Zal Eisenhower nog vier jaar president blijven? Van de Russen kunnen wij nog wel wat leren Weer spoedig evenwicht na hoogconjunctuur Regering zal overtocht van Ambonnezen betalen "'TTDAG 4 NOVEMBER 1955 T OUDSTE STAATSHOOFD DER VER. STATEN Zijn populariteit zou voldoende zijn voor kalme campagne WASHINGTON'. 1 NOVEMBER ONDANKS het feit, dat de Amerikaanse president langzaam maai zeker van zijn hartaanval herstelt, is het nog lang niet zeker dat hij zichzelf beschikbaar zal stellen voor een tweede ambtstermijn. De Amerikaanse pers schreeuwt dagelijks de speculaties onder brede koppen en er is geen Amerikaan of hij verslindt het nieuws over de „presidency". Wat zal Ike doen? Dat is de grote vraag, waarop wij aan de hand van de thans be schikbare gegevens een antwoord zullen trachten te vinden dat overigens slechts een aanwijzing zou kunnen geven. Want dat men voorzichtig moet zijn met een prognose, dat heeft de geschiedenis van de-Amerikaanse ver kiezingen wel geleerd. Vóór Ike's ziekte ter sprake komt. eerst nog even de krwestie van zyn leeftijd. Eisenhower is thans 65 jaar. Als hij voor een „second term" zou worden gekozen, zou hij dus 69 zijn aan het einde van die tweede^ termijn. Dit zou betekenen dat medische wetenschap had nog geen en kele ervaring met een „post-coronaire president" van de Verenigde Staten Niettemin, nu Ike alweer tijd heeft be steed aan staatszaken, was het mogelijk, zich een herstel in te denken dat hem PRESIDENT EISENHOWER, een foto uit de tijd toen hij nog kerngezond was en vol levensmoed. Zal hij een tweede termijn als president dur ven beginnen? De republikeinen hopen van welwant het is vrijwel onmogelijk, in eigen gelederen een waardig plaatsvervanger voor Ike te vinden. Eisenhower de oudste president van de Ver. Staten zou zijn, onmiddellijk ge volgd door William Henry Harrison-, die in 1841 op 68-jarige leeftijd overleed. De taak van president is bijzonder zwaar en het is geen toeval dat bijna geen der voorgangers van Eisenhower na hun 65ste jaar de leiding van de staat op zich nam. Daarbij komt dan nog dat Eisenhower niet dezelfde is van vóór zijn ziekte. De meeste mannen die, zoals Eisen hower. een aandoening aan de kransslag ader hebben gehad, kunnen weliswaar weer het meeste werk doen. maar de Bedrijfschap voor het banketbakkersbedrijf In Staatsblad 490 is opgenomen een Koninklijk Besluit, waarbij een bedrijf schap wordt ingesteld voor het banket bakkersbedrijf. Het beslui*, verstaat onder banketbak kersbedrijf het maken van gebak met slagroom, banketbakkersroom, vers fruit ol soortgelijke lichtbederfelijke grond stoffen. Wanneer een onderneming daar naast dok nog andere artikelen vervaar digt, zoals b.v. ander gebak, koekjes, ra- goutwerk, consumptie-ijs, chocolade, en suikerwerkartikelen, dan valt deze ook onder het bedrijfschap. Niet dus die on dernemingen, die alleen deze laatste ca tegorie van artikelen maken. Ook vallen niet onder het bedrijfschap bedrijven, die behalve banketbakkeisproducten ook ge. woon brood maken. Aan het bedrijfschap ls onder meer overgelaten de regeling van de volgende onderwerpen: het geven van geschenken, de administratie der ondernemingen, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de vakopleiding, de registratie van onderne mingen, het verstrekken van de voor de vervulling van de taak nodige gegevens, de voor de vervulling van de taak nodige inzage van boeken en bescheiden. De bevoegdheid tot het treffen van regelingen, be'reffende lonen en andere arbeidsvoorwaarden en betreffende de vakopleiding wordt eerst van kracht op een door de S.E.R. te bepalen tijdstip, doch uiterlijk vier jaren na de instelling van het bedrijfschap. De door het bedrijfschap krachtens dé wet op de bedrijfsorganisatie op te gen heffingen worden vastgesteld op grondslag van de omzet der ondernemin gen. Als basisheffing kan echter een riodieke heffing worden opgelegd, die voor alle ondernemingen gelijk is; de grondslag van heffingen met een bijzon dere bestemming kan door het bestwil van het bedrijfschap worden bepaald. Het besluit treedt in werking op eer nader te bepalen tijdstip. zou toestaan nog een volgende vier jaar president van de Verenigde Staten te zjjn. De meest gezaghebbende stem in deze nieuwe gedachtengang is wel die van Joseph W. Martin-, leider van de Repu blikeinse minderheid in het Huis van Afgevaardigden, die er het volgende over zei: „Ik hoop, dat Eisenhower zich ter beschikking zal stellen. Ik heb alle trouwen, dat hij een besluit zal n« ten behoeve van het land en de wereld, indien hij in staat is, dit te doen." „De zieke president." zo zei Martin, „zou zeker geen inspannende verkie- zingscompagne behoeven te voeren, in dien hij besloot zich opnieuw ter beschik king te stellen. Hij is zo populair, dat hij zonder enige inspanning met een enorme voorsprong zou kunnen winnen. Het eni ge, dat hij hoeft tc doen, is enige malen voor de televisie te verschijnen." Martin was verder van mening, dat een volgende periode van vier jaar niet al te zwaar zou zijn voor Ike. „Ik stel me voor, dat het minder inspannend is op het Witte Huis, dan op zijn boerderij in Get tysburg." Het leven op een boerderij, zo meende Martin, houdt heel wat verlei ding in, zich te vermoeien, terwijl men zich op het Witte Huis gemakkelijk .kalm" kan houden. 56 PROCENT ..JA I" Het Gallup-instituut voor opinie onderzoek heeft vorige week de vraag gesteld: „Indien Eisenhower': artsen het goed vinden en hij be sluit, zich in 1956 ter beschikking te stellen, zoudt ge dan op hem stem men?" Het resultaat was, dat 56 pet ja zei, 31 pet nee, en dat 13 pet het niet wist. Joe Martin kreeg een verrassende 6teun it een onverwachte hoek. Op een diner der Democraten in Erie, Pensylvawia, zei de democratische candidaat Estes Ke- fauver: „Mi66chien is het Juist, wat men zegt, dat de President niet langer bereid zich als Republikeins candidaat ter beschikking te 6tellen. Dit zou betreu renswaardig zijn. President Eisenhower heeft bewezen, het beste te zijn wat de Republikeinen bezitten. Het zou het bes te zijn, zowel voor de natie en de Repu blikeinen, als voor de Democraten, brengen". En in New York tenslotte hoorde een half vergeten stem: In een telef. in terview drukte Henry A Wallace, de pro gressieve candidaat uit de verkiezingen van 1948 de oprechte hoop uit, „dat pre sident Eisenhower niet zal aankondigen dat hij zich niet meer ter beschikking 6teit in 1956". Wallace voegde daar nog aan toe, dat president Eisenhower „i dan enig ander man de hoop van de reld op vrede vertegenwoordigt. Dit dient de overhand te hebben op alle andere overwegingen". Sugdan bevelhebber N.A.V.O. in Europa De Britse luitenant-generaal. Sir Cecil Sugdan, zal generaal Sir Robert Man- sergh opvolgen ais N.A.V.O.-opperbevel hebber in Noord-Europa. Sir Robert Mansergh is benoemd tot opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten in het enigd koninkrijk. In deze functie zal hij belangrijk aandeel hebben in de voor bereidingen ter bescherming van de be- 'olking tegen eventuele aanvallen met atoomwapens op Engeland. - Jhr mr J. Schuurbeque Boeye, bur gemeester van Zierikzee. is na een lam-g- durige ziekte te Amsterdam op 64-jarige leeftijd overleden. „OOST.WEST", KOMISCHE OPERA IN VELE ACTEN. Weder optreden te Genève van de bekendste internationale artisten. Fiosto Dully biedt de prima ballerina Alicia Molotovina in een der liefdesscènes een slof Lexington aan van America's Best Tobaccos. Als dat niet helpt Atoomoorlog eist andere strijdkrachten (II) Alleen het hoogst noodzakelijke mag naar het front (Van onze militaire medewerker) BIJ ONZE BESCHOUWING OVER de memorie van toelichting op de oorlogsbegroting wezen wij er reeds op. dat onze strijdkrachten in de toekomst zullen moeten worden gereorganiseerd. Deze reorganisatie kan niet beperkt blijven tot een eonvoudig aan passen van de huidige eenheden aan de nieuwe methoden van oorlog voering door wijziging te brengen in hun samenstelling, bewapening en uitrusting. De nieuwe eisen grijpen veel dieper in en veel van wat tot voor kort nog onveranderlijk leek, zal moeten wijken voor de noodzaak van morgen. De richtlijnen welke tot nu toe bij de opbouw van onze strijdkrachten werden gevolgd, zullen weldra moeten worden losgelaten. Geheel nieuwe wegen zullen moeten worden ingeslagen. Hun beloop kent zich momenteel nog niet volko- ien duidelijk af. maar toch valt hun richting steeds meer te onderscheiden. Onder de nieuwe omstandigheden is waarde van de mobilisabele eenhe den sterk verminderd. De militaire Europa's economische zorgen West-Duiisland verdringt Engeland op de markt Is de tijd voor beperking der overheidsinvesteringen niet reeds voorbij' aldus vraagt het rapport der afdeling onderzoek en ontwerpen van d< economische commissie der Verenigde «Naties voor Europa te Genève. Deze vraag wordt gesteld, juist op het ogenblik, dat men meer en meer tot de mening komt, dat deze investeringen moeten worden ingekrompen en de industriëlen zich verzetten, tegen de gedachte, dat de gehele last van de beperking moet drukken op de particuliere investeringen. Als gronden voor de tegenovergestelde mening voert het rapport aan, dat het bouwselzoen van 1955 reeds voorbij is en dat in de meeste landen het hoogtepunt van de woningbouw reeds ls gepasseerd. Ook acht het rapport het mogelijk, dat de daling van de aandelenkoersen en de cre- dietbeperkingen zullen leiden tot vermin dering der particuliere Investeringen, zo dat volgend jaar het evenwicht in vraag en aanbod kan zijn hersteld, zonder enige beperking bij de overheid. Het rapport wijst voorts op ernstige wanverhoudingen In de Westeuropsa hoogconjunctuur, zoals de verkoopcrisis in de textielnijverheid, te grote vraag in de investeringssector, de tegenstelling in de groei der deviezenreserves op het vasteland en het wegvloeien der deviezen uit Engeland, waardoor de inwisselbaar heid van het pond sterling opnieuw werd vertraagd. De Franse buitenlandse activa zijn in een jaar meer dan verdubbeld tot ongeveer zeven en een half milliard gul den, zodat ze de omvang der deviezen in het sterlinggebied naderen, terwijl de Westduitse deviezenreserves zelfs een derde hoger zijn. In Frankrijk i6 dit een gevolg van Amerikaanse kopen, en andere bijzondere rekeningen. De daling in Engeland is ten dele ee volg van speculatieve bewegingen. Wat de verhouding tot Amerika betreft, zijn de Amerikaanse uitvoeren Europa in de eerst® helft van 1955 dertig procent hoger dan in 1954. terwijl de in voer slechts 6 procent steeg. Het rapport wijst hierbij op de Amerikaanse invi belemmeringen. De Westduitse uitvoer wint terrein ten koste van Engeland, vooral ten aanzien van electrische machines. Oorzaken zijn betere credietvoorwaarden, korte lever tijden en het feit, dat Europa een na tuurlijk en oude afzetgebied is van Duits land. Achter het IJzeren Gordijn warer de belangrijkste feiten de goede oogsten en enige verlaging der strijdkrachten. De industriële productie 6teeg in een ja tot 12 procent. De handel met het Westen nam sneller toe dan die in Oost-Europa zelf. De uitvoer naar West-Europa ver' meerderde met een derde, terwijl de In voer slechts 4 procent steeg. Aanzienlijk was de uitbreiding van de handel Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije met Turkije, Egypte, Syrië en Indonesië, aldus het rapport. MEIZEN EN TBEKKEN YMOEGEB (483) Uiteraard had hel reiien en er in trekken in de oudheid niet het mai- en er Mie karakter van onze tijd. Vliegtuigen, dentie treinen, aehepen, auto'», motoren en het air fietsen, en niet te vergeten de vacan- zich d tie* op grotere schaal, maken het ons deren heel wat gemakkelijke trekken dan in vroeg ondank» wa« het v?rk ter zee in de oudheid heel "i ker dan we on» gewoonlijk vo- het was zeker niet geringer zakelijke eorrespon oen. Uiteraard wa. ine minderheid die Vooral n veroorloven. An- dergelijk) ird of per z uit da oudheid, die aan lopen heel wat beter gewend waren dan wij, mogen we dit toch zeker wel aannemen. dat hun hotela vaak op een afatand van het vertrekpunt gelegen. ?rkeer trein lak begoi Door het uitgebreide in de Romeinse tijd de delen van de wereld mi bond, en niet in het mi Op de grote verkeerswegen Spanje en Babylonië, Griekenli Egypte, reisden soldaten en ai ren, kunstenaar» en toneelspelei delaren en touristen, met een sprekendheid die ons eÏRenljj beetje moet verbazen. Want Hf lijkheden en hindernissen die wonnen moesten worden eer h doel was bereikt, waren vaak ni oudheid pyramidei an* Rhodos of de zuilen Ook de vlegelachtige de plan staat als Maar de hadder legde daarbij afst. I de tegenwoordige r kracht van een land wordt vooral indien dit zoals Nederland in de rand gebieden is gelegen veel meer voorheen bepaald door het aantal para te eenheden waarover het beschikt. De reserve-eenheden behouden een grote waarde, maar de parate gevechtskracht krijgt een beslissende betekenis. In het licht van dit alles behoeft het geen verwondering *e baren, dat het ge allieerde opperbevel in de toekomst de vorming van een tweede parate divisie van ons land verlangt. Ook de paraat heid van onze luchtverdediging wenst het tc zien opgevoerd. Voor dit alles ls een grotere personeelssterkte bij de pa rate eenheden gewenst. Het aantal non combattanten en de sterkte van het on der de wapenen zijnde personeel dat niet paraat ie zal moeten worden vermin derd. Want één ding staat vast: aan vergroting van de liohtlngssterkte of verlenging van de dienstIjd valt niet te denken. HET OVERBODIGE Het opvoeren van de parate sterkte il een drastische bezuiniging nodig maken. Alles wat niet essentieel is, zal moeten worden weggesneden. De getal- terkte van de parate troepen moet wor den opgevoerd ten koste van de niet parate militaire formaties en inrichtin gen. En bovendien zal dat gedeelte var de parate troepen, dat niet meer essen tieel ls. moeten plaats maken voor een heden waarvan de betekenis en d< aarde onder de nieuwe omstandighe den groter Is geworden dan voorheen. Deze wijzigingen zullen zich niet alleen binnen het raam van elk der verschil lende krijgsmachtdelen afzonderlijk moeten voltrekken maar zullen teven! ook de verhoudingen tussen de krijgs machtonderdelen onderling moeten aan tasten. Indien het nodig blijkt, de paraatheid van de luchtverdediging op te voere zullen de landmacht en de marine mo ten bijdragen in een versterking vi onze luchtmacht. Slechts versterking van de onmiddellijke beschikbare vechtskracht mag op de voorgrond staan. Dat er in dit opzicht nog grote mogelijkheden zijn, blijkt uit de be schrijving welke de huidige Britse mi nister van oorlog enkele Jaren geleden hetgeen hij daaromtrent maakt, tijdens zijn verblijf in Joego slavië in 1945 bij de bevrijding van dit land door $e Russen. TERUG NAAR ATTILA Eén ding viel ons in het bijzonder op. namelijk dat iedere Sowjet-truck die wij :agen óf benzine óf munitie bevatte. Van antsoenen, dekens, extra laarzen of kleding was geen spoor te bekennen. Vrijwel iedere man die wij zagen -htsoldaat en wat zij met zich meedroegen, was oorlogsmateriaal de engste zin van het woord. Wij zagen hier een terugkeer naar de me- theoden van Attlla en DJenghis Khan en het resultaat leek wel de moeite wiard de volle aandacht aan te besteden. Want er was geen twijfel mogelijk, dat dit de redenen was van het verba- zlrgswekkende tempo waarmee het Rode Leger door Europa trok. Toen ik dit zo overwoog en aan het aantal tandartsen- stoelen en kaartenkasten dacht, dat ln het beginstadium van de in vasie in Normandië aan land had ge zet. vroeg ik mij af of wij zelf mis trien niet een goed voorbeeld aan Russische methode konden Bloedtransfusiedienst krijgt eigen gebouw Het Centraal Laboratorium van d Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis krijgt een nieuwe behuizing. In Decem ber zal de bouw worden aanbesteed var een nieuw complex aan de Slotervaart in Amsterdam-West. De kosten zullen ongeveer vijf millioen gulden bedragen Rijk en gemeente hebben reeds hun toe stemming voor de bouw gegeven. Aangezien alle gelden nog niet bijeen zijn, zal worden begonnen met de bouw van de eerste fase. die het productie laboratorium magazijn en een garage zul len omvatten. De architect hoopt ovei anderhalf Jaar gereed te zijn. In het ln 1939 opgerichte Centraal La boratorium participeren Rode Kruis, rijk en gemeente Amsterdam. Het heeft tot taak de bereiding van bloedtransfusie- apparatuur en producten, uit menselijk bloed. Sinds 1950 is het aantal gevallen bloedtransfusie verdrievoudigd en de te genwoordige behuizing, in het Binnen gasthuis en op vijf andere plaatsen, ls t« klein geworden voor de ca tweehonderd man personeel, die werk vinden bij het C.B.L. Bloedplasma en plasma-derivaten de belangrijkste producten van het labo ratorium. Ca tweehonderd ziekenhuizen over het gehele land worden uit Amster dam voorzien. 100.000 DONORS Ook over het gehele land zijn de donors verdeeld. Hoewel hun aantal van 10.000 tot 100.000 is gestegen, heeft men steeds behoefte aan mensen, die hun bloed willen afstaan. Het onderzoek naar bloedgroepen la eveneens een belangrijke taak van he C.L.B. Thans z|Jn tien bloedgroepenstel sels met 250.000 bloedgroepeneorabinatles bekend. Hierdoor wordt de bloedgroep van iemand langzamerhand zo Individueel als z|jn vingerafdruk. Grote meerderheid vóór statutenwijziging ANVV Bediijfsleven kiijgl nu meer zeggenschap (Van onze verkeersredacteur) MET overweldigende meerderheid (225 tegen 27 stemmen) heeft de buitengewone algemene leden vergadering van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer gistermiddag in Amsterdam de voorstellen tot wij ziging van de statuten goedgekeurd. Dat houdt o.m. in. dat de plaatselijke V.V.V.'s, die tot nu toe vrijwel de enige macht in de A.N.V.V. uitoefenden, daar- ongeveer de helft hebben prijsgege- aan de Instanties, die een deel van het geld fourneerden: de regering en het bedrijfsleven. De oppositie, die men in ruime mate had verwacht, bleek gistermiddag eigen lijk alleen te komen van enkele Noord hollandse en een paar Overijsselse en Brabantse V.V V's De vertegenwoordi ger van Bergen aan Zee meende, dat de bestuursvoorstellen van een groot wan trouwen ln de handelwijze van de plaat selijke V.V V.'s inhielden, iets, waartegen de voorzitter, mr ar L. N. Deckers, even later ten scherpste stelling nam. Nieuwe toestand Behalve enkele andere wijzigingen houdt de nieuwe toestand in. dat de <aak van de algemene vergadering voor een deel in handen is gegeven van het alge meen bestuur De vergadering zal nu een soort forum worden, waar men van ge dachten zal kunnen wisselen over zaken, de V.V.V.'s betreffende. In het bestuur en in het dagelijks be stuur wordt de verhouding tussen de leden uit het V.V V.-wezen en die uit het bedrijfsleven gelijk, in plaats van de to" nu toe geldende verhouding 25 15. J. H. Hoogendijk, rijkshavencommia- saris Noord te Amsterdam, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter poot moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ter de naam van het schip venmeid. Argentinië: sa. Tucuman (8 Nov.); Bra. zilië; m.s. Alfair (8 Nov.); Canada: sa. Maasdam <9 Nov.); Chili: sa. Maasdam (9 Nov.); Indonesië: ma. Banka (10 Nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (12 Nov.). Voor het drive in restaurant van Elk Rapids, in de Amerikaanse staat Michigan, stond een steun paal van echt zacht cederhout. Een klant, die dit autorestaurant bezocht, ontdekte, dat een penny heel gemakkelijk in dat hout drong. Zijn spel werd een rage. Iedere bezoeker volgde het voor beeld van nummer één en nu zit de paal vol met half ingetimmer- de muntstukken. Op het ogenblik is de paal zó overdekt met pen nies, dat de eigenaar van het res taurant de penny-boom ter be schikking wil stellen van een liefdadige instelling. De repatriëring naar Indonesië (Van onze parlementsredactie) Minister Van Thiel ziet de toekomst van de Ambonnezen in ons land niet somber in en hecht vooral aan de mogelijkheid van terugkeer naar In donesië veel waarde. Hij verwacht, dat de Indonesische regering alle medewerking zal verlenen aan de organisatie van een eventuele repa triëring. Op grond van verschillende uitlatingen mag worden aangenomen, dat ze de repatriërenden niet in kampen zal onderbrengen, maar hen met overheidshulp en bijgestaan door particuliere organisaties zal laten reizen naar de plaatsen, waar ze zich wensen te vestigen en waar even tueel familieleden wonen. De minister deelt dit mee in de M< morie van Antwoord over de Rijksbe groting '56 van Maatschappelijk Werk. Hij geeft daar o.m. in te kennen, dat de Nederlandse regering bereid is de overtochtskosten voor haar rekening te nemen en bovendien een tegemoetkoming te geven in de kosten voor het levens onderhoud gedurende de eerste maand van het verblijf in Indonesië. Op i stel van de Indonesische regering zal de repatriëring voorlopig beperkt blijvei 50 gezinnen per maand. Minister Thiel wijst er echter met nadruk op, dat de terugkeer een vrijwillige daad van di betrokkenen moet zijn, waarop de rege ring geen invloed zal uitoefenen. Er is overigens reden om aan te nemen dat vooral de in de C-R-A M.S. <4000 leden) en de P.P.S. (1000 leden) georg; niseerde Ambonnezen van de gelegen heid tot terugkeer gebruik zullen ma ken. Ook uit andere Arobonnezen-krin- Veel van de uitrustingsstukken, waar-'genomen. krijgsmacht in de na-oorlogse jaren werd voorzien, vormen een luxe welke aangenaam is maar niet ot heerlijk. Tandartsen-stoelen en kaarten kasten zullen ln de toekomst te velde achterwege moeten blijven, evenals mil- lioenen guldens kostende rijdende bad- er wasinrichtingen. Het vervoer per auto bus zal plaats kunnen maken voor trans vrachtauto, de sterkte van he' personeel dat niet aan het gevecht deel- moet worden teruggebracht tot het absolute minimum. Wij zijn ervan overulgd dat er noj eel water door de Rijn zal moeter vloeien vóórdat deze beginselen ge meengoed zullen zijn geworden bij alïer die zulks aangaat. Toch is zulks absoluut noodzakelijk Want vóórdien zal een aan passing aan de nieuwe tijd niet mogelijk verder gaande reorganisa- strijdkrachten zelfs In het geheel niet ln overweging kunnen worden gen zijn uitspraken bekend, die wijzen op een groeiend verlangen naar terug keer. Daarom acht de minister kwesties als emigratie en spreiding van deze be volkingsgroep in Nederland niet bepaald urgent meer. Wel vindt hij het belang rijk. dat de gelegenheid om een vak te leren en voortgezet onderwijs te ontvan gen voor elke Ambonnees, die daarvoor krachtens aanleg en ambitie in aanmer king komt, zo ruim mogelijk wordt open gesteld. Ook zal de thans geopende mo gelijkheid tot terugkeer geen verande ring brengen in het streven van de mi nister om de verantwoordelijkheid voor eigen persoon en gezin tot haar recht te doen komen. Het kunnen dragen en uit oefenen van die verantwoordelijkheid n voorwaarde voor een zelfstandig bestaan ln Indonesië. Meer woonruimte In verband hiermee staat de vermeer dering van de woonruimte. Deze dient stevig ter hand te worden genomen. Door het grote geboorteoverschot bij de Am bonnezen, het groter worden van de kin deren, en de vorming van nieuwe gezin nen dreigt een niet langer te verant woorden situatie te ontstaan. Minister Van Thiel betreurt het dan ook. dat de bouw van een woonoord te Vaassen ls vertraagd. Verwacht mag worden, dat er spoedig een begin mee zal worden ge- maakt Ook in Capelle a.d. IJssel zal zeer binnenkort een woonoord verrijzen, in tegenstelling tot Hardinxveld, waar he- de structuur van de beschikbare bouwgrond zo slecht ls gebleken, dat het uitvoeren van een kostbaar heiwerk nodig is, waardoor de bouwkosten veel te hoog zouden worden. Het woonoord ..Lunet- zal niet helemaal verdwijnen. De capaciteit wordt teruggebracht van 500 gezinnen tot 150. Met gemeenten, waar bereidheid bleek te bestaan mee te wer- Ijan de bouw van een woonoord, la oog overleg gaande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5