BRYLCREEM Prachtige ballet-uitvoering in het Bolsjoi-theater Das Reich" was als een opera van Wagi ;ner Publiek in alledaagse costuums 3 en gasten zonder avondtoilet De les: delegeer nooit viacht aan de eenling V oorzichtigheid is geboden al - MET GROTEWOHL AAN HET ZWANENMEER kj O (Van onze correspondent Alfred van Sprang) MOSKOU, September 1955. I -^kEFQON mijn luxueuze apartement in het oude Hotel National ■L* belt op bescheiden wijze. Aan de andere kant van de lijn is een van de meisjes van het alles-verzorgende staatsreisbureau Intourist. Ze wil weten of ik er iets voor voel naar een' speciale voorstelling in het Bolsjoi K theater te gaan. „Wat wordt er gegeven?" „Lac des Cygnes". '»i „Goed?" sldJ „Natuurlijk, het is een gala-avond voor Grotewohl" en) „Wat voor plaatsen zijn er? „Op de zevende rij wed) met ,.En wat kosten die?" „Drie-en-dertig gulden" '51 Het is een heleboel geld. maar tenslotte "^gebeurt het niet dagelijks dat ik Tsjai- kovsky's onsterfelijke ballet Het Zwanen- meer in gezelschap van Oost-Duitsland's minister-president Otto Grotewohl en een aantal Russische leiders in het we- '^■reldvermaarde Bolsjoi theater kan bij wonen. En dus bestel ik een plaats. ROOD EN GOUD >een_ cordon om de schouwburg getrok- Vers in cellofaan 80 ct. - 20 stuks. ken vanwege het bezoek van de Russische leiders en hun gasten. Er is voor een ge woon mens geen doorkomen aan. Ook voor een buitenlander niet. „Biljetten", eist de politie. Ik laat mijn kaart zien. Gorosjo Voor de schouwburg staan niettemin verscheidene mensen zonder kaart. Ze schieten op iedereen af in de hoop alsnog een kaart op de kop te kunnen tikken. De hele zaal met zijn 2300 zitplaatsen is zoals practisch elke avond weer uitver kocht. Het 'interieur van de schouwburg is zeer conservatief. Het gebouw dateert ook al van 1824 en er is sindsdien eigenlijk weinig aan veranderd. Het is een zeer ho ge ovale zaal met vijf rijen balkons, ver sierd met de gebruikelijke ornamenten en de kunst symboliserende vrouwenfiguren. Hél plafond is fraai beschilderd. De ver lichting bestaat uit enorme luchters en als kaarsen uitgevoerde kleinere lampen. Het geheel is in twee kleuren: diep-rood en glinsterend goud. Het is eigenlijk erg protserig, maar toch gaat er sfeer van uit. Deze zaal roept herinneringen op aan de pracht en praal-uit de tzarenlijd. Het communistische regiem heeft echter niet nagelaten ook hier een krachtig stempel op te drukken. Boven het toneel prijkt een grote wandschildering waarop Lenin afgebeeld is geflankeerd door rode vlag gen. In het goudkleurige doek heeft men de letters CCCP (Russisch voor USSR), de communistische ster en het hamer en sik kel embleem in een steeds-terugkomend motief verweven. En de hamer en sikkel versiert ook verscheidene loges. APPLAUS TTET LICHT gaat uit Tegelijk flitsen vier grote schijnwer pers aan. Ze richten hun sterke stralen bundels op de ere-loge met aan weers zijden de vlaggen van Oost-Duitsland en Sovjet-Rusland. Het publiek staat op en draait zich naar de lege loge. Dan splijten de rode gordijnen en ver schijnen Otto Grotewohl en zijn vrouw. Walter Ulbricht, Voroshilov, Boelganin en Kroetsjef. Het publiek begroet hen met applaus. Het orkest zet het volkslied van Oost-Duitsland in. Daarna speelt het de Internationale. Als de laatste tonen orven zijn barst er opnieuw een ap plaus los. Boelganin en Kroetsjef klappen ook. Grotewohl zwaait naar alle kanten. En Ulbricht steekt z(jn samengevouwen handen boven zyn hoofd als een populair bokser, die de toejuichingen van zijn be wonderaars beantwoordt. Het is de begroeting van geestverwan ten onder elkaar. Boelganin en Kroetsjef staan er met een vergenoegd gezicht naar te kijken. Dan doven ineens de schijn werpers. Iedereen gaat zitten. Enkele ogenblikken later zet het orkest de in leidende muziek tot Tsjaikovsky's ballet Lac des Cygnes in. En niemand denkt meer aan die loge vol communistische leiders achterin de zaal. ZONDER DAS T~)E VOORSTELLING duurt drie uur. Het is een feest voor oog en oor. Het orkest speelt perfect De decors monumentaal van bouw en de costuums kleuren er prachtig in. En het dansen is van een ongewone volmaaktheid. De bal lerina Plisetkaja houdt de volle zaal in adembenemende bewondering. Kondratof vult haar uitstekend aan. En het corps de ballet weet de illusie van dansende zwanen waar te maken. Het is een onver getelijke ervaring. Het publiek is echter wel in scherp con trast met het weelderige interieur van de schouwburg en het sprookjesachtige spec tacle op het toneel. Men maakt geen toilet zoals in het westen. Ook op deze gala avond niet. De eregasten zelf zijn niet eens in avondtoilet. Ze dragen de zwarte colbertcostuums die min of meer het officiële uniform voor feestelijke gelegen heden vormen. En de rest van het publiek heeft zijn alledaagse kleren aan. De mees ten zien eruit alsof ze zo uit de fabriek komen. Er zijn tientallen mannen, die niet eens een das dragen. Een slobberig, on- geperst costuum, een overhemd met een open boord en natuurlijk ongepoetste schoenen- En de vrouwen een eenvoudige japon van bedrukt katoen en schoenen met platte hakken. Maar ze genieten even goed. Enals het doek zich na een happy end sluit bereiden ze de artisten een Keer op keer moeten ze terugkomen. De eregasten (die na de eerste acte naar de eerste loge naast het toneel verhuisd zijn) belonen hen eveneens met een wel gemeend applaus. Tenslotte applaudiseert iedereen voor iedereen. Het publiek voor Een van de nieuwste Russische films is de klucht Soldaat Iwan Brovkan. De grote soldatenkop rechts maakt er boven een van Moskou's 56 bioscopen reclame voor. de dansers. De dansers voor Grotewohl. Grotewohl voor het publiek. En het pu bliek voor de ereloge. Het is voor mij een geschikt ogenblik om naar de v«tiaire te gaan. PROPAGANDA r\P HET PLEIN voor het Bolsjoi theater is het nog druk. Er bevinden zich hier nog twee andere theaters. En verscheide ne bioscopen. In één ervan vertoont men een nieuw soort drie-dimensionale film. Het is een systeem waarvoor men geen groen-rode bril nodig heeft. Inplaats daar van moet men de blik concentreren op een bepaald punt op het waaiervormige doek. Als men dat punt vasthoudt ziet men alles zuiver drie-dimensionaal, maar zodra men het hoofd even beweegt dek ken de beelden elkaar maar half en wordt alles wazig. Het geheel is meer interes- Tussen bioscoop en ballet: onze reporter Alfred van Sprang drinkt op straat even een glaasje limonade. sant dan practisch, maar het publiek heeft er grasg zes gulden voor over. Maar nog meer belangstelling bestaat er voor de nieuwe Russische film Soldaat Iwan Brovkin. Deze film draait in niet minder dan negentien van de zes-en-vijftig bios copen van Moskou. En wat meer zegt: voor volle zalen. Het is voor ons wester lingen een communistische propaganda film van het zuiverste water, maar de Russen zelf zijn blijkbaar zo doordrenkt van die propaganda, dat ze het niet eens meer zien. En alleen maar schateren om de erg flauwe en naïve avonturen van een domme boerenjongen, die in militaire dienst gaat. De film is eigenlijk een verheerlijking van twee dingen: het collectieve land bouwbedrijf en het leger. En de .makers van de film slagen erin daarvoor goede propaganda te maken zonder dat het pu bliek het in de gaten heeft. Maar het is voor kritische ogen allemaal wel erg mooi. Een voorbeeldige collectieve boer derij met metershoog graan, met altijd- lachende meisjes, met zingende en dan sende boeren, die er zo trots op zijn dat hun Iwan uitverkoren is voor dienst in het Russische leger dat ze hem een feest avond en een fiber koffer ten afscheid aanbieden. En een leger met model-ka- zernes, waarin alleen maar echte kame raden en vaderlijk-voelende officieren dienen, geleid door een ontroerend-aar- dige kapitein, die buddy-buddy met de accordeonspelende recruut Iwan op een kist gaat zitten om samen met hem een sentimenteel lied ten gehore te brengen En dat alles In een decor waarin de beel tenissen van Lenin en Stalin steeds weer verschijnen om het publiek er vooral maar aan te herinneren aan wie ze al dat plezier uiteindelijk te danken hebben Maar: in vergelijking met vroe ger is er ook op dit terrein vooruit gang te bespeuren. Toen gold de liefde uitsluitend machines en fa brieken. Nu heeft dat eeuwenoude instituut van de liefde van mens tot mens zich ook weer een plaats op de communistische bioscoop doeken veroverd. Di E. L. Kramer: Mensen te kort, toch meer fabrieken Iedere nieuwe fabriek of installatie. Iedere stap op weg naar Industrialisatie van Nederland, wordt door sommigen met critisch oog beschouwd. Omdat er te weinig arbeidskrachten zijn om open plaatsen te vullen, zien zij liever dat het wat kalmer aan gaat met de vestiging van nieuwe bedrijven, zei gisteren dr E. L. Kramer, directeur-generaal voor energievoerziening en de industrialisatie, bij de opening van de nieuwe Metappa- fabriek in Almelo. Het is echter altijd gevaarlijk de pro blemen op economisch terrein te veel te beoordelen naar de omstandigheden het ogenblik. Ieder jaar komen er 15.000 nieuwe arbeidskrachten in ons land bij. Moge het op het moment zo zijn, dat iedere nieuwe man drie of misschien wel vier ondernemer* klaar staan hem een betrekking te bieden, wanneer er op in-1 dustrieel terrein weing gebeurt zullen over enkele jaren alle nu openstaande plaateen zijn voorzien en presenteert zich het werkgelegenheidsprobleem opnieuw voor mooi gezond haar BRYLCREEM houdt de gehele da^ Uw haar keurig „in vorm BRYLCREEM geeft een prachtige en natuurlijke glanB zonder plakkende vettigheid BRYLCREEM voorkomt roo6 en maakt droog haar weer vitaal 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Beetham (Nederland) N.V. - voor Engro. Joeg. Mot N.V.. Amsterdam V) WAS HITLER GEESTESZIEK (SLOT) HITLER HAD DE OVERSPANNEN, UITPUILENDE OGEN, van wat in de geneeskunde wordt genoemd een „hyperthyroide patiënt, dat is iemand die lijdt aan een vergrote schildklier. Hevige geeste lijke spanning, financiële moeilijkheden, onverwachte tegenslagen en uit putting maakten de vatbaarheid voor deze geestesziekte erger, aldus Dorothy Thompson in haar artikel over Hitler in Ladies' Home Journal. Adolfs moeder, zoals Kubizek haar schetst, was een terneergeslagen vrouw, afgemat door haar rusteloze echtgenoot. Van zijn jongensjaren af, leed Adolf aan chronische bronchitis en sinusitis (ontsteking der neus-bijhol- ten). Na zijn verhuizing naar Wenen lee^ Hitier aan ernstige ondervoeding, die te wijten was aan zijn grote armoede en de perioden van exaltatie, waarin hij geen voedsel tot zich nam. Vóór en tijdens de wereldoorlog waren in Oostenrijk-Hongarije duizenden jon ge „Hitiers", maar zonder zijn koorts achtige obsessies. Duizenden jonge man die een moeilijk leven hadden, maar toch niet met een zelf bedacht systeem de leiding van de staat en de bereid heid, de wereld en zichzelf te vernietigen, als zij zouden verliezen. Er waren dui zenden zonen van onbeduidende bureau- craatjes, jongens die ln de wetenschap of in de kunst „vluchtten", enkel en al leen om later weer te worden terugge trokken naar het kruipende proletariaat, ln groezelige huurkazernes, in de stank an kool, luiers en ongedierte Toch was er een opbloei van de kunst, ?n gevolg van het verval, en het gevoel, dat de dood een epoche nabij was. een bijtend scepticisme en een koortsachtige romantiek. Dit alles was feitelijk de vlucht hen, die gingen sterven in een hemel hoop, zonder geloof, s wij aannemen, dat Hitier als jongen reeds tal van symptomen van een be paalde geestelijke ontsporing vertoonde, dan rijst toch de vraag, hoe hij tot een positie kon opklimmen, die uniek is in de gehele geschiedenis. t is vaak moeilijk geestesziekte, van genialiteit te onderscheiden beide: genialiteit en geestesziekte, sluiten elkaar /erigens niet geheel uit. VERERING DER GENIALITEIT Geen volk vereert de genialiteit meer dan de Duitsers. Hitier maakte indruk op velen, doordat hij een genie werd ge noemd. Genialiteit is de hoogst denkbare i van origineel vermogen, een onver klaarbare en unieke gave. Genieën zijn niet „normaal", eenvoudig omdat zij niet gemeten kunnen worden, volgens de maatstaven van de gewone, gemiddelde i. Genialiteit houdt ln intellectueel raffinement, inzicht en emotionele inten siteit, zo zeldzaam, dat degene die hier- begaafd is, in de letterlijke zin „en kelvoudig" wordt. Door deze aangeboren enkelvoudigheid, deze zonderlingheid, kan het genie niet harmonie zijn met bestaande toestan- en zal het gemakkelijk sociaal en physiek in verzet komen. Een genie is nooit conformist, maar altijd origineel en kan daarom op school slechts zelden „mee komen". De vreemde, onverzorgde Bo heemse figuur uit Wenen met zijn gladde tong, ontembare wil en glinsterende ogen, was zeker zonderling en gaf de indruk, een genie te zijn. Maar geesteszieken, voortgestuwd door de krachtige wil en het verlangen n macht, gaan vaak voor genieën door overheersen hun omgeving (hun eigen dokters soms inbegrepen), vooral als die omgeving zodanig is. dat er een verlangen naar een bevrijder bij de massa bestaat. Krankzinnigheid en genialiteit zijn vaak in één adem genoemd. Maar hoewel tal van genieën krankzinnig zijn geworden, was deze krankzinnigheid noch de oor zaak, noch het gevolg van hun genialiteit. De oorzaak van die krankzinnigheid moet eerder worden gezocht in de intense span ning op de zenuwcentra, de spanning var buitengewone concentratie, waarneming en gevoeligheid. Het genie voelt hogere werkelijkheden en onderkent tot nu toe onontdekte, w heden. De pseudo-geniale geesteszieke schept een substituut voor de werkelijk heid en tart de waarheid. De eerste grote macht van Hitier ovei Duitse toehoorders werd verkregen door systematisering van een illusie. Hij vermoedelijk de enige „frontsoldaat" zijn generatie, die zichzelf er van overtuigen, dat Duitsland de eerste reldoorlog niet had verloren. Iedere ge neraal, hoezeer ook nationalist, wist Duitsland militair in een veldslag verslagen. De „semie-revolutie" was gevolg, niet de oorzaak, van de militaire nederlaag. Maar toen de Duitse legers zich c gaven, werd Hitler in een hospitaal opge nomen met een zenuwschok en physieke blindheid. Hij „zag" niet, wat er wai beurd en toen zijn gezichtsvermogen her steld was, weigerde hij de werkelijkheid te zien. Om die werkelijkheid te ontvluch ten, vond hij de zuivere mythe uit „het mes in de rug". Duitsland had de oorlog niet verloren, maar het was raden door Joden en socialisten. WELKOM NIEUWS... Dit was welkom nieuws voor ontspoor de officieren en soldaten zonder baan. Voor een buitengewoon groot deel berustte Hitiers snelle opgang op die gewilde le gende van het verraad. Hitier geloofde van zichzelf, dat hij eer In het historische Bolsjoitheater in het centrum van de stad worde\ prachtige ballet- en operauitvoeringen gegeven door de beste kun stenaars van de Sowjetunie. groot artist was. een groot volkstribuun. Maar hij heeft geen kunstwerken nage laten, die de moeite waard zijn; hij wrocht geen monumenten van originele architec tuur, schreef geen literatuur die te ver gelijken i6 met die van andere grote staatslieden en tenslotte schiep hij geen redelijk staatssysteem. Er hebben mili taire genieën bestaan; maar Hitlers gene raals beschouwden hem niet als zodanig. Het Derde Rijk, dat Hitier schiep, was slechts een projectie van hemzelf. De hysterische slogan, uitgeschreeuwd door de hysterische massa: („Hitier is Duits land en Duitsland is Hitler!") was preci waar voor de periode van twaalf jaar. 1 slogan verdween in de vlammen van brandstapel, die hij voor zichzelf liet op richten. Zelfs ln de dood leidde hij nog zijn eigen begrafenis. Op het allerlaatst, in een Berlijnse bunker, wachtend op het leger dat nlët bestond, verklaarde hij, dat zijn Reich was ondergegaan door het verraad van zijn eigen volgelingen. ALS EEN OPERA Hitiers Derde Rijk, lijkt, als wij er op terugzien, op een gigantische opera van Wagner, met juichende koren, donderen de muziek en grote gevechts-scênes, waar in componist en tekstschrijver, directeur en regisseur, held en lafaard één persoon zijn, spelend voor een uitgezocht speciaal publiek, een grote natie vertegenwoordi gend, die ook de millioenen acteurs levert. Eerst als het doek valt, komen spelers en publiek tot de verschrikkelijke ont dekking, dat de vlammen onder de ke tels, echte vlammen waren, dat het gas in de martelkamers echt gas was; dat de bommen en de geweren echt zijn afge gaan, dat de lichamen waarmee het to neel bezaaid ligt, nooit meer zullen op staan, dat de buitenlandse troepen die door de muren zijn gebroken, echte troe pen zijn, dat Rienzi zich een echte kogel door het hoofd heeft gejaagd, en tenslotte verdween in de rook van een, met ben zine overgoten, baar, zonder publiek en zelfs zonder een steen die zijn graf aan geeft! Het geval Hitlér houdt een waarschu wing in, verschrikkelijker dan ooit in deze atoomeeuw. Geef nooit oncontróleer- bare politieke macht aan de eenling, hoe betrouwbaar hij er ook uitziet en stellig niet. omdat hij een genie lijkt. Want deze eenling kan geestesziek zijn, of geestesziek worden, terwijl er niemand is, die dat kan bevestigen of hem naar de inrichting kan zenden, waar hij be hoort. Voor de veiligheid van zichzelf en die van de mensheid. DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 OELOFTEN en een vriendelijk gezicht van de communistische wereld zijn niet voldoende om een verlaging van de militaire uitgaven in de vrije wereld te rechtvaardigen." Zo luidt de éénstem mige mening van de Westelijke ministers van defensie en hun militaire chefs, na een driedaagse conferentie op het NAVO- hoofdkwartier te Parijs. De huidige mi litaire krachtsinspanning kan pas ver minderd worden, als de onderhandelin gen tussen Oost en West tastbare resul taten opleveren. De militaire kopstukken van het Wes ten zijn het er over eens. zo blijkt uit de telegrammen, die ons uit Parijs bereikt hebben, dat de wijziging in de Sowjet- tactiek te danken 'f Verklaard uitzicht de kracht en eensgezindheid van de Atlantische alliantie. De con clusie was. dat de- 'e eensgezindheid en kracht verstevigd in plaats van ver zwakt moet worden, nu het Westen voor. belangrijke onderhandelingen met de Russen staat, over de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid. Amerika is niet van plan te ontwape nen. voordat de communistische landen het bewijs hebben geleverd, hetzelfde te zullen doen. Minister Dulles heeft daar enkele dagen geleden nog eens met na druk op gewezen. Zijn waarschuwing heeft waarschijnlijk veel invloed gehad op de besprekingen, die de NAVO-ver- tegenwoordigers dezer dagen in Parijs hielden. Van belang Is voorts het feit. dat pre sident Eisenhower, volgens Reuter, aan premier Boelganin heeft laten weten, het Russische voorstel te aanvaarden, om militaire inspectietroepen op belangrijke punten In de Ver. Staten en de Sowjet unie te stationneren, mits dit zou bijdra gen tot het vestigen van betere betrek- K.L.M.-emigratiefilm zeer onvolledig (Van een onzer verslaggevers). In de cantine van haar gebouw aan de Dr Plesmanweg heeft de K.L.M. gisteren een in opdracht van deze maatschappij door Polygoon-Profilti vervaardigd pro- pagandafilmpje voor de emigratie ten loop gehouden, onder de tite): „Op vleu gels naar een nieuwe toekomst". Men krijgt een (uiteraard summier) beeld van hoe een emigratiereis door de lucht wel is: tranen vooraf, vriendelijk heden van de stewardess, service van de luchtvaartmaatschappij en verbroedering tussen de passagiers tijdens de reis en een toespraakje erna. Walter Smith voer de de regie. Wij beseffen terdege, dat deze film niet bedoeld Is voor vertoning ln de biosco pen. maar als propagandamateriaal voir de boekingsagenten van de K.L.M. Des niettemin zou het o.i. duidelijker en voor- lichtender geweest zijn, indien deze film ook even was ingegaan op de formalitei ten, die aan emigratie in het algemeen en aan die door de lucht in het bijzonder voorafgaan. Niets van dat alles: toe spraakjes in het begin en aan het eind, evenals de rest van de gesproken tekdl, boordevol cliché's. Nee, dan was de vorige emigratiefilra van de K.L.M., „Het land Is vol", die voor 19.000 mensen heeft gedraaid zoals een spreker vooraf memoreerde, instructiever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5