Leidse familie Moolenaar doet in bloemen Voorstel-Schoppen bracht kwestie van brugopening weer ter sprake Tegenstandeis pleitten voor hand having van bestaande regeling Kadervergadering C.N.V. over woningnood In één dag JAN VONK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 Leidenaars als emigranten In Australië moet men ploeteren voor een eigen zaak T~iEGENEN ONDER DE IMMIGRANTEN, die menen in Australië zo- maar in een zaak te kunnen stappen, vinden in de oud-Leidenaar H, Moolenaar een waarschuwend voorbeeld. Hij erkent zelf dat hij hard leer geld heeft moeten geven, maar we kunnen hierbij aantekenen, dat hij het met interest terugkrijgt. St Kilda is één van de vele voorstadjes, die Mel bourne telt. Dat de grote steden in stukken zijn verdeeld heeft het voordeel, dat de bewoners van een bepaald stuk een eigen middenstand helpen kwe ken. Moolenaar geniet daarvan de voordelen in zfjn bloemenzaak. Ruim vijf jaar geleden vertrok het ge zin Moolenaar van het Rapenburg naar kamp Bathurst. Van kamp Bathurst naar Orange, bovenin Nieuw-Zuid Wales. Van daar naar Brisbane in Queensland. Toen naar Adelaide in Zuid-Australië, om een voorlopige standplaats te vinden in St Kilda in de staat Victoria. Wat Moolenaar tot zijn vele omzwer vingen bewoog? „We dachten overal dat het ergens anders beter zou zijn", lacht Moolenaar. Maar zijn echtgenote vond het helemaal geen grap. Met drie Jonge kinderen viel dat reizen en trekken he lemaal niet mee, om van de accomodatie- narigheden maar helemaal te zwijgen. „We hebben in een caravan, in een schuur, op één kamer en in een garage gewoond", vertelde ze, maar klagen doet ze toch niet. Toen het echtpaar uit Lei den vertrok maakte het zich geen il lusies. „In de eerste drie jaar geen huis", was hun mening, en dat is ook uitge komen. Vele ambachten Als goed immigrant heeft Moolenaar vele ambachten gehad. Hij was tramcon ducteur, werkte in fabrieken, als chauf feur, zat in de mijnen, en als tegenstelling fungeerde hij ook als „rigger". Dit laatste baantje is één van de gevaarlijkste jobs die men kan krijgen. „Riggers" zijn lieden, die op heel hoge gebouwen constructie werk verrichten. Moolenaar heeft op deze wijze de stad Brisbane van tientallen me ters hoogte bekeken. Mevr. Moolenaar was blij als ze hem 's avonds terugzag. Het werk betaalde goed en dat gevaar heeft het gezin in financieel opzicht op de been gehouden. Er kon flink worden gespaard maar ook danks de kinderen. Thuis vérvaardigde ze badpakken voor een fabriek, en ver diende er zo een centje bij. Dat hielp haar meteen over haar heimwee heen, want ze had gewoon geen tijd om daaraan te denken. Er was nog een ander buitenkansje, dat Moole naar aan wat losse pounds hielp Hij had namelijk bij Brisbane een stuk land ge kocht en daarop een tijdelijke woning gebouwd. Zelfs de kisten, waarin ze wat meubilair mee naar Australië hadden genomen, leverden daarvoor het mate riaal. Toen weer eens van woonplaats werd gewisseld en Moolenaar de boel verkocht, maakte hij een paar honderd pounds winst. Door dat alleé kwam hij er financieel boven op. In de bloemen De hartewens van Moolenaar was een bloemenzaak .Met de handel in losse bloemen is in Australië geen droog brood te verdienen. De mensen kopen wel eens een bos bloemen, maar de meesten heb ben wel een tuin, zodat dit geen zoden aan de dijk zet De winst zit in het ma ken van grafkransen. Die kransen maakt Moolenaar zelf en zijn vrouw steekt daarbij ook de handen uit de Soms is het werkelijk heel hard aanpak ken. In de zomermaanden worden de mensen reeds de dag na hun overlijden ter aarde besteld, zodat de bestellingen altijd op het laatste ogenblik binnen komen en zeer snel moeten worden uit gevoerd. Soms staat het echtpaar 's mor gens om 4 uur al in de winkel kransen te maken. Wat de financiën betreft, de oud-Lei denaar betaalde ruim drieduizend pound voor de goodwill van de zaak. een bedrag dus van rond 25 duizend gulden. Over een jaar hopen ze dat te hebben afbe taald en dan is de grootste zorg voorbij. Over het zaken doen zelf heeft hij niet te klagen. Meestal wordt contant betaald. Met dit alles is mevrouw nog niet zo enthousiast over de emigratie. Het is allemaal goed en best. maar ze mist haar vrienden en familie. Daar stelt haar echt genoot tegenover, dat hij in Nederland nooit zo'n zaak zou kunnen krijgen. Me vrouw Moolenaar vertrouwde me toe, dat ze op een vacantiereis hoopt. „En schien komen we dan niet meer hier terugMaar dat hebben egd, die toch terugkwamen1 De Leidse familie Moolenaar onder de palmen van Australië. AGENDA VAN LEIDEN G. M. VrUdag Chr. Soc. Belangerf, 7.45 uur vergadering Pernix. Harmonie, 8 uur: Expogé, O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heu- kelom over haar reizen naar Tunis en Algiers (met film). Schouwburg, 8 uur: Charlotte Kohier in Frasquita. Lunchroom V. en D., 8 Henskens over speelgoed. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondge m.m.v. Leo Mens (orgel) en Jaap St (hobo). Zaterdag Po9thof, 2.15 uur: Chr. Jeugdbond Natuurvrienden, excursie naar de Leidse Hout (bomen, paddestoelen en mossen). Muziekschool Rapenburg 22, 3 uur Toonkunst, spelklasseles o.l.v. Henk Berg hout (Dordrecht). Stadsgehoorzaal, 815 uur: jaarfeest Ver eniging van Mathesianen, De Gastepelers met „Het hing in de lucht" van Bert Peels. Grote Burchtzaal. 8 uur: stichting „Het Sanatoriumfonds" (Ons Belang), feest- Leiderdorp, gebouw Herv. Ge meente, 8 uur: ontspanningsavond C.J M V. Bidt en Werkt. Rijnsburg, half 4: weekeinde Chr. Hist. Jongerengroepen. Maandag Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Jacobazaal Burcht, 8 uur: CNV-kader vergadering over de woningbouw. Kooikapel, 8 uur: Zendingsbijeenkomst, spreekster mej. E. W. Schotel. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, spreker A. A. Gols uit Rijswijk. Foyer. Stadsgehoorzaal. 8 uu Reisvereniging. C. H. Groen /er wintervacantie in de bergen. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde 10— uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshl, tot 20 November). Prentenkabinet. 25 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek 31, tel. 21313. A. R. wijkkiesverenigingen II en III De heer Van den Heuvel over het ontwerp-program Wellicht wórdt samenbundeling der wijken nog eens een feit De A.R. wijkkiesverenigingen II en III hielden gisteravond in het wijkge- bouw Levendaal een gecombineerde vergadering, die was gewijd aan het ontwerp-program van actie. De waarnemend voorzitter, de heei F. Vercouteren, sprak de wens uit, dat de leden van de kiesvereniging niet zullen delen in de algemene lauwheid. Hij somde op welk werk te wach ten staat: ledenwerfactie, verhoging van het aantal abonnees op Ned. Gedachten en versteviging van de financiële positie. Een belangrijke kwestie werd aan de orde gesteld met de vraag, of het verantwoord is nog langer met aparte wijkkiesverenigingen door te gaan. paragraaf „Overheid en volk", waarin aangedrongen wordt op meer voorlich ting aan het volk, trok de heer Van den Heuvel in twijfel of het gewenste resul taat zou worden behaald, n.l. een grotere politieke belangstelling. Ook had spre ker wel enig bezwaar tegen de voorlich ting door een Rijksvoorlichtingsdienst, aangezien dit meestal uitloopt op een verheerlijking van het aan de macht zijnde bewind. De paragraaf over „On derwijs en cultuur" vond spreker te groots opgezet. Amendement Dit is vooral dringend ten aanzien wijk ni, die een noodlijdend bestaan voert. De voorstellen liepen uiteen samen vergaderen van wijk II en ITI. sa mensmelten van deze wijken, tot san smelten vara alle wijken, met behoud wijkcommissies. Dit probleem zal door het bestuur van de centrale kiesvereni ging volgende week nader onder ogen worden gezien. Voor de leden van wijk III wachtte nog de verkiezing van drie bestuursleden. Door het vertrek van mr dr C. de Ru moest worden voorzien in de vacature van voorzitter. Bij acclamatie werd be noemd de heer W van Joolingen. In de twee andere vacatures werden t eens bij acclamatie benoemd de heren J. A. Hey en D. C. Houweling. Na deze huishoudelijke zaken kwam dan de heer Chr. van den Heuvel aan het woord over het ontwerp-program van actie. Puntsgewijs besprak hij het ont werp. Ten aanzien van een passage in de Raad van Leiderdorp PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Ds De Ruiter bedankt voor beroep Naar wij vernemen, heeft ds J. N. de Ruiter bedankt voor het beroep, dat de Hervormde Gemeente van Rotterdam Groot Zuid, wijkgemeente Vreewijk op hem had uitgebracht. Ds De Ruiter, die predikant is van de wijkgemeente Kool wijk, 16 ginds 1 Juli 1951 in Leiden werk- C.N.V. en algemene ontwikkeling Wanneer 25 leden van de Chr. vakbe weging in Leiden zich aanmelden, zal de plaatselijke Chr. Besturenbond een mon delinge cursus organiseren in Ned. taal, stijl en rekenen, onder auspiciën van de onderwijsdienst van het vakverbond. De cursus zal twee winterperioden duren. Elke periode omvat vijftien lessen. Les materiaal wordt gratis ter beschikking gesteld. Aan het schrijven aan de afdelingsbe stuurders ontlenen wij: „Het is bekend, dat zeer vele mensen moeilijkheden heb ben met deze dingen. Zij hebben die ken nis voor hun dagelijkse werk vaak nodig, maar zij missen de vaardigheid, die hen in het leven vooruit kan brengen. De meesten hebben na het verlaten van de lagere school geen gelegenheid meer ge had, hun kennis bij te houden of uit te breiden. Het C.N.V. wil niet alleen trach ten, de sociaal-economische scholing goed te verzorgen, maar ook de algemene ken nis van de leden, mede In hun eigen be lang, te vergroten". Maandag in Leiden De kadervergadering van het C.N.V. van enkele weken geleden, gehouden in de Jacobazaal van de Burcht te Leiden, genoot zoveel belangstelling, dat men toen, zoals men zich zal herinneren, met de besprekingen niet is klaargekomen. De vergadering wordt nu op Maandag 7 November op de zelfde plaats voortgezet. is gisteravond weer aan de orde geweest, doordat de raadsleden j Schoppen en Kuilenberg met een voorstel kwamen. Dit voorstel luidde: „De raad van Leiderdorp machtigt burgemeester en wethouders, alle in gekomen verzoeken tot opening van de Leiderdorpse brug op tijdstippen waarop deze brug, volgens de bestaande regeling, voor de doorvaart ge sloten is, af te doen. Van elke door B. en W. genomen beslissing wordt aan de raad mededeling gedaan." Bij de stemming staakten de stemmen, door afwezigheid van de heer De Graaf. In de volgende vergadering zal dus op deze aangelegenheid worden teruggekomen. Aan de toelichting, die de heren Schop pen en Kuilenberg bij het voorstel gav. ontlenen wij het vogende: „De vraag rijst, of het besluit van 26 November 1954 eigenlijk wel practisch is geweest Elke bijeenkomst van de raad immers brengt voor de gemeente kosten mee en het is zeker niet verantwoord, telkens de g; meentelijke middelen aan te wenden voc de behandeling van een eenvoudig vei zoekschrift. Bovendien valt aan te voi ren, dat de regeling inzake het gesloten zijn van de brug op verzoek van de ge meente is getroffen door Ged. Staten. Bij afdoening van een verzoek, waarbij het gaat om een afwijking van de rege ling, is het zaak, het gevoelen van i te kennen en daarmee, zo mogelijk kening te houden. Afdoening door B. W. in een zodanig geval is dus meer eigend dan door de raad". Aldus de üvering. De heer Los zei, zich niet met dit v< stel te kunnen verenigen. Wij kunnen de verantwoordelijkheid rustig aan de raad overlaten. Ontheffing van het bestaand" In de eerste plaate wordt gesproken over de woningnood. Daarbij komen de volgende punten aan de orde: Zijn de voorschriften van de overheid geen rem op de ontwikkeling van de wo ningbouw? Geschiedt de verdeling van het bouw volume wel eerlijv? Wordt er wel voldoende aan gewerkt, dat kleiner wordende gezinnen ook naar kleinere huizen overgaan? Worden ambtenaren bij het zoeken naar ;n woning niet voorgetrokken? Is er niet teveel niet-noodzakelijke bouw? Is de belastingheffing over extra ver diensten geen rem op grotere activiteit an de bouwvakarbeiders? Zal huurverhoging de particuliere bouw oor arbeiderswoningen stimuleren? Zijn noodwoningen als tijdelijke opl mg aanvaardbaar? Is in deze tijd uitvoer van bouwmate- iaal, o.a. dakpannen, nog wel toelaat baar? Ofschoon de bespreking van deze be langrijke punten wel het grootste deel de vergadertijd in beslag zal nemen, zal, als er nog gelegenheid voor is, ook nog worden gesproken over het winter- programma van de besturenbonden en de loon- en prijspolitiek. Cursus van C.N.V. in Leiden geopend Volgende week Donderdag start de tweede in Oegstgeest Namens het Chr. Nationaal Vakverbond heeft de secretaris van de Leidse Christelijke Besturenbond, de heer W. Veerman, de cursus in bedrijfs economie en arbeidsrecht, in het gebouw voor Christelijke belangen, ge opend. Spr. schetste in zijn openingswoord de grote betekenis van deze cursus voor de deelnemers persoonlijk, voor de Christelijke vakbeweging en voor het bedrijfsleven. is, buiten verwachting, zo groot, dat een tweede nodig was. Omdat een groot aantal belangstellen den uit omliggende gemeenten, zich voor de cursus hebben aangemeld, zal deze worden gehouden In Oegstgeest. De ope ning is op Donderdag 10 November. Daar worden de lessen gegeven door dezelfde docenten. Het aantal deelnemers te Oegst geest is 33. Na dit openingswoord begon dra Voor zaat zijn lessen in bedrijfseconomie. Hij noemde het een groot belang, dat de vertegenwoordigers van de Christelijke vakbeweging nu en in de toekomst in on- dernemings- en bedrijfscommissles op een behoorlijke wijze in staat zullen zijn, over de problemen mee te spreken en te advi seren. De heer Veerman wekte de cursis ten op, trouw de lessen te volgen en ern stig de stof te bestuderen. Het aantal deelnemers van de cursus ln Lelden be draagt 44 personen. In een persoonlijk woord tot de beide docenten, de heren drs Voorzaat uit Utrecht en mr De Jong te Lelden, sprak de secretaris de hoop uit, dat ook zij vol doening zouden vinden in het onderwijs, dat zij zullen geven. De belangstelling voor deze S/eer in 'f gezin De Nieuwe Leidsche" er in/ NCRV bood in gehoorzaal een ontspanningsavond aan Programma miste esprit, waardoor vonk niet op de zaal oversloeg Op de N.C.R.V.-ontspanningsavond, die gisteren in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, sprak dr K. Dronkert een openingswoord, waarin hij in verband met de doelstelling van deze vereniging wees op de Bijbelwoor den: „Gij zijt het zout der aarde." De eis. die aan de N.C.R.V. mag worden gesteld., is: het Christelijk deel van ons volk op te voeden tot de hoogte, die Christus verlangt. Dit geldt ook voor de culturele en ontspannings programma's, zo sprak dr Dronkert. dan op Wij betreuren het te moeten schrijven, dat de N.C.R.V. aan deze eis gisteravond niet heeft voldaan; het geestesniveau de leden werd te laag geschat, en opvoeden was geen sprake. Het progi miste de „esprit", waardoor een vonk kan overslaan van aahter het voetlicht de toeschouwers in de zaal en opeens de sfeer ontstaat, die voor een dergelijke avond onontbeerlijk is; het contact de zaal is uitgebleven. Het gezelschap „Vrij en Blij", dat sterkt was met hoornblazers en slagwerk, bracht onder leiding van Wessel Dekker iet medewertóng van de zanger Henk Dorel oude en nieuwe melodieën ten ge- Bij de vertoning van de film „De radio kreeg een gezicht" zagen de toeschouwers het werk, dat in de N.C.R.V.-televisie- studio wordt verricht. Aan de film „Ziet wat in?" was een prijsvraag ver bonden. Bij het zien van enkele close-ups moesten de toeschouwers de voorwerpen raden, waarna zij diezelfde voorwerpen Ds Kleermaker nu in Ede beroepen Naar wij vernemen heeft ds N. Kleer maker, Hervormd predikant te Leiden, thans een beroep ontvangen van de Herv. Gemeente te Ede. Ds Kleermaker moet ook nog beslissen over de beroepen van de gemeenten te Putten en De BilL Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Petronella Catharlna, d v J v Mierlo en M M Weijterd; Nicolaas, P Pouw en E Petit; Erik, z v I Baart J S Tuinhof de Moed; Annemarie Louise, d v A G v Helden en L Wezelenburg; Adrie, z v A Neuteboom en A F Fakkel; Lucas Cornells, z v C J C Hamilton Y N F Roget. Overleden: M de Ridder, huisvrouw Vijlbrief, 60 J. nog eens kregen te zien, grotere afstand gefilmd. Onder leiding van Joop van der Does en met medewerking van de gehele zaal werd gekwartet. De afdelingen Voorscho ten en Leiden werden in een ander gezel schapsspel „Vier tegen vier" tegen elkaar uitgespeeld, waarbij Voorschoten glans rijk de overwinning behaalde. Tijdens de non-stop-finale, waarmee „Vrij en Blij" het programma besloot, werden de prijzen aan de winnaars overhandigd. Joop van der Does, bij wie de algehele leiding berustte, dankte het propaganda- comité voor alle werkzaamheden, die voor de N.C.R.V. werden verricht. Aan het ein de van de avond werd gezamenlijk „Mijn schild ende betrouwen" gezongen. besluit zou alleen verleend kunnen wor den, als het gemeentebelang of het lands belang dit vordert De heer Van Winkel zou de presentie gelden voor een korte vergadering als onlangs moest worden gehouden (het zoek van het Rode Kruis om de Kasteel Staverden door te laten) gaarne in de gemeentekas willen terugstorten. Een van de ondertekenaars van het stet, de heer Kuilenberg, zei nog, dat hij het maar omslachtig vindt om de gehele raad bij dergelijke zaken te betrekken. Wij hebben vol vertrouwen In B. W., maar waarom kan de toestand niet zo blijven als hij nu is? aldus de heer Moraal Als de bestaande regeling leid raad zou zijn geweest, hadden w raadsvergadering van onlangs niet nodig gehad. De heer Moraal verklaarde, graag een stem in dergelijke zaken te hebben. De burgemeester memoreerde de pro cedure nog even in grote lijnen. Hij zei, dat hij de raad in het onderhavige geva'. had bijeengeroepen omdat hij het bijzonder geval vond. De heer Schoppen beklemtoonde nog eens, dat de raad in het belang va gemeente zou handelen om met dit stel mee te gaan. Hij vroeg zich af, of men met de bestaande regeling niet in een impasse zou geraken en Ged. Staten niet op een of andere manier zouden kun nen ingrijpen. De heer Los verklaarde tenslotte nog. dat hij als raadslid rustig de verantwoor ding aanvaardde. By de stemming verklaarden de heren Los, Moraal, Van der Stoel, Snel v. Winkel zich tegen het voorstel van de heren Schoppen en Kuilenberg, ter- wyi de heren Schoppen, Kuilenberg, Broxterman, Nievaart en Boon voor stander bleken te zyn. De stemmen staakten das en met de wet in de hand besloot men, In de volgende vergade ring op de zaak terug te komen. Rheumalonds De heren De Jong. Lekx en Jansen werden als tuinman in vaste dienst be noemd Er werd een crediet van f 1008 beschikbaar gesteld voor het maken van plan voor de bouw van een ambts woning voor de burgemeester. Deze wo ning zal te zijner tijd worden gebouwd in de omgeving van de Schapenrustweg. Het voorstel om een subsidie van f50 beschikbaar te stellen voor het rheuma- fonds ontmoette tegenstand bij de heer Van der Stoel, omdat de raad reeds had besloten een bedrag van f 500 te voteren r het rheuma-onderzoek. „Als dit eer- besluit niet was genomen, zou ik na tuurlijk vóór dit tweede voorstel zijn ge veest". De heer Schoppen zei, vóór te zijn. De Hervormde kerkeraad beraadt zich over Gemeentezang Predikanten wijzen twee middelen tot verbetering aan De centrale kerkeraad van dc Her vormde Gemeente te Leiden heeft zich beziggehouden met enkele problemen rondom de zang der Gemeente tijdens de kerkdiensten. Dit naar aanleiding van klachten over het tempo van het orgel spel in een bepaalde kerk. De bespreking heeft thans een verklaring van het mi nisterie van predikanten tot gevolg ge had, waarin wordt gesteld, dat er twee middelen zUn om In de bestaande toe stand verbetering te brengen: het ene moet door de organisten, het andere door de Gemeente worden toegepast. „Op de weg van de organisten ligt het om het met elkaar eens te worden over het tempo en het rhythme. Er wordt nu in de zeven kerken op zeven verschillen de manieren gespeeld. Dat geldt niet al leen de snelheid, maar meer nog het al of niet in acht nemen van de rusttekens. Het zou een stap vooruit zijn, als de or ganisten tot een gemeenschappelijke ge dragslijn konden komen. Het tempo van de een zou iets versneld, het tempo van de ander iets vertraagd moeten, worden". Het ministerie van predikanten betoogt verder, dat het in de eerste plaats tot de taak van de Gemeente behoort om voor al bij het eerste lied beter naar het or gel te luisteren. Ten tweede: om bij het tingen. ook van de bekendste psalmen, naar de muziek te kijken. En ten derde: om goed te zien, waar bij het begin of het eind van de regel een rustteken »taat. De organist wordt meer dan eens verweten, te vlug te hebben gespeeld, terwijl in werkelijkheid de Gemeente •teken heeft laten vallen. heer Moraal, fractiegenoot van de heer Van der Stoel, eveneens. Over het vorige besluit merkte deze op, dat de raad dit geheel vrijwillig heeft genomen. Dat be trof het onderzoek, het voorstel van deze avond betrof de bestrijding, weliswaar voor hetzelfde doel, maar toch twee af zonderlijke zaken, meende de heer Moraal. Het voorstel werd aangenomen, met aantekening, dat de heer Van der Stoel Gemeenlevlag Er werd f 1000 uitgetrokken voor het maken van een plan voor de bouw van een centraal gymnastieklokaal. De overige punten van de agenda, door ons reeds vermeld, werden alle zonder bespreking aangenomen. Er werd nog iets gezegd over het ont werp gemeentevlag. Het ontwerp toont een vlag met drie gelijke veTÜcale banen in de kleuren rood-wit-blauw. Instem ming ontmoette het ontwerp niet. Men moet de plaaselljke vlag van de natio nale driekleur toch kunnen onderschel den. Verscheidene leden vroegen, of het wapen van de gemeente niet in het ontwerp kan worden verwerkt De raad ging er mee accoord, dat het oordeel van de Hoge Raad van Adel zal worden afgewacht. In de begrotingscommissie werden de heren Kuilenberg,~Los en Schoppen ge kozen. De heer Schoppen fungeert ais voorzitter. De bezwaren, die door de vergadering werden gedeeld, zullen in de vorm van een amendement naar de Statencentrale worden gestuurd. Dc inhoud" van het amendement Is: De alinea over de nood zakelijkheid van verlenging van de leer plicht en verlaging van de leerlingen- schaal zien we gaarne geschrapt, omdat ten eerste verwezenlijking hiervan bin nen de eerste tien jaar niet is te ver wachten, omdat ten tweede deze alinea in strijd ia met wat verder wordt ge vraagd. n.l. een behoedzaam financieel overheidsbeleid, en tenslotte omdat ve len op het platteland daardoor onnodig zullen worden afgeschrikt. Ten aanzien van het loombeleid was de heer Van den Heuvel het volkomen eens met het ontwerp. Het N.V.V. houdt nog steeds vast aan een gebonden loonvor ming, maar in de practijk bestaat deze geheel niet meer. In de buurt van „wer ken ln uitvoering" worden de lonen toch omhooggejaagd en zelfs de C.C.D. mag geen vervolgingen meer instellen tegen overtredingen van de loonvoorschriften. De overheidsmaatregelen zijn dus zonder sanctie; een toestand, die het prestige de overheid geen goed doet. Uitvoe rig ging de heer Van den Heuvel nog in op de woningnood en de verhouding met het buitenland, waarbij de noodzaak van samenwerking duidelijk werd aange- In de bespreking werden nog verschil lende onderwerpen, verband houdend met het ontwerp-program van actie, aan- UW OUDE MATRAS als NIEUW TERUG, maar dan alleen bU Matraasenmakery StoffeerderU HAARLEMMERSTRAAT 81 Telefoon 22580. Litteris Sacrum" bestaat dit seizoen honderd jaar In dit toneelseizoen zal de Leidse toneel- ereniging Litterus Sacrum haar honderd. Jarig bestaan herdenken. Op de geschie denis van deze vereniging hopen wy ■r tyd nog terug te komen. Thans Is n jubileumboekje verschenen, waarin erschlllende bijdragen getuigen van warme belangstelling en een grote waardering voor het werk van Litterls. Het bevat bijdragen van de heer L. A. Kesper, tot voor kort commissaris der Ko- ïngin in deze provincie, de burgemeester m Leiden, de wethouder van onderwijs, Haagse politierechter Dronken op de flets Voor de Haagse Politierechter ware gedagvaard een fabrieksarbeider en ee ijzervlechter uit Koudekerk aan de Rijn. Zij hadden op 3 Juni op een fiets gereden, terwijl zij onder drankinvloed eikeerden. Zigzag slingerend hadden zU de hele rijbaan nodig. De eerste verd. gaf dit toe. In een café op de Nieuw» Beestenmarkt te Leiden hadden zU elk drie glazen bier, gedronken. De officier Justitie eiste tegen elk van de ver dachten f 30 boete of 10 dagen. De twee de werd conform de eis veroordeeld, laar de verschenen verdacht» kwam er iet precies de helft af. Dure bloemen De politierechter veroordeelde een sla gersknecht uit Noordwijk en een los- arbeider uit Leiden elk tot f 50 boete wegens diefstal ln vereniging. In de Hul hadden ze lelietjes van dalen gelukt. N. had ze klaargelegd en H. had ae mee genomen. Voor mishandeling beboet Een niet-verechenen metselaar uit Noordwijk, een stucadoor en een chauf feur, ook uit Noordwijk, kregen var> de politierechter ieder f 50 boete omdat zij in de nacht van 4 op 5 Juni mishandeling hadden gepleegd in een cafetaria. Zy moeten bovendien ieder f 25 schade vergoeding betalen aan de cafetariahou. der. Deze had aanvankelijk f 250 gevor derd wegens gederfde winst, maar de politierechter wilde niet aannemen, dat an in een nachtelijk halfuurtje zo veel winst maakt. De cafetariahouder eiklaarde toen, zich vergist te hebben n „omzet" te hebben bedoeld. Negen glazen Na negen glazen hier te hebben ge dronken, was een chauffeur uit Leideo op de flets geklommen met als gevolg dat hij nu wegens rijden onder drank- Invloed voor de politierechter moest ver- schUnen. De verdachte was echter niet gekomen. HIJ was nog niet eerder ver oordeeld. Overeenkomstig de els werd hij veroordeeld tot f 30 of 15 dagen. mr H. J. Zeevalking. algemeen secretaris van de NATU, de heer H. de Wilde, alge meen voorzitter van K. en O., mr H. R. Goudsmit, secretarie van de Leidse schouwburgvereniging, de heer P. A. Wisse, de heer H. W. Hannlvoort. de heer J. A. Christiaanse. Jet Reitsma—Klein Wassink, de heer A. P. Haeselbaeh en de heer B. Hageman. Verder vindt men er een Qyst van door Litteris gespeelde stuk ken. Het Jubileumseizoen ziet er als volgt uit: 26 November en 1 en 3 December op voering van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" door W. Shakespeare; 17, 21 en 22 December Kon. Rederijkerskamer ,,Jan van Beers" te Utrecht speelt „Welkom op Porthenis" van Ph. Weathers; 7, 12 en 14 Januari Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" te Haarlem speelt „Wie zal ik vermoorden?" van A. den Hertog; 11, 16 en 18 Febr. Litteris Sacrum speelt „Ein delijk iets om over te praten" van E. Phillpotts; 10, 15 en 17 Maart „De Planke niers" te Naarden «pelen „De Koopman van Venetië" van W. Shakespeare; 28 April en 3 en 5 Mei Litteris Sacrum speelt 't Is maar betrekkelijk". blijspel van Noel Coward. Leidse sportstichting Naar wU vernemen hebben B. en W. ïn Leiden tot voorzitter van de raad van beheer der Sportstichting benoemd de heer J. C. F. Coers, tot vice-voorzIMer de heer S. G. Jansen en tot secretaris-pen ningmeester mr dr J. M. Roosenschoon. Ingevolge de statuten bekleden deze per sonen dezelfde functies in het dagelijks bestuur. Tot lid van het dagelijks bestuur zijn verder benoemd de heren J. van Eg- mond en L. J. F. van Leeuwen. Twee maal gevallen De 19-Jarige loopjongen J. B. werd gis teren in een winkel onwel en viel tegen een wasbak. Thuis gebracht door zijn baas werd hy weer onwel, waardoor hij van een 14 treden hoge trap viel. Met een her senschudding werd hy naar het A. Z ge bracht. Bazar wijkgemeente Het Centrum: f4345 eedaagse bazar van de Hervormde ïeente Het Centrum (Hooglandse Kerkgracbt) heeft het prachtige bedrag van f 4345 opgebracht. De organisatoren zUn over dit resultaat uiteraard zeer te vreden. Ds Kleermaker heeft gisteravond om elf uur de bazar met een kort woord ge goten. HIJ bracht (n het bijzonder dank aan de medewerkers, zonder wier mede werking het nooit zo'n succea had kun nen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3