JJlieuure ^ciitsrljc (iTouranl Kamer accoord met streng optreden in het verkeer Rijwielcongres in Amsterdam bij polit Moeilijkhedentekort en reel gebrekkige wegen In Brazilië crises aan de lopende band Bagdad: Rode agenten uit Midden Oosten weren Poujade afgezet door zijn eigen aanhangers 't Oordeel van een polygamist... Koningin opende diaconessenhuis H ïl IJ WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes ©n dertigste Jaargang No 10507 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CheLBed-i H. W. I. ENSERINZ CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasttcl) Ie ghrblcora tngo her! la tegtjeaspott" VERKEERSDELICTEN OP RIJBEWIJS AANTEKENEN te (Van onze parlementszedactie) DE TWEEDE KAMER betuigde gisteren over het algemeen haar in stemming met ce maatregelen van de ministers Donker en Algera tot verhoging van de verkeersveiligheid. Verkeersovertredere (onder wie ook op de voetgangers gelet moet worden) behoren streng te worden gestraft. Prof. Oud liet de minister weten, dat hij en z|jn politieke vrienden zich kon den verenigen met het voornemen om niet over de gehele linie over te gaan tot een verhoging van de strafmaxima voor verkeersdelicten, maar slechts voor enkele gevallen te verhogen. Deze geval len zijn: het rijden onder invloed van alcohol en het rijden zonder rijbewijs. Mej. Tendeloo vroeg met andere spre kers of de minister wat meer wilde meedelen omtrent de te nemen maat regelen. Zjj wees er op, dat niet alleen automobilisten en motorrijders, maar ook b.v. voetgangers een grote verant woordelijkheid hebben. Daarom moe ten ook wettelijke maatregelen getroffen worden voor deze categorie, o.m. dat alleen op de zebra's overgestoken raag worden. Automobilisten moeten worden gestraft, wanneer ze niet voor de zebra paden stoppen. Mej. Tendeloo deed de minister ook de suggestie aan de hand zware verkeersdelicten aan te tekenen op het rijbewijs van de wegpiraat. Ook achtte ze het nuttig voorgoed het rij bewijs in te trekken van ben. die zich bij herhaling aan verkeersmisdaden be zondigen. Psychologisch van belang vond ze het de verkcersbepalingen van de Wegenverkeerswet over te brengen naar het Wetboek van Strafrecht. Protest Freule Wttewaal wilde de noodtoe stand op het verkeersgebied niet loszlen van de bijna onmogelijk geworden sltua* tie in onze steden en dorpen, die hele maal niet aangepast zijn aan het derne snelverkeer. Zij toonde zich wei nig enthousiast voor de opneming van verkeersbepalingen in het Wetboek van Strafrecht. Ook protesteerde zij tegen de gewoonte, die steeds meer in zwang dreigt te komen, om politierapporten van delinquenten te publiceren. Prof. Lemaire en de heer Verkerk (a.r.) drongen aan op een 6trakker vervol gingsbeleid. Beide sprekers wezen in dit verband op het tekort aan personeel bij de rijkspolitie, waardoor een doeltref fende bestrijding van het verkeersgevaar ernstig belemmerd wordt. De heer Ver kerk vroeg of de salariëring van de la gere politieambtenaren wel voldoende is geweest. In ieder geval bestaat er nig belangstelling voor het beroep. Dat ligt niet alleen aan financiële tekortko mingen, maar ook aan interne omstan digheden, zoals het beschermd-zijn de politie-man tegen aanslagen enz. Militair vliegtuig geen „militair werk" Een militair vliegveld is wel, maar een militair vliegtuig is geen „militair werk" in de zin van artikel 430 (wetboek vai strafrecht). Dit heeft de Hoge Raad gis teren uitgemaakt. De officier van Justitie te Leeuwarden had cassatie aangevraagd tegen het vonnis van de kantonrechter te Leeuwarden (bevestiging van rechtbank- vororeis), waarbij zekere P. D. te Oosterend (Texel) werd vrijgesproken van de be schuldiging. zonder verlof een vliegtuig op de vliegbasis Leeuwarden te hebben gefotografeerd. RIO DE JANEIRO, 23 NOVEMBER TT'ENHEDEN van het Braziliaanse leger zouden, volgens berichten, eer- *-J der in een deel ©nzer edities vermeld, de woning van president Café Filho (die huisarrest heeft) hebben omsingeld. Dit had in Rio de Janeiro plaats, prompt nadat president Café Filho bekend had gemaakt, dat hij hersteld is van zijn hartaanval en zijn werkzaamheden wil hervatten. Tanks en pantserwagens betrokken posten op alle strategische punten van Rio de Janeiro. Op perstelegrammen naar het buitenland is censuur in gesteld. Het leger zet president Calé Filho op zij Inmiddels heeft de Braziliaanse Kamer van Afgevaardigden met grote meerder heid besloten, president Café Filho niet meer als zodanig te erkennen. De Senaat heeft dit besluit bekrachtigd. Wij herinneren er aan. dat tijdens de ziekte van Café Filho. het presidentschap werd waargenomen door de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Carlos Da Luz. Deze stond bekend als een fel tegenstander van de, onlangs tot presi dent gekozen, maar nog niet geïnstal leerde Kubitsjek, een socialist. Men vrees de. dat deze waarnemende president Da Luz, de heer Kubitsjek zou verhinderen zijn ambt te aanvaarden. Dit plan werd echter door generaal Lott verijdeld. Deze liet zijn troepen het regeringspaleis in Buenos Aires omsingelen. Da Luz werd als president vervangen door Ramos, de voorzitter van de Se naat. Een ingewikkelde geschiedenis. In middels heeft de vroegere minister van justitie, Prado Kelly, bij het opperste fe derale gerechtshof een bezwaarschrift ingediend vanwege het feit. dat Café Filho door Kamer en Senaat is uitge schakeld. Het zevenjarig zoontje van de fami lie G. J. Room, uit de Burgwalstraat te Kampen Is gisteren in de IJssel gevallen en verdronken. Proces over Amerikaans octrooi De Amerikaanse tariefcommiseie zal volgens Ass. Press nog wachten met een onderzoek naar de klacht van een fabri kant in Californië, dat de octrooirechten met betrekking tot electronische buizen zouden worden geschonden-door Neder landse invoeren. De zaak is namelijk aan hangig gemaakt bij de rechtband van Maryland door de Eitel-McCullough Inc. tegen de Wholesale Radrio Co. Inc. en Am pere Electronic Corp., die de buizen Im porteren. Veiliger verkeer „Hij neemt geen enkel risi Nederlands pleidooi voor de vrede NEW YORK. 23 November In de speciale „politieke commissie" van de Ver. Naties heeft de Nederlandse af gevaardigde, de heer J. de Kadt, een be schouwing gewijd aan het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. In zijn rede liet de heer De Kadt duidelijk uitkomen, dat zijn land gekant is tegen discriminatie de Arabieren, die als burgers van de Israel een nieuw leven willen be- ?n. Hij deed een beroep op ambassa deur Abba Eban, dat Israel de Arabische vluchtelingen als goede burgers zou op en, wanneer er in het Midden Oosten algemene vrede wordt gesloten. De heer De Kadt betoogde, dat het vluchte lingenprobleem ondergeschikt moet wor den gemaakt aan zaken, die voor de we en de Ver. Naties van meer vitaal belang zijn. Het is de plicht van Israel en de Arabische staten, beide de vrede te be- n, het vluchtelingenprobleem zal dan vanzelf een oplossing vinden, aldus de Nederlandse afgevaardigde. Demonstraties van leerlingen op Cyprus Het is gisteren de gehele dag weer on. rustig geweest op Cyprus. Vele malen hebben politie en commandotroepen met traangas, bommen en knuppels, Jeugdige demonstranten uiteen moeten drijven. Vooral de leerlingen van de middelbare scholen waren zeer actief. Zij ware staking gegaan, omdat twee scholen door de Britse overheid waren gesloten. On danks de 6terke politiemacht, trokken grote troepen studenten door de stad. Overal werd met handgranaten gegooid. In een Britse bar ontploften er twee, waardoor een vrouw ernstig werd ge- wcfnd. De vakbonden hebben voor Vrij dag uit protest tegen de sluiting van de twee scholen, een algemene staking af gekondigd. Oogst 12 pet kleiner Aardappelen zullen duurder worden (Van een onzer verslaggevers) Het ziet er naar uit dat de aardappe len geleidelijk aan belangrijk duur der worden. Kosten ze thans in de winkels der grote steden gemiddeld 18 tot 18 cent per kilo, op den duur kon dat wel eens 25 cent worden. Er worden minder aardappelen op d» markt gebracht dan vorig jaar en de exportmogelijkheden worden ruimer De kwaliteit van de aardappel is goed beter dan vorig jaar zelfs maar het areaal consumptie-aardappelen is met twaalf procent gezakt. Uiteraard ls het verbruik ongeveer constant. Ook andere landen hebben een lagere opbrengst en stegen de prijzen. Twee Hagenaars ernstig gewond bij botsing Op de Rijksstraatweg ter hoogte van Eikenlaan. Wassenaar, werden gisteren de 69-jarige T. en zijn 59-jarige echtgenote uit Den Haag. toen zij onvoorzichtig de rijweg overstaken, aangereden door personenauto. De man liep een llnkerbeenfractuur op en een bloedende wonde aan het achter hoofd. terwijl de vrouw een hersenschud ding kreeg en verwondingen aan het ge zicht. Dokter ten Cate verleende de eer ste hulp en via de Ursulakliniek werden de beide gewonden overgebracht naa: ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag Hun toestand is ernstig. Van de auto werd de motorkap ingedeukt. Regering is van mening: De eerste jaren geen kortere arbeidstijd mogelijk Toch reeds advies van de S.E.R. gevraagd Storm en regen in aantocht Maar de zee bruistweer oj geen weer. „La Prensa" nu weer in handen van eigenaar BUENOS AIRES, 23 Nov. In Buenos Aires deden geruchten de ronde betreffende nieuwe wanordelijk heden; de vroegere aanhangers van Peron zouden weer in actie gekomen zijn. Prompt werden militairen, alsmede t naar positiies in en rondom de Argen tijnse hoofdstad gezonden, maar behou dens een enkel geval van sabotage, bleek er niets ernstigs aan de hand te zijn. De regering heeft de preventieve ge vangenneming gelast van twee generaals, die tijdens het regiem van Peron dc ligheid van de staat in gevaar zouden heb ben gebracht. De voormalige eigenaar van het be kende blad „La Prensa", indertijd door Peron in beslag genomen, zal uit zijn ballingschap de volgende week naar Bue nos Aires terugkeren. Hij hoopte, dat de nieuwe Argentijnse regering hem Li Prensa zal teruggeven. IN FEBRUARI Europese motelbeziVters bijeen in Interlaken In Februari de juiste datum is nog relet bekend zal de eerste vergadering worden gehouden van motelbezitters uit geheel Europa. Op deze vergadering, die te Interlaken in Zwitserland plaatsvindt, zal de oprichting van een internati'.na organisatie van motelbezitters aan komen als hoofdpunt van de bi sprekingen. Voorts zal de autorallye langs de Europese motels een initiatief de directie van het Rijswljkse motel worden behandeld. In April 1956 „verzamelen" van de Vijl in Teheran BAGDAD, 23 NOVEMBER DE LANDEN van het Bagdad-pact hebben besloten, een permanente „politieke commissie" en een militaire commissie in te stellen. De Ver. Staten, geen lid van het pact zijnde, zullen „verbindingsbureaux" bij de zetel van het Bagdad-pact openen. Wij herinneren er aan dat de deelne mende landen zijn; Engeland, Turkije, Irak, Perzië en Pakistan. Engeland heeft aangeboden zijn ervaring op het gebied van atoomenergie ter be schikking der leden te stellen. De volgende bijeenkomst van de permanente raad van het verdrag van Bagdad zal in de eerste helft van April 1956 in Teheran gehouden worden. Het duidelijkst formuleerde de Turkse premier Menderes de doelstellingen „Sowjetinmengdng in het Miidden Oosten te weren". Het Bagdad-pact zal ook bij de Ver. Naties geregistreerd worden. Uit het officiële communiqué brengen wij nog naar voren, dat een blijvende samen king op politiek, economisch en militair gebied zal< worden onderhouden door plaatsvervangers van de ministers, met de rang van ambassadeur. Zoals eerder vermeld, zal de hoofdzetel van het pact ln Bagdad gevestigd zijn. De reeds genoemde Turkse premier heeft voorts een krachtig beroep gedaan op de nieuwe defensie-organisatie voor het Midden Oosten, teneinde een recht vaardige oplossing te vinden voor het Arabisch-Israëlisch geschil. Vermelden wij nog. dat de verdrags staten besloten hebben, een anti-commu nistische organisatie op te richten, ten einde communistische agenten uit het Midden Oosten te weren. De Britse minis ter van buitenlandse zaken. MacMillan, noemde het resultaat der conferentie „uiterst vruchtbaar". Geen belasting en geen contributie betalen PARUS, 23 NOVEMBER EEN GROOT DEEL der ongeveer 800.000 leden van Pierre Poujade's „anti-belastingbeweging", heeft gisteren besloten, zich tegen hun lei der te keren en te weigeren hun contributie voor volgend jaar nu reeds te voldoen. Poujade bouwde, zijn beweging op door er bij winkeliers, hand werkslieden en handelaars op aan te dringen, geen belasting te betalen, omdat die „onrechtvaardig" is. Deze beslissing zal de Franse regering De regering heeft de Sociaal-econo- misóhe raad verzocht het vraagstuk van de werktijdsverkorting aan een nader on- dezoek te onderwerpen. Zoals bekend ls, heeft de Stichting van de Arbeid onlangs bij de regering op een zodanige studie angedrongen. Het komt de regering voor, dat er op dit ogenblik nog zodanige bezwaren tegen een rkorting van de arbeidstijd zijn aan te •eren, dat daaraan in de eerste jaren nog niet kan worden gedacht, met name we gens de verwezenlijking van andere, drin gender wensen, die op de toeneming van het nationale inkomen beslag zullen leg gen De bestudering van dit gecompli ceerde vraagstuk zal ongetwijfeld zeer veel tijd vergen, zodat alle aanleiding bestaat, reeds thans met het onderzoek aan te vangen. Aan de punten van onderzoek die de Stichting van de Arbeid opsomde, dient naar de mening van de regering onder andere toegevoegd te worden de wens van gelijke beloning van mannen voor gelijkwaardige arbeid. Engelse baby van 680 gram In een Londens ziekenhuis houden artsen zonder onderbreking de wacht bij baby van vijf dagen, die werd geboren een gewicht van 380 gram. Het kind 1» drie maanden te vroeg ter wereld geko men en wordt beschouwd als één van de kleinste, die ooit levend zijn geboren Volgens ziekenhulsautorltelten is de toe stand van de baby. een jongetje, zo goed •ls men maar kan verwachten. De afgescheidenen besloten gisteren hun contributie voor 1956 niet vóór het eind het jaar te betalen, zoals Poujadi dringend had verzocht. Gedelegeerden uit 15 departementale fe deraties van de anti-belasting beweging tn dit besluit op een bijeenkomst u Aurillac. Poujade werd ervan beschul digd de beweging te misbruiken voor po litieke doeleinden. De aanwezigen besloten tot de instelling an een „reorganisatiecommissie", die be kend maakte Poujade en zijn nationaal bureau niet langer als haar vertegenwoor diger te erkennnen. ÏÏIM X. te Salt Lake kort geleden door de Ctóy (Utah, V.S.) S3-jarige Op de vraag, hoe hij oprechte indruk maakt, goed voor zijn gezin zorgt, zijn rekeningen betaalt en op Zondag zijn God ver- Hij onderscheidt zich niet van zijn buren, be halve in één opzicht: hij heeft vijf vrouwen en 20 kinderen. Hij is polgga- Voor hem is dit een kwestie van godsdienst vrijheid. Hij zou lieu er naar de gevangenis gaan. dan zijn leven in dit op- Utah aangekondigd e zijn tijd verdeelt campagne tegen de veel- zijn vijf gezinnen, wijverij. Vijf mannen zijn woordde Jim: „Ik moet Vijf-en-twintig jaar ge- de Kerk der Heiligen v leden heeft en sindsdien zijn gezin gestadig uitge- veelwijverij verbood. be- erg oppassen. Er bestaat een nauwkeurige verde ling. Iets wat ik me ab soluut niet kan veroorlo ven ls, enige voorkeur te laten blijken. Altijd als er een bestis- mng moet worden geno men. komen we alle zes tegelijk bijeen. We doen nooit iets, als we het niet allemaal eens zijn. Een meerderheid is niet vol doende. Soms moeten we de hele nacht bij elkaar zitten om het eens te worden..." .Op Zondagen houden we hier diensten," ver- i oordeel, dat telde Jim verder. „Het hele gezin en de kinde- Zondagsschool voor de heeft hij heeft, toen zij tn 1890 de kinderen breid. Een grote zo is het gevaar van gevan genisstraf. dat dreigender is geworden door de worden voltrokken door de overgeblevenen twn de uitgestoten vroeg- veelwijverij bleven schul- Mormoonse priesterschap. niet onwelgevallig zijn, daar thans gevreesde tegenstander die bij de nade rende verkiezingen een rol dreigde te zul len spelen, van het politieke toneel ver dwijnt. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht ln dit nummer). Londen: Boelganin huichelt De anti-Westerse redevoeringen, die de Russische leiders voor het parlement van India hebben gehouden, hebben een scherpe reactie uitgelokt van Britse zijde. De Engelse regering heeft premier Boel ganin van Rusland officieel beschuldigd van huichelarij. Het was de scherpste Engelse aanval op een van de Russische leiders, sedert de conferentie van de „Grote Vier" te Genève. De Russische leiders gaan Intussen voort met het nauwer aanhalen der vriendschapsbanden tussen Rusland en India. Na een bezoek gebracht te hebben aan het grootste irrigaWe- en hydro-elec- trische project in India, heeft Kroesjtjsef zolang aan een lunch gesproken over de wederzijdse vriendschap, dat de maaltijd zelfs een uur langer duurde. Enige kenmerkende zinsneden uit zijn redevoeringen waren: „India is nog steeds een jong land en U moet industrialiseren Indien U naar hulp uitkijkt en U vraagt ons. wij zullen U helpen." Liberiaans schip met man en muis vergaan Gevreesd wordt, dat het Liberiaanse schip Daytona dat 3344 ton meet. Zondag bij de Amerikaanse Oostkust met man en muls Is vergaan Het schip had een be- annlng van 48 koppen. Zondagmiddag werden van de Daytona noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee. Na dit noodsein ls niets meer van bet schip, dat zich toen op ongeveer 100 km van Gloucester be vond. vernomen Naspeuringen van de Amerikaanse kustwacht zijn tot dusverre hteloos gebleven. Dr Kortenhorst is thans buiten gevaar De geneesheren die dr L. G. Korten- horst, de voorzitter der Tweede Kamer.' behandelen, delen mee dat bij de patiënt Zaterdagavond een acute hersenvliesont steking is geconstateerd. Menselijkerwijs gesproken ls dr Kortenhorst nu geheel buiten gevaar. De koorts heeft hem ver laten. Arnhems moderne HET TIJDENS de oorlogsjaren zo zwaar geteisterde maar thans grotendeels herstelde Arnhem had zich vandaag in feestkleed gestoken. Het nieuwe diaconessenhuis kon vandaag door koningin Juliana geopend worden: een van de mo dernste ziekenhuizen van Europa. Het bezoek van de Landsvrouwe waj vooral voor de Herv. gemeente, waarvan het diaconeesenhuis een stichting is, een hoogtepunt. Honderden Arnhemmers hadden zich vanmorgen tegen elf uur bij de ingang van het ziekenhuis verzameld, toen de Koningin met haar gevolg hier aankwam en werd begroet door Arnhems burge meester. de heer C. G. Maitser. mr C. E- E. Kuntze, burgemeester van Barneveld, voorzitter van de stichting Ned. Her- Oorkonde van Koni Emma irolseerde de brand vormd Diaconessenhuis. Het dochtertjs van de geneesheer-directeur. Erna Kooy- man. bood H M bloemen aan Nadat de Koningin de bestuursleden der stichting aan zich had laten voorstel len. heeft mr Kuntze. als voorzitter van het stichtingsbestuur de geschiedenis van het ziekenhuis geschetst Het huis is nog niet gereed, omdat de nieuwe kapel voor de diaconessen en de zusters nog ont breekt Plannen voor de bouw van deze kapel worden voorbereid. Mr Kuntze herinnerde er voorts aan. dat. bij de steenlegging van het oude huls In 1930, koningin-moeder Emma een door haar ondertekende oorkonde in een loden koker in een daarvoor bestemde ruimte plaatste. Het lood trotseerde de brand In 1945 m thans verzocht mr Kuntze konin gin Juliana een nieuwe oorkonde te teke nen. die met de oude In een nis onder de beeltenis van koningin Emma werd ge plaatst. Na dit officieel gebeuren zong ren lusterkonr ..Dankt, dankt nu allen God". Na een bezichtiging van het tehuis loonde koningin Juliana haar belangstel ling voor een demonstratie met de eerste in Nederland fabrieksmatig gebouwde elect ro-encephalograaf. Teruggave van omzet belasting Tot 1 December kunnen hendelaren en fabrikanten door middel van het spe ciale fomiulier teruggaaf van omzetbe lasting verzoeken over da verschillend# goederen waarvoor de omzetbelasting is afgeschaft of verlaagd en waarvan zij op 1 September JJ. voorraad hadden. De laatste bladeren van het jaar worden opgeruimd Vrachtwagen ramt bus in de Hoekse Waard Gisteren drie doden in het verkeer Op een onbewaakte overweg onder Mijnsherenland (Hoekse Waard) is giste ren in de namiddag een stoomtram ge ramd door een zware vrachtwagen met suikerbieten. Eén passagier, de 40-jarige de Korver uit Numansdorp. was op slag dood; naar schatting 25 passagiers erden min of meer ernstig gewond. De bestuurder van de vrachtwagen was ge heel overstuur, doch mankeerde physlek niets. Door de schok van de botsing kwamen drie wagons van de tram op het andere spoor te staan. Te G e m e r t (N B.) werd pater S. Vis •r door een auto gegrepen. De geestelijke overleed in het ziekenhuis te Helmond. In Zwolle is de 81-jarige weduwe J C. Pijnacker Hordijk aangereden door een wielrijder en aan de gevolgen overleden. Ook Breda gaat gebukt onder de gesel in het moderne verkeer Mr dr A. J. M Overveldt. ambtenaar van het O.M., verwacht dat het aantal aanrijdingen in deze gemeente dit jaar met 120 pet zal toenemen, vergeleken met 1949. Volgens dr Overveldt zal het aantal verkeersover tredingen in het algemeen dit Jaar te Breda een vermeerdering te zien geven ongeveer 80 pet ia vergelijking met vorig jaar. HET WEER IN EUROPA i'i S s islf bew. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele buten, matige tot krachtige en vooral langs de i Waddenkuat nu en dan har- de tot stormachtige weste lijke tot noordwestelijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 u 13.48 uur, onder 1.31 uur. Op 29 Nov. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1