Meuwc £dïtsd)e ÖTourattl Socialisten aanvaarden loonvorming de vrijere 4 N Nieuwe partij (van ex-KNP'ers) streeft rechtse coalitie na Russen krijgen geweldige bombardementsvloot Synthetische koffieboon: Hollandse primeur ur Op Woensdag 13 Juni naar de stembus? Graaf Attlee '955 DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ7,— per kwartaal; ƒ2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0,18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen vStantoa$tlc(i Is ghcbltoen tnyn hert ia tcahcospoct" Zes en dertigste Jaargang No 10520 Meren in Wassenaarse duinen ZIE PAGINA 5 OMMEZWAAI IN TWEEDE KAMER Niet van hartemaar zij volgen toch Suurhoff en Zijlstra (Van onze parlementaire redacteur) DE SOCIALISTEN zijn bereid de vrijere loonvorming te aanvaarden. Zij doen dit wel niet van harte en zij vrezen veel moeilijkheden bij de invoering van de bedrijfstaksgewijze loonvorming, maar toch zijn zy ge negen de geleide loonpolitiek vaarwel te zeggen. De heer Roemers (soc.) secretaris van het N.V.V. genoot gistermiddag in de Tweede Kamer het „genoegen" deze ommezwaai in de socialistische politiek te mogen aankondigen en te verdedigen. Maar gelijktijdig heeft de heer Roemers er bij minister Suurhoff op aangedrongen om de SER een interimrapport te laten uitbrengen over de vraag hoeveel ruimte er in 1955 is om de arbeids voorwaarden eventueel te verbeteren. Dit vragen naar een Interim-rapport ls ongetwijfeld een nieuw element in de 6trijd om het nieuwe loonsysteem. De heer Roemers heeft verklaard, dat hij ook op dit moment nog de voorkeur geeft aan een algemene loonronde. Deze zal dan ongetwijfeld gegeven moeten worden op {basis van dit interimrapport. Komt daar na de loondifferentiatie tot stand, dan willen de socialisten er voor waken, dat de voor-oorlogse situatie niet terugkeert, de situatie, waarin de verschillen tussen Duitse beschuldiging: „Min. Donker verdraait de waarheid" De Nederlandse minister van justitie L. A. Donker „verdraait de waarheid be treffende de Duitse krijgsgevangenen, die in Breda gevangen zitten", aldus luidt een verklaring van de Westdultse vereni- I' ging van voormalige krijgsgevangenen. De vereniging heeft aangekondigd, dar rij haar eigen bevindingen zal publiceren 1 over de achtergrond van de vonnissen c der gevangenen. „Belehl ist Befehl" Intussen hebben slechts enkele West- duitse bladen stukken van de lijst v namen en bewezen feiten gepubliceerd, dan slechts om zgn te bewijzen dat de uitgesproken vonnissen niet in over eer stemming zijn met de gepleegde feiten. De bevindingen van de ..Heimkehrer' het blad der teruggekeerde krijgsgevange nen, zullen waarschijnlijk hier op i komen, dat niet ontkend wordt dat oorlogsmisdadigers Nederlanders hebben neergeschoten, maar dat dit op bevel ge schiedde. En „Befehl ist Befehl" Ook al hebben de 48 oorlogsmisdad: gers van Breda niet tot de Wehrmacht be hoord, zij zouden desalniettemin toch krijgsgevangenen zijn, en Nederland Inbreuk op het Volkenrecht plegen door een gevangen soldaat de status van krijgs- gevange te ontnemen. Gaan Britse journalisten in staking LONDEN. 8 DECEMBER De Engelse Journalisten dreigen met sta king. als hun salariseisen niet ingewilligd worden. Het bestuur van het Britse Natio nale Journalistenverbond heeft het aanbod van de werkgevers als onvoldoende worpen. De werkgevers hadden salaris verhogingen van 75 tot 122 pond per j; aangeboden. Er zullen twee stemmingen onder de leden van de nationale Journalistenbond gehouden worden, een over het aanbod van de werkgevers en een.over een e tueel te houden staking. de bedrijfstakken soms beangstigend groot waren. Op dit punt zal de heer Roemers stellig geen bestrijding onder vinden. De heer Stapelkamp (a.r.) had in het geheel geen behoefte aan zo'n tussenrap port. Hij maakte nog eens duidelijk, dat algemene loonsverhoging (die daar- i het gevolg kan zijn) leidt tot het stij- van prijzen. Daar zijn de arbeiders de vergeten groepen niet bij gebaat. De heer Stapelkamp toonde aan, dat de bedrijfstaksgewijze loonvorming het mid del is om de gestegen welvaart redelijk verdelen en ook om de arbeidspro ductiviteit op te voeren. De huidige ge leide loonpolitiek is daarvoor een sta in de weg. „De geleide loonpolitiek dreigt sommigen een dogma te worden", al- kens verzetten als het getij verloopt. En het getij is verlopen, want de geleide loonpolitiek was juist in de abnormale tijd. toen het ging om de rechtvaardigs verdeling van de armoede. Met kracht verdedigde de heer Stapelkamp het C.N.V. standpunt, dat de bedrijfstaksgewijze loonvorming nu moet worden Ingevoerd. Dat de regering daartoe in principe be reid is, vond de a.r. afgevaardigde een winstpunt. Maar waarom kan de Loon- raad niet spoedig wettelijk geregeld wor den? De ogenblikkelijke invoering is daar om van belang, omdat het bedrijfsleven moet weten waar het aan toe is. Dez* aandrang was temeer noodzakelijk, omda* door een interimadvies van de SER de onzekerheid in het bedrijfsleven zou toenemen. Knappe ommezwaai Men mag de heer Roemers niet de lof onthouden, dat hij het „nieuwe" socialis tische loonbeleid knap heeft gemotiveerd Hij begon met een opsomming van de voordelen van de geleide loonpolitiek. Tèn eerste kan daardoor werkgelegenheids- politiek gevoerd worden. Ten tweede worden de loon verschillen in de bedrijfsr takken aanzienlijk minder. Ten derd» heeft de geleide loonpolitiek bijgedragen tot het invoeren van gemeentelijke ta riefssystemen en tot de werkclassificatie. waardoor de arbeidsproductiviteit is ver hoogd. Ook is gebleken dat daardoor ver schillende sociale voorzieningen verbeterd konden worden, terwijl tenslotte het prijspeil minder is gestegen dan m de om liggende landen. De heer Roemers accep teerde dus niet het verwijt dat Juist door de geleide loonpolitiek de vergeten groe pen de dupe worden. Kijk maar naar de loonverhoging van 1954. Zij heeft geen effect in de prijzen gehad. (zie vervolg pagina 5) En zal deelnemen aan verkiezingen (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen z(jn leden van de voormalige Katholieke Nationale Party van plan. een nieuwe politieke partij op te richten onder de naam „Nationaal Christelijke Coalitiepartij", die dan zou streven naar een herstel van de vroegere rechtse coalitie. Dit spruit voort uit het werk van een commissie, die na de opheffing van de KNP uit de kieskring Den Haag werd gevormd onder leiding van de Haagse wethouder ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel. Secretaris van deze commissie was dr J. M. E. M. A. Zonnen berg. Aan de besprekingen hebben ex-KNP'ers uit Nijmegen, Amsterdam en andere plaatsen deelgenomen. Men achtte een nieuwe politieke partij wenselijk en mogelijk, en wel op alge meen christelijke grondslag. Het natio nale element zou daarbij de prioriteit verdienen. In het venkiezingsprogram zou naar voren worden gebracht dat men de Partij van de Arbeid na 1956 in de op positie wenst te zien, om een eind te maken aan de rooms-rode samenwerking. Een comité van actie onder voorzitter schap van G. H. Mulder uit Amsterdam zal de verkiezingen voorbereiden. Partij blad zaïl zijn het reeds bestaande maand blad De kern der natie onder redactie van F. A. J. Th. Kalberg, Lekstraat 184 I, Amsterdam-Zuid. In de kring der nieuwe partij wordt ook gesproken over een lijsttrekker. Men noemde de namen van dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, admiraal b.d. C. E. L. Helfridh en wethouder Van Lissa Nes sel. Contact zal ook worden opgenomen met de Kamerleden Gerbrandy (ar.). Ger- retson (c.h.). Schmal (c.h.) en Lemalre (ex-KNP). Men denkt er over dat. is de partij eenmaal opgericht, er ook een groter „oppositioneel staatkundig ver band" kan komen. Mr Oud vraagt: Vergeet Ambon niet Het Tweede Kamerlid prof. mr P. Oud heeft minister mr J. M. A. H. Luns gevraagd of de regering niet van oordeel at van de op handen zijnde bespre kingen met Indonesië behoort te worden gebruik gemaakt om het vraagstuk zelfbeschikkingsrecht der Zuid- Molukken aan de orde te stellen. Strijd om de superioriteit RUSLAND zal binnenkort de beschikking hebben over een geweldige vloot bommenwerpers, die de superioriteit van het Westen in de lucht zal betwisten. Deze mededeling wordt gedaan in de jongste uitgave van het bekende Britse handboek over militaire vliegtuigen, „Jane's all the world's aircraft". vaardigd in 360 fabrieken, die verspreid zijn over het geweldige gebied van de Poolse grens tot aan het Verre Oosten. Om haar waarschuwing te onderst re- „Zo. zo. de Winkler Prms7" „Nee. nee. de nieuwe tnterlocale tele foongids". de straalbommenwerper het ,Type 37", die een maximum snelheid 900 km heeft en een actie-radius 11.400 km. De tweemotorige straalbom- menwerper van het „Type 39" heeft de zelfde snelheid en een actie-radius 7.000 km. Verder wordt nog gesproken de nieuwe straaljager „Mig 17' belangrijke verbetering van de „Mig 15". Bondsdag accoord met hulp uit V.S. BONN, 8 DEC. De Westduitse Bondsdag heeft overweldigende meerderheid een Duits- Amerikaanse overeenkomst voor de mi litaire hulpverlening goedgekeurd. De ikanen zullen voor de opbouw euwe weermacht van 500.000 materieel en diensten leveren. Allee: socialisten verklaarden zich in de Bonds dag bij handopsteken tegen; zij bezetten 151 van de 487 zetels. De overeenkomst gaat nu naar de Bondsraad, die er zich op 16 December over zal uitspreken. De tekst van het accoord komt vrijwel over een met die voor wederzijdse militaire hulpverlening, welke Amerika mei de N.A.V.O.-landen gesloten heeft Amerika zal begin Januari aanvangen met de le vering. Het materiaal zal o.a. omvatten: tanks, kanonnen, munitie, en andere mi litaire uitrusting. In Andernach worden Amerikaanse officieren gestadonneerd 1 om de Duitse recruten op te leiden. Vorm en smaak zijn nel echt Industrie die uniek is voor de wereld wordt in Zoetermeer gevestigd Dtr ti de nieuwe F-84F ..Thunder- streak" met de lading, die hij kan mee voeren. Dat is niet minder dan 2500 kg aan bommen en raketten. Het toe stel, dat is uitgerust met zes mitrail leurs, kan met deze last toch nog een snelheid boven de 900 km per uur bereiken. Morgen zal zijne Excellentie H. Freeman Mattews, ambassadeur van Amerika in Nederland, op de vlieg basis Vol kei vier „Thunderstreaks" aan minister Staf overdragen. In het kader van het programma voor We derzijdse Militaire Bijstand zal Neder land tweehonderd van deze toestellen van de Verenigde Staten ontvangen. Herhalingsoefeningen BIJ landmachtorder is bekend gemaakt dat o m. een aantal onderdelen van de mobilisabele 3e divisie volgend jaar voor herhaling moeten opkomen. Het schema geeft aan dat korporaals en soldaten vati deze onderdelen 30 dagen, de onderoffi cieren e.d. 35 dagen moeten opkomen; van een aantal lergekorpsonderdelen resp. 30 en 35 dagen; territoriale troepen 30 en 38 dagen, basisonderdelen 45 en 50. zware luchtdoelartiHerie 31 en 45 dagen; lachte hichibdoelartil'lerie 4 en 24, nat. re serve 17 (onderofficieren), detachementen voor internationale staven 30 en 35. scheidsrechterlijke dienst 30 en 33. Spiegeleivan Columbus Spiegels voorop auto vervangen wellicht de bermlampen (Speciale berichtgeving) ZOETERMEER, 8 December IT HET steeds meer industriali serende Zoetermeer, dat door bepaalde grote fabrieken reeds na tionale vermaardheid geniet, komt vandaag wereldnieuws. In samen werking met enige Haagse fabrikan ten begint de heer B. Brinkers op zijn terrein een fabriek voor synthetische koffiebonen, een wereldprimeur waarvoor de noodzakelijke, interna tionale patenten reeds zijn verkregen. De gloednieuwe machines, uniek van constructie, hebben reeds met succes proefgedraaid en zullen vermoedelijk omstreeks Juni 1956 gaan pro duceren. De synthetische koffieboon is na jaren lange proefnemingen „ergens in Neder land" ontwikkeld, zo vernemen wij. In vorm noch in smaak zou zij van een echte boon te onderscheiden zijn. De toekomstige fabrikanten (die overi gens niet allen bekend zijn) bewaren een angstvallig stilzwijgen over hun plannen. Wel vertelde de heer Brinkers ons, dat de prijs van synthetische koffie „zeer Minister Beef gezwicht Meerderheid Tweede Kamer wil stembureaux geopend houden tot zeven uur (Van onze parlementaire redacteur) De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen het volgend jaar op Woensdag waarschijnlijk 13 Juni worden gehouden. Minister Beel is gezwicht voor de bezwaren, die bij bijya alle fracties in de Kamer leef den tegen het stemmen op Vrijdag. Wel zullen de stembureaux op deze verkiezingsdag geopend zijn tot 's avonds zeven uur. Daarvoor was een stemming nodig. Het pleit werd in het voordeel van minister Beel beslist, met 4436 stemmen. Voor 7 uur stemden: de P.v.d.A. (met uit zondering van de heer v. Lienden), de v.v.d., de c.h., de a.r. (behalve de heren Bruins Slot en v. d. Heuvel) De status van Berlijn Verklaring van Dibrova tegengesproken BERLIJN, 8 DECEMBER De status van de stad Berlijn blijft in Bonn de gemoederen bezig houden. Men gelooft echter niet dat de situatie uiterst dramatische wending zal ne die zou terugvoeren naar de dagen de Berlijnse blokkade. Wel meent dat de politieke druk op het westelijke deel der stad een poging betekent, Bonn tot een versterking van de recht streekse contacten met de Oostduitse auto riteiten te dwingen. Ergo, een stap nader tot een „de facto" erkenning van Oostduitse republiek. Volgens radio-Vrij-Berlijn heeft woordvoerder van de Sowjetmssische ambassade tegenover journalisten ver klaard, dat er tot dusverre .geen Russi sche verklaring i6 afgelegd, volgens welke de viermogendheden-statue van Berlijn niet meer bestaat". Dit zou een ver ping betekenen van de verklaring, welke de Russiche bevelhebber, generaal Dibro va aflegde en waarin hij zei: „Oost- Berlijn is niet langer bezet gebied en be hoort thans tot het gebied van de souve- reine Oostduitee demooratisahe repu bliek". Meer opheldering ie dus gewenst. gedemonstreerd, die wel eens een ern stige concurrent kan worden voor de be staande bermlampen, waarmee vele auto'6 zijn uitgerust. Zijn „spiegelei van Columbus" heeft Kho „Spieltho ronds tra- Ier" genoemd, naar het woord spiegel eh zijn eigen naam Kho. De uitvinding be staat uit een draaibaar spiegeltje vlak voor de beide koplampen van de auto. Op het dashboard van de wagen bevindt zich een knop, waarmee de spiegeltjes kunnen worden bediend, die zowel het gedimde al6 het volle kopldcht opvangen en op de berm van de weg weerkaatsen. Hiermee wordt bereilkt, dat de bestuur der n>iet meer bang hoeft te zijn voor bochtige wegen en „dode" hoeken. Want de autorijder in het duister heeft nu ni«t alleen meer een felle straalbundel recht vooruit, maar ook kleinere lichtbundels zowel naar rechts als naar links. Een voordeel van de uitvinding is ook, dat de accu er niet extra door wordt be last. Opvallend is bovendien, dat de spie geltjes de lichtbundels vooruit op de weg nauwelijks verzwakken. Kho heeft op zijn vinding wereldoctrooi aangevraagd. Hij verwacht binnenkort de eerste zending uit Duitsland, v rondstraler reed6 in productie is. De in strumenten zullen tegen een prijs van J 50 tot 60 per stuk in de haaciel ko men, aldus Kho Kian Soel. Wenke om jou lewe te verleng... ZJOEWEL die wetenskap nie presies kan vas- stel en voorspel hoe lank iemand sal leef nie. kan dit tog baie wenke gee wat 'n mens kan help om jou lewe te verleng, zo schrijft dr X. in Die Bur- 'n Studie van die lewe van sowat 300 honderdja- riges is deur dr Flanders en dr Francis Dunbar van die Universiteit van Cor nell gedocn. Hulle het vasgestel dat baie van die gewilde „bygclofies" om 'n lang lewe te verseker. onjuis is. As )v honderd jaar oud wil word. het hylle be- sliut, doen dan die vol gende: 1 Verlaat die ouerhul» nn 'n t»roeë leejfyd. en P* indien moontlik. So nie Is 414 selfs 'n baie groot stad a( nog verkieslik bo 'n lan- cn delik gebied. kinders as die gemiddel de syfer. Daar is byna geen gevalle van kinaer- plaas iQte persone wat honderd laar oud word nia. H En nou die belangrik- ste, miskien ook die moeiliksteHou op om jou onnodig te bekommer! Al hierdie wegwysers dui die pad aan na 'n ge- sonde geestestoestand en •n lang leuie. Die grootste struikelblok op hierdie pad, is om die krislttyd xn die lewe som om en by 50 te oorleef. Op dié ouderdom moet ons 'nugtering aanvaar 1 eie jeug verby is en dat ons moet begin plek maak vir die Jonge- l eer 1 Jou beslis, mant 98 in die 300 hon- derdjarlges was minsten» een maal getroud. f. Maak baie kinders As jy hierdie storm- agtlge jare kan deur- worstel. en Jou telfver- troue behou. sal jy een van die gelukkiges wees v groot. Die honderd- wat die binnebaan het in jarlges het oor die alge- die wedloop na die 100- meen tweemaal toveel jaar-wenpaal, aldus dr X. en de k.v.p.-ers, de heer De Graaf en mej. Klompé. De oppositie van de heren Oud (lib.) de Heuvel (a.r.) tegen de aanduiding aam der partij op de candidatenlijst heeft géén stand kunnen houden, vreesden dat de minister daardoor te veel in de politieke sfeer zou geraken, omdat hij dan moet nagaan of bijv. de k.v.p. en k.n.p. niet verwarrend zullen werken. Minister Beel zag dit bezwaai niet. De Kiesraad moet zijn oordeel daar- uitspreken en eventueel ook de Raad State als er beroep wordt aange tekend. Aan de sluiting op 7 uur heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken echter vastgehouden. Daarvoor voerde hij econo-j mische motieven aan. Zowel de Stichting j de Arbeid als de Kamers van Koop-! handel zijn grote voorstanders van heli langer open zijn van het stembureau.! Door de sluiting om vijf uur ontstaat eri groot productieverlies, ook door de des organisatie van de ploegenarbeid. Er is berekend dat twee millioen arbeidsuren verloren gaan. De voorstemmers voor sluiting op 7 uur zullen het wel eens zijn geweest met de heer Beernink (c.h) om 't een keer te proberen. aanzienlijk" lager zal zijn dan die van echte koffie. Bovendien zal de eerste tijd uitsluitend voor de export worden ge- Nederlandse synthetische koffie zal bin nen het Jaar op de internationale markt verschijnen in grote kisten met het op schrift „Zoetermeer Holland". Het fa brieksmerk is al wel bekend, maar ook hierover wordt geheimhouding betracht. Aan de fabrieksruimte wordt koortsachtig gewerkt. De fundamen ten zijn al klaar en zodra de fabriek een dak heeft, wordt de kostbare, machinerie geplaatst. De heer B. Brinkers vertelde ons, grote verwachtingen van dit nieuwe project te hebben cn niet bang te z(jn voor inter nationale tegenwerking. Hoger beroep inzake Overzeese In het proces over de schadevergoeding aan de Overzeese Gas- en Electriciteit«- mlj. voor haar met ingang van 1 Januari genaaste bedrijven heeft de republiek In donesia hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de rechter te Djakarta. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Clement Attlee, die is afgetreden als lei der van de Labourparty, ln de adelstand verheven. Door hem de titel „Eorl" te verlenen, verliest hij zijn zetel in het Lagerhuis. Hij kan nu echter lid worden van het Hogerhuis en men verwacht dat hij daar de leiding van de Labour-oppo- sltic onder de „peers" op zich zal nemen. In de komende veertien dagen zullen da 277 parlementsleden van Labour In ge- f heime zitting zijn opvolger aanwijzen. Reeds worden de namen genoemd van Gaitskell, Morrison en zelfs van Bevan. Attlee wordt op 3 Januari 73 Jaar. Indon. vrouw van Ned. emigrant krijgt geen Canadees visum Heit Amsterdamse echtpaar G. Haster, (Jat vijf maanden geleden naar Toronto (Canada) emigreerde, heeft verklaard d»t hun schoondochter Mary (24) een visum geweigerd ie omdat zij Indonesische i%. Hun zoon, de metselaar Johan Haster 125) vroeg in 1952 voor het eerst een gratievisum voot Canada. Volgens het echtpaar zou hem door de Canadese im migratie-attaché ln Den Daag te ver staan zijn gegeven, dat zijn vrouw in ver band met haar Indonesische afkomst niet in Canada zou kunnen worden toe gelaten. hoewel zij Nederlands onderdaan Uit Toronto ontving de heer Hasteir echter bericht, dat er van Canadese zijde geen bezwaren tegen immigratie bestonden. Kort daarop werden beiden goedgekeurd. Na de keuring, waarvoor het echt paar in totaal honderd gulden kosten had gemaakt, ontving de heer Has ter echter een brief, waarin zijn verzoek om toelating zonder meer werd afge- De ouders van de heer Haster hebben m Toronto verklaard, dat zij naar Ne derland zullen terugkeren wanneer Jo han niet naar Canada mag overkomen, waar hem een baan en een woning wach- Drle 'zoons van het echtpaar Haster be vinden zich in Canada. De Canadese immigratie-attaché in Den Haag verklaarde desgevraagd, in een Grotewohl in Peking aangekomen De premier van communistisch Oost- Duitslapd, Grotewohl, is vandaag in Pe king. de hooofdstad van communistisch Chipa, aangekomen Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Chinese premier Tsjoe-en-lai Volgens het Oostduitse perbureau ADN hadden tienduizenden Chinezen zich langs de straten opgesteld en riepen zij hem eep stormachtig welkom toe. Grotewohl is Maandag uit Oost-Berlijn vertrokken voor een bezoek aan China. Noord-Korea en Mongolië. gesprek met een correspond*n van het Amerikaanse persbureau Associated Press, dat er geen bepaalde instructies bestaan om kleurlingen niet toe te la en. Hij zeide echter wel soms geheime in structies te krijgen, drie op elk aspect van de immigratie betrekking kunnen hebben. HET WEEÜN EUROPA Kopenn Dublin £3 i? zï WEERBERICHT Koude nacht Aanvankelijk flinke opklarin gen, later weer meer bewol king. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 8.37—16.31. Maan 3.39—13.44. Op 14 December Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1