Haagse IJshockey Club won van Canadees vliegerteam Rusland speelt gevaarlijk spel met de vrede Rijksweg bij Ypenburg leek wel een autokerkhof Machtsvertoon van tanks in Buenos Aires nieuwe leidsche coubant 11 DONDERDAG 10 NOVÊMEU. la£5 Laliberté Irof driemaal ALS NEDERLANDER is men gemakkelijk geneigd, een overwinning van een Nederlandse ploeg toe te juichen, ook als deze overwinning niet geheel aan de bijzondere kwaliteiten van de winnende partij is te danken. Daarin schuilt echter het gevaar, dat de overwinnaars zich tech nisch de meerdere achten van de overwonnenen, hoewel cdt in feite niet Ondanks het technisch overwicht der groten Deze gedachte kwam bij ons op na de wedstrijd tussen de Haagse IJshockey Club en de Royal Canadian Air Force Flyers in een uitverkocht Houtrust. JDe Hagenaars, versterkt met bekende nadezen. wonnen met 7—5. hoewel de Canadezen de speltechniek en het spel karakter beter aanvoelden dan de Neder landers. Vooral in de eerste partijen was het plaatsen in de Haagse ploeg vaak abo minabel. Voorts constateerde men vaak een lauwheid, die niets met ijshockey heeft uit te staan. Dit spel is immers flitsend, geladen van snelle reactie voor doelpunten meestal afhankelijk trefzeker, op afstand schieten? Hoewel de Canadezen herhaaldelijk met harde, zuivere schoten op afstand het voorbeeld gaven, was het alleen Laliberté in de Haagse ploeg, die de tegenstanders met deze techniek verraste. Eerst in de derde speeltijd kwamen de Hagenaars tot echt ijshockey. Toen wer den de sterren van dit team kenbaar; Van der Molen, Ferrir, Klein, Lpret en, natuurlijk, Laliberté, gastspeler Zukiwaki en .Gelinas. Aan Canadese zijde waren het vooral adhterman Smith, voorman Garrand keeper Ferguson, die vaak op laconieke wijze de gevaarlijke aanvallen tot staan FORSE STRIJD Aan het einde van de eerste speeltijd was de stand 3—2 voor de gasten. Voor H.Y.C. had toen Gelinas tweemaal ge scoord; aan Canadese zijde waren de schutters Garrand, Oatwy en White. De derde speeltijd ging in met gelijk spel; 5—5, bij H.Y.C. gescoord door Laliberté en bij de Canadezen door Garrand en Be- langer. In de forse strijd die volgde (waarbij Gelinas eenmaal over het schot vloog, waarbij door gasten en gastheren sticks werd geslagen en zelfs even werd gevochten) werd door H.Y.C. nog t maal gescoord: door Laliberté en door Zukiwaki. 4 Wat op Canadese banen onmogelijk is, is in Nederland een gewoon verschijnsel: rook boven de baan. waardoor zowel spe lers als toeschouwers worden gehinderd. Ondanks herhaald verzoek konden tal van bezoekers geen afstand van hun si garet doen, waardoor de spelers maal een rondje moesten rijden om de rook te verdrijven. In de eerste pauze gaf de Nederlandse kunstrijdkampioene Joan Haanappel een fraaie demonstratie. Zij was echter der mate vermoeid of nerveus, dat zij t maal kwam te vallen. De Canadese vliegerploeg was Wereldkampioen post duif Ruim 3.000 postduiven zullen op 2 en 3 December te Londen te aanschouwen zijn op de „Internationale Postduiven- tentoonstelling". Er komen inzendingen uit Nederland, Frankrijk, Japan, Luxemburg. België, Oostenrijk. West- Duitsland en de Ver. Staten. Op de ten toonstelling zal de „wereldkampioen postduif" worden aangewezen. R.A.F.-Luchlmacht: 2-1 ARNHEM, 9 NOVEMBER Het elftal van de Britse Royal A1t Force op het continent heeft hier gis teravond in een lichtwedstrijd gewonnen van het Nederlands luchtmacht-elftal 3—1. De Engelsen toonden betere 11- chaamsbeheersing en grotere snelheid, waarbij nog kwam, dat de Nederlandse verdediging niet wa6 opgewassen tegen het open samenspel van de gasten Als doelman Feyt niet in zo'n uitste kende vorm was geweest, zou het pun- tenverschil zeker groter zijn geweest Midivoor Oonk scoorde voor de Neder landse ploeg. Wolves versloegen de Dynamo's WOLVERHAMPTON. 9 NOVEMBER De Wolverhampton Wanderers hebben hun ïecord behouden: deze club blijft op eigen terrein ongeslagen in wedstrijden tegen ciub9 van overzee. De Wolves tvon- nen gisteravond de Lichtwedstrijd togen de Moskouse Dynamo's met 21. De Britten danken hun overwinning aan 6nel, weldoordacht en fors spel. Het ter rein was spoedig in een modderpoel her schapen, hetgeen de prestaties van de Ruseen (die gewend zijn op een hard veld te spelen) niet ten goede kwam. De gasten beschikten over een bijzon der sterke verdediging, waardoor een zwaardere nederlaag ondanks de ongun stige omstandigheden kon worden voor komen. Engeland had geweigerd, de Russen een uitzending van de wedstrijd te laten verzorgen: alleen als de Russen zouden garanderen dat de uitzending niet zou worden gestoord, zouden faciliteiten wor den gegeven, zo Is officieel bekend ge maakt. Eerste iudo-toumooi van dit seizoen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. 9 NOVEMBER In gebouw Emporium is hier «onder grote belangstelling het judo-seizoen geopend met een nationaal tournooi voor gele, oranje, groene en blauwe banden. Ongeveer 50 judoka's uit Rotterdam, Vlaardingen, Den Haag, Dordrecht en Leiden namen aan deze ontmoeting deel. Wegens de grote toeloop werden de (170) wedstrijden alle beperkt tot één of tv— minuten. De uitslagen zijn; Gele banden: 1. Abma, J. C. Rotterdam; 2. Mullem. J. C Rotterdam; 3. Eieveld. Leiden Oranje banden: 1 Bruine. J. C. Rotter dam; 2. Eygendaal, J. C. Rotterdam. Groene banden: 1 In 't Veld. Dordrecht, 2 Davides. De Hofstad. Den Haag. Blauwe banden: 1 Bouwens, Maasstad; 2. De Haan, Dordrecht. Nederland gekomen in de stellige over tuiging, dat zij (in tegenstelling tot vorig jaar) H.YC. zou verslaan. Het team van de gasten was aanzienlijk sterker dan vorig jaar. Uit de verschillende detache menten in Europa waren de beste spelers geselecteerd voor deze wedstrijd in Den Haag. Hoewel de gasten kennelijk teleurge steld waren door de nederlaag, vatten zij deze toch sportief op. De Canadezen hou den van fors spel. dat zij onmiddellijk na het begin speelden tot het eind toe. Pas in de laatste speeltijd ontwikkelde ook de H.Y.C. fors spel, waardoor een bij zonder boeiende strijd ontstond. De volgende week Woensdag speelt H.Y.C. in Houtrust tegen DUsseldorf. Aanstaande Zaterdag komt H.Y.C. in Krefeld (West-Duitsland) uit tegen de Krcfelder Elslauf Verein. Zoeterwoudse tweeling trouwde Een huis: 20 cent per kilo Metselwerk voornaamste knelpunt in traditionele woningbouw Maar lang niet alle soorten systeembouw zijn economisch voordelig (Van een onzer verslaggevers) Ten architect, levend ln een tijdsgewricht waarin zo druk gesproken wordt ovei eontinubouw. dient er wel op toe te zift dat hij ook wordt voorzien van continu- opdrachten. Deze grappig geformuleerde maar toch waarschuwende opmerking plaatste de architect ir J. A. Lucas gis termiddag als deelnemer aan het forum over de opvoering van de productiviteit in de wonincbouw. In het Haagse Dlligen- tia belegd door het Kon. Instituut var Ingenieurs. Dezelfde spreker wilde het woord aes thetics. op deze vergadering nog niet ge hoord. ook even laten vallen. Om daar mede duidelijk te maken, dat zijn vakge noten dit bij al het gepraat over systeem bouw toch ook wel in het middelpunt willen stellen. Die aesthetics evenals de architect dient men z.i. niet te zien als t i g kind alleen, maar vooral ate Eden over Midden-Oos.en LONDEN, 10 NOVEMBER XJREMIER EDEN van Engeland heeft Rusland gewaarschuwd, dat het in het Midden Oosten een gevaarlijk spel met de vrede speelt. Ook richt te de Britse premier ernstige woorden tot de Arabische staten met te zeg gen, dat zij gevaar lopen zelf door de Sowjetunie onder de voet te worden gelopen. Eden zei, dat men landen die vijandig tegenover elkaar staan geen verwijten kan maken, als zij wapens kopen, waar dat mogelijk is. Het zijn echter de leveranciers van de wapens, die de grootste verantwoordelijk heid dragen. Het standpunt van Elsenhower Is als volgt: De Ver. Staten zijn niet van plan om bij te dragen tot de bewapeningswed loop tussen Israël en Egypte. Uit Washington werd voorts gemeld, dat de Amerikaanse regering overweegt om aan de Veiligheidsraad voor te stellen, ten embargo ln te stellen op alle wapen- schepingen naar het Midden Oosten. Eisenhowers verklaring werd voorgele zen door Herbert Hoover Jr, de Amerik. onderminister van buitenlandse zaken. Eden drong aan, op een nieuw onder zoek van de Amerikaanse en Britse voor stellen, voor regeling van de grenskwes ties tussen Israël en Egypte. Zoals in een deel onzer edatle reeds vermeld, heeft Israëls eerste minister, Ben Goerion, verklaard, dat Egypte schuld droeg aan de ontstane, zeer gespannen situatie. Israël zou daarom terug slaan, als de aanvallen op het land worden voortgezet. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Mosje Sjarett, ls, zoals gisteren reeds vermeld; naar "de Ver. Staten Schotland—Wales. In het Hampden Park Stadium te Glasgow is gisteren de wedstrijd SchotlandWales gespeeld. De Schotten wonnen met 20. De wedstrijd maakte deel uit van de Britse voetbal competitie. Schaken. De Nederlandse schaakmees- r en -journalist Lodewijk Prins, zal waarschijnlijk in December en Januari bezoek aan Indonesië brengen om te spelen op simultaan-seances en om lezin gen te houden. Dclaunay t. Henry Delaunay, secre taris-generaal van de. Franse voetbal bond, is 72 jaar oud overleden, na ge ruime tijd ziek te zijn geweest. Hij zal vermoedelijk worden Opgevolgd door zijn Pierre, die zijn functie al Gevechien in Indonesië Een afdeling van het Indonesische leger heeft, volgens Pia. met steun van zee luchtmacht op 4 dezer landingen uitge voerd in Oeawoe. Rante Anging en Ko- laka in Zuid-Oost-Celebes, waar de aan hangers van de Daroel-l-Islam tevergeefs tegenstand boden. Na de plaatsjes bezet te hebben, vervolgde de troepen een etmaal lang de opstandelingen en veroverden verscheidene strategische punten. In Atjeh zijn de opstandelingen zeer roerig. In Weot-Atjeh veroverden zij het plaatsje Reunom. waar leden van ver schillende politieke partijen ontvoerd werden. Honderd aanhangers van de Perti. een Mohammedaanse partij, werden vermoord en hun lijken werden in een rivier geworpen Het blad Bintang Tlmoer schrijft, dat 95 procent der bevolking van Atjeh onder dwang van opstandelingen op de Masjoemi stemde en het blad dringt sn op nieuwe verkiezingen. Staking te Palembang ten einde. Ge schil zal worden voorgelegd aan een en quêtecommissie. trokken. Hij zaJ daar een actie openen voor de inzameling van gelden onder de Amerikaanse Joden, ter bestrijding der onkosten, gepaard gaande met de vesti ging van 45.000 nieuwe immigranten in Isradl. alsmede voor de aankoop van wapens. Abr. v. cl. Vies geen directeur Ned. Opera Het bestuur van de Ned. Opera deelt ons mede. dat de heer Abraham van der Vies, naar aanleiding van een gerezen artistiek conflict tussen hem en. het be stuur, verzocht heeft hem per 15 No vember as. ontheffing uit zijn functie van directeur te willen verlenen. Het bestuur heeft gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. De heer V. d. Vies heeft een benoe ming aanvaard als secretaris-generaal van de „Association Européenne des festivals de..munique" te Gppèye. t Concert voor jazzband en symphonie-orkest Het Rott. Philh. Orkest zal op 7 De- ccmber in de Rivlèra-hal te Rotterdam onder leiding van Eduard Flipse de eer ste uitvoering in Nederland geven van het Concerto voor jazzband en symphonie- orkest van de Zwitserse componist Rolf Liebermann. Aan deze uitvoering ver leent het dansorkest „The Ramblers^-' on der leiding van Theo Uden Masman zijn medewerking. Vorig jaar beleefde dit werk zijn we reldpremière op de Donaueschlnger Mu- siktage onder leiding van Hans Rosbaud onmiddellijk gevolgd door een uitvoering in Amerika. Weinig licht in1 moord op Eind'hovenaar Het onderzoek naar de moordenaar* an de Eindhovense autohandelaar J. van der Velden, die enige dagen geleden bij Oostmalle in België gewurgd aan de kant weg werd gevonden, heeft nog weinig resultaat opgeleverd, aldus de Volkskrant Men vermoedt echter, dat de moord ls geschied door een bende, die de laatste maanden tientallen koelen in het Neder landse grensgebied heeft gestolen en deze naar België heeft gesmokkeld. De leider deze bende, een Duitser, die zich ook bezig houdt met het smokkelen van gesto len auto's, is sinds enkele dagen spoor loos. Dit gestolen vee werd vervoerd door *n vrachtwagen met een rode cabine, de- zelfde die het lijk van Van der Velden heeft vervoerd. Het staat vrijwel vast, dat de Eindhovenaar op een van zijn onder duikadressen in België om het leven 1» gebracht. Pandjie Tandjoongsarie. Dividend thans in Nederland betaalbaar met resp f2,96 voor rp. 75 en rp. 15. Van alle zijden der wereld heeft men welgemeende belangstelling ge toond, toen Eisenhowerde president der Ver. Staten, een hartaanval kreeg, waardoor hij in het ziekenhuis te Denver wekenlang verpleegd moest worden. De hem behandelende dokters hebben goedgevonden, dat hij het ziekenhuis verlaat, maar hij zal elders nog wat op rijn ver haal moeten komen. Deze foto toont de moderne boerderijin de om geving van Gettysburg, in de staat Pennsylvaniawaar Eisenhower zal kunnen genieten van de frisse lucht en luisteren naar het ruisen van de najaarswind door de bomen. Morgen zal hij, gebruik makende van een vliegtuig, op reis gaan. De jeugdleidsterRie Paarde- kooper Oehoe van de Ka bouters is gisterochtend te Zoeterwoude in het huwelijk getreden met de heer Koos i Meurs uit Hazerswoude. Ook haar tweelingzusje, mej. Greet Paardekooper, waagde de grote stap, en wel met de heer Leo v. d. Post. Bruidsparen met bruidsmeisjes voor de R.K. kerk. Foto N. van der Horst Op Monlmartre werd Utrillo begraven Het stoffelijk overschot van de Franse schilder Maurice Utrillp, die Zaterdag J.l. te Dax in de ouderdom van 71 jaar over leed, is gisteren op het kleine kerkhof van St Vincent op Montmartre ter aarde be steld. De uitvaartdienst in de kerk van St Pierre, achter de Sacré Coeur, werd door talrijke bewoners van het Montmar tre van Utrillo's generatie bijgewoond. De leden van de jongensvereniging van Montmartre, gekleed ln de rood en wit gestreepte uniformen van de revolutlon- nairen van 1789. speelden op omfloerste trommels, toen de kist de kerk werd bin nengedragen. Zeven wagens een wrak (nog vijf elders) Soldaat in Volkswagen (120 km) ramde tegenligger (Van een onzer verslaggevers) DEN rommelig deel van een autokerk- hof leek gisteravond tegen half zeven een deel van de rijksweg Den Haag- Rotterdam, nadat zeven auto's (vijf per sonenwagens. één bestelauto en een grote vrachtwagen), met elkander ln botsing waren gekomen. De weg en de bermen lagen bezaaid met brokstukken, die de deskundigste sloper zeker niet beter en vlugger van de auto's had kunnen trek ken. Op weg van het vliegveld Ypenburg aar Den Haag reed een 20-jarige soldaat an de Kon. Luchtmacht met een volks agen uit de file om andere automobi listen te passeren. Volgens ooggetuigen kwam hij op het linker gedeelte van de rijweg. De gevolgen waren ontzettend, want met een vaart van naar schatting 120 kim botste de volkswagen tegen een uit Den Haag komende auto van de heer F. Schelilenburg uit Rotterdam. De volks- Argentinië blijft onrustig BUENOS AIRES, 10 Nov. NADAT MEN in" Argentinië de dictator Peron-heeft afgezet, en Lonardi de teugels van het bewind in handen nam, blijft de toestand uiterst gespannen. Gisteren is de minister voor het leger, brigade-ge neraal Bengoa,. afgetreden, nadat enige honderden jonge officieren een dreigende „wacht" bij het rege ringspaleis, het Casa Rosada hadden betrokken. Men verweet Bengoa, dat hij te weinig haast maakte met de verwijdering van Peronistischa elementen uit het leger Prompt werd tot zijn opvolger benoemd kolonel Arturo Arana, een officier, diï vele staatsgrepen tegen Peron had deelgenomen. Inmiddels hebben pantserwagens en ge motoriseerde strijdkrachten van het gar nizoen van Buenos Alrea tegenover het ministerie van luchtvaart stelling geno- Eenheden van de luchtmacht arri veerden op de vliegvelden van Buenos Aires. Terwijl dit alles plaats heeft, ste ken de aanhangers van Peron weer de kop op, Vele Invloedrijke volgelingen van Charley Toorop in Bergen begraven In Bergen (N.-H.) is gisteren onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de kunstenares Charley Toorop ter aarde besteld. De afstand tussen het woonhuis ,De Vlerken" aan de Buurweg en de be graafplaats, ongeveer drie en een halve kilometer, werd door de lange stoet be langstellenden te voet afgelegd. Achter de rouwauto liepen de dochter en twee 5 van de kunstenares met hun echtge noten. Dan volgden o.m. de dichter A. Roland Bolst, de beeldhouwers John Rae- decker, prof. dr A- H. Hammacher en de burgemeester van Bergen. Op de begraafplaats was een groot aan tal prominenten uit kunstenaars- en mu seumkringen reeds aanwezig. Slechts één spreker vertolkte namens allen de ge voelens. n.l. de biograaf van de familie Toorop, prof. dr A. M. Hammacher. Zeer 1 tijdgenoten, zoals de schilders H. J. ten Holt, Jaap Weyand en Caspar Nlehaus en de beeldhouwers Marl Andrlessen. H. M. Wezelaar en Leo Braak waren aan wezig. Er waren kransen van de direc teur van het bureau van de gevolmachtig de minister der Ned. Antillen Cola Debrot. van de gemeente Amsterdam, de Kring van Beeldhouwers en het Kunstenaars- Componist Carl Otto Lies overleden In de ouderdom van 86 Jaar is gisteren In Goes overleden de componist Carl Otto Lies. Hij werd op 28 Juli 186 Hannover geboren en kwam in 1895 ons land. waar hij onder meer dirigent werd van de afdeling van het toonkunst koor te Goes. In het begin van zijn loop baan trad hij dikwijls als solo-planlet op Ook componeerde hij. Behalve vier sym- phonieën. heeft hij werken voo» plano I kamermuziek geschreven. Hij studeerde aan het Conservatorium te Keu:en. gelijk tijdig met Willem Mengelberg In Duits- and heeft hij dikwijls eigen werken ge dirigeerd. Een van zijn leerlingen was Eduard Flipsei Peron, zijn volgens Reuter, in hechtenlS( genqmen. Politieke waarnemers zijn van' oordeel, dat in de eerstkomende dagen meer belangrijke wijzigingen in de rege ring zullen worden aangebracht. De corr. van Ass. Press Is van mening, dat nog vier ministers uit het kabinet Lofiard) zullen aftreden. wagen maakte een halve slag om kwam in. de richting Rotterdam te staan, terwijl de auto van de Rotterdammer dwars de weg overschoot en in de berm aan de overzijde van de weg terecht kwam. Verdere ongelukken bleven niet uit; binnen enkele ogenblikken stonden zeven wagens als wrakstukken op da snelverkeensweg. De chaos was op dit onverlichte weg gedeelte volkomen. Wonder boven won der vielen er geen doden te betreuren. De chauffeur van de volkswagen, de 20- jarige soldaat, bleek een lichte hersen schudding opgelopen te hebben, zijn pas sagier. een Z1-jarige luitenant had alleen een gebroken duim. Beiden werden naar het militair hospitaal In Den Haag ver voerd, doch konden later naar Ypenburg worden teruggebracht. Ds J. W, Schok king. vroeger hulpprediker bij de Duin- oordkerk in Scheveningen en thans "Her vormd predikant te Rotterdam, zat jn de derde auto. die door deze botsing werd gekraakt. Hij kreeg geen letsel. Omdat het verkeer dreigde vast te lopen, zorgde de politie van Delft voor een regeling bU het viaduct. Dit leidde tot een nieuwe botsing, waarby drie auto's betrokken waren, terwijl nabU Schiedam twee wagens met elkander in hotsing kwamen, zodat binnen een half ^jur, twaalf auto's grotendeels waren ver nield,, zander dat hier ernstige peraoom- ïyke ongelukken bU betrokken waren. Op verzoek van d-e Delftse politie heeft de Rotterdamse politie het verkeer van de Maasstad naar Den Haag via de oude weg Langs Delft geleid, waardoor de Delftise en Rijswijkse politie alsmede de Kon.Marechaussee gelegenheid kregen de grote weg viij te maken van alle wrakken. een blijvend kind. dat dus ook altijd zal blijven „Jengelen" als het zich tekort gedaan voelt. Bedrieglijk cijfer Daar het forum speciaal gold als middel voor debat op de te voren door een drie tal deskundige sprekers ingenomen stand punten, willen we ook de opmerking aan halen van de directeur-generaal van de Wederopbouw, ir H. M. Buskens, die de continuïteit in de woningbouw besprak. en van zijn antwoorden maakte hij duidelijk, niet te behoren tot degenen die vastbijten in een cijfer alleen, dat dan aangeeft hoeveel woningen er ln een jaar klaarkomen. Zo'n beramingscljfer kan volgens spr. bedrieglijk zijn, omdat het einde van het Jaar even goed kan blijken dat er nog zo'n tienduizend woningen voor b.v. 90 pet klaargekomen Dit tot troost van degenen die de put zitten nu iedereen de mond vol heeft over de 8000 woningen, welke dit jaar minder klaar zouden komen dan in 1954. De aanhangers van de mening, dat er door systeembouw ook meer woningen de markt zullen komen, waren in dit forum wel in de meerderheid Metselsteen, de metselaars on de stu- cadoors had prof. dr Ir J. P. Mazure uit Dolft do voornaamste knelpunten in de -aditlonele bonw genoemd, om vervol gens na te gaan welke dan de construc tiemogelijkheden z(|n om het zwaartepunt deze productiefactoren af te wenlelen. En de deelnemers waren het er wel over dat, waar men systeembouw gaat toepassen inplaats van traditionele bonw, de materiaalkosten direct een grote rol spelen. Daarom hl(Jken lang niet alle oorten van systeembouw economisch oordellg. Kwaliteit Spr. hield staande, dat doelbewuste on derzoekingen en proefnemingen de ver betering van de systeembouw kan ver snellen. Daarmede speelde hij ook in de kaart van hen die vo. ropgesteld wilden zien, dat de systeembouwers ln de eerste plaats tot taak hebben de kwaliteit voorop te laten gaan. Wie dit standpunt zou innemen, gaat z.i. aan het kern punt. gezondmaking van de woningvoor ziening, voorbij. De arbeidscapaciteit ls nu echter wel doorslaggevende factor en hiernaar heeft de bouwwereld zich dus in de eerste plaats te richten. Ir. A. Twijnstra had Inleiding gehouden over de vraag, men door organisatorische maatrege- neer woningen kan bouwen. Te veel arbeidstijd gaat nog door wachten verlo- Bij de voorbereiding ls nauwe aa menwerking tussen architect, bouwer en principaal dan ook eerste vereiste. Langlopende, voldoende grote opdrach- •n kunnen leiden tot grotere routine, voorbewerking, betere verdeling van ma- t'rieel en daardoor tot besparing van arbeidsuren. Goedkoop Als bij een kegelspel botste gisteravond op de rijksweg Den Haag Rotterdam de éne auto tegen de andere, met het gevolg, dat alleen bij het vliegveld Ypenburg al zeven wrakstukken langs de weg stonden. Foto: een van de onfortuinlijke wagens, eigendom van de Rotterdamse Hervormde predikant, ds Schokking. Volgende zomer fof Veenendaal De Rijksweg Utrecht-Arnhem Hazenpadbegin 1957 gereed In het begin van de komende zomer zal de tweede rijbaan van de rijksweg no 12, Utrecht-Arnhem tot Vccncndaal, In gebruik kunnen worden genomen. Reeds vorige maand werd de tweede rU- het verkeer opengesteld. Het traject Veenendaal-Arnhem wordt direct dubbelbanlg aangeJegd en men verwacht hiermee ln het najaar van 1956 of in begin 1957 gereed te zijn. Op 1 Juli 1956 hoopt men reeds de kruising met de oude rijksweg bij Planken Wam buis te hebben bereikt. Zoals bekend ls. zal de rijksweg, beter bekend als het „Hazenpad" naar hel Ruhrgebied worden doorgetrokken, waai hij aansluit op de weg naar Berlijn. Hier is het grondwerk voor het weg gedeelte. dat naar het Ruhrgebied leidt, gereed. Met de verbinding van Arnhem naar de Duitse grens zal een aanvang worden gemaakt, zodra de weg Utrecht- Arnhem is voltooid. Van de totale uitgaven voor rijkswe gen a 124 millioen gulden, inclusief on derhoud, bruggen, tunnels etc. zal 8 mil lioen worden besteed voor het doortrek ken van het huidige punt tot Planken Wambuis. In 1955 werd een bedrag 8,5 mi'llioen aan rijksweg no 12 bes In de afgelopen drie jaar ls het keer op de rijkswegen met 47 procent toegenomen, ln vergelijking met d< mer van het vorige Jaar met 15.8 pro cent. Als gevolg van de openstelling van de nieuwe rijksweg no Z van Am sterdam naar Utrecht Is het verkeer op rijksweg no 12 sterk gestegen. Het gr sle deel der automobilisten dat van sterdam over Amersfoort vla de Kli naar Arnhem reisde, Is nu gebruik gaan maken van de route vla Utrecht rijksweg no 12. De weg krijgt twee rijbanen van leder 7,25 meter breed. Rechts komt een 2.75 meter brede viuchtberm. De gehele weg, waarlangs geen bebouwing komt, krijgt geen enkele gelijkvloerse kruising. BIJ Planken Wambuis wordt de nieuwe weg 12 onder de oude weg no. 24 door gevoerd. Slechts op negen plaatsen zal ien de weg kunnen op- of afgaan. Het leggen van de tweede rijbaan tus- n Driebergen en Veenendaal vorder! thans met 400 600 meter per dag haK-s Veel nieuwe gezichtspunten heeft deze ag eigenlijk niet geopend. Wel was men het met elkaar eens dat er iets gedaan moet worden om de woningnood het hoofd te bieden. In elk geval weten we nu door een klein hoofdrekensommetje van prof. Mazure, dat een arbeiderswoning 20 cent per kilo kost, goedkoper dan weik indus trieel eindproduct ook. Dit rekensommetje zal echter niet de voornaamste zorg zijn het hoofd van mr H. B. J. Witte, minister van wederopbouw en volks huisvesting, die deze forumdag, voorge zeten door dr L. Neher gedeeltelijk bij woonde. Systeembouw? Het kan veel vlugger! 1 wonlngbouwvraagstuk kan slechte principieel tot een oplossing worden ge bracht door op korte termijn een huur- erhoging van 25 procent, zonder huur belasting in te voeren. Het wonlngbouw- raagstuk is primair een huurvraagstuk, laar een woning In eerste instantie een beleggingsobject Is, ongeacht of ze wordt erkocht of verhuurd. Ten tweede dient een subsidiebeleid te worden gevoerd, wBarblJ de principes va>n de woningwet in acht worden ge nomen, d.w.z. eerst subsidiëring aan ds particuliere bouw pn pas wanneer deze in gebreke blijft, voor de woningwet bouw. Dit betoogde drs W. J. Valkenburg, se cretaris van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers gisteren te Utrecht. Alle suggesties, welke de laatste maan den ter opioesing van de woningnood zijn gedaan, gingen volgena «preker aan één centraal punt voorbij; een principiële ge zondmaking van de woningvoorzierelng. Het Is niet Juist, aldus spreker, dat door systeembouw meer woningen aan de markt komen. In de afgelopen tien Ja ren is gebleken, dat particuliere bouw ln het algemeen goedkoper en sneller tot stsnd komt dan systeembouw, de kwali teit der weningen buiten beschouwing gelaten. Volgena drs Valkenburg is alleen het particuliere bedrijfsleven in staat die woningen te bouwen, waaraan de mees te behoefte bestaat In dit verband haal de hij een uitspraak van de voorzitter van de N.B.B., C. van Gelderen aan, nl dat de particuliere woningbouw niet aan endge contlngentering gebon den dient te zijn, maar dat overn] waar het particulier initiatief mogelijkheden ziet, woningen mogen worden g<-bouwd, uiteraard aan de hand van de voorschrif ten en financieel gesteund door de over heid. In Huybergen geen woningnood meer Als een der eerste gemeenten ln Nederland, zal Huybergen, 887 In woners, in de omgeving van Bergen op Zoom, binnenkort van de woning nood zijn veriost. Uit de migratie*ecbor gijn deze ge meenten twaalf woningen toegewe zen, terwijl gedurende de laatate drie jaren telkens twee woningfn werden gebouwd. Wanneer de nieuwe toewij zing is gerealiseerd, kent Huybergen geen woningzoekenden meer en zal aan alle aanvragen kunnen worden voldaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11