|licutwe geütsrije GTmiranl Conferentie begon heden cSrj Nieuwe uniformen mariniers N.-Guinea en de gevangenen zijn de brandende kwesties 9 Nachtelijke brand legt pakhuis te Amsterdam in de as Maatregelen om 's winters te blijven bouwen Tien millioen Nederlanders tien millioen ratten... en Russische duikbootvloot wekt onrust ZATERDAG 10 DECEMBER 195! BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; ƒ2.35 per maand; ƒ0,55 per week. ADVERTENTIfiN: ƒ0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0,18 per millimeter. CheLRed.» H- W. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfi li «hebleocn my a hcrl la teyfjcaspocf Zes en dertigste jaargang No 10522 Nederland en Indonesië Mi Luns terug Passagier Bloemfontein verdronken Een passagier van het Nederlandse ss Bloemfontein, mevr. A. G. Bell uit Botha Hill, Natal, Zuid-Afrika, is op 2 Decem ber overboord geslagen en verdronken. Het ongeluk geschiedde ongeveer twee duizend mijl ten noordwesten van Kaap stad. De Bloemfontein heeft nog ca. vijf uur rondgekruist om het slachtoffer te zoe ken. Gisteren, bij aankomst in Kaapstad, werd het ongevai bekend gemaakt. POSTHUUM Per hond een stevig eindje toerde, Is van die hondenrug gegleden En in een asbak overleden. Dies heeft hem toen een massa leken Geëerd als laatste der Asteken. Teek, volgens Koenen: soort v^i mijt, komt voor op de huid van zoogdieren, veelal honden. „Ik heb enige hoop, dat de kwestie- Nieuw-Guinea geruisloos van de agenda der huidige algemene vergadering van de Verenigde Naties zal verdwijnen door raiddel van een resolutie, die de Neder landse principes niet aantast, de beide partijen b(j de komende Nederlands-Indo nesische conferentie geen opdracht geeft, het vraagstuk niet op de agenda houdt en daardoor dus voor Nederland aanvaard baar zal zijn". (Van een speciale verslaggever) HEDENMIDDAG half vijf zou de ministeriële conferentie tussen Indo nesië en Nederland geopend worden. De plaats der conferentie is de De Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag, een historische plaats, waar reeds meermalen Nederlanders en Indonesiërs tegenover elkaar hebben gezeten- Soms was de sfeer niet aangenaam, zoals vorig jaar b.v., toen mr Moh. Jamin voor Indonesië onderhandelingen over het unie- protocol^ voerde. De verwachting is, dat de omstandigheden thans anders zullen zijn, ook al omdat de agenda heel wat ruimer is. Gelijk gemeld is, staan als vier punten op de agenda: 1) vervanging van het pro tocol tot ontbinding der Nederlands-In donesische unie, 2) vervanging van de financieel-economische overeenkomst, 3) bespreking van bepaalde vraagstukken ln zake Nieuw-Guinea, doch niet over de souvereiniteit, 4) andere aangelegenheden. Niet met name wordt genoemd de zaak van de negentien Nederlandse arres tanten in Indonesië. Hun namen zijn: A. H. Doornik, H. C. J. C. Schmidt, G. H. Mollema, E. A. Barkey Jr, H. v. Geuns, L. N. H. Jungschlager, A. L. S. Michaël, P. H. J. Wiersma, F. Pöttger, L. E. Be- nenati, J. R. v. Spall, F. G. Baden, E. G. Hofman, H. de Braai, A. Reynst, F. V. Dowit, R. de Mey van Gerwen, I. M. A. Schmutzer, E. J. M. Versteegh, F. A. Mot, J. Th. Israël en J. Granpré Molière. Indonesië wil deze kwestie buiten de conferentie honden, doch Nederland zal baar onder punt vier ter sprake kunnen brengen. De aankomst De Indonesische delegatie met aan het hoofd de Indonesische minister van bui tenlandse zaken mr Anak Agoeng Gde Agoeng arriveerde vannacht ongeveer half twee per vliegtuig op Schiphol. Het toestel waarmee de delegatie arriveerde, had ongeveer zeven uur vertraging gehad. Van Nederlandse zijde was ter verwel koming op het vliegveld o.a. aanwezig mi nister Van de Kieft en van Indonesische zijde de Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, Mr. Utoyo Ramelan. Na aankomst werd de Indonesische delegatie onmiddellijk onder vuur genomen per televisie en filmcamera. Op een perscon ferentie verklaarde mr. Anak Agoeng even later, dat hij niet vooruit wilde lopen op de resultaten van de conferentie om de goede sfeer niet te bederven. Hoe lang de conferentie zal duren, kon hij ook niet zeggen. „We zullen in Europa besprekingen voeren, zolang wij verwach ten dat er resultaten zullen worden be reikt. Er is ons geen tijdslimiet gesteld." Ten aanzien van de plaats, waar de confe rentie wordt gehouden, was mr Anak Agoeng van mening dat een derde land hiervoor in aanmerking zal komen. De vraag of een overeenkomst aan het oude of aan het nieuwe parlement wordt voor gelegd, achtte de minister niet belangrijk. Eerst moeten we een overeenkomst zien te krijgen, zo meende hij. Mr Anak Agoeng geloofde niet, dat de politieke ontwikkeling in Indonesië de eventuele resultaten van de aanstaande conferentie op losse schroeven zet. De In donesische regering zou geen delegatie gezonden hebben, als niet het vertrouwen zou bestaan, dat de resultaten daarvan ook zullen toorden gehonoreerd. Over de volg orde. waarin de agendapunten behandeld zullen worden bestond nog geen zeker heid. Dit heeft minister mr J. M. A. H. Luns vanochtend na zijn terugkeer uit New York op Schiphol verklaard. Op een vraag, of deze resolutie ook voor Indo nesië aanvaardbaar zal zijn, antwoordde minister Luns, dat het een realiteit is, dat voor Nederland de kwestie-Nieuw- Guinea er in de V.N. beter voor staat dan vorig jaar, nu ook in de agendacommissie Indonesië geen tweederde meerderheid heeft kunnen krijgen. „Ik kan me voor stellen, dat het geen Indonesisch belang Is in deze kwestie een tweede nederlaag te riskeren", aldus voegde mr. Luns hier aan toe. Mr Luns herhaalde nogmaals, dat in de mogelijk bij de V.N. in te dienen resolu tie de kwestie van de bevoegdheid der V.N. niet wordt gesteld en dat de zaak niet automatisch zal worden overge bracht naar de agenda van de volgende algemene vergadering der V.N.. De re solutie zal wel de hoop uitspreken, dat de Nederlands—Indonesische conferentie gunstig zal verlopen. Slaagt deze resolu tie niet, dan zal mr Luns toch niet naar New York terugkeren, doch mr C. W. A. Schürmamn zal het Nederlandse stand punt verdedigen. Mr Luns hoopte, dat de Indonesische regering spoed zou maken met een voor Nederland bevredigende oplossing van het vraagstuk der Nederlandse arrestan ten. Met de Indonesische regering is reed6 een ernstig overleg gaande over de vraag, wellke juristen uit Nedertand zul len overkomen over de verdediging der arrestanten. Hij zedde voorts, dat bij de Afrikaanse i Aziatische landen veel begrip is ge vonden ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea, vooral doordat Nieuw Guinea op de agenda der conferentie staat. ,Ik wijs elke poging om te doen veron derstellen, alsof Nederland op de minis tersconferentie verder zal gaan dan in New York ten aanzien van Nieuw Guinea - in de hand", zeide hij. If Voorts noemde mr Luns het een mi6- verstand, dat in Djakarta Genève ge noemd was als plaats der conferentie. Geen onbekenden De onderhandelaars van Indonesische zijde zijn geen onbekenden :n Nederland. De Anak Agoeng heeft dikwijls in Neder land vertoefd voor, tijdens en na de onde-Tafel-Conferentie. Mr Moh. Roem werd na de R.T.C. Hoge Commissaris en heeft enige malen de uniebesprekingen bijgewoond. Dr Leimena is in Protestants- Christelijk Nederland een goede bekende. vas geneesheer in het zendingszie kenhuis Immanoeul te Bandoeng. Dr Ka- is leider Indonesische Rooms-Katho- Deze Indonesische onderhandelaars vor- ïen in diplomatiek opzicht een sterke ploeg en zullen ongetwijfeld niet alleen zijn op resultaten ter bevrediging van de openbare mening, doch ook op succes sen, die de onderhandelaars over de ont binding van het unieprotocol niet wisten te bereiken. Hier is bijzondere waakzaamheid onzer regering geboden. Niet alleen moet het voor de buitenwereld duidelijk blijken, dat onze souvereiniteit over Nieuw- Guinea vast blijft staan, doch ook moet vorm van samenwerking voorkomen worden, welke de deur wijder openzet een vijfde kolonne. Waarborgen moeten worden gegeven voor Nederlan ders. die in Indonesië wonen of werken en voor hun bezit. Er moet een oplossing worden gevonden voor de Nederlandse gevangenen. Dit alles moet worden bereikt zonder dat de positie van de Indonesische dele gatie en het huidige Indonesische kabinet tegenover de openbare opinie in eigen land geschokt wordt. In een pakhuis van rubberafval, haar, huiden en hout aan de Gelderse kade in Amsterdam brak vannacht brand uit. De brandweer legde een watergordijn tussen het brandende pand, dat zich aan de linkerzijde van de zeer nauwe straat bevindt, en een confectiefabriek aan de rech terzijde om overslaan van de vlammen te voorkomen. Brandweer vluchtte voor vallende gevel T7ANNACHT heeft Amsterdam een der grootste branden van de afge- lopen jaren meegemaakt. Twee uur lang was een pakhuis met daaraan gebouwde kantoren aan de Geldersekade tussen de Nieuwe Ridderstraat en de Nieuwe Jonkerstraat één laaiende vuurzee. In dit pakhuis waren gevestigd een handel in rubberafval en autobanden, daarboven een im- en exportfirma in koeienhuiden en pakken haar, terwijl zich in het achterste gedeelte een houtopslagplaats bevond. verzekerd. De belendende percelen heb ben door de srterke rookontwikkeling en bluswater zware schade opgelopen. Ongeveer tien over half elf hoorden omwonenden een explosie en even later schoot een grote steekvlam uit de kelder Toen de brandweer arriveerde, stond de zijgevel aan de Ridderstraat in lichter laaie. Om de aan de overkant van de nauwe steeg geflegen dassenfabriek Luckey te beschermen, begon men een watengordijn door de steeg te leggen. Aanvankelijk slaagden de brandweer mannen er in, via een deur in de voor gevel tot de derde etage door te dringen, maar na enige tijd moest men door de grote hitte en rookontwikkeling het vuur van buitenaf bestrijden. Dit leverde grote moeilijkheden op, want het gebouw was betrekkelijk oud en had slechts zeer kleine ramen. Tegen elf uur vielen plotseling stenen uit de zijmuur naar beneden. De brand weermannen zochten haastig een goed heenkomen, en enkele minuten later stortte een dee] van de muur met donde rend geraas en vonkenregen Ineen. Om twaalf uur werden ook vlammen zichtbaar in de bovenètages aan de voor zijde, die tot zolang in het donker hadden gelegen. Tegen deze tijd was het vuur echter geïsoleerd en werd het sein „brand meester" gegeven. Nog 6teeds echter woedde het vuur in de kelder, waar gedurende de gebele actie mil- lioenen liters water waren Ingeworpen. Omtrent de 6chade 1s. evenmin als de oorzaak. Iets bekend. De eigenaar van d« firma in rubberafval was gedeeltelijk UITKERING OP VORSTDAG: ééN MILLIOEN Aanbevelingen zullen op grote schaal bij bouwwerken worden verspreid Kalkputten, hout, steen, betonijzer en metselzand afdekken, een bouw werk voor het invallen van de win ter glasdicht maken en het binnen werk zoveel mogelijk sparen. Dit zijn enige aanbevelingen van de „commissie klimaatsinvloeden", uit het bedrijfsleven, die heeft on derzocht in hoeverre men onder minder gunstige omstandigheden kan doorwerken op een bouwwerk. Men heeft zich bij het invallen van de winter er op toegelegd na te gaan. welke maatregelen kunnen worden getroffen bij lichte vorst 's nachts en bij een c temperatuur van nul graden stagnatie te voorkomen. De aanbevelingen van de commissie zijn neergelegd in een vouwblad, dat deze maand in grote oplage op de bouwwer ken zal worden verspreid. Bij het invallen van de vorst kan met geringe verwar ming, o.a. een cokespot, nog lang worden doorgewerkt. i zeer groot belang acht de een geventileerde en verwarmde schaft- werkkeet. en een afscherming met riet- itten voor de metselaars tegen de ergste koude en wind. Voorts Wbrdt geadviseerd het ver muurwerk 's avonds met stijgerdelen af dekken. Wanneer speciekuipen aan het einde van het werk worden leeggehaald op de kop gezel, bestaat de mogelijkheid, dat de volgende ochtend het werk zonder noemenswaardige vertraging kan worden voortgezet. Accoord Tien werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben zich ten volle achter dese aanbevelingen geplaatst. Inmiddels zijn door de commissie Volgende week verdelgingsactie den bestreden, aldus heeft de planten- ziektenkundigc dienst geadviseerd. Het aantal ratten wordt (Internationaal) ge schat op één per inwoner. Tien a elf millioen bruine ratten richten in Ne derland voor tientallen millioenen gul dens schade aan. Eén rat eet gemid deld 7ü kg per Jaar. Honderd ratten op een bedrijf (niet bui tengewoon veel) betekent een jaarlijks verlies van 750 kg voedsel de op brengst van een vierde ha grond Eén rattenpaar kan per jaar 150 tot 200 jongen hebben. Besmetting De bruine rat ls ook gevaarlijk als c brenger van ziekten. Veertig procent van de dieren hebben de ziekte Weil, en jaarlijks sterft nog een aantal personen aan deze ziekte. Zelfs de sumptie van vis uit water, dat door Zware brand in wasserij ie Schiedam Vanoobtend vroeg i6 in de wasserij De Glans in de Steen6traat te Schiedam brand uitgebroken. De schade bedraagt enige duizenden guldens. Het bedrijf zal de eerste weken niet kunnen werken. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. De eigenaar, C. Limburg, was slechts ten dele verzekerd. Geen ondergrondse arbeid meer? Ï")R VANNEVAR BUSH, die tijdens de tweede wereldoorlog de leiding had van het Amerikaanse wetenschappelijk onder zoek en als zodanig tal van belangrijke techni sche verbeteringen aan de oorlogsmachine uit vond, heeft gisteren een belangrijke verklaring af gelegd. Tijdens zijn af scheid als president van het Carnegie-instituut te Washington legde dr Bush een rapport over van zijn laatste officiële pro ject: het winnen van mi neralen. De plannen van dr Bush dragen slechts een advi serend karakter, doch alt ons de weg zij zullen worden uitge voerd. betekenen zij een enorme vooruitgang. „De wetenschap kan mogelijk door een methodes ontdekken", al dus deze grote geleerde, „om mineralen aan de der dat het nodig is, men sen daarvoor ondergronds kan winnen. „WH zullen te laten werken...." leren, de mineralen beter Volgens dr Bush is het te winnen en te bewer- beslist noodzakelijk, dat ken. misschien zonder meer nasporingen worden de noodzaak, mensen on verricht op het gebied der de grond tc sturen van de geologie, de astro- om het te halen... aldus nomte. de oceanografie dr Bush ,ii ittfi d, mrteorolotn*. tol len wij leren, organismen stand te brengen, die de metalen voor on* uit het zeewater kunnen win- Het is bekend, dat Ame rikaanse zowel als Russi sche geleerden reeds emoe tijd proefnemingen verrichten op het ge bied van zeewater. Men zou zelfs hebben vastgesteld dat de wereld-voedsel voorraad binnen de vijf- ndige studie tig jaar uit de zeezal naar nleuice bron mineralen. Bush stelt, dat en door een verstandiger wijze van erts zoeken tn sident 1 korte tjjd grote voorraden instituut. besmette ratten wordt bezocht, kan le vensgevaarlijk zijn. De bruine rat is voorts de overbrenger van varkenspest, mond- en klauwzeer en een aantal andere besmettelijke ziek ten. zoals paratyphus. Iedere rattenfamilie heeft een eigen jachtterrein, waarop geen indringers worden toegelaten. Worden de ratten echter op een bepaald, klein terrein uitgeroeid, dan wordt dit onmiddellijk ln bezit genomen door een andere tenfamilie. Het Is daarom van het grootste belang, de rattenbestrijdingsactie over een gro te oppervlakte, dus landelijk te onder nemen. De actie die thans door de plantenziektenkundige dienst ln sai werking met de gemeentebesturen wordt georganiseerd, geschiedt gelijk tijdig over geheel Nederland en be hoeft daarom slechts een week te du ren Het hierbij gebruikte vergif li behalve voor ratten en konijnen, nage noeg ongevaarlijk. Aangezien altijd wel objecten overblij ven. waar de ratten niet geheel zij: uitgeroeid, wordt het publiek verzoch deze, ter wille van een volledig slagei der actie, aan het gemeentebestuur te melden mogelijkheden van doorwerken bij nul tot vijf graden vorst onderzoekt. De tweede zoekt naar een oplossing voor het licht- verlet, terwijl de derde zich bezig houdt met mogelijkheden om het regenverlet beperken. Het grote belang van het vinden van m oplossing is te meer duidelijk, wan- »er men weet dat bij vorstverlet het be drijf nagenoeg geheel stil ligt, maar d« kosten onverminderd doorgaan. De bouw vakarbeiders. die slechts negentig procent van hun baslsloon ontvangen, worden eens de dupe, Men schat dat niet bouwen op één dag het Risicofonds, af gezien van het verlies aan productie, één millioen gulden aan uitkeringen kost Uitstel Indonesische verkiezingen voor de constituante op 15 dezer zal ln Noord-Sumatra en de Kleine Soenda- ellanden noodzakelijk zijn in verband transportmoeilijkheden. Zo zal de Indonesische dele gatie de komende dagen aan de Haagse conferentietafel zitten, om te trachten tot een vergelijk met Nederland te ko men. De foto werd vannacht gemaakt op Schiphol, waar de Indonesische regeringsverte genwoordigersonmiddellijk na aankomst, de pers te woord stonden. Van links naar rechts: Latoementen, woordvoerder van de delegatie, minister van staat Moh. Roem, delegatie leider Anak Agoeng Gde Agoeng en de adviseur, oud minister Soebardjo. Blinde typisten voldoen uitstekend De personeeteleiding van het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft besloten per 1 Januari twee mannelijke en twee vrouwelijke bikiden op de typekamer van het ministerie te plaatsen. Dit bes-luit ia genomen, nu een proef met vier blinden, die hier sinds 1 September werkzaam zijn. uitstekend is geslaagd. Behalve de diploma's steno typen en handelscorres pondentie tn.«le drie moderne talen be zitten dc betrokkenen vaak een diploma stenografie in een van die talen Meer dan honderd aken lagen vast De Rijn nog maar een stroompje BONN. 10 DECEMBER Meer dan honderd Rijnaken hebben gisteren door de lage waterstand van de Rijn tussen Koblenz en Bingen vastgeze ten. Bij Salzig zijn vijf drijvende kranen d<ag en naoht bezig om schepen, die niet verder kunnen van een deel van hun lading te verlossen. Zijn de schippers hun ballast kwijt, dan kunnen ze slecht» langzaam verder va-ren. Bij de Drachen- feb ln Koenlgswinter is de Rijn nog maar een onaanzienlijk stroompje. Met vreugde hebben de Rijnvaarder» gisteren dan ook de regen begroet Conclusie van N.A.V.O.: T^E MILITAIRE commissie van de 15 Navo-landen, bestaande uit de J-' staf-chefs van deze landen, maakt zich grote zorgen over de aan wezigheid van een grote en machtige Russische duikbootvloot, een ern stige bedreiging vormende voor de verbindingen over de Noordelijke Atlantische Oceaan. De staf-chefs hebben dit probleem gisteren tijdens een bijeenkomst met de permanente Navo-commissie (hoge officieren van de Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten) van alle kanten onder de loupe genomen. 1 Rusland heeft een vloot van tenminste, 400 duikboten. Vele van deze boten kunnen tot ver op de oceanen tegen de geallieerde scheepvaart opereren. Deze duikboten zijn verspreid over alle zeeën rondom Rusland, zoals de Witte Zee, de Oostzee, de Zwarte Zee en de Stille Oceaan. 3 De Russische marine heeft moeder schepen en duikbootdepots, die dezt oorlogsbodems in staat stellen, gedu rende lange tijd op grote afstand var hun bases te opereren. Verder hebben de staf-chefs gesproken »ver de stichting van een verenigd waar schuw! ng&net voor luchtaanvallen Ir West-Europa met een centraal radar- hoofdkwartier. WEERBERICHT Mr J. M. A. H. Luns, de Neder landse minister van buiten landse zaken, heeft in New York een Nederlands geschenk aan de Ver. Naties overgedragen. Het is een decoratief pendulum (een bol die de draaiing van de aarde demonstreert) dat in de lobby van de zaal der algemene vergadering een plaats zal vinden. Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk plaat selijk enkele buien maar ook opklaringen, laier weer zwaar bewolkt met van het Westen u;t regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde naar Zuidwest tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt t« 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 38.916.31, Maan 5.57—14.37. Maandag: Zon 8.40—16.30, Maan 7.01— 15.12. Op 14 Dec. N.M. HET WEER IN EUROPA li if I! geh. bew regen licht bew. windstil ZZW WNW II 5S Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonnements geld voor het le kwartaal 1956 ad ƒ7,— vóór 1 Jan. a s. op onze giro rekening 58936 te storten. Dit voor komt U geloop aan de deur en ver gemakkelijkt onze admlnlstraUe. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten. Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leldsche Courant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1