dafüta MAGGI Paramaribo: water is duur men kookt op vuurtje en 1 U bent in de wolken met een Dakota Plattelandsvrouwen verdiepten zich in het Deltaplan GOUDBOUILLON -'Ltr, Bijtsen?... Prachtbijts Ned. Opera met première van Mozarts „Cosi fan tutte" 5 VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 NOG MAAR EEN PRIMITIEVE SAMENLEVING Er zijn grootse plannen voor ontwikkeling van Suriname (Van een bijzondere medewerker.) T>7J ELKE BESCHOUWING van de toekomst van Suriname dient men uit te gaan van een nuchtere kijk op de mogelijkheden van het land. Als men de enkele moderne bedrijven, d.w.z. de bauxietwinning, de tri- plexfabricage en enkele grotere landbouwbedrijven buiten beschouwing laat, blijft er een vrij primitieve samenleving over. Een samenleving, die zonder buitenlandse hulp niet het gewenste, hogere en stabielere levenspeil zal kunnen bereiken. De plattelandsbevolking en velen in de twee steden en de centrale vesti gingen kunnen zich slechts onvoldoende voeden. Voor een stadsgezin, dat 20 Su- y rinaamse guldens per week kan beste- L den. za| elk gezinslid niet meer dan een M half pond vlees, twee liter melk en nog geen twee kilo rijst per week kunnen aanschaffen. Te Paramaribo wordt 93 echter slechts 1/10 liter melk per dag per bewoner verbruikt. Meestal doen verschillende gezinnen het met één waterkraan, water Is duur, men kookt (het eten in vele gezinnen nog op een houtskoolvuurtje. j Dit bestaan, is nog luxueus vergeleken jbij dat van het merendeel der platte landsbevolking. En voor dit schamele be staan op het land moet in de drukke oogsttijd zonder middagpauze of Zon dagsrust worden doorgewerkt. DE SIKKEL De werkmethoden zijn veelal ook nog primitief. Het Javaanse oogstmesje en de Hindoe-sikkel overwegen op het plat teland; in de bossen worden de bomen door Bosnegers met de bijl gekapt; ze ;worden vervolgens zeer moeizaam met mankracht naar de rivieren gesleept. Ook op de plantages overheerst de handen- Vóór de oorlog werd voor de ont wikkeling van Suriname vrijwel niets met succes ondernomen. (De spoorweg naar de Lawa bleef hal verwege steken, de bananencultuur met rjjkssteun eindigde wegens cul tuurziekte, de rijkskoffiesteun had geen succes vanwege de marktprijs). In 1947 stelde de Nederlandse Re gering het welvaartsfonds Suriname (ad N.Crt. 30 min.) in. dat per jaar acht millioen Nederlandse guldens kon besteden; door de devaluatie werd de waarde In Suriname van deze som nog op drastische wijze verkleind. Deze gelden werden gebruikt om on derzoekingen (o.a. luchtkartering) te verrichten voor het opstellen van een ontwikkelingsplan en de aanleg van pol ders. Hiertoe behoren enkele bevolkings polders in het district Nickerie en een polder, thans in aanleg, in Coronie. Ook "werden de experimentele landbouwpro jecten Lelydorp en Slootwjjk gefinan cierd. Er kwam ook een proefbedrijf oor de zoetwatervisserij en aan de Su- naamse scheepvaartmaatschappij werd in lening verstrekt. Er werd steun verleend bij de op- ■ichting van een voikscj-edietbank. De andbouwexperLmeruten Lelydorp en Jlootwijk waren waardevol, maar zij ronden door de vestiging van nog geen ïonderd gezinnen geen invloed van be tekenis uitoefenen op de congestie van de irinaamse landbouw. Naast het Welvaarlsfonds kwam de Stichting voor de Ontwikkeling van Ma chinale Landbouw in Suriname tot Het doel ls ca, 5000 hectaren aan de (fickerle-rivler in te polderen en aan kapitaalkrachtige Nederlandse boeren beschikking te stellen m de vorm grote (72 hectaren) gemechaniseer- le bedrijven. Tot nu toe vestigden er a boerengezinnen. Het werk is log niet voltooid. GROOTS PLAN Het Planbureau Suriname heeft een 'ienjarenplan opgesteld, dat naderhand verd herzien. Dit plan geeft een eerlijk goed beeld van de economie en de ociale structuur van Suriname en het oont- aan dat met de nodige financiële niddelen en arbeidskrachten. Suriname ie welvaart deelachtig kan worden die iet land op grond van zijn natuurlijke rijkdommen in zich bergt. Bij de opstelling van het plan over- voog men o.a., dat de groei van het lationale inkomen en van de besparin- len sterk achterbleven bij de groei van Ie bevolking; dat de economie van het ar.d thans zeer eenzijdig is en de socia- toestanden nog achterlijk zijn. De be- •oting is gesteld op gemiddeld 12,8 min. irinaamse guldens per jaar (d.w.z. Sf. per jaar per hoofd van de huidige evolking), waarvan Nederland 2/3 «de Ift als lening) en Suriname 1/3 bij- raagt. Het Tienjarenplan heeft het ka- akter van een programma van over- •ids-investeringen, waarvan in 10 ar, Sf 36,8 min. aan het verkeer en 29,3 min. aan de kleine landbouw zal worden besteed. De rest gaat na^r mijn en bosbouw en industrie en naar specia le projecten. NIET GENOEG Wat zal het effect zyn van dit plan? Prof. dr R. A. J. van Lier, directeur van het Surinaams Planbureau, sprak on langs als zijn mening uit, dat het Tien jarenplan de beoogde grotere welvaart niet zal brengen, wanneer daarmede yrordt volstaan. Het bedoelt niet meer dan het scheppen van de voorwaarden voor de welvaart. Suriname heeft bijv. grote behoefte aan rendabele exportin dustrieën. Verwezenlijking zal moeten worden gezocht bij de bedrijven die hun grond stoffen van het land zelf betrekken, zo als de bauxietverwerking. de fabricage van triplex en rijstpellerjjen: ook be drijven in de agrarische sector, de bos bouw en de mij-nbouw. Het Tienjarenplan denkt hier aan de productie van veredelde rijstproducten, .Symposium der Drie Guyana's","dat IN NEDERLAND Wat geschiedt intussen In Nederland voor de ontwikkeling van Suriname? Onder de instanties die Surinaamse aan gelegenheden in Nederland behartigen, mochten wy reeds noemen het Suri naams Planbureau en de Stichting voor de Machinale Landbouw. Het Lucht- karteringsinstituut te Delft vervult eveneens een belangrijke taak in en ten behoeve van Suriname. De Rijksuniver siteit te Utrecht, het Laboratorium voor Technische Botanie te Dplft en de Land bouwhogeschool te Wageningen verrich ten onderzoek in de agrarische en bos bouwkundige sector. Ook TNO.-insti tuten leveren bijdragen, evenals het Ko ninklijk Instituut voor d<e Tropen te Amsterdam, o.a. door zijn laboratoria voor chemisch, chemisch-technisch. bio logisch en grondonderzoek. Zo droeg ook de in zijn Tropenjmuseum van Septem ber» 1953—Februari 1954 gehouden ten toonstelling, „Suriname, zoals het leeft en werkt" er in hoge mate toe bij, be grip voor het nieuwe Rijksdeel te wek ken. Uit deze speciale tentoonstelling is een permanentie expositio-tafdeling ge groeid, die de bezoekers kennis en voor al begrip van „Suriname" kan by'bren- In de afdeling Tropische Hygiëne en Geografische Pathologie van het Tropen instituut wordt zeer veel werk verricht, dat direct aan Suriname ten goede komt in de vorm van de bestrijding van tro pische ziekten, zoals de gele koorts en de malaria. KIESPIJN WEG! Ook xljn pijn,,, wóg Hij had toch zo'n kiespijn, kleine jantje! Maar nu straalt z'n hele snuitje, want die akelige pijn is zo-maar op de loop gegaan voor een half Rheumientje - u weet wel van Brocades! Vol ontzag kijkt Jantje naar het bekende rode buisje van Rheumin. Als hij groter was zou hij zeggen per buisje van 20 tabletten van cacao en cassavemeel, aan een glas fabriek. productie van vuurvaste kera mische voorwerpen, een boardfabriek en papierfabriek en ten slotte aan een alu- mlwiumfabriek (waaraan de totstandko ming gebonden is aan de uitvoering van het hieronder te noemen, grote Broko- pondoplan). De Surinaamse bauxiet zou dan in het land zelf tot blok-aluminium kunnen worden 'verwerkt en er zou energie zijn voor tal van andere indus trieën. Een Franse en Amerikaanse maatschappij onderzoeken nu de bodem ter plaatse en zullen advies uitbrengen. Ook wordt gedacht aan mogelijkheden van de verwerking op export van uit het buitenland ingevoerde grondstoffen De fondsen van "het Tienjarenplan zullen evenwel niet dienen voor het oprichten van zulke, fabrieken of verwerkingsbe drijven. Het zal slechts trachten het in dustriële klimaat in de meest gunstige zin te veranderen, m.a.w. de Overheid zal zich volgens het plan moeten beperken tot het scheppen van zo gunstig mogelijke factoren voor industriële vestigingen. Dit denkt men o.a. te bereiken door de stichting van een industriefonds, dat ge deeltelijk de risico's van (particuliere) ondernemingen zal opvangen. BROKOPONDO Los van het Tienjarenplan zijn er nog andere projecten. Daar is het z.g. Bro- kopondo-plan van prof. Van Blomme- steyn. Volgens dit plan zou halverwege de Suriname-rivier een reusachtige stuwdam een waterkrachtcentrale moe ten mogelijk maken met een capaciteit van meer dan een milliard kWh per Jaar. Dekosten worden geraamd op zea maal de totale staatsinkomsten van Su riname. Het lijkt een visioen, deze enor me onderneming in een land, waar vele inwoners beneden een redelijk bestaans minimum leven. Het binnenland van Suriname is zo goed als niet systematisch onderzocht en zelfs het enorme bosbestand is nog maar weiiiig bekend. Er zijn thans Ame rikaanse en Engelse maatschappijen, die vergunning hebben naar mangaan- en ijzerertsen te zoeken; ook zyn er reeds nieuwe bauxietlagen aangetroffen. Ver- Buiten de stad: de waterkoopman Met een ezelskar wordt zoet water aangevoerd in de streken buiten Paramaribo, waar men niet over een waterleiding beschikt. wetenschappelijke samenwerking inluid de tussen de autoriteiten in deze drie aangrenzende gebieden ten behoeve van de landbouw-economische ontwikkeling. Het door het Instituut uitgegegeven rap port hierover bevat, vooral over Surina- een schat aan gegevens op land bouw- en bosbouwkundig gebied. Veel wordt gedaan om de kennis van Suriname bij de Nederlandse schooljeugd te verrijken. Uiteraard geschiedt het merendeel van al deze activiteiten in overleg met de Surinaamse autoriteiten. Nog vers in het geheugen ligt de (eerste) „Jongerendag" Suriname en de Nederlandse An tillen, die in Februari j.L, in het Tropen instituut gehouden werd. AI met al ls het aan geen twijfel on- derhevig, dat in Nederland met grote sympathie en grote belangstelling „HoeraEindelijkzeggen rokers van „Amerikanen" bij de eerste trek aan een DAKOTA. Eindelijk een echte „Amerikaan" voor gewone Nederlandse prijs! Deze milde, geurige, pittige sigaret is het laatste woord in „American blending" van uitgelezen tabak ken. De top-flavour" van Dakota ontspant, geeft rust en bezinning. WerkelijkU voelt zich in de wolken -net een Dakota I 85 ct per pakje VEEL BELANGSTELLING UIT ZUID-HOLLAND Dat ook vrouwen belangstelling hebben voor het Deltaplan, bewees wel het grote gehoor dat prof. J. L. Kleyn had, toen hij gistermiddag in het Rotterdamse Groothandelsgebouw over dit onderwerp sprak voor de Zuidhollandse afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. door de gemeenten lopen, maar over de afdammingen van de zeegaten en aansluiten op hoge zeedijken ofwel op sterke duinenrijen. De nieuwe waterke ring langs de zee, welke het steeds da lende Nederland zal moeten bescher men, zal waarlijk veiligheid betekenen. Andere punten Na uitgelegd te hebben hoe een deel an West-Nederland en daarbij ook Zuid- Holland beneden de zeespiegel is komen te liggen, wijdde prof. Kleijn aandacht de voortgaande daling van ons land, mede door bodemkrimping. Uitvoerig legde spr. uit, hoe de stormvloed van 1953 ontstond en verliep. De enorme wa terhoogte en de lange duur van de storm raren ongekend, en door de verant- 'ooi^delijke bestuursorganen niet ver- Hoewel vóór 1953 reeds grote water staatkundige werken ter grotere bevei liging van Nederland waren uitgevoerd nog verschillende werken in plan wa- I, leidde dit rampzalig gebeuren tot consequenties inzake dijkverhoging, eni ge wijzigingen van dakconstructie en in Zuid-Holland een gedecentraliseerd waterschapsbestel. Het Deltaplan is niet een rechtstreeks gevolg van deze maatregelen. Spr. zette nog eens uiteen, wat het plan precies inhoudt. Uitvoering van het plan waar borgt een veel grotere veiligheid. Spr beperkte zich tot het beschouwen van de provincie Zuid-Holland. De waterkeringen zullen dan niet meer verdere ontwikkeling van Suriname en 1 dit nieuwe Rijksdeel worden gevolgd. En samen zo zei de leider van de Surinaamse Radio Omroep, de heer W. Lionarons, het enkele maanden geleden werken Nederlanders in Suriname met Creoolse, Hindoestaanse, Indonesi sche en andere landgenoten; werken zij aan de opbouw van hun vaderland: Su- Andere aspecten van het plan zUi tegengaan van de verzilting, dat grote gevaar voor de landbc van hoognodige zoetwaterbassins en bete re verbindingen met de eilanden waar door algemene uitsluiting van dit ge bied mogelijk wordt. Dit zal dan ook meer recreatiegebied opleveren, hetgeen ook zeer welkom is. Het ene grote nadeel van dit plan is de belemmering van de schelpdierenvis serij op Zeeuws gebied. Economisch ge zien is dit probleem niet zo ingrijpend, en daarom zou het teveel kosten oester- en mosselteelt op de Zeeuwse stromen van ondergang te redden. Materiaal en materieel zijn beschikbaar en dc hoogconjunctuur laat enorme uit gaven hiervoor toe. Na de stormvloed van 1953 ls het Nederlandse volk ook psychologisch veel meer bereid tot af damming van de zeegaten. De werken zullen beginnen op Zuid- Hollands gebied, met afdamming van he' Haringvliet, maar het zal dan nog we tien jaren duren, eer deze provincie de verhoogde veiligheid zal hebben Uit de vergadering, welke onder lei ding van mevrouw F. J. van der Tor- ren-Veendorp stond, kwamen nog ver schillende vragen naar voren, welke prof. Kileijn beantwoordde. MUS PER D00SIE 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: m«Z0 ZUIVER ALS GOUDi Toch is het zo NEDERLANDSE ASFAI.TPRODUCTIE 477) Door de snelle voertuigen waarover land. Zyn verlof bracht hem geen rust, we beschikken, wordt een afstand van want de enkele dagen die hem op meer enige tientallen kilometers tegenwoordig of minder regelmatige tijden werden al zeer gering geacht. In luttele uren toegestaan, voerden hem per vliegtuig van het ene naar een ander land en per legerauto eind van het land r afstanden waarvooi verscheidene dagen van moeizaam rei' aen nodig hadden. Mensen, die vroegei nooit de veilige beslotenheid van hur dorp hadden verlaten, hebben thans eer volslagen minachting voor afstander gekregen en snellen op wankele broi mers van de ene stad naar de and< dagelijkse inkopen te doen, of toeren in vacantietjjd met de logge bussen van het plaatselijk reisbureau langs de azuren kusten van Zuid-Europa. Wat wil men in een land, dat te klein is voor een werkelijk economische ex ploitatie van binnenlandse luchtlijnen nog beuzelen over afstanden van enkele kilometers? Toch herinner ik me een Canadees uit de eerste maanden na de bevrijding. Hy was afkomstig uit Van couver en was dwars door de onmetelijke uitgestrektheid van zyn vaderland g> trokken om zich in een hei oostkust in te schepen. Dl in Engeland km verder lag. Toch schrok deze jonge man, die als d«ror een wervelwind op genomen, kriskras over de halve aardbol was gestoven, we herhalen, toch sehrnk deze jonge kerel terug voor een wande ling van een paar kilometer. Want een uur lopen is héél wat anders dan de zelfde tyd in een Boeing of razende jeep doorgebracht! Zef allen, die zo smadelijk over al- standen spreken omdat zy de benzine het werk laten doen. in Amsterdam neer en vraag hun langs de makkelijk begaan bare weg naar Den Haag te lopen, een afstand van slechts 50 km: de meerder heid van deze bluffers zal Schiphol niet eens halen! Want 50 km is een onaf zienbaar eind dodra we ons tot taak gesteld hebben deze afstand op eigen rhanische hulpmid delen af te legger kclyk de aandacht? Omdat leumindustric dagelijks een asfalt produceert voldoende zo nadruk- 'oeveelhcid if andere afgelegen gehucht kennis had zitten die hy in -de noodzakelijk bezoeken moest. Om ook is hy zyn bydrage aan de volledige afwik- olgens in Afrika be- keling van de oorlog te ku land, toen kwam Sicilië aan de beurt, en had hy zich tenslotte Anzio, gevolgd door een landing in Zuid- de dienst in de Pacific Frankryk. Ook dit land werd doortrok- ieder ogenblik te worr ken. daarna België, Duitsland en Neder- voor zyn nieuwe bestem ipgegev» uw in de oudheid, volgende keer. (Nadruk verboden) Argentinië devalueert Argentinië heeft de nieuwe officiële koers van de peso bekend gemaakt, waar bij de nieuwe waarde ls vastgesteld op 18 pesos de dollar, zodat de peso gelijk te stellen is aan 21 cent in Nederlands geld. De vorige officiële koers was 5 pesos voor een dollar. Tevens is de voorkeurs- koers van 7.5 peso en de officiële koers 13,98 peso de Storm op komst in Engeland Maar beurs is opgelucht Tengevolge van een gevoel van op luchting, omdat de herfstbegroting van de Britse minister van financiën. Butler minder streng was dan men gevreesd had, bleek de Londense effectenbeurs gisteren goed gestemd. Industriële waar den stegen reeds van de opening over de gehele linie. De slotnoteringen van vele toonaangevende aandelen waren enige shillings hoger. Goudgerande waarden werden echter niet gevraagd en sloten lager. Verschillende vakbonden daarentegen zijn in het geweer gekomen. Het bestuur van de 700.000 leden tellende mijnwer- kersbond heeft verklaard looneisen te zullen stellen omdat de financiële maat regelen de levensstandaard aantasten. Eenzelfde verklaring is uitgegeven door het 300.000 leden tellende verbond van spoorwegambtenaren. De Labourpartij heeft een motie Inge diend, waarin zij de regering beschuldig' van onbekwaamheid en nalatigheid en van indiening ener verkiezingsbegrotlr.g In April. De vroegere minister van finan ciën der Labourpartdj, Gaitskell, reide, dat Butler door omkoping stemmen had vergaard en hij noemde Butlers politiek een meesterwerk van misleiding. Inspecteur-generaal van verkeer gaat heen Mr F. L. Helnemann, hoofdadministra teur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, hoofd van de algemene dients van het directoraat-generaal van het verkeer en inspecteur-generaal van het verkeer, gaat 1 November met pen sioen. Mr G. M. J. Henket, administrateur-A is bevorderd tot hoofdadministrateur bij dit ministerie. Mr H. A. de Mol van Otterloo is be vorderd tot administrateur bij het mi- Het leven werd minder duur Het leven is iets goedkoper geworden. Volgens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek waren de kosten van het levensonderhoud op 15 Septem ber vijf procent hoger dan in 1951 tegen zes procent op 15 Augustus. Dit is onder meer te danken aan het goedkoper wor den van suiker, chocoladerepen en mar garine, terwijl eieren en fruit stegen. Huren en brandstoffen gingen omhoog, doch daartegenover stonden prijsdalingen van woningtextiel en huishoudelijk lin nengoed. Kleding werd minder duur door afschaffing der omzetbelasting. Het index cijfer voor verkeer steeg door verhoging der spoorwegtarieven, terwijl het cijfer verzekering en belastingen daalde dank zij de verlaging van de loonbelas ting. De Indexcijfers op grondslag van 1951 toonden de volgende wijzigingen: brood, gebak, meel 109 tot 108, aardappelen, groenten, fruit 109—108, suiker, koloniale n, dranken 109106, oliën en vetten 81—78, zuivel, uitgezonderd boter 128179, huur, water, onderhoud woning 120126, verwarming en verlichting 122—123, wo ninginrichting. huisraad 99—98, kleding 8683, hygiënische en medische zorg 111 110, persoonlijke gezondheidszorg 117—118, verkeer 108—110, verzekering, belasting 107—97. Alleen Cora Canne Meyer stak boven de middelmaat uit FIE NED. OPERA heeft zich gewaagd aan de opvoering van Mozarte „Cosi fan tutte". Dat is inderdaad een waag stuk. Dit geniale zangspel van Mozart be. hoeft zulk een sprankeling en tevens zulk een wijrtieid, dat een opera-enseinble er ln moet groeien. Die sprankeling en die wijsheid dc eerste maal al goed ten to nele te brengen is althans voor een Nederlands ensemble onmogelijk. Zo iets duurt jaren. Bn daarom zullen we he'. de Nederlandse Opera niet kwalijk nemen, dat die eerste uitvoering gister avond in K. en W. te Den Haag nog niet helemaal gelukt is. Zelfs al werk'en er dan enkele buiten landers mee. Dirigent Alexander Krann- hals, regisseur Friedrlch Schram, zange- ■n Uta Graf en Marilyn Tyler en zanger Paolo Gorin. Ook nog de decor- costuumontwerper Ruodi Barth. Over Chris Scheffer hier „the right man on the right place" ls wat de stem betreft en Guus Hoekman zong fantastisch maar blijft in elke rol altijd dezelfde Guus Hoekman met dezelfde Guus Hoekman- bewegingen en glimlachjes. De buiten landse zanger Paolo Gorin (als Gugliel- mo) was vlotter, «peelde soms leuk en zong soms goed. Een tikkeltje gechar geerd 6oms ook. De buitenlanders. Regisseur Friedrlch Schramm is het niet gelukt de spranke ling te bereiken. Het was vaak erg sta tisch, de gang was er niet, de mensen wisten niet precies wat ze moesten doen. Zelf6 met een zwaard kon men niet om gaan en aan de dame offreerde een offi cier met z'n linkerhand een glas wijn. Kleine dingen? Ja maar van belang. We hebben dit werk meerdere malen in het buitenland gezien en weten dus hoe hier De Ned. Opera gaf gisteren in Den Haag de première van Mozartt Cosi fan tutte". V.l.n.r. Guus Hoekman, Uta Graf, Paolo Gorin, Chris Scheffer en Cora Canne Meyer. bleven er dus drie Nederlanders: Cora Canne. Meyer, Chris Scheffer en Guus Hoekman Op dirigent Krannhals na, die het orkest soms tot een verrukkelijk mu siceren brach*., was het merkwaardiger wijze toch een Nederlandse die op het toneel ver uitstak boven al die buiten landers. Het was de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer die niet alleen naar uiter lijk een Ideale Dorabella was, maar ook qua stem. Dat was zonder meer zang kunst op internationaal formaat Nu nog iets vlotter in de beweging (de gelaats mimiek is buitengewoon) en Cora Canne Meyer is een onzer topfiguren. De andere Nederlanders Chris Schef fer fals Fcrrando) en Guus Hoekman (als Don Alfonso) waren heel acceptabel en trachtten van hun rollen heel veel te maken. We twijfelen er echter aan of niet. Waarom wc worde.n er moe van ons dit af te vragen buitenlandse zange ressen die onder het peil van eigenlandse krachten staan? Alleen omdat Marilyn Tyler goed kan spelen en zich met groot gemak over het toneel bewoog? Dat doet Louise de Vries ook en die zingt den nog heel wat beter Waarom Uta Graf die vrij stug speelt en bovendien slecht zingt? Zijn er andere dan artistieke fac toren die bij het engageren een rol «pe len? We weien het niet, maar betreuren het. We hebben niets tegen buitenlandse krachten, maar dan uitsluitend goede. Decors en costuums waren passend In het geheel. Corn. Basoekl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5