Men wil Peron thans naar Spanje overhevelen „Chrissemeujeviert Zondag haar 106e verjaardag Verkeersles op kweekscholen Britten op Cyprus met stenen bekogeld Speelde magnetiseur met leven van patiënt? VRIJDAG 30 SEPTLMbm 13>S Nederland hielp vluchtelingen met vijf millioen gulden Ned. Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zet actie voort (Van een onzer verslaggevers) NEDERLAND beeft In 1955 vyf millioen gulden bijgedragen in het fonds van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen te Genève. Hiervan komt een mil lioen van regeringswege en vier millioen uif particuliere bijdragen. In het geheel werd twaalf millioen gulden bijeen gebracht door alle landen ter wereld. Dit ver telde gistermiddag dr V. A. M. Beermann, gedelegeerde van het Hoge Commissariaat der V.N. voor vluchtelingen in Oostenrijk, tijdens een vergadering van de Neder landse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, welke in Den Haag gehouden werd. De Hoge Commissaris heeft toestem ming om gedurende vier Jaar totaal 60.000.000 bijeen te brengen. Voor 1955 was een bedrag van 16.000.000 du6 maal geweest. De geringe financiële steun voor dit werk is des te meer te be treuren, daar de hulp aan de vluchtelin gen dubbele hulp i6 wanneer deze snel geboden wordt. Het leven in de kampen maakt het sociale herstel met de dag moeilijker. In een boeiend en duidelijk relaas wist dr Beermann hiervan te tellen. Drie groepen In Oostenrijk leven nog 170.000 vluchte- lingen, die onder het mandaat van het Hoge Commissariaat vallen. Hiervan hebben 100.000 zich een normaal bestaan verworven, het H.C. verleent hun alleen bulp in administratieve zin bijv. bij de verzorging van de papieren. De tweede categorie i6 betrekkelijk gemakkelijk naar de eerste over te hevelen, de vluch telingen werken en sparen en er is een kleine „stoot" nodig om hen aan eigen huis en haard te helpen. De derde groep is het moeilijkste, dat zijn de mensen die te jong of te goed zijn voor een gesticht maar die door omstandigheden niet in het arbeisproces kunnen worden opge nomen (bijv. een weduwe met kleine kin deren en vooral ook de intellectuelen)', tenslotte zijn er de ouden van dagen en zieken die het beste geholpen zijn met het inkopen in een ziekenhuis of inrich ting. Drie ton De Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening heeft in 1 jaar bij- j na 300.000 bijeen gebracht om de vluch telingen te helpen. Al dit geld is voor de I vluchtelingen bestemd, de bijkomende I onkosten komen uit de Federatiekas. Tot j op heden werd 152.000 reeds besteed J o.a. aan vijfmaal hulp voor een studie, 19 I woninginrichtingen, 5 personen werd ge- legenheid gegeven buiten het kamp te gaan wonen om een beroep uit te oefe- 7 ouden van dagen werden in tehui6 ingekocht, voor een zieke werd het torium bekostigd en een kind in kinderdorp geplaatst. Voorte zal men sanitair betalen voor 20 woningen, die door de Oostenrijkse regering worden gebouwd. Iedere aanvrage om hulp wordt binnen een week beslist. Over het alge- i wordt het geld als lening verstrekt, zodat bij de terugbetaling een ander kan worden geholpen. Dr Beermann drong aan op het zenden an maatschappelijke werksters naar de kampen. Te weinig kan thdns nog aan dacht besteed worden aan de individuele moeilijkheden van de vluchtelingen en vooral aan hun mogelijkheden. Zo zag sociale werkster kans om in twee maanden tijd uit een dèr slechtste kam- van Karinthië (met 250 personen) 13 gezinnen terug te brengen in het nor male maatschappelijke leven. De Federatie heeft besloten de actie >or de vluchtelingen nog een jaar voort zetten. Shagretta smaakt beter dan shag Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de pijp Losgeraakt autowiel veroorzaakte ravage Het losraken van een autowiel heeft op de Ryksweg DelftDen Haag een zeer gecompliceerd on geluk veroorzaakt, waarbij vier wagens en een motorzijspan wer den beschadigd, maar de wagen waar het wiel afliep, ongeschon den uit de ravage te voorschijn kwam. De auto van Van 't H. uit Ben- nebroek, die naar Den Haag reea, verloor een wiel. Het schoot met een snelheid van tachtig kilometer door de ligusterheg die beide rij banen scheidt, en botste tegen de wagen van S., op weg naar Rot terdam. Door de schbk schoot deze auto tegen een betonnen paaltje en kwam dwars op de parkeerstrook tot stilstand. De politie werd gebeld en spoe dig waren enkele agenten uit Delft ter plaatse. Terwijl zij de wagen, aan de linkerzijde geheel vernield, onderzochten, slipte door plotse ling remmen de wagen van B. uit,! Enschëde, en schoot door de ligus terheg. Een andere automobilist, G. uit Amsterdam, moest door de capriolen van B. eveneens remmen en schoot tegen de politiewagen op, die op zijn beurt weèr een motorzijspan van de Wegenwacht De vernieling van de wagen van G. was compleet. De voorzijde werd geheel in elkaar gedrukt en het stuurrad brak. De bestuurder zelf moest met kneuzingen aan de benen en snijwonden in hét gezicht in het ziekenhuis worden verbon- Fokker-„Friendship" in December de lucht in (Van een onzer verslaggevers) De proeven met het nieuwe Nederlandse verkeersvliegtuig, de Fokker-„Friend- 6hip", vorderen gestadig. Het toestel is thans vr(jwel geheel klaar. In de fabriek worden op het ogenblik nog trilproeven genomen, maar dé vol gende maand zal het toestel naar t}e vliegdienst op Schiphol gaan. waar het op de grond zal worden getest. Eind November of begin December zal het vliegtuig zijn eerste vlucht maken. Zeer waarschijnlijk zal het toestel wor den ingevlogen door Gerben Sonderman. Zoals bekend is, bouwt Fokker vier pro totypen van de „Friendship". De andere drie toestellen staan nog „op stapel". Wanneer de proeven het gewenste resul- at hebben opgeleverd, wordt in het be- 1 van het volgend jaar met de serie- -ductie begonnen. Het eerste toestel bestemd voor de K.L.M. Geruchtenmolen draait BUENOS AIRES, 30 SEPT. Nu eens zijn er berichten, dat Peron naar Zwitserland zou gaan, dan weer doen berichten de ronde, dat de ex-dictator van Argentinië op weg is naar Spanje. De Spaanse ambassade in Buenos Aires heeft echter meegedeeld, dat het regiem van Franco hem geen asyl heeft verleend. Vermoedelijk zit Peron dus nog steeds op de kanonneerboot, die in de haven van Buenos Aires ligt. Men zal zich herinne ren. dat aanvankelijk het p'.an was Peron over te brengen naar de hoofdstad van Paraguay. Aan de moeder en de drie zusters van wijlen Evita Peron is een vrijgeleide toe- Pensioengerechtigd in eerste wereldoorlog randje van de Gelderse Achterhoek en daar, nauwelijks enige honder den meters van de Duitse grens woont mevrouw de weduwe Christina Kar- nebeek-Backs, de oudste inwoonster van ons land, die Zondag haar 106de verjaardag hoopt te vieren. Maar ondanks die hoge leeftijd is ze nog kern gezond, al begint ze nu wat last te krijgen van doofheid. Dagelijks, wanneer het niet te koud is of te nat, maakt ze nog een wandelingetje door de tuin. !n een zware foliant met leren rug, ilke staat in het archief van de burger lijke stand van de gemeente Eibergen wordt nog steeds de geboorteacte bewaard van. Christina Backs een vergeeld do- int. Het oudste stuk papier in Neder land dat betrekking heeft op een levend En in «die geboorteacte staat dat Gerhard Backs, landbouwer van beroep 31 jaar oud, aangifte kwam doen zijn dochter Christina, die op 2 October 1849 des middags om drie uur in het huis Holterhoek no 46 het levenslicht aan schouwde. Zij waS nauwelijks de wieg ontgroeid, toen de gemeentewet werd aangenomen, ze was in de volle kracht van haar leven toen de FransDuitse oorlog uitbrak, en Christina was een blozende jonge vrouw (oen de Engelsen in Zuid-Afrika meenden te moeten ingrijpen. Men zou kunnen zeg gen dat zy de pensioengerechtigde leef- tijd had bereikt toen de Eerste Wereld oorlog uitbrak. Toen ons land ook uierd betrokken in de tweede wereldooijog had ze al negen kruisjes, en toen Koningin Juliana al een jaar geregeerd had, maakte Christina de vol. Twee regeringsperioden van vorstenhuis heeft ze geheel meege maakt. van Koning Willem III en van Koningin Wilhelmina. Mevrouw Backs Heeft altijd in Holterhoek gewoond en iedereen noemt haar daar „Chrissemeuje" (meuje betekent tante). Ze is altijd een trouw kerkgangster ge weest, maar daarvan is de laatste jaren niets meer gekomen. Daarom zal pastoor Kaeter van Eibergen Zondag de mis op dragen in,de propere kamer van de boer derij waar ze nu bij familieleden inwoont. Maar vroeger, voor de oorlog, heeft Chrissemeuje heel wat voetstappen gezet op het paadje naar de oude Kloosterkerk, enkele honderden meters van haar huis. juist over de grens. (Vervolg van pagina 1) Het ministerie van onderwijs is inmid dels reeds ver gevorderd met de voor bereiding van de leraréncursussen, die op de kweekscholen verkeersles gaan doceren. Naméns het Verbond voor Veilig Ver keer zullen de gemeentebesturen wor den verzocht de mogelijkheid te onder zoeken, bij de bouw van nieuwe scholen ten dienste van het verkeersonderwijs op de speelplaatsen een verkeersplein van tegels aan te leggen. De wenselijkheid van verkeersonder wijs zal door een verkeersonderwljsdag, voor de eerste maal te houden in Maart volgend jaar, worden beklemtoond. Een voetgaingersweek (in het eerste kwartaal van dit jaar kwamen er 85 om) zal worden gehouden, zodra de wettelijke maatregelen dienaangaande bekend zijn. Globaal gezien is dertig procent vaai het aantal verkeersslachtoffers voetgangers. Voor de grote steden, Den Haag, Am sterdam en Rotterdam, ligt dit percen tage zelfs boven de vijftig. „Wat thans in'ons land gebeurt is een ziekte, die uitgroeit tot een ramp", al dus karakteriseerde mr A. E. M. A. Bak ker, administrateur van het departement van justitie, gisteren op de vergadering van de Bond vóór Veilig Verkeer te Mid delburg, de ontstellende doden- en ge wonden cijfers van de afgelopen maan- Viji doden elka Vanmorgen is te het vijfjarig meisje Trijntje Katoen, dat op weg naar de kleuterschool, onver hoeds de straatweg overstak, gegrepen door een juist passerende vrachtauto. Het kind was op slag dood. De 70-jarige mevrouw S. Schrier, die gisteren bij het oversteken van de Hoef- Fabrikant verduisterde voor 57 mille Onder verdenking grote hoeveelheden textiel te hebben verduisterd, zijn door de politie te Enschedé een 65-jarige direc teur van een finishingbedrijf W. B. en (wegens medeplichtigheid) twee afdelings chefs, de 62-jarige H. H. W. K. en de even oude L. H-, gearresteerd. B. zou in 1950 zijn begonnen de zgn. „rekwinst" van de dpór hem behan delde stoffen af te snijden en te gebrui ken als „voorloper", de lap die wordt proefgeverfd voor rekening van de ver- Op deze wijze zou h'j, met mede plichtigheid van de afdelingsbazen, 25.000 meter textiel ter waarde van 57.000 gulden hebben verduisterd. Ook garens, die door verdachte wer den afgeleverd, werden vóór het trans port natgemaakt, zodat men toch aan het vereiste gewicht kwam. Argwaan ontstond, toen fabrikanten van andere finishingsbedrijven méér stof terugkregen dan van het bedrijf van B. Ontvangsten ten paleize Ir Oscar de la Torre Reine, gezant van Cuba, is vandaag door de Koningin voor overhandiging van zijn geloofsbrieven ten paleize te Amsterdam ontvangen. Hierna zal zij de heer J. P. Garnier, ambassa deur van Frankrijk, in afscheidsgehoor ontvangen. kade in Den Haag werd aangereden en 'ernstig gewond raakte, is nog dezelfde avond in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Op de Rijksweg in de bebouwde kom van Soest reed vannacht A. Overeen» uit deze plaats met zijn auto tegen een boom. De man overleed ter plaatse. In Amsterdam, hoek Van Woustraat- Rustenburgerstraat werd dé 66-jarige weduwe M. Cr B. Floor-Jakkel door personenauto aangereden. Het slachtof fer werd zo ernstig gewond, dat zij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn overleden. De 81-jarige F. Rijck van der Gracht, die 6 September door een tram op de Amstelveenseweg te Amsterdam werd overreden, is in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Dronken chauffeur In Heerlen heeft een dronken chauf feur een ongeluk veroorzaakt, waarbj] twee personen ernstig werden gewand. Na kermisvieren in Schinveld bood C. van V. twee jongedames, de gezusters C. uit Heerlen aan, hen met zijn auto thuis te brengen. Op de kermis had Van V. echter te veel geestrijk vocht tot zich genomen, met al6 gevolg dat hij op. de Schinvelder- weg de macht over het stuur kwijtraakte, door een plantsoen reed en tegen bomen botste. De bestuurder nar vlucht, maar een der zusters moest vrij ernstige verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Het andere meisje kwam er met hoofdwonden af. Van V., die niet in het bezit van e rijbewijs bleek te zijn, is later gearres- Dronken chauffeur een maand de cel in De 35-jarige vertegenwoordiger F. J. V. uit Zwolle, wie ten las'.e werd gelegd op de avond van 27 Juli onder de invloed sterke drank als ccn dolle door het trum van de stad te hebben gereden, ls gisteren te Zwolle veroordeeld tot maand gevangenisstraf en Intrekking zijn rijbewijs voor een jaar. Slechts aan het feit. dat zo weinig n een op straat liepen, was het te danken dat verdachte, die op een feestje ze acht borrels had gedronken, geen slacht offers had gemaakt. Tegen de achtergrond van het afschuwelijke ongeluk in Den Haag noemde de rechter het optreden va V. een groot misdrijf. Snel laden en lossen noodzakelijk In verband met het enorm toegeno men aantal vervocrsopdrachten heeft de algemene verladers- en eigen voerders-organisatie een dringend be roep op alle verladers en ontvangers van goederen gedaan, de beschikbaar gestelde spoorwegwagons en ti portmiddelen zo snel mogelijk te laden en te lossen. De E.V.O. vreest dat dit tekort aan transportmiddelen, niet al leen bij de spoorwegen, van nadelige invloed zal zijn op het Nederlandse be drijfsleven. Het is ons niet bekend of de staats secretaris van Economische Zaken dr G. M. J. Veldkamp een liefhebber is van vissen, noch of hij het „vissers latijn" verstaat. Evenmin weten wij of hij zich in zyn leuen ueel verdiept heeft in het koksberoep. Zo niet, dan heeft hij dat gisteren in een uur kun nen leren, nl. toen hij, na de tweede internationale horecaf tentoonstelling In het RAI-gebouw in Amsterdam ge opend te hebben, door de meesters van de pollepel in hun tijdelijk do - mein werd rondgeleid. Men toonde hem een z.g. visserstafel, geheel en al opgemaakt volgent het latijn van een visserskok. Midden op de tafel is een vijvertje aangelegd met daarin een spuitende fontein en achter de stoelen staan de hengels gereed.... Hoofd Welzijnszorg verlaat de dienst Het hoofd van de dienst welzijnszorg leger, reserve-kolonel H. Mulder, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Voorts is op verzoek eervol ontslag verleend aan de reserve-luitenant-kolonels P. J. de Boer en J. Klaverstijn van het Regiment-infanterie Oranje-Gelderland, de reserve-luitenant-kolonel L. W. H. var Oijen van het Regiment Zware Luchtdoel- artillerie, Waalhaven, de reserve-luite nant-kolonel J. van der Roest van hei Regiment Technische troepen en aan dt reserve-luitenanl-kolonel A. H. J. Bos- Al 400 jaar in staat ran oorlog! Reeds 400 Jaar heerst er een staat van oorlog „tussen de Faroer-eilanden en De- nemarken'VAldus de, wel zeer strijdlustige, verklaring van de leider der republikeinse partij op de Faroer-eilanden. genaamd Patursson. Volgens deze rebel zal men alle Deense autoriteiten van het eiland verja- Zulks werd verklaard als commentaar op het, reeds door ons vermelde bericht, dat een Deens fregat met 150 mariniers en 30 politiemannen, alsmede een aantal bloedhonden op weg is naar Klaksvik, waar de Klaksvikkingers willen beletten, dat het oorlogsschip aan de kade komt. En heel deze actie, omdat de Klaksvikingers hun geliefde ziekenhuisdokter Halvorsen terug willen hebben. De Deense minister Kampmann tracht te bemiddelen, wat er maar te bemidde len valt maar de Klaksvikingen blijven op hun. stuk staan. Zij hebben aangekondigd, dat als het Deense fregat geweld gaat ge bruiken, daar geweld tegenover zal den gesteld. Bijna elke visser heeft geweer en voorts zijn er nogt oude machinegeweren uit de tweede reldoorlogl Drs W. Reyseger naar reaciiecemium Drs W. Reyseger. sinds 1945 secretaris van de raad voor het rechtsherstel, is per 1 October benoemd tot secretaris generaal van het reactorcentrum Neder land. Drs Reyseger (geboren in 1901 in Den Haag), werd in 1937 benoemd tot taris van het ministerie van algemene zaken, twee jaar later eveneens ti cretaris van de raad van ministers. In het gebouw van de raad voc rechtsherstel werd de scheidende taris gisteren toegesproken door prof. P. S. Gerbrandy, die hem dagelijks bestuur een geschenk aanbood, millioen stuks. gestaan Argentinië te verlaten. Zij hadden hun toevlucht gezocht in de ambassade van Ecuador, in Buenos Aires. Aan Reuter ontlenen wij, dat rondom het hoofdkanoor van de bond van ge- meenepersoneel te Buenos Aires gister avond tanks en pantserauto's waren sa-» mengetrokken. Het leger eiste de over gave van het gebouw, nadat het bondsbe- stuur en een groep aanhangers van Peron geweigerd hadden huiszoeking in het ge bouw toe. te staan. Communistisch succes op Oost-Java? (Vervolg van pag. 1) De Indonesische communistische partij heeft beweerd, dat zij bij de verkiezingen in Oost-Java een volkomen overwinning heeft behaald. Eerder is bekend gemaakt, dat de ommunisten in Midden-Java de leiding hebben. Op hen volgen onmiddel lijk de nationalisten. In sommige districten waren de ver kiezingen geheel onmogelijk, daar witte mieren de slembiljetten hadden opgevre ten. In enkele communistische bolwerken te Djakarta kreeg de Partal Nasionalis de meeste stemmen. Als de communisten te Djakarta verliezen, zal dit een grote stag voor hen zijn. Blijkbaar hebben duizenden ambtenaren en arbeiders op de Partai Nasionalis Indonesia gestemd. Voorlopige uitslagen De uitslag in 445 der 1352 stembureau* van Djakarta Is volgens een nader A.P.- berlcht: Masjoemt 91.982 stemmen, Partal Nasional Indonesia 59.103, communistische party 47.627. Hahdatoel Oetama (orthodox Islamletlsch) 40.963, Partai Soslalls Indo nesia 14.322. Volkomen er naast Minister Witte heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Reuter (comm.) met cij fers aangetoond dat de verhouding tussen uitvoer en productie van metselbaksteen de laatste jaren onveranderd beneden de vier procent is gebleven, zodat de uitvoer geen invloed van betekenis op de woning bouw heeft. De cijfers luidden: in 1953 uitvoer 50 millioen stuks, in 1954 56 millioen. in eer ste halfjaar 1955 26 millioen. tegenover productiecyfers van resj. 1336. 1427 en 672 Na de ramp in de Veenestraat Ziektewet enige die soulaas geeft aan slachtoffers Aansprakelijkheid van autobezitter nog punt van overweging (Van een onzer verslaggevers) Het ziet er naar uit of de ziektewet de enige mogeiykheid is voor de slachtof fers van het auto-ongeval in de Vene straat in Den Haag, om althans enige te gemoetkoming Ln de geleden schade te krygen. De vraag of de eigenaar van de auto, waarmee de reeks aanrijdingen zijn ge pleegd, nog wettelijk aansprakelijk is, maakt momenteel een onderwerp van diepgaande studie uit. Er is een mogelijkheid! De wet stelt namelijk een autobezitter aansprakelijk voor de 6chade, die toegebracht wordl door een zo gevaarlijk instrument, als een auto is. Alleen als een auto-eigenaar overmacht bewijzen kan. heeft hij kans aan deze dwingende verantwoordelijk heid te ontkomen. In dit geval is het mogelijk gebleken, dat een onbevoegde zich van de wagen meester maakte en er mee wegreedt Het is evenwel de vraag of een even tueel vonnis tegen de Duitse eigenaar van de auto, in Nederland gewezen, enig ef fect zal hebben. De overeenkomst, waar bij, op basis van wederkerigheid, vonnis sen, in de twee landen gewezen, in Duits land en in Nederland uitvoerbaar waren, Is na de oorlog niet vernieuwd. Dan: de ziektewet De ongevallenwet is in het geval Veene- straat alleen van toepassing op hen, die van hun werk kwamen, of er naar toe gingen. Het was Zaterdagavond en in het algemene waren er dus maar weinig mensen „voor hun werk" onderweg. Of het moesten de ouvreuses zijn van het City-theater, een portier, een zwervend journalist of een ander, in loondienst. De Zaterdagavond belevend wandelaar. Voor de overigen treedt de Ziektewet ln werking, vorozover zij daaronder vallen. Dat is het geval als zij een salaris ver dienen dat beneden de zes duizend gulden ligt. Zij zyn dan ook verplicht verzekerd en de enige instantie, welke ln die geval len dus ipet zekerheid bijspringt is: het ziekenfonds. Voor de bezitters van een rentekaart, die invalide wordt, is er nog de (lage) rente van de invaliditeitswet. Ver. Chr. Mulo vergadert De algemene vergadering van de Ver. voor Chr. Mulo zal 22 en 23 December in de Rivièra-hal te Rotterdam worden gehouden. Als referent zal optreden prof dr J. Lever, hoogleraar aan de V.U. Aan de algeme-- vergadering zal een tentoonstelling van leermiddelen worden verbonden. Het graanvervoer op de Rijn De rederijen voor de Rijnvaart hebben te Duisburg afgesproken, dat Duitse schepen met ingang van 1 April 55 pro cent van de graaninvoer mogen verwer ken en de schepen van andere landen samen 45 pet. Een soortgelijke regeling voor de non-ferro-metalen wordt bespro ken. Reders en Australische exporteurs zijn tot een vergelijk gekomen ter ver hoging van de scheepsvrachten met 7t* pet., ln plaats van de gevraagde 10 pet. Voor de hoger dan met f 6000 gesalarl- eerden, die vrijwillig verzekerd springt het ziekenfonds óók by, doch voor het overige zyn de slachtoffers aangewe zen op eigen middelen of op een parti culiere ongevallenverzekering. Dat laatste was, naar wij vernemen, slechts voor een heel enkele het gevaL Zodat de volle last van de veroorzaakte ellende voorlopig drukt op- de meeste slachtoffers zelf. En natuurlijk op de enige, die voor 11e schade aansprakeUJk is: de dader! Die welhaast moet bezwijken onder deze verpletterende verantwoordelijk heid! A? HET EILAND CYPRUS kwam het gisteren tot ernstige ongeregeld- heden. Demonstranten hebben een waterpüpleiding opgeblazen; Britse militairen werden met stenen bekogeld; in een winkel in Limassol werd een benzinebom tot explosie gebracht; de demonstranten haalden de Britse vlag neer. De Griekse Cyprioten hadden het werk neergelegd als protest tegen de weigering van de- Ver. Natie»;-om de eis tot zelfbeschikking te bespreken. Sir John Harding wacht zware taak Toen de staking begon, luidden de klok ken van de Griekse kerken, doch de po litie maakte snel een einde aan de de monstratie. Over het gehele eiland zijn ruim 120 arrestaties verricht, maar de vakverenigingen zijn vast besloten, de actie tegen de Britten voort te zetten. Het bericht als zou aartsbisschop Makarios steun hebben gezocht Dij de communisten, wordt door de Griekse orthodoxe kerk tegengesproken. Sir Robert Armitage, de aftredende gou verneur van Cyprus, is te Larnaca scheep gegaan op het Italiaanse stoomschip Fi- lippo Grimani. Toen saluutschoten wer den gelost, joelden Cyprioten in de nabij heid van de aanlegsteiger. Zijn opvolger veldmaarschalk Sir John Harding, besprak Kruidkundige gaf tabletjes tegen huidkanker De vervolgingen van de magnetiseurs zijn de „heksenprocessen van de twintigste eeuw," aldus de verdediger van de 43-jarige J. W. uit Groningen. Deze stond in hoger beroep voor de Groninger rechtbank terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Duizend gulden boete of vier maanden hechtenis was de els van de officier van justitie tegen W., die niet was toegelaten tot de uitoefening van de geneeskunst. Hij had een Groningse jongeman behan deld. die aan een pUnlijke knie leed. Een onderzoek van deze Jongeman, H. S.. had uitgewezen dat het been moest wordeh geamputeerd. S. wilde hiertoe niet overgaan en ging naar de verdachte. Deze nam hem in behandeling door de knie met zalf te bestryken en in watten te verpakken. Dit gebeurde net zolang tot de situatie onhoudbaar was geworden. Toen werd andermaal een specialist ge raadpleegd, die het been amputeerde. S. is kort nadien overleden. De moeder van de jongeman verklaar de. dat er geen verbetering was ingetre den door de behandeling van de ver dachte. De chirurg had te kennen gege ven dat met het leven van de patiënt was gespeeld. „Kruiden tegen kostprijs" maar inkomen f 134.000 ln Apeldoorn werd de 52-jarige kruidenkundlge II. K. L., gens het onbevoegd uitoefenen geneeskunst, tot een maand gevangeis- straf veroordeeld. Noorse ambassade de 25e in Den Haag De regeringen van Noorwegen en Ne derland zyn overeengekomen hun gezant schappen te verheffen tot ambassades. De Noorse ambassade zal hiermede de 25ste ambassade zyn die ln oni land is geves tigd. Ter bestryding van Inflatie zal Australië zijn invoer met f 681 min tol f5.362 min per jaar verminderen. In Noordoost-Sumatra zUn 800(i ar beiders op de 35 ondernemingen van de Britse firma Harrison and Croslieid in Veroordeelde heeft een, inmiddels over leden patiënte, als middel tegen huid kanker, tabletten toegediend en haar af geraden zich te laten bestralen. Waarschijnlijk omdat hij reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, verzekerde hij zich voor de behandeling van de schriftelijke medewerking van een rustend arts. Deze verklaarde, L. te heb ben gezegd zeer voorzichtig te'werk te gaan, wat de inspecteur van de volksge zondheid de vraag ontlokte waarom niet werd geadviseerd onmiddellijk contact op te nemen met een bevoegd genees heer. Ter zitting bleek, dat L. tegen zyn pa tiënte had gezegd dat bestraling een soort lapmiddeltje was Toen zij. in verband met haar financiële toestand, na enige gratis behandeling verzocht, ant- te Londen de ernstige situatie met pre mier Eden en wordt begin volgende week op het eiland Cyprus verwacht. Zeelieden zoeken een vaderland (Van een onzer verslaggevers) Onder voorzitterschap van dr E. O. baron van Boetzelacr is in Den Haag op initiatief van de Nederlandse regering een conferentie gehouden over het pro bleem der zeelieden-vluchtelingen, die in geen enkel land een status kunnen ver krijgen. Deze vluchtelingen komen allen uit de landen achter het IJzeren Gordijn. De meesten zwerven van schip tot schip en varen steeds onder verschillende vlaggen. Ter conferentie is men tot de over tuiging gekomen, dat men moet trachten deze mensen althans een status te geven. Als basis kan men daarbij aannemen, dat oude bindngen met een land bijv. paspoort of verblijfsvergunning uit vroeger jaren) recht geeft op een vestigingsvergunning of het jarenlang varen onder één vlag. -Men schat het aantal zeelieden-vluchte lingen, dat in de acht Noordzeelanden op deze manier ondergebracht kan worden op 4000. Per Jaar passeren er 1500 Neder land. In Rotterdam en IJmulden werden de omstandigheden van 550 dezer passan ten onderzocht en daarby bleek een groot percentage Inderdaad een dergeiyke bin ding te bezitten. De zeelieden-vluchtelingen resorteren onder het Hoge Commissariaat der V.N. voor vluchtelingen te Genève. In December of Januari hoopt men we derom in Den Haag bijeen te komen tot een aanvulling van artikel 11 van het Vluchtelingenverdrag, waardoor de be sproken richtlijnen geconsolideerd kunnen worden. Marokkaans „spook" neemt de vlucht In Marokko neemt de onrust toe. Ver zetslieden hebben aanslagen gepleegd, die aan verscheidene personen het leven ge kost hebben, o.a. werd te Casablanca een Franse luitenant en een Marokkaanse korporaal gedood. Gewapende Franse ko lonisten houden nog steeds de wacht x woordde L. haar, dat dit onmogelijk ging, het paleis van de sultan te Rabat. Reuter meldde vanmiddag, dat El Hajoui, chef protocol en tolk van sultan Ben Arafa, er vanochtend met zij grote gele cadillac onder het oog van de politie vandoor is gegaan. Eerder had het hoofd van de Franse veiligheidsdienst In Marokko El Hajoui gesommeerd met hem mee te gaan. De politie heeft El Hajoui in jeeps achter volgd. Politieke waarnemers in Marokko hechten zeer veel belang aan de vlucht van sultan Arafp's rechterhand, daar hij een der leiders was van de zeer sterke groep, die de 6ultan op de troon willen handhaven, aldus de tenuitvoerlegging het plan van Faure voor Marokkaans zelfbestuur in de weg staande. omdat hij de kruiden toch al tegen kost prijs leverde De officier van Justitie vroeg zich ech ter af, waar dan zyn jaarinkomen van 134.000 gulden vandaan kwam. Door de verdediger werd aangevoerd dat het niet zeker was. dat de patiënt* bij tijdige bestraling niet KLM en de verzenbundel „Gevleugeld woord" De K.L.M. heeft enige tyd geleden het initiatief genomen om een verzenbundel „Gevleugeld woord" te doen uitgeven. Dichters uit het Ned. taalgebied werden uitgenodigd verzen betrekking heb bende op de burgerluchtvaart ln te zenden. Deze bundel is thans vrijwel ge reed (uitg. Stols, Den Haag) en zal op 7 October a s. in het hoofdgebouw van de K.L.M. je Den Haag „ten doop" worden gehjuden. in tegenwoordigheid van de jury: Ed. Hoornik, J. P. Barth. Gerrit Kuuwenaar, A. Viruly en H. Scholte. De prijs voor het beste vers zal dan worden uitgereikt aan de heer W. J. v. d. Molen. De Mijnbouwmij Curagao verwerpt arbitrage De directie van de Mijnbouwmaatschap- pij Curacao heeft het voorstel der rege ring van arbitrage in het conflict met de arbeiders verworpen en verklaard, dat haar ge enenksl arbeidsgeschil be kend is. Na de jongste loonsverhoging van 21 pet, ziet zij geen termen aanwe zig voor verdere besprekingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9