y In Evangelisch-Lutherse Kerk kent men dezelfde problemen als bij ons Kerkelijke pers houdt zich intensief bezig met filmcritiek STRUISVOGEL STATE (XPI\ESS Leidse Friezen begonnen het nieuwe seizoen Oegstgeester bevolking zal actiecomité vormen Homes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 Vacantie-indrukken uit Duitsland (Slot) In dit vierde en laatste artikel bladeren we nog eens rustig de twee Zon dagsbladen door. Uit het eerste blad hebben we al gelezen, wat er in stond over het Jodenvraagstuk. Komt u er maar bijzitten, dan gaan we eens kijken, wat er zo verder al in staat. Een typisch trekje is het volgende. Onder de berichten van de Kerken in het buitenland lezen we: In Dene marken bezoeken veel meer vrouwen dan mannen de volkshogescholen. Men verklaart dat uit de dienstplicht van de mannen. Wanneer dat be richtje gecommentarieerd wordt met „Komt dat ook bij ons?", is het alsof ik daar iets meer in hoor dan de waarschuwing: Laat dat bij ons niet zo zijn. Het lijkt mij, dat de schrijver niet zo rijk is met de herbewapening van Duitsland. rn het Zondagsblad is ook een uitvoe rig verslag opgenomen van een radiorede van dr Gerstenmaier, Christen-democraat en president van de Bondsdag, tolerantie. Hij herinnert aan de intole rantie, die Duitsland te gronde richtte Wanneer de Bondsdag bereid is een streep onder het verleden te zetten, moet m dit niet verkeerd begrijpen. Tolerantie geen „laat maar gaan". Anarchie tolereren is even erg als tyrannie tolereren. Dr Gerstenmaier vraagt zich af. of de staat zijn eigen grenzen nog wel ziet. De mens is tot vrijheid geroepen. Tolerantie uit respect voor de vrijheid betelcent ontzettend veel. Tolerantie is een zuster van de vrijheid. Echte tolerantie komt slechts daar voor, waar men een per soonlijke verhouding heeft tot vrijheid, recht en waarheid. Dr Gerstenmaier vrees naar Jozef, die tot zijn hoorders zei- „Vrees niet, want ik sta onder God". Dat is echte tolerantie. Een ander punt. dat ons opvalt. Duits land kent geen Christelijke radiovereni ging. Toch komt in de radio-uitzendiu- gen de Kerk aan het woord en wordt dat vermeld in het Zondagsblad. In het ene nummer lees ik: Zondag, 14 Augustus: 10.30 u. Evangelische morgenwijding: 8.30 u. Evangelische boodschap over het hu welijk; Vrijdag 19 Augustus: 18.30 u. ker kelijke berichten. Heel wat uitvoeriger is deze rubriek in het volgende nummer van het Zondagsblad: Zaterdag, 20 Augustus: 17.10 u. Kerk en wereld (burgerlijke mo raal en Christelijke ethiek); 18.45 u (an dere zender) Bezinning. Zondag, 21 Augus tus: 10.30 u. Evangelische morgenwijding: 8.30 u. (andere zender) reportage van hei 100-jarig feest der Chr. jonge mannen Vrijdag, 26 Augustus: 18.30 u. kerkelijke berichten. Zaterdag, 27 Augustus: 17.10 u Kerk en wereld (wat is theologie?); 18.45 u. (andere zender) Bezinning. Bovendien geeft de Beierse radio elke dag. behalvi Zondags, om 5.57 en 7.15 u. minuten var bezinning. Filmcritiek Een ander bewijs, dat de Duitse Evan gelisch-Lutherse Kerk niet ..Weltfremd' is, levert de rubriek: „Films, waar- over men spreekt". Daarin wordt een ra ke filmkeuring gegeven in drie of vlei regels.. In het eerste nummer worden drl< .van de vier films afgekeurd. Ln het tweed» worden twee van de drie films mogelijk geacht. Naast deze wel zeer korte wijzingen verwijst het Zondagsblad ook naar de uitvoeriger „Evangelische Film Beobachter". Och. dat we in Nederland ook in de kerkelijke pers zover w En wat denkt U van het volgende? de ontheemden uit Oost-Duitsland Gemeente-tehuizen ingericht, waar leeska mers zijn, speelruimte voor de kinderen is en de vrouwen kleren kunnen maken en herstellen op speciale afdelingen. Ook in breder kring is de Kerk op de wereld betrokken. Er zijn 43 diaconesser uitgezonden, de meesten naar Palestina en Brazilië. Natuurlijk komen in elk num mer van het Zondagsblad ook de nodige kerkelijke berichten uit binnen- en bui tenland voor en de bekende boekbespre king. Ons valt daarbij het volgende op: De predikantenvereniging uit Götebore besloot tot een actie voor beter kerkbe zoek. In de kranten komen tekstaanwij zingen met foto's en ook wore.... plakbiljetten op de reclamezuilen aange bracht. Merkwaardig in de kerkelijke pei is een bericht, dat een vroegere Engels soldaat na tien jaar de instrumenten va een tandarts terugzond, die hij destijds als buit had meegenomen. Het kostte hem veel moeite om de naam van de tandarts gewaar te worden. Maar de oorzaak van dit alles was: „Ik ben Christen gewor- die de oude koralen lieten opklinken tol God in de hemel. Drie dagen later ver anderde de regering volkomen van rich ting. De dreigingen tegen de Kerk hiel den op, de jeugdverenigingen werden met rust gelaten, vele gevangen genomen predikanten werden vrijgelaten en het kerkelijk leven ondervond van de re gering geen hinder meer. Verder bladerend in dit Zondagsblad van 15 minuten te kort is. Die prediking blijft de kern van de Evangelische gods dienstoefening en mag wel lang zijn om rust en bezinning te wekken. Anderen zijn echter van mening, dat de mensen niet meer zo lang kunnen luiste ren en dat men daar rekening mee moet houden. Een preek moet niet langer dar 25 a 30 minuten duren. Men kwam graag van ver weg naar de kerk. als de dominee het maar niet zo lang maakte. Eigenlijk zijn het allemaal dezelfde vragen als bij ons. Het artikel sluit met een waarschu wing aan de predikanten: Neem de angst voor de lange preek ernstig. Een goede preek houdt voor velen op goed te zijn, als ze te lang duurt. Wanneer we aan de hand van dit laatste artikel het geheel van wat Ik U vertelde, overzien, dringt zich de vraag aan ons op: Liggen we wel zo ver uit elkaar als we meenden? Staan we niet als dezelfde Christelijke Kerk in dezelfde problematiek? Dat betekent ook, dat pro blemen, die daar nu aan de orde of al overwonnen zijn, ook bij ons aan de orde zullen komen en overwonnen moeten Een kijk i buiten verwijdt de blik. Dr H. J. Westerink. In Oost-Duitsland In een meditatie over Johannes 1 2-12 lezen we over een dorp in de Oostzóne Het was op 7 Juni 1953, toen de kerkstrijd ln Oost-Duitsland op zijn hoogtepunt was. In een klein dorp in het Ertsgebergte zou een kerkelijke zangdienst gehouden worden Al zouden 50 posaunen-blazers veel aantrekkingskracht uitoefenen, toch bleef het de vraag, wie er zouden durven komen. Toch waren er behalve de pfesau- nen-blazers 300 zangers en 2000 mensen. Of het nu de H- of de Y-lijn vi v tot e ©ilet inspireert.de en het erbij possend hoedje klein en ont worpen voor een nog steeds kort kapsel, wooruit de piekjes verdwenen zijn en woarin de krul terugkomt Haute Coiffure J P. van der BLOM STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEE 21721 Benoemd aan universiteit Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is benoemd voor het tijdvak van 1 December 1955 tot en met 30 No vember 1956 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A bij de inwendige genees kunde aan de Leidse universiteit dr P. L. Cardozo. De Evangelische Kirche te Bad Kissingen. komen we een artikel tegen over het dorp Grafengehaig in het Frankenwoud. Het dorp ligt deels in het dal en verder tegen de berg op. Door dit verschil in hoogte verloopt de oogst over een tijd van vier elfs zes weken. De oogst begint in het laagste deel en eindigt in het hoogste, kerkelijke Gemer te omvat 34 gehuch- over een gebied met een doorsnede i 12 km. De dominee doet zijn best éénmaal per jaar bij alle gemeenteleden komen, maar hij komt er volgens zijn eigen woorden niet doorheen. een vorig artikel vertelde lk al over het schrijven van tie Paus naar aanleiding de 500 jaar geleden gesloten Augs- burger godsdienstvrede. Hier lezen we ei van de landsbisschop in het Zon dagsblad van Hamburg, dat ook de pro feten van het Derde Rijk de godsdien stige splitsing van Duitsland zo betreur- maar daarmee bedoelden, dat het Christendom als geheel schadelijk wa: geweest voor Duitsland. Hij betreurde het dat de raadgevers van de Paus zo weinir begrip blijken te hebben voor de tegen woordige critieke situatie van Duitsland Behalve een Bijbelrooster, dat naast eer» spreuk voor de wek en een lied voor de week een Bijbelgedeelte, voor elke dag aangeeft, is er ook een rubriek „Onze gelukwensen", die hier gaan naar eer gouden bruiloft, n ar één 85-jarige, negen 80-jarigen. vijf 75-jarigen en tien 70-ja- rigen. Een heel werk om het bij te hou den, maar het bevordert ongetwijfeld de gemeenschapszin. Uit Nürnberg wordt gemeld, dat er een tehuis voor vrouwelijke arbeiders met kindwen geopend is. Het bevat 56 woon eenheden met één of twee kamers. Er is ook bureauruimte voor de predikant izo lezen we van de ODrichting van vacantiehuis en van een Zendings seminarie met 80 plaatsen. Een struisvogel heeft de merk waardige gewoonte z'n kop in het zand te steken, wanneer onheil dreigt. Indien U geen actueel, en gezellig gezinsblad leest, dat U volledig op de hoogte houdt, bedreigt U het gevaar dat U achterop raakt. Doe toch niet als opze brave struisvogel, maar neem de NIEUWE LEIDSCHE Kasgeldleningen Lol vijf millioen gulden Raad van Leiden vanmid dag met spoed bijeen Vanmiddag om 5 uur komt do raad van Leiden bijeen voor een spoedeisende vergadering. Er staan vier punten op de agenda: notulen van de vorige ver gadering, mededelingen, ingekomen stukken en voorstel Inzake het aangaan van kasgeldlcningen in 1956. Ten aanzien van het laatste punt mer ken -B. en W. op, dat de regeling gelijk luidend kan zijn aah die, welke voor het lopende jaar geldt. Het voor dit jaar vastgestelde maximaal op te nemen be drag ad vijf millioen gulden wordt ook voor 1956 voldoende geacht. In overeen stemming met het advies van de com missie voor de financiën stellen B en W. voor. het besluit te nemen. Si. Liduinaschool voor b.l.o. in hei zilver De Rooms-Katholieke St Liduinaschool voor buitengewoon lager onderwijs aan de Zoeterwoudse Singel bestond gisteren 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een herdenkingsbijeenkomst gehou den. waar talrijke vertegenwoordigers van kerkelijke en burgerlijke instanties aan wezig waren. De wethouders J. C. van Schaik en S. Menken vertegenwoordigden het gemeentebestuur, mr H. R. Goudsmit de voogdijraad te Leiden en de heer M. G. H. den Haan de Dr Van Voorthuysen- school. Voorts waren aanwezig de heer H. L. Goud. inspecteur van het b.l.o., afge vaardigden van het ministerie van justitie, j van verenigingen voor kinderbescherming en andere verwante organisaties. De heer J. Lijten. voorzitter van het be- j stuur van de school, hield een herden kingsrede. waarin hij de betekenis van het onderwijs aan minder begaafde kind' ren belichtte. Zuster Accursia. die sedert de oprichting van de school de leiding heeft gehad en dus gisteren eveneens haar zilveren jubileum vierde, gaf een ovi zicht van de ontwikkeling van de school onderstreepte de noodzakelijkheid van e v gebouw. Om velerlei redenen be antwoordt het tegenwoordige gebouw niet aan de eisen. Vele aanwezigen heb- ben gisteren he: woord gevoerd en hur gelukwensen aan het bestuur van d« school en aan de jubilerende zuster Accur. sia aangeboden. Agenda van Leiden Donderdag Academie, 8.15 uur: Ned.—Libanese cul- turele samenwerking, voordracht Emir I Maurice Chehab. Stadsgehoorzaal, half 3, 4 uur, half 8 en 9 uur: modeshow C. en A. Vrödag Stadsgehoorzaal, half 3, 4 uur, half 8 en 9 uur: modeshow C. en A. Pieterskerk. 8 uur: zangavond Bijbel- kioskvereniging. Doelenkazerne, half 4: ingebruikneming kapel. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: ARJOS, D. Brouwer uit Oegstgeest over „De doodgravers der evolutie". Leiderdorp, kwart voor negen: ge meenteraad. Leiderdorp. Dorpshuls, half 8: ontspanningsavond D.E.L., toneelclub ..Ons Genoegen". Leiderdorp, het Wapen van Lei derdorp, 8 uur: oprichting muziek vereniging. Zaterdag Stadsgehoorzaal, half 3, 4 uur, half 8 en 9 uur: modeshow C. en A. Volkshuis, 3 uur: Ned. Zondagsschool vereniging, regionale najaarsconferentie, A. Kroese over „Waarheid in onze ver telling". Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden, afdeling Leiden, half 3 eindpunt tram te Katwijk: strandwandeling. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging „De Spil" (Van Wijk). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshi, tot 20 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Gladde wegdek oorzaak van autobolsing Op de Rotterdamseweg te Rijswijk, bij het vliegveld, is gistermiddag de 38-)a- rige J. G. B. uit Oegstgeest mét zijn auto op het natte wegdek geslipt en tegen een uit tegenovergestelde richting naderende wagen, bestuurd door de 49-jarige Hil versummer C. P. G. K. gebotst. De auto van B. werd vrijwel geheel vernield. B. zelf liep een hersenschudding en een hoofdwond op. Hij is in het verbandlokaal van de politie behandeld en daarna per ziekenauto uit Oegstgeest naar zijn wo ning gebracht. K. kwam er met lichte ver wondingen af. doch zijn wagen liep ern stige schade op. Beide voertuigen zijn weggesleept Een sigaret van WERELDVERMAARDHEID.. ■UXfbXe^r OsOXoL TnitcJüut,! Am. Smelting and Refining. Lening ad 100 min. dollar verkregen van Export Import Bank voor Southern Peru Corp. ten behoeve van ontginning van grot» koperlaag. „De lange preek" Een artikel over de vertaling van de Bijbel voor alle volken evenals een schrij- van deelneming aan de Evangelisch- Lutherse Kerk in Beieren in verband met het overlijden van kroonprins Albrecht i we nu maar over. Even lezen we nog de bijzondere rubriek (U weet wel de vorige keer) „Onze laatste blad zijde", die ditmaal handelt over het be langrijke onderwerp: „Hoe lang moet de preek zijn?" t artikel herinnert aan een artikel vele weken geleden over „De angst de lange preek". Vroeger was een dominee alleen wat waard, als hij min stens zes kwartier op de preekstoel stond Het artikel van nu geeft een overzicht de reacties op het eerste artikel. De eerste reacties pleiten echter allemaal een lange preek. Een zuster uit Nürnberg schrijft: „Hoe kan ik voor iets. dat ik lief heb (het Woord Gods) angst hebben?" Een ander meende, dat de vraag naar „kort" meer een vraag van jonge mensen 'was. Anderen menen, da' het op de inhoud aankomt en dat d? tijd Dr Van der Zee sprak over land en volk van West-Friesland In de Jacobazaal van Den Burcht werd gisteren de eerste verenigingsavond van de Leidse vereniging van Friezen, „Fryslan", gehouden. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter, de heer Koelstra, verschillende voor Friesland belangrijke gebeurtenissen gedurende de afgelopen zomer maanden, onder meer het Groot-Friese congres te Zurich en de toeken ning van de Gijsbert-Japicxprys aan de schrijver Ulbe van Houten. Voorts wekte hij op tot deelneming aan de cursussen in de Friese taal. Hierna zongen de aanwezigen het eer ste couplet van het Friese volkslied, vaarbij opviel, dat niet iedereen een itijlvolle houding wist aan te nemen. In de vacature van secretaresse werd bij acclamatie mej. M. Twerda gekozen. De hoofdschotel van de avond werd gevormd door de lezing van dr T. van der Zee over West-Friesland. Hij ging de geschiedenis van het West-Friese land volk na en memoreerde de slag bij Hoogwoud in 1256. waar graaf Willem an Holland door de West-Friezen (toen nog Friezen?) werd verslagen. In 1956 wil men een herdenking van deze dag organiseren. Deze herdenking zal rmoedelijk een enigszins ander karak- r dragen dan die van de slag bij Warns, waarbij Floris V de West-Frie- m wist te onderwerpen West-Friesland nu Ingaande op de tegenwoordige toestan den wees spreker op de goede veefok kerij, de bloembollencultuur en de tuin bouw. In verband met het sterk agra rische karakter van de streek is in dustrialisatie noodzakelijk. Er bestaan grote tegenstellingen op godsdienstig ge- Buigerlijke stand van Leiden GEBOREN: Josephine, d v J H C de Man en J C Buschkens; Theodorus H M, F A M Luijkx en W G v d Wiel; Huberta A M d v G Wijnands en H A M v d Putten: Cornelia E H d v N H Volle- bregt en C RemmerswaalDirk J. z v A J de Koning en J Imthorn; Barbara J, T F Jansen en F A Kohier; Johanna d v A van Berkel en J M Sloos; Willem, z v C Pasma en C Rasser. GEHUWD: M de Bruijn en J Barendse; H M van Loon en C M Krol; J L A van Goozen en T A M van Leeuwen, W F Fielemon en E Vinkestijn; H J K Finger G C Benning; A J Devilee en E Schlat ter; P Geeven en A W S v d Riet; L Sanderink en N Ottenhof; W van Loon en H M van Duivenbode; N A de Jong en R G M Koppers; J Otto en W Paauw. bied. Wat betreft het volkskarakter acht te dr Van der Zee enige overeenkomst met het Friese karakter in het algemeen wel aanwezig, al zijn de trekken in West- Friesland minder geprononceerd. De Frie se taal i» er geheel verloren gegaan Het is thans eerder een Hollands dan een Fries dialect. Met een proeve uit „Kloin Pittechien" van mevrouw A. C. ter Horst- Hoëkstra besloot dr Van der Zee zijn leer zame lezing. Na de pauze volgde de opvoering van de geestige eenacter „De brombaer nuet" van Barend van der Veen. De humoris tische inslag van het stuk kwam in de opvoering goed tot zijn recht. Na het zin gen van een aantal bekende Friese liede ren, besloot de voorzitter deze geslaagde avond met. een opwekkend woord. De vereniging telt thans reeds Menselijke factoren in 't geding Verzet tegen aanspraken der buurgemeenten neemt vaste vorm aan Nu zowel de gemeente Leiden als de gemeente Rijnsburg zich hebben uitgesproken over de voorstellen van Ged. Staten ten opzichte van de grenswijziging met Oegstgeest, begint men zich in laatsgenoemde ge meente meer te roeren. Natuurlijk, er is al een raadsvergadering geweest waarin over de plannen is gesproken, maar dit komt pas in een belang rijk stadium, wanneer op 26 October de Oegstgeester raad zijn houding gaat bepalen tegenover de zienswijzen van de buurgemeenten. In Oegstgeest heeft zich nu een voor lopig comité gevormd, met tot doel bin nenkort over '.e gaan tot de samenstelling actie-comité, dat zich zal weren tegen de aanslag, die op Oegstgeest wordt voorbereid. Het voorlopig comité bestaat uit de navolgende personen: prof. dr H. P Blok, A. P. van Egmond, A. P. de Rooy, Joh. Uittenbogaard, Jac. J. Vos en N. van Weizen. In een binnenkort te houden ver gadering zal het definitieve ac'.ie-comlté worden gevormd, representatief voor de hele bevolking, en zal de taak en werk wijze er van worden 'vastgelegd. De stemming in Oegstgeest heeft zich de jongste vergaderingen van de Leidse Rijnsburgse raad wel wat gewijzigd. Was er aanvankelijk een niet onaanzien* lijke groep die de hele grenswijzigings kwestie eigenlijk niet interesseerde, nu zijn nog maar enkelen „koud noch heet". Vooral de Leidse argumenten voor grens- hebben niet nagelaten grote innerlijke weerstanden op te wekken. Men kan dit niet afdoen met de opmerking dat hier louter chauvinistische gevoelens »rste viool spelen. Het zou wel van bijzonder elementair psychologisch inzicht getuigen, wanneer men de hele Oegstgeester bevolking een gebrek liefde voor de eigen gemeente ging dichten. Gemis In het bijzonder richt de publieke opinie i Oegstgeest zich tegen de Leidse ge dachte, dat ln Leiden geen goede v ijken voor welgesteldcn konden worden gebouwd, omdat gebrek aan bouwgrond onmogelijk maakte en maakt. Men wijst daarbij op het verleden, toen Lelden nog lang niet zo in zijn grenzen bekneld lag als thans. Het is nu eenmaal een le loochenen feit, dat om een grote stad gemeenten liggen, die zich speciaal ten doel stellen woongemeente te zijn, trekkelijkheden, daaraan verbon den. Men ziet dat vooral duidelijk in de omgeving van Den Haag, waar de weige lden ook de meer landelijke omgeving prefereren boven een appartement ln de stad zelf. Als Leiden ook zulke wijken had willen hebben, waarom heeft de ge meente die dan niet gebouwd, zoals in de dan 250 j omgeving van de Rijnsburgerweg vanaf Ide splitsing van de trambaan In de rich ting v Haagse economische politierechter Koppige boer kreeg boete Het bedrijfschap van de landbouw reikte jaarlijks beschrijvingsbiljetten uit aan landbouwers en veehouders, een overzicht te verkrijgen van de hoe veelheid vee. Een veehouder uit Rijns burg kreeg dit voorjaar ook zo'n kaar tje. Hij kon niet begrijpen, waarvoor hij aan het bedrijfschap van de land bouw inlichtingen moest verstrekken, aangezien hij alleen een stukje land heeft waarop voer voor zijn vee wordt De Haagse Economische Politierech- r moest hem zeggen dat hij niet met bedrijfsbepalingen maar met wettelijke bepalingen te doen had. De officier van justitie eiste 50 boete, waarvan 25 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte bleef zijn standpunt verde digen. Hei zei, van zijn land niet meer dan 500 gulden jaarlijks Inkomen te hebben, en hij meende niets met het bedrijfschap te maken te hebben. Al leen als hij er voordelen van ziet, zal hij zich met deze Instantie bemoeien. De rechter merkte op, dat het inkomen nog wel zal mee vallen. Faillissementen onder de veehouders zijn over het alge meen zeer gering. Hij meende, dat de boete, door de officier geëist, op zijn palate was en veroordeelde verdachte volgens het requisitor Man door wesp gestoken en gevallen Een 26-jarige Leldenaar, die woont aan het Utrechtse Jaagpad, reed gisteren met zijn fiets op de Hoge Rijndijk, toen hij door een wesp gestoken werd. Hij van de fiets en liep een wonde bo- het linkeroog en sen hersenschud ding op. Oegstgeest toch stellig had ge- Zelistandigheid Om nu de Leidse twijfel aan de van de Oegstgeester bevolking een eigen, zelfstandig bestaan te voeren, de grond onder de voeten weg te n« wordt een actiecomité gevormd. De hier boven geschetste argumenten kunnen dan wel aan B. en W. worden overgelaten in een prae-advies aan de raad te verv ken. Zoals in het Leidse prae-advies óok wel duidelijk is gebleken, is het voor gemeente moeilijk menselijke factoren bij kwesties zoals de onderhavige in rekening te brengen. De taak van het actie-comité zal dus moeten zijn de stem der bevolking te vormen, niet gebonden door ambte lijke banden, maar recht op de man af. De initiatiefnemers verwachten, dat het ver zet tegen de correcties van de gemeente grenzen dan veel sterker zal blijken te zijn dan het zo ogenschijnlijk lijkt. We zijn intussen wel benieuwd welke mid delen dit comité zich voorstelt te gebrui ken om de mening der bevolking op vol doende onpartijdige wijze te pellen en weer te geven. Opbrengst voor Sonne- vanck: f 1588 De kraampjesactie van 't sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, gehouden op 3 October op de Hoogstraat en de Steenstraat, heeft 1588 opgebracht. Het comité is medewerkers en kopers dankbaar! /Je Dameskroniek HOUTRUST - DEN HAAG 27 September t/m 7 October Geopend: 13-17 en 19-23 uur a WONINGEN. IDCEEN OOK VOOR I MORGEN LOU BANDY Morgen, Vrijdagavond, onherroepelijk sluiting om 11 Gat in deviezenreserve van Engeland Het pond zal krachtig worden verdedigd De Britse goud- en dollarreserves zijn in September met 425 millioen gedaald tot 8901 millioen, een laagterecord voor da laatste twee Jaren. In het begin van het jaar bedroegen de reserves nog 10.499 min. Naar aanleiding van deze onrustba rende daling gaf de Britse minister van financiën de geruststellende verklaring, dat de grote val ln de reserves zich voor deed in het begin der maand, toen er ge ruchten werden rondgestrooid over deva luatie in Engeland, tengevolge waarvan speculanten zich ontdeden van hun pon den sterling cn de regering genoodzaakt was goud en dollars af te staan. Toen hij echter had duidelijk gemaakt, dat men niet aan devaluatie dacht, waren de voor raden op peil gebleven zonder echter te vermeerderen. De minister kondigde krachtige maatregelen aan om het pond te verdedigen en zeide, dat het pond thans vaster was. Alle noodzakelijke maatrege len zouden ter kennis van het parlement worden gebracht, voegde hij er aan toe. De toeneming van voortbrenging en uitvoer gaven, volgens Butler, voldoening en er zou een algemene geest van ver trouwen zijn. Doch anderzijds was er een sterke vermeerdering van de invoer, de druk van nieuwe looneisen en een scherp tekort aan arbeidskrachten. Engeland leed een zeer sterke expansie, gepaard aan onvoldoende beperking in het land ^elf. Deze moet groter worden, zeide hij en herinnerde er aan. dat de financiële moeilijkheden ten dele voortvloeien r uitgaven voor persoonlijk verbruik. De Invoer is zeer sterk toegenomen. Dit Jaar is 500 millioen besteed aan invoer van steenkool. Butler verwachtte, dat de uitvoer dit jaar zou stijgen met 10 pet. In het bijzon der de uitvoer naar de Verenigde Staten Ongelukken op Haagweg Ter hoogte van de Da Costastraat re den gistermiddag op de Haagweg twee auto's op elkaar. Er was alleen mate riële schade. Kort na dit ongeluk ramde een perso nenauto, eveneens bij de Da Costastraat, lantaarnpaal. Dat was het gevolg van een slippartij, die ontstond doordat een andere personenwagen plotseling moest remmen voor een uit de Da Costa straat komende zandauto. Ook hier geen persoonlijke ongelukken. is verbeterd. Op het ogenblik zijn de goud- en dol- larvoorraden 1311 min. boven het offi ciële gevaarlijke punt. VOORSCHOTEN A.R. kiesvereniging Onder leiding van de voorzitter, de heer G. Los, vergaderde gisteravond de A.R. kiesvereniging in Chr. Belangen. De heer Los sprak het vertrouwen uit, dat de leden voldoende enthousiasme zouden opbrengen om het voorgenomen wlnter- programma af te werken. de gebruikelijke Jaarverslagen bleek het voornemen van het bestuur om de contributie niet te verhogen, doch wel het aantal leden, door een leden- werf-aotle uit te breiden. Het bestuur kreeg daarbij de medewerking van een aantal leden. De heer Van Oosten gaf hierna, ln de >rm van een causerie een overzicht van de huidige politieke situatie en wees op ital merkwaardigheden zoals da geringe belangstelling voor de generale grondwetsherziening en het ouderdoms pensioen. Bij de komend» verkiezings strijd gaat het, aldus spr., niet zozeer om zuiver zakelijke dingen als wel om da principiële vraag: voor of tegen da door braak. Verschillende politieke partijen zijn gereed voor een grootscheepse propa ganda. Daar tussenin staat het Prot Christelijke blok met da overtuiging van een onlosmakelijk verband tussen geloof en politiek. Voor neutralisme ls geen plaata. Na verkiezing werden tot laden van het bestuur benoemd de heren W. J. Eggink, D. Limburg. G. Rietmulder en D. Roden burg. In verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer werd een verkie zingsfonds ingesteld. Ten slotte werd het programma voor de komende wlntercam- pagne vastgesteld. Enkela onderwerpen die besproken zullen worden zijn: hat Herderlijk Schrijven van de Synode van de Hervormde Kerk; de doorbraak in hat zicht van de verkiezingen; chrlstelljk- soclaal an daarom anti-ravolutlonnalr. Britse Ford. Interim-dividend 2% omzet eerste halfjaar 77,9 (62,5) min. pond sterling, aantal verkochte wagens 162.50? (145.262). Latnpongt. Voorstel om dividend te passeren goedgekeurd; Interim-dividend na ontvangst wlnsttraafer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3