Wijdingsuur van Ex Animo in de Pieterskerk Ds Toornvliet en ds Van der Wiel hielden een toespraak Betaling Gezinszorg op andere! leest geschoeid NIEUWE LEIDSCHE COUEANT ZATERDAG I OCTOBER 1955 HET FEEST IS GEOPEND TER INLEIDING VAN DE 3-OCTOBERVIERING verzorgden het ge mengde koor „Ex Animo" (o.l.v. Herman de Wolff), ds G. Toornvliet, ds J. van der Wiel en de organist Leo Mens een „feestelijke wijdingsure" in de Pieterskerk. Het schip en de hoge banken van de noordelijke zijbeuk waren geheel bezet. Een verheugend bewijs, dat velen overtuigd zijn van de actuele diepere betekenis van het telkenjare herdachte historische ge beuren. De opstelling van „Ex Animo" in het koor bleek voordelig voor het totale ef fect van de klank, maar beslist nadelig ■ten aanzien van de details, die verdoe zeld en ineengevloeid het schip bereik ten. Misschien was het de bedoeling wel, in dit bijzonder geval slechts een globale indruk te bewerkstelligen. Maar dan ont glipt ook zeer veel aan de beoordeling. Eerlijkheidshalve zij echter erkend, dat de zang, zelfc onder deze, niet ideale om standigheden, indruk maakte. De zui vere stemvoering, de goede voordracht en de rijpe klank waren daarvan de oor zaken. In de bewerking van de dirigent hoor de men twee bekende Valerius-liederen '„Wilt heden nu treden", „Gelukkig is het land"), de „historische" Psalm 9 (vier coupletten, met de cantus firmus afwis selend in de sopraan en de bas) en ver der o.a. een goedgebouwde compositie van de heer De Wolff (Agnus Dei). Leo Mens speelde de Echo-fantasie van Swee- linck. Ingesloten Ds Toornvliet hield de eerste toe spraak. We roepen elkaar op, feest te vieren rondom het ontzet van Leiden. Dit ontzet was „een dubbeltje op zijn kant". Prins Willem was, bij het verne men van de tijding in de Waalse kerk van Delft uitermate ontroerd. Leidens pcsltie was hachelijk geworden; pest en honger grepen om zich heen. Was het wonder, dat de regeerders van de stad er een ogenblik aan gedacht hebben, on derhandelingen met de vijand aan te kno pen. Het zoete gefluit van de vogelaar wekte trouwens die neiging op. Er was een brief van de Spaanse ko ning binnengekomen. Daarin stond te le zen, dat „zijne allergenadigste majesteit" bereid was, aan hen, die zich onderwer pen, alles te vergeven. Ondanks het ver zet van Van der Does gevoelde de meer derheid van de magistraat voor capitu latie. Maar daarvoor was nodig, dat men aan de Prins verzocht, de stad van de aan hem gezworen eed te ontslaan. Ge lukkig heeft de houding van de Spaanse bevelhebber de zending van de afgevaar digden belet en kon de prins de burgerij voor haar bewezen trouw danken. De nieuwe universiteit werd het teken der vrijheid. Ook nu nog zijn vele levens ingesloten door vijandelijke machten: de angst voor het leven, de dood, de toekomst. Daarom mag ik, zei ds Toornvliet, nu verkondigen, dat Christus van al die vijanden kan verlossen; Hij is de Bevrijder van het volle leven, van ziel én lidhaam, van de aarde en de cultuur. In het perspectief van de eeuwigheid mag Hij zeggen: de bevrijding i6 reeds begonnen. Onze taak is. dit in straten en loppen te verkondigen. Ook vandaag worden er brieven ge schreven; het geèft immers alles niets, capituleer maar. Doch ook wij kunnen onze eed niet breken of liever: God breekt zijn eed niet! Hij wil Uw leven redden. Wij grijpen daarom achter Lei dens ontzet terug naar het grote red dingswerk van Jezus Christus. Staat op tot de grote vreugde! In het teken van Christus is het feest van Leiden een pre ludium op het eeuwige feest, dat nooit meer eindigen zal. Zekerheid Ds Van der Wiel bracht de belegering van Dothan door de Syriërs in herinne ring. Hun opzet was, de uitlevering van de profeet Elisa te eisen. Zijn knecht zag de bedreiging van slavernij en onder gang en vroeg wanhopig: „Ach. mijnheer, wat moeten we beginnen?" Dat is de houding van de uitzichtloze, de nihilist Hij probeerde de meester automatisch bij zijn houding in te sluiten, denkende, dat Elisa óok zo'n klein geloof had. Maar deze gaat nu van zijn kant de knecht tot inzicht brengen: „Vrees niet; die bij ons zijn, zijn rpéér dan die bij hén zijn". De zekerheid van die meerderheid is altijd de bron van moed geweest van al Gods kinderen. We mogen wel bidden: „Heer, open de ogen van alle Leidenaars, opdat zij bij de feestviering mogen zien. Dan alleen zal er sprake zijn van echte feestvreugde. Ook nu zien wij bedreigingen, van le gers en vliegtuigen. Wat zouden veel mensen in onze 6tad verbaasd zijn, al6 ze ;n, waar ze in werkelijkheid door omringd waren. Wij moeten daarom niet bij het verleden blijven stj leven vandaag stellen in Christus' hand. De Leidenaars zijn niet bevrijd, omdat ze zulke voortreffelijke m maar hun geloof werd hun tot gerechtig heid gerekend. Tot besluit zongen de aanwezigen „O God, die droeg ons voorgeslacht" en drie coupletten van he; Wilhelmus. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht- rechtszaken Agenda van Leiden Zaterdag Kaasmarkt, ha <i start van de grote gingen present). Zuiderkerk, half 3: „De K( buiten", ds Okke Jager ierlijke verwondering. Maandag Leger des Heils, Hooigracht 30, 8 uur: Amerikaanse filmavond. Schouwburg, half 8; revue „Dolle dwa ze Dingen" (Cees de Lange). Dinsdag Gulden Vlies, 2 ui Rijnland. Gymnastieklokaal school Munnikenstr., 8 uur; installatie hoofd C. J. W. Brittijn Sportschool Holvast, half 3half 4: de monstratie boksen, judo en schennen. Oegstgeest, Pauluskerk, 3-4 u: her denking „vijftig jaar zendingsopleiding" (na afloop ontvangst in grote zaal zen dingshuis). Woensdag Jacobasael „Dén Burcht", 8 üre: Sel- 1 skip „Fryslên", Lytse joun, toanielstik I „De Brombear Nuet" Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—8 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden OJtagawa Kuniyoshi, tot 20 November). TUSSEN DE BLADZIJDEN 4 Over prijsbaby no. 4 hebben wij zeer bepaalde gedachten. Wij ver klappen U ze niet, want anders zouden we 't U wei heel gemakkelijk maken. Probeert U er eens achter te komen? U weet wat de bedoe ling van deze fotoprijsvraag is. In vijf of minder woorden dient U te typeren wat deze baby middels haar gezichtstrekken uitdrukt, waar bij ook naar het gebarentaaltje mag worden gekeken. De eerste drie foto's van deze onderschriften-wedstrijd plaatsten we in de nummers van 21, 24 en 28 September. Tot 22 October a.s. zullen we elke Woensdag en Zaterdag de foto van een prijsbaby publiceren. En bij elk dezer portretten (in totaal tien) stellen wij u dezelfde vraag als vandaag: Karakteriseer met vijf of minder woorden wat de baby zegt, doet of denkt. Hierbij kunt u natuurlijk uw fantasie de vrije loop laten, 't Maakt voor ons weinig uit, of u het kind woorden in de mond legt, welke het nog niet kan spreken, of gedachten toemeet, welke alleen in het brein van volwassenen spelen. Ingaande 4 October: LEIDEN UW STAD Na het boekje van de vereniging voor vreemdelingenverkeer over Leiden is thans Leiden uw stad' verschenen, dat reeds in de boek winkels verkrijgbaar is. Gaat het eerste meer over de geschiedenis van Leiden en over belangrijke gebouwen en bezienswaardighe den, dit boekje dat is samenge steld door de heer H. N. van den Berg, plaatsvervangend chef van de afdeling onderwijs, handelt speciaal over de gemeentelijke huishouding, haar diensten en be drijven. Het is uitgegeven in op dracht van de gemeente Leiden. De heer Van den Berg is begon nen met de geschiedenis van Lei den in het kort. Dan volgen hoofd stukken over het algemene be stuur, de openbare orde, het ar chief der gemeente, de handel, de openbare diensten, de sociale er geneeskundige verzorging, het on derwijs en de volksontwikkeling en tenslotte de financiën. Het boekje geeft in beknopte vorm een brede kijk op alles wat de gemeente onderneemt. Het zijn geen eentonige beschouwingen en onleesbare uitweidingen gewor den. We kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat de schrijvers zich te veel op het op sommen van allerlei feiten heb ben toegelegd, hetgeen de popula riteit niet altijd ten goede is ge komen. Verscheidene Leidse foto grafen zorgden voor suggestief fotomateriaal. Wij hopen, dat velen „Leiden uw stad" zullen aanschaffen, op dat de gemeentelijke zorgen over ons in brede kringen wat meer gaan leven. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen. De Jager. Stoffers en Wijdicks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Maandag 8 uur waargenomen door de apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523, en door de Doeza-apo- theek. Doezastraa: 31, Tel. 21313. Van Maandag 8 uur tot Zaterdag 8 uur wordt de dienst waargenomen door de apotheek Kok. Rapenburg 9. Tel. 24807. en door de apotheek „Tot hulp der menscb- taeid". Hooigracht 48, Tel. 21060. de volgende prijzen nit: Sedert hun oprichting in 1946 worden door de Stichting „Interkerkelijke Ge zinszorg" en de „R.K. Stichting voor Ge zinszorg" gezinsverzorgsters geplaatst in die gevallen, waarin de huisvrouw, om welke reden ook, niet in staat is haar te vervullen. Tot nog toe was voor hulp een vaste vergoeding verschul digd, die op 4.40 per dag was vastge steld. Doordat van rijk en gemeente sub sidie werd ontvangen, kon de vergoeding op dit zeer lage bedrag worden gehand haafd. Volkomen in strijd met de subsidie voorschriften en de bedoeling van dit werk was echter, dat iedereen, ongeacht welstand of financiële draagkracht, dit zelfde bedrag moest betalen. Was men daartoe niet in staat, en sprongen ook werkgever, familie, Kerk, diaconie of armbestuur niet bij, dan was men ver plicht een beroep te doen op de gemeen telijke armenzorg. Wanneer de dienst Sociale Zaken, na eventuele con trole door de Geneeskundige Dienst, de hulpverlening noodzakelijk oordeelde, werd de vergoeding betaald door de ge meente (dienst voor Sociale Zaken), die op haar beurt bijdragen vorderde van de betrokkene of zijn wettelijke onderhouds plichtigen. Dit zal thans volkomen worden veran derd en worden geregeld op een wijze, die beantwoordt aan de bedoelingen, die de grondslag vormen van de werkwijze instellingen op het terrein van maat schappelijke en sociale zorg. De geholpen gezinnen zullen voortaan ïn vergoeding moeten betalen, die af hankelijk is van het inkomen en de ge zinsgrootte. Niemand wordt helemaal gratis geholpen; bij een klein inkomen is de vergoeding uiterst gering, terwijl de goed gesitueerden ongeveer de kostprijs zullen moeten gaan betalen. Deze vergoeding zal door de instellin gen geheel zelfstandig worden vastge steld; evenzo of en hoelang hulp zal wor den verleend; controle door Geneeskun dige Dienst en Sociale Zaken vindt niet meer plaats. De instellingen hopen op deze wijze beter aan hun doel te beant woorden. zodat niemand om enigerlei reden weerhouden wordt in geval van nood hulp van een gezinsverzorgster aan te .vragen. De nieuwe regeling gaat in voor alle nieuwe gevallen, waarvoor dc verzorging op of na 4 October 1955 aanvangt. Voor het aanvragen van hulp bestaat bij beide Instellingen dagelijks gelegenheid 's mor gens tussen 9 en 10 uur. Voor Interkerke lijke Gezinszorg op het adres: Rapen burg 59. Voor de R.K. Stichting voor Ge zinszorg op het adres: Morssingel 8. Voor dc 26 meest originele onderschriften loven een eerste prjjs van 50 gulden vijf prUzen van 10 gulden ,i: twintig prijzen van 5 gulden De inzending van de tien baby-karakterlstieken opent op 24 October a.s. en sluit op 31 October daaraanvolgend. U dient de onderschriften dus ge zamenlijk aan ons Bureau te zenden en niet één voor één. Half November hopen we de namen en adressen der prijswinnaars te publiceren, zomede de drie series karakteristieken, welke, naar het oordeel der jury, 't beste zijn geslaagd. Afscheid van de Lichtfabrieken een diensttijd van bijna 38 jaar heeft de heer G J. Spanjaard afscheid genomen directie, chefs en collega's wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De directeur van de Lichtfabrieken, ir Y. Ykema, sprak namens gemeentebe stuur en direotie zijn waardering uit over het aandeel, dat de heer Spanjaard heeft gehad in de bloei der fabrieken. Doör zijn goede vakmanschap heeft hij zich uitstekende reputatie verworven, overige superieuren sloten zich bij deze toespraak aan. Namens de personeels vereniging werd de heer Spanjaard passende herinnering aangeboden. In de cantine waren vele collega's mengekomen om van hun sympathie getuigen. In gezelschap van echtgenote kinderen hoorde de scheidende ook hier goede woorden aan en hij mocht tevens een geschenk in ontvangst nemen. Er werd Derde lustrum Leidse analystenschool Gisteravond werd de viering van het derde lustrum van de Leidse analysten school, Rijnsburgerweg 148, besloten met een feestavond voor leerlingen en lera ren in „Het Witte Huis" te Oegstgeest. Bij de aanvang werd aan de directeur, de heer L. Th. Schonagen, een schrijf bureau voor het laboratorium aangebo den. De heer Schonagen dankte hartelijk en verraste op zijn beurt de leerlingen met een mooie groepsfoto. Hij deelde mede dat de school, die ruim 135 leerlin gen telt, dit jaar nog zal worden uitge breid met een medische opleiding. De avond werd verder gevuld met to neelstukjes, die door de leerlingen wer den opgevoerd. Ik was een Amerikaanse spionne Slechts hoogst zelden spreekt een hoog geplaatst militair een voorwoord in een film. Die uitzondering doet zich voor bij „Ik was een Amerikaanse spionne", die deze week in Lido draait. Niemand minder dan generaal Mark W. Clark brengt hierin hulde aan de Ame rikaanse vrouw Clair Phillips, die twee jaar lang als zangeres in een restaurant te Manilla heeft gespionneerd voor de in de bergen huizende guerilla's. Bij het be gin van de Japanse overval op de Phillp- pijnen huwt zij een Amerikaanse ser geant. en zij is er getuige van hoe hij, als krijgsgevangene, lafhartig door do Jappen wordt vermoord. Haar enig doel is dan de vijand zoveel afbreuk te doen als in haar vermogen ligt. De film geeft haar lotgevallen getrouw weer. De ergste folteringen, die zij moet ondergaan als de Jappen haar grijpen, komen niet voor de lens. Dat is ook niet nodig. Ook zo geeft de film op zeldzaam suggestieve wijze een beeld van de strijd van deze vrouw. Het is. zoals de officier bij de uitreiking van de Medal of Free dom zegt: zij is een inspirerend beeld geweest voor al haar landgenoten. Ann Dvorak als Claire levert subliem spel. Gene Evans is de afgetroefde Ja panse chef van de inlichtingendienst Masamoto, en Douglas Kennedy de we strijder John Boone. Regisseur Lesley Selander maakte een waardig document van deze oorlogsgeschiedenis (Uitstekende verfilming van historische en heroïeke strijd van een Amerikaanse vrouw onder de Jappenhiel). Een meisje voor cfag en nacht Jammer, ontzettend jammer: want de film „Een meisje voor dag en nacht' had zoveel kunnen worden. Men heeft zich echter verloren in herhaalde terug blikken, die het geheel verbrokkeld ma- Met het bewuste meisje voor dag er nacht maken wij direct al kennis, in Luxor. Zij komt van het platteland in de grote stad haar geluk beproev dat wordt geen succes. Haar e trekking heeft zij in het gezin advocaat, die bij een kabinetscrisis minis ter „dreigt" te worden. Een kostelijke persiflage op de huidige Franse politieke constellatie. Ook aan haar volgende be trekkingen komt na korte tijd een einde. Zo vangt een straatfotograaf haar slotte op, als zij op straat dreigt flauw te vallen. In zijn huis, waar meer jonge mensen wonen, komt zij in de vriende lijke bohèmiennie weer tot zichzelf. Het is jammer, maar de film hinkt op vijf, zes gedachten tegelijk. Alle elemen ten voor succes waren aanwezig, maai het geheel is niet meer dan middelmatig geworden met een drakerige nasmaak. Ondanks een voortreffelijke cast, o.w. Danielle Darrieux. (Niet helemaal geslaagd Frans come- dietje). Fernandel in Ali Baba De Franse acteur Fernandel is toch wel een duizendkunstenaar. Na zijn creaties in „Een schaap met vijf poten" treedt hij thans op in de film „Ali Baba". Hij is daarin de legendarische figuur, die alle armen uit zijn stad opeens rijk maakt. Het is verfrissend een dergelijk sprook je te zien, omdat men nu eens helemaal zeker is van de goede afloop. Het gefilm de sprookje schiet immer te kort bij de fantasie, doch dat neemt niet weg, dat deze film de sfeer in menig opzicht dicht Koning der Manege" (Trianon) is Rudolf Schock, de „Richard Tauber van het Witte Doek", die Inderdaad kan zingen als acrobaat in het circus ook trapeze werker is. Welnu, hij zingt er keurig in heldentenor met inderdaad iets van Taubers stem, maar mannelijker en min der soepel) en brengt o.a. enige gedeelten uit de opera „Martha en „Aida" ten ge hore. alsmede moderne Duitse schlagers. Maar de rol. die hij moet spelen als edel» redder van een door een circusboef be laagd meisje, is zo druipend van melo- dramatiek, dat er een heleboel door ver knoeid wordt (Melodrama in circussfeer). ook een toespraak gehouden namen afdeling Leiden van de algemene bond van ambtenaren. Zeebonken De humor van Laurel en Hardy is lang zamerhand genoegzaam bekend om te n wat men er aan heeft. Steeds be leeft dit tweetal andere avonturen, maar het grapjesarscnaal van Hollywood slaagt r toch niet in meer te presteren dan arianten van al geconsumeerd lach- werk. In „Zeebonken" gaan Laurel en Hatdy een zeereis ondernemen om rust te zoeken voor hun geplaagde zenuwen. Onnodig te zeggen, dat het weer een hels spektakel wordt, met de politie als een niet helemaal rechtdoende uitredding in de nood. Kwaad zit er overigens niet bij, deze week in Rex. (Amerikaanse „slapstick" van de ge bruikelijke soort). GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicatie* UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 4 October 1955, gedurende veertien dagen een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111): een plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente van 6 No vember 1933, in dier voege, dat een ge deelte, gelegen ten zuidoosten van de Poelwetering, ten zuidwesten van de Maredijk, ten zuidoosten van de Boer- haavelaan en ten noordoosten van de Van Swietenstraat wordt ingetrokken; een partieel-uitbreidingsplan „Leiden Boerhaavelaan" met betrekking tot de in het onder a. genoemde gedeelte gelegen gronden; n en ander vastgesteld door de Raad der gemeente Lelden in zijn vergadering van 26 September 1955. LEIDEN, 30 September 1953. De Burgemeester voornoemd, F. H. KINSCHOT. Lelden brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op de open bare weg: a. vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); b. aapjes, marmotten e d. dieren te ver- c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven toit deelneming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding zal benadert* ïrlü» VSI »°rd.n oppmaak,. t.rwW benadert. Er zijn enkele scènes in, die de voorwerpeni waarmede het feit ia ge- wij, met name voor kinderen, niet geschikt vinden. Naast Fernandel, als de listig goede Ali Baba, is er Dieter Borsche. een Duitse speler, die de laatste tijd in Franse films uitkomt met goede resultaten. Deze week in Casino. (Man-met-het-paardegezicht in kleunp Koning der manege Wat jammer is het toch, dat overigens behoorlijke speelfilms zo vaak zitten op gescheept met zulk ccn lammentabel ver haaltje met dito bijbehorende moraaL Zo heeft regisseur Ernst Marischka ge zorgd voor een zeer waardeerbare circus film met leuke clowns, goed trapezewerk, niet te gekke dierendressuur, geestige vondsten, maar er is een verhaal heen geweven om van te wenen. Pen-friend' TJERINNERT u zich nog de naam Reynolds? Het was de man, die na de oorlog de wereld verbaasde met ballpoints en met een vliegtocht rond Sindsdien is het enigszins stil ge worden om deze heer en ztyn bedrijf. Dit is geen wonder, want in 1949 had hij 35 millioen dollar aan z(jn product verdiend en waren er zóveel ballpoints in omloop, die in niets verschilden van de zijne, dat hij over heel de wereld zijn fabrieken sloot. Met uitzondering van de fabriek in Nederland. „Want", zo vertelde ons de THEODOOR BENNAHUM heer Theodoor Bennahum, president van de Reynolds' Pen Comp., „hier zalen knapen, die meenden, dat zc de beste ballpoint ter wereld zouden kun- AIs we de heer Bennahum nu goed begrepen hebben is dat, met behulp van dc onderzocklaboratoria in Leiden cn Delft inderdaad gelukt. Nu trekt de heer Bennahum de wereld rond, om overal de fabrieken te heropenen. Met hem mee trekken Nederlandse inge nieurs en technici en z(j treden alom als bedrijfsleiders op. In twaalf landen werken zü al! „Voor de tweede maal gaat Neder land de wereld koloniseren", aldus de heer Bennahum. „In India zijn mensen, die nog met bamboestokjes schrijven", zo vertelde hij ons. „Het is geweldig welk een perspectief er voor de ballpoints in de wereld zit". „Maar wat heeft het voor zin één millioen pennen per dag te maken, als die apparaten tóch onverslijtbaar zijn?" opperden wij. „Wij Amerikanen produceren met het oog op de vernietiging", zo zei de Amerikaanse bezoeker. „Dat is niet negatief, maar positief. WU rekenen er op, dat dc mensen altijd van alles nodig zullen hebben. Omdat zij be geren te hebben cn omdat zij hun bezittingen verliezen, stuk maken of aan de kant doen, omdat zij er genoeg van hebben. Hoe meer de mensen heb ben. hoe meer ze willen bezitten. Daar zorgen wij dan voor" Ok 'n brulfte T O AT "R MOANDAG noe ok 'n brulfte in Leijen weern! Uit Borne, Hengelo en komt, op uitnodiging van firma, een grote groep Tw meelopen. De „breugom" start van Het Witte Huis in Zoeterwoude en haalt om ongeveer half elf zijn „broed" af bij mevrouw Christiaanse, Hoge Rijn dijk 78. Met hun ongeveer veertig gasten be geven breugom Vollenbrooks Herm en broed Eekers Trui zich dan naar de Burggravenlaan, waar hun Twentse wagens, versierd met papieren „rues- kes", in het bedrijfscorso zullen wor den opgesteld. Ze brengen ook muziek mee. Als de optocht hier of daar stilhoudt, zal er worden gespeeld en gedanst. Dat is dan maar één nummer (groep 44) van de optocht. Het bedrijfs corso belooft heel wat. Iedereen, die daartoe in de gelegenheid is, zal de reclame-optocht willen zien. „Alleen de kat en de moes, dee blieuwt in hoes". Voor thuisblijvers Zoals men weet, hoopt ds N. Kleer maker voor te gaan. Hij spreekt over: Wijsheid is beter dan oorlogstuig. Leo Mens bespeelt het orgel. „Haring en wittebrood", is de titel van de les voor de schoolradio, te ver zorgen door de heer J. v. d. Neut te Doctinchem. Van vijf over twee tot half drie Tenslotte, van kwart voor acht tot acht uur in de serie „Zingende torens": als nummer één het carrillon van het Leidse stadhuis.' Rien Ritter speelt on der andere „G'lijk den grootsten Rap- sack" en „Komt nu met zang van zoete tonen", beide uit de Valerius-Gedenck- clanck. Wie op het Leidse feest aan huis ge bonden is, kan dus toch (beperkt) mee genieten. Geen visserslatijn goed mogelijk aan 'm gedokterd. Maar ik geloof dat hij nu zijn bloedarmoede, zoals u dat noemde, te boven is, en als ik mij niet vergis zal hij in het voor jaar flink aangesterkt en niet veel onderdoen voor zijn collega's. En wat dat bordje betreft: ik had me er al lang aan geërgerd, maar per slot be hoort het evenals de boom trou wens aan een indertijd opgericht comité. En dat bestaat niet meer. In elk geval: dat bordje krijgt een kwastje". En zo behoeven we dus volgend jaar niet ons hart vast te houden, wanneer we prinses Beatrix de richting van het Plantsoen zien inslaan. Dokter Galjaard dat weet iedereen trou wens allang, want zag u waar ook in Nederland zulke goed onderhouden en met kunstzin aangelegde plant soenen en parken? dokter Galjaard is op zijn post. Zoals we al zeiden; Lieb Vaterland magst ruhig sein. Fleringen en Leidse rendansers de optocht meerijden EDELKARPER: 25 POND Noordervliet. Prinsenstraat 92a te Lei den, is al 72 jaar. maar gaat er nog graag per fiets met het vistuig op uit. De karper werd verschalkt met een hengel met nylon 35. De heren B. van Weizen (Wijde Aa) en J. J. van Haaien (Den Haag) waren zo vriendelijk als getuigen te fungeren. Niemand kan dus beweren, dat de heer Noordervliet visserslatijn spreekt als hij van de vangst vertelt: zóóóó langen zwéér, ongelogen 25 pond Nog eens: Betririx-boom IIET LIEVE VADERLAND kan ge rust zijn, wat betreft de Beatrlx- linde in het Plantsoen, waarover we vorige week schreven. De heer A. Gal jaard, hoofd van de plantsoenendienst, belde ons op om de zaak even uit de doekjes te doen. „Die Beatrix-boom". zo vertelde hij, „is lange tijd een zorgenkindje ge weest. Hoofdzakelijk doordat hij in de oorlog gemaltraiteerd is, zoals zovele andere bomen. Ik houd 'm al een hele tijd in de gaten en heb zoveel en zo- Schaakspel fjET SCHAAKSPEL", zit een muis te vitten, „Is vaak voor die geduld bezitten, Maar dit houdt nog geen regel in, Want mijn vriendin, een egelin, Ziet ongeduldig 't tijdstip naken, Waarop een egel haar zal schaken." pleegd. in beslag genomen zullen worden. De Eerste-Hulpdiens'.en zijn als volgt geregeld: Zaterdag 1 October: Lunapark Schut tersveld. van 18—24 uur post aanwezig in school Schuttersveld. Bij de taptoe lopen EHBO-ers mee. Maandag 3 October: Gedurende de hard draverij op het Levcndaal is de EHBO- poot ondergebracht In het Vita-gebouw. Voor het Lunapark Schuttersveld is van 9 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood, koraalmuzlek, mid dagoptocht enz., zijn voldoende EHBO-ers aanwezig. Beide dagen funclionneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de uitrukpost van de brandweer is op de drukste uren versterkt INZAMELING HUISVUIL Op Maandag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op Don derdag 6 October eJc. DE DIRECTEUR GEM REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. GESLOTENVERKLARING VAN DE HAARLEMMERSTRAAT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de geslotenverklsring van de Haarlemmer straat, met uitzondering van de gedeelten op de kruispunten met de Pelikaanstraat, met de Lange Mare en de Stille Mare en met de Vrouwenkerkkoorsteeg en de Vrouwensteeg, voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op Zaterdagen van 14.00 tot 18 00 uur» is verlengd tot 1 Fe bruari 1956. Een afschrift van het te dezer zake door de Raad genomen besluit is verzon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Filmavond in zaal van Leger des Heils De Amerikaanse voorlichtingsdienst geeft Maandag om 8 uur een filmavond in de zaal van het Leger des Heil», Hooi gracht 30. Vóór de pauze worden enige interessante sportfilms vertoond, daarna volgt de geluidsfilm „En nu Michael". Deze film geeft het leven weer van een herdersjongen uit de zuidelijke staten van Noord-Amerika. De leiding van deze voor leder toegankelijke avond berust bij de bevelvoerend officier van het korps Lei den, brigadier Semeyn. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johanna M J, d v H H van Beelen en J van den Oever; Robert, z v J v Booren en M K Dubbeldam; Caecllia D M. d v W v Meegen en W J v d Valk; Adrianus PM, zvJRMv Gila cn P J M San'.egoeta; Astrld J S, d v F v Riet en H Guldemond; Willem A R. z v A H Pat en G van den Bosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3