Jlieume jTrihsrtic (Courant Zonneschijn-energie wordt nu dienstbaar aan de mens Oegstgeest uitte zijn misnoegen Sowjetpers critiseert fel Amerikaanse politiek WOENSDAG 28 OCTOBER 195S BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIlSN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef.Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlifi 1« gfitbltocn myn bert io tcQbcnspoct" Zes en dertigste jaargang No 10483 ZIE PAGINA 4 MET SPIEGELS EN LENZEN In Zuid-Frankrijk staat eerste Westerse zonne-fabriek I^ONNESCHIJN is de bron van al het leven op onze aarde. De zon voedt en verkwikt en zonder haar koesterende stralen zou zelfs alle leven op onze globe onmogelijk zijn. Eeuwenlang peinst men er al over, hoe de zonne-energie in practisch bruikbare energie kan worden omgezet, doch nooit kwam men aan reële projecten toe. Tot de moderne wetenschap zich met dit vraagstuk ging bezighouden. Als gevolg van dit 20ste eeuwse onder zoek wordt thans in verschillende delen van de wereld reeds zonne-energie omgezet in energie voor machines. En vóór wij tien jaar verder zijn zal de izonenergie-fabriek mogelijk al weer „niets bijzonders" zijn. De zonne-energie Onder auspiciën van de Ver. Na ties «s precies een jaar geleden in New Delhi (India) een studie-con ferentie gehouden over de zonne- energie, de wetenschap, die nu, na een jaar. uiteraard weer verder is gevorderd. Meer en meer gaan de regeringen van warme landen op onze aarde zich interesseren voor deze nieuwe wetenschap, die het mogelijk maakt, zonneschijn om te retten in practisch bruikbare ener gie. Zoals dezer dagen in ons blad Is gemeld, begint op 1 November in de Ver. Staten een zonstudie-maand, waarvoor negen buitenlandse des kundigen naar Amerika zijn over gekomen. Onder het embleem van het bureau voor internationale sa menwerking zal dit wereldsympo sium over zonne-energie de nieuwe resultaten van het onderzoek in de verschillende landen consolideren en uitwisselen. In verband met dit belangrijke congres publiceren wij bijgaand artikel, dat in hef korf de geschiedenis en de huidige stand schetst, van het onderzoek op het gebied van de zonne-energie, die ongetwijfeld binnen niet al te lange tijd een belangrijke economische factor zal worden. De parabolische lens concentreert de enorme hitte gebruikt voor het behande- zonnewarmte op een zonne-oven, die de len van metalen onder hoge temperaturen (5500 graden Fahrenheit). De parabolische spiegel te Mont Louis ls de grootste ter wereld: zij bestaat uit niet minder dan 3500 stukjes vierkant vensterglas, die met elkaar het zonlicht naar de parabolische lens „werpen". Te Mont Louis (dat het zonnigste punt van Frankrijk is met 200 zonnige dagen per. jaar tegen 50 in de buurt van Parijs) werken op het ogenblik 20 deskundigen aan het onderzoek op het gebied van de zonne-energie; in het labo. ratorium van prof. Trombe te Parijs wer ken bovendien nog 25 anderen. Het gehele onderzoek wordt gefinancierd door de staat en het nationale centrum voor we tenschappelijk onderzoek. DE BETEKENIS In Frankrijk, India, Rusland en de Ver. Staten werken tientallen deskundigen de laatste tijd aan dezelfde, uiterst belang rijke nieuwe wetenschap: die van de zon- energie. Het economisoh belang van deze energie is enorm. Zo zou de koeienmest, die thans in India wordt opgebruikt voor brandstof, voortaan kunnen worden aan gewend voor het vruchtbaar maken van het land. Evenzo zouden In woestijnge bieden de heesters en struiken niet meer als brandstof behoeven te dienen, waar door de zo gevreesde uitbreiding van de woestijn zou worden tegengegaan. De zon- machine zou het verstoorde energie-even- wicht tussen vochtige en droge landen herstellen, hetgeen de gehele wereld ten goede zou komen. Volgens de Russische geleerde V. A. Baum zijn Russische zonenergle-specla- listen er reeds in geslaagd, enorme ge bogen spiegels te construeren, die onge veer 50 kg stoom per uur leveren bij druk van 50 atmosfeer. Ook worden de zon-machines gebruikt voor de destillatie van zeewater, voor koelhuizen en... verwarming van gebouwen. Eén der zonne-fabrieken produceert per dag bijna 3000 liter vers water uit zeewater, zo ont hulde prof. Baum. (Zie vervolg op pag. 5) Zó belangrijk werd de kwestie der mne-energie geacht, dat in October van het vorig jaar te New Delhi (India) een speciale Unesco-vergadering over dit on derwerp werd gehouden. Hier wisselden geleerden van tal van landen gegevens uit, die later ter verbetering van eigen zon-énergie-projecten werden aangewend, i ontlenen wij aan de Unesco-Coürier. Hoe is men er in geslaagd, de onuit puttelijke zonne-energie in bruikbare ener- n te zetten? De zonmachine die ls ontwikkeld in het nationaal natuurkundig laboratorium te New Delhi kan hierom trent een idee geven. Deze zonmachine bestaat uit een glimmend metalen plaat in holle vorm, die het zonlicht weerkaatst n ijzeren ring welke in het midden, boven de metalen plaat is aangebracht. Het principe is hetzelfde als dat van een brandglas:, de holle spiegelplaat concen treert de zonnewarmte op de ijzeren ring, die dus gaat gloeien. Alleen is zo'n mo derne zonne-machine veel krachtiger dan brandglas, omdat enige vierkante me ters plaatoppervlak natuurlijk veel meer zonlicht concentreren. Om voldoende energie te verkrijgen Dor een motor is natuurlijk een grotere installatie nodig. Een goed voorbeeld van zon-fabriek vindt men in Zuid- Frankrijk, waar een groep Franse geleer den (te Mont Louis) een enorme tnstal- hebben gebouwd. Een geweldige parabolische lens ontvangt de zonneschijn een dito spiegel, die de zon kan blij- „volgen" doordat zij om een as draait. Landdag Saaxgebied komt Vrijdag bijeen De landdag van het Saargebied is voor s. Vrijdag bijeengeroepen om het' ont slag van de regering goed te keuren. Ech ter blijft de regering-Hoffmann nog als „zaken-kabinet" aan, zolang zij niet door het parlement van haar functies is onthe ven. Eerder werd gemeld. dat Welsch vermoedelijk kabinetsformateur wordt. Frankrijk zal spoedig een officieel ver zoek richten tot de raad van de West- europese Unie om de commisie in Saar land te houden, tot aan de volgende ver kiezingen. De Westduitse socialisten heb ben nogmaals verklaard, dat de Saar bij Duitsland behoort. Dit is de eerste duidelijke foto van president Eisen- MUCH BETTER, hower na zijn hartaanval. De president draagt één THANKS der zijden pyama's die de persmensen, geaccredi- inililllllllllinillllllllllllllllllllllllllllll teerd bij het Witte Huis, hem onlangs op zijn 65ste verjaardag cadeau gaven. Op de pyama's lieten de journalisten de woorden „Much better, thanks" (veel beter, dank u) aanbrengen om de president het antwoord te besparen op de eeuwige vraag: hoe gaat het nu? Op de kraag van de pyama's zijn de onderscheidingstekenen aangebracht van de „five'-star-general" (Ike's rang tijdens de invasie van Europa). Intussen heeft de president gisteren voor het eerst sedert een maand weer enige passen gelopen; hij gaat goed vooruit. Ook de Russische geleerden zien de grote betekenis van de zonne- energie in. Op verschillende plaatsen in de U.S.S.R. worden proeven genomen met alle mogelijke soorten zonnespiegels. De foto toont een parabolische zonne-spiegel met een doorsnede van bijna tien meterdie wordt gebruikt voor het ontwikkelen van stoom. Kort geleden kwam een nieuwe spiegel gereed, welke 33.000 ton stoom per jaar produceert. Hoger beroep in zaak Anneke Beekman Nedl moeder-overste uit België verdwenen Mr F. Nederveen uit Roermond, de rerdediger van de voortvluchtige ex- pleegmoeder van Anneke Beekman, me- w G. M. LangendijkVan Moorst, heeft tegen net vonnis van acht maan den gevangenisstraf hoger beroep aan getekend. Regelmatig onderzoekt de politie het adres van de echtgenoot van mevrouw Langendijk, Brusselsestraat 75 in Maas tricht, maar tot nu toe werd steeds de alleen thuis getroffen. Men vreest dat zij in België ls. Tevens .wordt aangenomen, dat de •oortvluchtige zuster van mevrouw Lan gendijk. mejuffrouw E. van Moorst en het Joodse pleegkind Anneke Beekman door leden van de voormalige Witte Bri gade, een verzetsorganisatie, waarschijn lijk in een Belgisch klooster zijn onder gebracht. De procureur des Konings te Luik heeft zijn volledige steun bij de op sporing van het kind toegezegd. Inmiddels is de moeder-overste van het Belgische Ave-Maria klooster in Val- meer, de 66-jarige Nederlandse mejuffr. A. Verspeek uit haar klooster verdwe nen en ondergedoken. Men vreest dat haar arrestatie, op Nederlands uitleve ringsverzoek, waarschijnlijk niet spoe dig te verwachten is. Twaali mail op nachtfeest? Kamerleden nemen RVD op de korrel „Is het juist dat bij de opnamen van de film over Vincent van Gogh twaalf le ien van de Rijksvoorlichtingsdienst offi— :ieel aanwezig waren bij een nachtfeest op het kasteel Maurick te Vught? Deze vraag stelt een aantal Tweede Ka merleden de regering in het rapport de begroting van algemene zaken. De Ka merleden informeren voorts naar het to tale aantal ambtenaren bij de Rijksvoor lichtingsdienst en de persdiensten der verschillende departementen. Ook wil men Ingelicht worden over i vraag of inderdaad enige tijd geledi twee ambtenaren van de RVD naar West zijn vertrokken ter voorbereiding van het Koninklijk bezoek. De Kamerle den vrager wat hun taak daar dan ls. Tenslotte vragen de Kamerleden of het wel tot de taak van de RVD behoort, aan de pers wekelijks een inhoudopgave te doen toekomen van het filmjournaal. Koningin Elizabeth naar Nigeria Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen volgend jaar, van eind Januari tot half Februari, een bezoek brengen aan Nigeria in Afrika. Het zal het eerste bezoek van een regerende Britse vorst aan Nigeria zijn. Door babyverwisseling wetswijziging nodig? Een procedure als deze tot nu toe onbekend In November zal, zoals men weet, de Leidse zaak „der verwisselde babies" voor de Haagse rechtbank aanhangig worden gemaakt. De „verwisselde kinde ren" dienen ieder een actie tegen hun werkelijke ouders in, teneinde door de rechtbank vastgesteld te zien. dat zy uit de desbetreffende huwelijken zijn gebo- Dr nvr W. Hugenholtz te Leidén deelde ons mede, dat een dergelijke procedure zich sinds het ontstaan van ons burger lijk wetboek in 1838 nog nooit heeft voor gedaan. Het is ook de vraag, of ons bur gerlijk .wetboek deze procedure mogelijk acht. Mocht na de procedure blijken, dat de wet hier te kort schiet, dan zal wets wijziging zeer noodzakelijk zijn. Minister Luns: Stemming inzake Nieuw Guinea bij de Ver. Naties beter De stemming bij de Verenigde Naties ten aanzien van Nieuw Guinea is beter dan vorig jaar. maar wel moet ik zeggen, dat de conferentie van Bandoeng ongun stig heeft gewerkt op de houding van d« Aziatische landen ten aanzien van kolo- nialè vraagstukken, aldus de minister zon der portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, vanmorgen bij zijp aankomst met de Nieuw Amsterdam in Rotterdam uit Ame rika, waar hij de Algemene Vergadering van de V.N. bijwoonde. Als de agenda dit I wenselijk maakt, ga ik nog weer terug Inaar New York. zei de bewindsman. I De Nederlandse regering is altijd b«- reid iedere misvatting omtrent Nieuw Guinea weg te nemen, verzekerde de mi nister, maar Nieuw Guinea behoort niet jop de agenda van de V.N. thuis. Laat men maar eens gaan kijken, hoe In Suriname •vele volken van zeer verschil lend slag vreedzaam naast elkaar kunnen leven in goede harmonie. Ik kwam er onder de indruk van deze goede verstand- i houding, aldus minister Luns. Vóór de Algemene Vergadering heeft de minister nog een kort officieel bezoek j gebracht aan Caracas en in New York had hij een prettig en langdurig onder- I houd met de Amerikaanse minister Foster j Dulles. Ommezwaai in Marokko Ben Joessef moet terugkomen De machtige pasja van Marrakesj, El Glawl, die twee jaar geleden een leiden de rol heeft gespeeld bij de afzetting de nationalistische sultan Ben Joessef Marokko, heeft gisteren geëist, dat de zelfde Ben Joessef onmiddellijk op de troon zal terugkeren. Ben Joessef zal, zoals eerder gemeld, Vrijdag uit Madagascar naar Zuid- Frankrijk wordèn overgebracht. Zijn aan komst daar zal samenvallen met het Mo hammedaanse feest van Mouloud, de her denking van de geboorte van de profeet Mohammed. El Glawl is de leider van honderd duizenden krijgshaftige Berbers. Zijn ver rassende verklaring kwam, nadat hij te zamen met de kabinetsformateur Ben Slimane een bezoek had gebracht aan de troonraad in het paleis te Rabat. In zijn verklaring maakte de pasja bekend,, dat hij de wettigheid van de troonraad niet erkent. De „geest van Genève" GENèVE/PARIJS 26 OCT. GENèVE treft de laatste voorbereidingen voor de aankomst van de dele gaties der Grote Vier, die hier bijeenkomen, om te trachten een op lossing te vinden voor de grote wereldproblemen. De nadruk zal worden gelegd op het Duitse vraagstuk. Zoals eerder gemeld, zijn zowel een Wes telijke als een Oostelijke Duitse delegatie naar Genève afgevaardigd. Het is echter niet de bedoeling, beide Duitse vertegenwoordigingen tezamen aan de conferentietafel te roepen. Brentano de Rus moet nu klare wijn schenken De Westelijke Grote Drie hebben ln de afgelopen dagen in Parijs tezamen met de Westduitse minister van buitenlandse zaken. Von Brentano, nog eens hun stand punt besproken. Zij hebben daarbij hun voornemen bevestigd, slechts over Europees véiligheidspact te zullen spre ken. wanneer de Russen er in zouden stemmen. Duitsland door middel van vrije verkiezingen te herenigen en het de vrije keuze van zijn militaire bondgenoten laten. Voor zulk een nieuwe Duitse staat zouden de Westelijke landen aan de Sow- jetunle garanties kunnen aanbieden. Echter zal de Russische minister van bui tenlandse zaken. Molotof, de stelling handhaven, dat er de facto twee Duitse staten bestaan en dat belde afzonderlijk zouden kunnen worden opgenomen in veiligheidssysteem. De Westduitse minister van buitenland se zaken. Von Brentano. verklaarde Parijs, dat de Russen gedwongen zullen worden nu eindelijk eens een duidelijk standpunt in te nemen. Het zal er span nen te Genève, nu de Russische bladen weer ernstige crltiek uitoefenen op de huidige Amerikaanse politiek. Het ls Amerika, zo zeggen zij, dat zich terugtrekt van de geest van Genève". Aan de klaring van Molotof aisdat hij hoopt, „dat de besprekingen in Genève tot een mindering van de internationale spanning zullen leiden", valt derhalve niet veel waarde te hechten. Inmiddels heeft de N.A.V.O.-raad zich accoord verklaard met het standpunt, dat de Westerse Grote Drie te Genève zul len Innemen. Vanuit Parijs werden telegrammen go- zonden naar Eisenhower, Adenauer Gruenther. Iet was op voorstel van de Nederland minister van buitenlandse zaken, Beyen, dat aan Eisenhower en Adenauer telegrammen werden verzonden, wi De Ambonnezen Geen dwang, zegt het Hoge Commissariaat „Het Is geenszins de bedoeling van d Indonesische regering de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers te dwingen naar Indonesië terug te keren", aldus heeft het Indonesische Hoge Commissa riaat te 's-Gravenhage verklaard naar aanleiding van een klacht der republiek Zuid-Molukken. dat het de bedoeling zou zijn de Ambonnezen onder dwang te zet- De „derde man" in de zaak Burgess Een Labourlid van het Britse Lager huis heeft een voormalig lid van de staf van de Britse ambassade in Washington er van beschuldigd, de verdwenen spion nen Guy Burgess en Donald MacLean ge waarschuwd te hebben, dat een onderzoek naar hen ingesteld werd. Het Labourlid luitenant-kolonel Marcus Lipton noemde Harold Philoy. die eerste secretaris van de Britse ambassade in Washington ts geweest, als de derde man ln de zaak. Philby ls thans Journalist. Minister Eden heeft een eis van een Labourlid tot benoeming van een „spe ciale parlementaire commissie", om een onderzoek naar de zaak in te stellen, ver worpen. Eden zei, dat de regering een debat over deze kwestie wil. Nieuwe theorie over de maan... TTfAAR KOMEN de bera- de maankorst. toen zij af- Er ontstonden formaties. ringen en kraters koelde, zich samengetrok- die leken op de bergrin- op de maan vandaan? *en en is zij aan de voor- gen op de maan. Zijn ze veroorzaakt door rijde veranderd. De reeds Overeenkomstlae for- ultbarstingen van vulka- eerder afgekoelde boven- nen? Of door een bom- l"ag kon gemakkelijk een opgeblazen binnenbol van een voetbal overdekt met zachte stopverf en de bal dan verder op blaast. Dit is uitzetting, geen samentrekkingmaar zij veroorzaakt soortgelijke spanningen en vormver anderingen." schrijft Rudd. „Experimenten als ronde holten gaan verto- deze," aldus de geleerde, nen op die plaatsen, waar „zouden nog interessanter de benedenlaag minder ztJn, als meer dan één dik werd. Tezelfder tijd laag werd gebruikt zodat werd de buitenste laag de bovenlaag bardement van meteoren die op de weke oppervlak te van het hemellichaam zijn neergestort? Beide theorieën hebben aanhangers. Maar een andere, die luidt dat da bergen en kraters een voudig zijn veroorzaakt door verschrompeling van de korst van de maan is ln het sterrekundige tijd schrift Hemel en Tele scoop nu naar voren ge bracht door de Noorse as tronoom Ingolf Rudd. Rudd verwijst naar en kele eenvoudige experi menten om te illustreren. dat de bergrlngen en kra- wormige hoogten rond de ter* kunnen zijn gevormd, cirkelvormige holten theorie er op wijst dat de toen de korst van de maan vormden. Dit heeft vol- ringgebergten op de afkoelde en zich samen- o™* Rudd de rond de tn- verwant zijn trok of ineenschrompelde tinkingen of kraters var ln de grond van de zaak zichtbare berg- komt zijn theorie hierop '««oen kunnen doen ont- eenkomst neer, dat de korst, toen 'taan.. rangschikking tussen de zij afkoelde, zich samen- Rudd heeft de proef ge- grote bergbogen rond trok en Ineenkromp rond nomen met lagen houtlijm sommige van de grootste het hetere inwendige. of gelatine, die hij liet zeeën" of vlakten van de Volgens Rudd's theorie afkoelen en zich samen- maan en de bergen die de heeft de onderste laag van trekken op een glasplaat. Stille Oceaan omgeven. Rudd betoogt, dat zijn de grote bergketens op de aarde. moeilijkheden. Morgen zal zulks mede bl(jken btf de debatten tn de Franse Na tion ale Vergadering. Er is geen sprake van, dat de vijandelijkheden spoedig zul len worden gestaakt. Integendeel, het is uitgelekt, dat speciaal geoefende Arabi sche commandotroepen de Fransen op verscheidene plaatsen zullen aanvallen. Circa 1500 speciale commando's uit het Arabische nationale leger staan gereed en zij zijn zwaar bewapend. De Arabieren zullen o.a. hun hoofdaanval richten in de Kabylie-sector. Op deze foto ziet men een groep gemaskerde Algerijnse rebellen, behorende tot het „bevrijdingsleger", ope rerende in de bergen van de Kabylen. Ve ten hebben het gelaat gesluierd, om niet door de Franse troepen herkend te wor den. Maar vooraan op de foto, in knie lende houding, en zonder sluier, bevindt rich de leider Ouamrane. Hij weet wel. dat de Fransen hem reeds lang ln de gaten hebben en de maskering zou hem niet» L. F. Duymaer van Twist 9 November 90 jaar De lultenant-gneraal b.d. L. F. Duymaer van Twist, Raamweg 7 In Den Haag, wordt 9 November negentig Jaar Naar wij vernemen, heeft de Nationale Landstormcommissie, waarvan de gene- icial voorzitter is, hem voor deze gelegen heid een receptie aangeboden, die Woens dag 9 November van drie tot vijf uur ln hotel Wittebrug ln Den Haag zal worden gehouden. De heer Duymaer van Twist, die ook als oud-Tweede Kamerlid grote bekend heid geriat, ls werkzaam geweest ln vele verenigingen en organisaties. Schippersknecht verdronken. Gister middag is de 20-jarige schippersknecht G. uit Twello op de Maas bij Tegelen van een baggermolen gevallen en verdronken. hun een spoedig herstel wordt toegewenst. Mr Beycn zei: „Het is moellUk twee men sen te bedenken, van wier blijvende goede gcsondheld de hoop van de vrU® wereld meer afhankelijk la". Het langzame herstel van Adenauer, die reeds 79 jaar is. baart zorgen in Bonn. Vermelden wij nog, dat Foster Dulle» op 5 November een bezoek aan Wenen zal brengen en vervolgens naar Brlont :n Joegoslavië gaan. om op 6 November een bespreking te hebben met maarschalk Tito. Dulles vertrekt vandaag met Franse en Britse ambtgenoten naar Genève. 85 pel Nederlandse mannen: Oversteekplaatsen met voorrang Ruim 85 procent van de Nederlandse mannen la vóór het invoeren van oversteekplaatsen voor voetgangers, waarbij de laatsten voorrang hebben op elk verkeer, ook snel verkeer. Ook de meeste automobilisten, motorrijders eto. zijn voorstander va-n een dergelijke regeling. Dit is de uitslag van een peiling van de openbare mening, ingesteld door het Nederlandse Instituut voor de Publieke Oplnle- ZES DODEN IN VERKEER Het driejarig zoontje van de caféhou der J. Poortman in Nieuwe Pekelt liep gisteren plotseling de rijbaan op. Het werd door een auto overreden en is korte Mjd later overleden Bij de Lekbrug te V I a n e n botsten op het rijwielpad twee bromfietsers tegen elkaar. F. van M. uit Gorinchem kwam zo ongelukkig terecht, dat hij nog dezelf. de avond is overleden. In Haulerwijk liep de 11-Jarlge Eelco Wij6hake zonder op het verkeer te letten het huis uit Hij kwam onder een vrachtauto en was op slag dood. De 9-Jarige J. Duseel. uit Eexta, die vorige week Vrijdag bij het- spelen door een tractor werd overreden, is gisteren ln het ziekenhuis overleden. Bij een mielukte poging op een boeren kar te klimmen werd de 11-jarige Theo Oostveen uit Bovenkerk (gem. Nieuwe-Amstel) overreden. De jongen -verleed korte tijd later. Een onbekende ca. 60-Jarige vrouw viel gisteren op het Oostplein in Rotter- tramwagen van lijn drie. Zij werd bewusteloos naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht waar zij later is over- Het aantal doden in het verkeer Sn October bedraagt thans v ij f - en-tachtig. Meer kou, meer buien, minder wind TTEN DEPRESSIE, die over het zul- J-/ den wan Noorwegen en Zweden naar de Oostzee trekt, heeft in geheel West-Europa de luchtdruk flink doen dalen. Er ontwikkelde zich een krach tige tot harde westelijke stroming, die betrekkelijk zachte lucht naar ons land voerde. In verband hiermede ble ven de minium-temperaturen de afge lopen nacht hoog voor de tijd van het jaar. Bijna nergens kwam het kwik be neden 10 graden. Maar achter de depressie om stroomt belangrijk koudere, polaire lucht naar het zuiden. Het front, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, bereikte vanmorgen de Waddeneilanden en zal tn de loop wan de avond geheel Ne derland z(jn gepasseerd. In de polaire lucht heeft de bewolking een meer wisselend karakter, er zullen enkele buien in voorkomen, waarschijnlijk vooral in de kuststreken, en de wind zal minder krachtig zijn. De tempera tuur gaat naar beneden, in het bijzon der in de nacht. Op legen de wind beschutte plaatsen met voldoend lange opklaringen is de komende nacht lichte nachtvorst niet geheel uitgesloten. HET WEERlN EUROPA f! 5 I ill! iè Parijs Bordeau Grenobn Nice Geneva ZUricb Beriyn Lagere (emperafuren Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- fA wolkt met voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Lagere temperaturen, vooral in de nacht. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon: 7 28—17.25 uur; Maan: 15.27—2 38 ur. 31 October volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1