Enorme massa's mensen hielpen Leiden weer „ontzetten Leidse afdeling sloeg goed figuur in vergelijking met de nationale Koraalmuziek was weer „best" voor de radio Veel waardering voor de Amsterdamse politiekapel „Haring en wittebrood" in sfeervol Waaggebouw NA HET FEEST DE NIEUWE LEIDSCHE silJ NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DINSDAG 4 OCTOBER 19S5 Mede dank zij prachtig najaarsweer: T 1 99 Bedrijfscorso met te veel gemis aan orginaliteit en levend element de andere kant meneer. Zou het nu niet zuiniger zijn die activiteit ge zamenlijk te bedrijven? Bloemenwerpsters bedreven propaganda voor een in Leiden vervaardigd damesweekblad en een coö peratie liet een compleet kabouterhuls op rijden, om haar kolen maar i te brengen. l de i Driekusman Ontelbare malen ts de onsterfelijke boe- renwals Driekusman tegen de Leidse ge- veis opgewaaid. Dat kwam door de boe- renbruiloftsgasten, uitgenodigd door een distilleerderij. In verscheidene wagens draafde dit lawaaiig gezelschap door de straten, en om de moed niet te laten zak ken marcheerde op witgeverfde foei, niet witgeschuurde klompen een boe- renkapel mee. Een kennelijk verloofd stel zagen we even later staren naar de kapi taal-goederen voor de huishouding, ge ïmporteerd door een Leidse internationale handelmaatschappij. Voor gastronomen ikwam daar pal bovenop een slagerij met !een hoorn des overvloeds op een luxe jauto. en om de maat helemaal vol te ma- ken een meer dan levensgroot gebak, pro duct va" een bekende patisserie. In het staartstuk van de stoet noteer- Jden we tenslotte nog een geslaagde wagen jvan een handelsafdeling ener conserven- fabriek, die een molen in haar handels- merk voert. Die molen, gemaakt van bloemkool, met tomaten als deuren en •nen, was een knap stukje werk. Al met al kunnen we zeggen, dat een historische optocht de aandacht boei be- Hoe druk het was en hoe vol Zo zag de Stationsweg er gis termiddag uit, na het bedrijfs corso. En dat was dan maar i punt van de stad. We heb ben de indruk, dat het nog drukker was dan vorige jaren. Gasten van de A.N.I.B. zagen de optocht bést Tussen de Stadsgehoorzaal en Lissonne- Lindeman hadden de gasten van de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond. 1500 in 1 aantal, plaats genomen om de optocht t« zien. Diverse afdelingen van de bond wa ren aanwezig, o.a. uit Den Haag, Apel doorn en Haarlem. Met bussen van de N.Z.H. waren de minder-validen opge haald en naar de plaats van bestemming gebracht. Daar wachtte hun een feestelijk onthaal In de vorm van versnaperingen dranken, waarvoor de Leidse winkeliers hadden gezorgd. Ook de uitreiking var haring en wittebrood ontbrak niet. Onge veer 80 ziekenhuispatiënten konden in de gelegenheid worden gesteld het feest me« te maken. De medewerking van Rode Kruishel- pers en -helpsters en de padvinderij wai ook dit jaar weer voortreffelijk, vertelde de heer J. C. Linvingston, evenals de bij- I zondere medewerking van de studenten, zodat het bestuur met genoegen op deze dag kan terugzien. LUISTERRIJKE OPTOCHT" Stond in het programma van de 3 October - vereniging. Dat had dan betrekking op het bedrijfscorso, dat gister middag door de Leidse straten trok. We hebben zo'n vermoeden, dat de term „luisterrijk" meer slaat op de telkenjare terugkerende historische pa rades, dan op deze manifestatie van de bedrijven in en buiten Leiden. Er waren niet veel wagens bij, die opvielen door een fantasierijke opzet. En toch hoeft men niet te denken, dat een origineel idee zo bar veel kost in de uitwerking. Dat bewijst wel de prijstoekenning. Bij de nationale afdeling viel de prijs ten deel aan een betrekkelijk kleine wagen. In de Leidse af deling was van het begin af zonneklaar, wie met de prijs ging strijken. Eén van de Leidse dekenfabrieken was wel zó goed uit de bus gekomen, dat dit eenvoudig niet kon missen. Een bedrijfscorso munt in de regel uit Nationaal door zijn grote lengte. Zo was het gisteren in Leiden ook. Sommige mensen, die hier. Onwillekeurig maakt men bij een in op niet hadden gerekend, kregen bij de stukken geknipt corso een vergelij- start al een koude douche. We zagen een I ^ng russen de belde delen. In dit geval oud heertje met een knijpbriUetje op om het dus om de nationale en de Leidse kwart voor twee verschrikt in zijn pro-1 afdeling. We kunnen wel direct zeggen, gramma bladeren. Hij stond met zijn echt-'** hft eergte genote op de Burggravenlaan en had ge duldig een half uur lang het wat moei- begin van de optocht gadegeslagen, ammer 53 hield de stoet Ineens op. Hij wist niet, dat de rest in de Cobetstraat opgesteld stond en miste zo de hele staart Gelukkig duurt een optocht lang genoeg dit gemis -tijdig te kunnen goed maken. Wie na enen in de binnenstad rondzwerft, bijkans niet meer uitkomen zonder op de optocht te 6tuiten. En daarom zijn niet veel Leidenaars geweest, die de twee kilometer lange sliert wagens niet voorbij hebben zien trekken. het tweede. Zag men in de Leidse afdeling wagens, die bijzonder veel tijd hebben gekost wat het optuigen be- i treft, de nationale ondernemingen hebben het meer gezocht in het versieren met bloemstukken van bestaande demonstra- drüfscorso. Toch i< het slaken van teleurgestelde kre ten, zoals we er bier en daar enige opvingen. Iedere Leidenaar is nog ging. Wat een wonder, dat de kas dan eens moet worden gespekt, wil men volgend jaar extra goed voor de dag komen t Uitslagen Nationale afdeling. Eerste prijs: Panter sigarenfabriek, Veenendaal; tweede prijs: De erven de Wed. J. van Nelle N.V., Rot terdam; derde prijs: N.V. Hero Conser ven, Breda. Leidse afdeling. Eerste prijs: Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk. en Co N.V.; tweede prijs: Leidse Manége; derde prijs: Handelsafdeling Tieleman en Dros; vierde prijs: N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zoon; vijfde prijs: Firma De Haan en Goddijn; zesde prijs: Patisserie Firma A. van der Heyden. In Oud-Hortuszicht reikte de heer J. J. in Houweningen, lid van de jury, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Deze bestonden uit schilderijen en luxe artikelen. TTET IS WAAR wat de heer De Nie uit de Drie-Octoberstraat gistermor- gen bij het aanbieden van de grote krans aan de burgemeester zei, dat 3 October en de koraalmuziek onafscheidelijk bij elkaar horen en dat er verder geen feest in Leiden is, hoe groots ook opgezet, dat met koraal muziek begint. De koraalmuziek zien wij altijd als een van de wezenstrek ken van het gehele feest, omdat zij in het lied direct onze gedachten met het verleden verbindt, het verleden van strijd en leed, van overwinning en blijdschap. Het blijkt elk jaar weer. dat de Lei- I In een kort woord tot de heer De Nie denaars dit punt van het programma op herinnerde de burgemeester er aan, dat zijn waarde weten te schatten. Het aan- deze dit jaar zijn gouden huwelijksfeest tal zangers en zangeressen vermindert i mocht vieren. Hij hoopte, dat de heer De immers niet en wat de ontelbare toe-Nie bij zijn diamanten feest nog in de schouwers in het park en aan de over- gelegenheid zou zijn op 3 October de kant betreft, ook zij doen met hun dachtig luisteren mee aan deze opening van de feestelijkheden in de vroege mor gen. Ook nu moest de politie op de Steen- schuur voor een sterke afzetting zorgen. Na het zingen van zeven liederen, on der de vertrouwde leidine van de heer Mens. droeg de heer De Nie namen® het de zangers de krans naar de burgemeester aan. Hij zei, dat de zan gers de oude traditie van de koraalmu ziek niet zouden willen missen. „Er zyn dit jaar in Lelden al vele feesten ge weest. maar het feest van vandaag gaat toch weer stukken bovenuit", aldus de heer De Nie. Voordat de krans werd aangeboden door de jongedames Sira en Middelkoop, erhandigde Jannie Platteel aan me- •ouw Van Kinschot-Dorhout Mees een boeket rood-wltte anjers. kransaanbieding te verzorgen. Toen de burgemeester de krans naar de hand van Van der Werff had getrok ken, klonk er applaus op. Waarna ten slotte twee coupletten van het volkslied werden gespeeld en gezongen. De Chr. Burgemeester en mevrouw Van Kinschot zetten ook gisteren de traditie voort. Aan 't stand beeld van Leidens gfote bur gemeester Van der Werff werd bij de koraalmuziek weer een krans gehecht. muziekvereniging „Concordia" verleen de medewerking. Vermelden wij nog, dat ook burge meester mr Geertsema van Warffum de koraalmuziek bijwoonde, alsmede oud commissaris Meijer. Beiden werden in het bijzonder hartelijk begroet. En ach ter het standbeeld van Van der Werff stond weer de wagen van de Ned. Radio- Unie, waarvan de technicus ons ver klaarde, dat de koraalmuziek weer best Folo's van 3 October: N. van der Hoist Boeiend schouwspel tijdens tocht en exercitie op de Kaasmarkt "PkE POLITIE heeft wat haar muzikale aandeel in het Drie-October-feest loemstuKKen van oesiaanoe oemonsira-betreft, ditmaal versterking gekregen uit Amsterdam, waar de mede iewagens. Dat kan natuurlijk wel kunst-1 door de radio zo bekende kapel onder leiding van de heer Pinkse gister morgen om half 8 op het Centraal-Station stond voor de reis naar Leiden. Het was voor het eerst, dat de Amsterdamse politie als muzikaal ensemble met de Sleutelstad kennismaakte. Het komt ons voor, dat die kennismaking de hoofdstedelingen „wèl bekomen" is. zinnig gebeuren, maar het publiek wacht tooh wat anders. Levendigheid in de stoet doet zoveel, en dat ontbrak, een enkele uitzondering na, in de n nale afdeling. We denken aan die grappige beertjes bij het kleine honingwagentje. Kijk, dat doet het goed, en het kost toch niet een «norm geldbedrag. Leids Eén van de mooiste wagens v Leidse afdeling was stellig de praalwagen October-vereniging. Deze deed buiten mededinging mee en het moet worden gezegd, dat hier, zowel wat kunst als wat het aanbrengen v vend element betreft, ln de ro schoten. De Manége sloot nog het dichtst bij het zo geliefde historisch moment. Keurig in Gouden-Eeuwscostuum uitge dost, zaten de dames en heren in en op de prachtige mailcoach, een smaakvol ge heel. Een importeur van schrijfmachines liet een typiste in een opengevouwen bloem opbloeien, een aardige vondst, terecht prijs gehonoreerd. Een Mode- bedrijf op bontgebied had een heel aardig wagentje gefabriceerd met opgezette, bont leverende dieren. Grappig genoeg kwam de wagen -juist voor de zaak zelf, op de Breestraat, tot stilstand, maar men kon toch nog maatregelen treffen om deze creatie voor uitvallen te behoeden. We zouden dit een zinnebeeldige foto willen noemen. Op de stoep de ouden van dagen, in afwachting van de optocht. En daarnaast een lege kinderstoel, met het tuig er nog inDe jeugd is ongeduldig geworden, de ouden wachten, voelt u de symboliek? Dekens Een Leidse textielfabrikant heeft aller bewondering weggedragen. Bij het gezicht van deze wagen zijn talrijke toeschouwers verzoend geraakt met het bedrijfscorso. Ruiters, Romeinse zegekarbestuurders, een drumband, koetsiers, ze waren alle maal uitgedost met de moderne wollen producten van deze fabriek ln de meest smaakvolle kleurencombinaties. Zelfs een zeker schaap, dat dank zij de reclame na tionale vermaardheid heeft gekregen, ont brak niet op het appèl. De tambour-mat- re van de drumband mocht glunderend e eerste prijs in ontvangst nemen. Een model-schoenmakerij liet kleine owboys opdraven, compleet met echt vurende pistolen. Aan dat knalwerk deden trouwens de cowgirls even dapper mee als hun mannelijke collega's. Spaans Een Spaanse wijn Importerende wijn handel had niet veel moeite gehad met het uitdenken van 'n onderwerp: natuur- noesten dit met de prachtige mantilla getooide Spaanse schonen zijn. Ze speel den haar rol zo lieftallig, dat menig wijn- fijnproever er een droge keel van kreeg. Gecostumeerde renners reden op en lie ten naast producten van een Leidse rij- wielfabriek, Inderdaad een levendig bovendien zeer vrolijk groepje. Een huivering liep over onze rug bij het aanschouwen van een Hollands bin. nenhuis van een haardenfirma. Aan kant zat mevrouw zich heerlijk Precies om half negen kwamen ze de trein aan. Voor een stijlvolle ontvangst zorgden de heren Laman. De Wilde, Herfst Commandeur, die met een, door rood- wit-bepluimde paarden getrokken rijtuig het station waren gereden. Voor gróótse en massale ontvangst zorgde de Leidse burgerij zelf, waarvan zeer velen door geen haring en wittebrood, geen pop penkast, geen paardenrennen en geen mi litaire mars zich er van lieten weerhou den, de gehele manifestatie van de Am sterdamse politiemuzlek te volgen. route naar de Kaasmarkt werd ge markeerd door duizenden, die naarmate de Kaasmarkt dichterbij lag, compactere rijen vormden. Uiteraard hadden rondom het terrein, waar de gasten zouden optre den, zeer velen zich verzameld, tot op de reclameborden toe, alsmede op de Oude Rijn, waar de politie de toeschouwers met afzettingen niets in de weg had ge legd. We hebben wel ons hart vastgehou- net het oog op de vele kinderen, die zittend op de kant met hun benen boven water bungelden, terwijl het achter hen vier-vijf-zes dik stond. Het mensdom blijkt echter in de gevaarlijke situaties dubbel op zijn hoede te zijn, want er is niets gebeurd. Er moeten Leidenaars zijn, die er bijzonder prijs op stellen, de feeste lijkheden van af het water te volgen. Tijdens de koraalmuziek namelijk la gen in het water van de Steenschuur enkele bootjes, met hele families be mand, die we bij de muzikale exer citie op de Kaasmarkt in de Oude Rijn terugzagen. De politie kon naar deze vindingrijke feestgangers natuurlijk alleen maar lachen. Ze voeren boven dien het publiek op de kant niet ln de weg. In een van de bootjes zagen we zoveel etenswaren, dat we maar aan nemen, dat deze familie het hele feest op het water heeft gevierd. De exercitie van de Amsterdammers vas een boeiend schouwspel, door muziek, orm, houding en beweging. Voor een mi litaire vertoning doet deze kapel zeker niet onder. De kapelmeester had dan ook na elk nummer voor hem en zijn mannen een warm applaus in ontvangst te nemen. Na de exercitie maakten de Amsterdam mers nog een rondwandeling, via Hooi gracht, Watersteeg, Hogewoerd en Hoge (Advertentie). Op artistieke wijze had een ook in kolen handelende coöperatie de nadereryie winter in sprookjessfeer gehouden. Niettemin was dit ka bouterhuis met zijn lieftallige bewoonster bedoeld om heel reële kolen aan de man te brengen. Uitreiking van de feestgave bij muziek van „Trouw en Durf" TN TOTAAL hebben 10.550 Leidenaars gisterochtend gebruik gemaakt van de gelegenheid om in het Waaggebouw haring en wittebrood in ontvangst te nemen. Dank zij een goede organisatie is deze grote stroom vrij snel verwerkt. Op het Waaghoofd zorgde „Trouw en Durf' weer voor wat populaire muziek om er de moed bij de wachtenden in te houden en het feestelijke karakter van deze uitreiking te onderstrepen. „T. en D." is daar aanmerkelijk beter in geslaagd dan het draaiorgel, dat het vorig jaar dienst deed. Ondanks de herstellingswerkzaamhe- het den, die de Waag tot een minder geriefe lijke plaats voor de uitdeling maakte, had de commissie van regeling en uitvoe- ir een feestelijk vereierde entou- :orad Het rook er heerlijk naai Dat het maar één keer per jaar 3 October is, kunnen wij niet helpen. Maar wat wij wel kunnen doen is U dagelijks een echt gezellige gezinskrant bezorgen. HET HELE CEZIN ijl VRAACT ER NAARI In Leiden is 't een publiek geheim, dat burgemeester Van Kinschot met zo erg dol op haring is. Toch betreedt hij elk jaar manmoedig de met haringgeuren bezwangerde Waag en dit jaar schonk Leidens eerste burger dan eens een stuk zeebanket (mèt kop) aan de trouwe uitdeelsters. het verse wittebrood, dat ln talloc* smetteloos witte slopen verdween. Het verpakkingsmateriaal voor de haringen biedt altijd veel afwiaseling. Naast de ge bruikelijke kranten, emmertjes en pan nen maakten dit Jaar plastic zakken veel opgang. We zagen zelfs twee harinkje* verdwijnen in een plastic zak, die mak kelijk een flink varken zou kunnen her- De haringdameg en broodheren badden de handen vol werk. Tussen hen door liepen fotografen, cameramannen van de filmdienst en radioverslaggevers met blitzlampen en ander technisch gerei op zoek naar leuke plaatjes en praatje*. Want voor de niet-Leldenaars is de uit deling van haring en wittebrood al'ijd het meest karakterlatieke van het 3 Octo- berfeest. Burgemeeste Van Kinschot had nauwe lijks met brood en haring voor de pers fotografen geposeerd, of hij moest zijn kopje koffie neerzetten om ln een naar hem opgeheven microfoon een uiteenzet ting te geven over de betekenis van deze Leidse festiviteiten. De man met de mi crofoon was een Zuid-Afrikaan, dte in Nederland klankheelden en dergelijke vervaardigt, die bestemd zijn voor uit zending in zijn vaderland. Iemand van de Nederlandse Radio Unie interviewde en kele „klanten" en haringdames, zoals ze genoemd worden. Al met al is de uitreiking van haring en wittebrood weer verlopen op een prettige en vlotte manier. De watergeu zen zullen wel nooit vermoed hebben, dat hun menu zo bij de Leidenaar» in de smaak zou vallen, dat ze er bijna vier in de rij gaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3