A J)$isdeskg! u Taal en leven in Israël: alles is er anders De verboden Klu-Klux-Klan is nog niet uitgeroeid Bestuur Ned. Ver. Suiker zieken zal aftreden D 8 5 MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 ,JStel u voor, dat ge na een zeereis van enkele we ken, op een schip met Nog steeds groot is de toekomst éeti vraagteken!... O TEL U V OOR. dat ge na een zeereis van enkele weken op een schip met uiterst geringe accommodatie in Israël aankomt, magi en ellendig van de zeeziekte die U op de Atlantische of Stille Oceaan heeft geteisterd en ge wordt dan met Uw vrouw en kinderen in een door prikkeldraad omheind ontvangstcentrum opgepakt, dat ge weken die eindeloos lijken, moogt verlaten. -Ge zijt naar een maabara gestuurd, waar men een tent of zoiets als een varkensstal voor U heeft vrij gemaakt. Zelf komt ge van het ene einde der wereld, maar de familie met welke gij Uw „huis" moet delen, komt van het andere. Beiden zijt ge Jood, maar ge spreekt verschillende talen, Ge slaapt met elkander en misschien wel naast elkander, maar ge kunt elkaar niet verstaan. Ge zijt gekomen uit het 20ste-eeuwse Europa, maar Uw buurman, met zijn nasleep van 8 of 10 kinderen komt uit een grotwoning van Irak of uit India, waar de tijd enige eeuwen stil is blijven staan. Dit is in huis 12, rij 20 Uw eertte probleem. Direct na jubileumviering Oppositie tegen het financieel beheer (Van, een onzer verslaggevers) AAN DE VOORAVOND van de feeste lijke viering van het tienjarig be staan der Ned. Vereniging van Suiker zieken, heeft het bestuur besloten direct na de herdenking van dit tweede lus trum een vergadering van de vereni gingsraad bijeen te roepen en af te tre den. Deze mededeling is gedaan tijdens een bespreking, die op verzoek van prof. dr C. den Hartog tussen het bestuur der vereniging en het bestuur van de Haagse afdeling is gehouden. In de vereniging werd de oppositie te gen bet financieel beleid steeds groter en toen men vernam, dat het bestuur van de afdeling Den Haag het plan had de Haagse leden uitvoerig in te lichten over de gang van zaken in- de vereniging, werd een bespreking gehouden. Mèt de Haagse afdeling zijn anderen van oor deel. dat de exploitatie-rekening van de vereniging een kunstmatig en geforceerd voordelig saldo aangeeft, omdat belang rijke bedragen uit het bouw- en exploi tatiefonds voor de uitzending van sui kerzieke kinderen ten gunste van de lan delijke vereniging zijn overgeboekt. Het bestuur der vereniging acht deze boe king verantwoord, omdat dit een ver goeding voor de administratie is. welke ,Rijp beraad van Pinay en Adenauer De Westduitser en vermoedelijk ook de Duitser, die in de Oostelijke zone woont, voelen zich teleurgesteld, nu de tweede dramatische conferentie van Genève, de eenheidskoek niet heeft verschaft. Het is lang niet denkbeeldig, dat men niet in de eerste plaats de Russen, maar de Wes telijke ministers de sohuld in de •choenen schuift Het zou de „Neu-Oriën- tierung" FrankrijkDuitsland niet ten goede komen. Voor Frankrijk is de uitslag van het Saar-referendum, waarbij de Europeanisering van de baai) is, uiter mate ontmoedigend geweest. Hef was daarom een goede gedachte van de Franse minister Pinay naar de, nog r.iet hersteld zijnde, bondskanselier Ade nauer te gaan, pogende voor de weder zijdse standpunten begrip te kweken. Immers, als on-rerhoopt de Europese in tegratie la Spaak waarvoor zoveel gemaakt 'i Verklaard uitzicht blee wens zou blijven, dan zal de vroe gere antithese Frankrijk—Duits land weer scherper worden. Er gingen alarmerende berichten, als zou minister Pinay met een nieuw, concreet Saarplan naar Adenauer zijn gegaan. De versla gen Saarlandse politici zouden via een achterdeurtje de „Europeanisering" toch nog weer naar binnen willen lood sen. Gelukkig heefit 't „téte a téte" tus sen Pinay en Adenauer de Duitse vrees voor nieuwe Franse Saarplannen gro tendeels weggenomen. Er zalnieta schokkend gebeuren, vóór Saarland na de verkiezingen een nieuwe regering en een nieuw parlement heeft. Men moet bij dit alles niet vergeten, dat de Christendemocratische partij, al thans zolang de bejaarde Adenauer er de lakens uitdeelt, feitelijk de enige ia, waar de Westeuropese politiek tegen aanleunt. De Westduitse liberalen, met dr Dehler als voorzitter, staan echter de Duitse eenheid vóór a tort et a travers; de Westduitse socialisten vonden het voor stel van Molotof te Genève. een al- Duitse raad te vormen, teneinde aldus langs lijnen van geleidelijkheid tot de Duitse eenheid te komen, lang niet gek Ergo. het is geenszins uitgesloten, dat men op den duur de Duitse eenheid uit Russische handen zou aanvaarden, als die maar op een verleidelijk „nationalis tisch" blaadje zou worden gepresen teerd. Na de mislukking van Genève, zal Bonn het moeilijker krijgen. Door ee.i nationalistische ,,herenigings"-bril zul len vele Duitsers het communistische ge vaar niet meer uen. Vandaar, het grote belang van een vruchtdragend onder houd tussen Piapy en Adenauer. Maar na lölt) rijn er wel meer van die veel belovende perioden geweest, bijvoor beeld in de tijd van Loucheur en dr Rhatenau. en men weet, welke wending de historie nam... de vereniging voor het bouw- en exploi tatiefonds voert. Tijdens de laatste be sprekingen met het bestuur van, de af deling Den Haag is men overeengeko men, dat een 'verzending van een circu laire naar de Haagse leden geen door gang zal vinden, mits het hoofdbestuur en de directeur van de N VS. zouden aftreden. In verband met deze toezf ging heeft men de >ewuste circulaire portefeuille gehouden. Minister Suurhoff. die het voornem heeft tijdens de jubileumviering, welke as. Zaterdag in Amsterdam gehouden wordt, te spreken, is reeds geruime t geleden van, de interne moeilijkheden de vereniging op de hoogte gebracht Om oorkomen dat de minister namens de regering de jubilerende vereniging zou toespreken, terwijl in de N V S de te genstellingen zich steeds scherper toe spitsen. heeft men naar een compromis gezocht. Dit is thans gevonden, doordat het bestuur der vereniging zich bereid heeft verklaard af te treden. Ook een cultuur-artikel Nieuw beginselproqram der fl.-R. partij Nadat enige tijd gelederi* de eerste vijf artikelen van het nieuwe beginselpro gram der Anti-Revolutionaire partij aan de leden van het partijconvent waren voorgelegd, zijn ook de artikelen 6 tot en 23 gereedgekomen. De discussie over het rapport zal worden ingeleid door dr Schouten, die voorzitter was van de nmissie, belast met de herziening van het beginselprogram. Ook in de eerstvol gende deputatenvergadering zal het nieu- algemeen beginsel- en staatkundig programma ter sprake komen. Het ontwerp bevat een geheel nieuw artikel, namelijk dat over het culturele beleid van de overheid, waarin wordt ge zegd dat dit beleid niet zozeer moet zijn gericht op bundeling en leiding als wel bevordering van de cultuur door he» scheppen van mogelijkheden daartoe en het geven van steun en aanmoediging. Fraude bij verkiezing van ondernemingsraad Bij de machinefabriek Stork te Hen gelo zijn onregelmatigheden geconsta teerd bij de voorbereiding van, de ver kiezingen voor een ondernemingsraad. Op twee candidatenlijsten, die door on georganiseerde werknemers waren in gestuurd, waren valse handtekeningen geplaatst. Deze valsheid in geschrifte be treft vijf afdelingen. De lijsten werden door de directie niet aanvaard en de be- drijfscommissie ondernemingsraden in de metaal- en electrotechr.ische industrie is een en ander op de hoogte gesteld. Personalia Mr G. J. Mol (kath. v.), gemeente ambtenaar te Born, is per 1 December benoemd tot burgemeester van Nieuw Vossemeer (Nb.). H. L. Sixma baron van Heemstra (chr.-hist.), volontair ter gemeente-se cretarie van Tietjerksteradeel, is per I December benoemd tot burgemeester van Fijnaart en Heiningen (N.b.). En hoe zult ge u dan moeten voegen in een gehele natie, wan neer het leven in uw maabara- woning reeds zulke onoverkome lijke moeilijkheden stelt. Ge woont nu in de buurt van de stad en ge gaat daar eens uw licht op steken. Zeker, de mensen daar zijn Joden, net als gij, maar zij spreken een onbegrijpelijke taal en zij gedragen zich soms op een wijze die gij niet verstaat. Hoe zult ge ooit een plaats vinden in deze gemeenschap en hoe zult ge het aanleggen deel uit te maken van een maatschappij, waarin niet zijt geboren, noch zijt groot gebracht? Slechts wanneer ge. onder de enorme pressie van deze gevoelens een baantje gaat zoeken en slechts wanneer ge met deze levenswijze oog in oog hebt gestaan, kunt ge begrijpen wat het betekent deel uit te maken van een land dat nimmer het uwe was. Slechts wan- ;er ge onder deze omstandig heden uw hak- hebt scheef gelopen op zoek slechts 1 meer en dus zit hij lange avonden ach ter zijn vuurdoos en roept hij in het Iwrith: ..Fijne worst, lekkere worst!" Deze dingen zijn in Israël heel ge woon. ,,Het is een tijdelijk verschijn sel". heeft men mij gezegd en het is reeds aan het verdwijnen". Het is mogelijk, maar ge komt het hier nog dagelijks tegen. hebt moeten vertellen, dat ge moet afleren. Een jong journalist over een jonge staat leven lang hebt gestudeerd en dat ge moet aan leren waar de eerste de beste Israëlische schooljongen zijn hand niet voor omdraait, dan pas zoudt ge dit geweldige probleem ver staan. Uw kinderen beginnen al He breeuws te spreken. Zij zingen in he: Hebreeuws en zij vloeken in het He breeuws en na emge maanden hebt ge al te hen te verstaan. vrouw, die vroeger een dienst meisje had. gaat nu zelf uit werken. Maar gelukkig slaat eenmaal het uur, ge de maabara kunt verlaten. Ge hebt een werkkring gevonden of men heeft u met uw gezin willen opnemen de één of andere kiboets. Tot uw on uitsprekelijke vreugde hebt ge enkele vroegere landgenoten ontmoet en ge hebt besloten elkaar zo vaak te ontmoe- tls maar enigszins mogelijk is. En langzaam, maar met steeds groter ze kerheid gaat ge gevoelen dat ge niet alleen uw vroegere nationaliteit hebt verloren, maar dat ge er een andere gekregen hebt. Ziedaar in het kort het probleem, dat een half millioen ;en in Israël hebben moeten oplos- Helpt uzelf". Dat was de enige raad die de Israëlische instanties de immi granten tenslotte geven konden. Maar de regeringsbureaux bleven op topspan- ning functionneren. Deze groep werd naar een dorp aan :t meer van Tiberias gedirigeerd, ge- naar een kiboets in de heuvels van Judea. Deze psycholoog naar een schoenmaker in Nazareth en die twee ingenieurs maar naar nederzetting zus en zo. waar ze om twee tractoristen verlegen zaten. Duizenden, tienduizen den werden in de grote cake-walk die Israel heette van hun stuk geslingerd. Student van 60 jaar nog ontmoette ik in Beer Sheha Roemeens rechtsgeleerde, die zijn tijd besteedde met het corrigeren van de gemeentelijke correspondentie. In zijn vrije tijd studeert deze ongeveer 60-jarlge man voor zijn nieuwe Israëli sche graad. In Akko ontmoette Ik een werkeloze arts en in Tel Aviv was het een opera- anger uit Wenen die voor de ingang van de schouwburg worstjes verkocht. Af en toe mag hij naar binnen en dan Is hjj Faust of Don Juan en enkele ke per maand staat hij voor de micro- van Radio Israël in Jeruzalem. Maar met worst verkopen verdient hij DOOR WERVER SPREIT ziet ge mensen, die kennelijk betere dagen hebben gekend en raakt ge met hen aan de praat, dan blijken zij in Budapest een schoenenzaak te hebben gehad of in Istanboel een textielhandel- tj Voor keihard land aan de slag. ..Een middenstander" is een bemidde laar tussen producent en consument, re deneert men ..en een bemiddelaar brengt geen geld in het laadje. Hij neemt alleen maar op en brengt niets in. Als er te bemiddelen valt, te kopen en te verkopen, dan doet de* arbeiders organisatie. de Histradut dat wel. Laat de man gaan werken, op het land of in de mijnen. Dan is hij tenminste nut tig". Gelukkig heeft de machtige Histradut. het ..Kremlin in de Israëlische staat, niet alles in dit land kunnen monopoli seren. Ge hoeft maar door de Ben Ye- hudastreet van Tel Aviv te wandelen dat het particuliere initia tief, zelfs in Israël onuitroeibaar is. En één volk is, dat gekenmerkt is door een bijna fanatiek individualisme, dan zijn het de Joden wel. De tihans overleden Chaim Weizmann, eerste president van Israël, moet eens gezegd hebben: „Israël is het land waar anderhalf millioen presidenten aan het hoofd staan". Welnu, het is ook de Histradut niet gelukt het de Israëlische zakenlieden onmogelijk te maken. Maar er wordt soms gevochten, dat de splinters er af vliegen. Ik was de gast van een uit Polen ge immigreerde vrouw, die hier een Im portzaak heeft opgericht. Dit particuliere initiatief was eer doorn in het oog van de minister van Arbeid, die zich nota bene persoonljk met het geval bemoeide. Het werd een spel van lagen en lis ten. van zet en tegenzet, met als „pot" het al of niet bestaan van het handels huisje. De kranten roken „stuff" en de affaire kreeg het karakter van een pu bliek schandaal. De geschiedenis eindig de met een nederlaag voor de rege ringsinstanties. De zaak bleef intact er importeert nog iedere dag porcelein er bouwmaterialen. Niettemin tekent dit de machtig in vloed die de enige arbeidersorganisatie het land uitoefent. TTn zo had een half millioen mens in dit land een baantje te zoeki De één trof het wat makkelijker dan dc ander, maar t enslotte kwam toch terecht en werden allen, hier noemt „geabsorbeerd". Men m in Israël. De vrouw van eer lonel in het leger heeft een baantje als kinderjuffrouw in een crèche, want I verdient niet genoeg. Iedereen heeft hier van iedereen geleend en ook taat leeft op de pof. Waardeloos Pond Het .Israëlische Pond is in het buiten land niet inwisselbaar. Het is zelfs vol strekt waardeloos. Vertrekt men uit Is- naar het buitenland, dan moet men zijn laatste piasters maar een kop koffie of een pak lucifers kopen. Maar er wordt hier gewerkt. Hard ge- erkt en met handen en hersens. Men behaalt successen en slaat soms kapita le blunders, maar wat hier in de laat ste jaren is gepresteerd grenst aan het onvoorstelbare. Wanneer ge nog eens naar Israël mocht komen en ge zijt dan in de gele genheid om een vliegtocht te maken tussen Tel Aviv en Jeruzalem en men vertelt u dat die duizenden vierkante kilometers bewerkt land beneden u en kele jaren geleden nog woestijn waren. is verder commentaar overbodig. Dat „doet de deur dicht" en ge gelooft het eenvoudig niet. Wat de toekomst van dit land zal Het is niet te zeggen. Op het ogenblik dit nog een groot vraagteken. Maar het einde zal totaal zijn. Een totale vernietiging of een totaal herstel. En in dat laatste geval? J Wacht u dan voor Israël! Douwe Egberts Zilver-Shag de goud-gele Virginia! IN 1915 BEGON HET OPNIEUW Bond van fanatici met negatieve, monsterachtige idealen... Ook in de staat Georgia stak de Klan de kop weer op in de na-oorlogse jaren. In het stadje Swainsboro verbrandden de Klansmen een kruis voor het gerechts gebouw, terwijl zij in een protest-optocht i om eigen rechter te mogen spelen een negergevangene in het» gebouw. Honderden achter maskers verscholen ten tegen één weerloze. DE JURY had: de 28-jarige neger lohni C. Jones in Minden (Louisiana) vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij getracht had in te bre ken in het huis van een blanke vrouw. Een paar dagen nadat Jones was vrijgelaten, vond men zijn lijk (dat twee handen miste, omdat die waren afgehakt). Dit gebeurde in 1948. Van de moordenaars werd nooit een spoor ontdekt. De Ku-Klux Klan had toegeslagen. Mannen, die schuil gingen achter de witte pij met het bloedrode kruis en de puntige kap met de gaten, waarachter fanatieke ogen koortsachtig gloeiden, hadden een mens vermoord. Heit was niet de eerste en ook niet de laatste maal. In 1915 begon het opnieuw. Het Griekse woord Kuklos (cirkel) werd verbasterd tot Ku-Klux en om het een extra-allitera tie te geven werd er nog het oud-Keltl sche Klan achter gevoegd. Het leek allemaal zo onschuldig en kinderachtig, die volwassen mannen deden. Ze n hun hoogwaardigheidsbekleders hoogdravende namen als Grote Cycloop, Geheime Turk en Opperste Tovenaar en de inwijding van nieuwe Klan-ridders ging daar op de Stone Mountain, even buiten Atlanta, gepaard met een ingewik kelde ritus. Er werd een kruis verbrand en de nieuwelingen mochten hun tien dollar in- leggeld betalen en dan gemaskerd, met de handen op eikaars schouders, de in groot ornaat gestoken ingewijden volgen om voor de drote Draak de eed van trouw aan de idealen van de Klan af te leggen. HET GEVAAR... In die monsterachtige Idealen lag het gevaar èn in de anonimiteit van de ders. Z(j wisten zich veilig voor nieuws gierige ogen en als een mens weet. dat h(J toch niet betrapt kan worden, zal zijn „dapperheid" om tot een misdaad te ko men, ongetwijfeld groeien. De idealen waren negatief. Ze „oud-Amerikaans", maar wat dit was, wist eigenlijk niemand. In de eerste plaats gingen de activiteiten tegen de Ne ger en verder bijna even fel tegen Roomskatholieken, de Joden en de immi granten, want schrik nietde Klan een „Protestantse" instelling. De malaise na de eerste wereldoorlog was een uitstekende voedingsbodem dit woekerend kwaad. Als zo'n mysterieus uitgedoste Klan-optocht door de straten van de negerwijk in een Zuidelijke stad marcheerde, sloeg vele Negers de angst om het hart. Maar het bleef niet bij cheren alleen. De Ku-Klux-Klan groeide Deze maand veertig jaar geleden November 1915. In Atlanta, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Georgia, had een charlatan, die zich „Kolonel" Simmons liet noeimen, een kring van gelijkgestemde zie len om zich heen verzameld. Deza Simmons een Methodistisch pre dikant liet zich uitroepen tot „Zijne Majesteit, de keizerlijk# to venaar, heerser van het onzichtbare wereldrijk, ridder van de Ku-Klux Klan". Het geheime genootschap. dat enkele Jaren later een deel van de Verenigde Staten zou geselen met een blinde terreur, was op nieuw opgericht. Opnieuw, wan» na de Burgeroorlog van 1861-1865 was voor de eerste masl een Ku- Klux Klan verschenen, die na een activiteit van enkele jaren ook weer verdween. Maar de tweede was nog erger dan de eerste. En de basis daar van werd, deze maand veertig jaar geleden, gelegd in een land dat zich (toen al) liet voorstaan op zijn vrijheidslievendheid en zich bij voorkeur „God's Own Coun try" noemde: Gods Eigen Land... In de heuvels rondom Jeruzalem „vliegen'' de huizen de grond vit. In vele gevallen moet men maar niet vragen of de huizen zo solide zijn. dat ze het 20 jaren kunnen uithouden Vergeleken met de maabaroth is de verbetering echter enorm. ROLPKOEF MET POTLODEN 491) We behoeven werkelijk niet te een plankje dat op een potlood met desondanks zonder noemenswaardige i vertellen hoe gemakkelijk een plankje, een dergelijke doorsnede moet voort- wrijving kan worden voortgerold. Want dat op twee rolronde potloden is ge- rollen, met evenveel gemak kan worden doorsneden met gelijke dikte kunnen legd, over net tafelblad heen en weer voortbewogen als met het ronde pot- op dezelfde wijze worden gevormd van i kan worden gerold. Het is weliswaar lood het geval was. De handige knut- alle oneven veelhoeken, dus vjjf-, geen spelletje waarmee we ons dagelijks ven-, negenhoeken enz., w aarhij vanuit bezighouden, maar desondanks zullen de hoekpunten de lanee di..«n.U» we ons wei herinneren uit vroegere da gen hoe gemakkelijk dat gaat. En ook zonder verdere proefnemingen besef r naar de overstaande zgden worden omge- eirkeld. Er bestaan dus verrassenderwijs fen we terdege, dat een kantig potlood voor deze rolproef niet kan dienen, even al gelijke dikte hebben en waarop «ware lasten dus evengoed kunnen min als het sterk afgeplatte timmer manspotlood dat juist niet mag rollen. Toeh is de rondheid van het potlood geen voorwaarde voor het voortrollen worden voortgerold al* over cirkelvor mige cylinders. Deze verrassende ont dekking die in de tweede helft van de vorige eeuw door een Krans wiskundige werd gedaan, wekte zelf* in de kring van het plankje over het tafelblad. Oin U hiervan te overtuigen, zouden we een gelijkzijdige driehoek moeten tekenen, waarvan we de lengte der zijden uit elk hoekpunt omcirkelen. Er ontstaan dan drie rirkelbogen, die elkaar in de hoekpunten ontmoeten en een figuur in sluiten die we in populaire termen als V «>y 0 ja, nu we bij de aanvang do pot loden als voorthewegingsinstniment ten tonele hebben gevoerd, biedt dit een mooie gelegenheid te antwoorden op de, vraag van een lezer die wil we- een driehoek met holstaande zijden zouden kunnen omschrijven. Deze fi guur, die géén rirkel is, heeft steeds een gelijke middellijn, want de afstand van de ene cirkelboog naar de tegenover liggende hoek is altijd even groot, en selaar die in staat is eqjge stokje* nauw keurig deze eylindervo'-n te geven, zal bemerken dat de p aetjjk de theorie i het geliik stelt. Potloden, wel te veratann, die niet die nen voor het voortrollen van plankjes of lasten, maar voor het aehrgven. Een misschiee wat onwennig in de oren zÜn we bij het hoekpunt aang komen, elk punt va de tegenover liggende rgde wéér even groot! Dit houdt in, dat Maar de figuur die door drie gelijke -imelhopen w-rdt ingesloten, is nog niet eens dc enige vorm die van de cirkel sjwjjkt cn waarop -en plankje Darrover een volgend# keer. (Nadruk verijoden). en werd steeds driester in zijn optreden. De Klan breidde zich uit als een olievlek, vooral in de Zuidelijke staten, waar de neger nog altijd „een minderwaardig schepsel" was (en is GROEI.... Het ledental van de Ku-Klux-Klaa steeg en bleef stijgen en daarmee ook de daden van misdaad en terreur. De blinde haat tegen Negers, Katholieken, Joden en im migranten sloeg over op de Noordelijke staten Indiana, Colorado en Oregon. In Oklahoma werden in 1923 door leden van de Klan 2350 mensen gegeseld. Hun aanhang werd toen op drie mlllioèn ge schat. In het Zuiden was 85 pet van alle blanken, die een openbare functie be kleedden, bij de Ku-Klux aangesloten. De Ku-Klux Klan ging ongestraft voort op de misdadige weg. want nooit werd de dader gevonden of gestraft Na 1924 begon de macht af te nemen, omdat de leiding corrupt was en omdat grote schan dalen van diefstal ln de top openbaar wa rn geworden. De crisisjaren brachten de lynchinga es andere terreurdaden terug en ln de oor log sloot de extreme Ku-Klux Kien een bondgenootschap met de Duits-Ameri kaanse „Bund", die Hitier bij de spion- nage in de Verenigde Staten waardevolle diensten zou bewijzen. De „Grote Dra ken" ging toen samen met de ..Gauleiter". Na 1945 stak de Klan de kop weer op. ,Doc" Samuel Green de nieuwe top- nan wijdde vele nieuwe ridders in. Er kwamen weer kruisverbrandingen en lynchpartijen, maar zo erg als In da twin tiger Jaren werd het niet. Daar was nu de levensstandaard te gunstig voor. want ale aanhang kan de Klan slechts in crisistijd krijgen als de kleine burger zich ln zijn bestaan bedreigd voelt en ledereen als scbuldige wil aanvaarden of et nu een neger, een Katholiek, een Jood t een immigrant Is. AASGIER... De columnist Walter Winchell zei dit /er de Ku-Klux Klan: „Gedurende bijna ra eeuw ls de Ku-Klux Klan de aasgier »n Amerika geweest Het ls de enige vijand, die zich met een voortdurende strijd heeft beziggehouden, sedert de Bur geroorlog. Zijn bondgenoot Is de haat Zijn wapen ls terreur. En zijn doel ls de verwoesting van onze democratie. De Klan was een bloedige draad door het galgen- touw. d»t Iedere vijand met graagte om Amerlka's ne' zou hebben geslagen". De Klan is nu verboden, maar onder da oppervlakta leeft hij voort Laten we ho pen, dat nooit meer een crisistijd zal aan breken, dl# de mens-onterende Ku-Klux Klan opnieuw macht zal geven ovsr mede-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5