Jlicutuc £eiiisd)e (üimnml De strijd eiste 270 doden Generaal Burns vliegt ijlings terug naar Palestina Dr J. Schouten (72) gaat de Tweede Kamer verlaten Keizer van Ethiopië kreeg opnieuw de wijding Koningin en Prins vandaag in Suriname's palmentuin Dulles demonstreerde met Oostduits stembiljet VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CbeLRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StontnasHcl) Is ghfbleofn tnyn bert la tcyheaspoet" Zes en dertigs(« Jaargang No 10491 Zal Eisenhower nog vier jaar president blijven? ZIE PAGINA 5 De spanning Jsiaël-Egypte CAIRO/JERUZALEM, 4 NOVEMBER DE ALARMERENDE situatie in het Midden-Oosten heeft tengevolge, dat generaal-majoor Bums, hoofd van de wapenslilstandscommis- sie in Palestina, ijlings uit Ottawa, waar hij een bezoek bracht, naar Israël gevlogen is. De Westelijke Grote Drie overwegen het conflict Israël-Arabische landen aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Israëlische ambassadeur, Abba Eban, is onderweg naar Washing ton, teneinde Amerikaanse wapens te verkijgen, als tegenwicht voor de wapens, die Egypte van Tsjechoslowakije heeft aangekocht. Voor het ogenblik zwijgen de wapens weer in de omstreden zone, op de grens van Israël en Egypte, maar men vreest, dat ondanks de bemid delingspogingen, de strijd op verbeten wijze zal worden voortgezet. On rust in New York, Londen, Parijs en Genève. Fransen zuiveren Riff gebergte van rebellen RABAT, 4 NOVEMBER De Fransen hebben bekendgemaakt, dat zij de kleine waarnemingspost Bou Zineb. die ongeveer anderhalve km diep in Spaans-Marokko ligt, heroverd hebben Een maand geleden viel Bou Zineb de rebellen in handen. De voorpost werd heroverd door een gemeenschappelijk optreden van parachu tisten en infanteristen. Aan Franse zijde vielen drie doden en een groot aantal ge wonden. Vier rebellen sneuvelden, ter wijl drie anderen gevangen genomen wer- Volgens de Franse autoriteiten was Bou Zineb de laatste post, welke de re bellen in het Riffgebergte langs de Spaan se grens in hun bezit hadden. Bou Zineb is bereikbaar via een internationale weg. welke zich door de bergen slingert. Boelgariin en Kroesjtsjef spoedig naar Z.-Azië Premier Boelganin van de Sowjetunie en de eerste secretaris van de Sowjet- russische Communistische Partij, Kroesj tsjef. vertrekken 20 November naar Af ghanistan, aldus is uit Indische bron ver nomen. Na een verblijf van vier tot vijf dagen in Kaboel, reizen zij naar Nieuw Delhi en vandaar naar Rangoon. Hun bezoek aan Afghanistan, India en Birma zal in het geheel 18 dagen duren. Dodelijke botsing bij Arnhem Gisteren botste de 44-jarige J. P. Lem- mens uit Rotterdam op de straatweg bij Arnhem met zijn wagen tegen een met stenen geladen vrachtwagen. Hij werd zo danig gewond, dat hij korte tijd later tn het ziekenhuis te Arnhem is overleden. Zijn vader, mede-inzittende, werd betrek kelijk licht gewond. De auto werd totaal vernield. 102-jarige in Ter Apel Hinderklen Smit—Meijering in Ter Apel wordt Maandag 102 jaar. Zij werd in het Drentse dorpje Dalen geboren, en woont nu al 89 jaar in de Oosterstraat te Ter Apel. Haar man, Jan Smit. overleed in 1922 na een echtvereniging van bijna vijftig jaar. Mevrouw Smit—Meijering, die bet-over grootmoeder is, haakt en breit nog zon der bril. Gedelegeerden van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk kwamen, na de bloedige gevechten, die tussen de Is raëliërs en de Egyptenaren zijn gehouden, in New York bijeen, onder voorzitter schap van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld. C wogen werd een dringend beroep te doen op de Ver. Naties, de vrede in het grens gebied van El Aoedja te herstellen er handhaven. Hoeveel doden tijdens het gevecht in de grenszone zijn gevallen, Is niet n; keurig bekend. Het verloop van de strijd kan als volgt worden samengevat: Nadat de Israëliërs in de nacht de Egyptische strijdkrachten hadden ver dreven, deden de Egyptenaren om tien uur in de morgen (Ned. tijd) een tegen aanval om de post Sabba weer te bezet- Om één uur in de middag (Ned. tijd) deed de Egyptische infanterie, gesteund door de gevechtswapens een Inval op die post en was in staat de vijand te ver jagen. Gisteravond om negen uur, zetten de Egyptische strijdkrachten een nieuwe verwoede aanval irv Vanmorgen om 2 uur waren zij geheel meester van het omstreden gebied. Volgens een globale schatting werden 70 Egyptische en 200 Israëlische solda ten gedood. De Egyptenaren beweren grote hoeveelheden Israëlische wapens te hebben buit gemaakt. Engeland protesteert bij Israël Engeland heeft inmiddels een fel pro test aan het adres van Israël gezonden en voorgesteld, het land te veroordelen wegens een ongeoorloofde aanval op de Egyptische buitenpost El Aoedja. Radio-Cairo heeft een eenzijdige ver klaring van premier Nasser uitgezonden, waarin deze zegt, dat de „Israëlische aanval bewijst, dat premier Ben Goerion niet oprecht was toen hij zijn vredes aanbod deed. Tien uur later vielen drie bataljons infanterie, gesteund door de luchtmacht de Egyptische post El Sabha aan", aldus deze verklaring. A.-R. Partij verliest drie ervaren parlementariërs Ook Chr. v. d. Heuvel en A. Stapelkamp stellen zich niet meer herkiesbaar (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen hébben dr J. Schouten, de heer Chr. v. d. Heuvel en de heer A. Stapelkamp aan het Centraal Comité van A.R. kiesverenigin gen te kennen gegeven, dat zij zich voor de nieuwe parlementaire periode niet meer beschikbaar kunnen stellen voor een zetel in de Tweede Kamer. Door dit besluit verliest niet alleen de A.R. fractie, maar de ge hele Kamer in 1956 een drietal geroutineerde parlementariërs. Het voornaamste motief dat tot dit be sluit heeft geleid, is wel de leeftijd. De heer Schouten is geboren op 12 Augustus de heer v. d. Heuvel op 12 Februari en de heer Stapelkamp op 27 Fe bruari 1886. antirevolutionaire fractie verliest dus haar fractievoorzitter. De heer Schouten is het Kamerlid met het meeste aantal dienstjaren. Sinds 12 Oc tober 1918 heeft hij zitting in de Tweede Kamer, waarin h(j met voorkeurstemmen werd gekozen. De liberale fractievoorzit ter, de heer Oud, Is weliswaar in 1917 in de Kamer gekomen, maar hjj is enige ja- minister geweest, terwijl de heer Oud de oorlog enige tijd buiten spel heeft gestaan tijdens zjjn lidmaatschap van de P.v.d.A. Ook de heer v. d. Heuvel behoort tot s Kamerleden met een groot aantal dienstjaren. Hij is lid sinds 12 October 12. Als voorzitter van de C.B.TB., als van de SER en van de Raad van de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arn hem, heeft hij in ons land grote bekend heid verworven. De heer Stapelkamp is een na-oor- logs Kamerlid. Hij heeft zijn intrede ge- klederdrachten geplaatst, die nauwelijks in de fantasie van de regis seur geboren zou kunnen worden. De koninglijke stoet werd voorafgegaan Addis Abeba juichte ADDIS ABEBA, 4 November. DE KEIZER van Ethiopië is gisteren symbolisch opnieuw bevestigd als hoofd van de staat. Het hoofd van de kerk gaf de keizer, omringd door zijn prinsen en groten des lands, de wijding. De kroon met de leeuw werd op het altaar in de Sint Joriskerk geplaatst. Bij duizenden waren de onderdanen naar Addis Abeba gestroomd. door twee krijgers in leeuwenhuiden, de muil op hun voorhoofd met het gehele /el van het dier op hun rug. Het hoofd van de Ethiopische kerk tprak de woorden: „De keizer Halle Se lassie. uitverkorene van God, blijft na 25 jaar de enige vorst, die geheel Ethio pië dient te erkennen en te volgen op de eg naar de vooruitgang." Tachtig geestelijken voerden op de mu- ek van snaren en tamboerijnen een dans uit Ontsnapte gevangene in de rug geschoten Bij een ontvluchtingspoging van twee gedetineerden uit het Huis van Bewaring te Zwolle is de 24-jarige B. M., opgeslo ten wegens ritjes-maken, door de kogel van een bewaarder gewond. De man vuurde op zijn benen, maar trof de vluchtende in de schouder, ongeveer tien centimeter onder de jaskraag. De kogel verliet het lichaam via de hals. zonder vitale delen te hebben geraakt. Hij werd in het ziekenhuis behandeld en is naar de gevangenis teruggebracht De tweede gevangene, de 24-jarige J. K„ rende naar het terrein van een nabij, gelegen gasfabriek, waar hij zich tussen enkele hopen steenkool verborg. HIJ werd echter door een politieman en een bewa ker gearresteerd. Beide gevangenen waren omstreeks kwart over vier bezig met het laden var een bakfiets en werden door drie bewa kers gadegeslagen. Volgens afspraak zet ten beiden het toen op een lopen. Grots 4 op dood spoor. De moord te Harderwijk Aanknopingspunt uit verhoor van militair Het verhoor van de „fantaserende-" ex-militair, de 22-jarige L. P. uit sterdam, is niet geheel zonder resultaat geweest. Een gevolg is althans, dat nog een aantal andere personen zal worden verhoord in verband met de moord op Diewerke van de Vlegel, portierster bij het sanatorium Sonnevanck te Harder wijk. Er schijnen namelijk enkele kleine aan knopingspunten aan het licht gekomen te zijn. Het voorbeeld van de anonieme brief schrijfster, een verpleegster die zich op driehonderd meter afstand van de moord zou hebben bevonden, heeft navolging gevonden. De politie heeft een aantal schriftelijke en telefonische inlichtingen gekregen, echter van mensen die allen onbekend wensten te blijven. Maqr de eerste briefschrijfster heeft zich nog steeds niet gemeld Hert ontvluchtte voor de derde maal Het damhert dat uit de hertenkamp van Groenedaal te Heemstede is ontsnapt, is zijn belagers voor de derde maal te slim af geweest. Het dier was reeds ln Enkhuizen ontsnapt en werd daarop overgebracht naar Heemstede. Hier brak het opnieuw uit, en zijn kris-kras steken van de verkeersweg Haarlem-Den Haag bezorgde de automobilisten heel wat last. Gisteren om vier uur belde baronesse Van Tuyll van Serooskerken de politie met de mededelingen dat zij het dier op haar landgoed Waterland had gevangen. Zij had het zien lopen en was met voer naar bulten gegaan. Het hert kwam op haar toe en volgde haar naar eer deelte, dat met een hek kon worden ge sloten. Mevrouw Van Tuyll wierp het hek achter zich dicht en verzocht politie en de bewaarders van de hertenkamp, het dier te komen halen. Juist toen zij echter de situatie nog eens ln ogenschouw ging nemen, moedde het dier kennelijk dat het ge vangen was. Het nam een enorme sprong en verdween in het struikgewas. Politie en bewakers, die per auto mei touwen arriveerden, kwamen net iet te laat. Echtpaar in Apeldoorn bewusteloos gevonden De buren van het echtpaar De la B aan de Gaaiweg in Apeldoorn hoorden gedurende een geheel etmaal geen teken van leven. Zij maakten zich ongerust en waarschuwden de politie, die de deur for ceerde en het echtpaar bewusteloos op bed vond liggen. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar na enige tijd een lichte verbetering intrad. Men vermoedt met een geval van voed selvergiftiging te doen te hebben. hebben ver- dr Jan Schouten, Chr. v.d. Heuvel en a. stapei- Selimade men Zowel de heer Schouten als de heren d. Heuvel en Stapelkamp zijn typische •lfmade men. De heer Schouten Is bloemist geweest, de heer v. d. Heuvel ontving lager- en landbouwonderwijs en werd landbouwer, de heer Stapelkamp as fabrieksarbeider, die tenslotte voor tter van het C.N.V. werd. Door ijzeren ilfdiscipline en studie in de avonduren hebben zij zich een schitterende carrière orven. Zij alle drie zijn gevierde sprekers in ons parlement, naar wie poli tieke tegenstanders en ministers altijd met intense belangstelling moeten luisteren. Bouwraad zal regering adviseren (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen heeft minister Witte een speciale raad voor de woning bouw geïnstalleerd, die de woning productie ln de ruimste zin zal bekij ken en de regering zal moeten advi seren, zo heeft vanmorgen de direc teur-generaal voor de wederopbouw en de volkshuisvesting, lr H. M. Buekens verteld, toen hij tijdens de ledenvergadering van het Nederland se instituut voor volkshuisvesting en stedebouw een korte toespraak hield. Ir Buskens voegde hieraan toe. dat deze Bouwraad zal nagaan of alle be schikbare mankracht wel zo effi cient mogelijk bij de woningbouw wordt gebruikt. Ten aanzien van de resultaten van de woningbouw deelde ir Buskens nog mede. dat de regering dankbaar zal zijn. wanneer aan het einde van dit Jaar 60 000 huizen gereed gekomen zijn. Een productie, die belangrijk lager is dan In het ln jaar 1954. toen men 68.000 woningen opgeleverd Dodelijk ongeluk in Pulten De 59-jarige mevrouw J. de Bruin- Thomassen uit Putten wilde gisteravond, uit de bus te zijn gestapt, de rijksweg ln Putten oversteken. Zij werd echter door een auto, bestuurd door M. S. uit Hilversum, aangereden en was op slag Nederlander aangeklaagd De communistische vakbond Sarboeprl heeft een klacht ingediend tegen de heer H. J. Harmsen, directeur van de onder neming Moemboel Langkang in het Djemberse, een Nederlander, die kiezers hebben laten doorwerken op het ogen blik, waarop zij stemmen moesten. Een kleurige stoet trok giste ren door de schone omgeving van Arnhem. De Zuid-Veluwse jacht vereniging Prinses Bea trix organiseerde de traditio nele St Hubertusjacht ter ere van de schutspatroon der ja gers, wiens naamdag het gis teren was. Op deze foto burge meester Matser van Arnhem, temidden van de ongeduldige meute; links te paard ritmees ter Gruppelaar en rechts jacht meester Gelissen. Minister van Th iel Conlractpensions zó slecht nog niet! (Van parlenvents redactie). Minister Van Thiel gelooft niet, dat d- huisvesting van uit Indonesië gerepa trieerde personen ontoelaatbaar slecht te noemen is. Waar de omstandigheden in de contract-pensions de toets der critiak niet kunnen doorstaan, grijpt hij in. Aan het einde van dit jaar hoofrt hi] te be schikken over contractpensions en opvang centra met een totale capaciteit van on geveer 14.000 bedden. Zoveel mogelijk zal hij trachten te voorkomen, dat con- tractpênsions zullen worden gevestigd in plaatsen, die ongunstig liggen wat be treft werkgelegenheid, kerkgang, onder wijs enz. Voor de onderbrenging van ge- repatrieerden heeft hij de beschikking over 5 pet van alle uit de gemeentelijke rich toon tingenten te bouwen woningwet woningen. Voor de jaren 1954 en '55 heeft hij bovendien de beschikking gehad over een extra contingent van 1000 woningen Overleg is gaande over een extra contin gent voor het jaar 1956. PARAMARIBO, Vrijdag. DE KONINGIN EN DE PRINS hebben vandaag, byna aan het einde van hun staatsiebezoek aan de West, Suriname's „palmentuin" ge zien. Op de terugreis naar Paramaribo, waar het bezoek aan de West Zondag eindigt, inspecteerden zij vandaag de grote cocosplantages aan de noordkust. Een vrij armoedig land. De voornaamste bron van inkomsten is de verbouw van cocosnoten. Kort na het aanbreken van de dag liet de Prins de Willem van der Zaan te gaan vissen op trapoen in de Coese- wynerivier. De Koningin ontscheepte zich ongeveer 8 uur en werd hartelijk door de bevolldng begroet. Per auto werd een rondrit gemaakt naar Coronie en Ingi- kondre. Hier maakten de hoofdlieden der omliggende polders hun opwachting. Ver schillende nederzettingen werden bezich tigd. De Koningin bezocht enkele bedrij ven waar cocosnoten worden verwerkt Het eind was de Coroniaanse hoofdweg, van waaruit men een prachtig uitzicht had op de woeste vennen van Sarah. Hier kreeg men wel een duidelijk bééld van de woestheid der natuur, die de pioniers landbouwers ln dit deel van Suriname moeten overwinnen. NAAR GRONINGEN Na de lunch aan boord van de Willem van der Zaan. bij het dorp Coppename- punt, zou de Koningin vanmiddag (van avond Ned. tijd) naar Groningen rijden, de residentie van de districtscommissaris van het Saramaccadistrict. Hier zou de Koningin een leuke verrassing wachten. De bevolking, hindoes, voeren hier een merkwaardige, oude ceremonie op. Een groot aantal vrouwen, gezeten op schom- Molotol herinnert aan Hitlei GENèVE, 4 November. TN GENèVE blijft het bij „praten" over de hereniging van Duitsland, maar men is nog geen stap vooruit gekomen. De Rus, Molotof, neemt hardnekkig het standpunt in, dat de Duitse eenheid gescheiden gehouden moet worden van het probleem der Europese veiligheid. Hij heeft er nu iets op gevonden, een, volgens hem, overtuigend argument, waarom hy tegen het houden van „vrye verkiezingen" moet zyn. Was niet Hitier indertijd aan de macht gekomen, juist door vrye verkiezingen? Op die wijze komt men niet verder. Foster Dulles, de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, heeft op zijn beurt de Rus Molotof onder de neus houden, dat jul6t het grootste gevaar herleving van het Duitse militarisme ge legen is in het laten voortduren van een deeld Duitsland. U, mijnheer Molotof, ls bevreesd voor de resultaten van ge heime en vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. Hiermee sloeg Dulles de spij ker op de kop. Een Oostduits stembiljet, demonstrerend, ln de hoogte houdend, be toogde Dulles, dat vrije verkiezingen al tijd risico inhouden. t was een volkomen vruchteloos debat en vandaag zal men op dezelfde Cinematografie weer stap vooruit TPEGIN 1956 zal de Du- pont de Nemours- fabriek tc Parlin (New Jersey, V.S.) een volledig nieuwe, synthetische film- basis in massaproductie fabriceren, zo meldt de New York Times. De film is veel sterker en taaier dan de thans in gebruik zijnde cellulose trl-ace- taatfilm en li bovendien één derde dunner. Het nieuwe product, dat ..Cronar" ts genoemd, is vertoont a/»« de bekend- dacron-vezels en de reeds bestaande Mylar Polues- terfilm, die onder meer wordt gebruikt als elec- trisch isolatie-materiaal Volgent de Dupont-fa- brieken is de nieuwe film- basis bestand tegen ruw oebrutk en ii zij vrijwel niet onderhevig aan krim pen of rekken Crovn betekent dus voor de filmindustrie en de tele visie een belangrijke ver betering, ja zelfs een re- Gewone film breekt na 40 maal buipen; Crotiar breekt pas na ongeveer 17.000 buigingen. De film basis (dat wil zeggen: dra per van de lichtgevoelige emulsie die het filmbeeld Vasthoudt) is volgens Du- strip 35 film kunnen worden gebruikt om een auto voort te trekken De rekbaarheid is een derde ran die ran De nieuwe film heeft het foordeel, dat er veel meer van op een rol gaat, hetgeen betekent dat men bij de projectie minder vaak uan toestel zal be hoeven te veranderen. Ook het gewicht is aan zienlijk minder; Dupont heeft uitgerekend, dat in dien alle films die op het ogenblik in de Ver. Sta ten worden vervoerd op Cronar-basts zouden zijn, dit een gewichtsbesparing van ongeveer 100 ton zou betekenen. Een ander be langrijk voordeel: de film is hoegenaamd niet gevoelig voor vocht of temperatuurverschil. Aan dit nieuwe procédé Is acht jaar gewerkt, maar desondanks en on danks de vele voordelen gelijk pebleren aan die fan de oude film. wijze voortsukkelen. Reeds sou door de Westelijke ministers vmn buitenlandse ken tc Genève overwogen worden, nieuwe vlermogendheden-confercntie met Rusland tc houden in de loop van 1956. Op deze conferentie zou dan het probleem Duitsland, annex Europese veiligheid, opnieuw worden aangesneden. Dit i« mgr dr B. J. Alfrink, die, zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities melddenwerd benoemd tot aartsbisschop van Utrecht. Zuckmayer kreeg hoge onderscheiding Aan de West-Duitse roman- en toneel schrijver Karl Zuckmayer is het Groot kruis met de «der een van de hoogste Duits»; onderscheidingen door President Heuss toegekend. mels. wordt zachtjes door mannen heen en weer gewiegd, welk gebruik beoogt de vruchtbaarheid af te roepen. De Prins, die op zijn vi6to(ht ook in Groningen was geweest en daar een hindoeotaanse maal tijd had gebruikt, die op de hlndoestaan- se wijze met de vingers wordt gegeten, had dezelfde ceremonie meegemaakt en was daarbij uitgenodigd enkele schom mels een duwtje te geven. Bij de demonstraties worden tal van inheemse dansen vertoond, begeleid door inheemse muziek en in de inheemse kle derdracht, dia het geheel een zeer exotisch affect geeft SARAMACCA Dit Saramaccadistrict roept herinnerin gen op van een mislukte kolonisatie van Hollandse boeren, die zonder enige ken nis van grond en klimaat Jaren geleden aan het werk togen. Er deed zich grote sterfte voor en men leed vele ontberingen. Totdat deze boeren ten slotte verhuisden naar de rand van Paramaribo, waar men een deel van hen nog terug kan vinden. De Hollandse boeren ondervinden nu vooral scherpe concurrentie. Intussen ge lukte het ook niet erg bij Paramaribo, waar men al gauw met landgebrek te kampen heeft. Thans zijn weer verschil lende Jonge Hollandse boeren in het Sa ramaccadistrict teruggekeerd, maar zij boeren nu onder andere omstandigheden. CONCERT Vanavond gaat het per auto in één ruk door naar Paramaribo. Ook de Prins keert daar terug. Het Surinaams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. E. R. Weasels, zal een concert geven, dat door Koningin en Prins wordt bijgewoond. Morgen wordt een dag met veel officiële plechtigheden. Zondag staat het vliegtuig naar Nederland ge- HET WEER~ÏN EUROPA fl a I li windstil NNW NNO windstil Zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwak ke tot matige zuldel*ke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 ur>. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1