Sinterklaas groots in Leiden weer ontvangen Ife' Ouden zongen in Den Burcht Vijftien straten doen mee aan de lichtweek NTEUWF LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 24 NOVEMBER 195S „Kom maai binnen met je knecht" AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Kamer 204 stadhuis. half 8: Leida Jeugdparlement over: Jeugd en vrije tijd. Casino. 7 en 9.15 uur: K. en O., film „Vorstelijke emigranten". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. mandoline- en toneelgezelschap „Sempre Avanti". „Jong en Jolig" met de operette „De jeugd van Opa Jung en Oma Jung-Lus'.ig" Lakenhal. 8 uur: dr Hallgrimur Helga- son (IJsland) over: IJslandse muziek van af de middeleeuwen tot op heden, met muzikale illustratie. De Doelen. 8 uur: Genootschap Neder landEngeland. H. Paget over: The West-Indies (met gekleurde lichtbeelden). Zomerzorg. 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", mevrouw B. van der Hoe ven-de Meyer over: De ruwharige fox- terrier en zijn verzorging. Aniba. 8 uur- Leidse tuiniers- en bloe- mLstenvereniging „Door Eendracht Ver bonden", chrysanten-avond. Oegstgeest, Endegeest. 2.306 uur en 7—9.30 uur: tentoonstelling met ver koop. Oegstgeest, Irene. 8 uur: wijkavond Hervormde Gemeente, prof. dr W. Leen- Sören Kierkegaard. dertz VrUdag Daar is de Sint dan! Eindelijk, maar het is ook moeilijk pre cies te zeggen, wanneer men na zo'n verre reis aankomt. Deze kinderen hebben trouw ge wacht en hun geduld werd ge heel en al beloond. Klein K. en G. begeleidde de Sint en zijn Zwarte Pieten van het station naar het stadhuis. Foto N. van der Horst Leidse universiteit Aan dr J. J. Seidel, wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse instructeur aan de technische hogeschool te Delft, is opdracht verleend om gedurende het vak van 19 September 1955 tot en 1956 in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de infinitesimaal rekening. Prof. d'r A. Teeuw Aan prof. dr A. Teeuw, hoogleraar aar de Leidse universiteit, is opdracht ver leend om van 1 October af in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aai Utrechtse universiteit onderwijs te g in de vergelijkende taalwetenschap, met uitzondering van die. welke betrekking heeft op de klassieke talen. Leiaar van 18 jaar voor theorie en piano Naar wij vernemen, is de heer J. Stok- kermans te Leiden geslaagd voor leraar theorie en piano aan het Kon. conser vatorium in Den Haag. De heer Stokker- mans, die pas 18 Jaar is, behaalde een tien en twee onderscheidingen, namelijk voor virtuositeit en muzikaliteit. „Ons Belang" Het jaarverslag van de woningbouw vereniging „Ons Belang" begint met de mededeling, dat de bouw van de 331 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en omgeving geregeld vordert. Het is waar, de leden die naar een woning hun keren en zij vormen een schrikbarend aantal vinden dat de bouw niet vlug genoeg gaat, en eerlijk gezegd was het bestuur soms geneigd die mening te delen, maar aan de andere kant moet men toch ook begrip hebben voor de grote bezwaren, die in deze tijd aan het bouwen van woningen zijn verbon den. Panagro doet wat zij kan om het werk zo vlug mogelijk en toch solide af te werken. Het bestuur is er van overtuigd, dat- het achtste bouwplan uit groeit tot een werkelijk mooi geheel. Van de genoemde 331 woningen krijgt De Eendracht er 116 in exploitatie (de eerste blokken worden al bewoond) en Ons Belang 215, waaronder twee win kelwoningen. Erkentelijkheid voor Spaans begrip voor de gemeentezaken SINTERKLAAS LAAT NIET ALLEEN pepernoten en geschenken uit delen, hij weet ook te tróósten, als dat nodig is. En het was gister middag, kort na zijn ontvangst aan de achterkant van ons stadhuis, nodig. De kleine Margaretha Groen was in het gedrang achter de tQuwen haar vader kwijtgeraakt. Huilend trippelde ze, aan de hand van een vreemde het bordes op. Onvermoeid Die Sint wórdt maar niet ouder, hè! Ge vraagd naar het raadsel van ziin leeftijd, vertelde hij ons. dat zijn omgang met de jeugd en zijn dagelijkse confrontatie met haar klare echtheid hem jong houden. De oude man gééft zich dan ook hélemaal. Van zijn tocht door de stad was hij niet moe ofschoon deze door een noodzake lijke omlegging veel ingewikkelder was dan al de vorige de officiële ontvangst de stedelijke bestuurders maakte hem niet van streek en z'n optreden in de gehoorzaal, voor een altijd vermoeiend publiek van duizend kinderen, stoorde z'n physieke constitutie evenmin. „Ik vind het ecfit fijn, dat Jullie me hebt afgehaald. Nu gaan we maar naar de ge hoorzaal, want het begint misschien weer te regenen. En de Jongens en meisjes éch ter de touwen raad ik aan, mij te schrij ven. Want 5 December ben ik jarig en je kunt nóóit weten." Dat zei de hoge gast-in-rood-en-goud op het «tadhulsbordes Z'n woorden vielen als pepernoten dartelend neer in al die verwachtende hartjes, die hun vreugd de vrije loop lieten in geestdriftig gejuich. Zo is het ook in de gehoorzaal gegaan. En zo zal het straks in èlle huizen gaan. waar kinderen hun schoen bij de kachel mogen zetten en bij die schoen, vóór de kaehelDljp een wijsje mogen zingen. Of z(fn er in uw omgeving soms kinde ren, die dat niof kunnen doen? Wilt u dan eens aan uzelf vragen, wat u daar mee dan moet? Pepernoten van de zwarte Piet konden geen lachje op haar gezicht brengen; ze wees ze met een fijn-kinderlijk gebaar af. Maar een vriendelijk woord van de min zame Sint, die even de autoriteiten de autoriteiten liet. bracht haar tot bedaren. Sint nodigde Margaretha zelfs uit mee naar binnen te gaan. Maar dat deed ze •toch liever niet. Met de vreemde meneer ging ze toen het bordes weer af. niet op zoek naar vader, want dat was in de dei nende massa van kinderen, vaders en moeders een onmogelijkheid, maar op weg naar hpia. De heer Schriller van de gemeenteraad, met de zwarte begrotingrtas in de hand, beklom "gezwind het bordes, toen de Sint zich op het plein tussen de duizend kinde ren bewoog en een zwarte Piet voor di microfoon de eerste tonen van Sinter klaasversjes aangaf. Z'n gezicht vonden we nogal ernstig, alsof hij tegen z'n mede- begrotera wilde zeggen: „Laten we asje blieft gauw beginnen. ander3 zijn we orr twaalf uur vannacht nog niet klaar". De vijfde bogrotingsvergadering moest vooi deze ontvangst namelijk een uur later be- Toen Sint de heer Schüller later de hand reikte, vertrok zijn gezicht zich t< wat guitig-ongelovige glimlach, te: wijl hij er niet onderuit kwam „Goede middag, meneer" te zeggen Wethouder Jongeleen achtte dit ogen blik onmisbaar in de „rage" van de afge lopen dagen. Nadat hij ons had toever trouwd. dat hij de Leidse zesdaagse, want het worden dit jaar zès dagen voor de raad om zich door de papierenbrij heen te worstelen, zo langzamerhand verschrikke lijk begint te vinden, zong hij haast „Sin terklaasje, kom maar binnen met Je knecht" mee. Hij kón dat trouwens zingen, omdat zijn woningbouwlei bij de af en toe toch wel hartstochtelijke debatten schoon is gebleven. In de koffiekamer stelde wethouder Van Schaik. die met de „goed-heilig man" een echte twintigste-eeuwoe sigaret had zitten roken, mr Woudstra aan Sinterklaas „Dóór hebben we nu onze kleine n de wethouder, n om 'terriond de mogelijke indruk weg nemen, dat hij de aanduiding „klein" figuurlijk zou hebben bedoeld, maakte de heer Van Schaik met de rechterhand enige bewegingen, die de geringe lengte var mede-raadslid nadrukkelijk aangaver alsof hij dit nog niet genoeg vond, zc. altijd hoffelijke wethouder, dat de heer Woudstra in de raad beslist niét klein ls. Toen kreeg de „mr" van de Sint eer goedkeurende glimlach toegeworpen, ter wijl hij verzekerde, dat hij Donderdag de krant zou nemen, speciaal om te lezen, vat mr Woudstra gezegd had. „Ik wens u éél wijsheid toe", sprak hij. wegschrlj- dend. En de heren Van Dijk en Woudstra negen toen voorbeeldig, uit erkentelijk heid voor zoveel Spaans begrip voor d« gemeentezaken. Stationsweg 43, half 4: Kamer handel. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ballet der Lage Landen. Rehoboth, 8 uur: C.H. Unie, mr J. W. van Gelder uit Nieuwer-Amstel over: Waarom zal ik Christelijk-Historisch stemmen? Consistorie Pieterskerk. 910 uur: re ceptie H. Foks (25 jaar kerkcollectant). Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, va- cantiefilmwedstrijd. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Endegeest, 2.306 uur en 79.30 uur: tentoonstelling met ver koop. Leiderdorp, 8 uur: gemeenteraad. Leiderdorp, Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: filmstudiekring. Engelse film „Een zaak van leven en dood". Voorschoten, 8 uur: gemeenteraad. Voorschoten, zaal Olstihoorn (Mo lenlaan 35): bazar voor Sonnevanck (8— 11 uur). Zaterdag Turk. half 11: jaarvergadering afdeling Zuid-Holland Nationale Woningraad, W. Scheerens over: Kwaliteit en kwantiteit in de woningbouw. Antonius-clubhuis, 3—5 uur: receptie buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk" (tien jaar) Gereecht 10. 35 uur: receptie afdeling Leiden „Dennenheuvel" (25 jaar). Can-tine Doelenkazerne, 3 uur: Sint-Ni- colaasfeest militaire oorlogswezen en kin deren van militaire oorlogsweduwen en invaliden. Prytaneum, half 8: bijeenkomst voor oud-alumni (26 Novemberherdenking), spreker prof. dr A. G. H. Bachrach. Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert harmo niegezelschap De Post. Schouwburg, half 8: Jubileumuitvoe ring Litteri's Sacrum, De vrolijke vrouw- s van Windsor, Shakespeare. Degstgeest, Endegeest. 2.306 uur *79.30 uur: tentoonstelling met ver- gstgeest. terrein naast R.K. kerk, aankomst Sint Nicolaas per helicop- Allerlei over fotograferen met flitslicht Demonstraties en een lorum lichtten publiek voor Onder de titel „Flitslicht over Foto land" gaf de stichting ter bevordering van de amateurfotografie gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een demon stratie met lezing over het fotograferen met flitslicht. De heer P. Heyse, docent aan de Nederlandse fotovakschool, gaf op vlotte wijze een uiteenzetting over de fotografie in het algemeen, waarbij hij met een aantal mensen uit de zaal. de monstreerde hoe in het jaar 1900 een flits- foto werd gemaakt. Zelfs een emmer met water voor brandgevaar ontbrak niet. Ver volgens werden enkele flitsfoto's gemaakt met het materiaal van tegenwoordig. Zelfs de jongste uit het gezelschap had na enkele' minuten door hoe hij flitsfoto's kon maken. Op bevattelijke wijze zette de heer Heyse uiteen wat de techniek van flitsen inhoudt. Wanneer men rekening houdt met het richtgetal van het flitslampje kan men nooit meer misschieten. Aan de hand van een serie dia's gaf spreker een over- zioht van de fotografie vanaf het begin tot heden. Na de pauze kwam een fotoforum op het toneel, dat bestond uit de heren Dickhof, De Graaff. Van der Zanden en Van der Horst uit Leiden en de heer Kruyt uit Katwijk. Onder voorzitterschap van de heer Heyse was dit forum bereid alle mo gelijke vragen op fotogetoied te beant woorden. De beste flitsfoto. die op deze avond was Ingeleverd, werd beloond met een waardebon van 50. Een zeer aantrek kelijk slot was wel de vertoning van een aantal prachtige kleurendia's van de heer De Kort. Deze goedgeslaagde avond werd geopend door de heer N. van der Horst, voorzitter van de afdeling Leiden van de bond van Nederlandse fotohandelaren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jurko, z v H Planjer en A M van Oosten; Robert Jan, z v J v d Vijver en J J Kuipers; Antoinette Alida, d v K G A Feist en M T v d Lande; Wil helmus Theodorus Gerardus. z v C G van Winsen en P C F Hoek; Jacobus Petrus Johannes, z v J Keijzer en C J A Groen- dijk; Marie Louise Catharina, d v L A ter Meer en M C Otto. GEHUWD: J M Perquin en M G v d Spek; J Koevoet en M Rijsdam; J H Weg man en H M Smeele; J Stougie en W R Taffijn; W Rietbergen en A M Franken. OVERLEDEN: M C van den Brand, vrouw. 68 jr; A Kruit. man. 68 jr; H C Planjer. huisvrouw van Wijnnobel, 62 jr; M. W. Jongsma (Zutphen) direc.eur A.Z. B() beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is met ingang van de dag. waarop hij zijn werkzaamheden zal beginnen, benoemd tot directeur van het academisch zieken huis te Leiden, als opvolger van wijlen dr H. W. Levend, de heer M. W. Jongsma, geneesheer-directeur van het algemeen ziekenhuis te Zutphen. De heer Jongsma werd in 1905 te Stad- Hardenberg geboren. Hij studeerde in Leiden, waar hij in 1932 het artsexamen aflegde. In 1933 vestigde hij zich als huisarts te Groede, waar hij gedurende twintig jaar een grote plattelandspraktijk waarnam. Na de bevrijding van Zecuws- Vlaanderen in October 1944 trad hij op als waarnemend burgemeester van deze In 1953 aanvaardde dokter Jongsma de functie van geneesheer-directeur van het algemeen ziekenhuis te Zutphen. Van 1949 tot 1953 was hij lid van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Mij tot Bevor dering van de Geneeskunst. Dokter Jongsma was ook lid van de in 1954 door de minister van sociale zaken en volks gezondheid ingestelde commissie voor ziekenhuisvraagstukken. Sempre Avanti opende boekje over opa's en oma's jeugd Niet helemaal geslaagde aap kwam tot slot uit de mouw Het. is niet alleen adeldom, het kan ook een naam zijn, die verplichtingen oplegt. Sempre Avanti en Jong en Jolig zijn aan hun naam wel wat ver plicht. Wil men jong en jolig blijven, dan zal men telkens weer wat nieuws moeten bedenken. Dat valt niet altijd mee, maar de gedachte, die gister avond werkelijkheid werd, was het gevolg van een helder ogenblik. Een paar jaar geleden heeft men met veel succes operettefragmenten gegeven. Daardoor aangemoedigd, heeft men nu van verschillende fragmenten een nieuwe operette gemaakt, ujaarvoor mevrouw Ria Storm-de Vos en Koos Kukler het verhaal schreven, over „De jeugd van Opa Jung en Oma Jung- Lustig". De arrangementen waren van Koos Kukler, die ook de algehele leiding had. We twijfelen er niet aan of ook hiermee zal men veel succes hebben. Gisteravond was men zeer enthousiast. Dat kan ook niet anders wanneer men bedenkt dat het allen amateurs zijn, die met volle toewij ding en de inzet van hun hele kunnen tijden bezig- zijn geweest met het instude ren van opa's en oma's liefdesgeschiede nis. Want net als in heuse operettes draait het natuurlijk om de liefde. En met een eiderdorp: Irene, 8 uur: propagan- da-avond Chr. zangvereniging Excelsior, meisjeskoor. lorschoten, zaal Olsthoorn (Mo lenlaan 35): bazar voor Sonnevanck (2 11 uur). Zondag Oosterkerk, 7 uifr n.m.: Padvinders- dienst, spreker vaandrig H. van der Wiel. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur: „Rekenschap" (beeldende kunst), tot 5 December. Prentenkabinet. 25 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December) Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- De operetteshow van Sempre Avanti had vele aardige momenten. Op de foto wordt een van de zangeressen in een grote bloemenbak naar beneden gelaten, waar zij haar bloemenlied zingt. Foto N. van der Horst In hef Van der Weiiipatk worden de gasboompjes weer geplaatst MAANDAGAVOND OM HALF ZES wordt op de brug tussen Steenstraat en Stationsweg de lichtweek 1955 geopend. De burgemeester zal dat doen. Om kwart over 5 worden de genodigden in het Schuttershof ontvan gen. De opening valt samen met het ogenblik, dat de verlichting van de molen De Valk aanflitst. Deze verlichting is dit jaar geen floodlight (schijn werpers), maar bestaat uit talrijke kleine lampen, die aan de wieken, de romp en de omloop van de molen zijn aangebracht. Het licht heeft reeds proefgebrand en het effect moet heel mooi zijn. Hulde aan de organisatoren, die nu eens voor wat anders hebben gezorgd. Een bijzondere verin'Oh ting krijgt ook het Van der Werffpark. De gasboompj twee jaar geleden komen er wee Over die boompjes hebben de Leidenaars de mond vol lof gehad. In het water tussen waaghoofd en Hoofdstraat komt verlicht schip te liggen. De walkanten van de Nieuwe Rijn zullen weer met honder den lampjes worden gemarkeerd. Dit jaar doen de volgende straten mee: Stationsweg, Steenstraat, Haarlemmerstr., Janvossensteeg, Hooigraoht, Gangetje, Bo termarkt, Nieuwe Rijn, Maarmansteeg, Breestraat, Doezastraat, Hogewoerd, Ko- revaarstraat, Kraaierstraat en enkele stra ten in de Professorenwijk. De Donkersteeg doet niet mee. Er zijn nog een paar stra ten. die donker blijven. De V.V.V. comité „Leiden Leeft" betreuren deze achteruitgang. Om de feestelijke stemming nog wa verhogen, zal K. en G. Maandagavond half 8 een muzikale rondwandeling door de verlichte stadsgedeelten maken. Aan de lichtweek is ook weer een prijs vraag verbonden. Men kan raden, hoeveel lichtweekdeelnemers er zijn. In de etala ges van de deelnemers staat een licht- weekbordje. Formulieren krijgt men bij de deelnemers cn de ingevulde papierer worden ingeleverd bij het V.V.V - kantoor aan de Steenstraat, waar men z'r best zal doen om de uitslag nog op 5 De cember bekend te maken. Plaatselijke in dustrieën hebben prijzen beschikbaar ge steld. Die prijzen moeten heel goed zijn. Afgaande op wat we er van gehoord heb ben, zouden ze wel'lidht een originelere prijsvraag waard zijn geweest. Ten overvloede zij er nog op gewezen, dat de winkels volgende week tot half 10 open zijn. echte operette had het ook de nu niet bepaald uitstekende tekst gemeen. Een operette is in de eerste plaats een muzi kaal kijkspel en als zodanig is het zeker geslaagd Het ging wel eens niet zo vlot. Het haperde wel eens even en zo waren er meer kleine onregelmatigheden, maar het geheel mocht gezien worden. En dan wel speciaal de dames en heren, die onder leiding van de heer en meviouw Alphe- r.aar de verschillende dansen ingestu deerd hadden. Jammer, dat men slechts twee avonden geeft, want ging het nu nog wat stijf, doordat men te veel aandacht r.odig had voor het maken van de figuren, cp de duur zou dat losser gaan en meer charme krijgen. Over het algemeen werd er behoorlijk gezongen. Voor in de zaal werden de zangers wel eens door het orkest over stemd, maar achter in de zaal klonk het beter. Het meest de operette-sfeer bena derde Lyda Spaans als Kate Braun. Zij heeft een goede mimiek, acteert en zingt behoorlijk Wim Brugman zingt beter dan hij speelt en hij zingt zijn liedjes beter dan zijn rol in de operetta Een bezwaar, veroorzaakt door een ge brek aan operette-techniek en routine, was dat er van het begin af te veel mensen op het toneel waren, die er ook niet afgingen. Het speelde zich allemaal af op een feest avond. De regie streefde naar een los toneel beeld. maar de middelen, die werden ge bruikt waren niet gelukkig. Door allerlei overbodig geloop over het toneel werd telkens de aandacht van de zang sfge- leid, wat natuurlijk nooit mag. De regie moet er Juist voor zorgen dat de aan dacht op de zanger wordt geconcentreerd. Men had nu bovendien het nadeel, dat men de verschillende delen niet met een soort „show" kon afsluiten. Na de pauze kwam „de aap uit de mouw", ofte wel de geschiedenis van het apcnklauwtje, kort geleden als hoorspel opgevoerd en nu onder de titel „Het amulet" door de toneelgroep onder regie van H. v. d. Broek ten tonele gebracht. Het is een nogal lugubere geschiedenis van een door een fakir vervloekt apenklauw- tje Wie in het bezit van dit apparaatje is, mag drie wensen doen, die in vervulling gaan, maar niet op een bepaald gezellige manier. Het verhaal wil laten zien, dat een mens misschien niet wensen kan, omdat hij niet weet wat goed voor hem is. Dit stuk staat of valt met de sfeer. Kan in een geheimzinnige sfeer de spanning niet worden opgebracht, waardoor men het publiek bindt, dan is de aardigheid er af. Helemaal is dat niet gelukt. De grootste schuld lag bij de zaal, waar men, om ver staanbaar te blijven, niet met z'n stem kan doen wat nodig is om aan boven genoemde voorwaarden te voldoen. Het beste slaagde mevrouw T. Duk-Kok ex in en ook de heer W. van Ark had ogenblik ken dat het goed ging. maar over het alge meen werd er te zwaar gespeeld en te na drukkelijk gesproken. Zodat we vinden dat er niet zo'n erg geslaagd aapje uit de mouw kwam. Er waren ook deze avond vanzelfspre kend veel goede woorden van dank voor alle dames en heren, die op enigerlei ma nier aan het succes hadden bijgedragen. Bloemen, bonbons, en een album met ir de heer Alphenaar, waren de stoffelijke blijken van deze dank. A. C. Bouwman. Vola zag filmprogramma V.O.L.Ade oud-leerlingenvereniging an de Ambachtschool hield gisteren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een filmavond. De opkomst voor deze avond met propagandistische inslag was goed. De leiding berustte bij de heer J. P. Zwanen burg. Er werden door de heer P. Baretta films vertoond van Nederlands Fabrikaat. De eerste film kon door kleur en geluid goede hoogte komen. Deze film, „Uit vuur en vlam", liet zien hoe uit ruw ijzer stalen platen worden gemaakt. De tweede film „Precisie", toonde het werk met draaibanken in de Nederlandse tillerie-inrichting. De film „Nederland- Linnenland" behandelde de verwerking vlas tot lakens. Het besluit was een speels propaganda-filmpje „Kermèssa Fantastique" van Philips G C Caspers, 78 Jr. Niet alleen de jeugd heeft gisteren Leidenaar, hoe een middag als deze De oudjes vonden het een schone een bijzondere middag gehad, maar moet worden opgezet. Een toegift als middag, en dat was het ook. In de o vierhonderd bejaarden, en „Drie schuin tamboers" ging er dan pauze werd thee met speculaas ge- wel in de grote Burchtzaal, die ge- ook in als koek. En wie van de ouden presenteerd, en ook dat werd ten heel gevuld was. De Unie van Vrou- kent niet het mooie lied, dat vertelt zeerste op prijs gesteld. Het is dank- welijke Vrijwilligers had daar een van 's morgens vroeg, als het haan- baar werk, dat de U.V.V. voor haar volkszangmiddag voor ouden van tje kraait Bij het zingen hiervan genodigden verricht. Jammer dat er dagen georganiseerd. Onder leiding hielpen zelfs vele voeten de maat nu 0n dan een donkere wolk over dil van de heer Herman Stenz is het een aangeven. tt„, r-™fmw,,,- werk trekt: alles is immers zo duur uitermate genoeglijke middag ge- Het vrouwenkoor Cantemus ver worden. leende op deze middag zijn mede- tegenwoordig. Maar telkens weer Op de foto ziet men de oudjes van werking. Toen hoorde men géén wordt een oplossing gevonden. Dat papier een minder bekend lied zin- voeten, geen kuchje zelfs: in stille zai 00k wel het geval zijn, als de gen (inzet: Herman Stenz). De oude bewondering werd geluisterd naar u.V.V. haar Kerstfeest voor de ogen volgden de woorden zo goed als de zang van het koortje onder lei- dat ging in een zaal met kunstlieht. ding van mevrouw Tilly Stenz-Lee- ouden van dagen v°°rt"™d< De heer Stenz weet als geen andere ning. Foto N van der Hors'. Lezing in Volkenkunde A. A. Gerbrands vertelde over muziek uit Neger-Afrika In de serie winterlezingen van het rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond de conservator van de afdeling Afrika en Amerika, de heer A. A. Gerbrands, in de aula van dit museum over muziek uit Neger-Afrika; een lezing die werd geïllustreerd met een uitgebreid gramofoonplaten- programma, lantaarnplaatjes, een film „Afrikaanse klanken", opgenomen door de Belgische cineast De Boe, en een aantal muziekinstrumenten, af komstig uit de verzamelingen van het museum. De heer Gerbrands begon rijn lering met op te merken, dat het enige, wat men eigenlijk weet, is, dat de muziek voor deze mensen heel belangrijk is Van de cultuur, die de muziek voortbrengt, is nog slechts weinig onderzocht. Hoe nauw deze cultuur echter verweven i6 met de geestelijke en religieuze achtergrond de bevolking, bleek zeer duidelijk uit twee sprekende voorbeelden, die spr. gaf. De eerste daarvan had hij vorige i persoonlijk in Dakar bijgewoond, was ter gelegenheid van de initatii een groep meisjes, die, na besneden te zijn, weer ln de gemeenschap komen en dan moeten tonen wat volwaseenen kun nen. Hierbij kwam sterk naar voren de persoonlijke waardering van de leider van het orkestje voor de mogelijkheden, die in bepaalde meisjes steken in combi natie t de r ziek. Een ander typisch voorbeeld was dat van ee^ virtuoze trommelslager, ergens ln een dorp aan de Ivoorkust. Op zekere middag begint deze man zijn trommel te bespelen. Iedereen in het dorp blijft in zijn hut en beluistert met grote aandacht het spel van de muzikant Op de vraag waarop hij dit zo zonder aanwijsbare aanleiding doet. antwoord! hij. dat op dat moment het vel van zijn trommel waarvan het onderhoud ndet Slechts van technisohe, doch veel meer van rellgleuzs aard Is zo bijzonder gespannen ls, dat hij daaraan de schoonste klanken kan ontlokken. Vormen Door middel van gramofoonpla'wv, waarvan de muziek in hoofdzaak was op genomen in Frans Aequatoriaal Afrika, kregen de aanwezigen vervolgens mu ziek te horen van de meest elementairs tot de gecompliceerdste vormen. Is het eerste de eenvoudige solozang, direct daarna komt de voorzanger met het be geleidend rhythmlsch handgeklap van koor. De trommen, rammelaars, Ijze- slagbellen, blaashoorns, die spr. ko ninklijke instrumenten noemde, de xylo. foon en de zanza een soort tokkel- piano, bestaande uit een kastje, dat als klankbodem fungeert, waarop een aantal metalen of bamboe tongen zijn bevestigd —completeren tenslotte het orkest. Een ander rhythmlsch instrument ls verder nog de neusfluit, terwijl ook de muziek- boog welluidende klanken kan voort brengen. Op enkele van de getoonde mu ziekinstrumenten gaf de heer Gerbrands en demonstratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3