Jtieutue £cihsrl)c ÜTourant Premier Faure eindelijk ten val gebracht t Moties 5 Mei krijgen geen steun van a.-r. en c.-h. Den Haag publiceert lijst van Duitse oorlogsmisdadigers Oost-Berlijn is geen bezet gebied meer! India en de Sowjetunie nog niet tevreden WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 38936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2-35 per maand; 0.55 per week- AD VERTENTIÊN0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargang No 10513 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. L ENSERINE CHRISTELUZ-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoactlcti l« ghebleoea tngn facrl In UQtjenspocf Thans stroomt volop water ZIE PAGINA 5 KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Nog niet afgetredenwant er is kans op Kamerontbinding PARIIS, 30 NOVEMBER. DE FRANSE Nationale Vergadering heeft premier Faure niet hed ver trouwen gegeven, waarom hy verzocht had. Met een meerderheid' van 318 tegen 218 stemmen werd hy verslagen. De premier is op dit ogenblik echter nog niet afgetreden, want het kabinet overweegt thans over te gaan tot ontbinding van de Nationale Vergadering. Hierbij zou dan een grondwettelijke bepaling worden toegepast, zoal6 nooit tevoren is geschied. Faure had het lot van zijn regering verbonden aan zijn plan voor het houden van algemene verkiezingen in Februari 1956, in plaats van in de zomer van dat jaar. De grote slag kwam, nadat de commu nisten hadden aangekondigd, dat ook zij tegen zouden stemmen. Na zijn nederlaag hield Faure een korte kabinetszitting en begaf zich vervolgens naar het paleis van president Coty. Vanmorgen zou de minis terraad opnieuw bijeenkomen om te beslissen over een eventuele ont binding van het parlement President Coty is echter tegen het volgen van deze procedure. De stemmencljfere Wéren als volgt: tegen stemden 97 socialisten, 88 commu nisten. 1 volksrepublikein, 34 radicalen. 51 Gaullisten, 28 gematigd conservatie ven, 8 radicaal gezinden en 11 anderen. Vóór stemden: 75 volksrepublikeinen. 31 TWEEDE KAMER „Koninginnedag mag niet in verdrukking komen" (Van onze parlementsredactie.) DE J.L. VRIJDAG door de socialist Scheps ingediende motie over de vie ring van de vijfde Mei heeft gistermiddag gezelschap gekregen van een motie, waarvan de heer Koersen (kath. v.) de eerste ondergetekende was. Deze afgevaardigde had er bezwaar tegen gemaakt, dat de socialisten met hun motie de regering er toe willen bewegen het particuliere bedrijfs leven te dwingen vrijaf te geven op de vijfde Mei. In zijn motie bracht hij dan ook tot uiting, dat zoveel mogelijk het stilstaan van de arbeid van het overheidspersoneel moet worden gewaarborgd. Een niet onbelangrijke restrictie dus op de socialistische motie, die het volledige stilstaan van alle arbeid had geëist. De enti-revolutionnaire fractie-voorzit ter, dir Schouten, heeft ter gelegenheid van de Indiening van de tweede motie zijn visie weergegeven. Daarbij heeft hij twee punten op de voorgrond gesteld. In de eerste plaats is het niet noodzakelijk, zo zeide hij, voor de herdenking van de be vrijding van ons land één bepaalde dag vast te stelten. In de tweede plaats mag onder geen enkel beding de viering van de Koninginnedag in gevaar komen. Er is een nauwe samenhang tussen de vrijheid van ons volk en Oranje. Tegen de viering van de vijfde Mei, zoals die door de heer Scheps c.s. wordt voorgestaan, had hij fi nanciële. economische en culturele bezwa ren. Zijn grootste grief tegen de socialisti sche motie was wel. dat Ze de vrijheid van het bedrijfsleven aanrandt, om in overleg regelingen te treffen t.a.v. de viering van nationale feestdag. Tussen de moties van de heren Scheps en Koersen zag hij slechts een accentverschil, geen zakelijk onderscheid. Want beide moties, aldus de heer Schouten, vragen of de regering zo danige maatregelen wil treffen, dat zowel waardige herdenking als algemene viering mogelijk zullen zijn. Deze uitnodiging aan de overheid is onjuist De heer Koersen nam de aanmerking van dr Schouten ter harte en wijzigde zijn motie in die zin. dat de maatregelen van overheidswege om de arbeid op de vijfde Mei stil te leggen al leen voor het overheidspersoneel zullen De heer Beernink (c-h.) verklaarde aan bet begin van het debat dat zijn fractie noch voor de motie van de heer Scheps noch voor die van de heer Koersen zou stemmen. Ook wilde hij met nadruk de prioriteit van de Koninginnedag op de voorgrond stelten. De waardige herden king van de vijfde Mei achtte hij ook mn- geliik zonder een algemene viering. De vijfde Mei leeft bovendien niet onder alle groenen van de bevolking. In Brabant heeft men een andere datum, waaroo men de bevrijding herdenkt De heer Schens verdedigde zijn motie door er op te wij zen. dat hij geen duidelijkheid had om trent het standpunt van de K V P Daarom wilde hij een uitspraak van de Kamer. He' duidelijk dat de motie van de heer Schens in ieder geval zal worden ver worpen. Of dat met die van de heer Koe-- 6*n het geval zal ziin, hanvt af van de ■eenstemmigheid binnen de K.VP.-fractie. Dat er ten aanzien van de viering van de 'ijfde Mei op meer dan één punt veirdeeld- heid heerst in de K.V P.-gelederen, is H vorige gelegenheden wei duidelijk ge worden. Heden vindt de stemming over beide moties plaats. Het resultaat kan interes- Vereniging van huurders wil bemiddelen In Amersfoort is een bond van huur ders opgericht, waarvan het bestuur hoopt dat deze zal uitgroeien tot een lan delijke organisatie, die de belangen der Nederlandse huurders zal behartigen. De vereniging tracht haar doel te be reiken door het indienen van requesten bij staat en gemeentebesturen over de steeds stijgende huurprijzen van huizen, het verlenen van steun in gevallen van reparatiemoeilijkheden en het verlenen van bijstand in conflicten tussen huis eigenaar en huurder. Dit zal zonodig ge schieden met inmenging van de huur adviescommissie. bouw- en woningtoe zicht en de kantonrechter. Men stelt zich voor. t.z.t. een contact blad uit te geven. Oprichter is de belas tingconsulent H. A. Labrie. radicalen. 3 Gaullisten, 90 gematigden, 6 radicaal gezinden en 13 anderen. Op dit ogenblik weet men dus nog niet of er veel leans bestaat dat Kamerontbinding zal volgen, waarop dus onvermijdelijk eerder verkiezingen zouden worden ge houden. Het hier aangeroerde, maar nog nooit gebruikte, grondwettelijke artikel houdt in, dat de Kamer kan worden ontbon den, wanneer twee regeringen binnen 18 maanden met een constitutionele meer derheid (312 stemmen) ten val zijn ge bracht Komt het tot parlementsontbin- ding. dan moeten tenminste 20 en ten hoogste 30 dagen na die ontbinding, de verkiezingen gehouden worden. Wij herinneren er aan, dat de Franse Kamer Faure de nederlaag bezorgde door voorrang te geven aan een algemeen de bat over de regeringspolitiek, in plaats van over de kieswet, Faure had in de af gelopen zeven weken reeds zes maal de vertrouwenskwestie gesteld en de zesde maal is hij de dans niet ontsprongen. Mendès-France en Francois Mitterrand hadden de leiding bij de aanval op Faure. tot de Kamer hem niet in het debat ovei de vervroegde verkiezingen ten onder te laten gaan, is tevergeefs geweest, In ver band met deze ontwikkelingen hééft ex- premier Mendès-France afgezien van zijn bezoek aan de Vei. Staten. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht In dit Vlag voor Beatrix Zo ziet de vlag er uit, die zo als we gisteren meldden voor prinses Beatrix is vastgesteld. De vlag is oranje, het kruis blauw, het medaillon weer oranje, de jachthoorn hemelsblauw, besla gen met zilver, de roos rood, met gouden knop en punten. Antwoord op aclie van over de grens ui „Helm- de in Ne derland veroordeelde en gevangen gehou den oorlogsmisdadigers in vrijheid te laten stellen, heeft het ministerie van ustitle In Den Haag het nuttig geoordeeld een lijst te publiceren van de namen van deze gevangenen met een korte samenva'ting in de ergste der door hen begane en be en misdaden. Het verbond van Helmkehrer suggereert dat het hier krijgsgevangenen betreft, die wederrechtelijk worden vastgehouden. Vanuit de Tweede Kamer was aandrang uitgeoefend, de openbare mening in Duits land beter voor te lichten. De Kötaische Rundschau vroeg dezer dagen ook om een dergelijke opgave. Het is te hopen dat deze regeringspublicatie meehelpt een eind te maken aan de misverstanden in Duits land en de onverkwikkelijke demonstra ties aan de grens. De lijst, die ook aan de buitenlandse pers verstrekt is. publiceren wij op pagi- Basilam. Directie ontkent berichten, dat men over 1954 30 pet dividend zoi talen over het verhoogde kapitaal. Het dividend is nog niet vastgesteld Binnen kort kan men bekendmaking verwachten. Moonliner naar Londen goedkoper De KLM en de British European Air ways voeren besprekingen om het tarief op de Mo onliner"-d tenet tussen Amster dam en Londen te verlagen. Deze dienst wordt door BEA en KLM gezamenlijk 's nachts gevlogen. Soortgelijke verlagingen zulten ook wor den ingevoerd voor de Moonliner-diens- ten Brussel-Londen en Parijs-Londen. De luchtvaartmaatschappijen die bi) de LATA zijn aangesloten, zullen op do tarieven van de touristen- en Moonliner- diensten van het Europese luchtnet en kele prijscorrecties toepassen, die voor de lijnen van en naar Amsterdam uiteen lopen van een verhoging van enkele gul den op korte retourreizen tot maximaal achttien gulden voor een retourrei6 op langere routes. De nieuwe tarieven worden zomer 1956 van kracht. Sir Winston Churchill viert van daag zijn 81ste verjaardag in zijn woning in Hyde Park Gate, nabij Buckingham Palace. Op verzoek van de jarige wordt er geen drukte het feest gemaaktalleen de naaste familieleden gebruikten in zijn woning de lunch. De foto werd genomen, toen Churchill dezer dagen een bezoek had gebracht aan premier Eden. Men ziet Sir Winston met een geweldige sigaar in de mond, hetgeen in strijd lijkt met het doktersvoorschrift. Maar dat roken van de grijze politicus is maar schijn: hij heeft de traditionele sigaar wel in de mond, maar er komt geen vuur bij te pas Russische generaal: DE RUSSEN beschouwen Oost-Berlijn klaarblijkelijk nu reeds als een deel van het communistische Oost-Duitsland. Zij zijn van oordeel, dat de bijzondere positie van Berlijn als gebied, dat door de vier grote mogendheden wordt bestuurd, heeft opgehouden te bestaan. Zulks blijkt namelijk uit een verklaring, die de Russische stadscommandant van Berlijn, generaal-majoor P. A. Dibrowa, heeft afgelegd tegenover zijn Amerikaanse collega, generaal-majoor Charles L. Dasher jr. Deze gaf te kennen dat het vienmogend- heden-stiatoiut voor Berlijn niet meer van kracht is, sinds OoSt-Duitsland souverein geworden is. Aanleiding tot deze opzien barende verklaring was het bezoek, dat de Amerikaanse stadscommandant aan de Rus bracht teneinde een protest uit te brengen tegen het feit. dat vier Ameri kanen Zondag JU. enige uren door de Oostdmitse politie werden vastgehouden, omdat de auto. waarmee zij de Oostelijke sector waren binnengereden, was uitge rust met een mobilofoon. De Amerikaan Dasher zegt in zijn pro test, dat hij geen enkele verdere mote- •terimg van Amerikanen door OosMuitse politiemannen zal dulden. Het incident betekent volgens hem een schending van de politiek van „vrij verkeer tussen de Berlijn". Tweemaal per week over de Pool naar Canada De Canadian Pacific Airlinee zal 1 April 1956 het aantal vluchten op de dienst Sydney-Amsterdam via de Noord pool verdubbelen tot twee maal oer week. Dit besluit is genomen om aan de gTore vraag, welke vooral bestaat voor het traject Amsterdam-Vancouver, tegemoei te komen. Volgend jaar wordt nog groter vraag verwacht, omdat dan de Olympi sche spelen worden gehouden Zolderschuit kapseisde 2 mannen verdronken Op het Hollandsch Diep in de nabijheid van Klundert is gisteravond een met kltl geladen zolderschuit gekapseisd. Twee op varenden. de 36-jarige J. Dekkers en de 30-jarige A. Siebes. kwamen om het leven. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend; de politie stelt een onderzoek in. Het schip was op weg naar Hellevo-tsluis Moskou en Londen be kogelen elkaar mei protes'ien MOSKOU heeft een officieel protest in- gediend tegen de loslippigheid van Britse woordvoerder, dat de Russi sche premier Boelganin „schijnheilig" is. De Sowjetambassade kwam met dit mon delinge protest een dag, nadat de Britse woordvoerder een berisping had gekre- van het „Foreign Office" en in ziin huidige functie was geschorst. WaaroD sloeg het woord „schijnheilig"? Boelganin heeft in een rede voor het Indische parlement de Westeliike C-nie Drie er van beschuldigd, in hel he«>n de tweede wereldoorlog Hitler no Rusland te hebben afgestuurd. De k'orht de Russen werd gisteren prompt beantwoord met een Brits protest te«*«m de beschuldiging van Kroesjtsjef. dat Engeland achter de Duitse Inval in ds Sowjetunie zou hebben gestaan. Ook in Turkije een regeringscrisis ISTANBUL. 30 NOVEMBER Alle ministers van de Turkse regering hebben bij premier Menderes hun ontslag aangeboden. Zulks, nadat de leden van de parlementsfractie der democratische partij, deel uitmakende van de regering. ?en aanval hadden gericht, vanwege Oe iledhte economische toestand van het land Premier Menderes was de enige van het kabinet, die het vertrouwen van genoem de fractie bleek te bezitten. Menderes onmiddellijk besprekingen begonnen met de Turicse president Bayar, over de vor ming van een nieuwe regering. Menderes reeds vijf jaar premier. Gasverstikking in A'dam Twee doden gevonden in fietsenstalling In een fietsenstalling in de Roompot straat te Amsterdam-Zuid vond de politie vannacht de lijken van de 18-jarige stal linghouder G. van N. en de 25-jarlge me juffrouw A. N. Men neemt aan dat zij door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. De stallinghouder had in de keuken een kachel geïmproviseerd door op het gasstel omgekeerd een bus te plaatsen. Door dit „open vuur" was in de afge sloten ruimte na verloop van tijd alle zuurstof opgebruikt en had zich kolen damp ontwikkeld, dat het tweetal nood lottig is geworden. Prinses Wilhelmina Van mejuffrouw J. Geldens, par ticulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina, werd verno men, dat de Prinses met het klimmen harer jaren zich zeer zal mo.eten beperken wat betreft de vermoeienis, die het vieren van het Kerstfeest mede brengt Zaak verwisselde baby's voor rechtbank begonnen. Daar de op de dagvaarding gedaagde ouders Van Duin niet verschenen waren, is tegen hen verstek verleend. Het ver- stekvonnis is bepaald op 27 December. Waarschijnlijk zal aan de eiseres Van Vegtcn ambtshalve bewijs worden opge legd van de door haar gestelde feiten. Steenwijker Bank Overgrote meerder heid van aandeelhouders heeft van het aanbod van de Nederlandse Handel maatschappij, om de ln hun bezit zijnde aandelen over te nemen, gebruik ge- Verkeersweg van pool tot evenaar JN 1958 KOMT ER op het eigenlijk al gebleken in Met de aanleg de werelddeel Amerika die oorden waar de weg ontbrekende stukken is legt) 7 snelverkeersweg ge- reeds geruime tijd klaar waarop men (als iomdat zich hierhi de gehele route af- al jaren grote strorr alle landschaps- toeristen begaven. De zes republieken, die klimaatsvo i onze aarde kennis zal kunnen maken. 's We relds mooiste weg zal lo pen van Nome aan de Beringstraat (Alaska) tot Santiago (Chili). De weg voert langs bergen, wou den, woestijnen, grasvlak ten, houten dorpen en „Pan Americana" zal de weg heten, die de econo mische en strategische belangen van Noord- en Zuid-Amerika ten zeerste zal dienen. Grote gebieden, die tot dusver z(jn achterpeble- 1 ar beschifcbaai hun ontwikkeling, en omdat dit nog Hoezeer de Ver. Staten bij de nieuwe weg ge ïnteresseerd zijn, moge n.m. blijken uit het feit. Midden Amerika deel dat sommige Midden- Amerikaanse republieken in tijden van voedsel schaarste goedkoper graan uit Azië konden betrek ken dan uit de naburige United States. Aan deze onzinnige toestand zal de Pan Americana een einde Ook het vreemdelingen verkeer zal in menig ach- uitmaken, hebben over de terlijk gebied bronnen van financiering overeenstem- welvaart scheppen. Bo ming bereikt. Tezamen vendien zal op het goede- ullen ze 110 millioen dol- renvervoer jaarlijks m 11- stellen lioenen dollars kunnen et vol- worden bespaard, zodat illen weldra een revolu- doende is zullen de Ver. tal van producten goed- tionnalre gedaantevenois- Staten er nog 63 millioen koper kunnen worden selinp ondergaan. Dat is dollar bijpassen. aangeboden. Dwarskijkers gevraagd Maar de Hindoes in Suriname leven goed en gelukkig De vertegenwoordigers van India en de Sowjetunie hebben het woord gevoerd in de beheerschapscommissie der Verenigde Naties en de mening uitgesproken, dat Suriname en de Nederlandse Antillen geen volkomen onafhankelijke landen zijn, aangezien zij geen souvereiniteit bezitten. Menon diende namens India een amendement in op de door Brazilië en de Verenigde Staten voorgestelde resolutie om daarin de woorden op te nemen „zonder inbreuk op de positie van de V.N." Deze resolutie houdt in, dat Nederland niet meer behoeft te rapporteren aan de V.N. over Suriname en de Antillen. Menon verzonht de cnnnnUnie rnaatre- rttodd» al, VJT ta-JJO gelen te nemen om te voorkomen, dat Ne derland voortaan geen rapport meer zal uitbrengen. Hij achtte het een gemis, dat de resolutie niet de bevoegdheid van de algemene vergadering vaststelt om te be slissen of een bepaald gebied al dan niet de onafhankelijkheid heeft verkregen. Het was volgens hem niet voldoende, dat de volken vrijelijk hun wensen tot uitdruk king hebben gebracht „Zij möeten zich schikken naar de bescheiden mate van on afhankelijkheid. die in het handvest wordt vereist", zeide hij. Ongetwijfeld bestaat er tussen Neder land en de Antillen een deelgenootschap, maar de vraag, waarom het gaat is, of er in dat deelgenootschap gelijkheid van sta tus en handelingsbevoegdheid bestaat al dus Menon. De nieuwe staatkundige po sitie is op zichzelf een vooruitgang, maar zij schept niet een toestand, waarin de H.M. de Koningin stelde gister middag te Bergambacht de Lek- duxnwaterleiding in werking. Daarna maakte zij een rondgang door het filtergebouw. Hier kijkt de Koningin door een microscoop. Op de achtergrond ir A. J. Gurck, directeur van de Haagse duin waterleiding, die benoemd werd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voor verslag zei pag. toetreden. Daarvoor zouden zij souvereine staten moeten zijn. Hij wilde niet de ge- dacbte wekken, dat de beide gebieden uit het Koninkrijk moeten treden. Er woont een talrijke Hindoestaanse bevolkings groep en voorzover hem bekend, voelt zij zich gelukkig binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Zijn delegatie kan zich niet verenigen met een maatregel, die de aan eensluiting zou kunnen belemmeren van naburige landen, zoals de Caraïbische eilanden met verwante bevolkingen. De Rus Y. A. Groeblakof meende, dat het statuut beide gebieden noch zelfbe stuur noch onafhankelijkheid geeft en her niet souverein maakt Hij kon zich moei lijk indenken, dat een volk, „hetwelk hon derden jaren naar zelfbestuur 6treeft, zich niet zou wensen te bevrijden van het koloniale juk". Daarom stelde hij v dat de V.N. een missie naar Surirami de Antillen zouden zenden. De Argentijn Carlos Cortina twijfelde of Suriname en de Antillen zelfbestuur hebben verkregen en wilde, dat de alge mene vergadering de bevoegdheid zou be houden uit te maken of dit inderdaad het geval De Amerikaan Bell zeide. volkomen overtuigd te rijn. dat het volk van Suri name en van de Antillen een staatsrech telijke positie hebben verworven, waarir zij hun binnenlandse belangen ten volle kunnen behartigen en hun staatkundige instellingen- ontwikkelen, gelijk zij dat willen. Verder zeide hij op grond van di dooT Menon gegeven uitlegging van he door India ingediende amendement, dat hij dat niet kon steunen. Crisis in Adenauers coalitie duurt voort Dehler, leider liberalen, niet afgelieden BONN. 30 November In de strijd, welke woedt in de West- dultse regeringscoalitie, is het de leider der liberalen, dr Dehler. gelukt de vallen op zijn beleid af te weren. HIJ zond de bondskanselier Adenauer daarna schrijven, waarin hij verklaart, dat het standpunt der liberalen ten opzichte van de Parijse verdragen niets veranderd is. Hij kan echter niet voldoen „ultimatum" van Adenauer, dat de libe ralen zich moeten verplichten geen be zwaren meer te maken tegen de buiten landse politiek der regering, zulks tot aar het einde van de zittingsperiode van d« Bondsdag in 1957. Het ziet er dus niet naar uit, dat dr Dehler ais fractieleider tal aftreden. De crisis in de regerings coalitie te Bonn duurt intussen mlnderd voort. Vrijdag wordt het grote debat over de buitenlandse politiek ge houden. Voor het eerst zijn dezer dagen, zoals gemeld, Duitse militairen in uniform verschenen op het NAVO-hoofdkwartier te Fon- tainebleau. Links de chef-staf van de Duitse troepen, ex-gene raal Heusinger en rechts gene raal Gruenther, de NAVO-opper- bevelhebber in Europa. In Ver. Staten: 18 graden onder nul Het grootste deel vari de Ver. Sta ten wordt op het ogenblik geteisterd door een hevige koudegolf. In de Noordelijke staten daalde de tempe ratuur tot 18 graden Celsius onder nul. Ook voor de staten Virginia, West-Virginia, Ohio, Kentucky, Ten nessee, New York en Pennsylvania is hevige koude voorspeld. HET WEERIN EUROPA E X i's 11 til! i. lil! 9 *3 Helsinki Stockholm "SS ZZW 10 ZW 8 wind* til —2 1 —1 0.1 —6 3 Aberdeen half bew, ZZW 2 3 0 Vdn.mD nevel windetll O 1 —1 0 —1 0 Parijs onbew. nevel ZO 7 N 2 —2 0 2 0 Grenoble regen windstil 2 3 Berlijn half bew. ZO 4 1 0 MUnchea nevel windstil —10 0 Genéve sneeuwbui Z 1 4 OJ Innsbruck mist licht bew. OZO 6 windstil ZO 6 1 0 13 0 8 0 WEERBERICHT Dezelfde temperaturen Tot morgenavond verwacht Da Bilt: Iets meer bewolking, maar droog weer met ln de och tenduren hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.IS uur). ZON EN MAAN Zon 8 26—16.35. Maan 18 37—10 18. Op 6 December Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1