Jlieutue srije (ömranl PRIJSbaby Brood en spelen voor het Russische volk A Gaan Margaret en Townsend toch trouwen? Honderd gulden boete geëist voor dodelijke klap UI ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertig*# jaargang No 10474 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen SHntjottltbUahrtlioM mgn her» in Icflfcrnspotl" TEVREDEN MET ARMZALIG BESTAAN Moskou heeft de weelderigste metro ter wereld i correspondent Alfred van Sprang) t vrije tijd in de rij staande moeten WEELDE We lopen maar wat* Na een poosje komen we bij het k sale, moderne gebouw van de L< bibliotheek waar men meer dan re millioen boeken en documenten uit alle delen van de wereld beweert te hebben. Onder de bibliotheek bevindt zich een van de stations van de métro. De Ameri kaan blijkt het nog niet gezien te hebben. „Is het de moeite waard?" „Absoluut" We kopen voor vijftig centen een kaart je en laten de helft er van door vrouwelijke controleur afscheuren. De Moskouse métro is een openbaring voor wie de métro in London. Parijs en New York kent. Het interieur is overdreven weelderig. Kunstenaars van naam hebben hun beste krachten aan de verfraaiing van de stations gegeven. Men heeft royaal gewerkt met marmer. Overal bevinden zich mozaïeken, wandschilderingen, beeld houwwerken en gebrandschilderde ramen Het is natuurlijk allemaal communisti sche kunst. De hele métro is tenslotte eer communistisch kunstwerk. Maar men za! moeten toegeven dat hij tegelijk ook aar de hoogste vervoerseisen voldoet. GEEN RECLAME be- Een roltrap voert ons snel neden. Het perron heeft iets monumentale interieur van een bankge bouw. De vloer bestaat uit glanzende tegels. De wanden zijn van marmer met marmeren banken er tegen. Kleurige mozaïeken in lijsten van? rococo-achtig stucwerk breken het strakke wit. Van het plafond hangen kronen van kunst smeedwerk, welke een zee van licht ver spreiden. En een relief van Lenin en Sta lin met een inscriptie er onder sluit het perron af. De drukke reclameaffiches van de métro-stations in het westen ont breken hier volkomen. (Zie vervolg op pagina 9.) MOSKOU, Sept. ZONDAGMORGEN. In het kantoor van Intourist is het een hele drukte. Verscheidene buitenlandse toeristen willen e,en kerkdienst bijwonen en komen daar over inlichtingen inwinnen. „Is er een protestantse kerk?" „Ja, mevrouw". „Hoe laat begint de dienst?" „Om half tien". „Waar is de rooms-katholieke kerk?" „In de Loebjankastraat, mijnheer." „Wilt u me daar met een auto heen laten brengen?" „Een ogenblik". Intourist verstrekt de inlichtingen ambtshalve, maar het gebeurt met merk baar minder enthousiasme dan het ver strekken van inlichtingen over de grote landbouwtentoonstelling of het Lenin- museum. De godsdienst speelt nu eenmaal maar een heel bescheiden rol in Rusland. En zeker in het leven van de ambtenaren ran het staatsreisbureau Intourist, die stuk voor stuk beproefde supporters van het communistische regiem zijn. Welis waar zijn er in Moskou nog zestig ker ken (vijf-en-vijftig Russisch-Orthodoxe, drie synagogen, één Rooms-Katholieke en één Protestantse) maar de meeste kerk gebouwen zijn zeer klein. En het is maar een uiterst gering percentage van de mil- lioenenbevolking dat deze kerken be- WACHTEN We verlaten het hotel. „We" wil zeggen: een Amerikaanse col lega en ikzelf. Het is vandaag veel stiller op straat dan anders. De trottoirs zijn bijna leeg. Er rijden maar weinig auto's. De kantoren en ministeries zijn gesloten. En ook veel winkels zijn dicht al zijn er ook (Moskou's grootste warenhuis Gum bijvoorbeeld) een aantal juist open om de mensen, die de hele week moeten wer ken in de gelegenheid te stellen op Zon dag hun inkopen te doen. Maar doorde weeks of Zondag: men staat overal ge duldig in de rij te wachten. Sommige winkels openen eerst om tien uur of elf uur, maar een half uur tevoren staan de mensen al voor de deur. Het is een uit vloeisel van het gebrekkige productie- en distributie-apparaat. De Russen zijn er echter zo aan gewend dat ze er niets van zeggen. En dat ze het volkomen noripaal vinden om een groot deel van hun schaar- Officiële verklaring laat ruimte: PRINSES MARGARET en kolonel Townsend zullen hoogstwaarschijnlijk in het huwelijk treden. Dit is de conclusie, waartoe gezaghebbende po litieke kringen gekomen zijn, na bestudering van de verklaring, die gister avond werd uitgegeven. Koningin Elizabeth heeft haar zuster toestemming gegeven, kolonel Townsend meermalen tijdens zijn verlof te ontmoeten. Aangenomen wordt, dat nu nog slechts de noodzakelijke, officiële forma liteiten zullen moeten worden afgewikkeld. De officiële verklaring luidt, dat op het ogenblik geen aankondiging over de persoonlijke toekomst plannen van prinses Margaret wordt overwogen. De prinses heeft de pers secretaris van de koningin-moeder verzocht, de hoop uit te spreken, dat pers en bevolking haar de gebruikelijke hoffelijkheid en medewerking zul len betonen bij het eerbiedigen van haar particuliere leven. Nieuwe ontmoeting in idyllisch landhuis Korte tijd nadat deze verklaring was uitgegeven, kwam prinses Margaret in het landhuis van haar nicht, mevrouw Wills, nabij Windsor aan. Slechts enige minuten tevoren was kolonel Townsend daar gearriveerd. Aan Ass. Press ontlenen wij voorts, dat prinses Margaret en Townsend elkaar gisteravond opnieuw ontmoet hebben in een romantisch landhuis, diep in het bos van Windsor. Dit vond plaats ten huize van de heer en mevrouw John Lycet Wills, in het dorpje Blnfield. Mevrouw Wills is een volle nicht en bovendien een hartsvriendin van prinses Margaret. Townsend zal het weekeinde bij zijn be jaarde moeder in het dorpje Crowcombe, 240 km. ten Westen van de hoofdstad, in het graafschap Somerset, doorbrengen. MARGARET: blijde toekomst.... Ook de grijze mevr. Gladys Towns end, weduwe van een luitenant-kolonel van het Engelse leger, werd geïnter viewd. Zij vertelde niet te weten, wat Peters plannen z(jn en het beste was te wachten tot het parlement weer bijeen zou komen. (Het Engelse parlement komt op 25 October weer bijeen.) De familie Townsend is een typisch voorbeeld van de Britse gegoede mid denstand. Peter zelf en de meeste van zijn zes broers zijn in India en Birma geboren. De Londense pers heeft grote aandacht besteed aan het feit. dat een man en drie vrouwen, beladen met dozen, waarin hoeden en kledingstukken, Clarence Hou se binnengingen. Uiteraard verdringt een nieuwsgierige menigte zich voor de hekken van het landhuis van mevrouw Wills, waar prin ses Margaret het weekeinde doorbrengt en In verband hiermede Is het politietoe zicht aanzienlijk versterkt. Persvertegen woordigers uit de gehele wereld zijn In het dorpje IBInfield aanwezig, waar alle hotels zijn volgeboekt. Stalins oudste zoon werd gedood De oudste zoon van Stalin, Jakob Dzjoegasjwili, werd in. 1945 doodgescho ten door een Duitse wachtpost in een kamp te Oranienburg, omdait hij weiger de een bevel op te volgen. Dit is mee gedeeld door een Duitse krijgsgevangene, die uit Rusland is gerepatrieerd. Het lot van Stalins oudste zoon is 10 jaar lang een mysterie gebleven. Stalin zelf stelde in 1950 een beloning van een millioen roebels in hel vooruitzicht voor het vinden van Jakohs graf. Jakob Dzjoegasjwili, die kapitein was bij de j artillerie, werd in 1941 bij Smolensk ge vangengenomen. De gerepatrieerde officier die dit mee deelde. Walter Reuschle. een journalist, zeide, dat hij Jakob in de nazomer van 1941 had gesproken in het kamp Oranien burg. Heusinger, eerste Duitse generaal De Westduitse regering streeft er naar, slechts „nette officieren" toe te laten tot het nieuwe leger. Over het algemeen zul len zij. die tot de S.S. en de S D. hebben behoord, niet worden opgenomen. Voorts moeten de officieren een „ordelijk ge zinsleven" leiden. Dit blijkt uit de richtlijnen, opgesteld door de machtige selectie-commissie van de Westduitse bondsdag. Deze commissie heeft Adolf Heusinger benoemd als de eerste luitenant-generaal van de nieuwe Wehrmacht. De 57-jarige Heusinger zal stafchef worden. Heusinger was tijdens de oorlog chef van de afdeling operaties van 't Duitse oppercommando. Hij stond naast Hitler, in diens hoofdkwartier, toen de voor de „Ftihrer" bestemde bom ont plofte. Heusinger werd gewond en als verdachte gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. Reis begint vanmiddag Koningin en Prins uitgewuifd door vlaggend Schiphol Curasao trappelt van ongeduld en spanning STALIN is overal in brons, steen en marmer in Moskou aanwezig. Hier schijnt hij de bezoekers van het Gorky Cultuurpark aan de Moskwa een joviaal welkom toe te roepen. (Van onze spectale verslaggever) OM HALF ZES VANMIDDAG zal de Jan van Riebeeck. een DC 6b met koningin Juliana en prins Bernhard aan boord, van Schiphol opstijgen om de eer étappe van de reis naar de West te maken. Het vliegtuig vliegt rechtstreeks de Azoren, waar het. op het vliegveld Santa Maria vanavond om tien uur plaat selijke tijd (24 uur Nederlandse tijd) aan komt. Na* een oponthoud van drie kwar tier gaat men door naar de Bermuda eilanden, waar de Jan van Riebeek Zon dagochtend om kwart over zes plaatselijke tijd aankomt. (Dat is kwart over elf Ned. tijd. De hele Zondag, tot des middags vier uur. wordt daar doorgebracht. Om acht uur Zondagavond hoopt men aan te ko men op het vliegveld San Juan in Porto- rico. Koningin en Prins begeven zich daar naar Hr Ms De Ruyter. die er gemeerd ligt en om tien uur des avonds vertrekt de kruiser voor de vaart naar Curagao. Kabinet aanwezig Schiphol was. deze hele Zaterdag al. met t'ele vlaggen versierd. Het punt ran vertrek is de intercontinentale wachtka mer. waar de Koningin en de Prins om vijf uur zullen aankomen. Daar zullen, om vier uur. de dames en heren van het gevolg reeds arriveren. De meeste func tionarissen zijn vergezeld van hun echt genoot of echtgenote. Als personeel var het Koninklijk paar gaan mee een kamer- Adenauer nog één week bed houden Bondskanselier Adenauer zal nog acht dagen het bed moeten houden. Hij zal niet vóór het einde van de volgende week zijn werkzaamheden kunnen her vatten. Het herstel van de 79-jarige bondskanselier, die verleden week een lichte aanval van longontsteking heeft gehad, verloopt Cardiogram Eisenhower geruststellend De artsen, die president Eisenhower behandelen, hebben meegedeeld, dat het cardiogram, zijnde de curve der hart- bewegingen, zich Vrijdag voor het eerst bevredigend niveau heeft gestabili seerd. Het rapport der medici houdt ech ter niet in, dat het genezingsproces reeds is voltooid. over de Rijn te Rhenen ontworpen, gezien van de zui delijke oevermet Rhenen (Cu- neratoren) op de achtergrond. Het zomerbed. wordt in één keer overspannen (ruim 143 meter). De vroegere pijler in het midden van de rivier is op geblazen. De oude spoorbrug is gebouwd in 1880, vernield in 1940, hersteld, en in 1945 op nieuw vernield. De oude land- hoofden en pijlers dienen zo veel mogelijk voor de nieuwe verkeersbrug. De onderbouw komt begin 1956 gereed. De stalen bovenbouw wordt in 1956 gemonteerd. De brug ligt in de Noord-Züidverbinding, die naar het noorden aansluit op de provinciale weg naar Veenendaal-Amersfoort. Olievlek op IJsselmeer Gistermiddag is ten noordoosten van Lelystad een grote olievlek waargeno- en. De afkomst is onbekend. Ten noorden van Ameland is een met de kiel naar boven drijvende reddingboot Twee dagen na moord Weer een verpleegster bij Soest aangerand De politie te Amersfoort. Soest en Zeist ontvangt tientallen tips van dames dl' de laatste tijd zijn aangevallen. Reeds is een 23-jarige man uit Den Dolder gear resteerd, die bekend heeft. Zondag jl. 30-jarige vrouw te hebben willen randen in Klein Zwitserland. Hij wordt nu danig aan de tand gevoeld in verband met de Woensdag gepleegde moord op de leerling-verpleegster Willy van Soest te Zeist. Het slachtoffer van Zondag had pas aangifte bij de politie gedaan, toen zij van de moord had vernomen. Uit een aantal foto's wees zij op het politiebureau haar aanvaller aan. Gistermiddag is op het rijwielpad van Soestduinen naar Amersfoort opnieuw een verpleegster bedreigd. Een onbekend gebleven man rukte haar van de fiets en poogde haar aan te randen, maar het meisje verzette zich krachtig en riep on ophoudelijk om hulp. De man liet haar los, maar bedreigde haar: „Hou je mond. anders ga je de zelfde weg als die verpleegster in Zeist Heb je dat ndet in de krant gelezen7" De verpleegster was zo verstandig, niet temin direct de politie te waarschuwen. Zij herkende in de gearresteerde Dolde- naar echter niet haar aanvaller. Het meisje, de 22-jarige G. Barendregt, werk- in het sanatorium Zonnegloren te Soestduinen. Maharadja's gaan verdwijnen... JN NEW DELHI. zetel van India's gering, is een rapport u t- cies, thans volkomen zal veranderen. India Als de richtlijnen van het rapport gevolgd worden, zullen de Prinselijke Sta ten van India en hun le gendarische Maharadja's ophouden als zodanig te best geen kleinigheid het heeft dan ook 21 maanden in beslag geno men. om dit rapport sa men te stellen, het omvat 110.000 woorden en drie man hebben zich er al die bezig gehouden hun eigen staat krijgen, verwacht men de groot ste tegenstand van de po litici en de ambtenaren van de elf te liquideren staten. Sommigen zullen wellicht worden opgeno men in het bestuursappa raat van de naburige pro vincies. Maar de rest zal zijn gemakkelijke baan tjes trlijk ijd opgeven. Het rapport geeft de ritten de schuld van de afhankelijke staat werd. indeling pan India's kaart, hield men de Maharadja s zoals deze er vandaag uit- x als gouverr ziet. Ames in de „Daily Mail", aanbevoiei dat de romantisch kim- ten kende namen Mysoi dor« Patlala en PataudI zjj Men i moeten verdwiji men met de sprookjes- len en achtige regeringen. die er Men de schepter zwaaien. Dat dat de Hyderabad, de grootste rappor Het nieuwe India zal in dat zij moe- grote lijnen worden inge- met titels en ai' deeld naar de 15 belang- ran mening, dat rijke taalgebieden. Pre- ongewenste aan- mier Nehr hang rond zich verzame- verklaarde enigszins ver ten en handhaven. baasd te zyn over som- Men verwacht uiteraard mige der aanbevelingen. irstellen van het maar hg wilde toch deze ■o- kwestie met waardigheid i rust zuilen en tot lagzaamhetd be- Tegen wachtmeester (e Vinkeveen HONDERD GULDEN BOETE eiste gis teren de officier van justitie van de Utrechtse rechtbank tegen de wachtmees ter 1ste klasse P. H. uit Vinkeveen, die op 31 Juli 1954 de 22-Jarige K. van Vliet met een gummistok op het hoofd heeft geslagen. Van Vliet liep een schedelbreuk en schedelbloeding op en overleed de volgende dag. De jongen zoo hebben geprotesteerd tegen een bevel van de politie, een tentoonstellingsterrein te ver laten. Verdachte werd doodslag, subsidiair zware mishandeling ten laste gelegd. Hij gaf de volgende lezing van het gebeurde. Een kwartier na sluitingstijd bevond zich nog een aaiïtél Jongelieden, o.w. Van Vliet, op het tentoonstellingsterrein. Zij zeiden nog geen zin te hebben naar huis te gaan. Na een woordenwisseling greep de wachtmeester Van Vliet en zijn vriend in hun kraag en duwde hen naai de uit gang. Dicht bij de uitgang liet hü her» weer los. Van Vliet protesteerde tegen 's wachtmeesters handelwijze, waarhij hij steun kreeg van een aantal tentoonstel- lingbezoekers, die de wachtmeester be ledigingen toeschreeuwden. Deze ver klaarde ter zitting zich bedreigd te heb ben gevoeld en gaf Van Vliet, die in boks houding dook. twee klappen met zijn gummistok. Die zouden op de bovenarm gericht zijn. maar troffen Van Vliet te gen het hoofd. Dunne schedel De anatoom-patholoog dr Zeldenrust, die de schedel van Van Vliet had onder zocht, verklaarde dat het been Juist op de getroffen plaats buitengewoon dun was. Het is tevens gebleken, dat ca. v||f tien procent van de menselijke schedels bepaald dun zijn- Niettemin was h|j ge schrokken van de hardheid, waarmee klappen met een gummistok op de sche del aankomen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat Van Vliet, voordat hij de klappen had ontvangen, over een spoorbiels was ge vallen en naderhand nogmaals over de pedaal van een geparkeerde fiets. De of ficier van juriitie was van oordeel, dat een man. die reeds tweemaal was geval len. en enigszins wankelend overeind kwam. geen bedreiging vormde voor de zeer sterke politieman. Bovendien achtte hij het niet mogelijk, dat dermate juist op de bovenarm kan worden gemikt, dat de schedel niet zal worden getroffen, rgo blijft de tenlaste- DRIE DODEN IN VERKEER Dinsdag eerste wedstrijd Kijk en Luister De Vereniging voor Veilig Verkeer zet behalve een „Kijk en Leeswedstrijd" ook in samenwerking met de omroepvereni gingen een „Kijk en Luisterwedstrijd" op. Het eerste hoorspel wordt 18 October van 6.20—6.30 uur uitgezonden door de KRO De volgende dag wordt dit hoorspel herhaald het N.C.R V -programma an tien uur tot 10.10 uur. Het tweede hoorspel volgt op 20 October in het A V.R.O -program ma, van 7.057 15 n.m. Van deze uitzen ding volgt op 21 October in het V A R A - programma een herhaling van 8.158.25 Op het Mathenesserplein te Rotter- a m werd gisteren de twaalfjarige Wlm :n Vuuren door een bestelauto aange reden. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden Gisteravond is in het Roosendaalse zie kenhuis overleden de 22-jarige H Schouw uit Bosschenhoofd, die de avond tevoren op de Rijksweg in Breda door een personenauto werd aangereden. Op de rijksweg R u u r lo -Groenlo werd de bromfietser V. uit Eibergen dpor een hem tegemoetkomende bus van de Gelderse Tramwegen aangereden. De man. die aan de linkerkant van de weg reed was op slag dood Het aantal doden in het verkeer in Oct. bedraagt thans veertig. legging van opzettelijke mishandeling be staan Tegenover de verklaring van de wachtmeester, dat de jongen een boks houding aannam, staan verscheidene ge tuigenverklaringen dat de jóngen slechts overeindkrabbelde van zijn val ove~ 6poorbiels en de fietspedaal. Politietaak Tot slot sprak de officier van justitie naar aanleiding van de mening in be paalde politiekringen, als zou een ver oordeling In deze zaak het de politieman nen buitengewoon moeilijk maken hun taak te vervullen. Er zouden agenten rtfn, die, wanneer |n het vervolg moei lijkheden dreigen, voortaan liever een straatje omlopen. De officier van justi tie antwoordde, dat de mensen die deze verantwoordelijkheid niet aankunnen, niet geschikt zijn voor het vak van poli tieman. Concluderend dat verdachte werd be schreven als een goede en voor zijn taak berekende ambtenaar, en dat werkelijk grove schuld aan het ernstige gevolg van de slagen met de gummistok ontbrak, eiste de officier honderd gulden boete subsidiair twintig dagen hechtenis. Prins Willem van Oranje in Canada gestrand De Prins Willem van Oranje (7.328 ton), het vlaggeschlp van de Oranjelijn is gis teren bU Longue Pointe, Montreal, Ca nada. aan de grond gelopen, aldus Press. De vfjftlg passagiers werden mei een havensleepboot aan land gebracht. Het schip wm van Rotterdam. Ham burg e«n Bremen op weg naar Montreal. Ondaks pogingen van een sleepboot om het schip vlot te trekken bleef het vast in de modder zitten. Er woeien krachtige winden toen het «chip vastliep. De loods heeft verklaard aan boord te zulen blij ven tot het is vlotgesleept. De ladingen olie worden thans overgeladen in sleep boten. Voor een nieuwe poging tot vlot- trekken wordt gedaan wordt het schip aldus lichter gemaakt. Ziekenlondsraad beslist Geen premieverhoging vrijw. verzekering De gedelegeerden-commissie van de Ziekenfondsraad heeft de fondsen die be sloten hadden hun premie voor vrijwil lige verzekering te verhogen, opdracht gegeven hun plannen te wijzigen of even tueel genomen maatregelen ongedaan te maken. De ziekenfondsen zouden niet be voegd zijn op dit punit zelfstandig te han- Deze mening is echter nog niet door alle deskundigen bevestigd. De zieken fondsen in het Zuiden des lands, die de premieverhoging reeds hadden ingesteld, hebben zich gisteren beraden over de te nemen stappen. Enorme benzinebrand in Duitsland Door nog onbekende oorzaak is ln het havengebied van dc, aan de Donau ge legen, Beierse stad Regensburg, brand uitgebroken in een benzinedepót. De brand ontstond in een vrijwel lege tank. maar het vuur sloeg binnen korte tijd over naar een andere tank. waardoor in totaal 1.500 000 liter in lichterlaaie ge raakte Verwacht wordt, dat de schade onge veer 6 000 000 mark zal bedragen. Bij de bestrijding van de brand, die misschien nog drie of vier dagen zal du ren. wordt de brandweer van Regensburg bijgestaan door brandspuiten uit Mün- chen. Augsburg en Landshut. De voormalige vooriltter der voor- rangseomm'.ssie van het Indonetitche mi nisterie van verbindingen, Abdoelkmdfr. beeft zich b|J de autoriteiten gemeld voor het ondergaan van een gevangenisstraf van drie jaar wegens aanneming steekpenningen. dienaar, twee lakeien, drie kamermeisjes, twee rechercheurs en een typiste. Zes ministers cn de burgemeesters van Amsterdam en Haarlemmermeer zullen er zijn om de koninklijke reizigers uitgeleide Zoals te doen gebruikelijk zal. Mn de wachtkamer, de bemanning van het vlieg tuig aan H.M. en Z.K.H. worden voorge steld. Ook zullen Koningin en Prins zich. via pers, radio en televisie tot het Neder landse volk richten. Cuiagao in afwachting Inmiddels leeft heel Curacao in span ningsvolle a/wachting. Het eiland is reeds één vlaggen- en oranjezee en er is maar één grote vrees: dat een tropische regen bui. juist als de Ruyter zal binnenvaren, alle versierselen zal vernielen. Er is op Curacao uitentreuren gerepeteerd; er zijn proef zittingen van de Staten gehouden en de scholen doen niefs anders dan huldl- ginos- en welkomstliederen instuderen en de laatste hand aan de uitvoering leggen. En dan is er hef kledingprobleem voor de grofe ontvangst, die er zal zijn en waar meer dan drie duizend gasten de Konin gin en de Prins zullen begroeten. Alleen voor die gebeurtenis wordt groot gala ge dragen. Voor het overige beperkt men zich. op uitdrukkelijk verzoek van H.M die slecht tegen de warmte kan, tot een voudige toiletten. In de linkervleugel van het gouverne mentspaleis zijn de vertrekken voor de Koningin en de Prins, luchtgekoeld, inge richt. Oud-rose is de dominerende kleur en er hangt in de kamer van de Koningin een groot portret van de Prinsessen. Een jong kunstenaar uit Curagao heeft deze kamer ingericht. De verwachtingen rijn hoog gespannen en de nervositeit is groot. Uit Aruba kwam een telegram binnen: „Zend lakeien, eigen personeel de zenuwen.'" In tegenstelling tot de Europese landen, waar men de vorsten pleegt toe te Juichen, sal de bevolking van Curacao de vorstin waarschijnlijk zwijgend ontvangen. Hoe groter de stilte, hoe dieper de eerbied! Indonesië betaalt Indonesië heeft de laatste termijn be taalt van een wederopbouwlening, groot 15 millioen dollars, die het van Canada ontvangen had. Mist verdreven Een depressie, die gisteren nabij Schotland was gelegen, trok in de af gelopen nacht naar Zuld-ScandlnavH. Ze nam belangrijk in activiteit tos, waardoor de wind boven de Noordzee tot storm aanwakkerde. Ook boven ons land nam de weste lijke wind in kracht toe, waardoor de mist geleidelijk werd verdreven. Een regengebied van de depressie bereikte vanmorgen het noorden van Neder land. Na het passeren van het regen- gebied dringt koudere polaire lucht het land binnen. In deze luchtstroming kunnen mor gen in hoofdzaak in dc kustprovincies enkele buien voorkomen, maar deze worden afgewisseld door opklaringen HET WEERIN EUROPA A'dam Londen Luxemb. f i licht bew. geh. bew. half bew. s! Is windstil windstil wlndsUl .5»; WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien in hoofd- •f -n de kustprovincies. Krachtige tot matige wind tussen West en Noord. Kou- der (Opgemaakt ta tien uur). ZON EN MAAN Zondag. Zon 7.06—17 48. Maan 8.01— 17 25. Maandag. Zon 7.06—17.46. Maan 9.11— 18 03. 24 October. Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1