Twee boodschappen van Gabriël Rotterdams tegenvoeter de Sinjorenstad Antwerpen Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin mi lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IH DE GEBOORTE VAN JEZUS 1. Naar de tempel te Jeruzalem trokken dikwijls duizenden Israë lieten. Vooral op de grote fees ten. Dan kwamen uit alle provin cies de mannen, vrouwen en kin deren naar de Heilige Stad, om de Here te loven en te prijzen voor Zijn goedheid. 2. In het bergland van Judca woonde een oude priester. Zijn naam was Zacharias en zijn vrouw heette Elisabeth, 't Waren vrome mensen. Maar ze hadden in hun leven een grote droefheid. Zij hadden geen kinderen. 3. Toen Zacharias te Jeruzalem kwam, werd hij aangewezen om in de tempel het offer te brengen. Maar o, wat schrok hij. Want toen hij in die stille tempelkamer was. stond daar opeens de engel Ga briël. Deze zeide tot de oude pries ter. dat zijn gebed was verhoord en dat hij en zijn vrouw een zoon zouden krijgen. 4. Zacharias kon het niet gelo ven. En toen zeide de engel, dat dit ongeloof een grote zonde was. Daarom zou hij niet kunnen spre ken tot op de dag dat het beloof de kindje geboren zou zijn. Toen Zacharias eindelijk buitenkwam, kon hij niet spreken 5. Zacharias ging weer terug naar het bergland van Judea. En op een leitje schreef hij voor zijn vrouw alles wat er in de tempel gebeurd was. De engel Gabriël moest weer een boodschap van God naar de aarde brengen. Naar het stadje Nazareth in Galilea. Daar woonde een jonge vrouw, die Maria heette. 6. Maria was maar een eenvou dig meisje. Maar toch was zij een nakomelinge van Koning David. Toen de engel haar huisje binnen was getreden, zei hij: ..Wees ge groet Maria! De Here is met U!" 7. En toen bracht de engel zijn boodschap aan Maria over. Zij zou een Kindje krijgen en dat moest ze de naam Jezus geven. Dit Kind zou Gods Zoon zijn. ge boren uit het geslacht van Koning David. Hij zou als koning heer sen en zijn koningschap zou nlm- 8. Maria luisterde maar. Hoe moest dit toch allemaal gaan? Toen zeide Gabriël. dat Gód dit grote werk zou doen. Eerbiedig boog Maria het hoofd en zeide: „Zie de dienstmaagd des Heren, mij geschiede naar Uw woord." 9. Alles vertelde Maria aan Jo zef. met wie zij spoedig hoopte te trouwen. Toen Jozef voor 't eerst hoorde van de geboorte van Maria's Kind. was hij erg ge schrokken. Maar 's nachts ver scheen hem een engel, die hem alles uitvoerig vertelde. Toen was Jozef gerust gesteld. 10. Vóór Maria's Kind geboren zou worden, werd er nog een an der kind verwacht. En daarvan haar nicht Elisabeth de rias binnenkwam, hoorde zij, dat Elisabeth reeds alles wist van wat de engel Gabriël tot haar ge zegd had. Wandeling langs de Schelde "TEN van de meest bereden uitvals- wegen naar het Zuiden is stellig de weg, die door Zundert geboorte plaats van Vincent van Gogh! heen kronkelt, om dan vrijwel rechtaan recht toe op Wuestwezel aan te schie ten. En ik herinner me goed, hoe ik hier eerlang mijn eerste indrukken van België opdeed: de huizen zijn ge bouwd in een hardrode, aan onze Noordelijke veenstreken herinneren de steen; de Belg is een hartstochte lijk minnaar van kleur, bij voorkeur pasteltinten en bonte combinaties. Radijzengang, één van de oude Antwerpse sloppen. hetgeen ons onmiddellijk voor het feit plaatst, dat het individualisme over onze zuidgrenzen heen zich beter heeft kunnen handhaven dan te on zent, waar men ook op het terrein van woningbouw veel meer te ma ken heeft met leiding-van-boven-af. ook al komt dit in de steden beter tot zijn recht dan in de dorpen. Het landschapsbeeld daarentegen sluit zich soepel aan bij dat van ons eigen Brabant, met zijn peppel-rijen tussen de weilanden en zijn bosper- ceeltjes. Wie aan het eind van de reis ten-# «lotte met een grote S-bocht Antwer pen binnenzwaait, wordt onmiddellijk met zijn neus gedrukt op de associa tie „Antwerpen-Havenstad": vanaf het viaduct over de spoorlijn Roosen- daal-Antwerpen ontrolt zich een wijds beeld van havenbedrijvigheid, met lange reeksen portaalkranen, lossen de en ladende schepen, machtige zandpyramiden en verzamelingen van alle mogelijke andere aangevoer de goederen op de kaden. Dit is het Asiadok. één van de 27 havens, die de Scheldestad rijk is. en die er het hunne toe hebben bijgedragen om Antwerpen na de oorlog te maken tot de eerste onder de West-Europese havens daarbij ons Rotterdam, dat vóór de oorlog zich op deze ereplaats mocht beroemen, naar de tweede plaats verdringend. Merkwaardige structuur ANTWERPEN vertoont in zijn stede- bouwkundige structuur en ont- looiing, althans wat de oude stad etreft, een treffende overeenkomst met Amsterdam. Zijn plattegrond vertoont het beeld van twee concen trische halve cirkels, met dit ver schil evenwel, dat deze hier niet ge vormd worden door markante grach ten, maar door tot nauwe straten ge- Steeds weer boeiend degenereerde oude vesten enerzijds en door de brede verkeersader Italië- lei - Frankrijklei - Britselei - Ameri- kalei anderzijds. Aan de oude toe stand'herinneren nog duidelijk straat namen als Burchtgracht, Steenhou- wersvest, Suikerrui, Boterrui e.d. Immers, de vest was een oude stads wal (met gracht ervoor), en de rui is aanduiding voor een gedempte gracht. Maar de charme van zijn ou de grachten heeft de Scheldestad, zulks in tegenstelling tot de stad aan het IJ, verloren: in de tachtiger ja ren werden de laatste gedempt. In het oude hart van de genoemde concentrische cirkels in feite zijn er het zelfs meer dan twee lag oudtijds de Burcht met de burcht- kerk van St. Walburg; de laatste is verdwenen, van de eerstgenoemde resteert nog het tegenwoordige Steen dat op de Scheldekaaien domineert met zijn torens en trapgevels, en te genwoordig onderdak biedt aan het belangwekkende scheepvaartmu seum, Vanuit dit hart doorsnijden geheel overeenkomstig de Amster damse situatie! radiale wegen het halvemaanvormige blok der oude stad, en hieronder is wel de meest opvallende de Meir, de grote winkel straat met zijn vele warenhuizen en winkels, die elke vrouw doen water tanden! De naam herinnert er nog aan, hoe deze zelfde slagader van Antwerpen eerlang ni t meer dan een meer of moer (moeras) was; nu torent er ver bovenuit de 87 meter hoge „Boerentoren", zoals de Ant werpenaar zijn moderne wolkenkrab ber pleegt te noemen. Hij vormt als het ware een hedentijdse tegenhanger van de 123 meter hoge, volbouwde Noordertoren van de kathedraal, die slechts door geringe afstand daarvan gescheiden is. Antwerpse Boompjes AAN de Schelde vinden wij centraal de Antwerpse „Boompjes", waar welhaast in ieder jaargetijde de bank jes bezet zijn met belangstellenden, Belgen zowel als buitenlanders, die zich willen vermeien in de aanblik van het levendige en bedrijvige ri vierpanorama aan hun voeten. Hier lag in de dagen van weleer het oude TEN officier-vlieger, die ik sprak, J vertrouwde me toe: ,,'t Is gek maar waar: elke keer als er een ma chine over de hangars van onze basis trekt, ga je weer kijken; je hebt het honderden malen gezien, en je wilt het steeds weer zien!" Hetzelfde is mutatis mutandis het geval aan de havenkant. Er vertrekt geen boot, er komt geen boot aan, of de kijkers zijn present, ook al hebben ze het honderden malen eerder gezien. Trou wens, wat een lust voor het oog is het niet om zo'n machtige Zweedse boot daar aan de kade te zien liggen: de fomp lichtgrijs, de bovenbouw hel derwit. de brug gestroomlijnd, de dekken welig-graSgroen, en in spre kend geel en ultramarijn het reders- merk op de boeg en rond de welge vormde pijp. Of sla vanaf het zuiderterras of vanaf de kaai bij de vlotbrug een9 het vertrek van zo'n zeekasteel gade! Eerst zijn de beide sleepboten, de ,,Dir. Fred. G. Gerling" en de ,,Mir (Vervolg op pag. 3) brede verkeersaders en boeiend havenbedrijf havengebied: nu ligt er de drijvende steiger van de Flan- driaboten, die de rondvaarten over Schelde en havengebied verzorgen en o.m. een ver binding met Vlissingen onder houden. Wie evenwel in de om een donkere binnenplaats of „koer" gegroepeerde res tanten van de nabijgelegen uit de 11de eeuw daterende burcht zich wil confronteren met varend Antwerpen uit langvervlogen tijden, ziet op een fraaie reeks 17de eeuwse Scheldegezichten de oude en majestueuze Oostinjevaarders voor hun ankers deinen op het donkere Soheldewater, terwijl het oude veer op en neer trekt ussen de „werf" met zijn monstrueuze kraan en de westelijke Scheldeoever. Hier meerden ook in de Middeleeu wen de koopvaarders, immers Ant werpen herbergde eerlang de kanto ren van de Hanzesteden; 2500 sche pen tegelijk ladend en lossend in de havens was in die dagen geen zeld zaamheid. Maar hier passeerden ook de schepen van de rovende en brandschattende Noormannen, waar aan de uit de Schelde opgebaggerde 1000 jaren oude drakar van een vi kingschip de herinnering levend houdt. Maar aan deze bloeitijd van weleer maakte de sluiting van de Schelde in 1648 een abrupt einde. Het duurde nadien tot in de Fran se tijd, aleer de Scheldestad zich van deze neergang begon te herstellen, toen de haven werd verbeterd en vergroot, en een begin gemaakt werd met de aanleg en bouw van uitge strekte scheepsbouwwerven, haven bassins en pakhuizen. En toen in 1863 de Scheldetol, die Nederland sinds 1839 mocht heffen, was afgekocht, stond niets meer een snelle opbloei De Mariabeelden onder batdakijntjes vormen een karakteristieke Antwerpse verschijning. van de havenstad Antwerpen in de weg. Ter illustratie hiervan enkele cijfers: de totale kalcngte langs de 27 dok ken bedraagt momenteel 50 km, ter wijl daarnaast langs de Schelde zelf nog 5,5 km kaden met kranen en loodsen ligt. De haven is opgenomen in 240 scheepvaartlijnen naar alle de len der wereld. In 1948 bedroeg de binnengekomen soheepsruimte 1.400.000 n.r.t Rotterdam 1.050.000 n.r.t De werf of kade van honderd jaar en langer geleden bestaat niet meer, sinds in 1883 de Scheldekaaien zijn rechtgetrokken; met de beplanting van het middengedeelte werd reeds vijftig jaren eerder een begin ge maakt. En ter weerszijden van deze Antwerpse „Boompjes" strekt zich nu het aantrekkelijke Noorder- en Zuider-wandclterras uit, dwars over een reeks loodsen heengebouwd, van waar men een uniek gezicht op de Schelde kan genieten. Van bovenaf slaat men daar. op slechts luttele meters afstand, een blik in het haven bedrijf in al zijn aantrekkelijke leven digheid en bedrijvigheid: de boord- kranen of de portaalkranen zwaaien met bewonderenswaardige nauwkeu righeid hun lasten, balen katoen, kis ten sinaasappelen, Churchilltanks en weet ik wat al niet meer vanuit de gapende ruimen naar de zich onder ons uitstrekkende loskade. De 87 meter hoge ..Boerentoren", zoals de Antwerpenaar zijn moderne wolkenkrabber pleegt te noemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11