3 Koninklijk Paar hoopt te maken =4 onze jeuqö-p&qin&f S^et geheim van de boókut Een tocht, die ons SLAPEN en WERKEN 3 ZONDAGSBLAD TS UVIXJWKM (Vervol*). Moeder had zich wat angstig ge maakt. In l! keuken had hij nog juist l aar bezorgue woorden opgevangen. ..Zou jt dat nu wel doen vader?... 't Is zo gevaarlijk." Meteen was daar vaders stem: ..Freek is een flinke kerel moeder... Maak je maar geen zorgen. Het komt best goed... en die brief moet beslist weg. daar hangt te veel van af." Zo was hij de deur uitgegaan... een beetje trots over de woorden van va der. Nu durfde hij opeens veel beter. De onrust van moeder had hij best begrepen. Geheime brieven in oor oorlogstijd waren immers erg ge vaarlijk. Hij begint stevig door te stappen 't Is stil in het bos. Alleen het ron ken van de vliegtuigen is te horen. Het moet wel een groot leger zijn, dat overtrekt. Vertelling van MeeuwvanRotterdam Al dromend bereikt hij de kleine, witte villa, die wat weggeschoten ligt tussen hoge bomen. Wat heerlijk om hier te wonen. Vóór hij het smalle grintpad op gaat. kijkt hij even om zich heen. Al les is veilig. Voorzichtig loopt hij het pad over en even later staat hij voor een def tige. glanzende deur. Als hij gebeld heeft, wordt er al vlug opengedaan. In de deuropening staat meneer Ver donk. de vriend van vader. „Zo Freek, ben jij het", zegt zijn vriendelijke stem. „Kom maar mee naar binnen. Een boodschap van je vader zeker hé?" „Ja meneer!" Meteen haalt hij de brief te voorschijn die wat warm en verkreukeld is geworden. Meneer moet even glimlachen. „Een handige kerel ben jij zeg!" Freek krijgt er een kleur van. De brief wordt opengedaan en haas tig gelezen. Even ;s het, alsof meneer ergens heel diep over nadenkt, dan zegt hij: „Mooi zo,... als je nu* even wacht, zal ik je weer een briefje mee terug geven." Bij het licht van een grote glan zende petroleumlamp krabbelt hij en kele woorden op een stukje papier, dan wordt het in een enveloppe ge stopt, om daarna weer te verdwij nen op hetzelfde plekje tussen Freeks kous. „Voorzichtig zijn en goed opletten hoor! Je weet 'et wel hé?" „Jawel meneer". Verdonk legt zijn hand op z'n schouder. „Jij bent een flinke kerel hoor! Kom... ik zal je even naar het bospad brengen." Met z'n tweeën gaan ze de deftige hal door... meneer voorop. 't Is alsof het in die korte tijd héél donker is geworden buiten. Hij moet er even aan wennen. „Je bent toen niet bang om alleen terug te gaan hé?" „O nee meneer," antwoordt hij dap per en na een kort, vriendelijk groe ten, gaat hij weer op weg naar huis. Achter hem knerpen even later de voetstappen in het grint,... daarna wordt de deur van de kleine, witte villa, zacht gesloten. Vreemd stil wordt het nu. Boven het geronk van de vliegtuigmotoren hoort hij nog juist het ritselen van de boombladeren. Als zijn vrienden hem nu eens kon den zien, hier alleen op het donkere bospad. Henk zou vast erg bang zijn. Kijk, ...daarginds zoeken scherpe lichtbundels de hemel af. Als er een stille angst in hem omhoog kruipt, klemt hij zijn tanden op elkaar. Hij mag niet bang zijn... Hij heeft va der immers beloofd flink te zijn. Stevig stapt hij door. Straks zal hij weer thuis zijn in de veilige huiska- Moeder zal wel met ongeduld op hem wachten. Toch fijn, dat meneer Verdonk hem zo'n dappere kerel vindt. Gezellig was het daarbinnen. Er kraakt iets!... Niet luisteren,. doorlopen maar en vooral niet om kijken. Z'n hand gaat nog eens langs het geheime plekje tussen zijn kous. Het briefje is er nog, en niemand zal het daar kunnen vinden. Opeens!Wat is dat? Boven hem klinkt een vreemd, rom melend geluid. Een felle schrik doet zijn hart sneller kloppen Hij blijft staan. DanIn enkele ogenblikken ge beurt het. Een vliegtuig is neergescho ten. Als een brandende fakkel gaat het toestel over hem heen. Een gele gloed verlicht de donkere hemel. Even later verdwijnt de machine achter de hoge bomen. Tussen de stammen door kan hij de gloed er van zien. Hij kijkt angstig om zich heen en rilt even, dan gaat hij ver der, vlugger, haastiger dan zo-even. Dit is dus oorlog. Wat zou er met de soldaten gebeurd zijn? Veronge lukt?dood misschien? Hij ziet weer achterom, kijkt nog eens naar de donkere hemel, waar nog steeds de lichtbundels zoeken. „O, kijk!daarginds!" Ziet hij het goed? Daarboven een groep bomen be weegt ietsIets donkershet zweeft. Zou dat.zou dat een soldaat uit het vliegtuig zijn? Maar dan is dat dus eeneen parachutist? Hij durft niet verder gaan. Was va der nu maar héél even hier. Z'n blik volgt de dalende figuur, daarboven zweeft de parachute. Nog enkele meters, dan heeft hij de grond bereikt. onze BRievenBus Beste allemaal, Dat was wel leuk, hèrom uit te vinden welke hand by elk voorwerp hoorde Ik kreeg dan ook weer erg veel oplossingen binnen. En ik heb besloten om de hoofdprijs te geven aan Jacomijntje en Simon de Koning, en de troostprijzen aan Corrie Bouw, Tonnie Kroon en Lodcwijk Schut. Wel gefeliciteerd hoor De oplossing was: A =2: B 3: C 1; D 5; E 4. Dan wilde ik jullie nog weer eens vragen. «-m toch vooral je voornaam. achterruiarn en adres niet alleen op de enveloppe, maar ook in je brief te schrijven. Deze week waren er weer zovel bneven bij. die ik niet kon thuisorengen Zullen we nu eens afspreken dat we dat niet meer ver geten? En dan xullcn we nu maar gauw aan de brievenbus berijmen. Er kwamen weer stapels brieven binnen. jul lie begrijpt dat ik die echt niet at.emaal kan beantwoorden. Daar gaan we dan: Willie van Dijk had bij de vorige puzzle heel veel woorden gevonden! Vind je vol leybal een leuk spel, 8ebeiia van Oos- Wat heb jij een mooie namen, Martha Breimer. Gaat het goed met Leo. Aart den Ondrn* Dat is inder daad prachtig postpapier. Nelly de Kok. Fijn dat je in Je schik was met de prijs, Nellie Reijm. Schrijven ze op de ULO allemaal zoals Jij, Cobl Smit? Dan heb ik hier een brief van Joke en Marijke, zonder amternaam. En ook is hier een brief van iemand die met rode inkt schrijft - Heb Je een gedicht moeten opzeggen, Wllly den Ot- Wat een zieken allemaal, hè Wllly Kraaijevcld? Een acht voor Frans, Flora Vuyck, dat is niet mis! Leny, Willie en Kees Koomans van den Dries hebben me briefjes geschreven en verteld over de verjaardag van een nichtje en de ziekte van broertje: is hij weer beter? Ja. dat stond fout in de krant. hè Wil, Orcet en Hannekc Faber, jullie zijn een drieling en geen tweeling Gerda uit Hoogeveen vertelt dat er gauw een lichtfeest komt in de stad. Nou, ik vind toch wel dat je behoorlijk hard moet werken. Corrie Bokhorst! Wat leuk, dat je zo'n blaadje met al die insec tennamen maakte. Grectjc, weet je ook waar een meikever veel van houdt? Fijn dat je blij was met de prijs, Jer Ponsen. Hartelijk dank voor je kaart, Ineke van llerp! Peter Ritnieijcr verdient een pluim voor zijn keurige tekening. Ja, het huiswerk gaat voor. Loes den Braber. Hebben ze de inbrekers al gevonden, Leni Vernée? Zal je zui nig zijn op je nieuwe kousen, Thea Ge- leynse? Goed dat moeder er nog om gedacht heeft, Catrientje Nicuwenhuij- sen. Wat heb jij veel broertjes en zus jes. Nellie Lagendijk, kibbelen jullie wel eens? Prachtige dingen heb jij gemaakt op handwerkles, Lena Langstraat. Nou sta je er wel in. Loekie van Driel, fijn hè? Natuur lijk mag mama schrijven voor Corrie hoor. Kan Petertje al lachen, Han Verduyn? Evelijntje Munting heeft ook weer erg haar best gedaan op de brief. Ja. Bertie Teutscher, dat kan ik me voorstellen dat de meester het niet leuk vindt als jullie zit te praten. Het is een leuk spel, hè Hans van Bem- mel? Tine en Tjark van Dam hebben de puzzle keurig overgetrokken, mooi zo! De tweeling Dini en Willie Tam boer zit niet meer naast elkaar op school, maar ik geloof dat ze er al een beetje aan wennen, is het niet? Vind Jij „gebeurd" zo'n gek woord, Nienke Krijger? Kleine fantast! Maar je schrijft gezellige brieven, dat is een feit. Wie is Chrysantje? Ze schreef me een leuke, lange brief, maar ik wil wel graag haar echte naam weten. Wat heerlijk. Hen- kle van Eijk, om in een nieuw huis te wonen! Zaten er geen klontjes in de havermout, Magda llouweling? Je hebt Wim toch wel aangemoedigd bij het voetballen, Maja van Kampen? Je had je oplossing goed, hoor Ger- rit van Houwelingen. zijn, Jannie van den Hil, dat je dit jaar nog naar huis zou gaan! Dat was een heel lief konijntje, Adriaan Ver- spuij. Wat heb jij me een boel nieuw tjes verteld, Gerric Fossen. Was het prettig in Rotterdam, Dikkie en Ria van der Heijden? De vorige keer waren er erg veel brieven, Corrie Koppcnol, en toen konden de nieuwelingen niet op genoemd worden. Bedankt voor je keurige brief, Bouby Overduyn! Dus jij bent een hele tijd de jongste thuis geweest. Kees van de Velde. Dat zou leuk zijn, Hcnkie als je eens een zusje kreeg! Ligt opa nog in het ziekenhuis, Ineke Brieneu" Is het een mooie jopper, Corrie van Bekkum? En Adric Kroon heeft een nieuwe overgooier, een prachtige schrijft ze. Niet zo ongeduldig, Corrie Nell, je komt heus wel aan de beurt! Dikkie van de Water is 9 jaar geworden, wel gefeli citeerd hoor. Schrijf je zelf eens of de visite leuk was? Groeten aan Frits en Goofke. Het is een leuk versje, Re- gina van de Berg. maar we hebben er geen ruimte voor om te plaatsen! Dus dat was een hele verrassing voor je, Theo van Delen. Wat voor kleur heeft de nieuwe vlieger, Hans dc Snoo? Nou, dat was een leuke school, dat je zomaar briefjes aan mij mocht schrij ven. Dina Quist: Was de auto erg ka pot, Jan Stam? Leuk spel, hè Corrie Meters, jnens erger je niet. Marja de Witt*. beeft weer een nieuw poesje en dat heet Molly. Gretha en Hrnny v. d. Wal willen graag corresponderen, maar ze hebben hun adres niet in de brief geschreven. Kom, kom Marry V. d. Kaadrn, niet zo somber! Wie weet hoe gauw je die sokjes afkrijgt. We zullen ook gauw weer eens een zoekplaat- je plaatsen, hoor Wlm Ameling. Tja, Adri van Poedcrooijen, wat wil je? Je hebt pas één keer meegedaan schrijf je zelf, dan kun je toch nog niet direct op een prijs rekenen! Houd je veel van zwemmen, Rinos Kievit? Dus jullie hebben thuis van jouw eigen gekweekte groenten gegeten. Ma rijke Visser, dat zal wel dubbel lekker geweest zijn! Jij hebt een goede ver jaardag gehad, Paula van Alphen. Jij mag ook meedoen. hoor Kees. Wout Loef is naar Opa geweest, ben jij meegegaan, Sjaak? Heieen (geen achternaam) heeft moeder flink geholpen. Fijne verjaardag Deze keer weer eens een kleur plaat. Verzin zelf maar, hoe je deze mooie bloemen wilt kleuren Vergeet niet, je naam en adres IN de brief te schrijven en stuur je schilderij vóór Dinsdag in. Een ogenblik later klinkt er ge kraak van takken. Daar, ergens m de eenzame duisternis is een soldaat geland. Wie zal hem helpen? Wie kan hem de weg wijzen en een veilige schuilplaats geven om zich in dit vreemde land te verbergen voor de Duitsers? Freek staat doodstil midden op het bospad. Wat moet hij nu doen? Ver der gaan of?Vader zal reeds thuis zijn en wachten op het antwoord van meneer Verdonk. Daarginds tussen de bomen zal een eenzame soldaat zoeken e n tasten naar een beschut plekje. En straks zullen ze komen, de Duit sersMisschien zullen ze de sol daat vinden en dandan zal hij worden meegevoerd naar (Volgende week verder). gehad, TonU van HouwelingenEn heb jij je buurjongen geholpen met het uitgraven, Arie? Hier is een onafgemaakte brief, ik denk dat die van de kinderen Grootendorst komt, Nou, ik hou meer van een zeilboot dan van een motorboot. Joop Huisman. Is het een mooie atlas. Jan van Druncn? Dat was zeker wel een heerlijk feest bij jou op school, Marian de Bruin. Komen er goede berichten van je oud ste broer uit Nieuw-Guinea, Greetje Grootendorst? Ja, het lijkt wel een beetje op algebra, hè Teun Iloogerwerf? Nou, wat een heerlijke dag heb jij gehad, Jan Kraaijeveld. Kun je al goed zwemmen. Elsje Schotman? Ik zal jullie de spelregels wel eens apart sturen, Paula en Nellie Don kers, is dat goed? Hoeveel jaar is je broertje geworden, Loes Mulder? En is Mieke ook flink verwend met haar verjaardag? Ik ben haast nooit op het kan toor, Emmie van 't Riet, jammer hè? Niet iedereen kan een prijs winnen, Marianne Heljmans, er zijn nu eenmaal maar vier prijzen. Hisklentje Muys is ziek, maar ze houdt veel van lezen, schrijft Margriet. Viooltje houdt veel van borduren, ik hoop dat het kleed mooi wordt. Fijn dat het vogeltje weer beter is, Ria Loch. Dus dat is jouw eerste kroonjaar, Teunie van B reugel, Wie wil corresponderen met Joke Hoek. Geert Reindersstr. 34a, Schiedam? Marianne (geen achternaam) krijgt met haar ver jaardag van Dick een klas met banken en een bord. Je let toch wel op dat je zusje niet van de stoelen valt, Annemarie Rigters? Gefeliciteerd met je verjaardag Truus Mac Lean en de groeten aan Leo. En SJaakje Molendijk wordt ook hartelijk gelukgewenst. Dus jij hebt een fooitje gekregen, Adri Uittenbogaard, nu dat bad je ook wel verdiend, dunkt me Heb jU een nieuwe overgooier gekregen, Louise Kroon, wat fijn. Er zijn ook deze keer weer veel nieuwelingen bij gekomen. Ik noem ze niet allemaal op. maar ik heet ze namens alle neven en nichten hartelijk welkom! Dag boor, tot de volgende keer- TANTE JOS 'ezoek aan Van Brokopondo naar Paramaribo Joodse plantage van 300 jaar geleden IN het Zondagsblad van vorige week vertelde ik van onze aankomst te Brokopondo. We brachten daar de nacht door in het logeerhuis, waar straks ook koningin Juliana haar bivak zal opslaan. De volgende morgen om half zes ga ik naar buiten. Tot mijn grote ver bazing is alles in een dichte nevel gehuld en het is nu zelfs koel. Over de rivier Jrekken dichte flarden mist, die langzaam optrekt. Een kleine boom achter het huis steekt de kop al boven de mist uit en toont een wasachtige, witte bloemenpracht. De kruinen der woudreuzen komen van lieverlee ook al te zien en over de rivier schijnen alle nevels wegge blazen te worden. De laatste flarden worden al door de zon goud gekleurd. Opeens vliegt met luid misbaar een vlucht groene papegaaien uit de hoge bomen op, ook al door hetzelfde gou den licht beschenen. Weer moet ik aan Maria Sybilla Meryan denken, net als de vorige middag toen er een prachtige blauwe en purperen vlinder over het water vloog. Andere dan de bosgeluiden nemen de overhand: ons hele gezelschap wordt weer compleet en tatert dat het een lust is. We ontbijten, elk op de plaats waar men dat «het liefst wil: aan tafel, op de trap zittend, of eenvoudig op een rotsblok. Uit een grote pan schept de Indiaanse kok met een enorme soep lepel onze bekers vol met heerlijk, koel sinaasappelsap. Hij heeft het zelfs klaargespeeld om ai zo vroeg koffie voor de gasten te hebben. Om acht uur nemen we afscheid, nagewuifd door de 'kok en zijn hulp, de terreinarbeiders en de kinderen en met verwachting dalen we af naar de rivier, om onze korjalen weer te bezetten. „Jullie moet je goed beschermen tegen zonnebrand", krijgen we al3 raad. De tocht zal acht uur langs het water voeren en op het water voelt men niet gauw dat men ver brandt. Hoewel er geen zuchtje wind is en de zon ons al behoorlijk bestraalt, is het ongelofelijk koel op het water en glijden we opgewekt langs 'andere, half verscholen, negerdorpen. De negers bouwen hun dorpjes zo, dat ze niet onmiddellijk vanaf het wa ter te zien zijn. Maar gewoonlijk verraadt enige bedrijvigheid in dc ri vier toch, dat er dichtbij mensen wo nen. Er staan dan mannen en vrou wen in het water. Zij verrichten daar allerlei bezigheden, vanaf wassen, zwemmen, met de vinger de blinkend witte tanden schoonwrijven, tot vaat- wassen, groente of via schoonmaken toe. De vrouwen zijn dan bovendien nog vaak belast met een klein kind, waarvan het olijke zwarte kroeskopje met de donkere oogjes uit de doek komt kijken, die de moeder strak om haar bovenlijf heeft gebonden. IJET gaat weer verder langs Berg en Dal, een klein plaatsje, waar van het aardige houten kerkje met het front naar de rivier is geplaatst. Het wordt al puf-heet en velen zijn al aan drinken of aan e appel toe. Korte pauze Daar zien we op de rechteroever iets fel flonkeren in de zon. Het blijkt een mica-afgraving te zijn, die nu verlaten ligt. De duizenden flonke ringen lokken en ieder wil graag een klompje mica als souvenir van de Na dit korte oponthoud gaan we verder langs Phedra naar een ander rotsgedeelte van de oever. Hier is een hele installatie gebouwd om de los gewerkte rotsblokken te vergruize len. Dit steengruis wordt voor wegen- verharding verkocht. Ook in deze rotsblokken schitteren micadeeltjee, maar toch niet in zulke grote,pjaten als bij onze vorige stopplaats te zien Als de korjalen weer op dreef zijn gaat de reis naar Jodensavanne ver der. Dit is een grote open plek in het oerwoud, waar 300 jaar geleden Portugees-Joodse refugé's hun plan tages begonnen. Op verschillende oude kaarten van Suriname ziet men nog namen aan streken gegeven, die wijzen op de aanwezigheid van Jood se nederzettingen. De plantages be staan niet meer en alleen de Portu gees-Joodse synagogeruïne en de be graafplaats wijzen op dit stukje ge schiedenis. Op de marmeren graf zerken leest men Portugese nameti en het jaartal achter de namen wijst op „heel lang geleden". Merkwaardig dat alles nog zo intact is gebleven. Onze gids, een Creool en onderwij zer daar, woont al meer dan 20 jaar op Jodensavanne. Hij is er met een Indiaanse vrouw getrouwd. Hij weet alles van deze omgeving af en ver telt ons, dat in de laatste wereld oorlog N.S.B.-ers, die daar geïnter neerd waren, de taak hadden het kerkhof van de overwoekerende plan tengroei te ontdoen en de zerken ge heel schoon te maken. Een niet ge ringe opdracht als men bedenkt, dat de oerwoudvegetatie onverdroten doorgaat en in korte tijd alles wat niet met kracht beschermd wordt, bedekt. Dat de geïnterneerden niet zo bar content waren met hun werk, komt ons niet vreemd voor! De enige winkel in het dorp wordt door de echtgenote en dochters van „Meester" gedreven. Daar zijn de goede waterkannen en andere Indi aanse voorwerpen te koop, zogoed als „drinks", eetwaar of petroleum. De aarden voorwerpen, die de In diaanse vrouwen zelf maken zijn sim pel en goed van vorm. Zij beschil deren en bakken de kruiken en later wordt het gladde oppervlak met een steentje aangebracht en niet ge glazuurd. Tot het oppervlak geheel glad is, zolang wordt er met het steentje geschuurd. Het zal niemand verwonderen, dat de Indianenkindertjes, die zo goed als nooit vreemde mensen zien, schuw achter moeder kropen, toen wij zo maar moeders „huis" binnengluurden. Maar een lekker zuurtje in een >(echt" papiertje gewikkeld deed won deren en spoedig waren we beste maatjes. ALS we weer verder varen, zien we opeens links een liefelijk dorp je liggen. Het is Bethseda, waar de leprozen verpleegd worden. Het lijkt zo vanaf de rivier een klein en aar dig stadje. Verder gaat de tocht naar ons laat ste ankerpunt: Paranam, de bauxiet- mijn. In de verte is de eigenaardige steenrode kleur al te zien op de hui zen en de installaties. Dichtbij zien we ook het rode bauxietstof op de bomen en het gewas en vooral op de wegen. De bauxietmijnen zijn mede de welvaartsbron van Suriname. Ze zijn in volle exploitatie. Onze motoren worden afgezet, we peddelen naar de steiger en moei zaam oprijzend na onze acht-uren-zit, klimmen we uit de korjaal. Na een hartelijk afscheid van onze bekwame bootslieden gaan we verder per Landsautobus naar Paramaribo. Door het mijngebied met zijn rode wegen, waarlangs keurige ar beiders- en ambtenarenwoningen staan, gaan we langs een fraaie en rijke plantengroei naar Lelydorp. Duidelijk i3 te zien, dat dit hele ge bied op het oerwoud is veroverd. Langs de weg van Lelydorp, waar we de vorige dag met de draisine de spoorbaan volgden, gaan we nu met de bus op Paramaribo aan, waar we al spoedig in het bedrijvige stadsleven zijn opgenomen. L. de VRIES—HAMBURGER Twee middelen om de geesleiijk gestoorde r (Van medische medewerker) IN het vorige artikel heb ik ge schreven over de slaap als nood zakelijke functie van het menselijk organisme om volkomen fit te blij- Reeds in oude tijden heeft men het verwekken van slaap gezien als een belangrijk middel in de genezing van verschillende ziekten. Ook nu zijn er nog primitieve volkeren, die bij geesteszieken als geneeskundige stof alcohol gebruiken. In de vorige eeuw is men overge gaan op andere stoffen, die slaap of narcose verwekken, zoals opium, aether en chloroform. Men had m gauw gezien, dat de gewone slaap- duur te kort was om in verschillen de ziektegevallen genezing tot stand te brengen. In het begin van deze eeuw is men met de eigenlijke slaapkuur begon nen, zoals deze nog toegepast wordt in de meeste zenuwinrichtingen. Het ongeluk was, dat aanvankelijk de stoffen, die hiervoor gebruikt werden, vergiftig waren. Geen wonder, dat daarom verschillende artsen tegen deze geneeskundige behandeling ge opponeerd hebben. De chemische industrie heeft ech ter niet stil gestaan en geleidelijk zijn er slaapverwekkende middelen geko men, die weinig vergiftig genoemd kunnen worden. Nog steeds verschij nen nieuwe kalmerende middelen£b> de markt, zodat men wat dat be treft rustig een patiënt een slaap kuur kan laten ondergaan. In zo'n geval is hij maar enkele uren per dag wakker. Het voeden moet meestal geschieden met behulp en onder aanmoediging van de zus ter. die de patiënt verpleegt. Het ge vaar, waarvoor men altijd weer op moet passen is, dat de patiënt zich van zijn problemen te bevrijden verslikt en vroeger zijn, mede ook om andere redenen, nog als eens ge vallen van longontsteking voorgeko men. Ook moet het hart en de bloed circulatie in de gaten gehouden wor den. Omdat de patiënten vrij diep weg zijn, bestaat er kans op doorliggen. De huid moet goed verzorgd worden. Maar ook de nierfunctie verdient veel aandacht. Kortom een patiënt, die men door een slaapkuur tracht te ge nezen, moet nauwkeurig in alle op zichten gecontroleerd worden, wil men door een middel geen schade toebrengen. Bij zenuwpatiënten tracht men op deze wijze de patiënt van zijn moei lijkheden en conflicten, spanningen en onrust te verlossen. Het spreekt vanzelf, dat de slaapkuur slechts één van de middelen is om tot het ge noemde doel te geraken. Gezien Tie zorgen, die men zowel van medische kant als van de kant van de verpleegkrachten aan de pa tiënt moet besteden, zal men pas als er een bijzondere aanwijzing is tot deze manier van behandelen over gaan. Gewoonlijk is het mogelijk om op andere wijze de geestelijk gestoorde mens van zijn problemen te bevrij den. De psychiater zal door uitvoeri ge gesprekken trachten een inzicht te krijgen in de geestelijke structuur van de patiënt en de oorzaken die tot de stoornissen geleid hebben. In ve le gevallen zal hij trachten zo met de patiënt te spreken, dat als het ware de oplossing van de moeilijkhe den door het geven van inzicht aan de patiënt tot stand gebracht kan worden. Een belangrijk onderdeel van de behandeling is tegenwoordig ook de zgn. arbeidstherapie. De patiënt wordt als mens gezien, die veel fa cetten heeft en langs veel wegen be naderd kan worden. Een van de belangrijkste bezighe den is het schilderen. Men is nog niet zo ver dat men kan aanwijzen wie dit wel en wie dit niet kunnen be oefenen. Het is voorlopig nog een proberen. Het blijkt echter, dat veel mensen op dit gebied verborgen ta lenten hebben. Het is nu mogelijk om door schil deren patiënten, die zich afgesloten hebben van de werkelijkheid, weer terug te brengen tot de realiteit. Wan neer men de opeenvolgende schilder stukken ziet, die patiënten gemaakt hebben, dan treft men daarin een op vallende verbetering. Sommige men sen kunnen er b.v. aanvankelijk niet toe komen om een stilleven te schil deren. Het blijft bij één voorwerp uit de groep b.v. een kruik of een bloem Geleidelijk aan, naarmate de patiënt betert, blijkt hij in staat te zijn het geheel dat hem gepresenteerd wordt, te vatten en op papier te zetten. Voor anderen is het nodig zich met handenarbeid bezig te houden. Vrou wen kunnen in verschillende vormen naaldwerk verrichten. Men staat ver steld over de prachtige kleden, die sommige patiënten in psychiatrische inrichtingen vervaardigd hebben. Zo ziet U. dat er enerzijds een aanwijzing kan zijn om de patiënt practisch volkomen van de buitenwe reld af te sluiten door een slaapkuur, veel vaker wordt hij echter tegen woordig aangemoedigd om zijn plaats in te nemen door het verrichten van allerhande arbeid. De psychiatrische inrichtingen vor men tegenwoordig complexen, die er heel anders uitzien dan vroeger. In de onrustige paviljoens ziet men keu rige gordijnen en vitrage hangen, een aankleding die men vroeger voor on mogelijk hield. Grote ruimten en deskundige lei ding worden geëist om het vaak gro te aantal patiënten op verschillende manieren bezig te houden. Het aan wezig zijn van b.v. een of meer boer derijen met een groot aantal dieren behoort niet meer tot de zeldzaan*- heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 19