftrrocen< van d„ krachi&n, die wertaaain men de winsten van psychologie en psy- zi1n in inrichtingen, alleen lager onderwijs 'heeft genoten, terwijl de moeilijkheden bij de heropvoeding steeds gecompliceerder STUCADOORSBEDRIJF W. BEKOOY Haarlemmerstraat 184 A, Tel. 22886 Le BEKOOY Oude Rijn 112, Tel. 22492 SCHILDERSBEDRIJF Fa H. SCHUTTE ZN Lage Rijndijk 57-59 Leiden Tel. 23135-20839 Uitvoering van alle soorten schilderwerk WILLEM VAN LEEUWEN Gzn ORGELMAKER LEIDERDORP De ELECTRISCHE INSTALLATIE werd verzorgd door: ELECTRO-TECHNISCH BUREAU NOORDEINDE 53 LEIDEN TELEF. 22592 Het Kerkinterieur is verzorgd door: DIEREN TELEF. (K8330) 4054 KERKINTERIEURS EN WINKELBETIMMERINGEN worden. Het gevolg hiervan is. dat het peil waarop dit werk staat niet kan den opgevoerd en het kind de dupe wordt. Het werk van de kinderbescherming wordt nog te dikwijls gezien als liefdadig heidswerk. aldus spreker. Bovendien zijn de kansen op promotie gering, ook al ls daar al enige verbetering in gekomen. Te traditioneel Over het algemeen worden zaamheden teveel in de traditionele ba nen geleid. Uit de gegevens, die lende landen hebben verzameld, Is ge bleken. dat het kind in de opeenvolgende ontwikkedingsphasen een totaal andere aanpak nodig heeft. Het verblijf ln inrichting oefent op 0- tot 6-jarigen verkeerde invloed uit. Phyeiek groeien deze kinderen wel. maar hun taai- gen krijgt geen gelegenheid tot ontwikke ling. doordat zij te weinig in contact ko men met ouderen. Voor de 6- tot 13-jari- gen. die in een inrichting zijn onderge bracht, dreigt het gevaar van een IdaaT- sering van hun vroeger leven. Spreker pleitte voor het betrekken van de ouders bij het heropvoedingsproces, ook van hen, die in het opvoeden hebben Refaald. Ten aanzien van de gezinsver pleging waarschuwde de heer Mulock Houwer voor te idealistische opvattingen Pleegouders realiseren zich soms niet. dat het kind zijn eigen geaardheid meebrengt. Bij de beschouwing over de samenhang tussen kinderbescherming en jeugdzorg in het algemeen wees spreker op het ti kort aan voldoende woonruimte en op het onderwijs, waarbij een te groot aantal leerlingen in één klaslokaal wordt on dergebracht. Tevens was hij van mening, cat aan karaktervorming niet genoeg aan dacht wordt besteed en de leerlingen te weinig gelegenheid krijgen tot actief in treden. Een unicum voor Europa te van regeringswege ingestelde wetenschap pelijke commissie ter bestudering van de problemen, aldus de heer Mulock Hou wer, maar het zullen de werkgroepen zijn, die de kinderbescherming tot ver dere ontwikkeling moeten brengen. Melksanering in Leiden vóór 1 Februari Tydens een vergadering van de Leid se melkhandelaren, gehouden in „Oud- Hortuszicht", is met byna algemene stemmen besloten, over te gaan tot sanering van de plaatselUke melkhan del volgens de rlchtiynen die de minis ter onlangs heeft gegeven voor nieuwe en bestaande saneringen. Als streef datum voor de invoering van de sa nering Is 1 Februari 1956 genoemd. Lezing var. Onze Vloot Gisteravond heeft in het academiege bouw voor de vereniging Onze vloot, d« heer J. G. Wittpen van de NZHRM lezing gehouden over de doelstellingen van deze vereniging. binnen zekere grenzen levendig en boeiend- De eerste indruk, die haar optreden op ons maakte, was juist minder gunstig omdat de drie aria's van Gluck (waaron der de bekende aria „Ohe faró senza Euridice" uit Orfeo) de begrendsdheld van haar voordracht deden uitkomen. In elk geval trof ons hier een pathetiek, zelfs een rhetoriek, die o.i. niet in overeen stemming is met de stijl van de 18de- eeuwse opera seria. Toch bleek ook hier reeds over wélk een prachtig orgaan deze zangeres beschikt. Nan Merriman werd op de vleugel be geleid door Irene Aitoff. wier spel op zich zelf knap was, doch niet altijd in de juiste volumeverhouding tot de zang stond. Vooral bij -Gluck was dit hinder lijk. Veel beter werd de samenwerking in 'de zeven liederen van Debussy, waarin vooral de zangeres een hoogtepunt van Impressionistische voordrachtskunst be reikte. Wij herinneren slechts aan Fan- toahes, Trois chansons de Bilitis en Bal lade des fe-mmes de Paris. Zelden hoor den we Debussy's liederen zo ideaal ver tolkt Na de pauze werd onze aandacht ge vraagd voor een aantal Spaanse liederen van Fr. Mompou, Turina, Montsalvalge en De Falla, een zeer boeiende reeks, die ons deed beseffen, hoe weinig we in Neder land eigenlijk van de nieuwere Spaanss muziek afweten. Wel verviel de pianiste enige malen opnieuw in haar streven naar solistische effecten, doch Merriman wist zich steeds weer te doen gelden. In dit genre toonde zij eerst haar imposante vocale en declamatorische gaven; niet alleen de klanik was hier van buitenge wone schoonheid, doch ook haar voor dracht was zo levendig, dat men nauwe lijks besefte met teksten In een tamelijk ontoegankelijke taal te doen te hebben. Wij denken b.v. aan Turina's La Giralda en aan De Falla's bekende Jota. Ten slotte volgden nog El majo celoso van Obradors, eveneens zeer fraai gezongen en Romance de Solita van Pittaluga, een effectvol slot. De geestdrift, die reeds voor de pauze in i bloemen- Nan Merriman hulde tot uiting kwam, bereikte nu een hoogtepunt en werd voor de zangeres aanleiding tot het geven van drie toe giften, een lied van Turina, de negro spiritual „I know the Lord has laid His hands on me" en een lied van Bizet, drie liederen die elk nieuwe aspecten van Nan Merrimans grote talent, deden uitkomen. Een en ander bewees we-l, dat een zang- recital van dit niveau ook in Leiden een groot succes kan worden. Wij hebben dan ook reden de Maatschappij voor Toon kunst dankbaar te zijn voor dit initiatief en voor deze keuze. Wij hopen ten zeer ste, Nan Merriman in Lelden terug te zien wanneer ze weer een tournee In ons land il maken. Dr J. van der Veen TN HET VRIJWEL geheel gevulde groot-auditorium der Rijksuniversi- teit te Leiden promoveerde gistermiddag de heer T. Kralt Tzn, af komstig uit Rijnsburg, tot doctor in de wis- en natuurkunde. Titel van de dissertatie: Jonylaminen, synthese en pharmakologische eigenschappen. Promotor: prof. dr E. Havinga. Op de foto wenst de promotor, prof. dr E. Havinga, de nieuwe doctor T. Kralt Txn geluk met zijn promotie. Rechts mevrouw Kralt en de heer T. Kralt sr, wethouder van Rijnsburg. Foto N. van der Horst Dr Kralt werd In 1925 te Rijnsburg ge boren, doorliep de Chr. HBS te Leiden en studeerde aan de universiteit alhier wis- en natuurkunde. Doordat in de zomer van het jaar 1945 al enige maanden vóór het begin van de nieuwe cursus door prof. dr A. E. van Arkel (anorganische en physische schei kunde) en prof. dr H. D Kloosterman (wiskundige analyse. In het bijzonder de algebra en getallen theorie) college werd gegeven, was het de heer Kralt mogelijk, reeds in November 1947 candldaatsexamen, letter f, af te leggen. Het doctoraal examen in de chemie, waarvoor onder leiding van prof. dr E. Havinga, prof. dr L. J. Oosterhof, prof. dir A. E. van Arkel, prof. dr C. J. F. Bott elier physische scheikunde en prof dr Th. van den Honert (algemene plantkunde) werd gestudeerdhad plaats in Februari 1951. Reeds de volgende maand van dat jaar trad de heer Kralt in dienst bij de N V. Philips-Roxanc, die het hem mogelijk maakte verschillende onderzoekingen te verrichten en toestemming verleende tot pubilcatie van de resultaten, die thans het proefschrift vormen. Na afloop van de promotie werd ln de receptiekamer gelegenheid geboden gelukwensen aan te bieden. Van die ge legenheid maakten zeer velen gebruik, o.a. de burgemeester van Rijnsburg, mr Hóweler, dr Verhage, de voorzitter van het Bedrijfschap voor sierteeltproducten, ir Hontfg, directeur van de afdeling tuinbouw cn tulnbouwonderwijs van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de directeur van de N.V. Phlllps-Roxana, dr Koningsbergen, de Geref. predikanten Bijleveld en Post van Rijnsburg cn collega's en oud-leer meesters van da promovendus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3