Coöperatie tegen monopolie en trust RICHARD AUSTEN RUTLER Prachtig werk of) cultureel en sociaal gebied NTEUWt IEICSCHF COUKANT 7 WOENSDAG 2 NOVEMBER 19Si „Migios" weid in 1925 gesticht lil (Van een onzer redacteuren) ALVORENS DE GEDACHTEN te bepalen bij de sociale, culturele en po litieke activiteiten van de „Migros", moeten we eerst nog even wat langer stil staan bij de strijd, die deze coöperatie kreeg te voeren met mo nopolies en trusts. Men zal zich herinneren, dat nog niet lang geleden hier en daar berichten in de pers verschenen, waarin melding werd gemaakt van een benzine-oorlog in Zwitserland. Duttweiler was oegonnen de vrij wel onaantastbare monopolieposities van de grote oliemaatschappijen aan te vallen. Zijn monopolie- en trustbestrijding is op ander terrein echter al veel vroeger begonnen. De „Migros" probeert de door haar te verkopen artikelen in Ie slaan op de vrije matkt. Gelukt dat niet dat prcbeeri de coöperatie de betrokken fabrikanten voor zich te winnen. Zo werden een paar laar geleden huishoudelijke gebruiksvoorwer pen als stnf7uigers. koelkasten en naai- en wasmachines in het assortiment opgeno men De prijzen daarvan lagen 30 tot 50 procent beneden de prijzen van dezelfde gebruiksvoorwerpen van dezelfde kwa liteit elders. De huisvrouw moest daar tegenover tevreden zijn met de mogelijk heid slechts uit twee eigen merken te kun nen kiezen. Er heeft in Zürich een taxibedrijf be staan. dat een volledig monopolistische positie had De tarieven van dit bedrijf waren overdreven hoog. waardoor maar weinig mensen zich de weelde van eens een taxi te nemen konden veroorloven Tn»n zond Duttweiler 40 ..gele" taxi's de straat op met aan de stuurwielen chauf feurs. die de wagens op afbetaling van hem hadden gekocht, maar die overleens zelfstandig waren en hun wagen voor eigen rekening exploiteerden. Daarmee was het monopolie gebroken. Na niet te lange tijd waren de tarieven meer dan 30 procent gedaald En van de taxi's werd zeer druk gebruik- gemaakt. Ook op het Zwitserse hotelbedrljf heeft Gottlieb Duttweiler zijn hervormlngsdrang uitgeleefd Toen In de dertiger laren het hotelbedrijf in zijn land lag te zieltogen, omdat het Europees publiek in de finan cieel zo donkere malaisetiid de hoge hotel- prijzen in Helvetia niet kon betalen, lan ceerde Duttweiler zijn ..Hotel-Plan" Hij werkte vanuit dezelfde uitgangspunten als In de levensmiddelenhandel: hoge kwali teit. geen onnodige omhaal en een per fecte organisatie De 'lagzin was: „Va- cantle. alles Inbegrepen" De uitvoering van het ..Hotel-Plan" begon in 1035 In 1953 bedroeg de jaarlijkse omzet 24 mll- lioen Franken. In 1953 kon een Nederlander ztJn herfstvacantie van een week in Zwitser- land doorbrengen voor 130 Franken, reis en verblijf In een goed hotel Inbe grepen. In het kader van het ..Hotel- Plan" laten Amerikaanse ondernemin gen wel arbeiders per vliegtuig naar Furopa reizen In 1953 had het „Ilotel- Plan" al 11 hnltenlandse kantoren, o.a één In Den Haag. niet het begin van een glanzende parle mentaire carrière Deze laatste leek meer op een spitsroedenloop Op de vraag van een tijdschrift, hoe het hem In de ..Natlonalrat" verging, ant woordde Duttweiler met ontwapenende eerlijkheid: ..Nee. het oevalt me in de huidige ..Natlonalrat" niet net zomin als ik de „Natlonalrat" beval" Maar hij «egde daaraan toe: .Maar ik ging ook geving prettige uren 1oor te brengen. om iets. dat mij groot en belangrijk schijnt met Inzet van al mijn kracht te len op de plaats, waar nu eenmaal het economische en auciale lot van ons land wordt bepaald". Een sfeen Hardnekkig, fanatiek bijna, verdedigde Duttweiler in het parlement zijn denk beelden, soms met veel, soms met weinig •s. Toen hij eens één van zijn ideeën, [dat hij uit een oogpunt van landsbelang uiterst belangrijk vond. door zijn tegen standers getorpedeerd zag. smeet htj ln zijn gramschap een steen door een ruit van de parlementszaal. Opdat men einde [lijk. nadat hij er jaren op had gehamerd, eens zou begrijpen, waarom het ging... (Het ging om de levensmiddelenvoorzie ning van het land In oorlogstijd, waarom trent hij enkele fantastische, maar later zeer waardevol gebleken gedachten had) De invloed van de .Migros' -coöperatie op het sociale en economische leven in Zwitserland blijft groeien. In deze arti kelen zijn lang niet alle facetten van het boelende „Migros"-bedrijf aan de orde gekomen Die zijn ook niet in het kader van een krantenartikel 'e vatten. De mo gelijkheid ze daarin te vatten wordt nog voortdurend kleiner, omdat de ..Migros" haar activiteiten naar steeds meer takken van het Zwitserse economische leven uit breidt. Gedreven door de welhaast mate loze energie van de stichter en uitbouwer van de onderneming Aan wie het de moeite waard is een afzonderlijk artikel te wijden. KATWIJK AAN DEN RIJN Hervormde zendingsbijeen- komst goed bezocht Op initiatief van de zendingscommissie der Hervormde Gemeente werd gisteravond in de zaal aan het Kerkplein een goed bezochte zendings bijeenkomst gehouden. Ds A. Makkenze wees er in zijn openingswoord op, dat de avond geslaagd kan worden genoemd, als allen opnieuw worden overtuigd van de rijkdom van het kennen van Jezus. Deze overtuiging houdt liefde voor de zending in. De Migros"-coöperatie maakt in één van de eigen fabrieken ook naaimachines. De secretaris van het Zendtngöbureau te Oegstgeest, de heer J. A. Mulder, sprak over het onderwerp: „De akker is de wereld". Deze inleiding werd door de heer Mulder geïllustreerd met een aan tal dla'6 „We vergeten veel te veel, dat onze vooroudere heidenen waren", aldus spreker „Het Christendom is van enorme Invloed gewees* op onze gehele bescha ving, die we eigenlijk aan het Christen dom te danken hebben De wereld is echter groter. Ook India en bijvoorbeeld Nieuw Guinea behoren er toe. Dit laatste gebied heeft onze spe ciale belangstelling Volgend jaar zullen de Christelijke Kerken daar zelfstandig worden. De predikanten daar, die zelf tot verschillende Kerken behoren, willen op Nieuw Guinea deze gescheidenheid niet handhaven. Voorts wees de heer Mulder er op. dat de taak der zendelingen van nu aanmer. kelijk zwaarder is geworden in verge- Nieuwsflitsen uit de omstreken Ontwikkeling Kortere arbeidstijden en vroege pen sionnering hebben ook ln Zwitserland volwassenen met het probleem van de vriie-ttjdsbesteding ceconfronteerd In 1941 begon de „Migros" met het geven van de eerste „Ontwikkelingscursus voor vol wassenen" Deze cursus werd de belang rijkste van alle culturele acties van de „Migros" en kan worden beschouwd als een niet door de Staat gesubsidieerde school voor volwassenen Het schooljaar duurt tien maanden Meer dan 45 000 vol wassenen bezoeken de cursussen In 20 grotere en kleinere steden. Tot het school- personeel behoren 400 mensen onder wie 350 leraren Er worden 60 vakken onder wezen. van talen tot kunstnijverheid. De „MiRros" moet jaarlijks met 200 "00 Fran ken het tekort op de cursus dekken, maar de cursus wordt beschouwd als één der beste propagandamiddelen van de coöperatie. Muziek Beroemde kunstenaars treden sedert 1948 in vele Zwitserse steden op ln con certen of toneelvoorstellingen, die door de „Migros" worden voorbereid Zelfs fa natieke tegenstanders en bestrijders Duttweilers ideeën zijn voor de „Mlgi vriendelijker gevoelens gaan koesteren vanwege de organisatie van deze lage prijzen toegankelijke concert toneeluitvoeringen. De ondernemingswinst komt de coöpe- ratieleden geheel ten eoede. alleen niet in geldelijke vorm. De „Migros" geeft daar van voor haar klanten een aantrekkelijk weekblad „Wij Bruggenbouwers" uit Onder de naam ..De Daad" (Die Tat) geeft de coöperatie een invloedrijk daRblad uit. En om de twee of drie jaar bovendien een prachtig boek. Zo werd ln 1953 het „Fotoboek van de lach" uitgegeven, waar in een schat aan artistieke foto's. Uit dit Initiatief is de „Zwitserse Boekenclub" gegroeid. De club verkoopt 100.009 zelf gemaakte boeken per laar voor zeer laRe prijzen Er is ook een „Gramofnonclub" gevormd Per jaar geeft deze club 50 000 lanesneelplaten met klassieke muziek uit en hovendien een platenspeler met drie snelheden voor ongeveer de helft van de prijs, die voor merken van gelijke kwa liteit wordt gevraagd. Film De Zwitserse filmindustrie had tien Jaar cel»dcn met bijna onoverknmel(|ke moeilijkheden te kampen. LEIDERDORP Feestelijke ouderavond Het bestuur van de openbare Koningin Julianaschool voor lager onderwijs orga niseert ter gelegenheid van het gereed komen van de uitbreiding der school een feestelijke ouderavond, die Vrijdag om half acht ln de school begint. LISSE Over de kop Vanmorgen half acht sloeg bij de Eer ste Poellaan een motor, uit de richting Leiden, over de kop. De berijder werd aan het hoofd gewond. NOORDW7/K Chr. overheidspersoneel De afdeling van de vereniging van Chr /erheidspersoneel vergadert Vrijdag- vond om 8 uur ln het verenlgingsge- duw. Hoofdbestuurder C. Groen zal epre- en over het onderwerp: „Werkclassifica- e en loonpolitiek". Volleybalcompetitle De uitslagen van de in de plaatselijke competitie gespeelde volleybalwedstrijden luiden als volgt: NVCNPSV 30; MSV •Van den Berghstlchting 3—1. „BHJf voor 't land" De wisselmedalllee van de schietvereni ging „Blijf voor 't land" werden deze week gewonnen door A. van Egmond met 35 punten in de eerste klasse. J. de Groot met 35 punten in de tweede klasse e~ Boot met 41 punten in de derde klass Gevonden voorwerpen Uitsluitend op Woensdag en Zaterdag tussen 2 en 3 uur kan men zich op het politiebureau. Oude Zeeweg 10. vervoegen im 'nlichtingen omtrent de volgende ge- onden voorwerpen: bos sleutels, alpino muts. ondergebit, damesbeursje, armband, sleutels, portemonnale, Duitse herder, schoen, stukken gereedschap, damesmuts. shawl, handschoenen, bril. polshorloge, schelpenvissersnet, boek. tennisschoen, autoped. R1INSBVRG Spreekbeurt Ds P. P. J. Monster van Katwijk Zee zal Vrijdagavond om 8 uur in Vliet- hof spreken. Reorganisatie A.R.P. Morgenavon 1 om 8 uur hoopt ds Post oor de A.R. kiesvereniging te spreken ver het onderwerp „Reorganisatie van de A.R. partij." Dankstond In de Grote Kerk Morgenavond om half 8 begint in de •ote Kerk een dankstond voor het ge- as. waarin ds H. van Gosliga zal voor gaan. Er bestaat gelegenheid in deze .oogstdienst" fruit, eieren, vlees enz. te ehenken aan zieken en bejaarden. Deze jeschenken zullen voor de preekstoel worden neergezet. Na de dienst zullen ze bij de daarvoor in aanmerking komende zieken en bejaarden worden bezorgd. Vanavond van 8-9 uur kunnen de ge denken in de kerk worden gebracht, en ook iriorgenochiend van 10 tot 11 uur. Men woHt verzocht de namen van zieken op te geven, vooral de namen van zieke kinderen. SASSENHEIM Opbrengst collecte De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de hulpverlening aan vluchtelingen heeft f 216 opgebracht. Uitvoering van „Excelsior" De Chr. mondaccordeonvereniging „Ex celsior" zal Maandag 14 November muziek- en toneelavond geven in het KSA-gebouw. Dirigent is de heer J. F. Kriek en de pianist W van Strien uit Lel den zal de begeleiding verzorgen De jaarlijkse uitvoering voor donateurs zal ln Maart van het volgend jaar den gegeven. Dankdag voor het gewas Vanavond wordt in de volgende kerken een dankdienst voor het gewas gehouden. Hervormde Gemeente: 7.30 uur ds Wal- vaart; Geref. Kerk: 7 uur ds v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds Visser Mosje Sjarett reeds terug naar Israël Mosje Sjarett, de premier van Israël, heeft in Genève een krachtig beroep ge daan op Molotof. een einde t« maken aan de communistische Wapenleveranties aan de Arabische landen, in het bij-zonder aan Egypte Het gevaar dreigt, zo zet hij tegen de Russische minister van buiten landse zaken, dat het Middenoosten weer in vuur en vlam zal worden gezet Gister morgen is Mosje Sjarett per vliegtuig uit Genève vertrokken op de terugweg naar Israël Inmiddels zijn Israëlische en Egyptische grenstroepen opnieuw met elkaar slaags geraakt in het gebied van Gaza Dagelijks komen nu Incidenten Ook kunst wordt gesteund door Ged. Staten De „Ned. Orkest Vereniging", het Rotterdams Kamerorkest" en het „West Nïder'ands symphon'e orkest" hebuen Ged. Staten van Zuid-Holland een ge zamenlijke subsidie voor 15 concerten van ten hoogste 6.000 toegedacht. Tevens is voorgesteld de Ned. amateur toneel unie een subsidie van f 1000 voor 1955 en van f 3 000 ingaande 195" toe t 'tor nen voor een in de prov. Zuid Holland werkzame toneeladviseur Voor het Ned Kamerkoor Is een subsidie van ten hoog ste 3.000 per jaar gedacht tot dekking van het tekort op tien in een kalender jaar door gedeputeerden goedgekeurde ln plaatsen bui'en de elf groot- nten ln Zuid-Holland Sparen en opnemen Bij de spaarbank werd in' October f53 026.45 ingelegd en f39.719.66 terug betaald. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Ugo Hendrik, zn van R. Smit en A. Minderhoud, W. de Zwüeerlaan 41; Astrid M., dr van P. G. van der Swalu' en W. H. Th. Lammers, Prins Bernhard- laan 25; Sylvia I„ dr van J. C. Akerbn, en A. C. Looijesteijn. Rijndijk 252; Ber- nardus G. S. M., zn van J. J. van Nlerop en J. C. Disseldorp, Veurseweg 159. Gehuwd: Jan Veloo. Valkenburgseweg 92 en Jansje Lidewü Buitelaar. Noorthey- straat 22. Overleden: G. A. Warmerdam, 20 Jr. Leldseweg 104. KATWIJK AAN ZEE Plan voor bouw van 20 stenen bungalows op kampeerterrein Aan B. en W. van Katwijk is voorgesteld toe te stemmen in de stichting van een aantal bungalows op het Katwijkse kampeerterrein. Het voorstel is de gemeente gedaan door een combinatie, gevormd door bouwonderne mers en ondernemers uit het Horecabedrijf. Deze combinatie heeft zich ten doel gesteld enkele modern comfort biedende vacSntie- en recreatiecentra te stichten, waar sportieve vacantiegangers en jeug dige vacantiegangers met een smalle beurs kunnen vertoeven. Het gaat de' combinatie om de stichting van bungalow- Onderscheiding vogr Marius Monnikendam De Haagse componist Marius Monni kendam is door de Franse „Académie de6 Arts, de Scien-ces et dc Lettres" ln haar dezer dagen gehouden algemene verga dering benoemd tot haar gedelegeerde voor Nederland. Zoals is gemeld heeft de heer MonnJkendam onlangs de zilveren medaille van deze academie, de „Prix Thoret" Bij het oversteken van de Strevelseweg te Rotterdam is de 20-j. mej. G. van der WaJ door een perso nenauto aangereden; zij ls tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. parken, tentenkampen, caravancamps er recreatiegebouwen, waarin o.a. maaltij den worden geserveerd en waarin, als het slecht weer ls. „niet kostbare" ont spanning en vermaak kunnen worden ge boden. Het betreft recreatiecentra ln de badplaatsen aan de Noordzee. Het voorstel aan B. en W. van Kat wijk heeft betrekking op de bouw van 20 stenen bungalows, voor zes perso nen elk. met eenvoudige maar mo derne meubilering, toilet en haard vuur en kookgelegenheid. De bunga lows «Un er op berekend, dat gezin nen er één of meer weken vacantie doorbrengen. Aan het Katwijkse gemeentebestuur ls eveneens voorgesteld, toe te stemmt de bouw van een congresgebouw, bere kend op het verblijf van 250 personen De bovengenoemde combinatie acht het mogelijk dat haar plan met dat va gemeente zelf te dezen aanzien wordt gecombineerd. De combinatie heeft ook verzocht een vlak veld voor caravar een veld voor het opstellen van tenten te mogen aanleggen. Duitse piloten bij de „Lufthansa" Sinds Maandag maakt de We6tduiUe „Lufthansa" op de binnenlandse lijnen uitsluitend gebruik van Duits personeel. Tot nu toe waren de piloten Britten of Amerikanen; de tweede piloten w Duitsers. De maatschappij is van oordeel, dat de Duitsers thans voldoende ervaring op de binnenlandse trajecten hebben opgedaan. Op de buitenlandse vluchten vliegen nog Britse en Amerikaanse piloten. Poging tot beroving berecht. De 22- Jarige Annie van Z.. die op 11 Juni eer wildvreemde man naar de stadsrand var Amsterdam lokte om hem daar te Laten oeroven, is door de Amsterdamse recht bank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vriend, die de overval had trachten te plegen, werd tot twee- en-een-half Jaar veroordeeld sub«i De 1 is de enige nog bestaande rneming. „Praesens" eaan steu- prooacanda en kaoltaal en het van dl» hulp wordt gevormd is als ..Marie Louise" „De last s' „Vier in een Jeep" en aan sommlre waarvan Interna- de minister, die niet terugschrikt voor het nemen van onpopulaire maatregelen ENGELAND heeft op het ogenblik een minister, die helemaal niet populair is bij de meesten zijner landgenot en. Hoe kan het ook, als zo'n minister in het Lagerhuis plannen indient om de belasting op vrijwel alle verbruike goederen met 20 pet. te verhogen en dat juist, nu langzamerhand de tijd voor de kerstinkopen weer aanbreekt Stelt u zich eens voor, dat onze minister van Financiën zo tegen de sinterklaastijd besluit, de belasting te verhogen op alle goederen, die in aanmerking komen om dienst te doen als geschenk voor kleinen en groten. Dat zou een storm van verontwaardiging ontketenen en er zouden in ons land maar weinig mensen zijn, die geloof zouden hechten aan de bewering, dat het in hun eigen belang gebeurt Zo is het thans ook in Engeland. Portret van de week inkt. Zijn a sument (politiek het slechtst verte genwoordigd) en de vrlie onderneming In Zwitserland de steun van een dvnamlsche politieke beweging best konden gebruiken In 1935 stelde d» „Migros" een eigen can- dMstenHist od voor de .NaMenalrat" (194 leden), d- leder land •etee» In De maatregelen van Butler, waarvan we uitvoerig in het nieuws mel ding maakten, doen voor de meeste Engelsen op het eerste gezicht ook wel wat vreemd aan. Er heerst welvaart in het land. Werkloosheid kent men niet meer. Eerder is er een groot tekort aan werkkrachten. Er worden meer huizen gebouwd. De meeste Engelsen verdienen veel meer dan zij ooit gedaan hebben en zij kunnen meer kopen, dan zij ge wend zijn geweest. Export en import Het merkwaardige geval doet zich echtei voor, dat juist dit laatste de bron van alle moeilijkheden is. Engeland is voor een zeei belangrijk deel op invoer aangewezen. Zon der een behoorlijke export kan er evenwe. geen sprake zijn van invoer op grote schaal Dat heeft Engeland in de afgelopen maan den nogmaals aan den lijve ondervonden. Er is te veel geld onder de mensen. Oj zichzelf is dit geen bezwaar. Wanneer zij die van hun week- of maandloon kunner. overhouden, dit naar een spaarbank bren gen of het in een oude kous stoppen. Daar is echter geen sprake van. Het Britse volk heeft sinds de tweede wereldoorlog nog lang sober moeten leven. Van de toegenomen wel vaart en de als gevolg daarvan gesteger. levensstandaard hebben zij geprofiteerd orr nu eindelijk eens de dingen te koper, die z; al zo lang op hun verlanglijstje nadder staan. En dat was bij elkaar heel wat. Met bezorgdheid heeft Richard Austen Butler, de Britse ministe» van Financiën deze gang van zaken gadegeslagen. Butler heeft alles al geruime tijd geleden zien aan komen. En aangezien hij een verstandig man is, die grote invloed heeft in de Con servatieve partij, luisterde men in het voor jaar naar hem, toen hij de partijleiding aan raadde, het niet te laten aankomen op par lementsverkiezingen in October aanstaande, maar deze een half jaar te vervroegen Churchill stemde er na enige aarzeling ir. toe, af te treden ten gunste van Eden en deze vroeg het Britse volk om een mandaei en kreeg het prompt. Sindsdien heeft Butler alles gedaan wat hij kon om het publiek op te voeden. Maar men wilde nu eenmaal niet naar hem luis teren omdat men tot elke prijs de zo lang begeerde zaken wilde bemachtigen, desnoods op crediet. Ook dit laatste trachtte Butler tegen te gaan. maar niets hielp. Tenslottf moest hij wel met grof geschut gaan wer ken,wilde hij voorkomen, dat zijn land eco nomisch ten gronde zou worden gericht door de koopwoede van de bevolking. Hij ver «acht van zijn nieuwe drastische maatrege- 'en, dat thans meer goederen voor de expon beschikbaar zullen komen. Opvoeding Voor de opvoeding van het Britse volk .leeft Butler al heel veel gedaan In 1941 - midden in de tweede wereldoorlog werd •lij ondei moeilijke omstandigheden presidenl van de Onderwijsraad Hij slaagde er binner, enkele jaren in, da historische Onderwijswet -p te stellen, die in 1944 werd aangenomen en die er toe leidde, dat in Engeland en Wales hetzelfde systeem werd ingevoerd Als gevolg van deze wet werd de Onder wijsraad omgevormd tot een ministerie en Butler werd de eerste Britse minister van inderwijs Overigens zit het „onderwijs" echt wat nen noemt in de familie. Twee familieleden /an minister Butler waren ..headmaster of Harrow" en een ander „heaamaster of Haileybury", twee beroemde Britse boys schools. Een vierde was „master of Trinity College. Cambridge". Butler zelf was in 1924 president van de debating society van de Cambridge-universiteit en hij maakte deei uit van een Cambridge-team, dat de Ver enigde Staten bezocht om met Amerikaanse studenten te debatteren Gedurende vier jaren bezocht hij het Cor jus Cristi College in Cambridge In 1929 '.oen hij pas 26 jaar was werd hij tol lie van het Lagerhuis gekozen voor Saffror. Walden. Op 29-jarige leeftijd werd hij onder staatssecretaris voor India en in 1935, toon hij nog steeds deze functie bekleedde, werd de Government of India Act aangenomen, die hervormingen van de constitutie van In dia inhield. Dit was voor een belangrijk deel het werk van Butler, die zelf in India werd geboren, waar zijn vader, de latere Sir Montagu Butler, in overheidsdienst was. Voordat Richard Austen naar Engeland vertrok om te studeren, reisde hij door het grootste deel van Brits-Indië en Birma. De kennis, die hij daar had opgedaan, zou hem later goed te pas komen. Antwoord op vragen In 1937 en 1938 was Butler geruime tijd parlementair secretaris van de minister van arbeid. Daarna werd hij onder-staatssecre taris op het departement van buitenlandse zaken. Dat bleef hij tot 1941. In die periode verscheen hij ln het Lagerhuis om vragen te beantwoorden over buitenlandse aangele genheden, omdat minister Hallfax als Lord in het Hogerhuis zitting had gekregen (en dus niet meer in het Lagerhuis mocht ver schijnen). Butler heeft zich ln die moeilijke oorlogsjaren schitterend van zijn taak ge kweten. De overige jaren van de tweede wereld oorlog bracht Butler door met plannen ma ken op onderwijsgebied Na de oorlog werd zijn partij door de socialisten verslagen bij de verkiezingen van Augustus 1945. maar Butler wist zijn parlementszetel te behouden. Sindsdien was hij zeer actief om te trachten, de conservatieve partij opnieuw aan het be wind te brengen. Het propagandawerk stond voor een groot deel onder zijn leiding Ook in de debatten was Butler een groot pleit bezorger van de conservatieve partij. Hij •staat bekend als een geboren redenaar Butler kan nu zijn redenaarstalenten gebruiken om het Britse volk niet alleen in het Lagerhuis, maar ook in radio- en televisie-uitzendingen, er van te over tuigen, dat de door hem genomen maat regelen genomen moesten worden in het belanp van het land en dus in het be lang van de gewone man. En dat zal nem niet meevallen temeer waar er thans reeds stemmen opgaan om nieuwe loons verhogingen te eisen lijking met vroeger. Nu komen deze nensen niet «Heen met het heldendom. maar ook met de wereldgodsdiensten ln aanraking. Na de pauze sprak de heer Mulder over het onderwlje in het oer- benoemd tot hoofd van de R K achool. Zoals men weet gaat de heer P H. Cas- tenmiller per 1 Januari 1956 met pen- Jublleum E. van Wensveen Ons artikel over het jubileum van de heer E. van Wensveen. was. wat betreft de receptie, onvolledig Hier volgen dan de bijzonderheden: Donderdag 3 Novem ber (morgen dus) zal er 's avonds van 8 uur tot half 10 ln de school Narctsstraat voor ouders en oud-leerlingen (en even tuele anderen) gelegenheid tot feliciteren zijn. Op Vrijdagavond zal men de jubilaris te zijnen huize kunnen gelukwensen met zijn zilveren huwelijksfeest. KATWUR KATWIJK AAN ZEE Ouden van dagen hielden eeisie vergadeiing In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd een vergadering gehouden van de kortgeleden opgerichte afdeling voor de algemene bond van ouden van dagen. Deze vergadering 6tond onder leiding van de voorzitter van de afdeling Noordwljk. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de afdeling Katwijk nog geen bestuur had. Na een woord van welkom kregen het woord de heren F. Rippen en G. J. de Bruin, beiden hoofdbestuursleden, die, elkaar aanvullend. 6praken over de nieu we ouderdomsverzekerlng. Er was daar na gelegenheid zich als lid op te geven, hetgeen J09 personen deden. Het bectuur werd daarna als volgt sa- mengesteid: J. C. Zuijderduijn. Parklaan 23 te Katwijk aan Zee, voorzitter; D Hu- ber. Molenweg 1 te Katwijk aan den Rijn. secretaris; J. D. Bokslag, Havenstraat 32 te Katwijk aan Zee, penningmeester; J. M A. Waterreus, K Haafcoot. A. G M. Wunderink, H. J. Franse* C. Jonker en J Kuyt, De overige bestuursfuncties zul len in een volgende vergadering worden verdeeld. Amateurfotografen In Casa Cara vergaderde de amateur- fotografenclub Katwijk Er werd mede gedeeld. dat besprekingen met de ama teurclub in Noordwljk tot resultaat had den,-dat besloten ls voortaan convoca ties uit te wisselen, waardoor weder zijds bezoek mogelijk la. Verder zullen eikaars wedstrijdfoto's worden beoor deeld. De uitslag van de vacantiefotowedstrijd is; eerste prijs: mevr. G. van der Gles- sen-Meier, en tweede prijs de heer A. Blok. Er was nog een Instructieve cau serie over portretfotografie door de heer W van Rijn. De foto van de maand waa, voorzover het gedeeltelijk eigen werk was. van de heer J. P van Brake!; voor geheel eigen werk voor de heer W. van Beelen. Hoog en laag water Donderdag 3 November: hoog water 4.55 en 17.14 uur, laag water 0.45 en 13.01 VJ SSERIJGOLEJES Deining allcpn Van de trawlervloot was gisteren alleen de Deining present: het schip voerde einde 20 October 1130 kisten aan. waarvan wij de specificatie gisteren al gaven. plus 80 stijve. De Batavia (24 Oct. gebroken reis) loste de 30 kisten schelvis en 15 varia; de KW 135 was er met 1050 kisten, waarvan 350 met schelvis, 100 met ma kreel, 500 haring en 100 varia, alsmede 180 stuks stijve; de KW 75 had 210 kisten schelvis, 65 gul en kool en 280 stijve en de LL 591 was er met 800 kistjes haring. Twee kotters zorgden voor 1000 kilo tong. Vandaag De middenweek werd bezocht door de Claesje (21 Oct.) met 750. de Vikingbank (21 Oct.) met 1020 en de Klaas Wilker (22 Oct.) met 820 kisten. Totaal hadden de trawlers 345 stuks stijve kabeljauwen bij zich. De Wiron III loste bovendien 300 kisten, waarvan 265 schelvis, en 200 stuks stijve kabeljauwen. Export De regels kabeljauw deden gisteren f 122 a f 98. de kleine f 56 tot f 45 en de kisten grote kabeljauwen f 128 4 f 140, terwijl de kleine per kist f 100 A f 138 golden. Grote schelvis haalde f 29 tot f 24 en de grootmiddel f 19 A f 28. Voor de grote tong betaalde de export f 5.40, voor de grootmiddel f 3.75 tot f 3.90 en de halve pondjes haalden f 3.40. terwijl de tong I f 3 maakte en de tweeën voor f 1,80 A f 1,85 gingen. Binnenland Grote gul is naar het binnenland ge gaan voor f 65 tot f 48; de middelgul deed f 35 en de torren t 22 tot f 26. Zwarte kolen zijn voor f 66 tot f 71 verkocht, de wijting deed f 15 A f 19 en de pennen maakten f 19 A f 13. Voor braadschelvls betaalde men f 19 A f 14; de schol II haalde f 37 en de Zweedse haring gold f 11,50 tot f 12,50. In aluminium De in aluminlumklsten verpakte haring van de KW 135 deed f 7,50 tot f 8.50 per 35 kilo; de kisten trawlerharing f 11,50 tot f 13 en de Engelse walkwallteit f 16 A f 17. Makreel maakte f 22 A f 19. Oudste De oudste trawlers zijn nu Medan en SCH 153 (22 Oct.). Ell, Soerabaya, Polder- n en SCH 117 (24 Oct.), VIOS. Evellns Dirkje met de SCH 171 (25 Oct.) en de Allanwater. Haarlem. Abraham (27 Oc' In engekoi uit n KW 8. 43. 50. V 44. 74. 3. 22. 127, 10. 2, 138, 130. 103. 175. 39. 161. 170 65. 176. 57. 114. 166. 125. 76. 155. 169. 51 105 104. 7. 123. 95 69. 24. 107 28. 129. 29. 26 10. 69.' 126. 162 9 91. 35. 128. 60. 77. 56. 30. 92. 35, 62, 12, 79, 94. 34, 210, 88. 133, 98, 27.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7