Vijfdaagse werkweek is tegen te houden niet Prof. mr R. D. Kollewijn met vervroegd emeritaat Krebbers en Flipse in een degelijk programma Zuster Meyering nam afscheid van Oranje-Groene Kruis Droeg in belangrijke mate bij tot ontwikkeling Oosterse recht 13, NIEUWE LEIDSCHE COUKANT 3 VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 Kadervergadering C. N. V. in Leiden Met noodwoning is woningnood niet opgelost OP DE KADER VERG ADERINGEN van het C.N.V. kan men beslist niet zeggen, dat er zo weinig actieve belangstelling bestaat voor de zaak van het vakverbond. Gisteravond was de Jacobazaal van de Burcht te Leiden tenminste weer tjokvol, toen daar vragen van de Christelijke be sturenbonden van Leiden en Noordwijk aan de orde werden gesteld. Men heeft de besprekingen niet eens tot een einde kunnen brengen, zodat be sloten werd, op Vrijdag 4 November voort te gaan.' De onderwerpen van deze avond waren: de vijfdaagse werkweek, de economische integratie in Europa 'en de volkshui ting, speciaal de woningnood. Ten aanzien van punt één deelde de vertegenwoordiger van het verbondsbe- stuur uit Utrecht mee, dat de sociaal- economische commissie van het CNV het vraagstuk, op verzoek van het verbonds- bestuur, in studie heeft. Met name in Bel gië vindt de vijfdaagse werkweek hoe langer hoe meer toepassing, vooral in de zware industrie. Deze week is een recla mestunt van de Christelijke vakbeweging aldaar (Rooms-Katholiek). Er zijn werk gevers die zeggen, dat vijf dagen negen uur voordeliger zijn door ver derde productiekosten. In Nederland echter is nogal deining ontstaan door het plan, de bouwvakarbei ders langer te laten werken om de achter stand in de woningbouw in te halen. Zou het in deze omstandigheden psychologisch juist zijn, een gehele vrije Zaterdag voeren? Eén van de middelen om in de welvaart te delen, is: minder werken hetzelfde loon. Maar is vrije tijd nu kelijk het eerste, waaraan wij behoefte hebben? Wat gaat er gebeuren, als grote delen van de bevolking een vrije Zaterdag Zondag hebben? Een Amerikaanse col lega heeft de inleider verklaard, dat de weekeinden daar als middel tot gezinsont moeting hoe langer meer verloren gaan dat de uithuizigheid, vooral in de zom zeer groot is. Het karakter van de Zondag wordt er zeker door aangetast. Maar nog afgezien van de Zondag: wat gaan de Jeugd en de getrouwde arbeiders doen me deze tijd? De problemen rond de vrije-tljdsbeste- ding zijn vandaag al van groot geestelijk gewicht. Spr. heeft de overtuiging, velen nog niet in staat zijn een vergrote vrije tijd zinvol te besteden. Zo komt het, dat er bij het CNV enige aarzeling hier over bestaat. We moeten er echter wel rekening mee houden, dat de vijfdaagse werkweek komt, zeker in de industrie. Ia het niet over drie of vijf, dan jaar. Zullen wij dan in het morele vlak klaar zijn? Zwakke argumentatie Bij de bespreking merkte één van de k vragenstellers op, dat we juist als Chris tenen een positieve instelling ten opzichte van een eventuele vrije Zaterdag moeten hebben, willen anderen ons we vóór zijn. Een ander verklaarde, stander te zijn met het oog op de sport. Een tegenstander voerde aan, dat het bijbelse gebod luidt: zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen. Een Lei- denaar vond de argumentatie van de verbondsbestuurder zwak, met name waar hij sprak over het Amerikaanse beeld, waarmee naar zijn mening de situatie in ons land niet te vergelijken zou 2 Weer een ander was van mening, dat eerst goede CAO's moeten hebben en er werkelijk niet over een vijfdaagse werkweek gesproken behoeft te worden, als het nodig is. arbeiders uit het buiten land aan te trekken om de woningbouw te bevorderen. Het laatst sprak iemand, die bij de Spoorwegen werkt. „Laten we eerst eens naar de vervoersbedrijven kij ken, waar nog niet eens een 48-urige werkweek is", zei hij. leider zei er over. dat hei CNV er v tander van Is, omdat het daarin de gelijkheid ziet voor West-Europa om is er in te houden, tegenover Amerika 1 Rusland. Geen noodbouw De woningnood maakte de tongen ten tweeden male los. Tal van aanwezigen stelden vragen en maakten er opmerkingen De verbondsbestuurder stelde in het algemeen, dat de woningnood met mogelijke middelen moet worden bestre den, behalve met de bouw van noodwo- ingen. De ervaring op het gebied van de noodwoning is zodanig, dat gesproken moet worden over de mensonterende toestanden. Met de bouw van noodwonin gen zouden we de oplossing van he vraagstuk wezenlijk uitstellen. Zoals iemand die voortdurend kiespijn heeft, alsmaar aspirine slikt in plaats van naar de dokter te gaan. De beperkte ruimte Lege Zondag Bij zijn beantwoording meende de inlei der. dat bij de invoering van een vijf daagse werkweek het weekendkamperen zeker zal toenemen. Wat komt er terecht van het zich geborgen weten in de veilig heid van het gezin? De ontmoeting in het gezin wordt beslist niet bevorderd, als de uitvliegmogelijkheden nog eens gaan verruimen. Daartegenover stelde spreker, dat er aan de gehoorzaamheid aan de Goddelijke eis niets is afgedaan, als, door de ontwikkeling, een redelijk welvaarts peil kan worden bereikt met een vermin dering van de werktijd, werktijd dan in de zin van dienst bij de werkgever. Er zijn inderdaad nog andere doelen te bereiken, die voorrang hebben ten op zichte van uitbreiding van de vrije tijd Maar dat neemt niet weg, dat de vijf daagse werkweek er komt. Het tijdstip van de sportbeoefening noemde de inlei der niet alleen een zaak van practische mogelijkheden, maar ook van mentaliteit. Nü gaan er al stemmen op: „Wat zouden we met een gehele lege Zondag m' doen?" Tenslotte zei spr.: „Wij zouden als vak beweging tekortschieten als we er geen aandacht aan schonken. Hopelijk worden we niet door de ontwikkeling overvallen. Het CNV is nu tenminste in staat, zich een afgerond standpunt te vormen". Over de Europese economische inte gratie werd maar kort gesproken. De in- De Leidse Spaarbank in September In September werd bij de Leidse Spaar bank ingelegd 993.181,71 en terugbetaald 903.332,28. Het aantal nieuwe boekje» bedroeg 367 en het aanbal afbetaalde boekjes 183. Op 5910 rekeningen van deel nemers aan de afhaaldienst werd 121.611 bijgeschreven. Er werden 477 busjes ter lediging 1 geboden met een gezamenlijke inhoud 9.715.98. Het tegoed der 36.004 inleggers bedroeg aan het einde der maand 24.398.494.65 om de hoogte in te Voor houten nood- hier ten enenmale dwingt ons bovendi gaan met onze bou woningen zouden geen plaats hebben. Inleider stipte ook nog het verband aan tussen het huurvraagstuk en de woning nood. Ieder kan zijn geld overal voorde liger beleggen dan in woningen. Ons huurpeil is kunstmatig te laag gehouden. Natuurlijk moet er huurbeheersing zijn, maar dat de huren van de vooroorlogse woningen in de buurt moeten worden ge bracht van die van de nieuwe woningen, ;s een onbetwistbare noodzakelijkheid. „Maak het weer mogelijk, dat uit het hui. zenbezit een boterham valt te halen. Spr. vroeg zich vervolgens af, of er ln systeembouw en prefabricated hulzen geen mogelijkheden zitten. De overheid dien; bepaalde garanties te geven, ter dekking van risico's, aan die ondernemers in de bouwwereld, die op dit gebied tot proefnemingen willen overgaan. Met onze gedachten aangaande „over bodige bouw" moeten we voorzichtig zijn. De inleider noemde als voorbeeld het dorp Hoogvliet, waar industrieën vele hoge blokken van arbeiderswoningen heb ben doen verrijzen, zonder dat er een kerk, een verenigingsgebouw en een ont spanningscentrum zijn. Hier zijn alle mo gelijkheden afwezig om tot een gemeen schap uit te groeien. Wat de arbeiders hun vrije tijd kunnen doen, is: voor cent met de bus naar Rotterdam. Ander zijds gaf spr. toe, dat in Nederland ook wel dingen zijn gebouwd, die niet nodig waren of eenvoudiger hadden kunnen zijn. Zoals gezegd: over veertien dagen wordt de vergadering tot aller instem ming voortgezet. Leidse Kunstkring voor Allen Ondanks muzikaal meesterschap bleei alles wat aan de buitenkant Het winterseizoen van de Leidse Kunstkring voor Allen werd gisteravond geopend met een vioolvoordracht door Herman Krebbers, aan de vleugel begeleid door Marinus Flipse. Het programma was degelijk, zoals we ge wend zijn van de Kunstkring: vóór de pauze sonates van Mozart en Beet hoven, na de pauze, via de sonate van Debussy, enige genrestukken om de virtuositeit een kans te geven. Ravels Habanera, Fauré's Berceuse en Saint Saëns' Introduction et' Rondo capriccioso. Dat Krebbers een uitnemend violist is, behoeft geen betoog, evenmin als het feit, dat Marinus Flipse een brillant pianist en een bekwaam accompagnateur mag heten. Dat dit concert ons toch niet geheel heeft bevredigd, ligt dan ook zeker niet aan een gebrek aan meester schap der beide solisten. Het was knap, geraffineerd, vaak zeer muzikaal spel. Toch bleef alles wat aan de buitenkant. Vooral gold dit voor de drie sonates van het programma. Het notenbeeld werd op fraaie wijze tot klinken gebracht, doch de geest bleef teveel op de achtergrond. Mozarts sonate in F is stellig geen ge tourmenteerd werk, doch zo gladjes en rococo-achtig zien we deze sonate toch niet. Het tempo werd bovendien te snel genomen, zoals tegenwoordig bijna steeds geschiedt inzake Mozarts kamermuziek; vooral in het andante viel dit op. In Beethovens Kreutzer-sonate misten we de innerlijke dramatiek, die niet al leen door uiterlijke, scherp toegespitste dynamische en agogische contrasten kan worden gerealiseerd. Zeker, er waren prachtige momenten, vooral in de varia ties van het middendeel. Doch anderzijds wist Krebbers in het laatste deel niet steeds te vermijden, dat de toon in de forti wat werd geforceerd. Ook hier leek Lccrlingcnavond Balletschool Swinkels- Hendiichs in Burcht Het was tijdens het aanschouwen van de dansen, die de leerlingen van de bal letschool Swinkels-Hendrichs gisteravond in de Burcht uitvoerden verheugend te kunnen constateren, dat er sinds de vo rige leerlingenavond vorderingen zijn gemaakt. Maakte het geheel toen een rommelige indruk, de uitvoering van gisteravond was meer verzorgd; de cho reografie van de dansen was door me vrouw Swinkels-Hendrichs beter uitge werkt en de leerlingen zijn er in geslaagd meer 6feer te brengen in hun dansen Hier en daar hadden zij nog wel eens te kampen met het bewaren van hun even wicht, maar bij voortdurende oefening en een strenge zelfbeheersing kan ook dit ln de toekomst worden verbeterd! Aan het begin van de avond dreigde het programma op een mislukking te lopen; de pianist, de heer Bert Her mans, was nog niet aanwezig, tot grote wanhoop van mevrouw Swinkels. Na drie kwartier, waarin de aanwezigen hebben kunnen luisteren naar muziek en kunnen kijken naar een proefles van de jongsti leerlingen, kon het programma beginnen, daar de heer Hermans Inmiddels was gearriveerd. De muziek, waarop werd gedanst was van Tschaikowsky, Debussy, Brahms, Liszt, Von Weber, Khachaturian e.a. All» costuums werden op eigen atelier vei vaardigd- „Tuinstadwijk" recipieert Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan op 30 October zal de woning bouwvereniging „De Tuinstadwijk" Vrij dagavond 28 October om half acht in het Vlies een receptie houden. Lusirumfeesi Hervormde meisjesclubs De meisjesclubs van de Hervormde wijkgemeente Rehoboth hebben hun ste lustrumfeest gevierd. Bij de opening gaf een van de leidsters in dichtvorm overzicht van het werk gedurende laatste vijf Jaar. Hierna werd een en gevarieerd programma ontwikkeld. De bezoekers, die ook op andere avonden van de meisjesclubs „Margrieten" „Zonnestraaltje" gewend zijn iets bijzon ders te zien en te horen, werden keer in geen geval teleurgesteld. De zaal was geheel bezet. De wljkpredikant, ds J. de Wit, dankte de leidsters voor hun trou we en ijverige medewerking. Ten be sluite van de avond werd gezang 135 ge- 1 zongen: Dankt, dankt nu allen God. Na de pauze leek een en ander beter i zullen worden: de inzet van Debussy' prachtige sonate was in elk opzicht schit terend. Doch ook hier werd soms sfeer geforceerd door al te nerveuze ladingen, die wel effect verzekerden, doch aar ons gevoel aan de geest van dit erk vreemd waren. Zoals te voorzien was, kwamen beide solisten eerst in hun element toen de irtuositeit ging overheersen. Ravels Habanera werd schitterend gespeeld, evenals de overigens wat zoetelijke Ber- (en sourdine) van G. Fauré. Saint Saëns Rondo Capriccio, een uiterst dank baar geschreven vuurwerkstuk, waa zelfs de beste violist de handen vol heeft, bekroonde dit deel van het programma. De geestdrift was zeer groot, toegiften moesten wel volgen. Om ieder tevreden e stellen, aldus Krebbers, werden Irtuoos en een klassiek werkje geko- en, n.l. Pablo de Sarasate's Romanza Andaluza en Bachs aria uit de derde kestsuite in D van J. S. Bach. Het ee deel deed het heel goed, vooral dank zij de brillante voordracht, het tweede, hoe zeer fraai van toon, horen we toch liever in de oorspronkelijke versie voor strijkorkest en in de ware toonsoort. Toen het applaus nog steeds aanhield, zwichtten de solisten voor deze aandrang an de toehoorders en herhaalden nog ;ns de Berceuse van Fauré. Violistisch was deze avond belangwek kend, zuiver muzikaal gezien werd, naai gevoel, niet aan alle eisen voldaan. Dr J. van der Veen Agenda van Leiden Vrijdag Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O. en de VIRO, herdenking tien-jarig bestaan Ver. Naties, film- en voordrachtavond. Rehoboth. 8 uur: Ned. Chr. Vrouwen bond, dr F. A. Nolle uit Utrecht over: Leugen in de geneeskunde. Remonstrantse kerk. 8 uur: de heer en «vrouw Hinlopen—Vanninga over: Reis door Bijbels land. Gerecht 10, 8 uur: Vereniging voor Vrij zinnig Hervormden, dr J. F. de Wijn over: De medicus in dienst van de Zending (met lichtbeelden). Antonlus-clubhuis, 8 uur: vereniging leerlingen meisjes-h.b.s., propaganda- Lakenhal, 8 uur: Vereniging „Oud- Leiden", H. Dijkstra uit Heemstpde over: De valkerij vroeger en nu, met gekleurde lichtbeelden. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed, iet medewerking van Leo Mens (orgel) a Jaap Stotijn (hobo). Leiderdorp. Herv Jeugdhuis, 8 uur: filmstudiekring Herv. Gemeente, P. J. Mullem uit Oegstgeest over: Inleiding tot de film. - i d e r d o r p. Koningin Juliana- school, 8 uur: ouderavond. Zaterdag Clubhuis speeltuin Oosterkwartier (Ambonstraat), half 4: NUSO-streekcon- ferentie over het goede boek en veilig Hoek WarmonderwegRijnsburgerweg, .15 uur: Chr. Jeugdbond van Natuur vrienden, slootjes-excursie. Bordes station, 2.15 uur: Ned. Chr. Reis- ;reniging, herfstwandeling door de koninklijke landgoederen Raaphorst en Ter Horst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., openingsconcert door Rott. Philh. Orkest Eduard Flipse m.m.v. Colette Bru- gerolle en Marinus Flipse. piano-duo. id e.r d o r p, canting Touwfabrieken. half 3 en half 8. feesten „Zijlkwartier" (tien Jaar). Middelstegracht 3. Evangelische Chris ten Gemeenschap, 10 en 8 uur: Maranatha- conferentle. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad over woningbouw. Boerhaavezalen, half 3: opening jeugd boekententoonstelling „Boek en Jeugd" wethouder Van Schaik (t.m. 29 October). Leids Volkshuis, 8 uur: Jeugdavond ter herdenking tien-jarig bestaan Ver. Naties. Middelstegracht 3, Evangelische Chris ten Gemeenschap, 8 uur: Marana'ha- conferentie. Schouwbur.,, 8 uur: abonnementsvoor- stelling. toneelgroep „Theater" met „Wachten op Godot". Boerhaavezalen, 7 uur: opening expo sitie van door welpen vervaardigde voor werpen. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, eerste ronde compe titie. filin „Zolang je bij mij bent". Leiderdorp, café Doesburg 8 uur: contactavond buurtvereniging Doesburg. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshi. tot 20 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Bianken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijc*., Steenstraat 35. tel. 20136. (Advertentie) PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS V.N.-slTaat in Leiden De voor de P.v.d.A. in de Leidse raad zit ting hebbende leden E. Meester en M. var Aken hebben de raad schriftelijk voorge steld in het te bouwen centrum van d< wijk Zuid-West een plein, laan of straat •rnoemen naar de Verenigde Naties. Aanleiding hiertoe vinden zij in de op 24 October te houden herdenking van 10-jarig bestaan der V.N. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Paulina, dr. van J. J. Kager en E. P. Reedijk: Abraham Pieter, zn. van L. Kranenburg en N. v. ELswijk; Jozef Jacobus, zn. van J. J. de Wekker en J. Overdyk. GEHUWD: H. E. de Haan en W. Krui- der; J. B. Wilterdink en E. J. van de Kreeke; J. L. Frieling en M. E. Duyven- dak. Gymnasiaslenorkesi van Leiden voor de radio In de serie .Jeugdconcerten van de N.C.R.V. In de serie „Jeugdconcerten" van Ned. Chr. Radio-Vereniging, een deel vs het Woensdagmiddagprogramma. treedt instaande Woensdag om 3 uur het Leid- gymnaslastenorkest onder leiding Han Zirkzee op. Het is de bedoeling de NCRV. een reeks van twaalf uitzen- ?n te verzorgen, om de jongelui te laten horen, welke mogelijkheden er alle maal zijn, als men met elkaar muziek wil maken. Op 5 October heeft een jeugdcorps uit Klaaswaal de rij geopend. Dit orkei bestaat uit koperen blaasinstrumenten. Leidse gymnasiastenorkest heeft een gemengde bezetting van strijkers en bla- Het programma ziet er als volgt uit: 1. Zes Duitse dansen van Jos. Haydn 1, 2 en 3 allegretto. 4 meno mosso, 5 allegro moderato, 6 coda come primo); 2. co voor klavier en strijkers naar een s van Joh. Christ. Bach, bewerkt door W. A. Mozart (de klavierpartij wordt ge speeld door Elly Dissevelt); 3. Divertimen to van Gert van der Steen (ouverture, in termezzo, mars); 4. Hohenheimer dansen, opus 48. van Willy Schneider. Aangereden meisje is overleden Het veertien-jarige meisje S. V., dat eergistermiddag op de Hoflaan te Leiden door een vrachtauto werd aangereden daarbij inwendig ernstig werd gekneusd, is gistermiddag in het academisch zieken huis aan de verwondingen overleden. „Moeder onder de moeders" Zuster Fieten heelt wisseling gemakkelijker gemaakt De Prot. Chr. vereniging „Het Oranje-Groene Kruis", afdeling Leiden, hield gisteravond een ledenvergadering, waarbij ongetwijfeld het belang rijkste punt was het afscheid van zuster G. Meyering en de installatie van zuster G. Fieten. „Zuster Meyering" is niet juist meer, want zy is mevrouw Van Essen-Meyering geworden en dit is ook de reden van haar afscheid. De voorzitter, de heer J. Roorda, noemde zuster Meyering de ziel van de vereniging. Door haar activiteit is de vereniging uitgegroeid. Het werk van de kruisvereniging geeft veel voldoening, aldus de heer Roorda. Dit moet ook voor haar prettig zijn. Maar het werk van zuster Meyering hield niet alleen verplegen in; de vereniging staat op positief Christelijke grondslag. De geestelijke verpleging is dus ook zeer be langrijk. Beide aspecten van het werk wa ren bij zuster Meyering in goede handen. Het is geen gemakkelijk afscheid, maar zuster Meyering kan terugzien op een blijde tijd en ook haar huwelijk stemt tot blijdschap. Om de band met de vereniging te handhaven en de waardering voor haar werk tot uitdrukking te brengen heeft het bestuur haar tot adviserend bestuurslid benoemd. Zich wendend tot zuster Fieten, zei de heer Roorda, dat het bestuur blij is met haar komst, omdat daardoor de wisseling gemakkelijker is gemaakt. Vanaf Juli werkt zuster Fieten al in Leiden en in die tijd is gebleken, dat de vereniging het goed heeft getroffen. Ook omdat zij De heer Roorda heeft namens het bestuur van de afdeling Leiden van het Oranje-Groene Kruis afscheid genomen van zuster Meijering. Rechts op de foto de opvolgster van de zuster, zuster G. Fieten. Foto N. van der Horst Haagse economische politierechter Horlogemaker kreeg boete De offirier van justitie bij de Haagse economische politierechter eiste 150 boete of 60 dagen tegen een Leidse Hor logemaker. Deze had In diverse gevallen horloges op afbetaling verkocht tegen een hogere prijs dan toelaatbaar was. De verdachte gaf de feiten toe. Hij was destijds niet met de wettelijke bepalingen up ae hoogte geweest. Sindsdien warer echter geen overtredingen voorgekomen- Op de horloges zou hij trouwens verlies hebben geleden, want in één geval was er een aantal reparaties nodig en in an dere gevallen hadden de klanten nooit afbetaald. Gezien deze omstandigheden vroeg hij een milde straf. Het vonnis luidde 100 boete of 20 da gen. Lichtmatroos smokkelde. Overeenkomstig de eis veroordeelde de oolitierechter een ni'et-verschenen 18-Ja- rige matroos uit Leiden tot 25 boete ot 10 dagen met verbeurdverklaring van 160 sigaretten. De verdachte had deze siga retten het land binnengesmokkeld en had een schikkingsbedrag van 12 niet be taald Melkverkoper te werklustig Togen de melkverkoper uit Lelden eiste de officier van Justitie 60 boete of 30 dagen en drie dagen hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van twee Jaar De man was al herhaaldelijk bekeurd Indonesisch burgerlijk en conflictrecht SEDERT 1938 heeft Kollewijn het Nederlands-Indisch burgerlijk en in- tergentiel recht, later het Indonesisch burgerlijk en conflictenrecht ge doceerd. Hij is even goed thuis in ander intergentiel en internationaal recht, was persoonlijk een voorname illusttatie van het „conflictenrecht" tijdens de bezettingsjaren en diende de Senaat op onvermoeibare wijze met zijn grote kennis van de Nederlandse wet niet alleen, maar ook met construc tieve bijdragen in zake vernieuwing van het universiteitsbestuur, in ver band met de discussies vóór het ontwerp-hogeronderwijswet. Met deze woorden eerde prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink in zijn rede bij gelegenheid van de rectoraatsoverdracht der Leidse universiteit op 19 September j.l. zijn ambtgenoot prof. mr R. D. Kolle wijn. die om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat aanvroeg. En zo heeft de rijksuniversiteit te Leiden deze maand afstand moeten doen van deze beminne lijke geleerde, die hoewel pas 62 Jaar oud niet langer opgewassen bleek tegen zijn omvangrijke arbeid als hoogleraar ln het Indonesisch burgerlijk en conflict- recht. Roeland Duco Kollewijn werd op 7 De cember 1892 te Amsterdam geboren. Zijn vader was de bekende H B.S.-directeur dr R. A. Kollewijn. wiens naam verbon den is aan de door hem ontworpen spel ling. De zoon studeerde rechtswetenschap pen aan de Amsterdamse gemeentelijke universiteit en promoveerde cum laude op een proefschrift over „Het beginsel der openbare orde ln het internationale pri vaatrecht". Reeds vroeg trok zijn hart naar ons In- sulinde. en daarom bereidde hij zich door ernstige studie aan de Leidse universiteit op de taak. die hem daar zou wach ten. In 1918 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de staatswetenschappen. Hierna trok hij naar Indië. waar hij m griffier is geweest van de Raad van Justitie te Semarang en ambtenaar ter beschikking van de directeur (ongeveer minister) van Justitie. In 1924 kwam zijn benoeming af tot hoogleraar aan de Rechtshogeschool te Batavia, met als leer opdracht: het onderwijs in de rechts wetenschap. het handelsrecht, het inter nationaal privaatrecht en het volkenrecht. Twaalf Jaar later keerde prof. Kollewijn naar Nederland terug om als opvolger prof. dr mr I B Cohen aan de Groningse hogeschool onderwijs te geven in hei bur gerlijk recht, het agrarisch recht er burgerlijk procesrecht. In 1938 aanvaardde hij het ambt hoogleraar in het Nederlands-Indisch bur gerlijk recht, het intergentiel recht e vorming der hedendaagse rechtsinstellin gen aan de Leidse universiteit, welke leeropdracht in 1953 werd omgezet ln die voor het Indonesisch burgerlijk en flictrecht. Algemeen bekend is. dat prof. KoMewljn in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de ontwikkeling der Oosterse rechtsweten schappen. voornamelijk doordat het ver lies van Indië een heroriëntatie van de Indonesische studiën noodzakelijk maakte. wegens het te laat verkopen van zijn producten. Verdachte zelf was niet ver schenen, wel zijn vrouw. De politierechter vèrtelde haar. dat dit nitt langer kon. want de winkels mo rn op tijd sluiten en dan gaat het niet an, dat men na die tijd nog wel aflevert an de deuren. De rechter veroordeeldi e man tot 50 boete of 20 dagen hech tenis en drie dagen hechtenis delijk met twee jaar proeftijd, Melkinrichting beboet Een melkinrichting en zuivelfabriek te Katwijk was ook voor de politierechter gedagvaard, omdat op flessen met vanille chocoladevla geen pasteurlsatiedatum voorkwam. Voor de N.V. was de directeur •erschenen. Hij voerde aan, dat het schatten van de consumptie erg moeilijk is, en gezien de houdbaarheid is het product de vol gende dag evengoed verkoopbaar. Men heeft het product in voorraad in de koel- :n als men het uitgeeft, worden de flessen gedateerd. De briefjes gaan echter gemakkelijk af. Eenmaal per week wordt het product vervaardigd. Overeenkomstig de els werd de N.V. net 50 beboet Nederland-Engeland Sharw wel an'ii-kerkelijk maar geen adieïst feld Bernard Shaw. Daarom vertelde Edw. Sterling, de weduwe van de Britse toneelspeler van die naam, op een eenkomst van „Nederland—Engeland' de Doelen het meest van hem ln haar lezing: „British dramatists of the twen tieth century". Bernard Shaw leek op een ondeugende Jongen, die nooit volwassen werd, zei n Sterling. Maar hij werkte systematisch ging wel degelijk na, hoe het publiek het it ontvankelijk was voor wat hij wilde schrijven. Het werd meestal iets frivools, as Shaw zelf steeds ernstig. •1 was Shaw anti-kerkelijk, maar be slist geen atheïst. Om dit te bewijzen las Sterling enige fragmenten uit zijn k. waarin Shaw zich van zijn reli gieuze zijde liet zien. Ook sprak zij over Sir John Galworthy. Hij drong er ln zijn werken steeds op de wet menselijker te maken en ga: lensen allerwegen de aansporing, el- meer te ontzien. „Eenmaal," zo ver telde mrs Sterling, „was Churchill, toen minister van Binnenlandse Baken, zó der de Indruk gekomen, dat hij spoedig een door Galsworthy bepleit wetsontwerp Indiende." De heer G. H. Rigter De heer G. H. Rigter, directeur van de gemeentelijke accountantsdienst, is be noemd tot hoofd van de economische af deling van de provinciale ziekenhuizen in Noord-Holland P. A. Glasbergen gaat Leiden verlaten De heer P. A. Glasbergen, vooral be kend in Chr. Geref. en Anti-Revolutio naire kringen, zal zich per 1 November in het Oosten van het land vestigen. De heer Glasbergen maakte eerst deel uit als bestuurslid van de A.R. wijkkiesver- eniging III. Sinds Maart van dit jaar trad hij als voorzitter van wlj'k II op. In het kerkelijke leven diende hij de Chr. Geref. Kerk als diaken en was hij tevens voorzitter van de plaatselijke man. nenvereniging en bestuurslid van het dis trict Den Haag en omstreken van de Chr. Geref. maimenverenigingen. il ln het werk van Oranje-Groene Krui» bezig was en bij haar de geestelijke ver zorging in goede handen is. De voorzitter sprak de wens uit, dat de band met leden bestuur steeds hechter zal worden en dat zij spoedig zal zijn „onze zuster Fia- Steun De heer J. Blok, de penningmeester van de vereniging, sprak ook een enkel woord. Zuster Meyering was vooral voor de pen ningmeester een grote steun geweest. Al» de kas er niét best voor stond kwam zij een lijst nieuwe leden en geïnde con tributies. Aan eigen rechten heeft ze wit gedacht. Ze had een hoge opvatting ïn haar taak. De heer Blok eindigde met :n ln sprookjessfeer getrokken wens: Sn ze leefden nog lang en gelukkig". Zuster G. Zeilsfcra sprak namen» het centraal bureau van het Oranje-Groene Kmis woorden van dank en roemde de prettige samenwerking. Ook was een tele gram aanwezig van de heer R. Smit jr, secretaris van het centraal bureau. Mr H. Mulder wijdde in verzen, die niets met Sinterklaasrijm te maken hadden, een de aan de scheidende wijkzuster. Hierna sprak mevrouw Van Essen- Meyering zelf. Zij bracht dank aan het bestuur en de leden, omdat dezen haar het werk zo makkelijk hebben gemaakt. Bovenal dankte zij God, Die haar de kracht en de gezondheid heeft gegeven haar werk te doen. Zij hoopte, dat de vereniging zou blijven bloeien tot eer van od en ten dienste van de mensheid. De voorzitter maakte hierna bekend, dat behalve het consultatiebureau ook een zuigelingenbureau is geopend. Het leden tal is van 1000 tot 1200 gestegen. De heren n der Mark en K. Klein hebben hier veel voor gedaan. Gezondheidszorg De directeur van de G.G.D., dokter C. Zijerveld, sprak hierna over de ge zondheidszorg. Hij schetste eerst de toe- tand omstreeks 1880. Het ziekenhuisper soneel werd gerecruteerd uit Veenhuizen st was uitzondering als één van hen, mannelijk zowel als vrouwelijk, na een „avondje uit" nuchter thuis kwam. De misdaad had ln de ziekenhuizen een goede kans. In Noord-Holland is de eerste kruis vereniging ontstaan tijdens een epidemie. irta vroeg aan dames uit zijn dorp hulp. Langzamerhand zijn de diverse kruisverenigingen opgekomen. De taak de wijkverpleegsters is zeer uitge breid en breidt zich nog fteeds uit: ouderenzorg, moedercursussen en zuige lingenzorg. De wijkverpleegster moet een moeder onder de moeders zijn. Volgens was zuster Meyering dit geweest en hij bracht haar, ook namens de gemeente, haar vele werk dank. Koe in Oude Singel Vanmorgen omstreeks half negen ge- aakte op de Oude Singel ter hoogte van ie Lakenhal een koe, bestemd voor de veemarkt ln het water. Met vereende krachten probeerde men het dier weer op de kant te krijgen wat eerst helemaal niet lukte. Politie en brandweer werden ge waarschuwd maar toen deze arriveerden, bleek men de koe reeds uit haar benarde positie te hebben bevrijd. lubileum bond Leidse Harmonieën Op 11 November zal het zilveren Ju bileum worden gevierd van de bond van Leids* harmonie- en fanfareverenigingen. Er is dan een feestavond ln de stadsge hoorzaal, die bestaat uit een concert, te geven door het fanfare-orkest Pius X te Poeldijk onder leiding van de heer W. Leeuwen, en na de pauze uit een gezellig samenzijn, waarbij The Blue Moon Combo onder leiding van Peter Logeman medewerking verleent. Tijden» de pauze, omstreeks tien uur. is er gele genheid het bestuur van de jubilerende bond geluk te wensen. Handlangster van Petrol Mevrouw Oilier voor militair hof Mevrouw Rose Marie Oilier, voormalig secretaresse op de code-afdeling der Franse ambassade in Canberra, de hoofd stad van Australië, staat vandaag terecht voor een militair gerechtshof te Parij». ZIJ wordt er van beschuldigd, haar supe rieuren niet op de hoogte te hebben ge steld van ontoelaatbare vragen betref fende Franse troepenverschepingen naar Indo-Chir.a, haar door Wladimlr Petrof gesteld. Petrof was destijds verbonden aan de Russische ambassade In Canberra, doch heeft de Australische regering later om politiek asyl gevraagd. Mevrouw Oi lier werd kort daarop gearresteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. De vraag Is of zjj de veiligheid van de Fran se sUat in gevaar heeft gebracht. Verkeerstunnels in Brussel Ter ontlasting van het verkeer ln de Brusselse binnenstad, zullen In verband met de komende wereldtentoonstelling, enkele verkeerstunnels worden aange legd. Dit zal in het bijzonder geschieden bij de Louiselaan, een berucht verkeers punt tijdens de spitsuren. Bollenschuur afgebrand. In S». Pancraa is Woensdagnacht de bollenschuur van C. Wagenaar, geheel gevuld met gladiolenbollen, tot de grond toe afge brand. De heer Wagenaar waa verzekerd. Aardappels voor Berlin. Toestem ming verleend voor Invoer van 20 000 ton Nederlandse consumptie-aardappel».

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3