Paradoxen van het bonte leven in Suriname Zon-energie W Winter Grade Kamer niet enthousiast voor productschap zuivel Chefarine 4 Wet op Stichtingen voorziet in behoefte WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 MEN WOONT ER DICHTER OP ELKAAR DAN WIJ WERKLOOSHEID Grond wordt primitief bewerkt en1 meerderheid moet er ran leren (Van een bijzondere medewerker) Een VAN de merkwaardigste pakadoxen van de Sarinaamse samenleving is de spreiding van de bevolking. In een land dat ruim j viermaal zo groot is als Nederland en minder inwoners telt dan de stad Utrecht, zou men ruim moeten wonen. Het tegendeel blijkt. Want van de 1210.000 inwoners leven er meer dan 180.000 op elkaar gedrongen op gun- j stiger plekken van de zgn. oude kustvlakte: het hogere gedeelte van de be- j trekkelijk smalle kuststrook. Van heri wonen 40 procent in de twee steden jen enkele andere centra en 60 procent op het .platteland. Tezamen bereikt men hier een zeer grote bevolkingsdichtheid, die per vierkante kilometer laanzienlijk groter is dan in het dichtbevolkte Nederland. De grond in deze oude kustvlakte is nog de grote ruimte van het binnen- minder vruchtbaar dan in Nederland en wordt op primitieve wijze bewerkt. Desniettegenstaande moeten in de Surl- aamse landbouw 440 personen van een vierkante kilometer bebouwde grond leven tegen in Nederland slechts veertig. En de grote meerderheid van de totale Suri- se bevolking leeft van de landbouw! ARMOEDE TJET GEVOLG is dan ook armoede van de plattelandsbevolking, waarop ook het jaargemiddelde van het rijst- verbruik wijst: vier ons per persoon per dag. De rijstvoeding wordt afgewisseld het gebruik van aardvruchten en ien. De op elkaar gedrongen land ers oefenen hun beroep uit in minia- tuurbedrijven, waarvan de bebouwde op pervlakte veelal slechts enkele duizenden ivierkante meters groot is, merendeels zelfs ónder' de twéé ha blijft. Men neemt dikwijls aan, dat de gemiddelde bebouw de oppervlakte per bedrijf nog geen 1Vz 'hectare bedraagt. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat zulk een bedr«f nauwelijks de helft van de inkomsten verschaft die nodig z(jn voor het levensonderhoud van het gezin. De rest moet komen van onzekere bij verdiensten, maar daarvoor is niet veel gelegenheid. •Is er dan niet meer vruchtbaar land? Zeer zeker. De bebouwde oppervlakte van 28.000 hectaren valt uiteen in 23.000 hectaren van kleine bedrijven en 5.000 hectaren van plantages. Maar beide groe pen bebouwen slechts een deel van de hun toegewezen gronden, resp. 64.000 en 26.000 hectaren, dus tezamen 90.000 hectaren. Voor deze toestand zijn de vrij slechte gang van zaken op de plantages en.de armoede van de landbouwers, die niet over de middelen beschikken om al hun grond. te bewerken.verantwoordelijk. Want op de vrije plekken zijn veel moerassen, die eerst afgewaterd zouden lóeten worden. Ook de verlaten gronden van de planta ges zijn sterk verwaarloosd. Voorts is er een enorme reserve aanwezig in de „jonge kustvlakte", die wel op anderhalf mil- lioen hectare kan worden geschat. Maar deze gronden zouden eerst ingepolderd moeten Worden omdat zij bij vloed gro tendeels onder water komen. Dan is er Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Eén enkele dragée DaviïAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS (~)OK IN DE bevolking heersen er in Suriname paradoxale toestanden. Wij hebben uiteengezet, dat de land bouwbedrijven gemiddeld zo klein zijn, dat de boerenbevolking genoodzaakt is een groot 'deel van haar' inkomsten met andere werkzaamheden te verdienen. Daar heerst dus een latente werkloos heid, die voor zoveel primitieve land bouwgebieden karakteristiek is. Het aan tal werklozen in de steden wordt op 5.000 geschat en, zoals dr D. C. Renooy onlangs mededeelde, de stijgende omvang van de werklozensteun in 1955 (in de vorm van werkverschaffing) zal de overheidsfinan ciën ongunstig beïnvloeden. Velen zijn van mening dat het aan tal ambtenaren onevenredig hoog is. Ook is een relatief zeer groot aantal mensen werkzaam in de handel. Daar naast zijn de ruim 25.000 bosland bewoners vrijwel niet in het produc tieproces betrokken. Men zou menen, dat al deze omstandigheden een aan wijzing vormen voor een vrij grote, althans potentiële. arbeidsreserve. Men kijkt dan wel even beteuterd, wanneer men in een Engelse publi catie van officiële Surinaamse Instan ties aan het adres van buitenlandse ondernemers die zich in Suriname willen vestigen, leest dat er een arbeidstekort in Suriname is. „Wilt gij een arbeidsintensief bedrijf in Suriname stichten, zorgt dan eerst voor immigratie van de nodige arbeiders", staat daarin. Autoriteiten, wanneer zij het over de toekomstige economische ont wikkeling van Suriname hebben, slaken herhaaldelijk de verzuchting: „Er zijn te weinig mensen". Dit slaat natuurlijk op de totale bevol king die inderdaad zeer gering is, en minder op de graad van bezetting ih productieve arbeid die niet hoog is. Ook geldt dit voor plantage-arbeid, waarvan de Surinamers een grondige afkeer hebben. BAUXIET rpoT 1942 heeft Suriname voortdurend begrotingstekorten gekend. Het waren de uitbreiding van de bauxietwinning en de bauxiet-export, die daaraan een einde maakten, ook al doordat een nieuwe regeling hieruit meer inkomsten deed vloeien in de landskas. Thans drijft het land op de bauxiet. Deze vormt 80 procent van de waarde van de uitvoer, draagt 3/10 bij van het nationale inkomen en de helft van de staatsinkomsten. Er vindt echter slechts een klein deel der bevolking emplooi bij de zeer kapitaal-intensieve bauxietwin ning (deze heeft een totale personeels- grootte van 2200 man bijna uitsluitend Surinamers). De grote bauxietuitvoer heeft het land plotseling zo goed als uitsluitend afhan kelijk gemaakt van één ultvoerproduct, dat daarbij door het ontbreken van een bauxietmarkt tegen in de concessievoor waarden der maatschappijen vastge stelde prijzen, vrijwel alleen naar de Verenigde Staten wordt uitge voerd. Dit is een zwakke basis voor een bestendige welvaart. Reeds doen er zich tekenen voor, dat in dit jaar de bauxietwinning en -uitvoer Ietwat zullen dalen. In 1951 werd 3.421.000 ton bauxiet uitgevoard over 44,6 millioen Surinaamse Na de oorlog is één Industriële export- tak deze eenzijdige uitvoer komen aanvul len, zij het dan in z,eer bescheiden mate. De triplexfabriek van de firma Bruynzeel te Paramaribo vindt thans in Amerika geregelde afzet en de uitvoer van triplex bedraagt thans 70 procent van de totale uitvoer van bosbouwproducten. In 1955 zal de productie waarschijnlijk weer met 10 procent toenemen. Daarnaast wordt paal- en ander hout uitgevoerd, alsmede palmpitten en balata. De kleine landbouw zorgt voor het derde exportproduct- rijst. De recente prijsdaling van rijst is echter een onaangename tegenslag. In 1954 be droeg de oogst 36.000 ton, waarvan het binnenland 30.000 ton behoeft. Er worden ook nog, in wisselende, vrij bescheiden hoeveelheden, citrusvruchten, koffie, cacao en af en toe suiker van de plantages uitgevoerd. Voor cacao en voor het nieuwe export product gedroogde garnalen koestert men gunstige verwachtingen. Voor het wei nige goud dat wordt gedolven, blijkt de afzet vrij moeilijk te zijn,' doordat de winning duur is vergeleken bij de vast gestelde goudprijs. 'N DE STEDEN bestaat maar weinig werkgelegenheid in de industrie. De kleine en daarbij weinig koopkraCh'.ige binnenlandse markt is een slechte voor waarde voor industriële vestiging. Hoge productiekosten bemoeilijken ook de vestiging van exportindustrieën. Dit wordt geïllustreerd door het feit, dat zowel op het gebied van lucifers als van de confectie van de twee bestaande fabrieken, in beide gevallen er één reeds in de gehele binnenlandse behoefte kan voorzien, zodat er grote exportbehoefte en felle concurrentie zijn. Er zijn twee schoenfabrieken, drie be- tonfabrieken, een kleine scheepshelling voor rivierbootjes, twee ijsfabriekjes, een acetyleengaswinnlngsbedrijfje, een zuur- stofwinningsBedrijfje, een steenfabriek, een rumdistllleerderij, enige smederijen, een chemische wasserij en er komt een bierbrouwerij. - De importmarkt werd in de oorlog door de V.S. veroverd. In de laatste jaren was het Amerikaanse aandeel weer wat kleiner (een kwart) en het Nederlandse aandeel weer wat groter (een zesde). Suriname heeft een eigen scheepvaart maatschappij en een luchtvaartmaat schappij, hoofdzakelijk voor de binnen landse verbindingen. Beide zijn N.V.'s, waarvan de aandeien bij de scheepvaart maatschappij ten volle en bij de lucht vaartmaatschappij gedeeltelijk in handen zijn van het gouvernement. In een slotartikel zullen we nog in gaan op de perspectieven van economi sche ontwikkeling van «Suriname. Het vorige ertjkei in deze serie var Beduchtheid voor Westerling De Indonesische autoriteiten zijn dag en nacht op hun hoede tegen kapitein Westerling, aldus deelde een woordvoer der van het Indonesische consulaat te Singapore heden aan A.P. mede. In vaartkringen doen allerlei geruchten de ronde. Men beweert, dat hij in Bangkok zou zijn, of in Singapore en zelfs, dat hij in straat-Malakka aan een hartaanval zijn overleden. Een woordvoerder var immigratiedienst zeide, dat kapitein Wes terling geen vergunning zou krijgen aan land te gaan. Drie-en-een-half jaar is in Maastricht geëist tegen de 33-jarige E. B. uit Volen- dam wegens een inbraak in een school aldaar. Tegen zijn metgezel J. D. uit Heerlen werd drie jaar geëist. Beiden hadden resp. zeven en negen achter de rug. (Vervolg van pag. 1) Reeds thans, in het eerste stadium van het onderzoek, is de geleerden in verschil lende landen gebleken, dat de zonne-ener- gie tegen betrekkelijk lage kosten is te verkrijgen. De franse fabriek te Mont Louis heeft een vermogen van 75 kilowatt (waarvoor men onder gewone omstandig heden 'n motor van 100 P.K. zou nodig hebben), maar dit is de Frans onderzoe kers niet genoeg. Binnen afzienbare tijd zal op 'n nog nader te bepalen plaats een nieuwe fabriek worden gebouwd met een vermogen van 1.000 kilowatt (gelijk een generator van 1300 P.K.). De parabo lische spiegel van deze nieuwe zc fabriek zal de respectabele oppervlakte hebben van 35 bij 50 meter. ANDERE MANIEREN Er zijn evenwel ook andere wegen langs de zonne-energie dienstbaar kan worden gemaakt," n.l. voor verwarming huizen, de verwarming van water huishoudelijk gebruik en (in Ameri ka) de opwekking van electrische energie. In tal van woestijngebieden is de tempe- ir overdag zeer hoog en is toch 's nachts onaangenaam koud. Dit temperatuurverschil zou kunnen worden overbrugd door een „zonlicht-vergaarder' op het dak. Maar dit is een heel ander proces dan dat van de „gewone" zon- machines. De zonlicht-vergaarder is een soort ge ïsoleerde doos, aan de binnenkant zwart de zonnewarmte te absorberen, bedekt met een stuk glas of doorschijnend plastic. Dit transparante deksel laat het zichtbare zonlicht door en in het binnenste de doos worden de korte lichtgolven omgezet in lange hittegolven. Zo ontwik kelt zich in de doos een grote hitte, die een soort voorraadkist wordt geleid, kist is gevuld met grint of puin dat de hete lucht vasthoudt, 's Nachts komt de koude buitenlucht het huis binnen, de voorraadkist, die de koude lucht t tot een aangename temperatuur Voor de verwarming van water i* vrij wel hetzelfde proces van toepassing. Het water in een vooaraadtank wordt door de lucht van de zonlicht-vergaarder bij- )t het kookpunt gebracht. In het Rus sische dorp Flrusa, nabij Asshabad, levert een grote zonlicht-vergaarder in 24 lOVi ton water met een gemiddelde tem peratuur van 49 graden Celsius. In Uw carburateur kan het 14c C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. EXTRA In het Vredespaleis in Den Haag zal de ambassadrice van Pakistan de Begum Liaquat. Ali Khan na mens haar regering een schil derij overhandigen, dat zal wor den opgehangen in de zaal van de raad van beheer van het paleis. Het schilderijeen werk van de Pakistaanse schilder Abdar Rahman Chugtai, bedoelt in een vrouwenfiguur de vrede en de toewijding uit te beelden. met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snellere start, sneller op temperatuuren geen afslaan van de motor! Tegen S.E.R.-advies in (Van onze parlementsredactie) De poging van de regering om, ondanks het negatieve advies van de SER, een productschap voor zuivel in te stellen, heeft gisteravond in d^. Tweede Kamer van verschillende zijden critiek geoogst. De meeste spre kers waren het in principe wel eens met de instelling als zodanig, maar konden geen waardering opbrengen voor de wijze, waarop de regering met dit wetsontwerp de ontwikkeling naar overeenstemming tussen werkgevers en werknemers (i.z. de bestuurssamenstelling van het productschap) heeft doorkruist. Met name het anti-revolutionnaire lid Van den Heuvel stak zijn afkeuring niet onder stoelen of banken. nemers door de indiening van het wets ontwerp heeft belemmerd. De instelling van dit productschap brengt ernstige schade toe aan de ge dachte die ten grondslag ligt aan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en die alleen op basis van vrijwilligheid tot stand kan komen. Spr.'s grootste bezwaar was, dat alla werkgeverskringen en een deel van de werknemers tégen eén van boven opge legd productschap zijn. Waarom niet in eens een rijksbureau ingesteld, waar werkgevers en werknemers buiten zouden worden gehouden. De a.r.-fractie zal niet vóór het ontwerp stemmen, aldus de heet v. d. Heuvel. Indertijd heeft de SER afwijzend gead viseerd, omdat de werkgevers een disparitair bestuur wensten, d.w.z. negen werkgevers en vijf werknemers. De vertegenwoordigers der werknemers organisaties achtten deze eis niet re delijk en zagen liever een paritair be stuur (evenveel werkgevers als -nemers). Op dit punt is het overleg gestruikeld, om welke reden de SER het niet wen selijk vond thans een productschap vooi de zuivel in te stellen. De regering heeft echter toch daartoe besloten (wat juri disch inderdaad mogelijk is) en het wets ontwerp ingediend. De eerste spreket, de heer Den Hartog (lib.) kon over dit alles niet erg enthousiast zijn. Volgens hem had de regering beter een rijks bureau met adviserende bevoegdheid in het leven kunnen roepen. Waarom, zo vroeg deze afgevaardigde zich af, heeft men geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid (die de Raamwet biedt) af te wijken van de paritaire be stuurssamenstelling. Men had dan rustig af kunnen wachten of door het contact tussen beide partijen in de toekomst toch geen pariteit tot stand zou kunnen ko- Consumentenbelangen Weinig bezorgdheid toonde deze spra- ker voor de positie van de consument. De centrale overheid zal in ieder geval voldoende voor de consumentenbelan gen waken. Voor de instelling van een consumentencommissie voelde de heer Den Hartog dan ook weinig. Voorts betreurde hij het, dat het ont werp de mogelijkheid open laat, dat het productschap regelingen zal gaan treffen met betrekking tot de echtheid, samen stelling en kwaliteit van melk en daar uit verkregen producten. De kwaliteits- contróle, die in de afgelopen jaren op basis van vrijwilligheid tot stand is ge komen (tot aller tevredenheid!), kan en mag niet de taak van het productschap zijn. Tenslotte betoogde de heer Den Hartog, dat zijn fractie haar stem niet aan het ontwerp zal kunnen geven, in dien de regering niet bereid is aan de ernstige bezwaren tegemoet te komen. Samen met de leden De Ruiter, Van de Wetering, freule Wttewaall (c.h.) en Cor- nelissen (lib.) diende hij een amandement in, dat de bedoeling heeft de kwaliteits- contróle uit handen vèn het in te stellen productschap te houden. Adressen De heer v. d. P|oeg (katih. v.) meende dat het amendement te ver ging, al was ook hij van inzicht dat de bevoegdheden van het productschap hier beperkt moer ten blijven. De K.V.P. zal haar stem aan het wetsontwerp geven. Hij overwoog amendement in te dienen, waarin de v tot uitdrukking wordt gebracht, dat de kwaliteitscontrole wordt opgedragen rechtspersoonlijke organisaties. De heer De Ruiter (c.h.) kon evenmin ?el geestdrift opbrengen voor het ont werp. Met name op het punt van d« productschapsbevoegdheden geeft de re gering geen uitsluitsel. Wil de minister toch die bevoegdheden doorzetten, wat discriminatie betekent van het werk van de privaatrechtelijke organisatie, dan hoeft hij van de zijde der chr. hist medewerking te verwachten. Ook de heer De Ruiter zag weinig heil in het optreden van de consument, .terwijl de Instelling van een dagelijks bestuur voot het bedrijfschap evenmin een stap in de goede richting is, omdat daardoor het algemeen bestuur in de uitoefening van rijn taak wordt geremd en belemmerd- Zender te Biak bereikt Californië De nieuwe zender te Biak, die vijf kilowatt sterk is, bereikt volgens een Ass Press-telegram uit Djakarta Nleuw-Zee- land. Japan en Californië. De berichten worden verzorgd door de heer Fred Hoo- gezand. Maand voor chauffeur. Een m, hechtenis en een rijverbod voor een jaar is gisteren in Utrecht geëist tegen de autobuschauffeur H. A. aldaar. Hij m op de Slotbaan te Zeist plotseling uit wijken. raakte de kluts kwijt en reed tegen een pul. Een 65-jarige dame vond daarbij de dood. K. Kruithof 80 jaar Scheen het nog in September, dat hij deze dag niet zou bereiken, de laatste weken is zijn gezondheidstoestand wat verbeterd, al zal hij slechts in zeer be perkte mate bezoek kunnen ontvangen. Eerst vorig Jaar en dit jaar heeft hij de laatste functies die hij bekleedde (be stuurslid van de NCRV, voorzitter van de bond tegen het Vloeken en penning meester van de Christelijke Psychologi sche Centrale voor School en Beroep, alle sinds meer dan 25 jaar) neergelegd. Als sigarenmakerszoon in Kampen ge boren, werd hij al voor zijn I2e jaar in het vak van zijn vader te werk gesteld, nadat hij, als oudste zoon van een groot gezin reeds als schooljongen had moeten helpen om de gezinsinkomsten te ver hogen. Hij werd penndngmeestr, later voorzit ter van de christelijke bond van sigaren makers; in 1912 beambte bij het CNV. in 1913 secretaris-penningmeester, in 1916 voorzitter, als opvolger van de heer H. Diemer. Grote naam had hij om zijn tactisch ontreden, om zijn redenaarstalent ook. Voor de werkloosheidszorg deed hij belangrijk werk. Pas de laatste jaren (hij werd na zijn pensionnering erevoorzitter) was het hem onmogelijk de vergaderingen te bezoeken. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen.' A.R. tegen Felle tegenstand ontmoette het ontwerp )k van de heer Van de Heuvel (a.r.), die de manier critiseerde, waarop de re gering dg groei van een vrijwillige sa menwerking tussen werkgevers en werk- Toch is het zo PI MET BEHULP YAN STOKJES eigenlijk geleerden duizenden jaren lang ge; hebben naar een methode om het getal pi zo nauwkeurig mogelgk te bena deren, terwjjl ieder kind dat graag mei lucifers speelt een nauwkeurige uitkomsl had kunnen geven. De proef op de som is erg simpel, want het enige dat we hierbfj nodig hebben is een doosje lu cifers, een aantal evenwijdig lopende lijnen en een behoorlijke dosi tijd. Het doosje lucifers zal geen moei lijkheden opleveren, want elk merk ii hiervoor geschikt. De evenwijdige lijner kunnen op een stuk papier worder aangebracht op een afstand van elkaai die iets groter is dan de lengte van eer lucifer. En de vrije tijd die U hieraai wilt besteden, staat geheel ter eigi oordeling. Om nge getal pi te vinden, behoeven we ni anders te doen dan de lucifers stuk vo< stuk, geheel willekeurig, op het papii met de evenwijdige banen te werpen. Het Een lucifer kan dan zó terecht komen, lukkig dat hij geheel op een baan valt en dus len wi geen van de potloodlijnen raakt of snijdt, de pr maar de lucifer kan ook zö komen te waarst liggen dat hij de lijnen wél snijdt, of kelijki aanraakt. Telkens wajineer dit laatste hel dekte geval is, wordt dit als een succes aan- waren end pi naar voren kwam, was de graaf De lu- Buffon, een Frans natuuronderzoeker '■ent die in de 18e eeuw leefde en naar wie ;eld dit vraagstuk dan ook genoemd werd. het Sindsdien hebben vele geduldige men sen de proef op de som genomen en daarbij waarlijk in sommige gevallen zeer verdienstelijke uitkomsten bereikt. Voorwaarde voor het welslagen is uiter aard een bijzonder groot aantal worpen, want we bevinden ons hier op het ter rein der kansrekening. Zoals door een groot aantal worpen met een muntstuk kop en munt even vaak zullen hoven komen, zo zal by dit lucifersspelletje op de duur het getal pi met een steeds nauwkeuriger waarde verschijnen. Smith deed in 1855 3204 worpen en vond voor pi: 3,1553, een leerling van prof. De Morgan verkreeg 3,137 uit 600 worpen -n Fox wierp de lucifers 1120 maal cd vond de vri» zuivere waarde 3,1419. De ikundii eehter alle t :ords i kreeg de uitkom 3408 i wiskundige bewys hiervan is ge- te leveren, maar desondanks zul- ons daarin niet verdiepen, omdat artische proefnemingen met deze hijnlijkhcidsther Dege» die het iskundig juiste waarde van pi re nu maar van dit onderwerp en U vertellen, dat jodenlym anders is dan velen veronder- Geen gewoonterecht meer Winstdoel geen bezwaar, vindt de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker wil een wettelijke regeling van de stichtingen. Daarin heeft hij geen ongelijk, want tot nu toe gelden alleen maar de regels van het gewoonterecht voor de oprichting van een stichting. En de practijk heeft wel eens geleerd dat dit gevaarlijk is. De stichting is noch een ver eniging, noch een N.V. Zo wordt het mogelijk dat de bestuurders van de stichting allerlei oncontroleerbare handelingen verrichten. Ook op finan cieel gebied. En daarom is het juist, dat het oprichten van stichtingen nu gebonden wordt aan wettelijke maatstaven. De Tweede Kamer is gister middag in deze juridische zaak gedoken. Hoewel er vrij algemeen waar dering was voor de poging van de bewindsman van Justitie, was er op verschillende onderdelen echter nogal critiek. Geen bezwaar was er tegen de bepaling dat een stichting bij notariële acte i worden opgericht, waarin het doei stichting en de wijze van benoeming der bestuurders moet worden geregeld. M. er was wel verschil van mening over vraag wat nu precies onder een stichting verstaan moet worden. „Een stichting is een door een rechtshandeling in het leven geroepen rechtspersoon, welke beoogt met behulp van een daartoe bestemd vi mogen een niet op winst gericht doel verwezenlijken. Een stichting kent geen leden", zo zegt artikel één van dit ont- Geen winst Dat het doel van de stichting dus niet op winsit gericht mag zijn vond vrij wel algemene bestrijding. De heer Ten Hagen (art».) vond dit in het geheel geen bezwaar, mits die winst maar ten goede komt aan een ideële doelstelling. Ook de heer Verjcerk (a.r.) meende dat een hele uitsluiting van het winstdoel niet meer mogelijk is. Zij vonden steun bij de heren v. Leeuwen (v.v.d.), Len (k.n.p.) en Jkvr. Wttewaall (c.h.). Op dit punt zal minister Donker wel een andere formulering moeten zoeken. Trouwens de bezwaren tegen dit ontwerp gingen ook inderdaad meer tegen de formuleringen dan tpgen de bedoelingen. De heer v. Leeuwen zei eerlijk geen bevredigende redactie te kunnen vinden, terwijl Jkvi. Wttewaall tereoht opmerkte, dat niet het KRACHT stoot achter U als U geregeld SANATOGEN gebruikt. - Een paar lepeltjes na elke maaltijd verzekeren U een blijvende reserve aan sterke zenuwen en frisse gezondheid. Houdt U fit met JTSANAÏOQ^ vermogen van de stichting belangrijk Ia, maar wel de doelstelling v*n de rechts persoon. De heren Ten Hagen (arb) en v. Leeuwen (v.v.d.) gingen hand in hand toen zij de bepaling bestreden dat een stichting geen leden mag hebben. Zij von den dat een zo grote beperking, dat vela stichtingen met ontbinding bedreigd worden. Jkvr. Wttewaall daarentegen was van oordeel dat de bepaling in het ont werp niet gewijzigd moet worden. Evenali de heer Verkerk (a.r.) stond zij op het standpunt dat er duidelijk verschil moet blijven tussen een vereniging en stich ting. De socialistische en liberale afge vaardigden denken aan de Inschakeling van contribuanten, die op de een of an dere manier eontrftle moeten kunnen uit oefenen op de bestuursbenoeming. Overheid niet Geen goed woord was er voor dé poging van minister Donker om de overheids- stichtlngen niet onder dit wetsontwerp te laten vallen. Zodra zij optreden in het economisch leven zal dat wel degelijk het geval moeten zijn, zo zelde de heer Verkerk (a.r Daarmee waren alle spre kers het eens. Hoewel er dus verschil van mening was op onderdelen wss er een roerende eenstemmigheid dat er een wet telijke regeling voor de stichtingen moet komen. De vlucht uit de verenlgings- en N.V.-vorm dient gestuit te worden. Leden Tweede Kamer Nationale feestdag blijve bestaan (Van onze parlementsredactie) Een groot aantal leden der Twee de Kamer zien geen heil in de voor gestelde afschaffing van de nationale feestdag. Met het oog op de zeer ge slaagde manier, waarop dit jaar de viering van deze feestdag heeft plaats gevonden, spreken zij de hoop uit. 1956 een even waardige vie ring zal worden bereikt. I men lezen in het verslag over de begroting '56 van Algemene Zaken In dit stuk wordt ook de vraag gesteld in hoeverre ons land denkt deel te nemen n de wereldtentoonstelling, die in 1958 le Brussel zal worden gehouden. Blijkens de toelichting op de begroting worden de deelnemmgrskorien geraamd op niet min der dan 6 millioen. Verscheidene leden zouden graag inlichtingen verkrijgen over het belang van een Nederlandse deelne ming aan de tentoonstelling. Zal hierbij aandacht worden geschonken aan Suri name, de Antillen en Nieuw-Gulnea?

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5