c Sneller recht in sneller verkeer Geheimzinnigheid moet voorkomen Twee voorwaarden Rotterdammer met auto in het water bij Loosduinen verstopping ENTOSORBINE Het verleden keert weer Puzzle 2 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 'TVDEN WLJ dezer dagen op deze plaats nog eens weer de vinger legden -t op het steeds nijpender probleem van de verkeersveiligheid, hebben wij aangedrongen op een snellere berechting van verkeersovertredingen. Het verheugt ons, dat blijkens zijn mededelingen gisteren in de Tweede Kamer, deze gedachte ingang heeft gevonden bij de minister van justitie. Hij heeft beloofd, een snellere berechting te zullen bevorderen. Van bestraffing zal meer uitwerking uitgaan, niet maar op de delin quent zelf, maar ook op ieder die van die bestraffing kennisneemt, wan neer tussen het gepleegde feit en de bestraffing geen lange tijd ligt. Een niet onbelangrijk nevengevolg van een snellere berechting zal ook zijn, dat diegenen die voor ontneming van hun rijbewijs in aanmerking komen, dit nu ook spoediger zullen moeten missen en dus niet al te lange tijd in de gelegenheid blijven, de verkeersonveiligheid, die toch al niet gering ia, nog eens extra te vergroten. UIT MEDEDELINGEN die de minister van justitie gisteren in de Tweede Kamer heeft gedaan, zou men de indruk kunnen krijgen dat hij het verstrekken van inlichtingen door de politie aan de kranten wil gaan be perken. Het is bepaald niet in de eerste plaats uit overwegingen van eigen be lang, dat wij te dezen aanzien toch op voorzichtigheid zouden willen aan dringen. De politie is een openbare aangelegenheid. Mededelingen die de politie verstrekt, zouden inderdaad voor de betrokkenen schadelijk kunnen zijn. Maar het is toch ook zo dat alleen al van het feit, dat de politie mede delingen doet aan de pers, een krachtige preventieve werking uitgaat. Wie iets misdoet of alleen maar het plan daartoe heeft, zal onder om standigheden minder worden afgeschrikt door een boete of door een andere vorm van bestraffing dan door de zekerheid, dat wat hij doet door middel van de krant in de openbaarheid wordt gebracht. In dit opzicht weet trou wens ieder in ons democratisch staatsbestel, met de daaraan rechtstreeks verbonden openbaarheid, waaraan hij toe is. Er komt nog iets bij. Open baarheid in wat de politie doet betekent niet maar alleen een afschrikwek kende uitwerking op de omgeving, zij is ook een bescherming van de bur gerij tegen de politie. Wanneer de politie iets openbaart, betekent dat tegelijk dat zij rekenschap aflegt van wat zij doet. Wij zijn niet zo erg ge brand op geheimzinnigheid rondom de politie. Daar hebben andere staats stelsels dan het onze wel de nadelen van bewezen. WEL NEDERLANDSE advocaten naar Indonesië, geen Nederlandse ad- vocaten naar Indonesië: de ene dag waait het ene bericht uit Djakarta naar ons over, de volgende dag weer het andere. Het zijn alles bewijzen van de grote onzekerheid, de grote rechtsonzekerheid ook, die daar heerst. Men zou kunnen volstaan met te zeggen, dat dit alles een interne In donesische aangelegenheid is en dat men daar maar zelf moet zien, hoe men de zaken regelt. Maar er zijn mensen bij betrokken en wat ons Nederlan ders dan met name ter harte gaat. is, dat er Nederlanders bij betrokken zijn. Intussen heeft het er de schijn van, dat in Den Haag besprekingen met Indonesiërs worden voorbereid. Wij hopen maar, dat we in dit opzicht ge- rust mogen zijn. Want het is duidelijk, dat er aan het houden van bespre kingen met Indonesië twee voorwaarden duidelijk vooraf moeten gaan. Wij zullen duidelijk moeten doen weten, dat deze besprekingen geen betrekking mogen hebben op Nieuw Guinea. En dan moet er volledige rechtszekerheid worden gegarandeerd ten overstaan van de Nederlanders in Indonesië. Wat dit laatste betreft, is het pijnlijke, dat men in het Indonesië van vandaag mogelijk wel schone woorden kan garanderen, maar dat ook de goed wil lenden de kracht en het gezag missen, die in woorden gegeven ga rantie ook werkelijk na te komen. WVNAND FOCKINK hééél oude jenever zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR (m 407./ Niemand zag het gebeuren Bestuurder verdronken (Van i onzer verslaggevers) De 39-jarige Rotterdammer R. Is gis teravond omstreek» kwart over negen met zijn bestelauto in het water langs de Nieuweweg te Loosduinen gereden en verdronken. Hoe het ongeluk precies gebeurd is. weet men niet, want verschillende auto mobilisten en fietsers waren langs de plaats van het ongeval gereden, zonder dat men er erg in had, dat er een auto in het water lag. Toen mevrouw De Wilde van de Nieuweweg 43, die bij haar moe der op bezoek was geweest, in het water keek. rag zij de lichten van de auto bran den. ZU riep direct haar man, die van de walkant op de gedeeltelijk boven het wa ter liggende auto sprong en met behulp van de agent Mus. die ook Juist passeerde poogde het portier van de wagen te Overal dreigt besmetting! Zorg ervoor steeds een doosje Wybcrt bij dc hand tc hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. openen. De heer Hulsbos uit de Dillen burgstraat, die bij kennissen op bezoek was en door omwonenden werd ge^ schuwd, sprong gekleed In het ijskoude water. Met moeite wist men het portier open te krijgen, waarna de heren De Wilde en Mus er in slaagden de chauffeur uit de cabine te trekken. De levensgees- waren echter al geweken. Met eer auto van de G.G. en G D. werd het stof felijk overschot naar de Zuidwal gebracht. De brandweer had de zo goed als niet beschadigde auto een bestelwagen de tapijtenfabriek Perez spoedig op het droge. Nog geruime tijd heeft de po- gedregd. omdat men zekerheid hebben, dat er niet meer slachtoffer Hogere straf (15 jr) tegen Ambonnees Vermoordde moeder van zes lrindeien Voor het Boasche hof is in hoger be roep een hogere straf (nl. 15 jaar) geels*, tegen de 30-jarige Ambonnees B. S„ dan de rechtbank hem had opgelegd (nl. acht Jaar) Hij zou de 33-jarige tuinderavrouw L.-J. uit Wellerol 'Limburg), moedi tea kinderen, hebben vermoord. Zowel de officier van Justitie, die moord bewezen achtte en levenslang had geëist, als de verdachte, die de straf van ach' Jaar te hoog vond. waren in beroep ge komen. Voor hot hof achtte ook de ad vocaat-generaal moord bewezen: de recht bank had doodslag aangenomen. Blik benzine ontplofte in Nog 365 zware poliiieke garage: drie gewonden 1 1- In een garage te Groot Ammers (Zuid- ctolinqu enten (Van onze parlementsredacteur) Het gratiebeleid zal niet verknderd worden, zo heeft minister Donker gister middag in de Tweede Kamer medege deeld. Momenteel iltten nog 363 poli tieke delinquenten gevangen, waarvan er 131 tot levenslang zijn veroordeeld. Zij allen behoren tot de zeer -ware geval len Daarom kan er geen sprake zijn van rechtsongelijkheid De bewindsman bleef op het standpunt staan dat het gratie beleid vroeger te ruim la gehanteerd. garage Holland) is gistermiddag door onbekende oorzaak een blik benzine ontploft- De 24- J art ge monteur A. van der Vlist uit Lopik. die in de garage aan het werk was. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht- Bij de redding van Van der Vliet garage !:ep een collega ernstige brand wanden aan de handen op; een ander» collega kreeg een shock. Men zou het op deze foto de president der Ver. Staten Dwight D. Eisen hower niet aanzien, dat hij een, hem aan het ziekbed kluisterende, hartaanval heeft doorstaan. Van groot belang voor iedere zieke is steeds, hoe hij zich daar tegenover stelt. Eisenhower is blijkbaar het gezegde van Epicurus indachtig „lachen moet men en filosoferen", maar ook zijn gaven aanwenden erm de internationale politieke zaken naar behoren te behartigen. De president heeft voor het eerst na zijn ziekte te Camp David, in de staat Maryland, weer besprekingen ge toerd met zijn kabinet. Eisenhower lacht weerVermoedelijk ver telt zijn staatssecretaris van defensie, Wilson, (rechts op de foto) hem het mopje, dat de heren Boelganin en Kroesjtsjef in India, Nehroe een. „Russische boterham" presenteren HoogleraaTsbenoemingen Prof. Sevenster gaat ook in Groningen doceren Aan prof. dr J. N. Sevenster, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit Amsterdam is opdracht verleend de rijksuniversiteit te Groningen onder wijs te geven in de uitlegging van Nieuwe Testament en de oud-Christelijke letterkunde. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling deT bouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft, om onderwijs te geven het boetseren, is benoemd prof. L. O. Wenckebach, thans buitengewoon hoog- Aan prof. dr A. Teeuw. hoogleraar de rijksuniversiteit te Leiden, is opdracht verleend om van 1 October 1955 aan de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de vergelijkende taalwetenschap, uitzondering van die. betrekking heb bende op de klassieke tali Aan dr J. J. Seidel. wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse (instructeur) aan de Technische Hogeschool te Delft is op dracht verleend om gedurende het tijdvak 19 September 1955 tot en met 1956 de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs geven in de infinitesimaalrekening. Dr Dozy, doopsgezind A'dam met emeritaat Naar wij vernemen is dr J. D. Dozy, de «tor van de Doopsgezinde predikanten Amsterdam, voornemens om gezond heidsredenen met vervroegd emeritaat t« gaan. Hij heeft het plan zich te Barchem te vestigen. Dr Dozy die de enkele rechtzinnige predikanten var Doopgezinde Broederschap behoort, werd 25 April 1892 te Lelden geboren. Na zijn studie te Leiden promoveerde hij bij wijlen prof. dr W. J. Aalders te Groningen op dissertatie: ,,Het feminisme als zedelijk vraagstuk". 17 Sept. 1922 aanvaardde hij het predikambt te West-Terschelling; in 1926 vertrok hij naar Leeuwarden; Amsterdam. Dr Dozy maakte deel in het dagelijks bestuur van de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit en was ook curator van het Doopsgezinde aemi- n te Amsterdam. Van zijn hand scheen o.m. „Naar de diepste werkelijk heid", terwijl hij tal van artikelen in de Doopsgezinde pers heeft gepubliceerd. Aanslag op zendeling in Columbia Sinds de onrustige tijd na de revolutie van 1948 worden de protestantse christe nen in Columbia nogal met rust gelaten, al blijft de toestand gespannen. Dat blijkt wel uit de aanslag die onlangs werd ge pleegd op de Amerikaanse zendeling Ju lius Allan de Gruyter en vijf Columbi- aanse metgezellen in Villacicencio. w over wij hieronder enige bijzonderheden kunnen publiceren Zendeling De Gruyter schrijft ons, hij, terugkomend van een bijeenkomst op een boerderij op de verkeersweg van Guamal, met een groep Evangelische ge lovigen werd aangehouden door een po litieagent. die de beschuldiging uitte, dat men niet in God of de Heilige Maagd zou geloven. De Columbianen .antwoordden hierop: Zeker, wij geloven wel in God en wij weten, dat de Heilige Maagd de moeder van de Here Jezus is. De agent scheen gerustgesteld, maar even later kwamen andere agenten op de groep afstuiven. Een van de Columbianen werd met de vuist bewerkt, geschopt en geslagen. Ook de zendeling werd geschopt en kreeg een :lag met de kolf van een pistool tegen de slaap, waardoor hij half versuft werd. Hij kon wegkomen door onder een hek door te kruipen en bleef bloedend in een dichtbegroeide bananentuin liggen tot vijf in de morgen. Zijn belagers, die lang hem zochten, konden hem gelukkig niet vinden. Toen kon hij liftend met een truck ontkomen. Zendeling De Gruyter deed aangifte bij de politie in Villavicencio. waar hij vriendelijk werd ontvangen en waar zijn hoofdwonden werden gehecht. Het was een dubbele fractuur, waardoor de zende ling geruime tijd op non-actief werd ge steld. (Advertentie) Geel d« strijd niet op tegen het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna nieta meer. Want Cartera Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en <le darmen te onUaatenze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Z6 helpen Carters Leverpllletjea u helemaal van hardlijvigheid af. u Is een ander mens. En mocht u heM ofFgebrek °aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan rijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LeVER- PILLETJES - f1.30 per flacon. Snellius-medaille voor proi. dr F. Zernike Tijdens de jaarvergadering van he genootschap ter Bevordering van Ns tuur-, Genees- en Heelkunde, die op Woensdagmiddag 30 November in, dé Agnietcnkapel te Amsterdam wordt ge houden, zal aan de Nobelprijs-winnaar, prof dr F. Zernike, de Snellius-medaille worden uitgereikt. Vooraf zal de hoog leraar een yoordracht houden over: „De grenzen der optische afbeelding". De algemene voorzitter prof. dr J. A. A. Ketelaar zal zijn, functie overdragen aan prof. dr A. Biemond. Indische akten M.O. Engels en wisk. A hier van kracht Met de akte van bekwaamheid A tot het geven van onderwijs in Engels en Wiskunde, krachtens artikel 72, lid 2 en met de akte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in handelsweten schappen, krachtens art. 75 onder a van de middelbaar onderwijswet, worden ge lijk gesteld resp. de in Indonesië 27 December 1949 verleende akten als be doeld ln ordonnantie van 19 Juli 1922 (SNI nr 502). van 10 Januari 1924 (SNI nr 12) en 16 April 1932 (SNI nr 170). een en ander met terugwerkende kracht tot 1 September 1954. Luth. wereldconferentie Evangelie tussen Islam en nationalisme De zending in Ahika maakt moeilijke (ijden door Een menigte van tienduizend mensen, het dubbele aantal van hetgeen men ver wachtte. was getuige van de opening van de eerste Lutherse wereldconferentie, die In Marangu (Tanganjika) werd gehouden. Leidende figuren van de Amerikaanse en de Europese zending hebben daar ge sproken over de noodzakelijkheid om sa- rerken. Het aantal Lutheranen bedraagt in Afrika ongeveer een mil- lioen; het totale aantal Christenen wordt op vijftien millloen geschat. De confe rentie werd gehouden ln een inheems seminarium, op een 1500 meter hoge top. uitloper van de Kilimanscharo. Bij de bidstond, die werd geleid door de Duitse bisschop, dr Hans Lilje uit Hamburg, wa ren ongeveer 7.000 mensen. De directeur van de zending van de Lutherse wereld federatie, dr Blrkeli, waarschuwde voor een onderschatting van het oude en het nieuwe heidendom in Afrika. De pogin gen van de Christenheid om een dam op te werpen tegen het voortwoekeren van de Islam, zijn mislukt. Allerwegen valt men soms weer terug tot de oude hei dense gebruiken, een zeer ernstig vraag stuk. welke samenhangen met politieke problemen. Veel Afrikaners kunnen zich slechts politieke vrijheid voorstellen als het Christendom ls verdwenen. Met nadruk wees dr Birkell op de traagheid en het materialisme van vele Christenen; ook het statische denken van de kerken is een gevaarlijke belemme ring voor de wasdom van het christelijk Het onderwerp van dr Birkeli luidde: Gesloten deuren. Wij kunnen niet, zo zei hij, alleen gaan door een gesloten deur. Maar als we met Christus gaan, zijn er geen gesloten deuren, die Zijn kerk kun nen buiten sluiten. Sir Edward Twining, gouverneur van Tanganjika. sprak en de Lutherse minis ter Abraham bracht een boodschap over van Keizer Haile Selassie van Ethiopië. Namens de Wereldraad van Kerken werden groeten overgebracht door dr Franklin Clark Fry, voorzitter centrale commissie van de WCC, de Lutherse Wereldfederatie door dr Carl Lund-Quist en namens de Lutherse Ker ken van Tanganjika door dr Daniel Frl- Russisch als keuzevak op Wesiduilse scholen (Van onze correspondent te Rome) Op twee scholen ln Noordrijn-Westfa- len, wordt het Russisch gedoceerd: op het Nicolaus Cusanus Gymnasium Godesberg en een school ln Moers. De vereniging van docenten heeft de Bonds regering verzocht om op korte termijn haar standpunt te bepalen ten aanzien van de invoering van het Russisch als keuze vak op de Westduitse hogere scholen. Bo vengenoemde twee scholen doceren het Russisch vrijwillig. Veel belangstelling ls daarvoor overigens niet. Van de rond 1000 scholleren op het Nicolaus Cusanus Gym nasium volgen er 70 het onderricht ln Russisch. Onderricht in het Russisch is een vraag stuk, dat o.m. aan de orde Is gekomen door het feit, dat vele jongeren, die alleen hun ouders uit de Oostelijke (door de Russen bezette) zone van Duits land naar de Bondsrepubliek zijn gevlucht ln Oost-Duitsland reeds onderwijs in het Russisch hebben gehad. Kenners van de Russische taal zijn echter in de wereld bijzonder gezocht. Plannen tot invoering van het Russisch als keuzevak op de Westduitse scholen be staan op het ogenblik nog niet. Het is echter een kwestie waarover de West duitse onderwijsautoriteiten zich wel die nen te beraden. Het Nicolaus Cusanus Gymnasium ln Bad Godesberg telt vele kinderen van buitenlandse diplomaten onder zijn leer- Oud-katholieke jongeren stichten werkgroep Een aanbal Oud-Katholieke heeft een werkgroep in het leven geroepen, die ten doel heeft aan de Oud-katholieke kerk ln ons land grotere bekendheid te geven. Men stelt zich voor vragen van Jongeren op het terrein van leer, leven en liturgie dezer kerk te beantwoorden en hen, die de gemeenschap met de Oud-katholieke kerk zoeken de weg daarheen te wijzen. Reeds bestaat het Oud-katholieke bureau Apostoldca ter verbreid Ir. 6 van het of, maar deze werkgroep bedoelt een uitbrei ding te vormen voor deze arbeid. De lei ding van deze groep berust bij vier per sonen van wie er drie op latere leeftijd tot de Oud-katholieke kerk zijn toegetre den. Secretaresse is mej. P. H. Emmaplein 22 te Bilthoven. Beroeping swerJc Geref. Kerken dankt voor Hemelum J. A. Kemp, cand. te Rotterdam. Baptisten Gemeenten roepen te Alkmaar H. v. d. Brink, evangelist te Bloemendaal. Chr. Geref. Kerken roepen te Alphen aan den Rijn G. Blom te Meerkerk. roepen; te Smithsville (Can.) H. d. Ent te Werkendam. Surinaamse Creolenkerk in moeilijkheden Volgens de Kerkbode, het blad van de Evangelische Broedergemeente, vecht dc Creolenkerk in Suriname met financiële moeilijkheden, omdat de gemeenten haar aanslag voor de kerkkas niet kunnen betalen. In 1954 was het tekort 18.000.-. in 1955 verwacht men 30.000.- tekort in 1956 40 000,-. Men overweegt enke le kerken in Paramaribo te sluiten, doch alleen in het uiterste geval. AMSTERDAM. G U.. 23 Nov. Gepromo veerd tot doctor in de letteren t~ geer te op proefschrift: Veelheid ding 'n bljdrae tot die onderzot) eindheidsprobleem in die llte tenskap, mej. E. Lindes, geb. te dorp. Zuid-Afrika (met lof). GRONINGEN. 23 Nov. Geprom Cor pulmonale, de en zijn complicatie op proefschrift: ■ol van het smphyseem bij het Academische examens AMSTERDAM. G.U.. 23 Nov. Geslaagd voor prop. theologie mej Schokklng M. A. v Teyllngen Amsterdam. C rechten H P. v. d. Riet, Amsterdam. Doet. economie H. E. J. Zeegers en B H. Schroe- der Amsterdam en J. A. M. Uitendaal. Hli- legom. AMSTERDAM, G.U., 23 Nov. Bevorderd tot arts- J W. van der Kouwe, J. J. Morien, t. S. F. Rantl, A. Peverelll. Amsterdam H. J. Nielèn. Wormerveer. Geslaagd voor artsex. (Ie ged.): mej. G. M. Mom, mej. J. C. Barendregt, J. Heyer, G. K. van Wijnhaarden. A. C. Roov. P. B. Elzenga, Amsterdam en J. A. M. Ceha. Maastricht. AMSTERDAM, G.U.. 24 Nov. Geslaagd voor doet. geschiedenis: J. Tjen A. Kwoei. Amsterdam. Nederianders kun-nen naar Ecuador (Vervolg van pagina 1.) Binnenkort zal een studiecommis sie van Nederlandse ingenieurs naar Ecuador vertrekken om poolshoogte te nemen. De commissie zal bepalen, hoe lang de ontginningswerken zul len duren en wat de kosten zullen zijn. De ontginning zal in gedeelten orden uitgevoerd. Leningen Nederland heeft aangeboden het werk met geïnvesteerd kapitaal (leningen) uit l, terwijl de regering van Ecua dor (die op dit gebied een zeer goede heeft) zich voor dit kapitaal garant stelt. Voorts zullen Nederlandse maatschap pijen worden uitgenodigd, de bouw te «verwegen van een abbatoir annex koel huis (waarde ongeveer 4 millloen gulden), de uitbreiding van een bestaande electri- iche centrale (van 2500 kW tot 10.000 kW) n de uitbreiding van de haven van Guayaquil Dit gehele project van Nederlands- Ecuadoriaanse samenwerking is voorbe reid door de zaakgelastigde in Nederland, de heer Carlos Morales Chacon. Op de legatie van Ecuador heeft men daarna gisteren spijkers met koppen geslagen, onder persoonlijke leiding van de minis ter van buitenlandse zaken van Ecuador, F. Intriago Ari'ata. Bij de besprekingen waren verder aanwezig: de zaakgelastig de. de consul te Rotterdam, vertegen woordigers van de Export Financierings maatschappij, de Amsterdamsche Bank, het Nederlands Adviesbureau voor In genieurswerkzaamheden in het Buiten land en de Kon. Nederlandse Stoomvaart Mij. Hoewel ook andere landen (Engeland en Frankrijk) belangstelling hebben voor dit omvangrijke project, hebben de Neder landers de beste kansen, omdat de re gering van Ecuador groot vertrouwen hêcft in het kunnen der Nederlandse in genieurs en de arbeidsprestaties der Ne derlandse boeren, die het thans nog ruwe land tot een bloeiende akker zullen gaan maken. LAST VAN DIARRHEE? VRIJDAG 25 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.35 WJ Gram. 10 30 Morgendienst l'l.OO Gram. 11.10. Alt. hobo jg i. 12.00-Li<"'"*A argel 11.40 12.30 Land- en tuln- .ouwmeded. 12.33 Instr. trio 12.53 Gram. HHH 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 13 20 Lichte I 14.05 Schi 14.25 Vocaal .5.10 Voorr. 15.30 Kam» b.praatje 16.15 Gri 14.50 16.00 16.30 Kamermuz. irdr. 17.40 Koer sen 17.45 Lichte muz. 18.00 Stemmen van overzee 18.15 Orkcstconc. 18.35 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. Regering! lichting. waarin opgenomen: 1. De documentatie der Nederlandse letterkunde, door Dr J. HulSker. 2. Emigratiepraatje van H. de niking Loui vliegt - u1uk,.„. 20.20 Kerkelijke her- de Collgny 21.30 .De jeugd iorsp. 22.00 Gram. 22.15 Kna- orgel, 'viool en blokfluit 22.45 denking 23 00 Nieuws 23.15 Langs i schoonheid 23.25—24.00 m. VARA; 7.00 Nieuws I-ram. 8.00 Nieuws 8.18 hulsvr. 9.00 Gym. v. d. 9.40 Schoolradio. VPRO: iu.vv ..iet kinderen", cr Morgenwijding VARA: 10,20 V. d. 10.05 8.45 V. 9.10 Gr! 10.00 „Avonburei Orgelspel"' 11*15 ~Het hangt aan de muur en het tikt 11.40 Bariton er piano. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.50 Gi gram. 11.. Pianorecital 14. 2.35 Sport 13.00 Niei 13.25 Licht» 13.15 MédeS. 13.55 Beursber. 1 Boekbespr. 14 40 Gamba Kwan' lèloó Gevar. progr. VARA; 16.00 Mu zikale caus. met illustratie 16.30 V. d. Jeugd 17.00 Muzikale caus. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Act. 18.20 Tnstr. trio 18.45 Naar een lichtere levensavond", caus. 19.00 V. d. kind. 19 10 Kinderkoor. VPRO; 19 30 Evangelisch beraad", caus. 19.50 Ber. 19.55 Streeknleuws 20.00 Nieuws 20.06 Boekbespi koor 20.30 „Om schap". .15 Kamer- Atlantische Gemeei 20.40 „Na VARA: 21.00 Lichte 21.40 HOoi Jultenl. weekoverz. 22 25 Lich te muz. VPRO: 20 40 „Vandaag", caus. 22.45 Avonwijding. VARA: 23.00 Nieu\ ber. 23.15—24.00 Gram. Quiz- Hoorsp. 18.00 V. d. kind. 18.55 Nieuws 19.15 Sport 19.30 Koor zang 19.50 Caus. 20.00 Gevar. progr A Klankbeeld 21.30 Gevar. 22.15 Caus 32..45 Reciti Pari. overz. 24.00 Nieuw Engeland, BBC Light Progi .00 Nieuws 23.30 Caus. 23.45 0.08—0.13 Koei 75. ,,We moeten ons lot in Gods handen leggen, moeder Martin. Hij weet alleen, wat goed voor ons is. Je kunt het wel overgeven, is het niet?" ,,Ja, dominee. Als God het wil, dan is het goed. Maar ik zou hem zo graag zien en spre ken." ,,Dat kan ik begrijpen. We zullen het moeten afwachten". Enige tijd stilte. Zo nu en dan bewoog moeder Martin haar handen doelloos boven het dek, soms plukkend aan de deken, het gebaar, dat Ernst reeds zo vaak bij stervenden had opge merkt. ..Als hij niet komt..." blijkbaar was zij nog steeds met Rob bezig ,,dan..." Ja. moeder Martin, als hij niet meer op tijd komt. moet ik hem dan. namens u, iets zeggen! „Hem zeggen, dat ik hem alles, alles heb vergeven, zoals de Heer mij vergeven heeft.... „En hem zeggen, dat hij Jezus als zijn vriend moet hebben, anders gaat het niet goed Zij was zeer helder, sprak nu de hele zin ach ter elkaar. „Hij hield véél van u, dommee. „Dat weet ik. Wij waren beste vrienden. „Hij sprak veel over u, ook in zijn brieven. Ik geloof wel, dat hij daarginds goed oppast, maar dat is niet voldoende. We moeten Jezus hebben. Zult u het hem zeggeri?" Ik hoop dat zeker te doen, vrouw Martin „Misschien kan ik het hem zelf nog zeggen. Ik geloof dat hij er zal zijn vóór ik sterf'k Heb er de Here zo om gebeden." „Maar God verhoort niet al onze^gebeden Hij alleen weet, wat goed voor ons is." Üit'zyn binnenzak haalde Ernst een bijbeltje. „Zal ik u nog wat voorlezen uit Gods Woord?" vroeg nij. Zij knikte. „Wat zal het zijn?" „Johannes 14," fluisterde zij. Vrij bewerkt door J. Harwood Hij las met zachte, ontroerde stem over het huis des Vaders, waarin vele woningen zijn. Vervolgens bad hij met haar en wenste haar een goede nacht, zeggend, dat hij spoedig zou terugkomen. Toen hij de deur naar de straat had geopend, zag hij op de weg een gestalte staan, die hem bekend voorkwam. De man stond naar het huisje te kijken. Dan liep hij op Ernst toe. „Dominee Peyton Ik herkende u onmiddel lijk „Rob! Kerel, ben jij het? Dat zal je moeder ge lukkig maken," riep hij, de toegestoken hand grijpend en die stevig drukkend. „Dus zij leeft nog?" „Ja. Nog weL Maar lang zal het niet meer duren." „Goddank, dat ik nog op tijd gekomen ben." „Ga nu heel voorzichtig naar binnen... Neen, wacht even... Ik zal het haar zeggen Ijlings liep hij terug naar het ziekbed. „Moeder Martin?" „Ja, dominee „Uw gebeden zijn verhoord. Rob komt nog wel op tijd. Ik denk, dat hij er al is. Ja, daar komt HOOFDSTUK XXVII Hij was doodmoe en sjokte over de weg, terug naar huis Het was maar goed, dat hij geen sterveling ontmoette, anders zou men heel wat van hem gedacht hebben. Alice zou op hem wachten, had zij gezegd, dus was straks het moment aangebroken,, waarop hij haar ontzettend in hem moest teleurstellen. Hoe moest hij het aanleggen, om het zo voor zichtig mogelijk te doen? Toen hij de voordeur geopend had, kwam Ar thur juist uit de enige kamer, waar nog licht brandde. „Goeden nacht, vader," zei hij, de trap be klimmend. „Nacht, Arthur." De stem van de jongeman sneed Ernst door de ziel. „Hoe was het?" vroeg Alice. „Wat bedoel je?... O, ja. Met vrouw Martin? Zij is stervende, maar ik geloof niet, dat het vannacht... Rob is thuisgekomen." „Rob! Zij hoopte vanmiddag zo vurig, dat hij op tijd zou komen. Ik heb haar niet in die ning ge3tijfd, want. eerlijk gezegd, ik had hem _rwacht. Dus toch? I ken?" niet verwacht. Dus toch? Heb je hem gespro- „Wie?... O, Rob. Neen, neen, een paar woor den maar. Hij kwam er juist aan, toen ik weg ging." „Wi doét tijd even vrolijk en opgewekt en nu ik begrijp het niet. Hij beweert, dat er niets is, maar ik ge loof het niet. Hij verbergt iets voor mij. Wat is er toch gebeurd? Weet jij er iets van? En jij zelf, je doet ook zo vreemd. Jullie verbergen iets voor mij, iet* tfgs, vrees ik. Waarom dan toch? (Wordt vervolgd) 16.00 Lichte muz. 16 45 Gevar. muz. 17.15 „Mrs. Dale's Dag boek" 17 J0 Orgelspel 18.00 Ork.conc. 18.30 20.00 „Die Förstcrehrist»?]", operette Nieuws 23.20 Franse muz. 24.00 Nieuwa Dansmuz. 1.154 30 Gevar. muz. inkrljk, Nationaal Progr., 347 m. 12.30 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 15.15 Gram. 16.00 Koersen 16 02 Gram. 17 00 Nieuws 17.10 Lichte muz. 13.00 Kamermuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws 19.40 Gram 20.15 Ork.conc. 21 00 Kunstkalei- doscoop 21.15 Ork.conc. 22 00 Nieuws 22.15 Radio Universiteit 22.30 Kamermuz. I Nieuws. 13.00 Brussel, 484 m. 12.00 Lichte Nieuws 13.30 Ork.conc. 14.00 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.40 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,a00 Nieuws 1715 Gram. 17.30 Vocaal kwart 17.45 en 18.38 Gram. 19.05 „Uw programma" 19.30 Nieuws 20.00 Gram. 20.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws 22.15 „Vrije tijd" 22.55 Nieuws. BBC. Ultz. voor Nederland. 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag en Hoe de week bladen Duitse TV-progr 17.15 Opsp.dienst en progr,overz. 20.00 Journ. en weerber. 20.20 „Sin Sie im Bilde?" 20.35 Spei 21.45—22.00 „Augenblick, bitlel" Belg. TV-progr. (Vlaams). 17.00 Muz. In termezzo 17.30 V. d vrouw 19 00 Testbeeld 19 15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 TV- nieuws 19.55 „Schipper naastMathilde" 20.25 Fragm uit nieuwste films 20.55 Film- lntermez; 21.15 „Vergeet niet te lezen" 21.45 TV-nieuws 22.23 Eurovisie; Relais BBC: Rep. A - Van A tot Z 274. Van links naar rechts en van rechts naar links gaande woorden invullen, waarvan de omschrijvingen als volgt lulden. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Tussen haakjes is steeds aangegeven uit hoeveel letters het gevraagde woord be staat. Tegel (7), wezen (8), kansspel (6), me taal (4), gebakje (8), uitheems hoofddek sel (8), niet vergeten (9), van nut zijnde (6), handel en wandel (6). hooivork (6), moeilijk (6), diepgaand (7), met plezier (5), volbracht (6). Bij goede oplossing vormen de letters in de vijfde vakjes van boven naar be neden gelezen een Ned. woord. Hoe luidt dit woord? Oplossing vorige puzzle 273. HORIZONTAAL: 1 Oven, 3 mens, 6 apin, 8 wrak, 9 mr, 10 Eva, 12 mop, 13 rink, 14 wade, 15 weg, 17 iel, 18 es. 19 ruis. 21 rite, 22 plat. 23 plug. VERTICAAL: 1 Onderwerp, 2 nar, 3 mik, 4 en, 5 serpeling, 7 pap. 8 wang, 9 mode. 11 vies, 12 mais, 16 put, 19 rit, 20 iep, 21 ra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2