Als 't brandt in Australië, brandt het fel Masjoemi wist positie nog iets te verbeteren Situatie op woningmarkt kan zó veranderen Geen rijkskeur nodig uw bermlichten...! Eeomouitïe en Financiën nieuwe leidsche coubant 9 DONDEBDAG 13 OCTOBEB 1955 OVER DE BRANDWEER EN HAAR PERIKELEN Onlangs staakte brandweer in Sydney, omdat overuren niet werden uitbetaald (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) DE RUIM ZESHONDERD beroeps-brandweerlieden in de State New South Wales, stoofden dezer dagen de inwoners van genoemde State, een lelijke kool; ze lieten branden wat brandde, omdat een brand geen overuren doet betalen. Als gevolg daarvan kon men in een stad als Syd ney twee eenzame brandweer-officieren op de motorspuit naar diverse branden zien snellen, teneinde te trachten lijf en goed der ruim drie mil- lioen inwoners van deze metropool te beschermen. Op het momen» dat ik deze regelen schrijf, hebben de brandweermensen juist hun stakingsweek achter de rug. Laat ik dit feit als aanleiding gebrui ken teneinde iets over het werk en de organisatie van de Australische brand weer te vertellen. Bij alle primitiviteiten welke men in dit land moge aantreffen, kan de brand weer de toets der moderne critiek door staan. Niet alleen in de millioenensteden als Sydney en Melbourne, doch ook in de kleinere en kleine plaatsjes. Het is een resultaat van de nationale en permanente bedreiger: het vuur. Met als tegenstander en metgezel: het Want, zoals ik reeds eerder vertelde, bosbranden en overstromingen wisselen elkaar in bedreigingen af, al naarmate het jaargetij. Bovendien, wie langs de stralen de zich aaneenrijende geheel of gedeeltelijk uit hout opgetrokken huizen ziet. kan zich indenken welke ramp een enkele brand temidden daarvan zou kun nen ontketenen zelfs al is er tussen iedere woning meestal een behoorlijke ruimte. Activiteit en snelheid van de brand weer zijn meer dan ergens, in Australië geboden. Óndank? dat, komen herhaalde lijk personen bij brand in een woning om. vooral vanwege de razende snelheid waarmee de gulzige vlammen om zich heen grijpen. Publiek is voorzichtig tengewoon voorzichtig met vuur om springt. Men kent en onderkent de ge varen, niet alleen in de droge, hete zomertijd, doch ook indien des winters soms vuur moet worden gemaakt Wat de Australiër graag en veelvul dig doet is, verbranden van tuinvuil. Vooral des avonds en in de weekeinden ziet en ruikt! men vanuit talrijke tuinen en tuintjes de rookwolken opstijgen en moppert de ene buurman over de brand- lustigheid van de ander. weet. de Australiër wijdt an zichzelfZodra ech- dubbel gevaarlijke tijd Is 'aardlgen de autoriteiten algemeen verbod uit tot en. Practlsch in elke wo ning, althans buiten de stadscentra, 1* een goede tuinslang aanwezig, met be> hulp waarvan reeds menige brand in di kiem kon worden gesmoord. alleen zorgen ter de droge ei aangebroken, maken 1 male werkweek 40 uren bedraagt, zij ver plicht zijn 8 uur in overtljd te werken tegen normale betaling, terwijl hiervoor 50 procent méér geëist werd. Als gevolg daarvan waren het alleen de officieren die buiten het geding ston den, die er met de motorspuiten op uit trokken om branden te blussen. Brandweer: niet populair Er is een Australisch „brandweer- gedicht". hetwelk o.a. zegt: ..There's another man in blue. He s the nation's hero too. It's the man with the ladder and the hose Nu moge dit gedicht wel schoon zeg gen, dat de man in het blauw met lad en slang, een held is. doch vereerd wordt hij in Australië beslist niet. Hij is zelfs niet eens populair. en, laat ik nfet beginnen over onze gezellige Leidse brandblussers, die de jeugd van hele straten bij hun activiteit achter zich. aan krijgen; evenmin over het „fikkie", dat de gevreesde lieveling een rechtgeaarde Amsterdammer Is. ook niet vermelden de aandacht welke de manschappen van commandant Oostveen in het deftige Haagje wete trekken, neen. vooral ook op ons platte land staat de brandweer altijd in het brandpunt der dorpsbelangstelling. Aldus niet in Australië De brandweer en geneeskundige dienst mogen door de millioenensteden hier vrij wel de gehele dag het straatgebeuren uit- gieren, doch ook in kleinere plaatsen zulks meer of minder een inter- o betekent, draaft men niet achter de brandweer aan. Het stakingsthema: „Laat branden wat brandt", is dat van de gemiddelde Austra- zolang het althans niet z'n eigen woning betreft. Het: „bemoei je alleen met je eigen zaken", doet ook hier opgeld. Immigrantenbrand weerlieden Na de grote bosbranden In de State Victoria, gaf Inspecteur Incoll een ver klaring uit. waarin hij het werk van de immigranten bij blussingswerk uitermate prees, zulks hoewel de meesten van hen nimmer zulke enorme branden hadden meegemaakt. Het brandweermateriaal, niet alleen in de grote steden, doch ook in kleinere plaatsen, is als gezegd, zeer modern. Men heeft hier echter niet de gesloten voer tuigen welke steeds meer in Nederland worden ingevoerd, voornamelijk omdat de bescherming van manschappen tegen de kou niet zo nodig is. In Sydney en Melbourne is de brand weer uitgerust met nylonslangen, die lichter en meer handelbaar zijn. Hoewel in de grootste en grétere plaatsen men vrijwel uitsluitend beroepsbrandweer heeft, wordt deze in noodgevallen door vrijwilligers versterkt. Maar tot in de kleinste plaatsjes zal men tevergeefs zoeken naar onze dorps- spuit op een holletje; de afstanden zijn hier trouwens te groot om die af te dra ven. Men zal zo'n vehikel vermoedelijk zelfs niet eens in een museum kunnen vinden. Want Australië is nog een jong land, waar erfstukken nog zeldzaam zijn. Zelfs wat de brandweer betreft. Indonesische verkiezingen De Christelijke partij kreeg maar tweehonderdduizend Op het ogenblik zijn er in de Indonesische verkiezingen ongeveer 29 millioen stemmen geteld, waarbij het bleek, dat de Masjoemi de positie weder iets versterkte en dat de achterstand bij de nationalisten een weinig boven de 400.000stemmen is. Maar het is nog steeds niet duidelijk, wie het land in de eerstvolgende vier jaren zal besturen. Schoorsteenbranden schaars Schoorsteenbranden, die In het bestaan van de Nederlandse brandweerlieden zulk een belangrijke rol spelen, ztjn ln Australië practlsch onbekend. In talrijk» woningen ontbreekt trouwens de geheli schoorsteen, omdat men het in wintertijd wel met een electrische of petroleum kachel af kan, al is dit alles ook afhankelijk in welk gedeelte van dit land men woont. Waarbij weer moet aangetekend, dat al die petroleumkachels weer een gevaar op zichzelf zijn, waarvan iedere winter de bewijzen worden ge leverd. In steden als Sydney en Melbourne, waar vele oude, zeer brandbare en dus uitermate gevaarlijke hulzen staan, vindt men talrijke „doden vallen", zoals di brandweer die noemt.' omdat bij brand ontsnappen bijna onmogelijk is. Zij'gever de grootste zorg aan de leiding der brand weer. Behalve de wetenschap een abso lute ramp te kunnen ontketenen, is voor de Australiërs nog een andere reden om erg voorzichtig met vuur springen. Verzekeringen hoog De verzekeringsmaatschappijen n.l. de politiek om in het algemeen be zittingen van een verzekerde lager, of in elk geval niet hoger, te waarderen dan de werkelijkheid aangeeft. Een woning dus met een waarde van tweeduizend pound, kan men niet voor vijfentwintig honderd „onder de pannen" krijgen. Juist vanwege de gemakkelijke brandbaarheid der woningen, zou de verleiding om naar het Nederlands gezegde: in de brand, uit de brand te geraken, wel eens te groot kunnen worden. Deze politiek heeft een sterke preventieve werking en ieder waakt angstvallig over zijn bezit. De voorzichtigheid met vuUr wordt aan getoond o.a. door het feit, dat een stad als Sydney in het vorig jaar totaal 6997 brandmeldingen had. waarvan een derde valse alarmeringen betrof. Overigens hebben de Australische brand weermannen hun selzoendrukte in de warme, droge zomertijd, in tegenstelling dus met hun Nederlandse collega's, die de hitte van de dag gelijktijdig met de kolenmari hebben te dragen. Voor het blussen van de bosbranden, welke soms over afstanden van honder den vierkante kilometers door de bossen jagen, worden ook de speciaal daarvoor getrainde manschappen, de „Forest Fire fighters" ingezet, omdat men in die ge bieden weinig of niets met een motor spuit kan uitrichten en door tegenvuren etc. de strijd moet worden gestreden. Hier zijn het merendeels bewoners uit betrokken gebieden, die voor dat werk worden getraind. Dat van hen een enor me zware en gevaarvolle taak wordt ge vergd. heb ik reeds enige malen van nabij aanschouwd. Menige „Forest firerighter" heeft het leven bij die taak moeten laten. Het brandweermans bestaan Wat nu de Australische brandweerlie den en hun bestaan in economisch op zicht betreft, deze is niet ongunstig te noemen, al was er dan blijkbaar reden om er de straalpljp bij neer te leggen. Een jongeman ln de leeftijd van 19—30 Jaar, na keuring daartoe geschikt bevon den, kan een trainings-perlode van twee maanden doormaken, waarna hij bij de brandweer wordt Ingedeeld. Zijn loon be draagt bijna 18 pound per week. plus vrij kleding, een pensioen enz. Vermeld zij dat het algemene basisloon ln Austra lië plm. 13 pound bedraagt De reden waarom de hiervoor genoem de brandweerlieden in N.S.W. in staking gingen betrof het feit, dat hoewel de nor- De protestantse partij behaalde nog geen 200 000 stemmen. Ondanks de herstemming in zeven af delingen van Midden-Java blijven de na tionalisten aanspraak maken op 95 van de 260 zetels, waarover de verkiezingsstrijd gaat. Regeringspersonen willen zich nog niet uitlaten over de zetelverdeling en merken op, dat pas na het einde der ver kiezingen op 29 November de officiële uitslag kan worden opgemaakt, zodat er niet voor eind December of misschien nog later de uitslag bekend kan zijn. Volgens de laatste tellingen boekten de vier grote partijen het volgend» stemmen- tal: Nationalisten 7.542.852, Masjoemi 7.104.i56, Nahdatoel Oclama 6.290.341, com munisten 5.860.927. Voorts kreeg de Partal Sjarikat Islam een half millioen stemmen en de socialistische partij van Sjahrir een kwart millioen. Het partijbestuur van de Masjoemi lo genstraft een mededeling van het partij blad Abadi. dat er op Midden-Java 1.723.000 stemmen op de Masjoemi zijn uit gebracht. terwijl het bestuur zelf tot 900.000 kwam. De communistische bladen openen naar aanleiding van dit hoge cij fer der Abadi aanvallen op de Masjoemi. Het conservatieve blad Keng Po bereken de nu reeds, dat de Masjoemi 68 zetels zal krijgen, de nationalistische partij 63, de Nahdatoel Oelama 55 en de communisti sche partij 45. Oppositie valt aan Onder aanvoering van de nationalisten hebben 54 parlementsleden gisteren nval geopend op bet kabinet en imiddellijk aftreden geëist. ZU verlangt, t Soekarno een Interim-regering zal Beschuldiging tegen Onassis De Noorse vereniging voor de walvis vaart heeft verklaard over gegevens te beschikken, volgens welke de walvisvloot Onassis 216 555 vaten walvistraan ge produceerd heeft boven de hoeveelheid die haar door de internationale commls- was toegewezen. De waarde daarvan ongeveer f 32 millioen. Het grootste deel van de olie is verkocht aan Unilever de rest aan Deense en Zweedse fa brieken. Het grootste deel van de traan is naar Duitsland gezonden. Volgens de Panamese Inspecteur was alles in orde maar de Noorse vereniging betwist dit. en beweert, dat de vloot bulten de sei zoenen en beschewide gebieden heeft ge jaagd en dat zij te kleine vissen zou heb ben gevangen. Mendès-France ontpopt zich als hoofdredacteur PARIJS. 13 October Bij de Parljse krantenstalletjes vandaag een nieuw Frans dagblad, de „Express" te koop. Het nieuwe ochtend blad wordt uitgegeven door de 32-jarige Jean Servan-Schreiber, een der trouwste volgelingen van Mendès-France. De hoofdartikelen zullen dan ook door oud- premier Mendès-France worden geschre ven. Boven de desbetreffende kolom zal zijn foto staan met de ondertekening „P M.F Het blad begint met een oplaag van 250.000 exemplaren. Politieke waar nemers zien in dit nieuwe publiciteit»- orgaan een machtig wapen van Mendès en de „nieuwe linkerzijde" voor de ko mende verkiezingsstrijd. 40 tot 100 km van de voornaamste garnizoensplaats Bandoeng geplunderd as gelegd. Driehonderd man kwamen plotseling uit de bergen en staken de hut met fakkels in brand. De bevolking vluchtte in doodsangst. Er werd één per- vermoord. De troepen raakten slaag: de benden en zouden vijj man gedood hebben. De voorzitter, de eerete en tweede vice- oorzitters van het Indonesische parle ment hebben een bezoek gebracht aan de president. Tevoren bezocht hem de voor zitter, Sartono met drie bestuursleden an de Partai Naslonal Indonesia. Uit welingelichte bron verneemt Pia, dat de raag U besproken of de regering nood wetten kan uitvaardigen, terwijl het par. lement in zitting is. Er bestaat een onge schreven regel, dat de regering geen noodwetten uitvaardigt als het parlement zitting heeft. Naar men weet, heeft de president nog niet de noodwetten tegen de corruptie ondertekend. Vertrouwen voor Grieks kabinet-Karamanlis Athene, 12 October Het kabinet van premier Karamanl's, die de overleden maarschalk Papagos !s opgevolgd, heeft het vertrouwen gekregen de Griekse Kamer. De stemverhou ding was 200 tegen 77 bij 2 onthoudingen. Premier Karamanlis maakte bekend, dat eind April 1956 algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Toch Christelijke vakbond in Duitsland Het Westdultse vakverbond heeft he hoofd van zijn wetenschappelijk instituut, dr Victor Agartz. met verlof gestuurd wegens ernstige meningsverschillen over de loon- en prijspolitiek. Agartz ls voor stander van de expansieve loontheorie. volgens welke men door loonsverhoging we koopkracht moet scheppen daarmede de uitbreiding van de nijver heid bevorderen. Deze leer is door mi nister Ehard scherp aangevallen en ook de vakbond is niet daarvan uitgegaan Veeleer grondt deze de looneisen op de toegenomen rationalisatie van de voort, brenging en de winstkansen der nlj' heid. Agartz' theorieën hebben de Chris telijke leiders ln het geweer gebracht oeds^l gegeven aan de ln kleine kring gevoerde actie voor een afscheiding de Christelijke arbeiders. Half uur-veerdienst over Wester-Schelde Een gezelschap waterstaats- en ver keersdeskundigen heeft onlang9 relze gemaakt naar Noord-West-Duitsland. Denemarken. Engeland en Frankrijk, c zich op de hoogte te stellen van de wij: waarop hier de nautische en verkeers technische problemen bij veerdien» worden opgelost Men hoopt van deze varingen te kunnen profiteren bij het uit werken van plannen voor de nieuwe 1 boten over de Wester-Schelde. Een half- uurdlenet ls geprojecteerd voor twee nieuwe veerboten (honderd meter lang, achttien meter breed! tussen Vllssingen en Breskens. Voor definitieve plannen kunnen den gemaakt, moet echter worden beslist of de nieuwe haven van Breskens oosten of westen van de stad wordt gelegd Gedeputeerde staten van Zeeland zullen binnenkort eveneens een studiei gaan maken om een breder inzicht in deze materie te krijgen. t Straks ook rechts houden in Zweden Op 16 October as. zal in Zweden een volksstemming worden gehou den over de .vraag of men voort aan in het verkeer „rechts" zal houden en niet meer ..links", zoals thans het geval is. He: resultaat zal slechts een vingerwijzing zijn voor het parlement Vroegere po gingen om tot rechtshouden in het verkeer over te gaan. zijn steeds gestrand op Zweeds conservatisme De grote organisaties voor motor- verkeer zij-n daarom dan ook niet ten volle overtuigd, welke -weg moet worden ingeslagen, ofschoon millioenen voor propaganda wor den uitgegeven. De kleine man in Zweden is het om het even, of men in het buitenland nu rechts of links houdt, omdat hij daar toch niet komt Het is helemaal de vraag of het juist is deze belangrijke kwe» tie aan het oordeel van een volks stemming te onderwerpen. Indien men er toe besluit, zal het rechtse verkeer in de nacht van 7 Juli '59 worden ingevoerd. De kosten, daaraan, verbonden, worden door de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" geschat op ongeveer een kwart milliard Zweedse kronen, dus ruim 183 millioen gulden. Het betreft hier slechts het gewor.e wegverkeer, de spoorwegen dus niet inbegrepen. Vijftien ton uien over de straatweg Op de rijksweg RoosendaalBreda rloog gisteren een trailer van de fa Wis te uit Wemeldinge, geladen met vijftien ton uien, tegen een boom. De cabine van de auto werd als een stuk bordpapier om de boom geslagen; de gehele lading schoof op de weg, die volkomen werd geblokkerd. De chauffeur van de trailer kreeg slechts enkele lichte schaafwonden, maar zat volkomen bekpeld. Hij n met een bijl worden bevrijd. Zijn r hem zittende echtgenote kwam met de schrik vrij. Het vergde enige uren voor de vijf tien ton uien van de straat waren ver wijderd. Het verkeer naar Roosendaal werd omgelegd over Oudenbosch Zaterdagmiddag in Rotterdam Ger. organisten huldigen drs Luykenaar Francken De kringen Den Haag en Rotterdam rarr de Geref. Organisten Vereniging hou den Zaterdagmiddag om half vier een vergadering in de TItiemantstraatkerk ie Rotterdam-West. Drs Joh. Luijkenagr Francken zal een causerie houden over psalmberijming en is zal ruime aandacht worden ge schonken aan concertspel. In deze bijeen komst zal drs Luijkenaar Francken ook worden gehuldigd in verband met zilveren Jubileum els organist Sfeer in 't gezin De Nieuwe Leidsche" e Frangoise Vetter speelde in Milaan De Haagse celliste Frangoise Vetter, lid van het Residentie Orkest, heeft de zer dagen met veel succes geconcerteerd in de Persclub te Milaan. De gezaghebbende criticus van de „Corriere della Sera", beschreef haar optreden als „briljant eninteressant". De Ned. consul-generaal, L. Brem'an. die het initiatief tot het concert had ge en. woonde het optreden van Fran- Vetter bij. Bouwers willen aan de slag I (Van een onzer verslaggevers.) i het Kurhaus te Scheveningen is van ochtend het congres van de Bond van uwondernemers geopend met een rede n ie voorzitter, de heer C. van Gelde- Hij vertolkte de vrees van de parti- iiere ondernemers, dat zij bij de oplos- g van de woningnood niet de hun toe komende plaats zullen bezetten. „Is men ,ch van regeringszijde wel van be wust. dat de wijze van subsidiëring van e woningbouw en de gevoerde huurpoll- lek remmende factoren zijn voor een ge zonde volkshuisvesting?" In het verleden nam de particuliere >ouwer 85 van de woningbouw voor :ijn rekening. Hij moet dus in de eerste plaats tot het lopen op volle toeren in aat worden gesteld. Men mag de woning eerst uit de com- erciële sfeer halen en er „sociaal mee gaan doen", als het normale bedrijfsleven gebreke is gebleven oog te hebben r de heersende sociale opvattingen. WASSENAAR Aanvraag voor 2e r.k. schooi voor de Kroon Gistermorgen heeft de Raad van State ich bezig gehouden met de kwestie van de stichting van een tweede r.k. school in Wassenaar. Op 'n aanvraag van 't r.k. schoolbestuur had de gemeenteraad des tijds afwijzend beschikt. Het college van Ged. Staten sprak echter als zijn oordeel dat het raadsbesluit vernietigd diende te worden en dat de gevraagde medewer king alsnog verleend moet worden. Van deze beslissing van Ged. Staten as het Wassenaarse gemeentebestuur bij de Kroon in beroep gegaan. De gemeen tesecretaris, dj heer K. van Boeijen be toogde. dat er reeds een r.k. school in de onmiddellijke omgeving ie plaats waar men de tweede -hooi wil stichten. Aan d staande school zijn kostbare zieningen getroffen, waardoor deze nog :t kan doen. Bovendien biedt de besUande school plaats lingen. terwij er gemiddeld 238 zijn. Met nadruk stelde de heer Van Boeijen vast. dat het gemeentebestuur het schoolbe stuur wel medewerking wil verlenen bij een etappe-gewijze uitbreiding van de be staande school. Namens het r.k. schoolbestuur trad mr F. J. A. van Dieren als gemachtigde op, die er op wees, dat h t schoolbestuur in verband met de toekomstige uitbreiding van de gemeente en de toeneming het aantal leerlingen, de stichting een tweede r.k. school noodzakelijk acht. "ir laakte het. dat het gemeentebestuur bij de bouw van openbare scholen wel rekening houdt met deze uitbreiding. Voor vat het r.k. onderwijs betreft, kan nu al met zekerheid gezegd worden, dat in d-. jaren 1961-1962 12 leslokalen nodig zijn, zodat de bouw van een tweede sch 1 alleszins verantwoord genoemd k- worden. De Raad van State zal later aan de Ko ningin advies uitbrengen. In samenwerking met de stichting voor culturele samenwerking en de af deling Den Haag van de Kon. Vereniging Oost i voor de tropen op Woensdag 19 Octqber in de „Dierentuin" te Den Haag een cul turele avond aan Suriname en de Ned. Antillen. De wethouder van Onderwijs van 's Gravenhage, de heer J. van Zwijn- dregt, zal de avond openen, waarna m: W H. van Helsdingen, raadadviseur bij de directie Suriname en Nederlandse Antillen van het ministerie van Overzee, se rijksdelen, zal spreken over de bete kenis van het statuut. Voort6 zullen het Maranatha-kwartet en de Guyana-band optreden. Benzine-injecties op Voor de oorlog werden 40.000 woningen per jaar gebouwd. Daarvan was slechts i 9.7 pet voor rekening van gemeen- :n bouwverenigingen Dit was moge- üjk in normale jaren Bij Intensivering de particuliere bouw is het dus hele maal geen toer een dergelijk aantal wo ningen per jaar te produceren. De oorlog ontwrichtte de prijzen van oud- en nieuw gebouwd en die van het bouwrijp maken an de grond. De particuliere ondernemer 'ordt daarvan de dupe. Indien de particuliere bouwers werden gesteund met niets meer of minder dan hetgeen voor de woningwetbouw wense- "]k wordt geacht, zou het beeld van de onlngbouw als bij (overslag volledig eranderen. He* grote geheim van de particuliere bouwer ligt in de eindeloze vindingrijk heid. waaraan het dirigisme nooit toe komt. En bovendien staat hij open voor alle technische en organisatorische voor uitgang Tenslotte dient de premiebouw te wor den losgegooid van elke contingentering Over het onderwerp „Publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie en particulier Ini tiatief' sprak vervolgens de voorzitter de Contactcommissie Onroerende za ken van de Nederlandse Bond van Bouw. ondernemers, mr N. J. C. M. Kappeyne in de Coppello. Minister Witte en de Haagse wethou der Van Lissa Nessel woonden de ver gadering bij. Door het Rietland", door E. Hei mans en Jac. P. Thijsse, 5de her ziene druk met illustraties van di J. Wilcke, prof. dr. Heimans en dt auteurs. Uitgeverij Ploegsma, Am sterdam-C. eens een rustig ogenblikje krijgt weer de frisse lucht van uitgestrekte waterplassen, dichte rietlanden en het maagdelijk jonge veen ln ademen. In gedachten kan hij de peurreigers en lepelaars zien vliegen, of met zijn voeten door het zompige land den zonder nat te worden. De schrijvers hebben nog altijd de gave om het publiek te boeien, lang na hun dood en zij geven zo eenvoudig en gemakkelijk de wegen aan, waarlangs de stadsmens ook zelf binnenshuis natuurgenot kan hebben. Het boekje maakt deel uit van een serie zes. Het telt 191 bladzijden. Voor Veilig Verkeer Vanochtend zijn vljfEind- hovense politiemannen er in alle vroegte op uitgetrokken om een begin te maken met een preventieve contrAle- actie op rijwielen. De stallingen van alle fa brieken en bedrijven met dan vijftic man personeel werden bezocht en de hierin staande fietsen zul- een gauwkeurige contröle wor den onderworpen De politie verwacht op deze manier vijf h zesduizend fietsen kunnen controleren d ratio van hon derd per uur Oo een label schrijft de politie haar be vinding op De overtreders wordt aan geraden de herstellingen zo spoedig mo- ce'ljk te laten verrichten temeer daar binnenkort een scherpe straatcontrAle zal worden uitgeoefend STRENGER STRAFFEN De rever-ln» nvfrwfH het verkeer*- re-lo—eni 7od-nlr te wH-'een. dat krach tiger k»n woeden noeeWden tegen het antorüden onder de l-vloed van sterke drank Ook ral worden nareeaan. of het gebru'k vn nervltlne of anderr bedwel mend» middelen strafbaar kan worden gesteld. De .«renrrale staf" van het verkeer heeft bij minister Donker aanbevelingen vedosn w*t betreft de voorbereiding van wettelijke m«»tr»re1en. Deze rollen ech ter niet nl'slnl'end bestaan In de ver zwaring van straffen hij verkeersdelicten. EEN 73-IAP.IGE OP GEMEENTE AUTO .Ik begrijp niet. dat de vemeente Naald wijk tolereert dat een 73-jarige achter het stuur van een gemeentëauto zit" zei de kantohrech'er te Delft gisteren tegen de 73-jarige H. uit Naaldwijk, die als chauffeur op een vuilnisauto der gemeen te een aenrljding had veroorzaakt Bij het passeren van een bestelwagen had hij op de linkerwesrhe'.ft een zes-jarig meisje op een driewieler aangereden. Het kind staat nog onder doktersbehan deling. Er rekening mee houdend dat H zijn werkzaamheden als chauffeur reeds had gestaakt en de leeftijd in aanmerking nemend, veroordeelde de rechter hem tot vijftig gulden boete. PERSONALIA Prof. Ir J. J. Broeze, directeur van het Koninklljk-Shell laboratorium in Delft, verlaat per 1 November de B P.M., en wordt president-directeur van de Electrotechnlsche Industrie Smit en Co te Slikkerveer. Rr H. H. Mooy volgt hem op. r uit H. Hilling heeft na zijn terugkei Indonesië de functie van directeur van de Shell-Nederland weer opgenomen. Ir K. Scholtes, tijdens afwezigheid van de heer Hilling directeur, heeft zijn functie van algemeen procuratiehouder van de B.P.M. weer opgenomen. Hoge winst van AKU De Algemene Kunstzijde Unie te Arn- West wijdt het Kon. Instituut, hem boekte over het derde kwartaal de Nu de koplampen van automobielen voorzien moeten zijn van een Rijkskeur, blijkt uit verschillende processen verbaal, dat de politie meent, dat ook de bermlampen op auto's onder deze bepalingen vallen. Bij controle op de weg hebben dan ook verschillende automobilisten voor ongekeurde bermlampen al of niet van gele kleur een bekeu ring gehad. wordt gebracht, is te vergelijken met een trommel, die aan een smalle zij kant opengaat. Voor automobilisten, die wél een tuintje of een binnenplaats, maar geen garage hebben, is da „Autui" een welkomc op!oss(«p. Monsler-rallye De KNAC heeft zich in verband met deze kwestie tot de kantonrech ter van Amsterdam gewend en heeft daar een proefproces aanhangig ge maakt. De redenatie van de KNAC is. dat het rijkskeur volgens de wet moet zijn aangebracht op koplan taarns van auto's, „die zijn ingericht yoor het naar verkiezing uitzenden van verblindend of niet verblindend licht" en dat de bermlampen daar dus niet onder kunnen worden ge rekend. De kantonrechter sprak de bekeurde automobilist, die de hoofd persoon in dit proefproces was. dan ook vrij en overwoog ln het vonnis, dat bermlampen buiten de eisen val len. die de minister aan koplampen heeft gesteld, terwijl de minister geen voorschriften heeft gegeven met be trekking tot bermlampen. Uit dit proces blijkt dus. dat berm lampen niet van een rijkskeur behoe ven te zijn voorzien. Een andere kwestie is echter het verblindend» effect van deze lichten. Iedere poli tieman kan een automobilist bekeu ren. als zijn bermlamp verblindend licht uitzendt immers, dan is h»t beroemde „kapstok-artikel" van de Verkeerswet, dat gaat over het ln gevaar brengen van de 'igheid. van toepassing! Auto-étui LIET GARAGEPROBLEEM is in om land nop steeds niet opgelost: nieuwe wijken worden gebouwd zon der garages, en het autopark breidt zich nog steeds uit. Waar moeten al deze auto's 's nachts staan? Buiten. voor de deur. tn winterkoude en bij zomerhitte, in repen en sneeuw, in pe kel en op gloeiend heet asfalt De parkeerhoezen. plastic of rubber-lin nen hoezen, die u- over uw auto kan trekken, zijn bekend, maar zij ba- schermen niet de onderkant van de wagen. Wat dat wél doet. is het „Auto étui". een oerp'aafsbare. metalen ga rage. die juist ruimte genoeg biedt om uw auto in onder te brengen. Da Autul" die door Handelsonderneming Dl moer in Den Haag in de handel sportieve automobilisten- en motorrU- derskrincen een vaste plaats Inge nomen. Welhaast iedere auto- of mo torrijder heeft wel eens aan een ster- rit van groot of klein formaat mee gedaan. Dat er inderdaad een grote variatie bestaat in de omvang van deze sterritten, wordt weer eens bewezen, door de monster-rallye, die door de Congolese Federatie van oud-strijders, samen met de Vrienden van de Sa hara. de vereniging Eurafrlque en de Royal Touring Club du Congo Beige wordt georganiseerd, de rallye België —Congo. De afstand van de sterrlt Ir 15.000 en 13.000 km resp. voor de klas sen Sport en Toerisme. De rallye start op 21 December In België en de finish is b»paald rond de 22ste Januari 195e te Leopoldville. Zeven dagen later wordt de terugreis aanvaard en Maart 1956 verwacht men de deelne mers weer ln België. Het doel van de rallye: bewijzen, dat autotoerlsme naar de Congo uit Europa mogelijk is. BP-spiegel D' Benzine en Petroleum Handel Maatschappij N.V.. de verkoops organisatie van de BP benzine- en olieproducten, heeft de uitgave ge start van een eigen tijdschrift, dat BP-spfegel heet. Het Is bedoeld voor de leden van de organisatie, maar ooi- voor alle pomphouders, die de BP- produrten verkopen. Het tljdsehrlft is zeer gevarieerd van inhoud en zal ook velen buiten het bedrijf Interesacren De typografisch» verzorging Is goed ons enige bezwaar betreft de kop rllkelen. die getuige» traflsch i voel. volgende, cijfers in millioenen gulden: omzet 51,6 (2de kw. 50, late kw. 50.9, 4de kw. 1954 51,3, 3de kw. 1954 47,7), kosten 42.5 (42,6; 42,2; 43,1; 38). inkomsten uit deelnemingen 5,8 (2,2; 1; 2,7; 5,3), diverse baten en lasten 5,6, waarvan 5,5 uit ver koop van effecten, welker opbrengst ad 23 min werd besteed voor deelneming in de kapitaalsuitbreiding van American Enka tfl,8; -; 0,2; 0.3); belastingen 6.9 (3,7 herzien in verband met verlaging der vennootschapsbelasting; 4.4 idem; 4,7; 4,6); nettowinst 13,6 (6,7; 5,3; 6.4; 10,7), ge. woon aandelenkapitaal 102,9 (102,8; 102,5; 102,5; 105,6); winst per share Am. Enka dollars 1,73 (0.86; 0,68; 0,82; 1,33). Deposito-obligaties Amsit. Bank De Amsterdamsche Bank geeft 3 pet 7-jarige deposito-obligaties van f 1000 af a pari, totaal f25 millioen, aflosbaar pari 15 11 1962, geen vervroegde aflossing voor 15/11 I960, storting 15/11. Notering wordt gevraagd. Dit is een nieuwe manier om bankmiddelen aan te trekken. Het prospectus merkt op, dat de liquiditeit van de Nederlandse banken in vergelij king met het buitenland groot ls, doch het aandeel der termijndeposito's in de toevertrouwde gelden buitengewoon laag. Na de oorlog is de debiteurenportefeuille aanzienlijk toegenomen en het schatkist- papier sterk in betekenis verminderd. De gestegen debiteurenportefeuille is aanlei ding te streven naar het lokken van mid delen op langere termijn. Afgezien daar van kan men ook beweegredenen van gel delijke aard. van algemeen belang dus. aanvoeren om de credietgevlng te bestrij den uit middelen, die niet voortdurend ter beschikking van het bedrijfsleven en publiek blijven. Lening Herv. gemeen'ie Hillegersberg Gisteren Is de inschrijving begonnen op f 550.000 3"i pet.-obligaties van f 1000. f 500 en f 100 100 pet Hervormde ge meente Hillegersberg voor een kerkelijk centrum te Schiebroek met kerkzaal 657 en een grote zaal voor 289 mensen, met Inventaris én orgel, kostende f 750.000. japan bezwijkt ondei zijn schuld Het JaDanse dagblad Asahi Is volgens AFP beducht, dat de gevraagde schade vergoeding van 250 dollar of 950 de persoon voor de 110 000 Nederlanders, dli in Nederlands-Indië overmatig te lijden hebben gehad van de Japans» bezetters aanleiding zal zijn tot een kettingreactie onder de slachtoffers der Japanse aggres- sie. Als alle dan te stellen eisen zouden worden ingewilligd, zou dit lelden tot een Ineenstorting van de Japanse volks huishouding. Japan is volgens het blad bereid een verzoeningsgezind geb: maken als tegenwicht tegen Japan; logsmisdaden. doch de schatkist heeft reeds aanzienlijke verplichtingen tot uit betaling van schadevergoeding aan a!l« Zuidoostazlatfsche landen, aldus het blad en merkt op, dat de overwonnen Japans» troepen ook te lijden hebben gehad van hun geallieerde overwinnaars en ook schadevergoeding zouden moeten krijgen (Het gaat hier niet om het lijden der krijgsgevangenen, doch om dat der ge vangen burgers. Red.) Rubber daalde te Singapore gisteren 5Vt cent tot 116% Straite-dollar de pound volgens handelaars tengevolge van ver kopen In Malakka en de lag»r» Londen*» markt Tin daalde Vi tot 372 dollar d» plkoeL New York in herstel Na een daling op vier achtereenvol gende beursdagen. welke de koersen op het laagste peil sinds vijf maanden bracht, heeft- zich gisteren op de*t»ew Yorkse effectenbeurs een krachtig herstel voor gedaan, hetwelk volgens de makelaars van technische aard was, onder invloed van dekkingsaankopen van baissespcculanten aankopen van koopjesjagers. De stij gingen waren algemeen en bedroegen aanvankelijk 1 tot 4 dollar per aandeel, bij auto- en staalwaarden de leiding hadden. Tegen het slot kwamen er ech ter winstnemingen, doch over vrijwel de gehele linie waren er winsten van l tot 3 dollar, terwijl slechts weinig waarden lager noteerden. De omzet was slechts 1.9 millioen aandelen tegen 3.590.000 op Dinsdag. Londen gingen de industriële waarden vooruit op uitgebreide aankopen goede soorten, doch de omvang van de handel nam niet toe, Industriële fond- schenen een technisch herstel door te maken en goede winsten zijn geboekt In electrische uitrusting, staalwaarden, werijen, auto's en wlnkelmaatschap- I pijen. Olies waren krachtig, vooral British Petroleum en Shell. Internationaal financieel orgaan De economische commissie der Verenig de Naties voor Europa te Genève heeft voorgesteld een intern, financieel orgaan met verrekenkantoor, te stichten voor veelzijdig handelsverkeer tussen West- en Oost-Europa. Dit lichaam zou niet als da Europese Betallngsunle automatisch wer ken. doch voorstellen doen voor drie hoektransacties of vaalzijdige overeen komsten. Fusie. De twee grootste Canadese vak bonden T.C.L. (600.000 leden) en C.GL. (400.000 leden) hebben besloten tot een fusie. De nieuwe vakbond zal Canadian Labor Congress heten. De eerste presi dent: Claude Jodoin (42 Jaar), leider van de T.C.L. Oostenrijk. Handelsbesprekingen begin- en 18'10 te Wenen. Nederland voerde in het eerste halfjaar f 39,4 (v.J. 23.8) min Oostenrijk uit en f 56 (50,8) min uit Oostenrijk in. Nederland stuit ln Oosten rijk nog steeds op contlngenterlngen en maakt zich bezorgd over de nieuwe In voerrechten, welke begin 1956 in werking Industriële vormgeving. Uit 10 Euro pese landen maken 26 deskundigen een studiereis van zee weken door de Ver enigde Staten, georganiseerd door de Or ganisatie voor de Europeee Economisch» Samenwerking. Duitsland* uitvoer. Overschot in eer ste 8 maanden slechts f 627 millioen tegen meer dan 1800 min. vorig Jaar. De daling zet zich voort en In Juli en Augustus wat het overschot nog geen 2 min. Bezorgd heid wekt het feit, dat het overschot ln hoofdzaak te danken Is aan de prijsdaling der ingevoerde grondstoffen. De voortbrenging van mijnen en fa brieken op de wereld gedurende t le half jaar was groter dan tn geheel 1938. aldus meldt een rapport der Verenigde Naliee, en zij was 9 pet hoger dan tn het eerste halfjaar van 19M De vooruitgang in Ne derland was 8 tot 10 procent, sinds vorig jaar. De cijfers hebben niet betrekking op de communistische landen, behalve Zuld- Slavië. De productie-index in Augustus wat 150 tegen 149, volgens bet Centraal Bu reau voor de Statistiek." De dagproductie liep terug van 149 tot lfl. De productie- Index per bedrijfstak was: bouwstoffen aardewerk 156 (155). chemische nijver heid 145 (14P). leder en rubber 116 (112), iljnbouw 110 (111). metaalnijverheid 189 (187). papier 143 (163). gas. electrlcltelt. ter 148 (141), Alles op basis van 1949,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9