Uitvoering openbare werken en de hoogconjunctuur Mej. Hoekendyck over vrouwen uit donker Amsterdam Middelen zijn ook dit jaar niet toereikend )S, NIEUWt LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 Demping Levendaal uitgesteld Personeelsgebrek belemmert een vlotte gang van zaken ONVERMIJDELIJK OVERLAPPEN delen van de hoofdstukken open bare veiligheid en openbare werken elkaar in het sectieverslag en de Memorie van Antwoord over het onderzoek van de Leidse gemeentebegro ting 1956. Toch zullen we trachten niet in herhalingen te vallen, al moeten we direct aansluiten bij een probleem, waarmee de Leidse raad zich Maan dagmiddag ook bezig zal houden. Het gaat namelijk over het maken van een nieuwe Turfmarktbrug, nu de oude steeds groter hinder voor het ver keer gaat opleveren wegens de geringe breedte. Eerst was het- natuurlijk nodig dat B. en W. zich uitspraken over het plan Meester, dat voorzag in demping van een deel van het water in de binnenstad, waardoor de hele brug overbodig zou worden. menen B. en W., dat in dit stadium niet tot vernieuwing: van de walmnren van het Levendaal moet worden over gegaan. Bruggen Verschillende leden vragen naar het bij de begroting 1955 toegezegde prae-advies van het voorstel tot verbreding va Koepoortsbrug. De dienst van gemeente- Zoals men gisteren in de N.L.C. heeft kunnen lezen voelen B. en W. bijzonder weinig voor het plan Meester, omdat dit schatten geld zou gaan kosten zonder dat er voldoende voordelen tegenover staan. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat enige raadsleden belangstellend zijn naar de plannen, die wèl zullen worden uitgevoerd. B. en W. verklaren, dat zij een plan overwegen van de directeur van gemeentewerken, om in het kader van de uitvoering van het veemarktplan een weg aan te leggen van het verkeers plein bij het viaduct ter hoogte van de Rijnsburgerweg naar de Rijnsburgersingel. Een plan tot vernieuwing en verbre ding van de Turfmarktbrug is reeds ge ruime tijd geleden ingekomen Voordat dlt plan in behandeling kon worden ge nomen, moesten eerst de suggesties van de heer Meester worden overwogen. B. en W. zijn er van overtuigd, dat de ver keerssituatie bij de Turfmarktbrug weinig rooskleurig is, in het bijzonder wanneer de Blauwpoortsbrug in verband met de scheepvaart is geopend. Indien enigs zins mogelijk, zo zegt het college, zal op korte termijn tot verbetering van de situatie moeten worden overgegaan. Ook de demping van de Langegracht komt in dit hoofdstuk weer op het tapijt. Interessant is de mededeling van B. en W., dat het de bedoeling is de G. G. en G. D. onder te brengen in het voormalige Israëlietische weeshuis aan de Rooden- burgerstraat. Dit zal pas mogelijk zijn, indien dit gebouw niet meer wordt ge bruikt voor onderwijsdoeleinden. B. en W. zullen er naar streven de plannen zo danig te coördineren, dat de uitvoering is afgestemd op de demping. Viaduct Verscheidene leden vragen, of B. en W. kunnen aangeven wanneer de raad een voorstel tot het bouwen van een viaduct, annex buurtstation. aan de Lammenschansweg tegemoet kan zien. Ook willen zij weten, of er al uitzicht Is op een spoedige verbreding en ver betering van de spoorwegovergang aan de Herenstraat. B. en \V. ant woorden, dat het plan zal worden In gediend bU de raad zodra overeen stemming is bereikt over de verde ling van de kosten. Het ligt in het voornemen van de Spoor wegen hier, als de spoorbaan omhoog wordt gebracht, een station te bouwen. De plannen voor het station zijn het col lege nog niet bekend. Tegelijk met de bouw van een viaduct in de Lammen schansweg zal de spoorwegovergang Herenstraat worden verbreed. Bij de aan leg van de spoorbaan over het viaduct moet deze baan ter plaatse van de over weg naar de stadszijde worden verlegd, waardoor verbreding van de overweg niet vooraf kan geschieden. Om nog even inde spoorwegsfeer te blijven: een lid vraagt of het spoorweg viaduct nog niet met beeldhouwwerk zal worden verfraaid. ,.Het overleg met de directeur van de N.V. Ned. Spoorwegen inzake het plaatsen van beeldhouwwerk bij het viaduct Rijnsburgerweg heeft zich aanvankelijk niet ongunstig ontwikkeld", zo Aggen B. en W. plechtig. Maar dan komt de aap uit de mouw: „De beslissing hierover hangt ten nauwste samen met de financiële uitkomsten van de werken, waaromtrent nog geen definitieve ge gevens ter beschikking staan". We hopen nu maar dat dit allemaal zal meevallen. Dempzucht Nu de heer Meester bij de behandeling van de vorige begroting gelukkig al leen maar op papier aan het dempen is geslagen, blijkt hij zowaar school te maken, als wij ons een ondeugende op merking mogen veroorloven. Verschillen de leden vragen hoe het staat met de mogelijkheid tot het dempen van de Uiterstegracht. Door personeelsgebrek is de uitwerking van dit plan enigszins ver traagd. zo zeggen B. en W., temeer daar de lozing van het afvalwater van de aan de gracht gelegen fabrieken tot grote technische problemen aanleiding geeft Opnieuw ..verschillende leden" vragen, of B. en W. niet het tijdstip gekomen achten de Middelstegracht te dempen. Dit hangt af van de vraag, zo zeggen B. en W., of de „opvolgende eigenaren" van de panden der C.V. Tieleman en Dros aan weerszijden van de gracht al of niet prijs stellen op dit vaarwater. Van deze dem ping zal trouwens in de naaste toekomst niets kunnen komen, daar andere dem pingen, zoals Langegracht, Oostdwars- gracht. Uiterstegracht, Levendaal. naar het oordeel van 't college urgenter zijn. Wat het Levendaal betreft zal ver moedelijk in 1956 niet tot demping kunnen worden overgegaan. Een plan is In voorbereiding, waarbij aandacht wordt geschonken aan een goede ver binding tussen de Langebrug, het Levendaal en bet Gangetje. Met het oog op de daaraan verbonden kosten STRAATNAAM BORDEN Verschillende raadsleden vra gen, of inmiddels is begonnen met het aanbrengen van straat naamborden aan het begin en het einde der straten. Gemeen tewerken is bezig met een al gehele contróle en verbetering van de straatnaamaanduidin gen, in samenwerking met de secretarie, zo zeggen B. en W. Door gebrek a?n personeel kan hiervoor maar weinig tijd wor den vrijgemaakt. Het zal dus nog wel een tijd duren, voor het hele werk u vo'tooid. r Structuurplan blijft maar uit Een onderwerp, dat een grote rol heeft gespeeld bij de be handeling van de vorige Leidse gemeentebegroting, namelijk het zozeer door sommige leden begeerde structuurplan, is er nog altijd niet. Vandaar, dat ook nu weer naar de stand van zaken wordt geïnformeerd. Het enige, dat B. en W. hiervan kunnen zeggen is, dat zij on mogelijk kunnen zeggen wan neer het gereed is. Dit hangt allemaal samen met een we genschema en dat zit zo inge wikkeld in elkaar, dat B. en W. zich nog het hoofd breken over aanvulling van dit plan. Een structuurplan in samenwerking met omliggende gemeenten blijkt het college als een soort fata morgana te beschouwen, zo vaag luidt het antwoord op een vraag hierover. Dit laatste kan er alleen komen als Ged. Staten B. en W. het in studie zijnde streekplan doen toe komen. tussen spoorwegovergang en Lopsenstraat te verbreden door het slopen van de daar staande panden Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. B. en W. overwegen daar- de directeur van gemeentewerken te :oeken een voorstel tot onteigening te doen tot uitvoering van het uitbreidings an, dat in de beoogde verbreding voor- Over het Kooikwartler zeggen B. en W., dat dit jaar verscheidene straten daar zijn verbeterd. Aan die verbetering zal geregeld worden doorgewerkt, maar het is niet mogelijk een grotere straatopper vlakte onder handen te nemen, daar ook overal elders in de stad verbetering van straten nodig is. Over de Waard tussen Lage en Hoge Rijndijk zegt het college, dat een schetsontwerp van een uitbrei dingsplan hiervoor in onderzoek is. dat de verlangde verbinding tussen belde „dijken" beoogt te geven. Toiletten Vrij uitvoerig hebben de raadsleden zich bezig gehouden met toiletten en urinoirs in Leiden, door B. en W. als „nuttige in stellingen" aangeduid. Het plan voor de bouw van toiletten bij de Koornbrug blijkt besteksklaar te zijn. De uitvoering is echter afhankelijk geworden van rijksgoedkeuring, die is aangevraagd. Zo dra die binnen is wordt het werk besteed. Verschillende leden vinden het wf lijk op het Stationsplein een ondergrond se toiletgelegenheld te bouwen. B. ei verklaren, dat tussen het stationsgebouw en het haltegebouw van de N.Z H. een urinoir komt. en ln het haltegebouw een toilet voor het publiek. Dit lijkt voor- lonig wel voldoende. Een lid meent, dat in de oude stad groot gebrek bestaat aan openbare toiletten. B en W. zeggen daarentegen, dat uit een in 1951 ingesteld onderzoek 1s gebleken, dat de binnenstad wel voldoende hier van is voorzien. De bouw van nieuwe In richtingen zal dan ook waarschijnlijk worden beperkt tot de buitenwijken. OV/efc DE KLÉINE GeVoEGeNs D^S tEVEh/5 Na een „wild"-dineetje een Spencer ïJOfewSSS U moet dit niet verkeerd lezen bij zo'n wild-dineetje paal meestal heel ruslip toe. Trouwens het japen self is bij ons een kalme sport. Heel anders dan bijvoorbeeld bij de Australische bosnegersdie zolang achter een kan goeroe aanlopen tot 't beest zich van moeheid maar gewonnen geeft. De jachtsport is zo oud als de wereld en jagers zijn traditionele fijnproevers. Het zal V dan ook niet verbazen, dat zoveel jagers Spencer verkiezen. Want ook voor hen is een Spencer een genot, dat een traditie werd. werken is met dit plan begonnen, zo lezen we in het antwoord, maar in verband met de onderbezetting van personeel moet de uitwerking dikwijls worden onderbro ken. Reeds is gebleken, dat de fundering van de bestaande brug van dien aard is, dat daarop geen zwaar verkeer over twee banen kan worden toegelaten. Ook hier voor moeten dus de nodige voorzieningen worden getroffen, zodat in feite sprake is van een algehele brugvernieuwing en -verbreding. Vele leden vragen naar de wenselijk heid de Van Disselbrng te vervangen. Dit komt het college inderdaad ur gent voor. Voor het maken van een daartoe strekkend ontwerp worden voorbereidingen getroffen. Een lid gaat nog wat verder en infor meert' naar de mogelijkheid een investe ringsprogramma samen te stellen over verbreding of vernieuwing van bruggen, die uit verkeerstechnisch oogpunt voort durend gevaar opleveren. Naar B. en W. meedelen zal hieraan aandacht worden besteed in het werk programma, dat zij bezig zijn samen te stellen voor de komende jaren. Op dit ogenblik kan nog niet worden aangegeven welke bruggen zullen worden vernieuwd. Straten Naar voorstellen voor verbetering van de Hooigracht vragen verschillende leden. Door personeelsgebrek is uitvoering van dit werk enige tijd uitgesteld. Het plan ligt nagenoeg gereed, aldus het college, en het verwacht dat dit binnen enkele maanden in behandeling zal kunnen komen. Wat de Maarsmanssteeg betreft, ver nieuwing van de verharding is „te zijner tijd" noodzakelijk. Het wegprofiel zal dan tegelijk worden gewijzigd. Verschillende leden vragen, of B. en W. het niet wenselijk vinden de Morsweg Alma Materkoor bracht drie koorwerken tot klinken Over het algemeen stemden prestaties wel tot tevredenheid, maar et waren onvolkomenheden Het programma, dat men voor de uitvoering van gisteravond gekozen had. was zeer uitgebreid; naast een zuiver instrumentaal werk stonden drie koorwerken op het programma, te weten Pergolesi's Stabat Materde Alt rhapsodie van Brahms en Mozarts Requiem. De uitvoering berustte bij het Alma Materkoor, onder leiding van zijn dirigent, Willem Mizee; ver der werkten Mea Boon-N oberman, sopraan, Aafje Heynis, alt, Chris van Woerkom, tenor, en Meine Pot, bas, als solisten mee; de heer A. Martijn bespeelde het orgel en het Amsterdams kunstmaand orkest begeleidde de zangers. Voor de aanvang van het programma I twaalfde concerto grosso, in b. is eer werd medegedeeld, dat het derde Bran- fraai speelstuk met enige zeer welluiden- denburgse concert van Bach niet kon I de thema's; de opbouw is niet moeilijic worden uitgevoerd daar de partitu-1 te volgen en ook de niet aangekomen; inplaats hiervan speelde het orkest, onder lel ding van de heer A. Kersjes, Hande twaalfde Concerto Grosso. Uit de gt acheveerde interpretatie, die van d werk werd gegeven bleek wel. dat het uitblijven van de andere partituren geheel onverwacht kwam. Handels Aantal woonschepen constant Een lid van de raad heeft ge vraagd, of het aantal woon schepen in Leiden sinds Octo ber 1954 belangrijk is vermin derd. Dit blijkt niet het geval te zijn. Op het ogenblik liggen er 165. Het aantal ligplaatsen buiten de wateren, als zodanig door B. en W. aangewezen, is uitgebreid noch ingekrompen. Onder hen, die ligplaats heb ben in de aangewezen wateren, is enige seizoenschommeling waar te nemen, zonder dat hun aantal vermindert. In de laat ste maanden hebben zich enige gevallen voorgedaan van over last aan omwonenden door woonschipbewoners. Deze zijn opgelost door het verplaatsen van die woonschipbewoners. Er is zelfs sprake geweest van een „krachtig ingrijpen". Huisvrouwen kwamen bijeen De leden van de Vereniging van Huisvrouwen kwamen gistermiddag in het Gulden Vlies bijeen om te luisteren naar mej. Hoekendyck, die sprak over „Vrouwen uit aonker Amsterdam". Mej. Hoekendyck is ruim vijf-en- twintig jaar werkzaam geweest in de achterbuurten van de grote steden en heeft daar ervaringen opgedaan en situaties leren doorgronden, die aan andere mensen vreemd blijven Zij heeft tussen de vrouwen uit deze stads gedeelten gewoond en hen leren kennen, voorzover een mens een mede mens kan leren kennen. Toen zij dit werk begon ontving zij geen enkele financiële eteun, maar met de jaren kwam hier verandering in, en than» vallen deze werkzaamheden onder de reclassering. Aanvankelijk geloofde niemand aan enig resultaat. Op dit ogen blik nu mej. Hoekendyck haar werk heeft neergelegd, wordt het door haar opvolgsters overal in Nederland voortge. zet. Enige tijd geleden heeft zij een boek gepubliceerd, getiteld; „Deze Vrouw uitgegeven bij J. M. Voorhoeve te 's-Gra- venhage en voorzien van een door Jo Spier belangeloos ontworpen omslag tekening, dat het levensverhaal geeft van twee-en-twintig vrouwen uit „donker Amsterdam". Enkele van deze vrouwen deed spreekster gisteren voor de aanwe zigen leven door zonder sentimentaliteit, maar met een oprecht en diep gevoel te vertellen van haar nóden en van de om standigheden, die hen maakten tot wat zij werden. Door een bijzondere tact en een jarenlang geoefend geduld gelukte het mej. Hoekendyck tenslotte tot deze ener zijds gecompliceerde en anderzijds een voudige karakters door te dringen. Zij werd gesterkt door een eenvoudig ge loof in Gods leiding in ieders leven en in de liefde van Christus, en heeft on dervonden dat een beker warme melk meer kan betekenen voor het behoud van een medemens dan Bijbelse woor den. Na de causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dank baar gebruik werd gemaakt. Geref. Gemeen.e beroept ds Kersten Gisteravond heeft de Geref. Gemeente van Leiden een beroep uitgebracht op ds J W Kersten van Genemuiden. concertbSBbeker wordt er gemakkelijk door aangesproken. De uitvoering, men gisteravond kon beluisteren, licht van toon en juist van opvatting: enige bezwaar gold de piano (zachte) pas sage, waarin de strijkers moeite hadden met hun streek. De inzet van het vrouwenkoor in Per golesi's Stabat Mater was mooi gelijk. Ook in het overige deel bleef dit koor fraai van toon; in het algemeen wist het zich goed naar de opvatting van de diri gent te schikken. Natuurlijk waren ei ook wel zwakke plekken aan te wijzen, zo lagen sommige passages voor de so pranen wel wat erg hoog. Hoogtepunten waren het dubbelkoor Quis est homo Quis non posset en Quando corpus mori- tur. Aan dit werk werd solistische mede werking verleend door Mea Boon-Na- berman en Aafje Heynis. Daar men vooi het begin van het concert reeds onze clementie bij het beoordelen van de pres taties van mevrouw Boon-Naberman had ingeroepen daar zij niet goed gedispo neerd was vanwege een zware verkoud heid, kunnen wij hier met een enkel woord volstaan. Voor konden oordeler^ bezit haar stem zeker goede kwaliteiten, maar in het hoge gister klonk deze scherp. Dat men wege Indispositie een hoge As voor lagere verwisselt, is te begrijpen en zelfs in zekere gevallen te rechtvaardigen, jannmer is het dan alleen als een derge lijke maatregel niet in andere moeilijk U treffen passages wordt toegepast. Dat Aafje Heynis les gehad heeft var de leraar van wijlen Kathleen Ferrier duidelijk aan haar zangstijl en dracht te bemerken. Haar geluid is im van timbre, haar voordracht duidelijk, al zouden wij af gaarne een beetje meer contrast hierin horen. Dit bezwaar geldt vooral haar ooadracht van Brahms' rhapsodie vooi lt en mannenkoor, waarin de tegenstel- ing tussen de „Schmerzen" en het „er- quicken" niet voldoende tot uiting kwam Verder hebben we echter alle lof vooi haar prestaties. Jammer genoeg kunnen we dit laatste niet herhalen voor het mannenkoor. D nzetten waren vaak niet gelijk met d< soliste en bovendien stellen we ons voo de interpretatie van dit werk een mach tiger, volklinkend koor voor De begelei ding door het orkest, zowel in Pergolesi de taak van het orkest zich veelai beperkt tot een soort continuoparlij) ais het laatste werk voor de pauze was weliswaar niet volmaakt, maar toch zeker acceptabel. Na de pauze volgde Mozarts Requiem. Op het programma had men ten onrechte nagelaten te vermelden, dat het laatste deel van dit opus niet door Mozart, doch door Süssmayer werd gecomponeerd. In k kreeg het koor de gelegenheid al zijn kunnen te tonen, een kans. waai- men helaas niet altijd een even goed gebruik maakte. De inzetten waren in het algemeen niet duidelijk hoorbaar en er s te weinig verschil tussen de forti- de pianissimopassages. Ook een rijkere nuancering tussen de onderdelen onder- rschijnlijk het geheel nog ten goede gekomen. Dit wil echter niex zeggen dat wij geen waardering voor de uitvoering hebben, als de forti een beetje minder fortissimo hadden geklonken zou den wij geen aanmerking kunnen maken op de interpretatie van het Domine Jesu of het zesde deel van het Dies Irae (Flam- rols acribus). Naast de twee genoemde solisten tra den Chris van Woerkom, tenor en Meine Pot. bas. op. Chris van Woerkom be schikt over een uitstekende techniek, alleen, dat hij in de duetpassages Drieduizend gulden voor afgedankt Merenplan Enkele raadsleden hebben B. en W. bU het begrotingsonderzoek ge vraagd of het Merenplan nu van de baan is of niet. En indien wèl, waar om wordt voor 1956 dan nog een be drag van bijna drieduizend gulden voor dit plan geraamd? B. en W. ge ven ten antwoord, dat het Merenplan nog niet van de baan is. „Officieel nog niet" zijn we geneigd, er aan toe te voegen. Want dat in verband met een dergelijk millioenenplan slechts een post van nog geen drieduizend gulden wordt geraamd, moet er wel op wijzen dat het plan niet meer se rieus kan worden genomen. Initiatief van Leids middenstander Wij zouden over de particuliere acti viteit van de Leidse middenstander F. Verzuu, die de zaak „Ideaal" aan d< Haarlemmerstraat exploiteert, niet heb ben geschreven, ware het niet, dat hij een vermeldenswaardig initiatief op zijn naam heeft gezet. Hij houdt namelijk drie dagen, tot en met Vrijdagavond, een tentoonstelling in de Jacobazaal va Burcht „van technische en illustratieve tekenmaterialen en kunstschildersbeno digdheden", allemaal dingen, die hij ln zijn zaak ook verkoopt. Wij vroegen de heer Verzuu naar de n den van zijn tentoonstelling. Die is dl hij in zijn zaak te wednig gelegenheid heeft om bepaalde artikelen, die nogal veel plaats in beslag némen, te expose ren. .Er zijn nü mensen bij me geweest, die hebben gezegd, dat ze nie'. eens wis ten, dat ik dit of dat verkocht". De heer Verzuu heeft zijn uitstalling ln de Jacobazaal overzichtelijk en aantrek kelijk ingericht en voorziet de bezoekers bij hun gaan langs de volle tafels var alle mogelijke inlichtngen. Als het resul- taat tot tevredenheid stemt, doet de heer Verzuu het volgend jaar weer. U zoudt zich beledigd voelen.wonneer men U onverzorgd noemde Moor is Uw kapsel niet vook Uw zwakste punt Ja zelfs zij. die met tot de moderne korte haardrocht te bewegen is. dient er toch op dit punt verzorgd uit te zien1 Haute Coiffure J. P. van der BLOM steenstraat 57 leiden telef 21721 met de sopraan over een te kleine om vang scheen te beschikken. Meine Pot heeft een zeer duidelijke uitspraak. Het te betreuren dat hij nog steeds de ging vertoont tegen de toon aan in te ten. Aafje Heynis zong haar partij met gemak en welklinkende stem. Ook mevi. Boon-Naberman was hier soms zeer ge lukkig in haar dictie, zij moge zich alleen hoeden voor het al te sterk domineren met haar partij boven de andere. Het orkest speelde hier en daar wat rom melig, de partij van de bazuin in Tuba spargens liet nogal wat te wensen over, doch later herstelde de bespeler van dit instrument zich merkbaar. Ondanks sommige bezwaren, die we hier aanvoerden, waren wij over het al gemeen tevreden over deze avond. Het publiek, waaronder we vele R.K. gees telijken opmerkten, toonde zich ze*r enthousiast. Twee bloemenkransen voor de dirigenten, voor beide vrouwelijke solisten boeketten en voor da vrouwelijke leden van het koor corsages. A. van der Veen-Wlersma. BEGROTING VAN WARMOND Geen belangrijke nieuwe uitgaven geraamd B. en W. van Warmond hebben de raad ter vaststelling aangeboden de ont werpen van de gemeentebegroting en de begroting van het gemeentelijk water leidingbedrijf voor 1956. De algemene middelen zü". evenals het vorige Jaar, niet toereikend om de gewone uitgaven te dekken. Reeds in de toelichting op de begroting voor 1955 werd opgemerkt, dat de Inkomsten uit de plaatselijke belastin gen e.d. tot de algemeen» aanvaardbare grens ijjn opgevoerd, terwijl niet meer. >als in batige saldi schikt van vorire dienstjai Hieruit moet worden geconcludeerd dat. ondanks de jongste herziening van de regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, in het bijzonder de normale uitkeringen uit het gemeentefonds te kort schieten in de voorziening van deze gemeente van alge mene dekkingsmiddelen. De hogere inkomsten in vergelijking met de begroting 1955 bedragen aan uit keringen en belastingen 28.400. waar tegenover een toeneming van de uitgaven staat van 26.900. De belangrijk hogere uitgaven betreffen kosten van algemeen beheer, openbare werken, openbare vei ligheid, maatschappelijke steun en voor zorg. volksgezondheid en onderwijs. Aangezien de gewone dienst voor 1955 reeds een tekort aan middelen had van 52.0000 zal voor het sluitend maken van de dienst 1956 een bedrag nodig zijn van f 53.500 Dit tekort is evenals het vorige jaar, gedekt door de raming van een subjectieve uitkering uit het gemeente- Met betrekking tot de kapitaaldienst deelt het college mede, dat het in deze dienst geen belangrijke nieuwe uitge ven heeft geraamd. Mochten die nodig zijn, en het denkt hierbij aan de bouw van een gemeentehuls of verbouwing van het bestaande gebouw, het stichten van een verenigingsgebouw en de bouw van woningen, dan zullen hiervoor afzonder lijke begrotingswijzigingen worden lnge- De voorzieningen die getroffen moeten worden om in de toekomst de levering van drinkwater onder voldoende druk mogelijk te maken cn dc belangrijke in vesteringen, die met het treffen dezer voorzieningen onvermijdelijk genaard gaan, vormden de aanleiding tot wijziging van de beheersverordening, welke wij ziging ten doel heeft geen 20 doch 50 pet. van de behaalde winst aan de reserve toe t» voegen. Bouwvergunning is er De lang verwachte bouwvergunning voor het Hervormd verenigingsgebouw is binnen. Helaas is het seizoen nu zo ver gevorderd, dat de bouw niet erg vlot zal kunnen geschieden. Vermoedelijk kan in het voorjaar snel worden gewerkt, om dat Gemeenteleden zoveel mogelijk on- AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Het Centrum, 211 uur: bazar wljkge- meente. Prediker, 8 uur: Maranatha-samen- komst (Baptisten-gemeente). Wijkgebouw Levendaal. 8.15 uur: A.R. kiesvereniging wijken II en III, Chr. van den Heuvel over het ontwerp-program van actie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: N.C.R.V.-ont spanningsavond onder leiding van Joop van der Does, met „Vrij en Blij". Vlies, 8 uur: Vereniging voor paeda- goglek, cursus personeelsbeleid. Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. VrUdag Chr. Soc. Belangen, 7.45 uur: najaars vergadering Pernix. Harmonie, 8 uur: Expogé. mevrouw O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heu- kelom over haar reizen naar Tunis en Algiers (met film). Schouwburg, 8 uur: Charlotte Kohier in Frasquita. Lunchroom V. en D., 8 uur: J. G. M. Henskens over speelgoed. Pieterskerk. 7.15—7.45 uur: Avondgebed, m.m.v. Leo Mens (orgel) en Jaap Stotijn (hobo). Zaterdag Posthof, 2.15 uur; Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden, excursie naar de Leidse Hout (bomen, paddestoelen en mossen). Muziekschool Rapenburg 22, 3 uur: Toonkunst, spelklasseles o.l.v. Henk Berg hout (Dordrecht). Stadsgehoorzaal, 8.16 uur: Jaarfeest Ver eniging van Mathesianen. De Gastopelers met „Het hing ln de lucht" van Bert Peel». Grote Burchtzaal, 8 uur: stichting „Het Sanatoriumfonds" (On» Belang), feeat- Leiderdorp, gebouw Herv. Ge meente, 8 uur: ontspanningsavond CJ. M.V. Bid» en Werkt. Rijnsburg, half 4: weekeinde Chr. Hist. Jongerengroepen. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde 5 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshi, tot 20 November). Prentenkabinet, 25 uur: Werk fotograaf Pim van Os (tot 10 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek 31, tel. 21313. Burgerlijke stond' van Leiden GEBOREN: Johannes Cornells, Verleg en W. J. M. Devilee; Johannes Jacobus, z v J. Schaafistra en Berg; Johannes Dirk, z v J. P. do Vries J. v. d. Gaag; Ernest Jacobus Wilhel- s, z v H. J. J. Keljzera en J. C. A. M. Laivgezaal; Theodorus Cornells Gijeber- z v T. F. C. Weeterveld ei Daalen; Johan Marien, z v A. Koning en J. Plokker; Mirjam, d v A. W. van Hel- sn en A. v. d. Stel. GEHUWD: A. L. v. d. Heijden en K. Efdé; J. Boot en W J. ter Laak; A. v. d •n D. Kiel; A. Eriks en M. Zonneveld J. Groenenberg en C. J. Teljeur; R. J. de Graaf en A. Janssen; J. T. Vlasveld en W. Zandvliet; H. van Teijlingen en G. de Graaf. OVERLEDEN: A. M. Roovers, hulsvr. an Mol, 41 Jaar; J. C. Laverman, huis- rouw van Van Wijk, 78 jaar; M. Hove- stad, man, 76 jaar; R. T. Schmitt, zn, 4 mnd; C. Gravemaker, man, 60 Jaar. R.K. muziekconcours in Leiden De R.K. federatie van diocesane mu- ziekbonden in Nederland houdt Zondag 13 November in de Leidse stadsgehoorzaal -?n muziekconcours om de kampioens impels 1955. Hiervoor zijn dertien van de hoogst geplaatste korpsen uit de bon den uitgenodigd. derdelen van het gebouw in hun vrije tijd thans alvast kunnen vervaardigen. Kerkelijke gezinszorg Mej. Oskam, kerkelijk maatschappelijk werkster in Zuid-Holland, heeft in de Chr. kleuterschool gesproken over kerkelijke gezinszorg. In Oegstgeest en Warmond wordt het werk verdeeld tussen drie ge zinsverzorgsters, die de leiding van een huishouding over kunnen nemen als de huisvrouw niet meer in staat is die lei ding te geven door ziekte of anderszins. Het bestuur van gezinszorg uit Oegstgeest was op deze bijeenkomst aanwezig. Al vijftigduizend oude sleutels in Leiden In het kader van de actie voor de vluchtelingen zün in Leiden tot dus ver vijftigduizend sleutels opgehaald. Tot en met Zaterdag kan men oude sleutels Inleveren bij de speeltuin verenigingen en bU de brandweer aan de Langebrug. Na Zaterdag gedurende een week alleen nog bU de brandweer. Men streeft er tn Leiden naar. over de negentigduizend sleutels te komen, namelijk „Voor elke inwoner minstens één sleutel". Candidaat De Mooy beroepen Candidaat H. N. dc Mooy te Leiden heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Hijken. Drenthe Vrijzinnig-Hervormden houden bazar Vanmorgen om tien uur heeft ds Hubeek, voorganger van de vereniging van vrij zinnig-Hervormden te Leiden—Oegstgeest, in het gebouw „Over 't Hoff' aan het Ge recht een bazar van deze vereniging ge opend. Mevrouw Reuvers, de leidster van de handwerkclub. sprak een welkomst woord. De voorzitter van het bestuur der vereniging, prof. dr Jansma, werd een speciaal welkom toegeroepen. Ds Hubeek herinnerde aan de dichter lijke uitspraken, dat het werk de meester prijst, dat de uitslag het werk keurt en tenslotte dat niet naar de uitkomst moet worden gerekend, maar naar het doel al leen. De predikant zei, dat het er vooral om gaat. de banden in de Gemeente te versterken; ook in de vorm van een bazar kan goed werk voor de Gemeente worden De vele goederen die men op deze rijk voorziene bazar aantreft, zijn door de da mes zelf gemaakt. De kwaliteit er van is uitstekend. Reeds een uur na de opening waren er al heel wat lege plekken aan de wanden en op de tafels. De bazar, waar van de baten het gehele werk van de vereniging ten goede komen, fs tot en met morgenavond geopend. Militair wilde eens „interessant" zijn Gaf inlichtingen over moord te Harderwijk: nu in an-est De 22-jarlge L. P. uit de Chasséstraat In Amsterdam is gearresteerd omdat hij verklaarde te weten wie de moordenaar van Dlewerke van der Vlegel ln Harder wijk was. De politie vermoedt echter, dat hij dit verhaal bij zijn kennissen heeft rondgestrooid om Interessant te doen. De Jongeman kreeg een maand geleden verlof van zijn dienstplicht, die hij In Harderwijk vervulde. Toen htj voor een verkeersovertreding terecht stond, liet hij doorschemeren Iets van de moord ln Harderwijk af te weten De politie nam contact op met zijn commandant ln Har derwijk die, om het onderzoek te ver gemakkelijken, hem onmiddellijk in ac tieve dienst opriep. In Harderwijk werd hij door recher cheurs nader aan de tand gevoeld, waar bij opviel dat hij zich verscheidene malen tegensprak. Tot slot herriep hij alle ver klaringen die hij had afgelegd en ont kende ook maar let» van de moord af t» Wanneer hij zich alleen maar Interes sant heeft willen maken (en hierdoor de politie een massa overbodig werk heeft bezorgd), zal hij zeker worden gestraft. Voorlopig blijft hij nog In arrest Hij zal door een psychiater worden onderzocht. 1 Dode, 2 gewonden, op station Vriezenveen luk gebeurd, waarbij de fabrieksarbei der J. S. Snlppe werd gedood. De 25- Jarige mevrouw Th. Korenromp kreeg een schedelbastsfractuur en mejuffrouw J. Smelt werd licht gewond. De stoomtrein voor fabrieksarbeider», die Iedere dag van Mariênberg via Vrie zenveen, Almelo en Hengelo naar En schede rijdt, en die doorgaans op het eerste spoor binnenkomt, kwam ditmaal op het tweede spoor binnen. Juist op dat moment stak een aantal reizigers de spoorlijn over. De wissel die de trelq naar het tweede spoor leidt, was name lijk bevroren en kon niet tijdig worden ontdooid. De officier van Justitie onder zoekt thans of de waarschuwing, die volgens de spoorwegen wel ls omgeroe pen, voldoende tot het publiek ls door gedrongen. Vooral op kleinere stations steken de reizigers vaak de spoorbaan over. in plaats van gebruik te maken van de door d» spoorwegen aangelegde overweg. Eisenhower 11 Nov. uit ziekenhuis DENVER, 2 November. De perschef van het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat het vrijwel zeker Is. dat president Elsenhower op 11 dezer het ziekenhuis te Denver zal verlaten en naar Washington zal worden overgebracht. Hij voegde er aan toe, dat de voorge stelde datum besproken was tussen de artsen en mevrouw Elsenhower. Een definitieve beslissing zou echter pas ■nomen worden na een onderzoek, dat dit weekeinde Ingesteld zal worden door de hartspecialist dr Paul White, uit Bos ton. Volgens de bestaande plannen zou Elsenhower 11 November per vliegtuig Washington vertrekken, daar het weekeinde doorbrengen en later naar zi'n "lerlj In Gettysburg vertrekken, voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3