Oostduitse kerkleiders tot Grote Vier in Genève Onbehagen =E!M2E 't Zit vist vaster met VELPAFIN »0 CETA BEVER Het verleden keert weer c Puzzle 2 WOENSDAG 26 OCTOBER 19SS Onbewimpeld protest Europese veiligheid in gevaar zolang Duitsland niet herenigd is De Oostduitse protesta: '.se kerkleiders hebben hun communistische regering ge trotseerd en een beroep gedaan op de conferenti- van de Grote Vier in Genève. om de lê mülioen r uiteers ln de Sowjel- zone van onderdrukking te bevrijden. In een ongewone resolutie spreken zij de beschuldiging uit. dat de Oost-Duitsers beroofd worden van de rechten van de mens, zoals afgekondigd door de V N. ZIJ verklaarden, dat de Grote Vier, door vaat te houden aan Duitsland's onvoor waardelijke overgave aan het einde van d» tweede wereldoorlog, verantwoordelijk Mr s'Jacob over tweede T.H. te Eindhoven Mr K. L. 's Jacob uit Voorburg, voor zitter van de staatacommissie tot voorbe reiding van een tweede Technische Hoge school te Eindhoven, heeft aldaar op uit nodiging van de K. v. K.'s in Noord-Bra bant gesproken over de vestiging van deze tweede T.H. De commissie, aldus spreker, heeft lang nagedacht over het type. dat dit instituut zou moeten vertonen, maar besloot uiteindelijk tot het klassieke type. met dien verstande, dat door inschakeling van z.g. colleges het Angelsaksische type ben-derd wordt. Dit vereist wel grotere kapitaalinvestering, maar hierdoor wordt een opleiding tot vier categoriën van In genieur mogelijk gemaakt; n.l. tot re- search-ingenieur. ontwerper, ingenieur- bedrijfsleider en commerciële specialise ring. al naar gelang de persoonlijke aan leg van de studenten. Indien de Kamer het wetsontwerp nog voor Kerstmis behandelt, kan de T.H ln Eindhoven hoogst waarschijnlijk in Sep tember reeds gaan draaien, aldus mr Advertentie De Natuur gaf U HAAR... Maar de Natuur zal U dit haar weer af nemen. als U het niet nauwgezet verzorgt. Zodra U roo« ziet. moet U oppassen. Roos Is een teken, dat de ondervoede hoofd huid schilfert en verhoornt. En op hoorn groeit geen haarRoos Is de voor bode van haaruitval! U moet terstond In grijpen! Hoe? Dit ls geen vraag meer sedert Silvlkrin, de biologische haarvoe- dlng. Is uitgevonden. Ga vandaag nog Silvlkrin gebruiken. Silvlkrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld hun haar teruggegeven. Silvlkrin ls n.l. het enige haargroei-preparaat. dat de 14 na tuurlijke haar-opbouwstoffen in de juiste -wetenschappelijke dosering bevat Wij noemen U hier slechts de 3 belangrijkste: Tryptofaan. Tyrosine en Cystine. De 11 andere zijn minder bekend, doch even on ontbeerlijk voor het herstel van Uw haar groei. Red Uw haar, begin nog heden! Met Silvlkrin! zijn geworden tegenover God voor de toe komst en de veiligheid van het gehele Duitse volk. De Sowjet-Unie houdt er vast, dat eerst een velligheidspact geheel Europa gesloten zal moeten worden, vorrdat Duitsland herenigd kan worden. De kerkleiders die dit standpunt aanvallen, zelden: ..Wij wijzen er op. dat de beste veiligheidspacten In gevaar zul len gebracht worden, indien de verdeling Duitsland blijft voortbestaan. Wij zouden ons van onze verantwoordelijkheid afmaken Indien wij niet. in dit ernstige uur vroegen: Geef het Duitse volk her recht zijn eigen leven te vormen in «en herenigd Duitsland. Het kerkelijk bureau .heeft meegedeeld, dat de resolutie aangeboden is aan de ambassade van Frankrijk, Engeland en Amerika en aan de Russische ambassade in Oost-Berlijn. Zij ging vergezeld van een brief van bisschop Otto Debellus titu lair hoofd van de Evangelische Kerk. CHOCOLADE Vüikcdk Ds J. C. v. Andel (Bome) promoveerde Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde tot doctor in de godgeleerdheid ds J. C. van Andel. Herv. predikant te Bome op proefschrift: „De structuur van de Henoch-traditie en het Nieuwe Testa ment". Promotor was prof. dr W. C. van Unnik. Deze dissertatie handelt over de ach tergrond van het Nieuwe Testament, spe ciaal de Joodse apocalyptiek, waarvan het ln de aethlopische taal bewaarde boek Henoch een belangrijk specimen is, sa mengesteld uit verschillende lossamen- hangende delen. De bedoeling is aan te tonen, dat er in de laatste twee eeuwen voor Christus in het Jodendom groepen bestaan hebben, die aanvankelijk ternau wernood een sectarische tendens hadden een aparte levenswijze gingen volgen, zich van kringen der machthebbers dls- tancieerden, een in gnostische richting wijzend zondebegrip er op nahielden der nog gnostisch te zijn. De groep heeft de neiging om zie concentreren rondom een bepaalde fi guur, die eerst de „prediker" der gerech tigheid, maar gaandeweg meer drager der gerechtigheid, ideaalgestalte wordt, w bij hij tenslotte in Henoch samenvalt zijn hemels antitype. Het verschil met het Evangelie bestaat daarin, dat de centrale figuur in deze sec ten geleidelijk uit de groep voortkomt, terwijl de centrale figuur in het Evange lie, Jezus Christus, de vooronderstelling van de groep, de grondslag van de ge meente is. YK/'IE KENNIS NEEMT van het thans verschenen schriftelijke voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht over dc millioenen- nota, treft daarin aan gevoelens van onbehagen. Het is hetzelfde onbe hagen, waaraan ook de meeste perscommentaren daarbij ook ons blad uitdrukking geven bij het verschijnen van deze millioenennota. Wij voor ons drukten dat destijds zo uit; ondanks dat we leven in een tijd van superhoogconjunctuur, vertonen de staatsuitgaven geen daling, doch omgekeerd een stijging. Dat dit een bedenkelijk verschijnsel is, daar van blijken ook, naar verwachting trouwens, de leden van de Tweede Kamer overtuigd te zijn. Het behoort immers tot een verantwoorde conjunctuurpolitiek, dat de bemoeiingen van de staat en dus ook de uitgaven, die van staatswege gedaan moeten worden, afnemen in dagen van welvaart, en dat omge keerd van staatswege helpend wordt ingesprongen, zodra een inzinking in de conjunctuur dit noodzakelijk maakt. Met andere woorden: een in zinking in de conjunctuur zal terstond ook uitkomen in een stijging van de staatsuitgaven. Wanneer nu zelfs in een periode van hoogconjunctuur de staatsuit gaven hoger worden en daarrbij ook hoger liggen dan de staatsinkomsten, hoezeer zal dit dan niet het geval zijn bij een onverhoopte inzinking in de conjunctuur. "IfANDAAR DAN DEZE GEVOELENS van onbehagen. De minister van Financiën had trouwens zelf reeds aan enige bezorgdheid van zijn kant op dit punt uitdrukking gegeven. Maar dat heeft het onbehagen bij de Kamer niet kunnen wegnemen, integendeel, wij hebben de indruk, dat het hierdoor nog is aangewakkerd. Want de minister zegt wel bezorgd te zijn, en aan zijn oprechtheid ook in deze behoeft niet te worden getwij feld. maar wat stelt hij zich voor. hieraan te doen-? En op dit punt laat hij de Kamer vooralsnog in het onzekere. Er is dus onbehagen. Dat onbehagen is er ook, omdat het rijksperso neel nog altijd in aantal toeneemt. Men doet verstandig, ook hier niet te generaliseren. Er zijn, evenals in het particuliere bedrijfsleven het'geval is, overheidsdiensten, waar juist door een te karige bezetting overmatig hard moet worden gewerkt. Maar globaal genomen verdient de stijging in de personeelssterkte de aandacht. Die stijging heeft ook dit tot gevolg, dat nu nog minder krachten beschikbaar zijn voor niet-overheidsbedrij ven. Inkrimping van overheidstaken behoort ook uit te komen in een ver mindering, niet in een stijging van het overheidspers6neel. Er is onbehagen om nog een andere reden. De Kamerleden moeten, evenals wij allen, de rijksbegroting beoordelen op grond van door de re gering verstrekte cijfers. Bij die cijfers bevindt zich een aantal ramingen. Maar welk verschijnsel doet zich nu reeds geruime tijd voor? Dat achteraf die ramingen de werkelijkheid niet blijken te dekken. Geen wonder, dat men zich in de Kamer langzamerhand gaat afvragen, welk nut deze ra mingen dan hebben. Men krijgt als het ware langzamerhand het gevoel, te spreken over zaken, die geen realiteit hebben. En dat kan onder om standigheden een verdrietig ding zijn. DIT IS ECHTER alles maar één kant van de medaille. De Kamer oefent in dit stuk als het ware een druk op de regering uit om de uitgaven naar beneden te brengen. Zij doet daar goed aan. Maar, wij behoeven hieraan niet voorbij te zien, ze kan het ook tamelijk gemakkelijk doen, omdat dit globale en algemene cijfers zijn. Straks echter komen, departementsgewijze. alle posten nog eens aan de orde. Dan valt de begroting als het ware in details uiteen. En dan biedt de Kamer wel eens een ander beeld. Dan wordt er wel eens een andere druk op de regering uitgeoefend, nu niet om de uitgaven naar beneden te brengen, maar integendeel, omhoog. Dan blijken er altijd wel verlan gens te zijn, die men waard acht verwezenlijkt te worden, ook al kosten ze geld. Het is ook daarom, dat we aan dit schriftelijke voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de rijksbegroting op deze plaats nog wat extra aandacht geven Wy achten het juist, dat de Kamer zich zo krachtig tegen de voortdurende stijging van de staatsuitgaven heeft uitgesproken. Zij moge zich de kracht waarmee zij het deed. herinneren gedurende de komende maanden, telkens wanneer er een departementsbegroting aan de orde is. Zij vraagt op goede gronden van de regering zelfbeperking. Zy moge tonen, ook zelf naar deze leer te willen leven. EEN GOEDE KOP KOFFIE Wanneer U ergen* een goed kop koffie drinkt, kunt U er ti één van verzekerd zijn. dat in die koffie BUISMAN zit. Deg< BUSM AN gebruikt. be«paart op dure koffie en maakt ze lekkerder. Twee voorname eigenschappen verenigd in BUISM/ Nat. Chr. Schoolcongres telt 800 deelnemers Veel buitenlandse gasten in Amsteidam Voor het 8e Nationaal Christelijk Schoolcongres. dat morgen. Vrijdag en Zaterdag in Bellevue te Amsterdam zal worden gehouden, hebben zich 800 deel- wners aangemeld. Onder de deelnemers zijn ook een der tigtal buitenlandse gasten, o.w. 12 Duit- twee Italiaanse dames, prof. Coet- uit Potchefstroom en prof. dr Tror uit Erlangen, alsmede enige gasten uit Suriname. Zoals gemeld zal het onderwerp van bespreking zijn; De persoonlijkheid van de qnderwijzer in verband met zijn taak Christelijke schooL Di-t wordt inge leid door dr H. R. Wijngaarden, lector lan de V.U. 's Avonds volgt een ont- angst om 8 uur door het Amsterdamse gemeentebestuur. De Vrijdag ls bestemd de sectievergaderingen, waar word-*, gesproken door dr D. N. v. d. Neut voor het vJi.m.o. en u.l.o., de heer W. v. d. Jagt voor het b.l.o., dr« C. v, d. Zwet de kweekscholen, de heer C. J. v. Milligen voor het kleuteronderwijs, prof. dr G. Wielenga voor het nijverheidson derwijs aan jongens, mej. B. Olij voor het nijverheidsonderwijs aan meisjes en de heer J. Wed zing a voor het l.o. en '.g.l.o. In aansluiting hierop zal Zaterdag ook het internationaal verband bijeenkomsten houden. Prof. dr K. Dijk zal Zaterdagavond na en kerkconcer*. in de Westerkerk (8 uur) het congres sluiten. Opstelwedstrijd C.O.P. De Contactgroep Opvoering Productivi teit heeft ter gelegenheid van haar eerste um een nationale opstelwedstrijd uit geschreven onder het motto „Gelijke in spanning Meer Resultaat". Gevraagd wordt in maximaal drieduizend woorden beschrijving te geven van een geval uit de practijk, waaruit blijk', dat door de toepassing van eenvoudige hulpmidde len, door verbetering in Interne of ex terne organisatie, de productivitei'. is gestegen. De sluitingsdatum is 31 Januari 1956. de prijswinnaars zullen 1 Mei van dat jaar worden bekend gemaakt. De C.O.P. heeft drie eerste prijzen van 2000 gulden, drie tweede van 1250 gulden drie derde prijzen van 500 gulden uit geloofd. De inzenders worden onderschei, den in hen, die een academische, een middelbare of lagere-schoolopleidlng hebben genoten. 77e Uniecollecte, lijst 3 Hommerts 200,—; Idsegahuizen 165,53; Rijperkerk 252,—; Seharne- goutum 471,91; Schiermonnikoog 222,70; Suameer 337,10; Twljzeler- heide 187,Wanswerd a'd Streek 753,40; iJsbrechtum 105,—; f 781.—; Harderwijk 1.977.20; Vreeland 273,91; Wormer 205,29; IJmuiden-O. 397.40; Berkel en Rodenrijs 117,78; Brielle 192,75; 's-Gravenzande 1.848.05; Boven Hardinxveld 460,56; Maasland 977,50; Moordrecht 326.60; Mijnshee- renland 45.—; Schiplulden 332,25; Slikkerveer 878.65; Nieuwdorp 102.25; Dussen 34,03. Totaal van 75 Loc. comi- 30.417,72 (v.J. 26.294,61). THREE LIONS VIRGINIA 75ct 20 stuks Mannelijk en vrouwelijk in het licht van de Bijbel Ds Delleman over de sexuele gemeenschap nelijk en vrouwelijk? Dat is. een actuele vraag, waarmee veel het moeilijk hebben. Ds Th. Delleman (Groningen) schrijft er over in Jeugd en Evangelie. Het eerste wat we hierover lezen, zo schrijft hij, is dat deze onderscheiding te danken is aan Gods wijsheid en goedheid. Hij heeft dat zó gewild. Ik herinner me van een arts, die veel ellende gezien had tengevolge van sexuele conflicten en ontwrichtingen, dat hij zei: k weiger te geloven in een goede God, die de mens geslachtelijk onderscheiden hebben gemaakt. Men heeft trouwens al in. oude tijden de geslachtelijke onder scheiding aan een boze god toege schreven. De Bijbel doet dit niet, de Bijbel kent maar één God, de goede, de heilige en dat de mens man én vrouw is, wordt uitdrukkelijk toegekend niet aan de duivel maar aan Gods wijsheid en goedheid. De onuitsprekelijke vreugde en schoon heid. welke uit de erotische liefde voort komen, bezingt een Bijbelboek het Hooglied. met volle, diepe tonen. Het tweede wat ons uit de Bijbel blijkt is dit, dat de geslachtelijke onderschei ding bedoelt beleving van eenheid: ge meenschap. Daarom wordt in de Bijbel elk beleven van deze sexuele eenheid veroordeeld als ze de gemeenschap van man en vrouw niet bedoelt. Dit is de diepe zin van de gewoonte: eerst trouwen, eerst de eed van trouw afleggen, dan sexuele gemeenschap. De sexuele ontmoeting is huwelijksgemeen schap. Het menselijk karakter van de sexuele be-leving ligt in liefdevolle ver bondenheid van man en vrouw. Bij ko nijnen en honden lopen mannetje en vrouwtje na de paring weer uit elkaar. Daar zijn het dieren voor, maar bij de behoort er de gewetensvolle ver bondenheid in liefde te zijn, in trouw, d.i. het huwelijk. Het derde wat de Bijbel ons laat weten dat ook het krijgen van kinderen, de voortplanting door het huwelijk, zijn menselijk karakter krijgt. De mens is niet zonder meer geroepen om aan de voort planting deel te nomen, zodra hij-zij. daar biologisch toe in staat is. Menselijk is dit pas als de twee die hiertoe komen voor hun leven in liefde verbonden zijn. Zodat ze beiden met hun liefdevolle zorg het kind kunnen lelden. Het vierde wat we in de Bijbel lezen is, dat de mense lijke zelfzucht én verdorvenheid zich nergens hatelijker en wreder gelden laten dan in het sexuele. Het bederf va^ het mooiste is het lelijkste. De Bijbel spreekt echter van zonde én vergeving. In Gods alles beschamende liefde vangt ook de heiliging in het sexuele leven aan. Het vijfde, wat ik vanuit de Bijbel noe- ;en wil is, dat de liefde eeuwig is. De liefde vergaat nimmer meer staat in 1 Kor. 13. Huwelijk, sexualiteit en voort planting, Koren tot het uiterlijk van ons bestaan, dat bezig is te verdwijnen. Maar de liefde ls eeuwig. Straks schept zij zich andere vormen en gestalten. Een teken daarvan is geweest het onge huwde leven van Paulus. De apostel duidt het geheim van zijn ongehuwde leven het woord charisma, genadegave, dat der onthouding of beheersing. In leven als van Paulus brak de kracht der toekomende eeuw reeds door, hij werd ook in dat opzicht al het eeuwige leven gewaar. Er is een toekomst, waarin de levens vormen boven het huwelijk uitgaan. Die toekomst wordt ook aangeduid met: wederopstanding des vleses, het volmaak te, het rijk Gods. PERSONALIA Mr J. Ph. A. de Haseth Moller, pl.v. lid van het hof van Justitie van de Ned. Antillen, is benoemd tot pl.v. rechter te Rotterdam. De landmeters le klasse van het ka daster L. G. Prinsen ln Den Haag. F. A. Nunnink, Leiden. H. G. van Doorn. Lei den en mr S. M. Meelker, te 's-Graven- hage, zijn benoemd tot hoofdlandmeter. Mevrouw M. C. GrimbergHuyser. koordirigente te Rotterdam, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw mr H. B. E. Boogaerdt Neflster, president» van de Dordtse In dustrie- en huishoudschool voor meisjes ia benoemd tot ridder O.-N, Promoties GRONINGEN. 26 Oct. Gepromoi tot doctor in de geneeskunde op proefschrift Het mechanisme van de dlabetlsche polyurle. H. Doorenbos. geb. te Groningen. AMSTERDAM. G.U., 26 Oct. Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift: Verkenning door Academisch© examens LEIDEN, 25 Oct. Geslaagd nde de heer R A wls- erne te 1 wiskunde de heer F. A. Wig- Haag: doet. e M G. Delslng tuurkunde de Ned. recht de heer Th. J. Von- dracek te Den l te (Frans): mej. H. M. Zende. Hengele De oorlog in Korea Proeischrift over de gevechlsuitputting Tot doctor in de geneeskunde is te Utrecht gepromoveerd op proefschrift: Over de gevechtsuitputting, de heer A. J. van Meurs, geboren te Medan en thans arts te Rotterdam. Dr Van Meurs. die als bataljonsarts de Koreaanse campagne heeft meegemaakt* beschrijft in dit proef schrift hoevele soldaten geestelijk niet bestand waren tegen de gevaren en ont beringen van de oorlog. Bij sommigen traden de stoornissen reeds op aan boord van het schip, dat hen naar het strijdtoneel vervoerde, bij anderen kort na hun aankomst in Korea, bij weer anderen in het eerste gevecht, bij een aantal pas na langere tijd. Een groep was eerst anderen ten voorbeeld, maar stortte later plotseling of voor een deel langzamerhand in. Het omgekeerde werd ook waargenomen. De factoren voor dit wel- en niet-vol- houden worden uitvoerig nagegaan. Ook wordt de aanpassing aan de zeer uitzon derlijke situatie aan het frgnt behandeld en de maatregelen, die kunnen worden ge nomen om de gevechtsuitputting te voor komen. Prof. dr H. C. Rümke was de pro motor. V.U.-weekend op Witte Hei 5-7 November In samenwerking tussen de Vrije Uni versiteit en het Gereformeerd Jeugdcen trum ls een plan ontworpen om geduren de het weekend van 5 tot 7 November a.s. een conferentie te houden voor een 50-tal jongeren, die leiding geven aan de gere formeerde jeugdclubs en verenigingen. Enkels hoogleraren hebben zich bereid verklaard om gesprekken met deze jonge ren te houden. De Zaterdagavond zal een muzikale en filmische omlijsting hebben Het weekend wordt gehouden op „De Witte Hel" te Huis ter Heide. De bedoeling is, '"e Jongere generatie meer bekend te maken met de betekenis en het werk van de Vrije Universiteit. Beroepingswerlc Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Vriezenveen (4e pre-, dikantsplaats) J. Bos te Naarden. De be noeming tot vic. te Drachten D. P. Oost hoek. cand. aldaar, die bedankte voor de benoeming tot vic. te Tiel en te Veere. Bedankt: voor Rijssen J. T. Doornenbal te Oene, voor Sommelsdijk J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Tweetal: te Bennekom (vac. C. VerspulJ) J. F. Colenbrander te Apeldoorn e Riemersma te Drachten. Beroepen te Dronrijp C. Dijkstra, cand. te Ferwerd. Aangenomen: naar Ferwerd D. L. Los te Stellendam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort G. Blom te Meer kerk en A. Zwiep te Schiedam. vJOA, j Zuiver Uw lucht-; wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen metj BDIISIHOOPS Ds Ort, Herv. em. te Eefde, 50 jaar in het ambt Ds J. W. C. Ort, Herv. em. predikant te Eefde viert Zaterdag zijn gouden ambts jubileum. Geboren op 7 Sept. 1880 was Dongjum zijn eerste gemeente. In 1907^ vertrok hij naar Spankeren; in 1911 Aardenburg; in 1913 naar Paramaribo; in 1921 naar Borculo; in 1923 wederom naai Paramaribo en in 1927 wederom naai Spankeren, waar hij werkzaam was tol zijn emeritaat in 1945, toen hij zich met terwoon te Eefde vestigde. Belangrijke promotie aan R.U. te Leiden Mr C. W. v. Sanllen, Den Haag, kreeg Z.W.O.-subsidie Hedenmiddag promoveerde aan de rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de rechtsgeleerdheid bij prof. mr. F. M. baron van Asbeck op proefschrift „Het internationale recht ln Nederlands bui tenlands beleid (1840-1850)" mr. C. W. van Santen, woonachtig te Scheveningen. De jonge doctor, die in 1013 te Medan werd geboren, is als assistent-juridisch advi seur aan het ministerie van buitenlandse zaken verbonden. Voor zijn proefschrift heeft hij gedurende achttien jaren het archief van dit ministerie onderzocht. De uitgave van dit 869 pagina's tellende proefschrift is mede mogelijk gemaakt door een ruime subsidie van de Ned. or ganisatie Z.W.O. en van het Legatum Vis- serianum. In zijn dissertatie gaat mr. Van Santen na, hoe ons land in 1840 is overgegaan tot zijn bekende neutraliteitspolitiek, welke honderd jaar is volgehouden. Dit proefschrift is mede van bijzonder belang, omdat de promovendus op een systema tische wijze het archief van buitenlandse zaken over het bestudeerde tijdperk heeft opengelegd. Zijn proefschrift heeft de schrijver opgedragen aan de nagedachte nis van zijn aanvankelijke promotor, wijlen prof. mr. B. M. Telders. V. d. 12.03 Lunchconc. bouwmeded. 12.3 „Het 25-jarig bestaan van het Nederlands - ge te Rome", caus. 13.00 Nieuws leuws 13.20 Altviool en piano 13.45 Gram. NCRV; 14.00 Gram. 14.15 Lichte muz. 1445 V. d. vrouw 15.15 Kamerork. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal Kwart. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17 45 Gram. 18.15 Surin Gram. 19.00 Nieuws en wee perspectief", i 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Al* a geregeld li leermiddelen ellkt, u an af te komen. 83 var ook. En e dag enkete gla >nd één. 3e Week 1 op elgeD kracht l n u weer op gang te helpen. 2 ping kwtjt en vervalt u nier ra o» n leien-gewoonte. Haal direct Carter DONDERDAG 27 OCTOBER Hilversum I. 402 m. KRO; 7.00 Niet Jram. 7.45 Morgt il. 8.00 ..13 Gram. 9.00 V. d. 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV ram. 10.30 Morgendii KRO: lij. 11.45 Chansons 12.00 Angelut (12.30—12.33 Land- en tuin- 19.10 Qrair 19.30 Gram :onc. 22.35 Kon. bezoek ipo° tufts!" 23*20^24 9.15 Gram 9.40 M< 10.50 V. d. kleuter Lichte muz. 11.45 hulshouding", caus. 12.00 Zi 9.10 V. d. hulsvr. ?enwijding 10.00 Gram. 11.00 Kookpraatje 11.15 „De Conferentie 14.45 Alt en plano 15.15 V. d. zieken 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Surinaamse volks- muz. 16.45 V. d. Jeugd 17.30 Hammondorgel spel 17.45 Regerlngs-uitz.: Rijksdelen Over zee; J. J. van der Laan: „Kroniek van over zee" 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den 19.00 V. d. kind. 19.05 Piano, gitaar en bas 19.25 Cosmopolitain ork. 19.45 V. d. Jeugd 20.00 Nieuws 20.05 Buiten!, overz. 20.15 Radio Philh. ork. en solist 2100 Meded. of gram 2405 ^.Sinuhe, re Egyptenaar", hoorsp. 22 35 der Grote Vier ln Genèvt" 22.50 Sportnet. 23.00 Nleu> 23.15 Act. 23.25—24.00 Jazzmuz. Tclevisleprogr. VARA: 20.15 Act. 20.30 Spiegel der kunsten 20.50 Rep. IJshockey- wedstr. 21.20—21.45 TV-spel. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V, d. scholert 13.00 Orgelspel 13.25 V. d. arb. 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws 14.10 Meded 14.20 Gevar. muz. 15.00 V. d. scholen 16.00 Gram. 16.25 Sport 16.40 Hoorsp. 18..00 V. d. -vs li). 15 Caus. 20.00 Weten- 20.15 Kamcrmuz. 21.15 Amerikaanse nieuwsbrief 21.30 Ge gramma 22.00 Nieuws 22.15 Discussie 2300 Twintig vragen 23.20 Gram. 23 45 Pari. pv< 24.00 Nieuws 0.08—0.13 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 247 m. 12.00 ..Mrs. Dale's Dagboek" 12.15 Voordr. 12.30 Ork.conc. 1300 Pari. ove 13.15 Ork.conc. 1400 Lichte muz. 14 45 V. kind. 15.00 V. d. vrouw 16.00 Lichte m 16.45 Gevar. muz. 17.15 ..Mrs. Dale's Dag- 50. De brutale ogen van Sturge lichtten op. „Nu wordt het anders. Dat noem ik zaken doen. Ho even, daar komt iemand in de winkel. Ik ben zo terug. Daar liggen wel boeken, om in te zien, terwijl ik weg ben". Door het raampje zag Ernst, dat er een paar klanten gekomen waren, zodat het wel even du ren kon eer Sturge terug was. Werktuigelijk nam hij een der boeken op en schrok: het was één van de eerste boeken, die hij Marie Brandon had gegeven. Aan de binnenzij de van het schutblad stond haar naam. wel wat verbleekt, maar toch nog duidelijk, geschreven met zijn eigen hand. Hij legde het vlug neer, als was het een gloeiende kool. Daarop viel zijn oog op het album, dat hij open sloeg. Het verleden keerde weer... Het was blijkbaar Marie's album. Hij zag het portret van haar vader en moeder; van een jon ger broertje en één van haar zelf, als jong meis je. en één uit de tijd. toen hij haar leerde kén nen. Allen waren nu dood. Schimmen uit het verleden! Ja, maar ook schimmen van de levenden... Hij zag een vuil. verbleekt portretje, waarop Jhij zelf stond, nog een joggie. En dan was daar 'de foto van Lucie Eventt, het nichtje van Marie, dat zoveel op Suzanne Palmer, het meisje van het kasteel, leek H,j keek er lang en oplettend naar. In sommige opzichten leek zij verbazend veel op Suzanne Palmer, maar in andere was het weer heel anders: de mond was niet zo hard; de ogen aren niet zo koud en het haar was ook anders. Maar dan twijfelde hij weer door de verschillen leek de overeenkomst weer des te sterker. Hij was zo verdiept in het bekijken van de foto's, dat hij niet bemerkte, dat de klanten ver trokken waren en Sturge weer in het vertrek kwam ,3a, bent u aan het kijken naar familieportret Vrij beteer kt door J. Harwood ten? Nu, 't is niet; veel zaaks, vindt u wel, mijn heer Morton?" Ernst sloot het album, maar gaf geen ant woord. HOOFDSTUK XVHI ,,'t Is niet veel zaaks, mijnheer," herhaalde Sturge. „flïaar ja, ik ben zelf ook geen schoon heid. Jammer genoeg is er van Arthur geen por tret. We hebben een aardig van hem gehad, maar dat is spoorloos verdwenen. Dat heb ik laten maken, toen ik in Canada woonde. Voor de gelegenheid hadden we hem aardig aange kleed, een hoed met veren op en een trommel om de hals. Ik noemde hem de kleine korporaal, ha, ha! Maar --laat ons zien... hoe ver waren we, toen de klanten kwamen? O, ik weet het al, u deed mij êen zakelijk voorstel. U wilt Arthur begrepen?" „Juist." „En als ik weiger?" „Als u weigert, dan zal ik genoodzaakt zijn, om de politie bekend te maken, met een geheim, dat ik ontdekt heb dat u op de een of andere manier betrokken bent geweest bij een misdaad, die heeft plaats gevonden bij een dorp, dat hierl ver vandaan ligt, bij Wynsdale". „Zo, zoudt u dat willen doen?" vroeg Sturge,1 die even verbleekt was, maar overigens niets liet merken „Dat zou overigens niet erg mens lievend zijn tegenover een man, die- op een eer-! lijke manier door de wereld tracht te komen.j Maar er is met u te praten en ik wil ookj niet veeleisend zijn. Doch u moet mij een ze-i kerheid geven, dat ik het geld wekelijks zal krij-i gen. Ik bedoel het geld, waarvoor ik een jongenj in de winkel nemen moet". „Ik geef u mijn woord, laat dat genoeg zijn".! „Ja, ja, alles goed en wel, maar dat neem ik. niet. Ik moet zekerheid hebben. U beweert veel, te weten van mij, maar ik weet niets van u. UT hebt mij zelfs uw naamkaartje niet gegeven. Maar ik wil u een ander voorstel doen. Ik wil' de winkel, die goed gaat lopen, uitbreiden, maar, ik heb er geen geld voor. Wat gereed geld zou mij daarvoor te pas komen. Als u mij eens een flinke som ineens gaf, inplaets van mij elke, week te betalen, dan was de zaak ineens afge daan. Hoe denkt u daarover? „Hoeveel geld zoudt u willen hebben?" „Duizend gulden. Op de lange duur is het voori u nog voordeliger „En dan belooft u, dat u na de ontvangst van die som alle aanspraken op de jongen wilt laten! varen en u verder niet met zijn toekomst be-« moeien?" „Ja, voor die som wil ik van hem af. Hij is' tenslotte mijn zoon niet. Feitelijk heb ik niets! met hem te maken. Kunt u mij misschien dade lijk een deel van het geld geven?" „Ik zal u dadelijk een derde deel betalen. De rest volgt spoedig. Geef mij dan een kwitantie voor drie honderd en vijftig gulden." Sturge schreef de kwitantie en Ernst betaalde hem in bankpapier. „Dank u", zei Ernst, het papier lezend en in zijn zak stekend. „Onze zaken zijn nu afgedaan. Ik zal Arthur van school halen meenemen. I Wordt veivuigd boek" 17.30 Caus. 17.45 Leger des Hellsork. 18.15 Ork. conc. 19.00 Liederen 19.25 Caus. 19.30 V. d. Jeugd 19.45 Hoorsp. 20.00 Nieuws 20.25 Sport 20.30 Verz. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Brit stil]" 23.00 Nieuv progr. 23.30 Di 23.15 Klankb. 23.20 Gevar. •muz. 24.00 Voordr. 0.15 0.501.00 Nieuws. NWDR, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nieuwi 13.15 Operettemuz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Sopr en piano 16.40 Altviool en plano 17.00 Nieuwi 17.50 Gram. 19.00 Nieuws 19.15 Negro-splrl. tuals 20.00 Hoorsp. 21.05 Strijkkwart. 21.4! Nieuws 22.10 Dansmuz. 23.15 Muz. progr 24.00 Nieuws 0.25—1.00 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 m 12.30 Gram. 13.00 Nieuws 13 20 Gram. 14.(X Nieuws 14.05 Pianorecital 14 25 Hoorsp. 16.51 Kamermuz. 17.15 Orgelconc. 17.55 Gram. 18.31 Am. ultz. 19.00 Ork.conc. 20.00 Nationaa ork. en soliste 22.25 Gram. 23.45—24.00 Nieuwi Brussel, 324 m. 11.45 Omr.ork. 12.30 Weer. ber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Orgel, spel 13.30 Gram. 13.45 Orgelspel 14.00 Eng. les 14.15 Gram. 14.30 Franse les 14.45 15.00 Muz. caus. 15.45 Gram. 16.00 K< 16.02-.Orkestconc 16.30 Kamermuz. Nieuws 17.15 Gram. 17.45 V. d. kind. 18.15 ;p. 22.00 Nieuws 22.15 Balletmuz. 22.56 BBC. Uitz. Nieuws, feiten tuurgeschieden Duitse TV-pi d. vrouw 17.20 Opsporlngsdli z. 20^00 Chansons 20.30 Dat V. d. Jeugd 17.00 V. - tl). 16.45 Testbeeld 17.00 V. d. kind. 18.20—1835 V. d. v 19.45 Testbeeld 20.00 Act. 20.15 Nieuws l'oell 21.30 Filmprogr. 23.00 (Advertentie). Binnenbrand van schrijnend maagznnr Onmiddellijk te doven I Met Bennies. gevrijd U van dat hinderlijke, brandende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen ledereen altijd dade lijk! Laat U het genot van een smakelijke pittige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „verkeerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Rennies en wég zuurbrand, wég pijn. Simpel om in te nemen en nog smake lijk ook! Spiraal 249 Van buiten naar binnen toe woorden in vullen waarvan de omschrijvingen aü volgt luiden. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Bij goede oplossing vormei letters van A naar B gelezen een Ned. woord. Hoe luidt dit woord? Flink (7), zonder enig uitzicht (11), ijs- drank (6), vogel (6), de opperste der af vallige engelen ((7), verschil van mt (5), boomvrucht (5), vijfjarig tijdvak (7), luchtverschijnsel (7), uitstel (6), salaris (10), blaasinstrument (7), weefsel (5) gever, schenker (5). Oplossing; vorige pnzzle 248 Horizontaal: 2 Sitar, 7 el, 9 kei, 10 kl. 11 ram. 13 fra, 14 Angelo, 15 ben, 17 ets, 18 retort, 20 ven, 21 suf, 24 en. 25 lid, 27 ka, 28 baton. Verticaal: 1 Eer, 3 ik. 4 teug. 5 ai. 6 vla, 8 la. 10 krot, 12 manen, 13 flets, 16 eren, 19 ooit, 20 vel, 22 uk, 23 fat, 25 la. 26 do.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2